lis a loopt gareel uurgevechten in Elisabethstad Zware sneeuwval in de Alpen Vliegtuig de over op Zestienhoven kop Tsjombe nog steeds recalcitrant ONZINNIG Verkorte concilieagenda bevat 20 onderwerpen Eef Kamerbeek getrouwd HEEL EVEN OMKIJKEN Passagiers slechts licht gewond, piloot gedood mm Betaal per kwartaal! Het weer in het weekeinde hhhbbhh Üi is nu eenmaal beter DAGBLAD VOOR ZEELAND Adenauer tot Kroestjev Koningin Fabiola in verwachting Oostelijke wind „Slechts opruimen bunkers" van Hoofdkwartier bezet Beperkte actie" Geen elektriciteit Muitend leger? Hertog van Windsor: „Hitler-rapport werd verdraaid Cuba zet vertrek verwanten van gevangenen stop Oneerlijke boekhouder te Rotterdam gearresteerd Aanslag op douanier Officier gaat in hoger beroep Het gemak dient de mens Baby gestikt in armen van slapende moeder N.V. ALMEVI BANANEN aJc I 8 ïieuwe jaar met spranke- i" over de „kwajongen" isessen. Begin het nieuwe abonneer u nu op Libelle eerste 2 'nummers gratis, nmers: hreef een bijzondere ar- usief voor Libelle. s pakje thee aan de hand? werelds rijkste vrouwen woonkamer op de goede tverkoop te slagen, els voor onze kinderen. A in Libeiie, Nassaupiein 3, uramers ter waarde van 1TIS, daarna betaal ik: nrs.)* 103e JAARGANG No. 24168 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs 3,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon^2601^ OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) INGRIJPEN VAN V.N. IN 55 55 Adenauer heeft Kroestjevs beschuldi ging dat hij getracht had een gewapend conflict tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie om 'Cuba te doen ont staan, als „onzinnig" van de hand gewe zen. De Sovjetpremier had deze beschul diging geuit in zijn jongste brief aan de kanselier. Adenauer zei voorts: „Ik beschouw de heer Kroestjev als een zeer realistisch politicus, maar ik betreur zijn onjuiste en onrealistische politiek ten opzichte van ons". t ,,De vele aanvragen voor lidmaatschap of associatie met de E.E.G. leveren over duidelijk het bewijs van het succes en de juistheid van onze Europese politiek", aldus Adenauer. Woordvoerders van de Westduitse re>- gering en de Westduitse politieke par tijen nebben het antwoord dat premier Kroesijev heeft gegeven op dr. Adenau ers verzoek om het schieten aan de Ber lijnse muur te laten ophouden als „bele digend" van de hand gewezen. Men noemde de brief „provocerend en bele digend", en zei dat de beschuldigingen, die erin geuit werden „grotesk" waren. Burgemeester Brandt verklaarde dat de brief van premier Kroestjev aan bondskanselier Adenauer een bewijs is. dat men geen illusies moet koesteren over een wijziging van Ruslands hou ding tegenover de kwestie-Berlijn. Hij zei niettemin optimistisch te zijn ten aanzien van de kans, dat het volgend jaar een nieuwe crisis om Berlijn ver meden zal kunnen worden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft ,zijn spijt uitge drukt over het antwoord dat Kroestjev heeft gegeven aan de Westduitse bonds kanselier. nu er kans bestond op ver mindering van d© internationale span ning. In de Spaanse hoofdstad circuleren ge ruchten dat de Belgische koningin Fa biola in verwachting zou zijn. De ko ningin zou reeds een baby-uitzet hebben besteld. Het Belgische vorstenpaar brengt op het ogenblik een vakantie door op een boerderij bij Cordoba in Zuid-Spanje. Het terrein is afgezet door leden van de guardia civil. Koning Boudewijn en zijn echtgenote zijn te gast bij de markies en markiezin van Salinas, familieleden van koningin Fabiola. DE AARTSBISSCHOP van Keulen, Jo sef kardinaal Frings keert a.s. maandag naar huis terug, na een mislukte oogope ratie in Wenen. De kardinaal lijdt aan een catarre en zijn gezichtsvermagen is zwak. PRESIDENT DE GAULLE is voorne mens Afrika, het Midden-Oosten, Rus land en Latijns-Amerika te bezoeken in de laatste drie jaren van zijn ambtspe riode. De Gaulle is ook voornemens vier Afrikaanse staatshoofden uit te nodigen een officieel bezoek aan Parijs te bren gen. Het zijn koning Hassan II van Ma rokko, president Sekou Touré van Gui nee, president Modibo Keita van Mali en president Sylvanus Olympio van Togo. DE KAPITEIN, twee officieren en tien bemanningsleden van een Cubaanse vrachtboot hebben hun schip in Casa blanca de rug toegedraaid om zich bij de tegenstanders van Castro in de Ver enigde Staten te voegen. PREMIER NEHROE heeft in een rede voering zijn landgenoten gewaarschuwd dat zij rekening moeten houden met alle eventualiteiten, een nieuwe onverhoedse Chinese aanval inbegrepen. Weersverwachting van het K.N.M.I. J J geldig tot vanavond: t t Naar het oosten draaiende wind. Aan- houdende vorst die strenger zal wor- den. J J Verwachting van Ukkel: Aanvanke- t i lijk minder bewolking en koud. La- i ter meer bewolking en iets minder J koud. Het verkeer ondervindt plaat- t se!ijk hinder van ijzel en sneeuw. t Vandaag: zon onder 16.36 uur. Maan onder 19.29 uur. Morgen: zon op 8.49 uur, zon onder J 16.37 uur. Maan op 11.13 uur, maan t f onder 20.44 uur. Maandag: zon op 8.49 uur. Maan op 11.43 uur. KATANGA Het V.N.-commando in Elisabethstad heeft zijn troepen giste ren bevolen - zo nodig met geweld - alle Kantangese bunkers te verwijderen, zo is door het burgerlijk hoofd der V.N., Robert Gardiner, in Leopoldstad aangekondigd. Het gaat, volgens een woordvoerder van de V.N., om ongeveer twintig bunkers. Tsjombe en zijn ministers zouden de stad verlaten hebben, nadat tevoren Katangese gendarmen liet vuur op Indiase troepen van de V.N. hadden geopend. pi "j gonnen zijn op de terreinen van de Gardiner zei, dat men de beslissing inzake het opruimen der bunkers had genomen, nadat Katangese gendarmes vier dagen lang spora disch schoten hadden gelost en eergisteravond in en nabij Elisa bethstad hevige gevechten waren uitgebroken. Troepen van de V.N. hebben zich een weg naar het hoofdkwartier van de Katangese gendarmerie in Elisabeth stad gevochten en het gebouw bezet. De troepen hadden Katangese versperringen uit de weg geruimd. In Albertstad, ten noorden van de Katangese hoofdstad, zijn ongeveer duizend Indonesische parachutisten, aangekomen die zich ge reed maken om de hoofdstad binnen te trekken. De V.N.-vertegenwoordiger was niet in staat zich te verenigen met de op vatting dat de- schietpartijen in Elisa bethstad de derde ronde tussen de V.N. en Katanga inluidden. ,,Ik zou dit willen beschrijven als een beperkte actie, die de verwijde ring van de bunkers ten doel heeft. Wij weten echter niet wat er verder zal gebeuren", aldus Gardiner, die zei, dat het bevel tot verwijdering van de,- bunkers van het V.N.-hoofd kwartier te New York afkomstig was geweest. Een officier van de militaire staf der V.N. zei, dat de Katangezen gister morgen om zes uur plaatselijke tijd met zware mortieren het vuur hadden ge opend op de V.N.-stellingen in Elisabeth stad. Hij voegde hieraan toe, dat de stellingen der V.N. de gehele morgen werden beschoten. Het schieten zou be gonnen zijn op de Union Minière. Gardiner zei ,,Tot dusver heb ik nog niets vernomen over een stopzetting van de schietpartijen". Er zouden twee doden te betreuren zijn. Velen werden gewond. Het V.N.-hoofdkwartier te Leopold stad hield vol, dat niet door de V.N.- militairen was geschoten, maar in andere berichten werd gezegd, dat Katangese troepen die door het gras een groep Gurkha's probeerden te be naderen door de Gurkha's werden be schoten. De V.N. zijn gisterenavond begonnen met de evacuatie van het burgerlijke V.N.-personeel uit Elisabethstad. In een telegram dat in Salisbury uit Elisabethstad is ontvangen wordt ge zegd, dat de elektriciteitsverbindingen tussen Jadotstad en Elisabethstad zyn verbroken en dat Elisabethstad zonder water en elektriciteit is. Uit de allerlaatste berichten valt op te maken, dat er geen geregelde strijd wordt gevoerd, maar dat er verspreide schermutselingen zijn in diverse stads delen. President Tsjombe had eerder bij de V.N, geprotesteerd tegen een „plan" van de V.N. om hem en zijn ministers te arresteren. De minister van buiten landse zaken, Kimba, had gezegd, dat de V.N. en de V.S. een oorlog in Katanga wilden beginnen. De beschuldigingen der Katangaanse leiders werden door een V.N.-woordvoerder als „belachelijk" van de hand gewezen. In een telegram uit Elisabethstad werd gezegd, dat Tsjombe zijn greep op het leger blijkbaar had verloren. Het telegram was voorzien van de aanduiding „Vrijgegeven door de militaire voorlichtingsdienst". De hertog van Windsor heeft vrij dag te kennen gegeven, dat het rap port van de hertog van Coburg aan Hitier, waarin deze onder meer ver meldde dat koning Edward een al liantie tussen Duitsland en Groot- Britannië een „dwingende noodzaak" vond, werd „verdraaid om bij Hitier in de gunst te komen". In een door het secretariaat van de hertog in Parijs uitgegeven verkla ring wordt het rapport absurd ge noemd. ..Hoewel er in deze berichten veel onjuistheden voorkomen, moet er aan worden herinnerd dat de her tog, met de meerderheid van het volk aan wie het belang van Groot-Brit- tannië ter harte ging, streefde naar enig onderling begrip met Duitsland, ondanks het feit dat Hitier aan de macht was, om de ramp van een tweede wereldoorlog te voorkomen". De Cubaanse regering heeft gisteren plotseling het vertrek van verwanten' van verhandelde invasiegevangenen stopgezet. Een woordvoerder van de regering in Havanna zei, dat geen verwanten Cuba meer zouden mogen verlaten met een van de door het internationale Rode Kruis gecharterde schepen, die de goede ren aanvoeren waarvoor de gevangenen zijn omgeruild. Het besluit werd meegedeeld aan een groep van ongeveer duizend mensen die voor het gebouw van de vroegere Ame rikaanse ambassade in Havanna om hulp bij het verlaten van Cuba vroegen. Het besluit van de Cubaanse regering is niet toegelicht. De Rotterdamse recherche heeft gis teren de 61-jarige boekhouder H. A. E. uit de Maasstad aangehouden op verden king van verduistering in dienstbetrek king van een bedrag van 17.500 gulden. De man heeft bekend. De procuratiehouder was door een uitgeve-r in Assen aangesteld als chef van het bijkantoor in Rotterdam. Hij was o.a. belast met het innen van ad- Het orgaan van de katholieke bis schoppen in Spanje, „Ecclesia", publiceert een lyst van onderwerpen, welke na de eerste zitting van het Concilie aan de •Concilievaders zijn overhandigd. Zoals men weet bestond de agenda voor de eerste zitting van het Concilie uit 74 on derwerpen, waarvan er echter maar 6 in de eerste zitting aan de orde geko men zijn en geen enkele is afgewerkt. De nieuwe agenda, die naar aanlei ding van de twee maanden discussies door het secretariaat is voorgesteld en aan de bisschoppen ter goedkeuring is voorgedragen, bevat nu. in plaats van 74 onderwerpen de 20 volgende thema's. Het zijn: 1. de bronnen der openbaring, 2. de Kerk, 3. de H. Maagd, 4. de geloofs schat, 5. de zedelijke orde, 6. de kuis heid, 7. huwelijk en maagdelijkheid in het gezin, 8. oosterse riten, 9. sociale or de, 10. priesters. 11. bisschoppen en het bestuur der bisdommen, 12. kloosterlin gen, 13. leken, 14. huwelijk, 15. liturgie, 16. zielzorg, 17. seminaries en katholieke scholen, 18, de missies, 19. de communi- wKBÊÊÊÊÊM eatiemiddelen, 20. de eenheid der Kerk. vertentiegelden, maar de geïnde bedra- Het feit, dat de H. Vader een coördi- gen rekende hij slechts ten dele af. De natiecommissie heeft ingesteld, nadat bo- fraude begon enkele maanden geleden. Om zuiver technische redenen brengen we vandaag reeds onze oudejaarskrant. Een dikke krant, zoals ge bruikelijk. Pagina's met veel foto's en veel tekenin gen, want de lezer wil nu eenmaal ook wat te kijken hebben. Binnen- en buitenland, sport, gewest, ze komen naast de vele nieuwjaarswensen alle aan hun trekken. En om het nog een beetje attractiever te maken, hebben we bovendien een soort quiz ingelast, waarmee de lezer zijn eigen politieke kennis kan testen. Zie daarvoor de pagina met karikaturen vengenoemd voorstel aan de bisschoppen ter hand was gesteld, houdt in dat deze agenda zeker niet als definitief kan wor den beschouwd, aldus het K.N.P. Boven dien i« de bisschoppen vóór hun terug keer naar huis verzocht eventuele op merkingen en suggesties aan het secre tariaat te doen toekomen. Ten tweede heeft de coördinatiecom missie als opdracht toe te zien, dat een herziening van de schemata, ook van die nog niet gepubliceerd zijn. geschiedt in de geest van de eerste zitting van het Concilie. Daardoor is niet uitgesloten dat vele teksten van nog niet behandelde schema's 'grondig worden herzien. Paus Joannes XXIII noemde het werk van de Conciliecommissie, Coördinatie commissie en Gemengde commissie dezer dagen een „ontzaglijke taak". De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, is in hoger beroep gegaan ten aanzien van het vonnis van de rechtbank tegen de twee jongemannen uit Maasdriel, die worden verdracht van een aanslag op de douanier R. Spin bij de grenspost Wyler op 14 april van dit jaar. De rechtbank veroordeelde de 21-ja rige assistent-uitvoerde-r G. V., evenals de 21-jarige vrachtautochauffeur H. C. K. tot drie jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag, nadat de officier acht jaar had geëist. De douanier werd ernstig gewond toen hij van een door V. bestuurde met grote vaart rijdende auto werd geworpen, na dat hij een eindweegs was meegesleurd. EGYPTISCHE raketten zijn ter beschik king van Jemen gesteld. Tijdens een pa rade, in aanwezigheid van hoge Egyp tische officieren in Sanaa gehouden, wer den de raketten, die in he«t geheim Je- men waren binnengebracht, meegevoerd. Een schilderachtig beeld uit Muerren kanton Bern, Zwitserland. i Zo is het en zo zal het wel altijd blijven. Dat geldt ook voor u als J lezer (esj van het Dagblad De t Stem., want het is véél gemak- keiijker voor u (én voor onze be- J zorgers) als u per kwartaal in i plaats van per week uw abonne- mentsgeld betaalt. En het „toppunt van gemak"? J Magtigt ons als u een girorekening hebt, het abonnementsgeld daarvan automatisch af te schrijven. Een J desbetreffend machtigingsformu- i lier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. J Maak het u zelf gemakkelijk: In de armen van zijn in slaap ge vallen moeder is de één maand oude baby G. Korver in Amsterdam in de afgelopen nacht gestikt. De 28-jarige vrouw heeft haar baby om 11 uur 's avonds in het ouderlijke bed gevoed. Met het hoofd van de baby in de buiging van haar arm, is zij in slaap gevallen. Toen de moeder om 5 uur de volgende ochtend wakker werd, bleek de baby gestikt te zijn. Gisteren is in het Maastrichtse stad huis het huwelijk voltrokken tussen de bekende Nederlandse atleet en tien kamper Eef Kamerbeek (28) en d« Maastrichtse mej. Corien van de Wall (24). Op de foto: Het gelukkige bruids paar. (Eigen nieuwsdienst en A.N.P.) Op het vliegveld Zestienhoven te Rotterdam is gisteren, even voor twaalf uur een vliegtuig van de Channel Air Bridge, die deel uitmaakt van de British United Air Ferries, bij de landing over de kop geslagen, waarbij de 36- jarige piloot John Tootill, be klemd raakte in de zwaar bescha digde cockpit en om het leven kwam. De stewardess, Katy Wood werd met lichte verwondingen aan het hoofd naar een zieken huis gebracht, evenals de boord werktuigkundige, de heer Barton. Beiden werden, na te zijn behan deld, uit het ziekenhuis ontsla gen. De twaalf passagiers werden geen van allen ernstig gewond. Zij werden in het restaurant op het vliegveld behandeld. Een van hen heeft een shock gekregen. Het verongelukte toestel, de „Pont TEurope", is een „Carvair", een voor r van passagiers en auto's omgebouwde DC-4. De „Carvair" vloog tegen de zgn. bovendijk; die de landingsbaan in het noordoosten scheidt van het polder landschap. Op die plaats zal t.z.t. de baan worden verlengd. De gevolgen waren direct zeer ern stig: een lichtmast knapte af en hot toestel ging schuin enkele keren over de kop, waarbij het een vleugel en een motor verloor. Tenslotte belandde het op de bovenzijde in de dikke laag sneeuw, die naast de landingsbaan lag. Geen brand Vermoedelijk is het aan de sneeuw te danken, dat de uitstromende ben zine geen vlam vatte en er dus geen brand uitbrak. De passagiers er wa ren er 12 konden zelf het toestel via een noodluik verlaten. Dat deden ook de stewardess en de boordwerktuigkundige. Onmiddellijk na het ongeluk kwam van alle kanten hulp toesnellen. Op de verkeerstoren zag men de catastrofe aankomen en de sirenes loeiden al toen het vliegtuig nog lag te tollen. Direct na het ongeval werd het vlieg veld afgesloten voor andere reizigers en de pers. Dit gaf een waas van ge heimzinnigheid om dit ongeluk, dat nog versterkt werd doordat volgens omstanders direct nadat het ongeluk was gebeurd de letters en andere ken tekenen van het vliegtuig met zwarte v«ri waren overgeschilderd. Toen verslaggevers bij het toestel arriveer den. waren inderdaad grote delen van staart en romp zwart geschilderd. Een Haagse fotograaf en een foto graaf van het A.N.P., die beiden vanaf de openbare weg langs het vliegveld foto's wilden maken, kregen daarvoor van agenten van de Rotterdamse poli tie geen toestemming. Zij meenden die toestemming niet nodig te hebben en namen toch enkele foto's. Daarop wer den hun fototoestellen in beslag ge nomen. Beide fotojournalisten hebben bij de betrokken autoriteiten een klacht ingediend. Door het ongeluk was het vliegveld tot gisterenavond voor alle luchtver keer gesloten. Aankomende vliegtuigen werden doorgestuurd naar Amsterdam. Reeds aanwezige passagiers werden per bus van Zestienhoven naar Schip hol gebracht. Te laag binnen Op het vliegveld Zestienhoven neemt men aan, dat de Carvair te laag is binnengekomen. Men vermoedt dat de vlieger zich in de hoogte van de dijk langs het vliegveld heeft vergist. Door de egaliserende werking van het sneeuwdek zal hij zich waarschijnlijk op de hoogte van de dijk hebben ver keken. Het heeft meer dan 1 1/2 uur ge duurd voor het stoffelijk overschot van de eerste piloot geborgen kon worden. Brandweerdeskundigen noemen het een wonder dat het ongeluk zo goed is afgelopen. Bij een dergelijk ongeluk vliegt eên vliegtuig in 99 van de 100 gevallen in brand, hetgeen voor alle inzittenden een welhaast zekere dood betekent. De stroeve manier waarop pers, ra dio en t.v. door de politie zijn behan deld de mensen van het N.T.S.- journaal hebben meer dan een uur moeten wachten voordat zij op het vliegveld werden toegelaten wordt geweten aan het gelukkige gemis aan ervaring van de Rotterdamse poli tie met dit soort ongelukken. Het is namelijk de eerste keer dat er op Zes tienhoven. dat in 1957 werd geopend een groot vliegtuig verongelukt is. (Van onze weerkundige medewerker) December gedraagt zich dit jaar als een echte wintermaand, waarbij op nieuw strenge vorst is te verwach ten. In de kustgebieden valt plaatse lijk nog een sneeuwbuitje, maar el- der verwachten wij droog weer. Doordat een depressie met veel re gen tot Portugal doordringt, gaat ook de luchtdruk in Frankrijk iets dalen. Dit heeft tot gevolg, dat de zwakke wind weer naar zuidoost tot oost draait. Daarmee wordt weer koudere lucht uit Duitsland aangevoerd. De bewolking gaat langzaam oplossen, zoals vrijdagmiddag al in Limburg geschiedde. In de nacht neemt hier door de vorst weer toe, met plaatse lijk minima beneden min tien graden. Ook tijdens de jaarwisseling zal dit winterse weertype onverminderd voortduren. (Advertentie) AANLEG EN ONDERHOUDi VAN RAAMSDONKSVEER 01621-590 BREDA 01600-44477

de Stem | 1962 | | pagina 1