Eligiuskerk in Hoofdplaat is gemoderniseerd schaakt tafel Afscheid van B. Ober bij telefoondistrict Breda Verkopen Grasso boven „geplande cijfers Jaar celstraf en boete voor jonge smokkelaar Ned. Hervormde gemeente verleende noo dhuisvesting Sneeuw brengt ook pret KJ WAAR? De nieuwe visserijwet Jubilea 1963 Kolendamp vergiftiging Bosschenhoofd Indonesische thee werd weer minder kampioenschap OGWATER rant Mirabelle IAARSVIERING Vandaag Morgen Maandag Problemen GESCHENKEN PTT-directeur te Vlissingen met pensioen Staking Argentinië geen succes Orderportefeuille is goed gevuld Missionarissen van de H Famdie Boerenstand vierde feest Benoeming bij waterschap Lof voor chef buitendienst Rits van sprekers „Groot organisator Het weer in Europa blijft bar en boos UILENSPIEGEL wordt geborgen Zundertenaar krijgt kestgenade geen Paeblaa 0c^tcw Bij de jaarwisseling We konden hier slechts globaal een aantal trekken schetsen, welke het gelaat van 1962 kenmerken. Bij alles wat de mensheid beleefd heeft mag toch wel de dankbaarheid overwegen. We kunnen het nieuwe jaar met enig vertrouwen tegemoet zien. Op het ogenblik van allerhoogste crisis heeft Kroestjev leugens ingeslikt en ongelijk bekend ten koste van een zwaar pres tigeverlies, omdat hij toch ook de ver antwoordelijkheid voor massavernieti ging niet op zich wil laden. Juist door haar monsterachtigheid wordt de mo derne bewapening onbruikbaar. Kon den de onderhandelaars in Genève van dit uitgangspunt uit nu maar eens tot effectieve ontwapening komen... Hier echter rijst nog altijd het wantrouwen als een levensgroot obstakel, een wan trouwen, dat helaas voedsel blijft vin den. Zal 1963 hierin kentering kunnen brengen? Wildrit 7uidzande door slechte weer afgelast Zoon van Bing Crosby aangehouden Noodwoning in Gouda uitgebrand Damen, Middelburg, v. d. Heuvel ,Zierikzee; Vlissingen; R. Barentsen, 5. Nijssen, Ter neuzen. ij den worden gespeeld op 5 januari, 9 en 16 februari jen in de finale vierkamp op de zaterdagen 2, 9 en voor de Zeeuwse Schaak- het schoolkampioenschap hr. HBS-prof. Zeeman ly- Stedelijk Gymnasium 2 prof. Zêeman lyceum— ium 2 5-1, prof. Zeeman ly- ;rneuzen 6-0. Groep 3: Chr. rmn. 0.5-5.5, Sted. Gymn. 5-1.5, Groep 4: RHBS. Mid- Vlissingen 2-4. UTS-RH 0-6. ïdag 30 december, zijn de hoogwaterstanden in de land als volgt: Hansweert ïur; Terneuzen 4.24 en 16.48 n 3.53 en 16.17 uur; Wemel- 18.14 uur. december zijn de tijden waterstanden in de provincie olgt: Hansweert 5.41 en 18.12 en 5.02 en 17.31 uur; Vlis- 17.01 uur; Wemeldinge 6.28 (Advertentie) Breda uper-dansant muziek 34685 - 43003 uur Vlassersbal n Dyck 19.30 uur De eed Hood ENT uur De stalen klauw SANDE 15.30 uur Grote wildschie- uur Via Mala, 18 J. im 18.30 uur Een engel in 21 uur Koorts in het bloed, ur Zondige liefde, 14 J. buw 20 uur Tarzan en Ta- n 21 uur Blue Hawaii, a.l. bouw 20 uur Eddie houdt :n, 14 j. ïur De man uit Tanger, 14 j. ur 13.30 uur Start 2e wild- ZVA m 21 uur Het zwaard van tG 21 uur De overval ?n 21.15 uur Geronimo, 14 j. uur De overval ?n 21 uur The magnificent Tsaar en timmerman en 20 uur Het spookschip j. ?n 21 uur Het zwaard van 50 en 19.30 uur Geromino, en 21 uur De overval en 21 uur The magnificent 4.30 en 20 uur De overval fte, G. van Rumste, H. de uur Kalkoenprijskamp 18 uur Biljartwedstrijd uur De Vledermuis; 20 uur CNT 30 uur De stalen klauw; ïur Sappho, de venus van ANDE e Huis 15 uur Monster wild- m 15.45 uur Een engel in 0 uur Koorts in het bloed, ir Vrijgezellenparadijs, a.l.; uur Zondige liefde, 14 j. uw 20 uur Tarzan en Tanya, r Jerry als huisknecht, a.l.; uur Blue Hawaii, a.l. uur Kluchtig en luchtig, a.l. Mala. 18 j. ouw 15 uur Stad op stel- .15 en 20 uur Eddie houdt 14 j. 10 uur Duivententoonstel- K 18 uur Prijskaarting aat 19.30 uur Grote dans- and 10-14 uur Duiventen- ?rt 15 uur Wildschieting >E ische 15 uur Wildschieting UG 19 uur Grote prijskaarting KOEWACHT eneire 15 uur Schieting Grote seriekaarting Dijck 15 en 19.30 uur Dc bin Hood DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 ur Schieting -t 19 uur Tafelvoetbal om (Van onze redacteur) „Een parochie, die om de zes of zeven jaar een andere pastoor krygt, is te beklagen! Zo'n periodieke wisseling van parochieherder waaraan men hier een voudig is gaan wennen leidt bepaald niet tot het vertrouwen, dat de kerkge meenschap in haar geestelijke leidsman dient te stellen...." Pastoor H. J. Deenen in het Z,-Vlaamse Hoofdplaat draait er, ge ziet het, géén doekskes om! Niettegenstaande de voor hem geschapen mogelijkheid om na vier jaar pastoraat naar élders te worden overgeplaatst, gaat hij hier zijn tiende jaar tegemoet en hy is kennelijk niet van zins het daarbij te laten. Omdat hy, na vele moeizame en veelal vergeefse pogingen, nu eindelyk zijn idealen vervuld gaat zien, waarvan met name het totaal-gerestaureerde kerkge bouw getuigt, dat zaterdag weer in gebruik genomen is, nadat de katholieke ge meenschap van Hoofdplaat voor haar zondagsdiensten maandenlang gastvrijheid genoot in de kerk der Ned. Herv. Gemeente. Treffend symptoom van het feit, dat ook in kleine Z.-Vlaamse dorpen de oecu menische gedachte leeft enin praktyk wordt gebracht! meter boven de begane grond en de ver vanging van het verouderde hoogaltaar door een moderne marmeren tafel; de verwijdering van de uitzicht-benemende preekstoel; de vervanging der stoelen- lieterogeniteit door fraaie banken etc. ctc. Dit alles naar ontwerp van archi tect J. C. P. Looncn uit Breskens en on der dagelijkse supervisie van „opzichter" pastoor Deenen, die (zoals zaterdag ter loops reeds vermeld) met een opmerke lijke technische knobbel en „doe het zelf- liobby begiftigd blykt en daarbij gaarne de waardige priestertoog ruilt voor het eenvoudige werkmansplunje „Boute" pastoor Deze „bouwpastoor" in de meest-let- terlijke zin des woords voelt zich uiter aard ten zeerste verplicht jegens de Ned. Herv. Gemeente, waarvan dominee Be geer en de Kerkeraad destijds ogenblik kelijk zo spontaan bereid waren hun kerkgebouw voor de katholieken be schikbaar te stellen. Een gebouw, waarin deze kerkelijke gemeenschap heeft leren waarderen wat het betekent, gemeenschappelijk rond de altaartafel te zitten! Wat voortaan ook in de eigen kerk praktisch het geval zal zijn. Wat het allemaal gaat kosten? Och kom, dit moge in het midden blijven. Pastoor Deenen blijft daar 's nachts in elk geval niet van wakker liggen', want als een ervaren herder kent hij zijn schapen. „Mijn parochianen zijn goedgeefs".... De r.-k. parochie in Hoofdplaat is 167 jaar oud, dat het huidige kerkgebouw werd „pas" 102 jaar geleden ingescha keld. Hetgeen vermoedelijk met Kerstmis gebeurd is, doch stèllige zekerheid be staat hieromtrent uiet. Duizend-en-een problemen, waaronder ook«financiële, hebben er in de loop der decennia toe geleid, dat onderhoud en aanpassing van dit Godshuis schromelijk werden verwaarloosd en het tenslotte compleet onderkomen raakte. Pastoor Deenen zal dan ook nimmer de dag vergeten, waarop hij na zijn be noeming hier zijn entree maakte. Mentaal minder-sterke zielzorgers zouden wellicht metéén de dagen zijn gaan af tellen naar hun overplaatsing V astgeroest Op het gevaar af, dat de oudere gene ratie ons hiervoor niet beapplaudissereti zal, menen we op grond van informaties en publikaties simpelweg te kunnen vaststellen, dat de katholieke gemeen schap in Hoofdplaat te zeer vastgeroest heeft gezeten aan oude tradities, die geen „bij de tijd blijven" gedoogden. Hierdoor zijn vele activiteiten afxgeremd met alle gevolgen vandien. Tradities, die o.a decreteerden dat mannen en vrouwen apart zaten in het kerkgebouw, dat met zijn bonte verschei denheid aan ouwerwetse banken en vier- soortige stoelen, benevens zijn verwaar loosde toestand, die naam nauwelijks nog dragen kon. Tradities ook, die het gedoogden, dat de massa nauwelijks het altaar kon zien, omdat de financieel-be- voorréchten in het (notabene hogergele- gen) voorgedeelte de „eretribune" be volkten. Pastoor Deenen heeft een en ander al tijd maar slecht kunnen verkroppen! Nietwaar? Wat is immers schoner dan dat de kerkdiensten kunnen worden bij gewoond in gezinsverband? En door b.v. verloofde jongelui, die binnen de kerk muren niet van elkaar gescheiden wor- (Advertentie) Korle Nieuwiïlraal 21 HULST - Tel. 2478 De Hoofdplaatse kerk zoals die er na de restauratie en modernisering uitziet den? Op de dag van hun huwelijk zitten ze naast elkaar in het priesterkoor of voor de communiebank, doch daags nadien zou dit ..niet passend" zijn! En wat kunnen de kinderen aan devotie niet winnen, wanneer het ouderlijk voorbeeld spreekt? Dit geldt overigens ook omge keerd Vandaar dus geen gescheiden zitplaat sen meer in de ..nieuwe*' kerk en óók geen speciale kinderbanken! Nóch ook pachtplaatsen! Schade, schade, Met de restauratiewerkzaamheden der Eligiuskerk. die in 1940 en 1944 zware oorlogsschade opliep, werd twee jaar ge leden het preparatieve begin gemaakt, toen het westdak en een deel van het priesterkoor van een nieuwe lei-bedek king werd voorzien, doch reeds daags na de gereedkoming hiervan richtte een felle storm enorme waterschade aan, die een jaar uitstel der werkzaamheden be- betekendc. Nadien werd allereerst alle vermolmde hout vervangen door zink en lood en werden nieuwe goten aange bracht om het gebouw droog te krijgen en te houden. In de eerste helft van augustus werd begonnen met de inte rieurschildering (fa. Franse Kwaden- damme)het hout- en metselwerk (aan nemersbedrijf Martens, Hoofdplaat)de verhoging van het priesterkoor tot 1 Geen café na een bal, maar de St. Eligiuskerk na de Hoogmis in vroeger dagen. Grootse afscheidshulde (Van onze verslaggever) Gisttrenmiddag heeft het personeel van het Post- en Telegraafkantoor Vlis singen afscheid genomen van zijn direc teur, de heer J. K. Schaarman, die de dienst per 1 januari a.s. met pensioen gaat verlaten. Namens het staatsbedrijf der P.T.T. sprak de heer W. R. Eelsingh, directeur van het postdistrict Middelburg. Hij dankte de heer Schaarman voor hetgeen hij voor het bedrijf heeft verricht, en wees vooral op de goede verstandhouding onder het personeel, die onder zijn lei ding steeds heeft bestaan. Tevens heet te de heer Eelsingh de nieuwe directeur, de heer P. Loof uit Middelburg, welkom, en sprak de wens uit. dat de goede sfeer ook na de directiewisseling zou blijven voortbestaan. Van de zijde van het per soneel voerden de heer A. v. d. Burg, W. L. Hirdes en Steketee het woord, ter wijl de heer J. v. Hoorn namens de sport- en ontspanningsvereniging sprak. De heer Schaarman kreeg veel geschen ken aangeboden, terwijl zijn echtgenote bloemen werden overhandigd. Namens de collega's directeuren uit het postdis trict sprak de heer J. v. Laar, directeur van het postkantoor te Goes. Tot slot werd het woord gevoerd door de heer H. R. Stieltjes van de Koninklijke Mij. .,De Schelde". Hij wees op de goede con tacten, die door de heer Schaarsma steeds tussen P.T.T. en de Vlissingse werf hebben bestaan. Mede namens zijn directie bood hij de vertrekkende direc teur een aandenken aan. De heer Schaar man dankte de aanwezigen voor het af scheid, dat hem ten deel was gevallen. De nieuwe visserijwet, die er in het algemeen op gericht is een doelmatige bevissing van de verscheidene catego-. rieën van wateren te bevorderen, bevat generlei marktordenende elementen. De visserijwet kan alleen worden gehan teerd als instrument bij het voeren van het technische visserijbeleid. Dit delen de ministers van landbouw en visserij en van justitie mee in hun memorie van antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Twee de Kamer over dit wetsontwerp. Gezien het karakter van het wets ontwerp is bij de indiening niet over wogen een uiteenzetting te geven van het toekomstige zeevisserijbeleid. Daar mee wil minister Marijnen wachten tot hij kennis heeft kunnen nemen van het rapport dat de commissie-Diepenhorst zal uitbrengen. De ministers zien geen aanleiding in het wetsontwerp een regeling van de rechtspositie van de pachters van mos sel- en oesterpercelen op te nemen. Slechts een zeer beperkt aantal per celen behoort toe aan particuliere eige naren. In de Waddenzee, waarheen de mosselcultuur binnen afzienbare tijd geheel zal zijn verplaatst, behoren zelfs alle percelen tot 's rijks domeinen. Bij een onderzoek, ingesteld naar klachten over het bij de uitgifte van domeinper celen gevoerde beleid, is van misstanden niets gebleken. De huurprijs achten de bewindsleden redelijk. Doel en strekking van de wet laten naar de mening van de ministers niet toe een beperking van de sportvisserij op zondag met een ander oogmerk dan het bevorderen van een doelmatige be vissing van de wateren. Bij nota van wijzigingen wordt het alsnog mogelijk gemaakt in de kustwateren met ten hoogste twee gewone hengels te vissen. Het maximaal aantal haken van een ge wone hengel is alsnog op drie bepaald. Het zal, volgens de toelichting op de nota van wijziging, alsnog wettelijk worden voorgeschreven, de organisaties van sportvissers te horen bij het aan wijzen (bij algemene maatregel van be stuur) van zee- en kustwateren waar al of niet kan worden gevist. Gisterennacht is een einde gekomen aan een „algemene staking" van de openbare vervoersbedrijven in Argenti nië, die slechts gedeeltelijk is geslaagd. Gewelddadigheden zijn niet voorgeval len. De forensentreinen op Buenos Aires, waarvan er enkele ai niet reden, bleven in de remises, maar de busdiensten functioneerden vrijwel normaal. De havenarbeiders gaven gehoor aan het stakingsparool, waardoor de activi teit in de haven van Buenos Aires stil kwam te liggen. De staking was uitgeschreven door veertien vakbonden, uit protest tegen de vertraging bij de uitbetaling van de lonen in november en december, en kerstgratificaties aan de werknemers van de genationaliseerde spoorwegen. De verkopen van Grasso's koninklijke machinefabrieken te Den Bosch zyn in 1962 boven de „geplande" cijfers geste gen. De produktie en omzetten namen in de meeste afdelingen in dezelfde ruime mate toe, zo deelt de directie mede. De winst zal naar zy verwacht groter zyn dan die van 1961. De winst zal echter niet in dezelfde mate toenemen als de omzet. De oorzaken van dit laatste zijn wel voornamelijk de toenemende binnen- en buitenlandse concurrentie, waardoor de Prijzen, welke het bedrijf voor zijn in stallaties en produkten kon bedingen, vaak een slechts geringe marge toelie ten. Anderzijds bleef ook dit jaar de toename van de produktiviteit ten achter bij de stijging van de kosten. Voor de vaak schoksgewijze stijging van de produktie, mede veroorzaakt door de vaak onregelmatige aflevering door onderleveranciers, was het niet al tijd mogelijk de voorraden en onderhan den werken binnen de gewenste grenzen te houden. Mede door de nog steeds voortdurende uitbreiding van de onderneming vraagt de liquiditeitspositie de doorlopende zorg en aandacht. Gezien de algemeen gezonde basis en de levendige vraag over de gehele we reld naar de produkten. waardoor onder meer de orderportefeuille goed gevuld is, ziet de directie de toekomst met ver trouwen tegemoet. In de Veemarkthallen in Den Bosch heeft de r.-k. Jonge Boerenstand uit de bisdommen Breda en 's-Hertogenbosch in aanwezigheid van meer dan 4000 leden en talrijke genodigden, gisteren zijn 40- jarig bestaan gevierd. De afvloeiing van jonge boeren uit het landbouwbedrijf naar de industrie en andere functies bleek duidelijk uit de cijfers van de se cretaris over het ledental. In 1945 be droeg dit 12.900, in 1958 10.200 en thans 6.200. De bisschop van 's-Hertogenbosch, monseigneur W. Bekkers bood in de middagbijeenkomst zijn gelukwensen aan, mede namens de bisschop van Bre da. Ook de voorzitter van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond, de heer Jos Zeegers, wenste de vereniging geluk. Anton van Duinkerken hield een feest rede, waarin hij constateerde, dat de boer de oudste cultuurdrager in de ge schiedenis der mensheid is. Vijftig jaar priester: 15 augustus G. v.d. Geld, Brazilië. 40 jaar priester: 15 augustus de paters H. Steenmetz. Kaatsheuvel en G. van Keeken, Brazilië. 25 jaar priester: 24 juli de paters J. Vis, provinciaal-overste Grave, A. van Geffen, Chili; H. Kempes, Horst; A. de Koning, Java; W. Smits, Chili, J. Visser, Chili; B. de Zwart, Amsterdam. 40 jaar professie: 4 oktober de paters C. Compier, Werm-België; M. Gloude- mans, Goirle; P. Larsen, Goirle. Bij K.B. is benoemd, tot lid van het be- 25 jaar professie: 8 september de paters stuur van de waterkering van de calami M. Laseroms. Groesbeek: J. de Neijn van teuze polder Nieuw-Neuzen de heer J. Hoogwerff, Grave; M. Voermans, Chili; Moes Fzn. te Terneuzen. Broeder Lidwino, Kaatsheuvel. (Van onze correspondent) In tegenwoordigheid van vele genodig den vond gisteren te Breda het afscheid plaats van de chef-buitendienst van het telefoondistrict Breda, de heer B. J. M. Ober uit Breda. Vijftien sprekers brach ten de scheidende chef dank voor het vele werk, dat hij in zijn drieënveertig- jarige ambtsperiode voor het staatsbe drijf heeft verricht. Er werden voorts tal van geschenken aan geboden o.m. een koel kast, een afscheidsge schenk van alle perso neelsleden. Het werd aangeboden door de chef-vakman, de heer A. Bolder uit Breda. Tevoren had de heer P. Gorissen namens de person eels vertegen- woordiging in de dienstcommissie het woord gevoerd. Hij liet in zijn afscheids woord vooral uitko men, dat de heer Ober aan elk overleg, dat met hem werd gepleegd, een positief resultaat wist te geven. De heer Ober wordt opgevolgd door de heer J. H. Rit- ter, die werkzaam was bij de centrale directie te Den Haag. Ook hij behoorde tot de woordvoerders. De rij van sprekers werd geopend door de directeur van het telefoondistrict, ir. J. C. Th. Blankert, die accentueerde, dat de heer Ober zijn stempel op deze dienst heeft gedrukt. „Hij had open oog voor alles wat efficiëncy betreft en heeft aan de wieg gestaan van het systeem Leek (werkuitvoering)" vervolgde de direc teur. Daarna belichtte de heer Blankert de grote verdiensten van de heer Ober tijdens de herstelwerkzaamheden na de oorlog rondom Arnhem en de waters noodramp in 1953. Hij bood namens de directeur-generaal de afscheidspenning van het staatsbedrijf aan, een dankschrij ven van de centrale directie te Den Haag en de traditionele kalender. De adjunct-directeur, de heer ir. E. H: M. Terheggen, legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat wilskracht en daden drang de heer Ober steeds hebben ge kenmerkt. „Met vaste hand heeft hij de buitendienst geleid", aldus de heer Ter heggen. De heer K. Striker, chef projec tiebureau nettenbouw, wees nog eens op de prettige samenwerking tussen de ver schillende sectiechefs en de heer Ober, waarna de heer N. v.d. Boogaart, chef af deling comptabele zaken, namens de ad ministratieve dienstonderdelen het woord voerde. „U was een groot organisator, die ieder in zijn eigen werk stimuleerde en alle aandacht heeft geschonken aan de men selijke verhoudingen", zei de heer I. den Boer uit Middelburg, die als nestor van de dienstkringleiders sprak. „Ook de sfeer van onderling vertrouwen is aan de heer Ober te danken", aldus spreker. Als vertegenwoordiger van de vereni ging van hoger PTT-personeel benoemde de heer J. Baljé uit Den Haag de heer Het barre weer van de laatste da gen heeft in Europa zeker aan 350 mensen het leven gekost; de meesten kwamen in het verkeer om. Langs de Middellandse Zee valt de regen al een dag lang bij stromen neer en in Zuid-Spanje en Grieken land komt daar nog een fikse storm bij. In Engeland zijn vele wegen ge blokkeerd door de hoog opgewaaide sneeuw. Geheel Scandinavië ligt on der de sneeuw, in Oslo vriest het 22 graden. Duitsland beleeft zijn koud ste winter sinds jaren; tijdens de kerstdagen eiste het verkeer hier 66 doden, het aantal gewonden wordt geschat op 1500. Zwitserland en Noord-Italië liggen onder sneeuw massa's bedolven. Ongeveer 50 plaatsen in het noorden van het Apennijnse schiereiland zich door sneeuwmuren van de buitenwereld afgesneden. Spanje en Portugal heb ben de koudste Kerstmis van deze eeuw meegemaakt. Ober tot buitengewoon lid van de ver eniging. Hartelijke afscheidswoorden werden voorts o.m. gesproken door de heren W. van der Smeeden namens de centrale directie, J. Bangma, chef van de plaatselijke telefoondienst te Amsterdam J. H. Ritter, majoor G. de Nie en adju- dan G. van Hilten namens de krijgs macht telegraaf- en telefoondienst, als mede door de vertegenwoordiger van de Kon. maatschappij De Schelde te Vlis singen, J. H. Woltering, die de grote ver diensten van de heer Ober belichtte bij de werkzaamheden in het Sloe. De afscheidsbijeenkomst aan het slot nog opgeluisterd door het mannenkoor van het telefoondistrict Breda, werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van de commissie Onderling Contact te Den Bosch en te Goes, ir. W. R. Sweep van de waterleidingmaatschappij Zuid Beve land en de heren A. H. Bruinvis van de centrale directie en ir. J. Vogels, direc teur van het telefoondistrict Amsterdam. Voor iedere spreker had de heer Ober tot slot een passend dankwoord. (Van onze correspondent) In de nacht van donderdag op vrijdag heeft zich in de woning van de familie A. Houtepen-de Pijpers te Bosschenhoofd een geval van kolendampvergiftiging voorge daan. Moeder, vader en een lo geetje (11) zijn daarbij bedwelmd geraakt. Op advies van dokter van Son zijn ze, evenals de jongste zoon (16), naar het Charitaszie- kenhuis te Roosendaal overge bracht. Hun toestand is redelijk. Vrijdagmorgen rond zes uur meende mevrouw Houtepen haar logeetje hardop te horen dromen of huilen in zijn slaap. Ze spoedde zich naar boven, maar ge raakte daar bewusteloos. Haar echtge noot, die haar even later volgde over kwam hetzelfde. De oudste zoon, die daarna bovejt een kijkje ging nemen kwam tot de slotsom, dat zijn ouders het bewustzijn verloren hadden onder in vloed van koolmonoxyde. Hen had de tegenwoordigheid van geest om deuren en ramen open te gooien, waarna hij zich naar zijn broer spoedde, die in dezelfde. straat woont. Deze alarmeerde een dok-'mee gebeuren zaHTnog niet bekend, Op het bolwerk langs de Noordvest is een imposant wit bouwwerk ver rezen. Ijverige handjes vormden on willige sneeuw tot een fraaie sneeuw pop. De jeugdige bouwers hadden van af het iioge bolwerk een fantastisch uitzicht over de Noordvest, waar hon derden Middelburgse inwoners zich op de gladde ijzers voortbewogen. Het is volgens het jaaroverzicht van de firma W. van Bochove te Rotter dam over de wereldtheemarkt he laas niet gelukt de sedert enige ja ren voortschrijdende achteruitgang van de kwaliteit der Indonesische theeën tot staan te brengen. Verscheidene on dernemingen, welke tot voor kort een vrij gunstige uitzondering vormden hebben in het verslagjaar klaarblijke lijk eveneens met moeilijkheden te kampen gehad. Vooral in de z.g. natte maanden is de achteruitgang van de kwaliteit opmerkelijk geweest. Moge lijk is dit een aanwijzing, dat de ma chines van diverse fabrieken verou derd raken, resp. niet meer in staat zijn de grotere aanvoeren van het nat te blad behoorlijk te verwerken. Daar naast is het duidelijk, dat aan de on middellijke verwerking van het natte blad nog wel het een en ander hapert. Vele theeën zijn dan ook ,,dull" en minder houdbaar. Ook het onderhoud van de plantages geschiedt klaarblijke lijk met minder zorg. Verscheidene theeën zijn iets steliger en minder goed gekruld. De verschepingen ondervinden nog steeds grote vertragingen. De kwali teit loopt daardoor nog verder terug. Voor theeën, welke reeds bij de afpak een defect vertonen, is de langzame verscheping volgens het overzicht be paald funest. De omstandigheden op Sumatra zijn wellicht iets beter dan op Java, alhoewel ook de Sumatra-thee een minder constante kwaliteit vertoont dan voorheen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vele kopers, welke vroeger tot de regelmatige afnemers konden worden gerekend, minder koop lust voor de Indonesische thee aan de dag leggen. In het verslagjaar bleek zeer duidelijk dat de afzet van Indone sische thee er dan ook bepaald niet gemakkelijker op wordt, vooral nu er bovendien thee van andere oorsprong ter beschikking was. Een Nederlandse bergingsfirma, wier naam nog niet bekend is, zal zorgen voor de berging van de ex-piratenzender Uilenspiegel. Het Belgische schip kwam tijdens een storm bij Cadzand aan het strand terecht. Het schip zal naar een haven worden gesleept. Wat er verder 5 J (Van onze correspondent) Het verzoek van advocaat M. Eys. kens tot de voorzitter van de Antwerp se correctionele rechtbank om ter ge legenheid van Kerstmis zijn goed hart te laten spreken, was vruchteloos. De voorzitter hield de zaken goed uit el kaar. Enerzijds was het inderdaad kerst tijd, maar anderzijds had de verdach te, de 22-jarige S. A. uit Zundert, op 16 november jl. zo gevaarlijk gema noeuvreerd met een smokkelauto, dat er doden hadden kunnen vallen. Gelukkig was dit niet het geval ge weest. Wel was A. er aansprakelijk voor dat de banden van twee achtervolgen de douanewagens aan flarden werden ge reden op kraaiepoten - een lot dat ook een grote vrachtwagen en een personen wagen was beschoren - en bovendien had de smokkelauto nog een frites kraam geramd, een geparkeerde per sonenauto en een huisgevel. Dit was. althans volgens de voorzitter, genoeg om de man voor een jaar achter de tra lies te zetten. Bovendien moet hij nog 385.000 f. ontdoken rechten en boeten betalen plus 31.000 f schadevergoeding Op 16 november oefende dt toldienst van Brasschaat een controle uit op de Bredabaan te Gooreind, toen een lichte vrachtwagen met Nederlandse nummer plaat voorbij hun post reed, zonder dat de chauffeur aanstalten maakte om te stoppen. Een douanepost die enkele honderden meter verder stond opge steld, wierp spijkermatten over de weg doch de bestelwagen reed erover als was het een doodgewone macadam Dat was voor de douaniers meer dan voldoende om te weten dat zij te ma ken hadden met een smokkelaar Zo be gon de achtervolging via Polygoon, Brasschaat, naar Merksem. De achter volgden zagen dat de auto van de tol dienst kwam opdagen en wierpen met kwistige hand kraaiepoten uit. Per radio vroegen de douaniers ver sterking, in de vorm van een tweede auto. Terwijl de inzittenden van de eerste douane-auto, waarvan de banden inmiddels aan flarden waren geraakt, het verkeer ophielden en waarschuw- den voor kraaiepoten, zette de tweede auto de achtervolging voort Bij het in rijden van Mersem zat men de smokke laar op de hielen. De bestuurder van de smokkelauto maakte een scherpe bocht om via een zijstraat te ontsnap pen, doch hij kwam tussen een frites kraam en een huisgevel terecht. Een gedeelte van de kraam werd meege sleurd en een geparkeerde auto lelijk gehavend. Op het nippertje kon de chauffeur nog ontsnappen, doch zijn begeleider S.A. uit Zundert, zat in het wrak geklemd en werd opgepikt. In de auto werden 2.100 kg. Nederlandse boter gevonden. [Ait is dan de laatste maal in 1962, dat we hier ter plaatse aan het woord komen. We kijken nog eens terug en trachten een karakteristiek voor het zieltogende jaar te vinden. Grote spanningen werden opgeroepen, grote beslissingen zijn gevallen. In de koude oorlog heeft het gevroren, dat het kraakt, maar dooiverschijnselen zijn ook zichtbaar. De welvaart wist zich in het westen redelijk wel te handhaven. De conjunctuur aarzelt echter en die aarzeling wordt mede veroorzaakt door de tragische twee strijd van het oude Albion om de toetreding tot de EEG. De ruimte bleef het mensdom fascineren, ruimte vaarders, Telstar, Venusraket mar keerden nieuwe veroveringen op de geheimen van de kosmos. In de^ com munistische wereld verdiepten zich de verschillen. Peking en Moskou konden hun ideologische twisten niet langer verhullen en het neutralisme van een Nehroe kreeg een koude douche. Wie van dit alles een optel- en af treksom wil maken, loopt vast bij het wegen van onweegbare dingen. Zeker is het echter wel, dat die ene dag in oktober, toen Mars rechtstreeks werd uitgedaagd, een ontspannende werking heeft gehad, waarvan we de nawer king nog ondervinden in een andere toon van praten over de kritieke pun ten in de wereldsituatie. Markant is ook tot uiting gekomen, hoe zwaar het Amerikaanse overwicht en de Amerikaanse verantwoordelijk heid is gaan wegen bij het moeilijke spel met het Oosten. Brittannië is nadrukkelijk naar een tweede-rangs plaats verwezen en Frankrijk zal er ook niet van af komen, al blijft het nog zo knutselen aan een eigen atoom wapen. Een stempel is er in de ogen van allen, katholieken en niet-katholieken, ongetwijfeld ook gedrukt op 1962 door de eerste fase van het oecumenisch concilie. Het zette de grote geestelijke goederen met nadruk op de voorgrond. Het heeft het hart verwarmd door een vrijmoedigheid van discussiëren, welke de openheid in de Kerk en de aan passingsmogelijkheid aan nieuwe ver houdingen gelukkig demonstreerde. y/oor Nederland zal 1962 altijd te boek staan als het jaar, waarin we de laatste rest van een Aziatisch im perium prijs gaven. Hiermee is tevens een pijnlijke angel getrokken uit de binnenlands-politieke verhoudingen, welke echter het komende jaar de krachtproef van een verkiezings campagne moeten doorstaan. Tekenen wijzen er intussen op, dat de huidige regeringsconstellatie op haar laatste benen loopt, al heeft ze juist in 1962 nog veel goede dingen op haar conto geschreven. De kleinere partners, AR en VVD zijn in beroering geraakt en speciaal de liberalen hebben aan sta ten- en gemeenteraadsverkiezingen kunnen aflezen, hoe slecht de kiezers het dragen van regeringsverantwoor delijkheid belonen. De sociale vrede kon bewaard blijven,, al is er veel gesteggel geweest over de loonpolitiek. Een nieuw, gemeenschappelijk aan vaard systeem loopt bij aanhangig ge maakte contractvernieuwingen nu al gevaar. "penslotte: ieder persoonlijk maakt nu ook de rekening op. Van vreugde en van verdriet. Van succes en mis lukking. Van geestelijke verrijking en verarming. Wij hebben in ons werk voor de krant ook onze ups en downs gekend. Maar alles bij elkaar sluiten we het jaar af in grote voldoening. De 70.000e abonnee werd bereikt. We voe len ons gesteund door een nog steeds groeiend vertrouwen en medeleven met dat wat wij beogen: informatie en voor lichting van een katholieke levens overtuiging uit. Wij hopen dit ver trouwen ook in 1963 waard te blij ven, waarbij we onze afhankelijkheid van Gods bescherming belijden. Dit geldt ook voor ieder van onze lezers, van hoog tot laag, van jong tot oud. Kernachtig blijft dit uitgedrukt in de aloude heilwens: Zalig Nieuwjaar. De georganiseerde wildrit te Zuid- zande gaat heden in verband met de niet voorziene weersomstandigheden niet door. De zoon van Bing Crosby, Dennis, is donderdag gearresteerd, verdacht van 't besturen van een auto onder invloed van sterke drank en zonder rijbewijs. De 27-jarige Crosby werd in Los Ange les door de politie aangehouden nadat hij enige malen met zijn wagen op de verkeerde weghelft was gekomen. Door nog onbekende oorzaak is don derdagnacht in Gouda een noodwoning aan de Goejanverwellendijk uitgebrand. De bewoners het echtpaar Grooten- dorst en een kind van elf maanden waren niet thuis. Een hondje kwam in de vlammen om. De schade wordt door de verzekering gedekt.

de Stem | 1962 | | pagina 3