Schrik der automobilisten W inter stormen ons gewest in Rod Laver gaat over naar professionals Broeder-architect voor vijfde maal uit Hulst naar missie DOMINICAANSE OPSTAND Fetle brand op drie-boog BLOEDIG ONDERDRUKT Gestart als 19-jarige Biljartstrijd in Eindhoven om titel 71/2 Weer een sporthuwelük Vrachtauto in woonkamer BOUWER VAN KONGO wil )ndcrhandelaar in stukken gehakt MAN GESTORVEN 'NA CAFERUZIE Sneeuwmuur Rustig West-Brabant Record in de Engelse league DE KOGEL IS DOOR DE KERK Het goede gekozen HOTEL „MASTB0SCH" Regering Buitenlandse Zaken oprecht contact met Indonesië DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1962 De regering van de Dominicaanse re- bliek heeft bekendgemaakt dat de erenopstand, die hier vrijdag uitbrak, onderdrukt. Naar verluidt zijn er bij opstand der tig mensen om het leven komen, merendeels rebellen. Nog ongeveer 400 opstandelingen wor- n door regeringstroepen in de bergen, 'bij de grens met Haiti, achtervolgd, j de opstand zou een generaal van de geringstroepen door de opstandelingen m stukken zijn gehakt. Volgens de re uring zijn er 673 opstandenlingen ge- ongen genomen. Hun twee leiders, die ie tweelingen" genoemd worden, om- at zij broers zijn, zouden tot de ge~ ieuvelden behoren. Een derde broer au aan het, hoofd staan van de 400 res- arender ebellen. Er zijn strijdige berichten over de op- tand binnengekomen. Volgens sommige aerichten zouden de rebellen, die de re- geringstróepen aanvielen, bestaan heb ben uit enige duizenden boeren die be hoorden tot een „vreemde godsdienst". De hevige sneeuwstormen van het af gelopen weekeinde hebben vooral in Zeeland en westelyk Noordbrabant gro te moeilijkheden veroorzaakt. Hoewel het niet drukke verkeer grote vertragin gen ondervond, hebben zich weinig ern stige ongelukken voorgedaan. Zwaar ge wond werd de 58-jargie wegwerker bij de N.S. W. Kuipers uit Lage-Zwaluwe. Hij was zaterdagavond om elf uur bezig met het verwarmen van een wissel in Lage-Zwaluwe, toen hij werd aangere den door een trein. Hij werd naar een Bredaas ziekenhuis gebracht. Schouwen-Duiveland is in Zeeland het meest door de sneeuw geplaagd; ver schillende plaatsen zijn er geïsoleerd. Een vrachtwagen uit Limburg reed za terdagmiddag in Alphen de voorkamer binnen van koster Arnold Oomen. De wagen, beladen met melkpoeder, slipte by een uitwijkpoging voor een andere auto en reed het hoekhuis in. Mevr. Oomen, die bloemen stond te begieten, redde door een noodsprong haar leven. Zij kreeg een balk van het instortende raam op haar schouder, maar zij werd niet noemenswaard gewond. De chauf feur klom bloedend uit zijn cabine en werd naar een ziekenhuis vervoerd. De wagen moest anderhalf uur blijven staan om het zwaar beschadigde huis voor in storten te behoeden. De sneeuwjacht heeft gisteren tot een haast totale ontwrichting geleid van het verkeer in de grotere plaatsen op Wal cheren. Vooral door het slippen deden zich in Middelburg enkele kleine ver keersongelukken voor. Zowel m Vlissin- gen als in Middelburg begonnen de ge meentediensten met het vrijmaken van de belangrijkste verkeersaders. Na de sneeuwval kon het verkeer te gen de avond weer enigermate zijn gang gaan. De busdiensten van de n.v. Streek vervoer Walcheren hadden op alle lijnen gedurende vrijwel de gehele dag 'met vertraging te kampen. De uitgaande treinen konden volgens dienstrooster vetrekken. In de Scheldemonding zijn de weers omstandigheden vooral zondagmorgen bijzonder slecht geweest. In deze perio de waren de loodsdiensten Oostgat en Wielingen voor kleine schepen gestaakt. In de namiddag konden alle diensten weer worden hervat. Schrikbeeld van de automobi list: startmoeilijkheden op de grote weg gen van 10 tot 15 minuten in de treinen- De 64-jari^e Haarlemmer J. M. is za terdagavond, kort na een twist in een café in Haarlem, op straat ineen gezakt en aan een hartaandoening overleden. M. had zich opgewonden over een uitla- loop; in de avonduren duurden de ver-1 ting van de caféhouder, die een zwager tragingen langer. Extra personeel was jan hem was, en met een glas gegooid, ingezet-o.a. voor het sneeuwvrij houden Pe caféhouder en een cafebeeoeker wer- van wissels, zodat dit functioneerde. alles normaal ^en door glasscherven licht gewond en moesten zich in een ziekenhuis laten ver binden. In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar we o.a. contacten legden met verkeerspolitie, rijksverkeersinspectie en veerdiensten te Axel, Breskens, Hulst, Kruiningen, Oost- burg en Terneuzen, luidde het vrijwel unanieme commentaar: „Alles bijzonder rustig". Gladde wegen en vaak decimeters ho ge sneeuw belemmerden het wegenver- keer dermate, dat vrijwel geen mens zich op de weg waagde. Ook te water was de bedrijvigheid nagenoeg nihil, met uitzondering echter van de veerdiéhsten Perkpolder-Kruiningen, Terneuzen-Hoe- dekenskerke en Br^skens-Vlissingen, die het normale dienstschema zonder ver traging konden realiseren. De busdiensten van de autobusmij. Zeeland, die goed werden onderhouden, ondervonden alleen in Z.-Beveland enige vertraging: de diensten werden er later hersteld. Bij de politie kwamen geen meldingen binnen van ernstige ver keersongelukken. Rijksweg 58, van Ber gen op Zoom naar Middelburg-Vlissin- gen, was redelijk berijdbaar, slechts een auto reed in een greppel. Op v^le wegen hoopte zich de sneeuw door de wind op, o.a. bij Serooskerke, op Walcheren, op diverse plaatsen in Noord-Beveland en op Schouwen-Duive land. Op Schouwen-Duiveland zijn alle dien sten gestaakt, waardoor dus verschillen de plaatsen geïsoleerd zijn. De R.T.M. onderhoudt alleen de sneldienst Zierik- zee - Veerhaven - Zijpe. Het verkeer in West-Brabant was zeer minimaal. Zowel rijks- als provinciale waterstaat lieten onmiddellijk de sneeuwploegen inzetten. De B.B.A.-bussen konden alle vrijwel volgens tijdschema rijden. Er was overi gens niet veel te vervoeren. Het vroeg wel heel veel van de chauffeur, vooral tijdens de sneeuwbuien zelf. Bij de spoorwegen waren er vertragin Door het opwaaien van de sneeuw ont stonden hier en daar op de wegen lasti ge situaties. Zo bijvoorbeeld bij het open terrein van de suikerfabriek „Dintel- oord" te Stampersgat. De sneeuw waaide hier van het terrein op de weg, waardoor een sneeuwlaag van ongeveer 1 meter ontstond. Prov. Waterstaat schakelde een extra sneeuw ploeg in en na enig zwoegen kon het verkeer langs een sneeuwmuur van ruim 1 meter hoog rijden. De veerdienst te Zijpe werd zondag avond om half zes gestaakt. De B.B.A.- bussen liepen toch tot Zijpe door. Parti culiere bootjes voeren de weinige pas sagiers wel over. Om half twee zondagmiddag heeft de B.B.A. de lijndienst Made-Drimmelen opgeheven. De bus was ingesneeuwd en de weg was volkomen onberijdbaar. Alle busdiensten die in Noordoost- Brabant over de rivierdijken rijden, zijn stopgezet. Rijksweg 56, Breda - Roosendaal - Bergen op Zoom en Rijksweg 17, Roo sendaal - Moerdijk, leverden geen moei lijkheden op. Ook de grote provinciale wegen, zoals Roosendaal - Belgische grens, waren goed berijdbaar. In het zuidoosten en uiterste oosten van Brabant zijn zondagmiddag als ge volg van de ijzelval de wegen spiegel glad geworden en zijn met name rond Eindhoven alle interlokale busdiensten stilgelegd. Tegen de avond heeft de B.B.A. de diensten echter hervat. Volgens anderen zouden de rebellen ver bindingen onderhouden met volgelingen van de vroegere dictator generaal Tru- jillo. Volgens berichten uit Santa Domingo zouden drie hoge regeringsautoriteiten eerst getracht hebben met deopstande- lingen tot een vreedzame oplossing te komen. Bij de onderhandelingen gingen de rebellen echter plotseling tot de aan val over, waarbij zij generaal Miguel Rodriguez Reyes aan stukken hakten. Twee andere autoriteiten van de rege ringsdelegatie worden vermist. Volgens sommigen was de opstond slechts een „verstoring van de vrede" door toedoen van een handvol „tove naars". DE BELG Gaston Roelants heeft in Cas- sablanca een internationale wedstrijd over 3000 meter gewonnen. De slechte baan en de hevige wind waren de oor zaak dat de tijden bij deze ontmoeting matig waren. TRUUSJE GERARDTS en Roland du Burck eindigden bij internationale wed strijden paarrijden voor junioren in Oberstdorf op de derde plaats. DE NOORSE skispringer Toralf Engan heeft een tweede zege geboekt in de Vierschansentournee. Na zijn overwin ning in Oberstdorf won hij eveneens in Innsbruck. ONDANKS de bijzonder slechte weers omstandigheden is in de Amsterdamse Waterleidingduinen te Aerdenhout een veldloop gehouden, waarbij 110 deelne mers aan de start kwamen. Gieling van AAC won in 13 min. 5.6 sec. HET RUSSISCHE ijshockey-team heeft in Oost-Berlijn een grote zege behaald op Oost-Duitsland. De Russen wonnen met 8-1. LUXEMBURG heeft zich teruggetrokken uit het toernooi voor de voorronden van het Westeuropese volleybalkampi oenschap, dat op 4 en 5 januari a.s. in Groningen wordt gespeeld. DE DUITSE ijshockeyploeg Fussen heeft zich in Davos geplaatst voor de finale van het toernooi om de Spengler-cup. De Duitsers versloegen het Zweedse Forshage met 8-2 13-1, 2-0, 3-1). Vorst, ijs en sneeuw hebben voor een record aantal afgelastingen in de En gelse voetbalhistorie gezorgd. Liefst 35 van de 45 wedstrijden vonden door de DE WIELRENNER Johan v£m Dijck werd vijftiende in een in het Belgische zeer slechte gesteldheid van de terreinen geen doorgang. In de eerste divisie kwam Burnley door een 4-0 zege op Sheffield Wednes day tot op drie punten afstand van leider Everton. Nottingham Forest verloor met 3-4 van West Ham United. De uitslagen van de Franse voetbalcom- petitiie: MonacoSedan 0-1, RC ParisLyon 1-1, BordeauxRennes 6-0, Toulouse Strasbourg 1-1, AngersNimes 0-1, Mar seilleStade Frangais 3-2, Mntpellier Grenoble 2-0. Bordeaux en Sedan leiden met 30 punten. Lyon staat derde met 29 punten. Reims bezet de achtste plaats met 25 pun ten uit 22 wedstrijden. Voor de tweede divisie werd alleen de wedstrijd BeziersCannes gespeeld. Be- ziers won met 4-1. plaatsje Boornem gehouden cyclo-cross. DE BERLIJNSE handbalkampioensploeg BSV 92 won met 18-14 van de Noorse kampioen Nordstrand Oslo in de Ber- lijnse Schoeneberger Sporthalle. IN HET TOERNOOI om de Europese beker voor landskampioenen (dames) heeft het Russische Trud (Moskou) zich geplaatst voor de kwartfinales door Ruch (Polen) met 15-7 te verslaan. IN DE tentoonstellingshallen van Mün- chen heeft het Zuidslavische handbal team Borac Banja Luka een groot in ternationaal toernooi gewonnen. IN BULGARIJE werd de wereldkampi oen worstelen Enjo Vulcheff gekozen tot sportman van het jaar. Aan de Borgerstraat in Amsterdam is een derde etage uitgebrand. Werk nemers van een oud-papier-handel hebben vijf kinderen uit het brandende huis gered. Op de foto komt een varv de brandweerlieden met een tafel naar buiten. (Van onze redacteur) Neen: bepaald een (wat je noemt) „brave jongen" was hij in zijn jeugdjaren beslist niet! Zijn ouders en onderwijzers hebben er het een en ander van gemerkt en bij deze beide pedagogische categorieën is het niet gebleven! De thans 72-jarige broeder Alexius Neelemans geboren en ge togen Hulstenaar die medio januari voor de vijfde keer terugkeert naar zijn Kongolese missiegebied, zal de laatste zijn om dit te ont kennen! Deze terugkeer, na een achttal maanden (om gezondheidsrede nen) noodgedwongen doch welverdiende vakantie in het vaderland geschiedt op speciaal verzoek van de Luxemburgse missiebisschoo mgr. Kinsch, die na zijn deelname aan het Concilie te Rome op 15 januari in Brussel hetzelfde vliegtuig hoopt te bemannen als zijn „architect", die men aan gene zijde der grote plassen „de bouwer van Kongo" pleegt te noemen. Want broeder Alexius Neelemans heeft als ontwerper en mede uitvoerder reeds tientallen kerken, scholen, kloosters, monumentale heiligenbeelden en ook woningen op zijn naam staan. In Hilversum trokken tussen is het huwelijk vol de zwemster-trainster Mary Kok Oudegeest. en zwemtrainer Reeds op negentienjarige leeftijd - derhalve in 1909 startte hij zijn missie- arbeid in Brazilië, waar hij elf jaar ver bleef. Door ziekte gedwongen, keerde hy vervolgens na vruchteloos verblijf in pri mitieve hospitalen terug naar Nederland, waar hij een dikke vyf jaar medische en andersoortige verzorging genoot in fa miliekringen en verschillende kloosters zyner Orde: de Priesters van het H. Hart, waartoe ook zusters en broeders beho ren. Daarna, in 1926, vertrok hy voor de eerste keer naar Kongo. Op nummer acht aan de Vismarkt in de Reinaertstad waar broeder Alexius reeds vanaf de maand mei bij zijn broer en schoonzuster een plezante gastvrijheid geniet windt men er écht geen doekjes om: „het was vroeger inderdaad een vle- geltje!" Die vlegelarij, op zich natuurlijk vol komen onschuldig, heeft er tenslotte toe- geleid dat de jongeling in de toog groei de. Wat overigens met „passen en meten" gepaard ging. want niet elke religieuze orde accepteerde in die dagen jongelui beneden de voorgeschreven leeftijdsgrens Het werd dus de orde der „Priester.- van het H. Hart", doch priester wildt jde jonge Neelemans nu juist NIET wor- Kpps den' want dan zou hebben moeten stu i deren en daar stond zijn hoofd niet naar I Broeder dus. En daarnaast, zoals later blijken zou... architect! In beide functies keert hij op elf januari zijn geliefde Hulst weer de rug toe om via het juvenaat in Bergen op Zoom waar hij enkele jaren gele den ook zijn gouden professiefeest mocht vieren naar het Brusselse vliegveld te tijgen, vanwaar hij de „thuisreis" maakt naar Stanleyville. Op speciaal verzoek het moge wor den herhaald van monseigneur Kinsch, op wiens instigatie hij ditmaal terug kwam naar het vaderland vanwege (op nieuw) primitieve ziekenhuisbehandeling ginderwijd. Een behandeling, waardoor de bisschop zijn missie-broeder, maar wellicht méér nog zijn deskundige archi tect bedreigd achtte MISSIEBROEDER NEELEMANS „ik wil geen priester worden" Deze school voor inlandse meisjes te Stanleyville vormt slechts één der vele en veelzijdige bouwwerken, die de Hul- sterse missiebroeder Alexius Neelemans als „architect" op zyn naam heeft staan. Zij werd in 1952 gebouwd. De kogel is door de kerk: Rod Laver, de onbetwiste grootmeester van het ama teur-tennis, gaat over naar de rijen van de professionals. Tijdens een diner, dat volgde op de Challengeround van de Daviscup. ver klaarde de anders zo zwijgzame Wimble- kampioen zelf, dat hij. volgende week dinsdag in Sydney een contract zal teke nen. dat hem een minimum-garantie zal bieden van 110.000 Amerikaanse dollar voor een speelperiode van dertig maan den. verdeeld over drie jaar. Laver maak te daardoor een einde aan de al enigf maanden circulerende geruchten, waarbij de meest fantastische speculaties werden gemaakt over het bedrag dat hij als prol zou verdienen. Hij zal zijn profdebuut maken tegen ex-Wimbledonkampioen Lewis Hoad op 5 januari in Sydney. Deze partij zal de eerste zijn van een reeks wedstrijden tussen hem, Hoad en de andere Australische tennisster Ken Ro- sewall, die algemeen wordt erkend als s werelds beste professional. De toernee door Australië wordt gevolgd door een trip door Nieuw-Zeeland, waaraan tevens zal worden deelgenomen door de andere leden van de groep van de internatio nale tennispelerserrganisatie (het vroege re Kramer-circus). Laver is de achtste Wimbledónkam- pioen, die sinds de tweede wereldoorlog overging naar de professionals. De rood harige Queenslander, die nu 24 is, was de vierde man sinds de afschaffing van het uitdagerssysteem in 1922, die twee maal achtereen de Wimbledontitel ver overde. Zijn grootste successen behaalde hij dit jaar, toen hij zowel de Austra- lische-Franse Wimbledon- als de Ameri kaanse titel op zijn naam bracht. Verder was hij de grote man tijdens de Chal- lengo-round van de Daviscup, waarin Australië een 5-0 zege behaalde op Mexico. Over de beslissing om zijn amateur- status op te geven zei Laver: „Ik heb er lange tijd over gedaan om te overwegen wat ik zou doen. Ik moest er eerst van overtuigd zijn dat ik er goed aan deed deze beslissing te nemen. Maar nu ik dat heb gedaan weet ik zeker het goede te hebben gekozen. Of hij eenzelfde dominerende rol zal kunnen spelen als in zijn amateurcarrière staat nog te bezien. De tegenstand zal ongetwijfeld aanzienlijk groter zijn. Maar wel lijkt het vast te staan, dat zijn komst vpor het wat kwijnende prof-tennis een geduchte aanwinst zal betekenen. Van 24 tot en met 27 januari zullen in zaal „Hof van Brabant" te Eindhoven de wedstrijden om het nationaal biljartkain- pioenschap ereklasse anker kader 71-2 worden gehouden. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door de Amsterdammers Beekman, Ja cobs en Mol, van Leur en Wijnen (beiden uit Oss), Ligthart (Alkmaar), Scholte (Eindhoven) en Vultink (Aalten). De kampioen en degene die als tweede eindigt zullen door de KNBB worden afgevaardigd naar de strijd om de Euro pese titel, die van 21 tot en met 24 fe bruari 1963 zal worden betwist in de grote kantine van de Koninklijke Marine in Den Helder. ROD LAVER toch (Advertentie) BREDA 1 JANUARI 1963 SPECIAAL NIENUWJAARSMENU a 12,50 De muziek wordt verzorgd door het ensemble „Florentine Peusch- kens". Tafelreservering gewenst. (Van onze parlementaire redactie) „Het beleid der regering ten aanzien van de betrekkingen met Indonesië is gericht op een blijvende en wezenlijke verbetering der verstandhouding. Na een herstel van de diplomatieke betrekkin gen zal de regering gaarne zoveel in haar vermogen ligt tot deze verbetering actief bijdragen". Dit heeft minister Luns (Buitenlandse Zaken) de Tweede Kamer op een des betreffende vraag geantwoord in de memorie van antwoord op zijn begroting. Hierin merkt minister Luns desge vraagd ironisch op „thans geèn ontslag aanvrage te overwegen en zich daarom ook niet te hebben verdiept in de moge lijke internationale consequenties daar van". Minister Luns is van mening, dat de Benelux thans op bevredigende wijze functioneert, doch dat in dit stadium van ontwikkeling weinig opvallende resultaten kunnen worden verwacht. Hij deelt voorts mede, dat begin 1962 over de ontwikkeling van het Benelux- middengebied een rappört met aanbe velingen zal worden aangeböden aan het comité van ministers.

de Stem | 1962 | | pagina 3