DP FIE H Gesprek over Kasjmir in Tegen de gladheid hard klimaat GESLONKEN KONINKRIJK 323 jaar wiskundige wijsheid N.Y. E.M.S. zal pier Vlissingen bouwen N og steeds vallen slachtoffers door ijs en weer ak INDIA-PAKISTAN TE RAWALPINDI Ui GAS ZONDER METER Pakistaanse „grens-flirt met communistisch China 12 wl sjes 89 3END) m DAGBLAD VOOR ZEELAND I r Adenauer stemt in met accoord op de Bahama s juwelendiefstal Verwijten van minister Singh Nota geweigerd Bewegende aanlegsteiger Toon Hermans voor optreden in New York uitgenodigd Veel bewolking Kennedy ontvangt leiders mislukte Cuba-invasie Westen weer door Kroestjev beschuldigd VEERDIENSTEN HET IJS DE SPOORWEGRAMP IN NUNEN: Zigeuners wilden raadhuis bestormen Koning Edward had met Hitier willen praten jm het \I DEF -iTEEN 103e JAARGANG No. 24167 (Jitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 28 DECEMBER 1961. Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG N.euwstraat 41 telefoon 28 India en Pakistan zijn gisteren besprekingen begonnen, die moeten leiden tot de oplossing van de kwestie-Kasjmir. De eerste bijeenkomst duurde zeventig minuten. De besprekingen zijn een gevolg van door Amerika en Engeland uitgeoefende diplomatieke druk op beide landen. De vooruitzichten op een definitieve regeling van het thans vijftien jaar oude geschil kunnen bepaald niet onverdeeld gunstig genoemd worden. Pakistan beeft id. meegedeeld, dal dit land zijn grensgeschillen met commuiiistisch-Cliina „in begfnsel" geregeld heeft. Met het oog op de sneeuwval en de gladheid heeft de bereden politie in Den Haag de paarden van scherp voor zien om ongelukken te voorkomen. Bondskanselier Adenauer heeft zijn algemene instemming betuigd met het akkoord van Nassau, waarbij president Kennedy en premier MacMillan overeen kwamen dat Engeland Polarisraketten krijgt voor duikboten die deel zullen gaan uitmaken van de strategische strijdmacht van de Nato. Dit is woensdagavond in diplomatieke kringen te Washington ver nomen. In een brief aan president Ken nedy vroeg de Westduitse regeringsleider meer bijzonderheden over het plan en hij stelde voor dit te laten bespreken door de permanente Nato-raad te Parijs. Het Amerikaanse staatshoofd had op 21 december de bondskanselier in een brief in kennis gesteld van het resultaat van zijn overleg met premier MacMillan. Hierbij was ook gewag gemaakt van het aanbod om Frankrijk eveneens Polaris raketten ter beschikking te stellen op de zelfde voorwaarden als aan Engeland. West-Duitsland mag volgens de bestaande verdragen geen kernwapens bezitten. Dieven hebben juwelen met een waarde van 50.000 dollar gestolen van het huis van een figuur van de uitgaan de wereld van San Francisco, Hannes Schroll. De familie was tijdens de roof op vakantie. De juwelen behoorden aan mevrouw Schroll, een kleindochter van wijlen de spoorwegkoning James J. Hill. Hannes Schroll is een vroegere Oostenrijkse ski kampioen en een van de stichters van het „Sugar-bowl" ski-oord in Donner Summit. Het geschil heeft gelijk be kend betrekking op een deel van Kasjmir, dat thans onder Pa- kistaans bewind staat. De leider van de Indiase delegatie, minister S. S. Singh, naar de conferentie, die in Rawalpindi wordt gehouden, heeft aan het begin van de confe rentie Pakistan „zijn vriendschap pelijke houding tegenover commu nistisch China verweten". Singh zei voorts, dat hij het betreur de, dat in de Pakistaanse pers de laat ste weken een uitgesproken anti-Indiase campagne is gevoerd. Minister Singh ging uitvoerig in op de ernst van het conflict, dat zijn land met communistisch China heeft en her- ïaalde eens te meer de verzekering van Nehroe, dat India nimmer Pakistan zou aanvallen. De afgevaardigde van Pakistan Zfilkar Ali Bhoeto, drong in zijn openingstoespraak aan op spoedige uit voering van de in een resolutie vast gelegde wens der V.N. een volks stemming in Kasjmir, waarbij de be woners van het omstreden gebied zich kunnen uitspreken over de vraag bij welke staat zij aansluiting wensen. Er kan een nieuw tijdperk van vriendschap tussen de beide landen worden ingeluid, aldus Bhoeto. Na de officiële opening heeft presidènt Ajoeb Khan de leiders van de beide delegaties ontvangen. In Indiase kringen was men, zoals in de inleiding reeds gezegd, zeer ontdaan door het bericht, dat een vergelijk tus sen Pakistan en China ophanden schijnt. ,,Onze gehele onderhandelings positie is te-niet-gedaan", merkte een delegatielid op India heeft gisteren voorts weer eens een communistisch-Chinees memoran dum geweigerd. Dit keer betrof het een nota van 9 december, waarin met een tegenaanval" wordt gedreigd indien India de huidige bezet,'ingstoestand in de betwistergrensst,roken niet aanvaardt. De Indiase regering noemde het memorandum strijdig met de eerdere Chinese voorstellen, die uitgingen van de grenslijn zoals die voor de inval gold. B. EN W. van Amsterdam hebben af scheid genomen van jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de stedelijke musea, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeen tedienst verlaat. DE HOLLAND-AMERIKALIJN blijft op de V.S. varen, ondanks de havenstaking aan de oostkust van Amerika. Men wil nog even afwachten hoe de situatie zich na 1 januari zal ontwikkelen. Het ziet er echter niet naar uit dat de staking spoe dig zal aflopen. TEGEN OUD-PREMIER Tsjang van Zuid-Korea is in hoger beroep levens lange gevangenisstraf geëist. Hij wordt ervan verdacht geld te hebben gegeven aan de leider van een komplot tegen de regering. ENKELEN VAN degenen die bij de in Tunesië ontdekte samenzwering, waar van wij gisteren melding maakten, be trokken waren, hebben kunnen ont vluchten, maar de overigen, die gevat waren, hebben bekend, aldus heeft pre sident Bourguiba gezegd. DE PRESIDENT van de Britse federatie van werkgevers in de scheepsbouwin- dustrie, Denis Rebbeck, heeft werkloos heid op grote schaal voorspeld voor zijn sector van het bedrijfsleven. In een ar tikel in het jaaroverzicht 1962 van Lloyd's List verklaart hij, dat ..niet al leen afzonderlijke scheepswerven, maar hele districten zonder werk zullen ko men". PRINSES MARIJKE is gisteren, zonder haar ouders of zusters, naar Tirol ver trokken. Onze jongste, thans 15-jarige prinses, die al dikwijls skilessen heeft gehad, gaat ook dit maal van de winter sport genieten en wordt op haar vakan tie vergezeld door twee vriendinnetjes. De n.v. Exploitatie Maatschappij Sche- veningen, die o.m. de Scheveningse pier in exploitatie heeft, zal, als de rijksgoed- keurig tijdig afkomt, in 1963 beginnen met het bouwen van een kleine pier in Vlissingen. Zij komt op dezelfde plaats als de vroegere. De lengte zal ruim 140 meter bedragen. De pier zal eindigen in een eiland, waarop vermakelijkheden een plaatsje kunnen krijgen, henevens een café-restaurant, een zomerterras en winkeltjes. Voor rondvaartboten zal de pier een met het tij bewegende aanlegsteiger krij gen. Eén zijde van de pier zal een over dekte wandelpromenade zijn. De pier zal, als het met de bouwvergunning mee loopt, in de zomer van 1964 open kunnen zijn. Deze n.v. heeft een groot aandeel in de Nederlandse nieuwbouw. Zo heeft zij o.m. in Tilburg een woningcomplex in aanbouw in het uitbreidingsplan De Reit. Het sluit aan bij het complex van de Economische Hogeschool en omvat ongeveer 1480 huizen, 28 winkels, 163 autoboxen en een garagebedrijf. Het ge- Toon Hermans heeft van de heer An- gelo Frank Cassalini, manager van het New York City Center, een aanbieding gekregen om met zijn „One man show" in dit theater op te treden. De heer Cas salini overweegt Toon Hermans vijftien gastvoorstellingen te laten geven en wel Engelse, Duitse en Nederlandse voor stellingen. De Amerikaanse impresario is voornemens in februari of maart een paar dagen naar Nederland te komen om de „One man show" te zien. Zijn in drukken hierover zal hij aan zijn direc tie, in feite de gemeente New York, overbrengen. hele plan zal binnen vier jaar gereed zijn. Deze maand zal met een deelneming van vijftig procent door de n.v. Exploi tatie Maatschappij Scheveningen een Franse maatschappij worden opgericht voor het bouwen en verkopen van wo ningen in Frankrijk. De n.v. heeft bo vendien voor 50 pet. belang in een Ita liaanse maatschappij, die ten doel heeft een pier, naar ontwerp van prof. Nervi, te bouwen te Castelfusano nabij Rome. In het kader van een hergroepe ring zullen alle Horeca- en amuse mentsactiviteiten, die betrekking hebben op de badplaats Schevenin gen, worden geconcentreerd in een dochteronderneming, de n.v. Maat schappij Zeebad Scheveningen. De Landbank n.v., houdster van de meerderheid der aandelen in de n.v. Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen, zal ter vermijding van eventuele tegenstrij dige belangen, al haar activiteiten zo wel in de sector van het onroerend goed als in die van de Horeca beëindigen. Deze activiteiten worden in hun geheel overgebracht naar de n.v. Exploitatie Maatschappij Scheveningen. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur. Overwegend zwaar bewolkt met plaat- selük enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Lichte «n l in de ochtend hier en daar matige l vorst. J Vandaag zon op 16.35 uur. Maan on- I J der 18.19 uur; morgen: zon op 8.49 uur, l maan op 10.36 uur. in Amsterdam vond een receptie plaats ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Nieuw tijdschrift voor wiskundewaarbij tevens de nu 90- jarige oprichter ervan, de heer P. Wij- denes, gehuldigd werd. Op de foto zien we een toost op de toekomst door 323 jaar wiskunde: v.l.n.r. dr. P. Mulder, een 85-jarige oud-leraar wiskunde; de 88-jarige professor Fr. Scliuh, even eens een oud-leraar wiskunde, de heer P. Wijdenes, die nog altijd actief wis kunde beoefent en de 60-jarige me vrouw Wijdenes. Kennedy heeft zich donderdag bereid verklaard persoonlijk de leiders van de groep Cubaanse gevangenen te ontvan gen, die sinds kort in de Verenigde Sta ten zijn teruggekeerd. De groep zal uit zes man bestaan. Volgens de gegevens van het Rode Kruis bestonden de families van de Cu baanse gevangenen uit 213 mannen, 467 vrouwen en 242 kinderen. Cubaanse ge zagsdragers hadden echter een getal van 1004 passagiers opgegeven. De namen van de Amerikanen, die nog op Cuba gevangen zitten, zullen niet worden ge publiceerd omdat een aantal van hen geen publiciteit wenst. Het betreft hier 22 gevangenen. Twee Amerikaanse vrou wen bevinden zich bovendien nog op Cuba in gevangenschap. Het afscheid van de tegen medicamen ten „geruilde" Amerikanen kreeg een tragisch accent, toen een omstreeks 25 jaar oude Cubaan probeerde met het schip mee te varen. Op het moment dat de kapitein bevel gaf de gangplank in te halen, rende hij naar de boot. Hij werd echter tegengehouden door solda ten, die snel met hem verdwenen. Premier Kroestjev heeft opnieuw de beschuldiging uitgesproken dat het Wes ten spionage en subversie bedrijft t.a.v. Oost-Duitsland. Tevens verdedigde hij het Russische standpunt met betrekking tot incidenten langs de Berlijnse muur. Een en ander was vervat in een brief aan de Westduitse kanselier Adenaue-r, waarvan de tekst gisteren door radio- Moskou werd uitgezonden. De brief was het antwoord op een schrijven van Ade nauer, dat was gestuurd toen de Duitser Peter Fechter was neergeschoten bij een vergeefse poging naar het Westen te vluchten. Kroestjev beschuldigde de Westduit sers ervan, dat zij moeilijkheden veroor zaken en hij zei, dat het optreden van de Oostduitse grenswacht ,,geen misdaad vertegenwoordigde". Men mag nu de kerstdagen achter de rug zijn toch wel een buiging maken in de richting van de wegenwachters, die deze da gen, waarop iedereen feest viert, niet bij de warme kachel hebben gezeten. Er was namelijk meer verkeer op de weg dan vorig jaar op dezelfde tijd; het slechte weer droeg er het zijne toe bij om het leven van deze altijd parate man nen nu niet precies aangenaam te maken. Met het oog op het winterweer wa ren zij uitgerust met speciale bontves ten en met laarzen en handschoenen, die extra gevoerd waren. Hoe druk de mannen het hebben gehad blijkt uit een A.N.W.B.-opgave. Op de weg Den Haag Rotterdam hebben zij bij ruim honderd pechgevallen tijdens de kerst dagen assistentie verleend. Het winterweer teistert onze gewes ten nog steeds en vandaar dat ook vandaag weer melding moet worden gemaakt van allerlei ongelukken in het verkeer en op het ijs. Een echtpaar uit Rotterdam is giste ren op de rijksweg in de gemeente Deil (G.) met de auto geslipt. Daardoor kwamen zij in botsing met een vracht auto op de andere weghelft, waardoor beiden op slag werden gedood. In Roekelo is gisteren op de Haaks bergerstraat een bus met arbeiders ge slipt, die terechtkwam tegen een stil staande streekbus. Achttien man wer den gewond, van wie drie ernstig. Het ijs heeft de veerdiensten naar het eiland Schiermonnikoog volkomen lam gelegd. De boot vertrok gisteren morgen en werd geassisteerd door een kleine ijsbreker en een barkas. Hal verwege de tocht moest de poging om door te varen worden opgegeven van wege de dichte mist en de ijsgang. Op Schiermonnikoog wachtten dertig pas sagiers op de aankomst. Onder hen be vond zich een zieke in een ambulance auto. Het was een hartpatiënte. Ook de boten voor Vlieland en Ter schelling, die gisterenmorgen om elf uur uit Harlingen zouden vertrekken, moesten wegens de mist verstek laten gaan. Men hoopt vandaag de eilanden te kunnen bereiken. Donderdagmorgen is bij werkzaam heden in de werkliaven van de Greve- lingendam te Bruinisse de 36-jarige M. Koolaard uit Bruinisse door verdrin king om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat met een roeiboot vanaf een drijvende kraan Thompscn 21, eni ge collega's van de wal wilde halen, is vermoedelijk tengevolge van de gladheid uitgegleden en te water ge raakt. Eerst na drie kwartier slaagde men erin het stoffelijk overschot op te dreggen. De door een arts toegepaste kunstmatige ademhaling en toedieninf van zuurstof bleven zonder het ge wenste resultaat. K. laat een vrouw met een kind achter. Onder de gemeente Hoek (Z.-Vl.) zijn op tweede kerstdag in een kreek even buiten het dorp de achtjarige J. de Kraker en de negenjarige P. Ver- straaten verdronken. Van hun ouders hadden zij toestemming te gaan schaatsen op een ondergelopen wei land. De vermissing van de kinderen werd in de late namiddag ontdekt, waarna politie, brandweer en verschei dene inwoners o.l.v. burgemeester A. F. Hanssens, op speurtocht gingen. Om ongeveer half elf 's avonds werd het zoeken gestaakt, doch een half uurtje later werd, met assistentie van de ri vierpolitie het onderzoek hervat. Kwart over elf vond men het stoffe lijk overschot van J. de Kraker, enig kind uit een landbouwersgezin. Pas een half uur na middernacht werd het lijkje van zijn makker gevonden. Gisterenmorgen omstreeks elf uur heeft de rijkspolitie te Bergum (Fr.) in samenwerking met de waterpolitie de stoffelijke overschotten opgedregd van de 14-jarige Harkeen 15-jarige Hendrikus de Vries uit Suameer. Zij werden sedert de avond van de eerste kerstdag vermist na een schaatstocht op de kanalen rond Bergum. De jon gens werden gevonden nadat de politie het ijs had vernield in de buurt van de plaats waar een politieman op tweede kerstdag een handschoen van een van de jongens had gevonden. In Engeland is men nog steeds diep onder de indruk van het spoorwegon geluk in de buurt van Crewe, dat naar thans blijkt aan achttien mensen het leven heeft gekost. Meer dan zestig passagiers werden gewond. Het red dingswerk werd bemoeilijkt door het ijzige weer en de slechte verbindin gen. Ziekenauto's en reddingsvoertui gen moesten over de bevroren akkers rijden om bij de gewonden te kunnen komen. De dichte sneeuwjacht werd doorpriemd door de koplampen van auto's, die het tafereel van de ramp belichtten. Maar nog erger is het in het zuiden van Spanje, waar honderden mensen door overstromingen uit hun huizen verdreven zijn. Nabij Gibraltar hebben 1200 mensen een tijdelijk onderdak ge vonden. De op Madrid na grootste stad van Spanje, Barcelona, is door de sneeuw praktisch geheel van de bui tenwereld afgesloten. De stad is thans druk bezig met zich uit te graven. Sol daten, politie, brandweer en burgers werken eensgezind samen. Een 36-jarige boer uit Graeeher. iZw.i heeft het leven gelaten na door een lawine bedolven te zijn. Zijn twee makkers wisten zich te bevrijden, maar de boer bezweek terstond aan zijn verwondingen. Hij overleed op de zelfde plaats waar 25 jaar geleden zijn jongere broer was omgekomen. Een hevige brand heeft gewoed in Urahoro, op 200 kilometer afstand van Tokio. Daardoor zijn tachtig Japanners dakloos geworden. De brand brak uit in een snoepwinkeltje en vernietigde 13 huizen. Het domein van de zwanen in de haven van Volendam is door de vorst wel zeer geslonken: slechts een klein opengehouden wak zorgt ervoor, dat de dieren het onontbeerlijke water kunnen verkrijgen. Voor brood en an dere etenswaar zorgt de Volendam- mer jeugd, die tussen het schaatsen door graag even uitrust bij het „zwa- r.enwak". Een sterke politiemacht heeft gisteren voor het raadhuis van het Oostbrabantse dorp Nunen tiental len zigeuners, die het gebouw wil den bestormen, tegengehouden. Gistermorgen vervoegden zich een paar zigeuners op het gemeen tehuis, die namens het hele kamp Gerwen om kolengeld kwamen vragen. Toen de ambtenaar van so ciale zaken hun beleefd meedeelde hen tot zijn spijt niet te kunnen helpen, dreigden de zigeuners 's middags met een grote overmacht te zullen terugkomen. Omdat de ambtenaar wist dat de zigeuners zouden komen, waarschuwde hij onmiddellijk de rijkspolitie, die met ijlings uit de omgeving opgeroepen man schappen, voor het raadhuis postvatte. Even nadat de politie haar stellingen had betrokken arriveerden de zigeuners, die na enig over en weer gepraat hun voornemen het raadhuis te bestormen opgaven. Woedend keerden zij naar het kamp, dat al vaker in het nieuws is geweest, terug. ,,Wie is hier de koning, Baldwin of ik? Ik wil zelf met Hitier praten, en wel hier of in Duitsland, zeg hem' dat maar". Zo heeft koning Edward de Achtste, de huidige hertog van Windsor gereageerd toen de Duitse hertog van Coburg, als afgezant van Hitier, hem in 1936 vroeg of een gesprek van de toenmalige Britse premier Stanley Baldwin met Hitier misschien wenselijk zou zijn met het oog op de Britse be trekkingen in de toekomst. In het rapport dat de hertog van Coburg aan Hitler deed toekomen, ver meldde hij verder, dat koning Edward een alliantie tussen Duitsland en Groot- Brittannië een dwingende noodzaak" vond en een „leidend beginsel voor de Britse buitenlandse politiek Bedoeld rapport is thans gepubliceerd in het jongst verschenen deel van de in beslag genomen Duitse documenten. Verder schreef de hertog van Coburg nog in zijn rapport ,,U bemerkt wel uit mijn rapporten, dat koning Edward, in he, algemeen, warme sympathie voor Duitsland gevoelt. Ik ben er bij mijn dikwijls langdurige gesprekken met hem van overtuigd geraakt, dat deze sym pathie diepgeworteld is en sterk genoeg om de tegengestelde invloed waaraan zij niet zelden wordt blootgesteld, te weer staan De eigenaar van een grote boer derij bij de oude Zweedse stad Vadstena behoeft maar een pijp in een gat in de grond te steken, het andere einde aan een gas bran der te verbinden en er een bran dende lucifer bij te houden om zo veel warmte te krijgen als hij heb ben wil. Dertig jaar geleden had bij een put laten graven, maar daar kreeg hij geen goed water uit. Wel kwam er sedertdien alsmaar gas naar boven borrelen. Pas dit najaar begon de boer met een plastik pijp het aanwezige grond- gas te ..exploiteren" en nu zijn des kundigen er een ernstige studie van gaan maken. Men kwam tot de bevinding, dat het gas met een hoeveelheid van 270 liter per mi nuut naar boven komt, voldoende om zesduizend mensen van warmte te vóórzien. Het is bijna honderd procent zuiver methaangas, een ontbindingsprodukt van organi sche stoffen van wel zo'n vijfhon derd miljoen jaren her. In Zweden komen dergelijke grondgasbron- nen niet zo veel voor. mt

de Stem | 1962 | | pagina 1