UIMING 100 pCt. ier iURG Kwestie-Berlijn alleen door besprekingen regelen Gejaagd door de wind ONT RECHTZINNIGE REDE VAN RUIM VIJF UUR Chinezen zwijgen Schweitzer 88 jaar Olifant uit koud land Tsjombe overtuigd van Katanga's nederlaag? Waalwijkse arts voor de Hoge Raad in cassatie Nato-kernmacht desnoods zonder Franse inbreng sg nheid om TENDE prijs mers in Uw ijgen. Dit is of 40 pCt. merkelijkheid Verkoeling in Frans-Duitse vriendschap? GEZIN UIT HUIS GEZET Een Europees vredeskorps efoon 2361 1zendijke DUKT CT DAGBLAD VOOR ZEELAND Door ijs gezakt en verdronken Vreedzaa Dogmatiek Wantrouwen Veroordelingen in Antwerpse schroot- affaire Toenemende vorst In Enschede Officieren van de brandweer nemen ontslag NA HARDE V.N.-THERAPIE Ghurkatroepen stoppen niet Kind onttrokken aan ouderlijke macht laagd Reid Tayler Superlana Donatex URT ;n MELK LE VLA loomboter 103e JAARGANG No. 24182 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 16 JANUARI 1963 Abonnementsprijs S 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; i 9,25 per post excl. t 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ULBRICHT: KETTERS IN PEKING BEDREIGEN WERELDVREDE De communistisch-Chinese delegatie op het Oostduitse partijcongres in de Werner Seelenbinderhal van Oost-Berlijn. In het midden de leider, Wu-Hsiu-Tschuan. De 69-jarige Oostduitse communistenleider, Walter Ul- bricht, heeft gisteren met zijn schraperige, niet geheel accentloze stem, de openingsrede van het Oostduitse communistische congres uitgesproken. Hij heeft daarbij niet alleen door inhoud, maar ook door de lengte van zijn toespraak (5i uur!) premier Kroestjev proberen te over tuigen van zijn orthodoxie en het was hem dan ook gegeven om de eerste stoot in de dogmatische worsteling met China en Albanië toe te dienen. Terwijl de Chinese delegatie met ondoorgrondelijk gezicht toekeek, beschul digde hij zelfs Peking ervan, dat het niet alleen de „rode oecumene" maar zelfs de wereldvrede in gevaar brengt door de politiek van vreedzame coëxistentie on-Marxis- tisch te noemen. blijk van het schenden van dit dogma, aangezien de rode zusters in Europa er zelfs niet over waren ingelicht. Ulbricht kreeg acht maal een open doekje, maar de Chinese delegatie klap te niet mee. Bij een staande ovatie voor Kroestjev rezen de Chinezen wel lang zaam van hun zetel op, maar hun ge zichten bleven strak en de handen lagen stil om de diplomatentassen. Vandaag zal Kroestjev spreken. Men vermoedt dat zijn rede zal gaan over het dogma der vreedzame coëxistentie. In een korte rede bij zijn aankomst zei Kroestjev al: „Rusland zal nooit met geweld de overwinning van het commu nisme in de wereld tot stand brengen. Het is de zaak van elke communistische partij in de afzonderlijke landen om dit te doen. Deze partijen zouden de sym pathie van de Sovjet-Unie hebben". Dit was zowel een waarschuwing voor Ulbricht, dat Moskou niet in aanvals oorlogen omwille van de Duitse kwestie gemengd wil worden, voor zover die Wie de vloed van Europese en Ameri kaanse pers- en regeringscommentaren op de rede van De Gaulle van maandag overziet, ontkomt niet aan de gedachte dat de enige die met De Gaulles stand punten ingenomen is, de Franse presi dent zelf is. In krasse en minder krasse bewoor dingen wordt het standpunt dat De Gaulle ten aanzien van Engelands toe treding tot de E.E.G. heeft verkondigd, aangevallen wegens de onverzoenlijkheid en de bijna onwerkelijke trots van de Franse staatsman. In de V.S. was men (uiteraard) ster ker geïnteresseerd in de mening welke De Gaulle over de integratie van kern wapens in het Nato-defensiebeleid hul digt. President Kennedy heeft laten weten, dat hij nu meer dan ooit besloten IN HOLLANDIA zijn deze week hand- beschreven pamfletten aangeplakt, waar in verkorting van het V.N.-overgangs- bestuur wordt geëist en inlijving van Nieuw-Guinea bij Indonesië wordt ge vraagd. Indonesische diplomaten hebben over deze zaak met Oe Thant gesproken. EEN ROTTERDAMS assurantiekantoor heeft zich de naam „Euromast" aange meten. De n.v. Euromast (van de uit kijktoren) heeft in kort geding geëist dat de assurantiemannen de naam van hun kantoor veranderen. Laten ze het desnoods „Blijdorp" noemen. EEN KORPORAAL is door de krijgs raad te velde-oost veroordeeld tot tien dagen hechtenis omdat hij schuldig werd bevonden aan een verkeersongeluk te Harderwijk, waarbij brigade-generaal J. H. G. van Marle om het leven is geko men. TWEEDUIZEND nieuwe jeeps van Duits fabrikaat zullen, te beginnen in mei, worden geïmporteerd en gedistribueerd worden ove-r de onderdelen van de twee j parate divisies van het eerste leger corps De jeeps worden vervaardigd bij' de Union en in de wandeling heten I ze DKW-jeeps. SniNi*VLIEGTUIG van de Cruzeiro Do a in hn feme^' met 40 passagiers ve?rir™J,G nabijheid van het vlieg- rm" neergestort. b'j Sa° Paul° in Bra" is, uitvoering te geven aan de plannen voor een multitaterale kernmacht onder bevel van de Navo, desnoods zonder Frankrijk. Op tactische wijze liet men in Washington echter doorschemeren dat de V.S. hopen op een matigende invloed op Frankrijk van de kant der andere Nato-partners. De regeringswoordvoer ders in Washington noemden De Gaulles rede ,,een klap in het gezicht van allen clie geallieerde samenwerking in Nato- verband voorstaan". De pers varieerde zijn oordeel van „onthutsend" tot „blind nationalisme van De Gaulle". Concessie Wat de E.E.G. betreft, de onderhande lingen over Engelands toetreding, welke in Brussel gaande zijn, werden gisteren welgemoed voortgezet. Dit was te danken aan een concessie van Britse zijde. Engeland zou zijn landbouw binnen zes jaar aan het E.E.G.-beleid willen aan passen, mits voor een aantal landbouw- produkten „juiste overgangsmaatrege len" worden getroffen. West-Duitsland blijft Engeland in zijn toetredingswensen steunen, maar men zei in Bonn onomwonden, dat De Gaulle een volledig lidmaatschap van Engeland vrijwel onmogelijk heeft gemaakt. Dit heeft bovendien tengevolge dat andere kandidaten voor het E.E.G.-lidmaat- schap, zoals Noorwegen, de kat nog langer uit de boom zullen kijken dan zij reeds doen. Zij refereren zich namelijlk aan Engelands politiek. Zweden zet zijn associatieplannen onder de zegen van De Gaulle, door. Splijtzwam Een belangwekkend aspect van wat er maandag is gebeurd betreft de Frans Duitse vriendschap die een knauw heeft gekregen nu Bonn zich feitelijk aan de kant van de V.S. (in de Nato-kwestie) en van Engeland (in de E.E.G.-kwestie) heeft gesteld. Minister Luns heeft gisteren voor de Vlaamse t.v. gezegd, dat hij minder pes simistisch is dan De Gaulle, die overi gens voor Frankrijk sprak en niet namens alle E.E.G.-landen. Een Itali aanse minister zei Beschouwt De Gaulle de andere E.E.G.-landen wellicht als kolonies van Frankrijk Dat zou een ernstige denkfout zijn. De Britse pers sprak over „het verraad van De Gaulle" en verweet hem een absurde gedragslijn. ln liet plaatsje De Vecht nabij Terwolde op de noordoost-Veluwe is gistermorgen het uit zeven per sonen bestaande gezin van de heer J. W. Koers uit zijn woning gezet. Reeds geruime tijd had de eigenaar van de woning de voormalige werkgever van de heer Koers het gezin gemaand de woning te verlaten, aangezien ook het dienstverband geëindigd was. De heer Koers heeft namelijk na onenigheid met zijn werkgever huiseigenaar, de bakker E., een andere baan aanvaard. De bakker moest hemzo had zijn vak bond uitgezocht nog ongeveer f 1200 achterstallig loon uitbetalen, aangezien hij al die jaren onder betaald zou zijn. Zijn vroegere werkgever wilde de woning be schikbaar hebben voor de opvol ger van de heer Koers. Alle onder handelingen hierover zijn tot nu toe op niets uitgelopen, tot gister morgen via een ontruimingsbevel het gezin gedwongen werd de woning te verlaten. Vorst noch strenge kou konden dit verhin deren. Het gemeentebestuur van Vecht- Terwolde zal wel trachten zo spoedig mogelijk een oplossing voor het gedupeerde gezin te treffen. Voorlopig zijn zij bij buren onder gebracht. Hun inboedel is in een schuur opgeslagen. De 7-jarige Adrie Bevers is in de Zuidvliet te Maassluis door het ijs ge zakt en verdronken. Het meisje was na schooltijd met de andere kinderen op het ijs gegaan. Een politieagent begaf zich aan een touw te water, maar voor hij het meisje bereik te, was zij door de sterke stroming on der het ijs getrokken. Een uur later kon het stoffelijk over schot worden geborgen. Ook de achttienjarige bakkersknecht G. Jonkman, die op zijn bromfiets aan kwam. zag het ongeluk gebeuren. Hij heeft gepoogd onder het ijs het meisje te vinden. Hij moest, evenals de hoofd agent, verstijfd van de kou, op de kant gehesen worden. Ulbricht, wiens stem onmiskenbaar aan het blaten van een ge-it doet denken, heeft niet zo lang geleden op dezelfde toon de rechtzinnigheid van Stalin (het lichtend voorbeeld van de Chinese par tij-ideologen) geprezen. Maar toen lééf de Stalin nog Ulbricht roerde be halve het Pekingse schisma uitvoerig de Duitse kwestie aan. Hij herhaalde Kroestjevs eisen inzake terugtrekking van de westelijke troe pen uit Berlijn en hun vervanging door eenheden van de V.N., waarbij Berlijn een vrije stad moet worden. Hij ver klaarde ook dat er, totdat de Cuba- crisis een spaak in het wiel stak, on derhandeld was tussen Oost- en West- Duitsland (hetgeen overigens prompt door Bonn is ontkend), om het geschil door logische redenering weg te werken. Volgens Ulbricht zou Bonn zelfs een miljard mark aan Oost-Duitsland hebben willen lenen. (Ook dit is ontkend). Over zijn eigen muur zei Ulbricht, dat deze wel het gezag van de Oostduitse regering heeft versterkt, maar dat de muur toch geen afgrond tussen Oost- en West-Duitsland mag worden. Onderhan delingen over het slechten van de muur zouden alleen met het Westberlynse ge meentehestuur en niet met Bonn ge voerd kunnen worden. m Ulbricht wenste herstel van normale betrekkingen tussen beide Duitslanden, maar dit gebaseerd op de erkenning dat er twee Duitse staten met verschillen de sociale systemen bestaan. Voorts zou den de beide Duitslanden elkaar moeten beloven nooit de wapens tegen de ander op te nemen, Bonn zou moeten beloven geen kernwapens te fabriceren of te ge bruiken en via een erkenning van de rechten van staatsburgers uit Oost èn West zou het dan tenslotte tot een for meel handelsakkoord moeten komen. Ulbricht noemde het noodzakelijk dat het overleg inzake Berlijn tussen de Sovjet-Unie en de V.S. voortging, waar mee onderstreept werd dat de commu nisten vasthouden aan vreedzame rege ling van de kwestie. Vele uren sprak Ulbricht over het communistische schisma, waarbij hij, als hij het oog had op China, de Albanezen aanviel. De vreedzame coëxistentie noemde hij het echte communistische dogma en de grensoorlog van China te gen India was volgens hem een typisch aanval op de Chinezen, die de onvermij delijkheid van een oorlog prediken, om Marx postuum recht te doen weder varen. Het partijcongres wordt door ruim 5000 mensen, communisten uit de gehele wereld, bijgewoond en het doet in zijn opzet wel een beetje denken aan een materialistisch concilie. Slechts de tal rijke geheime agenten, de lijfwachten en het niet te verbloemen schisma versto ren de vergelijking. De kamers waarin de Russische dele gatie logeert, worden herhaaldelijk door mannen van de geheime dienst door zocht. Overal, ook in de Seelenbinder- halle waar het congres plaatsvindt, loe ren deze mannen achter de gordijnen, tillen bloempotten op en bekijken ieder een met wantrouwen. De bezoekers moe ten zich drie maal legitimeren en som mige waarnemers hebben een uur nodig om door de sluizen der wantrouwigheid te komen. Het valt op dat de bewaking van Kroestjev dubbel zo secuur is als tijdens vorige bezoeken, die hij aan Oost-Berlijn bracht. Aan de muur wor- l|_r den passerende auto's half gedemon- door Oost-Duitsland worden uitgebroed, teerd. Menige bezoeker wordt aan den maar bovendien was het een indirecte lijve onderzocht. Bij alle narigheid van de sneeuw komt toch ook één „pluspunt" de mogelijkheid voor artistieke mensen om zich te uiten. Zo heeft de steenhouwer Folmer uit Drei- schor een twee meter hoge sneeuw- olifant gemaakt, die veel belang stelling trekt; niet in het minst van de kleintjes, die het prachtig vinden om even op de rug van de sneeuwreus te mogen zitten. Een recent portret van dr. Albert Schweitzer, die maandag zijn 88e verjaardag heeft gevierd. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa meent, dat do „vre- deskorpsen" van Europese landen (d.w.z. de vrijwilligershulp van jongeren aan onderontwikkelde landen) niet ratio neel kunnen werken zonder een Euro pese organisatie. De assemblee heeft daarom dinsdag aan het comité van mi nisters van de Raad van Europa de op richting van een Europees agentschap aanbevolen, dat een juist gebruik van het potentieel van goede wil en energie der Europese jongeren ten behoeve van de onderontwikkelde landen kan ver zekeren. Het agentschap zou door de Raad van Europa en de O.E.S.O. moeten worden opgericht. Het agentschap zou de pro jecten moeten uitkiezen. In het debat over deze kwestie is er overigens op gewezen, dat een centrale organisatie het enthousiasme van de vrij willigers niet mag begraven onder pa pierwerk en documenten. Het was een Turk die dit zei. De Antwerpse Rechtbank heeft maan dag twee Belgen tot gevangenisstraffen en hoge boeten veroordeeld, die wer den beschuldigd van een schrootfraude. Een derde beklaagde, de in Brussel wonende Nederlander M.v-d.W., werd vrijgesproken. De twee veroordeelden werden schul dig bevonden aan een benadeling van de vereveningskas voor de schroothan- del in de Europese Gemeenschap voor kolen en staal tot een bedrag van 14 miljoen Belgische frank. Door valse documenten en andere vervalsingen hadden zij ten onrechte uitkeringen uit deze kas ontvangen, die werden ver strekt bij de invoer van schroot uit landen buiten de gemeenschap. De gevangenisstraffen, die de twee Belgische beklaagden werd opgelegd; waren een en drie jaar met boeten van 20.000 en 10.000 Belgische frank. Daarnaast werden zij veroordeeld tot terugbetaling van een bedrag van vijf miljoen Belgische frank aan de vere veningskas. Dit bedrag werd voorlo pig vastgesteld en kan nog worden ge wijzigd nadat deskundigen de totale schade door hun fraude zullen hebben vastgesteld. £rrKSrj?Chtilïf. medeSedeeld door Ao„ SeldlS tot vanavond- Aanvankelijk „p tal van plaatsen een MVr' ook ™ige oPklarin- Matige tot krachtige wind uit vorst! richtingen. Toenemende geknbuiPnem?Cht:iNa snaeuw- of re- wakkerende T" Vorst van we7n,gd beteken* °0Sten' opn2fia0g:uu°rn °nder 1657 uur- Maa" n°47geuurZOn °P 8 42 Uur' Maan onder Twaalf vrijwillige officieren van de brandweer in Enschede hebben geza menlijk ontslag aangevraagd. Zij zeggen dat zij niet meer kunnen samenwerken met de commandant van de Enschedese brandweer, de heer P. J. Tupker, die zij „dictatoriaal optreden" verwijten. De brandweerofficieren voelen zich in een hoek gedrukt en wensen in deze po sitie niet langer hun medewerking te geven. Zij zeggen dat zij slechts als boodschappenjongens moeten fungeren. Het ontslag is inmiddels verleend. De hoofdbrandweerlieden zijn van oordeel dat hun ontslag ook gevolgen zal hebben in de kringen van de veer tig vrijwillige brandweerlieden. De be roepskern omvat 24 personen. De gummi-leeuw Tsjombe heeft giste ren in Salisbury (Zuid-Rhodesië) op la conieke toon gezegd dat de afscheiding van de mijnprovincie Katanga voltooid verleden tijd is en dat de V.N. volledige bewegingsvrijhe> in Katanga krijgen. Over zichzelf zei hjj dat hij zo spoedig mogelijk naar Elisabethstad zal komen. Hij verklaarde dat het zijn plan was om in Elisabethstad te spreken over de Liefhebbers zeggen, dat het een fascinerende sport is: het over het ijs schieten met grote snelheid, dank zij een zeiltje van enkele vier kante meters, dat door een raam werk gespannen blijft. Voor de toeschouwers is het in ieder geval een aardig gezicht de beoefenaars over de ijsvlakten te zien zeilen. De Hoge Raad heeft behandeld een -assatie-beroep van de 47-jarige Waal wijkse arts L. S. M. van D., die wegens onttrekking van een 5-jarig meisje aan het ouderlijk gezag door de rechtbank te 's-Hertogenbosch is veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met jaar proeftijd, welk vonnis door het Bossche Hof is be vestigd. Een en ander gebeurde tijdens een echtscheidingsprocedure van de arts. De rechter had het kind voorlopig toe gewezen aan de moeder. In deze zaak heeft de Haagse advocaat mr. J. A. Schuering twee cassatiemiddelen ver dedigd. Hij stelde daarbij op de voor grond, dat deze arts niet had dienen te worden vervolgd, omdat een verzoening tot stand gekomen is. Voorts stelde hij, dat het ten laste gelegde feit niet straf baar is en een door de president der rechtbank getroffen voorziening slechts werkt gedurende de procedure en in dit geval deze nog niet was begonnen, om dat nog geen dagvaarding was uitge bracht. Voorts was pleiter van mening, zich terug. manier waarop het herenigingsplan vooi Kongo, dat door Oe Thant is opgesteld, het best kan worden gerealiseerd. Tsjombe informeerde daarbij naar de in zichten van de centrale Kongolese rege ring omtrent de amnestieclausules in het plan van Oe Thant. Volgens deze clau sules zullen de Katangese autoriteiten. Tsjombe niet uitgesloten, veiligheid en vrijheid genieten. „Wij hebben besloten loyaal met de V.N, samen te werken bij de uitvoering van het herenigingsplan", verzekerde Tsjombe plechtig. Oe Thant meende dat de verklaring van Tsjombe een flinke stap vooruit was, maar één zwaluw maakt nog geen lente. Oe Thant sprak dan ook van „een" bereidheid tot inkeer bij Tsjombe en niet van bereidheid zonder meer. De V.N.-troepen hebben gisteren fors huisgehouden in de omgeving van Kol- wezi. De Ghurkasoldaten hebben hij hun opmars naar deze laatste vesting van Tsjombes rijk hevige gevechten geleverd met Katangaanse militairen die door huurlingen werden aangevoerd. De verklaring van Tsjombe heeft in het aanvalsplan van de V.N. geen ver andering gebracht. Behalve met Tsjom be heeft men ook met fanatieke minis ters, zoals Moenongo, te maken. De vraag is ook of het Katangaanse leger zich aan Tsjombes capitulatie zal storen. Uit protest tegen het feit dat Engeland de V.N.-politiek inzake Katanga af keurt, hebben gisterenmorgen jeugdige betogers een aanval ondernomen op de Britse ambassade in de centrale hoofd stad Leopoldville. Zij smeten de ruiten stuk en drongen naar binnen, waarbij zij grote verwoestingen aanrichtten. Pas toen de V.N.-hoofdvertegenwoordiger, Gardiner, met een sterk detachement politie arriveerde, trokken de betogers dat een beschikking, volgens welke een kind hangende de procedure bij de vrouw zal verblijven, de macht van de man niet aantast. De advocaat-generaal, mr. 's Jacob zal op 29 januari conclusie nemen. President Kennedy heeft een persoon lijk beroep gedaan op president Kasa- voeboe en premier Adoela van de cen trale Kongolese regering om Tsjombe de bescherming toe te zeggen, die hij heeft gevraagd. De regering heeft dit toege zegd.

de Stem | 1963 | | pagina 1