Drie kinderbijslagwetten per 1 januari in werking wereld NIET ZO MOEILIJK ALS HET LIJKT Een enorme vooruitgang NATUURLIJKE SIGARET Weer moeilijkheden rond gemeenteraad Huissen Waarom in Kazakstan gezuiverd werd Ook zelfstandigen komen1 thans in aanmerking i Kokosnoot- I mysterie Indonesië zal weldra om zendelingen vragen VENUS HEEFT WEINIG AANTREKKINGSKRACHT 111 Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN Dr. Visser 't Hooft over Vatieanum II GEEN REN NAAR HET POSTKANTOOR in DUBBEL TELLENDE KINDEREN Uurloonactie KAJ en YKAJ rond 6 januari Surseance-akkoord Brandaris bekrachtigd Proteststaking in Argentinië BEURS VAN AMSTERDAM Stille markt; olies vast DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 DECEMBER 1962 Met ingang van 1 januari aanstaande treedt een drietal kinderbij slagwetten in werking. Het is wellicht prettig voor de belanghebben den (en dat zijn er heel wat!) enig idee te geven omtrent de inhoud en werking van deze wetten, die voor het merendeel der Nederlanders zo belangrijk zijn. Deze belangrijkheid geldt temeer omdat thans ook de kleine zelf standigen aan bod komen. Het is begrijpelijk, dat in het korte bestek van het hierna volgende niet alle bijzonderheden kunnen worden opgesomd. Wil of moet men er meer van weten, dan doet men het beste zich tot de Raad van Arbeid te wenden. Er komen per 1 januari niet minder Nadrukkelijk vestigen we er de aandacht dan drie kinderbijslagwetten in wer king: de algemene kinderbijslagwet, de kinderbijslagwet voor loontrekkenden en die voor kleine zelfstandigen. De algemene kinderbijslagwet geeft aanspraak op kinderbijslag te beginnen met het 3e kind. De kinderbijslagwet voor loontrekken den geeft aanspraak op kinderbijslag voor de eerste 2 kinderen. De kinderbijslagwet voor kleine zelf standigen geeft aanspraak op kinderbij slag voor die zelfstandigen (d.w.z. dege nen die niet in dienstbetrekking staan) wier inkomen een bedrag van f 4000 per jaar niet overschrijdt en wel voor de eerste 2 kinderen. Onder de algemene kinderbijslagwet vallen in het algemeen gesproken dege nen die binnen het rijk wonen. Op de voorwaarde dat men binnen het rijk moet wonen wordt een uitzondering ge maakt ten aanzien van de grensarbei ders, die niet in ons land wonen, doch wel in ons land in dienstbetrekking zijn en uit dien hoofde aan loonbelasting zijn onderworpen. Omgekeerd valt de in ons land wonende arbeider, die in het bui tenland werkt, niet onder deze wet, ten zij hij niet onder een kinderbijslagrege ling in dat andere land zou vallen. Uit het bovenstaande volgt dat zowel loonarbeiders als zelfstandigen en zelfs degenen, die op geen enkele wijze aan het produktieproces deelnemen, onder deze wet vallen. Voorwaarde is slechts dat men in ons land woont of, met bo vengenoemde restrictie, grensarbeiders is. Zoals reeds gezegd geeft deze wet aanspraak op kinderbijslag te beginnen met het 3e kind. Zodoende zullen de zelfstandigen, zowel als de loonarbeiders en degenen die niet aan het produktie proces deelnemen, te beginnen met 1 ja nuari a.s. krachtens deze wet kinderbij slag kunnen ontvangen voor het 3e kind en volgende kinderen. op dat de loonarbeiders, die krachtens de thans nog geldende, doch per 1 ja nuari 1963 vervallende kinderbijslagwet, aanspraak op kinderbijlsag kunnen ma ken voor alle kinderen, dus ook voor het eerste en het tweede kind, voor laatst genoemde kinderen geen aanspraak kun nen ontlenen aan de nieuwe algemene kinderbijslagwet. Zoals hieronder zal blijken kunnen ze voor deze eerste kinderen aanspraak ontlenen aan de (nieuwe) kinderbijslagwet voor loon trekkenden. Onder de kinderbijslagwet voor loon trekkenden vallen de loonarbeiders. Dit zijn in de eerste plaats in het algemeen degenen, die onder de thans nog gelden de kinderbijslagwet vallen. Zoals reeds gezegd, geeft deze wet aanspraak op kinderbijslag voor de eerste twee kin deren, zodat de loonarbeiders, die aan spraak op kinderbijslag maken voor meer dan 2 kinderen, voor het le en 2e kind de kinderbijslag ontvangen volgens deze wet en voor het 3e kind en volgen de kinderen krachtens de algemene kin derbijslagwet. In totaliteit behouden ze dus in het algemeen aanspraak voor alle kinderen, met dien verstande dat deze aanspraken aan twee wetten moeten worden ontleend. Onder de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen valt een bepaalde categorie der zelfstandigen en wel die, van wie het inkomen een bedrag van f 4000 per jaar niet overschrijdt. Deze wet geeft ook aanspraak voor de eerste twee kinderen. Heeft een klei ne zelfstandige meer dan twee kinderen dan zal hij of zij voor het 3e kind en volgende kinderen de aanspraak weer moeten ontlenen aan de algemene kin derbijslagwet. „Het tweede Vaticaanse Concilie geeft een enorme vooruitgang te zien in Ie betrekkingen tussen de Kerken". Dit heeft dr. W. Visser 't Hooft, secretaris van de Wereldraad van Kerken ver klaard tegenover pater Placidus Jor dan OSB, een bekend Amerikaans journalist, die op latere leeftijd Bene dictijn géwordén is en voor het Ame rikaanse persbureau NCWC het Con cilie verslagen heeft. Dr. Visser 't Hooft zette in zijn inter view uiteen, hoe gelukkig hij was re mogen beleven, dat de oecumenische beweging een voortgang maakt, die men een paar jaar geleden voor onmo gelijk had gehouden. „Het welkom aan de waarnemers heeft alle verwachtin gen overtroffen. De waarnemers waren meer dan waarnemers en zij hebben dat terdege ondervonden. Weliswaar konden zij niet deelnemen aan de of ficiële beraadslagingen, maar heel wat concilievaders hebben laten blijken, dat zij er zeer veel waarde aan hecht ten, het standpunt van de waarnemers te vernemen". Een voorbeeld noemde dr. Visser 't Hooft het contact met Spaanse bis schoppen. Hij rekent erop, dat juist door deze contacten de positie van de protestanten in Spanje en zelfs in Zuid-Amerika beter door de katholieke gezagsdragers begrepen zal worden „En dat kan ook meende hij want in Oostenrijk en België, over wegend katholieke landen, bestaat geen discriminatie ten aanzien van de pro testanten". Een obstakel tot verdere toenadering blijft, zo betoogde dr. Visser 't Hooft, de onfeilbaarheid van de paus. En er bestaat in ons kamp ook nog wel enige vrees voor het streven van een paar theologen, om het dogma van Maria, Middelares van de goddelijke genade te forceren. „Zeker, menigeen van ons benadert de mariologie der Katholieke Kerk tegenwoordig wel anders dan vroeger. Doch wij blijven bang, dat Maria te veel nadruk krijgt tegenover Christus als centrum van ons geloof. Er bestond bij ons evenzeer afkeuring over het invoegen van St.-Jozef in de canon. We zijn ook heel benieuwd of het deelgenootschap van de bisschop pen in het oppergezag van de paus vol doende erkend wordt". Sprekend over het nieuwe oecume nische klimaat in de Kerk verzekerde dr. Visser 't Hooft, dat wederzijdse misverstanden zijn opgeruimd. Zo dachten de protestanten, dat de Ame rikaanse bisschoppen helemaal niet in interkerkelijke verbindingen geïnteres seerd waren. Het tegendeel is ge bleken. Krachtens de vervallende kinderbij slagwet bestaan ook aanspraken voor degenen, die ziekengeld ontvangen of bepaalde uitkeringen hebben krachtens de ongevallenwet 1921, land- en tuin- bouwongevallenwet 1922 etc. Deze per sonen zijn in de nieuwe wet gelijkge steld met loontrekkenden. Degenen die thans aanspraken ontle nen aan de kindertoelagewe-t voor ge- Densioneerden zijn bij de nieuwe kinder- Dijslagwet voor loontrekkenden even eens gelijkgesteld met loontrekkenden. Degenen die thans aanspraken ontle nen aan de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen krijgen voortaan, indien hun inkomen de f 4000 per jaar niet overschrijdt, ook yoor het le en 2e kind kinderbijslag. Zij die thans aanspraken ontlenen aan de kinderbijslagwet voor rentetrekkers, dat zijn zij, die in het genot zijn van een invaliditeitsrente, een pensioen of uit kering krachtens de algemene wedu wen- en wezenwet of van een A.O.W., zijn in de nieuwe kinderbijslagwet voor loontrekkenden ook gelijkgesteld met loontrekkenden. De nieuwe wetten worden alle drie uitsluitend uitgevoerd door de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Ar beid. Bij de uitvoering van de nieuwe wet zenden de Raden van Arbeid geen lijsten aan de arbeiders toe. Iedereen, die aan spraak op kinderbijslag meent te kun nen maken, ongeacht of dit een loon trekkende, een ge-pensioneerde, een zelf standige of een kleine zelfstandige is, dient aan het postkantoor een stel kin- derbijslaglijsten te halen .(voor de 4 kwartalen van het jaar). Men vrage zon der meer een kinderbijslaglijst. Om echter te voorkomen dat iedereen nu naar het postkantoor moet lopen, geldt het volgende: a. loonarbeiders (algemeen) behoeven geen lijsten aan te vragen, omdat de werkgever er veelal voor heeft gezorgd. b. loonarbeiders die thans hun kin derbijslag via hun werkgever ontvan gen, behoeven ook niets té doen. c. andere arbeiders dienen wel een lijst te halen. d. degenen, die ziekengeld ontvangen of een bepaalde uitkering genieten krachtens de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 of de zee-ongevallenwet 1919, de werkloos heidswet of krachtens artikel 415 van het Wetboek van Koophandel, dienen wel een kinderbijslaglijst aan het post kantoor te halen. e. degenen die in het genot zijn van een invaliditeitsrente krachtens artikel 71 der invaliditeitswet, van een tijdelijke weduwenuitkering of weduwenpensioen krachtens de algemene weduwen- en wezenwet, van de A.O.W. en tot dusver kinderbijslag ontvangen krachtens de kinderbijslagwet voor rentetrekkers, ont vangen de kinderbijslag tegelijk met hun pensioen of rente, zonder dat ze iets behoeven te doen. f. degenen, die in het genot zijn van kinderbijslag krachtens de kindertoelage- wet voor gepensioneerden, zullen wel een kinderbijslaglijst aan het postkan toor dienen te halen, tenzij zij inmiddels reeds een lijst mochten hebben toege zonden gekregen van de instantie, die tot dusver de kinderbijslag uitkeert. g. de zelfstandigen, inclusief kleine zelfstandigen, dienen een lijst aan he-t postkantoor te halen. Degenen die in ons land wonen, moe ten de lijst, na afloop van het kwartaal, indienen bij die Raad van Arbeid in wiens gebied men woont op het moment van het insturen van de lijst. Degenen die niet in Nederland wonen (voornamelijk in het buitenland wonen de grensarbeiders) moeten de lijst inzen den bij de Raad van Arbeid in wiens ge bied men op het moment van het instu ren van de lijst werkt. Voor loontrekkenden geldt geen loon- of inkomensgrens voor het hebben van aanspraak. Voor zelfstandigen geldt dat, als zij een inkomen hebben van niet meer dan f 14.000 per jaar, zij voor de kinderen, te beginnen met het 3e kind, aanspraak op kinderbijslag kunnen maken. Als het inkomen meer dan f 14.000 per jaar bedraagt hebben zij, al naar ge lang de stijging van het inkomen, tel kens aanspraak voor een minder aantal kinderen. Voor kleine zelfstandigen geldt, dat als hun inkomen niet meer dan f 4000 per jaar bedraagt, zij aanspraak kunnen maken voor alle kinderen. Ed. Clinch uit Peoria in Illinois i (V.S.) heeft zijn kokosnoot weer gekregen met Kerstmis, voor het 5 vijftiende achtereenvolgende jaar. i Hij vraagt zich echter nog altijd af wie de gever of geefster toch mag zijn. Dit jaar werd de noot afgeleverd J door een ziekenauto. In de jaren daarvoor werd hij gebracht door l de politie, een marinier, een agent I van de F.B.I. en door de rijdende studio van een radiostation. De mannen van de ziekenauto ver telden dat zij voor de deur van hun post een kokosnoot hadden gevonden met Clinch's adres. „Hij is er weer, dat is alles wat ik kan zeggen," was Clinch's com mentaar. Feestjes in Utrecht Veroordelingen zedenzaak (Advertentie) Tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de rechtbank in Utrecht gisteren de 40-jarige verte genwoordiger B. uit Utrecht veroor deeld wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een groot aantal jonge meisjes, onder wie verschillende minder jarigen. Geëist was drie jaar met aftrek. Zijn medeplichtige, de 43-jarige chauf feur de G., in wiens huis de zogenaam de ..feestjes" met jonge meisjes werden gehouden, werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering en van een psychiater en zonodig opname in een psychiatrische inrichting. Tegen hem was twee jaar met aftrek geëist en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De jongste verdachte F. V.. tegen wie twee en een half jaar met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering was geëist, werd veroordeeld tot twee jaar met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclassering en van een psychiater en zonodig opname in een psychiatrische inrichting. Binnen afzienbare tijd zullen hoogst waarschijnlijk weer reformatorische zendingswerkers uit Nederland in Indo nesië te werk gesteld worden. Dank zij de zich verbeterende ver houding tussen Nederland en Indonesië verwacht men in zendingskringen, dat de deur, die lange tijd gesloten is ge weest, opnieuw geopend zal worden. Naar verwacht mag worden zal dan door de Raad van Kerken in Indonesië, de nationale ,tak' van de Wereldraad van Kerken in de republiek, een be roep worden gedaan op de kerken der reformatie in Nederland, om zendings functionarissen beschikbaar te stellen. De secretaris van de Hervormde Zen dingsraad. ds. Mackaay te Oegstgeest verklaarde, dat men in zendingskringen bij het aanvaarden van nieuwe ver plichtingen elders in de wereld er steeds op bedacht is geweest dat t.z.t. vanuit Indonesië weer een dergelijk beroep op de reformatorische kerken in ons land gedaan zou kunnen worden. Het is duidelijk, zei hij, dat wij in dat geval niet met „neen" zouden kun nen antwoorden. Naar verluidt zouden de kerken in Indonesië een beroep doen op de gezamenlijke kerken in Nederland, het wordt dan een appèl gericht zowel tot Oegstgeest. het her vormde zendingscentrum, als tot Baarn, waar het zendingscentrum van de ge reformeerden gevestigd is. Tussen de leiding van beide centra zou reeds over leg gepleegd zijn. Door het „wegvallen" van Indonesië voor de hervormde zending gedurende geruime tijd heeft de hervormde zen ding o.m. nieuwe arbeidsterreinen ge zocht in Nigeria en Kameroen. In Ni geria wordt aandacht gegeven aan de ontmoeting van de kerk der reformatie met de islam, in Kameroen wordt steun verleend bij het kerkelijk op bouwwerk, de verspreiding van de H. Schrift en de opleiding van pastores In Nigeria wordt al geruime tijd een kerkelijk eenheidsgesprek gevoerd tus sen de sterk onder laagkerkelijke in vloed staande anglikanen en methodis ten, baptisten en presbyterianen. In de anglikaanse kerk daar en elders heeft men van de zijde van diegenen die overeenkomstig de Anglikaanse be lijdenissen het bisschopsambt en de communie naar katholieke traditie wil len blijven interpreteren, ernstige be zwaren tegen een op compromissen steunend eenheidspogen. In Kameroen wordt door de Neder landse zending vooral ook aandacht geschonken aan de medische missionaire arbeid. Ook in de toekomst zullen hervormde zendingswerkers naar dit deel Afrika worden gezonden. Indien een kind, ouder dan 16 jaar en schoolgaand, grotendeels door iemand wordt onderhouden, kan dat kind aan spraak geven voor 2 kinderen, zodat een loontrekkende die b.v. 2 kinderen heeft, waarvan 1 ouder dan 16 jaar, school gaand is en grotendeels door hem wordt onderhouden,* aanspraak kan maken voor 3 kinderen. Indien een zelfstandige, die dus eerst aanspraak heeft voor het 3e en volgen de kinderen, krachtens de algemene kin derbijslagwet, 2 kinderen heeft, waar van 1 ouder is dan 16 jaar, schoolgaand is en grotendeels door hem wordt onder houden, wordt hij geacht 3 kinderen te hebben. Loontrekkenden ontvangen, indien zij een geheel kalenderkwartaal arbeid heb ben verricht, over dat kwartaal voor het eerste kind f 64,74, voor het tweede en derde kind f 70,20. voor het vierde en vijfde kind f 95,94 en voor het zesde en volgende kinderen f 107,64. Ditzelfde geldt eveneens voor kleine zelfstandigen. Zelfstandigen die meer dan f 4000 in komen per jaar hebben ontvangen, als zij de gestelde inkomensgrens (f 14.000 f 16.000) niet overschrijden, kinder bijslag te beginnen bij het derde kind voor dezelfde bedragen als hierboven ge noemd voor de loontrekkenden. De vlucht van het Amerikaanse ruim tevaartuig Manner 2. dat veertien dagen geleden de planeet Venus op een afstand van 34.500 km passeerde, heeft aange toond dat Venus geen of slechts een ge ring magnetisch veld bezit. De Mariner 2 zendt nog steeds gege vens naar de aarde. Men verwacht waar devolle metingen van de straling van de zon op nog geen 10 miljoen km. Het ruimtevaartuig zal de zon dichterbij pas seren dan enig andere satelliet tot dus ver heeft gedaan. Volgens geleerden is het zwakke mag netische veld van Venus mogelijk een gevolg van de trage omwenteling van de planeet. Russische onderzoekingen hebben b.v. aangetoond, dat de langzaam draaiende maan een magnetisch veld heeft dat in kracht slechts een derde is van dat van de aarde. De Mariner 2 die 290 miljoen km moest afleggen om bij Venus te komen, is deze planeet nu al 5,6 miljoen km voorbij. In verhouding tot de zon be weegt het ruimtevaartuig zich met een snelheid van 144.000 km per uur. Er zijn opnieuw moeilijkheden ontstaan rond de nieuwe gemeen teraad van het Betuwse plaatsje Huissen, die op 14 november bij herstemming werd gekozen en die op 18 december door de oude raad is toegelaten. Een der leden van de raad, die niet terugkeert (de heer J. G. Timmermans) heeft een bezwaarschrift ingediend bij Gedepueterde Staten van Gelderland tegen het raadsbesluit tot toelating van de nieuw gekozenen, omdat volgens hem tot heden geen enkele opheldering is verkregen inzake de gepleegde onregel matigheden bij de eerste op 30 mei j.l. gehouden gemeenteraadverkiezingen, waarbij ook raadsleden betrokken zou den zijn geweest. Van deze onregelmatigheden was onder meer sprake in het koninklijk be sluit van 31 augustus, op grond waar van de gekozenen niet konden worden toegelaten en een nieuwe verkiezing moest worden gehouden. Rekwestrant brengt in zijn beroep schrift verder de onzekere situatie ter sprake vanwege het nog niet bekend zijn van de gerechtelijke uitspraak en even tueel te nemen maatregelen tegen hen die bij de malversaties betrokken zijn geweest. Rekening houdende met de mogelijkheid, dat een en ander opnieuw moeilijkheden voor de raad met zich zou kunnen brengen, maakt rekwestrant ern stig bezwaar tegen toelating van de Het blad van de Russische commu nistische partij, de „Pravda", heeft gis teren uitvoerige mededelingen gepubli ceerd waardoor de redenen bekend zijn geworden voor de grote partijzuivering die in de Sovjetrepubliek Kazakstan be gonnen is. Daags voordat de „Pravda" met zijn nieuws kwam, had de „Izves- tia". de regeringskrant, gemeld dat Din- moekhamed Koenajev ontslagen was als eerste secretaris van de communistische partij in Kazakstan. „Successen in de industrie en de bouwvakken cijferen niet weg dat een van elke vier ondernemingen in Kazak stan zijn normen niet haalt en dat de plannen voor grote bouwwerken jaar na jaar niet vervuld zijn. Er zijn vele ge vallen geweest van onjuiste leiding bij van,staats- en collectieve bedrijven. De land bouwwerktuigen zijn onjuist toegepast, de grondbeginselen van de landbouw- technieken zijn met voeten getreden", aldus de „Pravda". Van de geplande hoeveelheid graan werd slechts 60 procent behaald. „En kele vooraanstaande kameraden verkla ren deze achterstand als een gevolg van ongunstige weersomstandigheden, maar die zijn niet de enige oorzaak", aldus het blad. Van het grote plan voor de maag delijke grond van Kazakstan is weinig terechtgekomen. De veeteelt, volgens de „Pravda" minstens even belangrijk als het in cultuur brengen van de woeste gronden, toont zeer ernstige tekorten. De plannen om Kazakstan van een verlaten steppe om te bouwen tot een model-landbouwgebied zijn bevorderd door premier Kroestjev. Hij komt dik wijls in Kazakstan nieuw gekozenen. Het instellen van dit beroep heeft tot gevolg, dat de instal latie van de nieuwe gemeenteraad en de benoeming van de beide wethouders, die op 2 januari zouden geschieden, geen doorgang kunnen vinden. Hangende de beslissing van G.S. die voor 11 januari uitspraak moeten doen, moet de oude raad, die in september 1958 zijn entree maakte, voorlopig nog aanblijven. De K.A.J. en de V.K.A.J. Nederland vieren dit jaar voor de achtste maal hun internationale dag. In het kader van de ze dag wordt tevens rond 6 januari de K.A.J.-V.K.A.J.-uurloonactie gehouden. Doel van de viering en van de actie is, dat de kajotters hun bijdrage geven aan de uitbreiding van de K.A.J. in de wereld en de uitzending van kajotters naar ontwikkelingslanden mogelijk ma ken. Uit de opbrengsten van de uurloon- actie (vorig jaar 62.000 gulden), gaat een gedeelte naar de internationale K.A. J. te Brussel voor de uitbouw van de or ganisatie in het buitenland, een ander gedeelte naar de nationale K.A.J., waar mee uitzending naar het buitenland wordt bekostigd. In het kader van de Actie-Wereld wijd heeft de Nederlandse K.A.J. in de afge lopen 5 jaar reeds 85 jongeren uitgezon den. Twee kajotsters vertrekken op 19 februari naar Noord-Rhodesië. Een der der kajotster volgt later. Deze laatste moet in Engeland eerst een aanteke ning op haar verpleegstersdiploma ha len, nodig voor de Engels sprekende lan den. Dit team is het eerste dat door de Nederlandse V.K.A.J. als zelfstandig team wordt uitgezonden. De rechtbank te Arasterdam heeft gis. teren het akkoord dat de n.v. assurantie- mij. „Brandaris" haar crediteuren op 29 november aanbood, en dat toen door de crediteurenvergadering werd goedge keurd. bekrachtigd. Dit akkoord houdt in, dat de uitkering aan schadecrediteu- ren ten minste 35 procent zal bedragen. De rechtbank bepaalde het honorarium voor elk der beide bewindvoerders op honderdduizend gulden. In Argentinië dreigt een grote ver- voersstaking. Ongeveer twaalf vakver enigingen van transportarbeiders heb ben voor vandaag een staking aangekon digd van 24 uur, die al het verkeer te land, ter zee en in de lucht lam zal leg gen. De staking zal ruim 340.000 arbei ders omvatten. De vakverenigingen hebben verklaard dat zij geen eisen ingewilligd willen zien. Zij wensen met de staking hun hui dige arbeidsvoorwaarden alleen maar te handhaven. Volgens anderen vindt de staking ech ter zijn oorzaak in te laat uitbetaalde salarissen en in het te laat uitbetalen van kerstgratificaties. (Advertentie) Na vijf dagen lang te hebben stil ge staan kwam de beurshandel gisteren slechts moeizaam op gang. Tijdens het kerstreces is Wallstreet maandag en woensdag geopend geweest met het ge volg, dat het Damrak gisteren drie New Yorkse beursdagen te verwerken kreeg, met inbegrip van die van vrijdag 21 december. De affaire was heel gering. De markt bleef stil, maar opmerkelijk was de voortgezette koersstijging voor Konink lijke petroleum. Onder invloed - van Amerika waren olies ruim twee gulden boven de koers van vrijdag. Koninklijke was het enige fonds, waarin de gehele middag een vrij drukke open hoek te zien was, waarin de notering zich bewoog tegen de f 157.50. Hiermede is het hoofd fonds op een nieuw hoogtepunt voor dit jaar gekomen. In schrille tegenstelling tot olies waren de andere internationals eerder in mi neur. AKU stelde teleur door na een opening op 401 af te zakken tot beneden 400. Philips ontving onvoldoende steun en bewoog zich tussen f 140.20 en f 140.50. Unilever opende hoopvol op f 138.70, maar reageerde tot f 138.20. In Hoogovens werd voorshands uitsluitend een advies- koers vernomen van 560. Daarmee was het voornaamste van de markt aange duid. Er kwam in de loop van de middag weinig verandering in het koersbeleid en de hoofdschotel bleef Kon. petroleum In alle andere afdelingen was de handel uitermate gering. 21-12 27-12 Ned. '59 41/4 100 100% Ned. '61 41/4 100 100% Ned. '47 3Va 91 iT. 91. U Ned. grootboek 1946 91% 91% AKU 401 398% Hoogovens 560% 557 Philips 141.35 140.55 Unilever 138.35 138.30 Kon. Olie 155.15 157.20 HAL 116% 115% Scheepvaartunie 126% 128% Amst. Bank 383 387 Ned. Handelmfj. 379 377 Lucas Bols 890 885 Drie Hoefijzers 385 388 Mach. Breda 167% 167% Zeeuwse confectie Bijenkorf - 935 Simons emb.f. en houth. 127% Van Gelders papier 244% 240% Heineken 467 460 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 393% 393% Kon. Zout 730 732 Nijverdal - Ten Cate 222 226 De Schelde 215 215 Scholten Foxhol 808 800 Thomassen en Drijver 703% 700 Van Vlissingen Katoen 274 270 Vredestein 336 337 Zwanenberg Organon 895 900 NABEÜRSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 156.50—157.30; Phi lips 138.50—140.00; Unilever 137.00 gb

de Stem | 1962 | | pagina 11