De kerk op de voorgrond Militairen zaken Cultuur Personalia Visserij-scheepvaart Landbouw Koninklijke bezoeken 9, DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 ZEELAND IN 1962: MEER ZEKERHEID De katholieke kerk heeft zijn spe cifieke problemen in een gebied als Zeeland. Het contact met het overi ge deel van het bisdom en met de bisschopsstad ligt niet altijd even ge makkelijk. In Zeeland zelf maken de zeearmen en de grote afstanden het streven naar onderlinge samenwerking ook niet fenvoudig. Belangrijke feiten in dit jaar zijn ge weest de eerstesteenlegging van de H. Triniteitskerk door pastoor J. van Mechelen in het nieuwe Terneuzen (zie foto), de reorganisatie van de dekenale indeling in midden- en oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, de paro chie-enquête te Hulst, die als voor beeld voor het gehele bisdom heeft gegolden, en de vooruitgang die is geboekt in de strandzielzorg voor de Nederlandse en buitenlandse toerist. Zo werd in Cadzand dit jaar 'n strandkerk-ten in gebruik genomen. Zeeland heeft betrekkelijk wei nig met de krijgsmacht te maken. Wat marine in Vlissingen en een garnizoen landmacht in Middel burg. Dat laatste garnizoen beleef de in januari een belangrijk mo ment bij de opening van de Ge- raal Majoor Berghuyskazerne waarvan deze foto een beeld geeft. Zeeland in 1962. Er dringt één gedacl inaar voren. De ontwikl ling van Zeeland, in vo •ge jaren voorspeld voorbereid, heeft op v j schillende punten conc jte vormen aangenome Men kan het met eig ogen zien. Men kan horen. Zeeland is zich in 19 •wat zekerder gaan voel over zijn toekomst. The rie en plannen blek praktisch uitvoerbaar j zijn. Men voelt dat Zeeland 1962 het keerpunt hee bereikt en het ook gen men heeft. Zeeland za niet langer leeglopen. Zeeland heeft de scho ders gerecht en het hoo j.zelfbewust op 1963 verdere jaren gericht. IR. J. ZUURDEEG KANUNNIK IIOLTKAMP De cultuur heeft het in Zee land met zijn geringe bevol kingsdichtheid altijd erg moei lijk gehad. Ook in 1962 was het zo. In de huidige omstandighe den en met de huidige finan ciële middelen wordt het maxi maal haalbare bereikt en dat is noodzakelijkerwijs, wat de be- roepsuitvoeringen betreft, vaak cultuur van het tweede plan. In de amateursector wordt ook al tegen de stroom in geroeid. Soms is de stroom te sterk, zoals in Hulst, waar de Rei- naertstoet definitief tot het verleden behoort. Het Reizend Zeeuws Volks- Theater, eveneens uit Hulst, won het Zeeuwse Landjuweel. De Zeeuwse Muziekschool maakte even een crisis-periode door, doch kon worden gered. De opgravingen rondom Aar denburg en Sluis werden nauw keurig voortgezet. De antiekveiling uit de pala tenschap van de Middelburgse antiquair Bal was een inter nationaal evenement. JANUARI: Nieuwe burgemeester in Goes: mr. F. Huber Eerste vrouwelijke rechter in Middelburg: mej. mr. S. Noteboom. Nieuwe burgemeester Wissekerke: P. Wisse. Nieuwe pastoor in Vlissingen: H. Adriaansens, Nieuwe pastoor in Stoppeldijk: Ch. Backx. APRIL: Nieuwe pastoor in Axel: B. de Jong. JUNI: Gouden priesterjubileum deken A. Lievegoed, Oostburg. Nieuwe directeur Rijkswaterstaat Zeeland: ir. J. Zuurdeeg. DEKEN LIEVEGOED W «r m sik? A4 *'4": OiUWStfkÖiïhtj Op het gebied van de ontwikkeling zijn er in Zeeland in 1962 grote stappen vooruit gezet. Een harde slag in de Statenzaal markeerde een plechtig moment en een ver strekkend besluit: de aanneming van het voorstel om een brug te bouwen over de Oosterschelde (zie foto). Iets van de provincie zelf. Iets om trots op te zijn. De zuidelijke geul van de Grevelingen werd met caissons gesloten. Een wel verdiend feestconcert van scheepstoeters begeleidde dit moment (zie foto). De dokken van De Schelde liggen als grote betonnen reuzen uitgesterKt in het Sloe. Dow besloot met een machtig bedrijf naar Terneuzen te komen. Andere in dustrieën volgden, ook in andere plaat sen. Alleen Goes bleef achter, niet al leen door het uitblijven van infra-struc- turele werken, maar vooral door de na weeën van de bestuurscrisis. De Dubbelstad-gedachte op Walcheren is verfletst. Minister Toxopeus legde zijn defi nitieve herindelingsplan voor Walche ren op tafel. In Stoppeldijk startte èen ruilverka veling. Streekverbeteringen rondom Eede en in de Zak van Zuid-Beveland werden afgesloten. In de Zak wordt ge streeft naar een streekorgaan in ruim verband. Sas van Gent, Westdorpe en Axel hebben een intergemeentelijk ontwikke lingsplan voorbereid. Het Kreekrakplan bleef andermaal in de mist. De recreatie-organen hebben zich me' het oog op de ontwikkeling verder b' - zonnen op de noodzakelijke aanp.; - sing en op een zo groot mogelijke u t buiting van de kansen. Hiertoe werd o.m. het Grevelingencongres te Burgh belegd. De ontwikkeling van Zeeland is voor oen belangrijk deel afhankelijk van de i zetting van de bestuursorganen. Het lege van Gedeputeerde Staten kreeg v er nieuwe leden: J. van Dongen i ,-CVPJ. van den Bos (AR), A. Ka- I id (CH) en jhr. mr. T. Schorer Nv.d.A.). Behalve nieuwe provinciale stoten werden er nieuwe raden en wet- nde"s gekozen. In Wemeidinge leid de dat even tot een gezagscrisis. AUGUSTUS: Oud-burgemeester Stemerding van Oost. en West-Souburg overleden. SEPTEMBER: Deken C. Holtkamp van Goes benoemd tot eerste Zeeuwse kanunnik van het Kathedraal Kapittel. Emeritus-deken J. Staal te Stoppeldijk overleden. NOVEMBER: Nieuwe pastoor te Zierikzee: H. van Deursen. Nieuwe burgemeesters in Ovezande (N. Mooyman), Vogelwaarde (P. Molt- hoff) en Aardenburg (M. van Berckel). DECEMBER: Nieuwe burgemeester Oost- en West-Souburg: B. ter Haar Romeny. Nieuwe griffier der Staten: dr. D. van der Wel. Schipper Rinus van Stee uit Bruinisse, die heide benen moest verliezen by een ongeval met zijn schip, is toch weer achter het roer gekomen. Hy vaart weer. Zyn plaats achter het roer is een ereplaats geworden. Zijn wilskracht heeft gezegevierd. Een zelfde wilskracht en een grote vastbe radenheid heerst er onder vele an dere vissers. Zullen die karaktereigen schappen helpen wanneer de mosse len, oesters en garnalen t.z.t. uit de Oosterschelde verdreven zullen zyn? Er zonken enkele schepen op de Zeeuwse wateren o.a. bij Wemeidinge, Terneuzen en Walsoorden. Verschillen de andere schepen liepen vast op de Zeeuwse kust. De Belgische piraten zender „Uilenspiegel" had by Cad zand deze maand het meeste bekyks. Het afgelopen jaar heeft de Zeeuwse boer over het algemeen geen windeieren gelegd, dit in tegenstelling tot vele andere boeren in Neder land. De Zeeuwse boerenstand blijft aandringen op inpoldering van het land van. Saeftinge als compensatie voor het verlies van de vele land bouwgronden, die nodig zijn voor wegenaanleg, industrievestiging e.d. LandbouWoestuurders maakten een excursie door het Land van Saeftinge (zie foto). De tuinbouw kreeg in Zeeuwsch-Vlaanderen na lang aandringen betere kansen door de toekenning van tuinbouwerkenningen in het gebied rondom Eede en Aardenburg. Zeeland heeft in 1962 verschillende keren het koninklijk gezin of leden daarvan op bezoek gehad. Het bezoek van het koninklijk gezin aan Middelburg in het kader van de zilveren bruilofts-tournee (zie foto) was een hoogtepunt. In maart was prinses Beatrix in Arnemuiden. Nog geen maand later bezocht prins Bernhard Zierikzee en Renesse. Voorts maakte het koninklijk gezin, ruim een maahd na het bezoek aan Mid delburg, in mei een weekend-tocht over de Zeeuwse wateren met als bijzonder doel het Veerse Meer.

de Stem | 1962 | | pagina 5