Beerman: Enorme sprong vooruit Tsjombe heeft t in Katanga verbruid Boze scholier reed ambulance aan N.S.-verlies in 1962 25 a 30 miljoen a Vrachtauto verpletterd te Oostdijk (Z.) Driemaal in de roos Thans ook een kolenkwartje Instelling van waarborgfonds Dit jaar geen belasting verlaging Spaak gooit PAUS JOANNESConcilie verwachtingen overschreden zijn gewicht in de schaal j Strenge vorst j DAGBLAD VOOR ZEELAND SCHOUWEN-DUIVEIAND RAAKT GEÏSOLEERD Geen dividend bij Viscose Compagnie TOON HERMANS - erepenning van Sittard MAX. TAILLEUR moet geopereerd worden Aanhoudende vorst Jaarwedden G.S. verhoogd HUISARREST OPGEHEVEN TEVOREN: Bier, Port en Sherry DAARNA Twee maanden met aftrek Verkoop van „keukenboter' Pre si den t-directeur toch optimistisch 103e JAARGANG No. 24178 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (5 lijnen) - Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 VRIJDAG 11 JANUARI 1963 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso: t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KAMER STEMT IN MET 2 (Van onze correspondent) Naar deskundigen ons verzekeren dreigt er voor Schouwen-Duiveland een isolement indien de strenge vorst nog langer aanhoudt. Het personeel op de veerboten kampt met grote 2 moeilijkheden en het mag een won- I Z der heten dat de diensten tot nu toe 2 nog niet geheel zijn uitgevallen. 2 Doordat steeds meer ys van de gro- te rivieren komt afzakken, dreigen de havens van Anna-Jacobapolder en Kats met ys verstopt te raken, welk proces nog wordt gestimuleerd door Z de aanhoudende oostelijke winden. Z Op het Zijpe wordt een ijsvloer zicht- 1 2 baar waar doorheen de veerboot zich J Z nog met de grootste moeite en onder J 2 veel gekraak een weg kan banen. Het j spreekt vanzelf dat de veerboten op deze wyze aan een enorme slijtage onderhevig zijn. Indien het ijs zich blijvend aaneen voegt, zal het met 3 Z varen gedaan zijn. Z De hulpveerboot tussen De Val en J Z Kats, die voor het varen door met J J ijsschollen bedekt water totaal on- J 2 geschikt is, heeft de strijd al moeten j staken. Het personeel van de veer- j diensten verdient zeker een woord van lof voor de wijze waarop het on- 3 Z mogelijke wordt gedaan. Conform het voorstel van de raad van beheer is op de algemene aandeelhou dersvergadering van de Internationale Viscose Compagnie n.v. te Breda be sloten over het jaar 1962 geen dividend uit te keren, maar de winst van 374.888,geheel toe te voegen aan de reserve voor bijzondere doeleinden. (Van onze Haagse redactie) De brandstoffenhandelaren vra gen op het ogenblik per mud kolen een kwartje meer vanwege de moeilijkheden bij de bezorging. Naast een sneeuwcent voor de melk- en broodbezorging kennen we dus nu ook het kolenkwartje, dat volgens de federatie van de brandstoffenhandel „al sinds men senheugenis" bestaat. Zij wijst er op, dat ijs en sneeuw de bezorging thans voor extra hoge kosten stel len, die door het kolenkwartje ge compenseerd moeten worden. ALGEMENE WA-PLICHT (Van onze parlementaire redacteur) Op de Staatkundig-Gereformeerden na zij zien in een verzekering een „blijk van wantrouwen in Gods leiding" heeft de Tweede Kamer gisteren met grote instemming het wetsontwerp van minister Beerman (Justitie) be groet, dat nagenoeg alle bezitters van een motorrijtuig, zowel van bromfietsen als landbouwtractoren en zware trucks met aanhangwagens verplicht zich tegen wette lijke aansprakelijkheid te verzekeren. In tegenstelling tot de bestaande W.A.-verzekeringen, die vooral de schuldige van een ongeluk beschermen, heeft deze nationale verplich te W.A.-verzekering op de eerste plaats het belang van de benadeelde op het oog. Een „geweldige sprong vooruit" noemde minister Beerman het wetsontwerp. Het is overigens een uitvloeisel van een uit 1935 daterend Beneluxverdrag. Deze verplichte W.A.-verzekering voorziet verder in de instelling van een waarborgfonds. Dit fonds wordt gevoed door de verzekeringsmaat schappijen. Zij moeten er een bepaald percentage van de premies voor af staan. Een slachtoffer van een ver keersongeval, dat om de een of andere reden nergens verhaal kan vinden, kan bij dit fonds aankloppen. De wet verplicht de ruim één mil joen bromfietsers een bewijs bij zich te hebben waaruit blijkt, dat zij ver plicht verzekerd zijn. Gedacht wordt aan een soort nummerplaat, een com binatie van letters en cijfers, waaruit meteen is af te lezen bij welke verze keringsmaatschappij de bromfietser verzekerd is. De nummerplaat zal door de verzekeringsmaatschappijen worden uitgereikt. Bezitters van auto's en mo toren moeten zich voor de W.A.-verze kering laten inschrijven bij de Rijks dienst Wegverkeer. De verzekerings maatschappijen zijn verplicht te mei- in een motorvoertuig, b.v. lifters. De kamer had overigens bij alle waardering nog wel enkele wensen. Er werden verscheidene amendemen ten ingediend. Zij hebben o.m. betrekking op de premie. Dr. Van den Tempel (P.v.d. A.) kwam met cijfers van het C.B.S. waaruit blijkt, dat de 179 verzeke ringsmaatschappijen die zich op het gebied van de W.A. bewegen, jaarlijks ruim 600 miljoen aan premie ontvan gen. Van dit bedrag wordt slechts 52 procent aan schade vergoed. Ook wil men het eigen risico van vijftig gulden schrappen. Over de amendementen en de wet zelf wordt de volgende week beslist. den wanneer hun cliënten een W.A.- verzekering afsluiten of beëindigen. De verzekeringsmaatschappijen zijn overigens niet aansprakelijk voor alle schade. Een polis mag een bepaling bevatten dat de verzekerde de eerste vijftig gulden zelf moet betalen. De verzekerde bedragen zullen nog bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Gedacht wordt aan een uitkering van maximaal 250.000 gulden per ongeval. Van deze W.A.-verplichting zijn vrijgesteld de staat (geld genoeg voor schadevergoe dingen) en mensen die (als staatkun dig-gereformeerden) principiële be zwaren hebben tegen een verzekering. Deze bezwaarden moeten wel jaar lijks een bedrag in het waarborgfonds storten. Bovendien blijven zij aan sprakelijk voor de schade die zij aan richten. Kunnen zij die niet betalen, dan kan de benadeelde aankloppen bij het waarborgfonds. Behalve in deze gevallen keert het fonds ook uit als de schuldige aan een ongeluk onbekend is, het ongeluk ge beurt met een gestolen auto of de verzekeringsmaatschappij niet kan be talen. Wie de verzekeringsplicht niet na komt (gewetensbezwaarden uitgeslo ten) kan gestraft worden met hechte nis van maximaal drie maanden of een boete. Daarnaast kan voor be paalde tijd de rijbevoegdheid worden ontzegd. Het recht op schadevergoe ding geldt ook voor hen die meerijden (Van onze parlementaire redactie) De invoering van de algemene belas tingherziening, waarbij een belasting verlaging wordt voorgesteld van ruim f 100 miljoen, zal in 1963 nog niet mo gelijk zijn. Dit in verband met de tijds duur van de parlementaire behandeling, welke deze wetsvoorstellen moeten on dergaan. Dit heeft minister Zijlstra (Financiën) de Eerste Kamer medegedeeld in de memorie van antwoord op het verslag omtrent de financiële beschouwingen over de rijksbegroting 1963. TWEE TREINEN van de Parijse metro zijn donderdagmorgen op een station in de voorstad Porte de Versailles met el kaar in botsing gekomen. Er waren 40 gewonden, waarvan 10 ernstig Een der bestuurders zou een sein niet hebben op gemerkt. DE BISSCHOP van Roermond, mgr P Moors, heeft op verzoek van' het ge meentebestuur van Kerkrade beslist, het klein-seminarie Rolduc open te stellen voor leerlingen in de gemeente Kerk rade voor het volgen van gymnasiaal onderwijs. De mogelijkheid tot aanmel ding is beperkt tot leerlingen afkomstig uit het dekenaat Kerkrade. DE KONINKLIJKE familie, met uitzon dering van prinses Marijke, zal van 1 tot en met 16 februari naar de winter sport gaan en wel in het centrum Lech in Oostenrijk. DE 90-JARIGE Britse filosoof lord Ber- trand Russell is donderdag afgetreden als voorzitter van he-t „ban-the-bomb"- comité van 100 omdat hij ander werk „voor hetzelfde doel" gaat doen. DE AMERIKAANSE regering zal het congres vragen om een verhoging van de uitgaven op het gebied van de ruim tevaart van meer dan 2.000.000.000 dol lar. In totaal zal de regering een be drag van 7.300.000.000 dollar vragen voor de ruimtevaart, MAANDAG 14 januari zal een begin worden gemaakt met de uitreiking van net Nieuw-Guine<aherinneringskruis aan de krijgsmacht. De voor dit kruis in aan merking komende militairen van de drie krijgsmachtonderdelen, die reeds met ?root of klein verlof vertrokken zijn, zullen zo ligt in het voornemen omnenkort dit kruis via het gemeente- stuur van ^un woonplaats ontvangen. t In de burgemeesterskamer van het J Sittardse gemeentehuis heeft de bur- f gemeester, de heer H. Dassen, giste- i renmiddag aan Toon Hermans de zil- f veren erepenning van de stad Sittard J overhandigd. 0 De burgemeester wees er in zijn toespraak op, dat Toon Hermans als J grootmeester van de kleinkunst tien- duizenden levensvreugde bracht. Sit- 1 tard is met recht trots op deze grote zoon, die vanuit Sittard met zijn lied- J jes en kolder zijn start nam en de t harten van geheel Nederland verover- de. Mevrouw Hermans werd onder aanbieding van bloemen in de alge- J mene hulde betrokken. i Toon Hermans sprak een hartelijk dankwoord, mede namens zijn echt- genote, waarin hij op de eerste plaats J dankte voor de hoge onderscheiding, t hem door het gemeentebestuur van Sittard verleend, en waarin hij erop J wees, dat hij trots was Limburger en Sittardenaar te zijn. Want de Lim- i burgse, en' speciaal de Sittardse hu- mor was van een ander soort dan el- J ders in het land. Als hij ooit een ere- i medaille zou moeten uitreiken, dan t zou de eerste stad zeker zijn geboor- testad Sittard zijn, die daarvoor in t aanmerking zou komen. 1 teKNM?Chlil!i medegedeeld door t sjfr geldig tot vanavond: 2 Fn^r?6' i. middaS matige vorst. 2 Enkele wolkenvelden, hier en daar TwiiS1 g,een "««lag van betekenis. Zwakke tot matige wind uit ooste- lyke richtingen. 2 yan,d„af„g: zon onder 16.52 uur. Maan op 18:40 uur. 2 ïï°Jogen: zon op 8 45 uur- Maan onder 2 2 19.48 uur. De jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten zijn met terug werkende kracht tot I juli 1962 met vier duizend gulden verhoogd, aldus blykt uit een in het Staatsblad gepubliceerd be sluit. De leden van Gedeputeerde Staten van Noord, en Zuid-Holland ontvangen op grond van de nieuwe regeling 22.000 gulden en die van de overige provincies 20.000 gulden. Max Tailleur, die een maand geleden ten tweeden male werd opgenomen in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis te Amsterdam, moet worden geopereerd. Hij lijdt niet alleen aan reuma, waar voor hij pijnstillende middelen krijgt, maar heeft bovendien een maagzweer. Vermoedelijk zal de Amsterdamse mop pentapper reeds volgende week aan zijn maag worden geopereerd. Paus Joannes XXIII heeft donderdag op de traditionele nieuwsjaarsaudiëntie voor de Romeinse adel gezegd, dat de resultaten van de eerste zitting van het tweede Vaticaanse Concilie de hoop wet tigen, dat misschien zelfs de hoogste ver wachtingen ten aanzien van deze kerk vergadering zullen worden overschre den. De paus maakte dankbaar gewag van ,,de volheid en spontaniteit, de hartelijk heid en uitzonderlijke vaart" van de eerste Conciliezitting. „Deze indrukken worden bevestigd door de weerklank in publikaties en in gesprekken met wijze en gezaghebbende mensen" aldus de paus. Volgens de paus is op deze zitting reeds meer bereikt dan op het eerste Vaticaanse Concilie, ondanks de „zeer waardevolle" bijdragen van dit Concilie tot de kerkelijke leer. Toen werden de verschillende landen niet uitgenodigd een vertegenwoordiger te zenden, nu echter waren 86 regeringen vertegen woordigd. De niet-roomskatholieke christenheid reageerde op het eerste Vaticaanse Con cilie „op een wijze die droefheid wekte", nu echter waren de andere kerken ver tegenwoordigd en namen zij een houding aan van eerbied en hoffelijkheid. „En zoals men weet", aldus de paus, „uit liefde zich allereerst in hoffelijkheid". De paus zei dit in antwoord op de goede wensen die hem in naam van de Romeinse adel werden aangeboden door prins Aspreno Giuseppe Colonna, prins assistent van de pauselijke troon. De prins zei, dat deze nieuwjaarsaudiëntie gekenmerkt werd door blij schap over het oecumenisch Concilie en over de verbetering van de pauselijke gezond- I heidstoestand na zijn recente ziekte. In Oostdijk is gisteren een vracht auto onde reen trein geraakt en vol kome nverpletterd. De chauffeur werd gedood en drie anderen raakten licht gewond door glasscherven. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wij naar pagina 3. In westelijke diplomatieke krin gen ontstaat een toenemend onge noegen over de houding van Tsjombe. Zijn heen en weer lave ren tussen .samenwerking' en .ver schroeide aarde' word hem hoogst kwalijk genomen. Zijn vooruitzich ten om een rol te spelen in de al gemene Kongolese politiek schijnen daardoor af te nemen. Gisteren heeft hij de V.N. weer te kennen gegeven zijn verschroeide-aarde- politiek op te geven, maar wat moet men van zijn verhalen gelo ven? Tsjombe heeft tevens ver klaard, dat de strijdmacht van de V.N. zonder verzet te ontmoeten op kan trekken naar de Rhodesi- sche grens om een bevoorradings- weg te heropenen, die van vitaal belang is voor Elisabethstad. Ondertussen heeft de Kongolese mi nister van buitenlandse zaken, Bomboko, de Britse ambassadeur sir Derek Riches en de Belgische ambassadeur graaf Kerkhove de Dentergem te verstaan gegeven, dat zij het land hebben te ver laten. Dit besluit was ingegeven door de „politieke houding, die de laatste tijd is aangenomen door deze westelijke di plomaten, een houding, welke onver enigbaar is met hun functie". Later werd bekendgemaakt, dat genoegen zou worden genomen met terugtrekking van de twee betreffende consuls. Westerse pressie was op de herroeping van dit besluit niet vreemd. De Belgische minister van buitenland se zaken Spaak zal nu zyn gewicht in de schaal gooien om Tsjombe te bewe gen een einde te maken aan de ver- schroeide-aarde-politiek, de volledige bewegingsvrijheid van de V.N. in geheel Katanga te aanvaarden en het V.N.-plan voor hereniging van Katanga met Kon go uit te voeren. Tsjombes huisarrest is inmiddels op geheven. De Tunesische V.N.-troepen rondom zijn residentie zijn teruggetrok ken. V.N.-functionarissen spraken over een „klein misverstand", maar men is er zeker van, dat met name door België en Engeland pressie op deze herroeping is uitgeoefend. Tsjombe heeft zijn pas ver worven vrijheid meteen gebruikt om een persconferentie te beleggen en te waar- schuwen, dat hij de zaak zou laten op blazen als de V.N. Kolwezi aan zouden du^en vallen. Kolwezi is het enige bol werk dat de Katangezen nog is overge bleven. De oppositie tegen Tsjombe in eigen j gelederen schijnt met de dag te stijgen. Een voormalig Katangees ambtenaar verklaarde: „Ik weet dat Tsjombe nooit de hereniging van Kongo heeft gewild. Hij heeft veel gelogen, niemand in Ka- tanga staat nog achter hem". Afrikaanse diplomaten hebben Oe Thant verzocht geen medelijden te tonen met de capi tulerende Tsjombe. Zij zien hem als een verrader van de Afrikaanse zaak. Van Katangese kant wordt gemeld, dat Tsjombe bij een kort bezoek aan Mo- kambo door duizenden wild-juichende burgers werd verwelkomd. Intussen zetten de V.N.-troepen hun opmars naar Kolwezi voort. Zij bezetten o.m. een dam, die de mijninstallaties in Jadotstad grotendeels van stroom voor ziet. Aanhangers van Tsjombe hadden gedreigd de dam op te blazen. Amerika meent, dat Oe Thant Tsjom be thans moet vragen om een vrije in tocht in Kolwezi. Zou hij weigeren, dan zouden de V.N. de. mijnbouwplaats met geweld moeten nemen. Men schijnt er in deze kringen geen bezwaar tegen te heb ben dat Tsjombe president van Katanga blijft binnen een verenigd Kongo als hij de Verenigde Naties vrijheid geeft en het verzoeningsplan van Oe Thant ten uitvoer legt. De officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft gisteren tegen de 20-jarige scholier R. A. P. C. uit Amsterdam wegens hoogst roeke loos en onvoorzichtig rijden twee maanden gevangenisstraf geëist met aftrek van de veertien dagen, die ver dachte in voorarrest heeft gezeten plus vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De jongeman was ten laste gelegd dat hij als bestuurder van een perso nenauto op maandagavond 29 oktober van het vorig jaar omstreeks kwart voor negen op de Haagseweg onder invloed van sterke drank een stilstaan de politiewagen had geramd. Deze was op zijn beurt met volle kracht tegen een ambulancewagen geschoven juist op het moment, dat een burger en twee verplegers een brancard met het stof felijk overschot van een even tevoren bij een verkeersongeval om het leven gekomen man in de wagen wilden schuiven. De burger en een der ver plegers konden zich op het nippertje door een sprong in veiligheid brengen. De broeder der G.G. en G.D. Jan Kersten, die nog met zijn rechterbeen buiten de ambulancewagen stond, kreeg de politiewagen tegen zich aan. Met zwaar lichamelijk letsel moest de broeder in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. Zijn volledig her stel zal zeker vier maanden in beslag nemen. Verdachte schreef het gebeurde toe aan de boze bui waarin hij op dat tijd stip verkeerde. Hij had ruzie gehad met zijn moeder, die hem ha^ ver boden in de auto van zijn vader naar de tweede voorstelling in de cineac te gaan, omdat ze van mening was, dat hij te veel had gedronken. Verdachte was die middag naar een bruiloft geweest, waar hij twee glazen bier en vier glazen sherry had ge dronken. Thuis had hij deze hoeveel heid nog met twee glazen port aange vuld. Ondanks het verbod van zijn moeder was verdachte, recalcitrant en zonder te eten, in de auto gestapt met het plan via Den Haag en Utrecht weer naar Amsterdam terug te rijden. Op de Haagseweg had hij de rode lampen niet opgemerkt, die in de buurt van de stilstaande auto's en het wrak van de verongelukte wagen op de rij weg waren geplaatst. Wel zag hij een aantal achterlichten van auto's op de rechterbaan, die hij passeerde. Bij het zien van het gele knipperlich* op het dak van een A.N.W.B.-auto en het blauwe zwaailicht op de politiewagen had hij gedacht dat er iets in de berm van de weg aan de hand was Hij verminderde echter zijn snelheid niet. Pas toen hij zag dat de weg was geblokkeerd, remde hij uit alle macht, echter te laat. De snelheid, waarmee verdachte reed werd op ongeveer 100 km geschat. Een bij de jongeman na het gebeurde afgenomen bloedproef De mededeling, dat het maxi mum bedrag aan prijzen bij „Wat zegt u?" voortaan ook uit gekeerd kan worden aan inzen ders met één of twee fouten, heeft de puzzelaars blijkbaar tot extra-ijver aangezet. Liefst drie inzenders stuurden de ze week namelijk een foutloze oplos sing in. Ze delen de pot uiteraard sa men. Voor de namen van de win naars en wat dies meer zij, zie de puzzelkolommen: 9 5 Het hogedrukgebied, dat zich de 2 afgelopen dagen van Groenland tot 2 2 Polen uitstrekt, heeft zich verder 2 2 over Rusland uitgebreid. Oceaande- 2 2 pressies volgen een zuidelijke baan 2 2 en kunnen niet tot het continent 2 2 doordringen. Aangezien in deze lucht- 2 drukverdeling weinig verandering 2 komt, duurt de vorst in ons land on- verminderd voort. Hierby zal het in 2 de nacht en ochtend streng en in het 2 midden, oosten en noorden van het 2 2 land plaatselijk zeer streng vriezen, 2 2 terwijl overdag de vorst streng tot 2 2 matig zal zijn. 2 2 Nu en dan drijven enkele wolken- 2 velden over, maar hieruit valt geen 2 neerslag van betekenis. Hier en daar 2 kan tijdelijk mist voorkomen. De 2 2 wind blijft zwak tot matig uit ooste- 2 2 lijke richtingen waaien. 2 Als minister Marynen het goedvindt zal begin maart worden begonnen met de verkoop van keukenboter. Dit is koelhuisboter, die, naar de bedoeling is, bij afgifte door bet V.I.B. f 2,40 per kilo zal kosten, zodat de winkelprijs om streeks de 75 cent per pakje zal kunnen komen. Bij de keuring van koelhuisboter wor den drie kwaliteitsklassen aangehouden: E (geschikt voor export), B (geschikt voor binnenlandse consumptie) en I (in- dustrieboter)Tot voor enkele jaren werd alle E-boter geëxporteerd. De laatste jaren echter was er zoveel E- boter, dat niet alles geëxporteerd kon worden. Vandaar dat in het binnenland eerst E-boter en dan B-boter werd afge zet, zonder prijsonderscheid. Nu zal, als de plannen van het pro- duktschap worden goedgekeurd, de B- boter onder de naam van keukenboter en voor een wat lagere prijs dan de E- boter worden verkocht. Voor die lagere prijs heeft men dan een iets groter risi co dat men een pakje van wat minder goede kwaliteit aantreft. wees op een alcoholgehalte van 1,65 pro mille. De verdediger, hoewel van mening dat hier een fikse straf op haar plaats was, bepleitte o.m. een voor het groot ste deel voorwaardelijke straf. Volgens de verdediger had de boze bui, waarin de jongen verkeerde hier de hoofdrol gespeeld. De invloed van drak was volgens pleiter, bij de toe dracht van het ongeval bijkomstig. Uitspraak 24 januari. De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1962 voor het eerst geen winst ge maakt, het verlies wordt thans geraamd op 25 a 30 miljoen gulden. In een nieuw jaarsrede, die hijzelf overwegend op timistisch noemde, verklaarde de presi dent-directeur van de spoorwegen, ir. J. Lohmann, gisteren dat hij dit verlies wel ziet als een grote en in zekere zin bittere tegenslag, maar niet als een symptoom van zwakte. Men moet vol gens hem door de „gcldsluier" heen- kyken om het bedryf te zien zoals het werkelijk is en de basis vormt voor een onverminderd winstvermogen. De produktiviteitsstijging bij de spoor wegen kon in 1962 niet langer voldoende compensatie bieden voor de gestegen kosten. Terwijl de ontvangsten in het afgelopen jaar met drie procent stegen, namen de kosten met ongeveer acht procent toe. De omvang van het reizigersvervoer, gemeten in reizigerskilometers, daalde ten opzichte van 1961 met naar schatting een half procent. De voornaamste oor zaak hiervan is, dat het aantal afgeleg de reizigerskilometers op de abonne mentskaarten daalde door de verkorting van de werkweek. Het vervoer op enkele reizen en returns steeg zelfs enigszins en het aantal abonnements kaarten dat werd verkocht was evenmin ongunstig. Het goederenvervoer nam toe met vijf procent. De aanzienlijke tariefsverhoging voor stukgoederen- en wagenlading- vervoer had nagenoeg geen invloed op de vervoersomvang. Er zijn aldus ir. Lohmann redenen te over om te verwachten, dat op korte termijn alsnog herstel van het financiële evenwicht wordt verkregen en hij gaf té kennen, dat verhoging van de reizigers tarieven dit mogelijk zal maken. Een nieuw voorstel daartoe is dezer dagen ingediend. Ter illustratie merkte de heer Lohmann op, dat de reizigerstarieven sinds 1952 met slechts 10 a 15 procent zijn gestegen, terwijl ret indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in diezelfde periode opliep van 100 tot 130. Ir. Lohmann verklaarde, dat het on derzoek naar een principieel hoger niveau van spoorwegveiligheid in 1962 aanzienlijk is versneld. Ir. Lohmann herinnerde voorts aan de ingrijpende veranderingen van het regle ment dienstvoorwaarden. Hij zei, dat de verbeterde bezoldigingen er in 1962 toe hebben geleid, dat in. en uitstroming van personeel aan het eind van het jaar bijna met elkaar in evenwicht waren. Verleden jaar namen 950 personeels leden ontslag, 650 minder dan in 1961.

de Stem | 1963 | | pagina 1