Branden - Verkeersongelukken Vier doden bij brand in Rotterdamtwee bij gasontploffing Bourguiba: Ik ben door wonder gered Gezin van vijf en logeetje omgekomen in Waalwijk Brandende geiser oorzaak „Dankbaar dat ik moeder zo lang bij mij mocht hebben'* EN TV >zer Kerstiiederen bij de muui IJS VROEG ZWARE TOL 17 doden bij treinramp in Engeland Paus blij over rustige Kerstmis Koningin in ontroerende kerstrede: Na ontdekking komplot ïeprogramma s DAGBLAD VOOR ZEELAND Helikopter naar ingevroren schippers VERKEER Lichte vorst Uitgerekend op Kerstmis.... Weer kernproeven van Russen IJS BUITENLAND .Hier heeft men niet vergeten*' Kerstevangelie GEEN HULP MEER MOGELIJK 4AMS 12.00 Nws. 12.03 Weerber. 12.35 Gevar. |rsber. 13.00 Nws. 13.15 Opera- en Bel Canto- Jtaliaanse muziek. 15.15 i.15 Lichte muz. 15.30 olkoren. 16.00 Can Can, Nws. 17.15 Lichte muz. 18.10 Lekenmoraal en jcht progr. 19.00 Nws. i 19.40 Lichte muz. 21.30 atje. 21.40 Kerstprogr. Japanse nieuwsjaars- Zeven Kunsten. 23.00 onische muz. 23.5524.00 \NS 13.00 Nws. 14.03 1.03 Operettefragm. 16.08 "0 Nws. 18.30 Moderne Nws. 20.00 Chansons. 22.00 Wereldnws. 22.55 |g 27 december T l 402 m K.R.O. I J Klass. grammofoonmuz. Id. 7.45 Morgengebed en |.00 Nws. 8.18 Lichte 8.50 V. d. vrouw. 9.35 9.40 V. d. kleuters. N.C. I Grammofoonmuz. 10.03 (gr.) 10.15 Morgendienst. -ren (gr.). K.R.O. 11.00 II 298 m A.V.R.O.r |3chtendgymn. 7.20 Lichte Iz. V.P.R.O. 7.50 Fag- lEt.O. 8.00 Nws. 8.15 |t en lichte grammofoon- lidgymn. v. d. vrouw. 9.10 fi. 9.15 Klass. grammo- Morgenwijding. 10.00 ■en (gr.), 10.50 V. d. J Kookkunst. 11.15 Klass. llO Wildtuine van Noord- Isbeeld. |g 24 december 18.40 Eurovisie Prot. Frankfurt. K.R.O. 19.30 Ifcnt, een korte bezinning - Kerstgebeuren. N.T.S.: en weeroverzicht. 20.20 :ke partijen Uitzending en Uitzending van de C.R.O. 20.30 En wuar de staan, t.v.-spel naar een 21.40 Dauwt, hemelen, n stemmingsprogr. op CO.R. 23.00 De deuren rmde Kerstnachtdienst. -1.10 Eurovisie Nacht- (Frankrijk) L.GISCH: 17.00 Eurovisie: Kerstliederen uit vier 17.4018.10 Ouden van stemmingsbeeld. 19.00 progr. voor de jongeren, istje, animatiefilm. 19.40 e cult, actualiteit. 20.00 waar de ster bleef bleef ;rstlegende. 21.40 Dauwt, vtstemmingsprogr. r van de cello, film. 22.40 "erfilmde Kerstnovellen, wisie Vézelay Nacht- 1ISCH 18.00 Eurovisie kerkdienst te Frankfurt. 18.45 V. d. kinderen. 20.00 Journ. 20.30 Le 34 ème Rue, speelfilm. Tisons. gevar. progr. e Noisettes, ballet van 23.551.10 Eurovisie i/ezelay. 25 december Eurovisie: Billy Smart's Nanook de Eskimo film. Eurovisie Christmas Jtliedereri. K.R.O. 19.30 ladiophilharm. sextet b. de schilderkunst, een film c. Zangrecital. —22.10 La Bohème, opera. LGIë 11.00—11.40 Prot. 6.00 Eurovisie Circus Kerstprogramma. 17.00 ie jaren, film v. d. jeugd. kringloop Harvik, rep. stbezit. 20.00 Nws. 20.10 Bohème, opera. 22.15 22.30 Nws. Glë: 17.30 L'Au berge en n, spel. 18.30 Ber. 18.33 9.00 Capucine, drama v. La Terre et les Saisons: ns. 20.00 Journaal. 20.30 Gentilhomme, komedie. ag 26 december d. kinderen. 14.5516.10 ■tvluchtige, t.v.-film. 16.15 Utrecht. K.R.O. 17.20 N.T.S. 17.50—18.00 De .T.S.-jeugdjournaal. 19.30 20.00 Journaal. V.A.R.A.: 0.30 De Rudi Carrellshow. man ontmoet kinderen, film. N.T.S. 22.55 Strijk- uit de Italiaanse Barok. LGIë 16.00—17.45 Euro van het kunstschaatsen te enkirchen. 19.00 Mijn t.v.-feuilleton v. d. jeugd. ;s. 20.00 Nws. 20.30 Rudi .45 Bonanza, t.v.-Western, toneel. 22.55 Nieuws. Glë 16.00 Eurovisie enkirchen schoonrijden 16.45 Eurovsie Utrecht oenschappen. 17.20—17.45 Garmisch-Partenkirchen tage schoonrijden op de Ber. 18.33 V. d. jeugd, les. 19.30 V. d. vrouw. 1. 20.30 La Vie Privée H d'Essex, film. 22.15 ■tuer Le monde sonore 22.45 Journaal. e wel!" zei oom, ,,w op af, kijk daar! En in is iets te vinden, wai Minter, ,,'n grote schat?" ntwoordde niet, want op- wee mannen rond de pi elen. Een van hen was ir met een langgerekt 103e JAARGANG No. 24166 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 DONDERDAG 27 DEC. 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. t 0,35 incasso t 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm CIng. Med. t 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Temeuzen: ÏJsbaanstraat 24 - teiefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, KERSTDAGEN BRACHTEN BIJ Een helikopter van de marinelucht vaartdienst in Valkenburg heeft gis teren melk, vlees en andere levens middelen gebracht naar twee binnen vaartschepen, de „Zwaluw" en de „Pax", die al enige dagen op twaalf kilometer ten zuidwesten van Lely stad in het IJsselmeer zijn ingevroren en vrijwel geheel zonder proviand zaten. Aan boord van beide schepen be vinden zich in totaal vier volwasse nen en vier kinderen. Een medisch onderzoek bij de opvarenden bracht echter geen ziekteverschijnselen aan het licht. Minstens zeventien mensen zyn woens dagavond om het leven gekomen en vele anderen gewond bij een botsing tussen twee passagierstreinen in de buurt van Crewe, een industriestad in midden-En geland. Een sneltrein van Glasgow naar Londen reed van achteren op een ande re passagierstrein in op een spoorweg knooppunt. Twee wagons van laatstgenoemde trein, die op weg was van Liverpool naar Birmingham, ontspoorden. De trein stond op het moment van de botsing stil. Er moest van snijbranders gebruik wor den gemaakt om de beknelde passagiers uit de wrakstukken te bevrijden. De twee treinen waren overvol met mensen die na de kerstdagen naar huis terug keerden. Purmerend tussen losliggende schotsen terechtgekomen en verdronken. VELEN VERDRIET Sneeuw en ijs maar ook branden en verkeersongelukken hebben tijdens de kerstdagen rouw gebracht in tal van gezinnen. In Waal wijk vond een geheel gezin met een logeetje de dood: ijs en verkeer vroegen ook in ons gewest hun tol. In Rotterdam brak een brand uit, waarbij vier bejaarden om het leven kwamen; een gasontplof fing aldaar kostte twee mensen het leven. Uit diverse plaatsen in Nederland worden ongelukken gemeld met jongelui, die op het ijs omkwamen. Het is een trieste balans, die een nog navranter tint krijgt als men de cijfers leest, die het wegverkeer irf Europa (200 doden), Amerika en Canada de afgelopen twee dagen voor zich heeft opgeëist. Maar ook branden hebben daar ellende gebracht in tal van huisgezinnen. Een bliksemsnelle brand heeft op kerstavond aan vier bejaarden te Rot terdam het leven gekost. Het echtpaar A. Spruyt-Rademaker (man 81, vrouw 85) had in hun huis aan het Heemraadplein bezoek van de 81-jarige H. A. Roth- meyer en zijn 71-jarige huishoudster J. Broeze. Hoe de brand ontstaan is, is nog een raadsel: waarschijnlijk is zij in het President Bourguiba van Tune sië heeft gisteren in een toespraak tot een vrouwencongres in Le Kef ongeveer 150 km ten zuidwesten van Tunis, verklaard, dat het on langs ontdekte komplot tegen de staat tegen hem persoonlijk was gericht. „Ik dank mijn leven aan een waarachtig wonder". EERST THANS is vernomen zijn op 22 december bij de Sarpoa-archipel twee Japanse vissersschepen in een orkaan zijn vergaan. De 41 opvarenden zijn waarschijnlijk verdronken. HET SOVJET-SCHIP „Admiral Nadji- mov" is dinsdagavond uit Havanna ver trokken om enige honderden Sovjet technici met hun gezinnen naar hun land terug te brengen. Deze technici waren belast met de bouw van de Rus sische raketinstallaties, die later werden gedemonteerd. VERMOEDELIJK hebben kwajongens op de zolder van een onbewoond^ en voor de sloop bestemde woning in de Jan van Riebeekstraat in Den Haag een vuurtje gestookt. Het resultaat was, dat in de kerstnacht om half vijf de brandweer werd gealarmeerd voor een uitslaande brand, waarbij de woning en nog twee Een officier van zijn lijfwacht. Mehre- zi. was bij het komplot betrokken. „Hij wist het wachtwoord en trof voorberei dingen om de moordenaars voor mijn bed te leiden. Zij wilden mij uitschake len vóór mijn vertrek naar Le Ke-f". (De president vertrok daarheen vrijdag jl. voor een verblijf dat naar verwachting tot midden januari zal duren). „Waarom zijn er ontevreden mensen? Alles wat mij wordt verweten is een hutspot van lasterpraatjes over econo mische maatregelen die slecht zijn ont vangen. Omdat ons bestuur geen politie- regime is zijn bijeenkomsten gehouden en contacten gemaakt zonder dat iemand er iets van wist. Voormalige geiten- ders maakten zich op om minister te worden. Lazhar Chraiti, de rijke man die door het regime met eerbewijzen werd overladen, besloot dat ik moest worden uitgeschakeld." (Chraiti is een voormalig lid van het Tunesische verzet tegen de Franse bezetting van het land) Bourguiba werd volgens het Tunesi sche persbureau TAP bij het begin van zijn rede begroet door een applaus dat vijftien minuten duurde. Dertig arrestaties Maandag werd de ontdekking van een komplot tegen de staat officieel bekend gemaakt. Volgens doorgaans welinge lichte kringen waren ongeveer dertig personen gearresteerd. Onder hen bevinden zich een bevel hebber van een tankeenheid, een luite nant en een voormalig lid van het Tu nesische verzet tegen Frankrijk. Ande ren waren na ondervraging vrijgelaten Onder de samenzweerders bevonden zich studenten en aanhangers van Salah Ben Joessef. voormalig secretaris-generaal van de Neo-Destourpartij, die regerings partij is. Ben Joessef was een tegenstan der van Bourguiba en woonde vele jaren in ballingschap in Cairo. Hij werd vo- aangrenzende woningen, eveneens onbe- rig jaar door onbekend gebleven daders woonbaar verklaard en onbewoond, in ln West-Duitsland vermoord, vlammen opgingen. DE SPAANSE oud-premier dr. José Giral Pereira is zondag in Mexicostad overleden. Hij was 83 jaar. Dr. Giral Periera, die in 1880 op Cuba werd ge boren, leefde al 23 jaar in ballingschap in Mexico. In. 1936 werd hij Spaans premier en een jaar later nam hij de portefeuille van buitenlandse zaken in handen. Eerder was hij minister van marine geweest. l Weersverwachting van het K.N.M.I. l geldig tot vanavond: l l Opklaringen maar plaatselijk ook en- I kele buien. Zwakke tot matige ver- l l anderlijke wind, in de kustprovincies J J tijdelijk uit noordelijke richtingen bü l l temperaturen van upkele graden bo- ven nul, overigens in het aJgemeen lichte vorst. Vandaag: zon onder 16.34 uur. Maan onder 17.17 uur. J Morgen: zon op 8.48 uur. Maan op l 9-52 uur. Het seismologisch instituut van de universiteit van Uppsala heeft aan de vooravond van Kerstmis twee kern proeven in de dampkring geregistreerd, zo werd eerste kerstdag bekendgemaakt. De proeven vonden plaats in het gebied van Nova Zembla. Op eerste kerstdag werd een derde kernontploffing geregistreerd. De seis- mogr af en wezen toen een kracht van 11 megaton aan. De eerste proef had een kracht van 8, de tweede van 19 megaton. De totale kracht van de door de Sovjet- Unie dit najaar genomen kernproeven wordt hiermee op 320 megaton gebracht. Dit staat gelijk aan een ontploffing van 320 miljoen ton tnt. souterrain uitgebroken, waar een handel in elektrische apparaten is gevestigd. De brand werd snel overmeesterd. De slachtoffers zijn vermoedelijk in de dikke rook gestikt, behalve de heer Rothmeijer. Deze poogde namelijk via een raam zich in veiligheid te brengen. Hij kwam daarbij zo ongelukkig te val len, dat hij een schedelbasisfractuur op liep en korte tijd daarna in het zieken huis overleed. De overige bewoners een 67-jarige doofstomme man en een jong echtpaar konden respectievelijk via de norma le uitgang en het dak in veiligheid ko men. Eveneens in Rotterdam heeft het echt paar W. Harpe, beiden ruim vijftig jaar oud, op eerste kerstdag het leven verlo ren door gasverstikking. Tegen half drie in de middag is het opgezamelde gas in de keuken ontploft. Er ontstond een ge weldige ravage, ook in de nabijheid. Van ten minste elf huizen bleef nauwelijks een ruit heel. De ramp vond plaats aan de Molièreweg. In Bosschenhoofd is de 29-jarige heer Alberts uit Rucphen maandag door het ijs gezakt en verdronken. Hij laat een vrouw en een kindje achter. In Oisterwijk raakten tweede kerstdag twee jongens uit Moergestel in een wak van het Diaconieven. Een van hen, de 12-jarige Alex van Elderen, kwam om het leven. In Slochteren (Gr.) zijn zaterdag twee volwassenen en twee jongens in het Schildmeer verdronken. De slachtoffers zijn de 11-jarige Lammer Meijer, zijn 42- jarige vader, een 25-jarige zwager, de heer J. de Haan, en de 12-jarige Geert Kleefman, allen uit Helium (Gr.). De beide heren waren de jongelui gaan zoe ken omdat zij nog niet thuis waren van een schaatstocht. Na een uitgebreide speurtocht, waaraan zelfs een vliegtuig deelnam, vond men eerste kerstdag de lijken Op tweede kerstdag is de 19-jarige Griekspoor bij het schaatsen op het Ka- germeer in een wak gereden en verdron ken. In de loop van de dag zakten nog zes kinderen door het ijs van het Kager- meer. Zij konden allen tijdig worden ge red. Ook in Rotterdam heeft onbetrouw baar ijs een slachtoffer geëist. Hier was het de ze«tienjarige F van Splunter, die door het ijs van de Bergseplas zakte, en hoewel de ijswacht hem binnen drie mi nuten boven had, was de jongeman al overleden. De 11-jarige Hans de Boer uit Beem- ster is op het Noordhollands Kanaal bij Maandagavond om ongeveer vijf uur is onder Calfsven, tussen Hoogerheide en Ossendrecht, een motorongelijk ge beurd, dat het leven kostte aan de 26- jarige P. Teuns uit Hoogerheide, terwijl zijn broer, die als duopassagier meereed, ernstig gewond in het ziekenhuis in Ber gen op Zoom werd opgenomen. He-t ongeluk gebeurde ter hoogte van de zogenaamde Trambaan. Door onver klaarbare oorzaak is de bestuurder hier tegen een lichtmast opgereden. Op de weg van Westkapelle naar Bre- dene is de heer H. Delissen uit Breskens op tweede kerstdag met zijn auto tegen een autobus aangeredena De man was op slag dood. Onder Meerkerk vond op eerste kerst dag een auto-ongeluk plaats, waarbij de heer A. de Munnik uit Zeist om het le ven kwam, terwijl zijn vrouw en 20-ja- rige dochter ernstig werden gewond. Waarschijnlijk doordat de wagen door de gladheid slipte-, is de 26-jarige J. Bie- ringa uit Roden om het leven gekomen. Voorbijgangers vonden pas 's morgens het stoffelijk overschot. De 54-jarige mijnwerker H. Lahoye uit Bunde en zijn 22-jarige zoon zijn tweede kerstdag met een auto het Julianakanaal ingereden. Schippers hebben vergeefse reddingspogingen ingesteld. Het ernstigste ongeluk, dat. tijdens de kerstdagen in Canada plaatshad, kostte het leven aan tien mensen. Zij kwamen Voor het eerst in vele jaren mis schien 30 zijn er bij de kerstviering nergens ter wereld oorlogen of dreigen de oorlogsgevaren geweest. Dit is woens dag door Paus Joannes XXIII verklaard tijdens een wekelijkse algemene audiën tie in de Clemenszaal van het Vaticaan. De paus, die zeer opgewekt was, richt te het woord tot een menigte van onge veer 1300 Romeinen en pelgrims. De H. Vader noemde de rustige kerst dagen „een grote genade van God", te meer omdat de toestand twee maanden geleden zeer gespannen was geweest en het slechts aan de verziende blik van staatslieden te danken was geweest dat het gevaar was geweken. Hoewel de paus de namen Kennedy en Kroestjev niet noemde, was het de derde keer in vijf dagen dat hij in het openbaar hulde bracht aan hun optreden in de Cubaan se crisis. De paus heeft op de eerste kerstdag een bezoek gebracht aan het Bambino Gesu (kindeke Jezus)-kinderziekenhuis te Rome. Dit was voor het eerst sinds een maand dat hij zich buiten Vaticaan stad begaf. Hij toonde zich monter en zag er goed uit. Voor de patiëntjes, aan wie hij speelgoed uitdeelde, had hij een bemoedigend woord en hij bi-acht enkele minuten door aan het bed van vier jon getjes die maandagavond bij een ver keersongeluk waren gewond. Hij zei dat het met zijn gezondheid nu beter ging. Op het middaguur verscheen de paus voor een venster van zijn paleis om de zegen te geven. Het St.-Pietersplein was een zee van deinende paraplu's, omdat er een gestadige motregen viel. In een korte toespraak herinnerde de H. Vader aan zijn kerstboodschap van zaterdag, waarin hij heeft gesproken over de vrede en de eenheid onder de christenen. om bij een brand op kerstavond. Tijdens de kerstperiode zijn in Canada 107 men sen om het leven gekomen, waarvan ze ventig in het verkeer. Aan het einde van de kerstperiode re gistreerde men in de Verenigde Staten een dodencijfer van 623. Alle slachtoffers zijn omgekomen bij verkeersongelukken. In. totaal kwamen 816 mensen om het leven. Honderd van hen stierven bij branden, veertien door vliegtuigongeluk ken en 79 door andere oorzaken. Een van de meest navrante branden was die in Poughquag in de staat New York. Terwijl de ouders kerstbezoeken afleg den, ontstond brand in een woning. Er kwamen zes kinderen om het leven. Het huis brandde tot de grond toe af. In Engeland, waar het kerstweekend vrijdag al is begonnen, was het doden cijfer gisterenavond tot 97 gestegen. In Frankrijk kwamen 40 personen om; in Italië 31; in Duitsland 9; in Zwitser-' land 3 en in Zweden 3. In Zwitserland kwam een 30-tal lawi nes met donderend geraas naar beneden rollen. Er werd slechts één man onder de neerstortende sneeuwmassa's bedol ven. Hij werd uitgegraven en bleek nog in leven te zijn. Bij Chatellerault in Frankrijk vond het ernstigste verkeersongeval plaats. Een vrachtwagenbestuurder verloor op de spiegelgladde weg de macht over zijn stuur en het logge gevaarte verpletterde vier voetgangers onder zijn wielen. In Barcelona ligt het dikste pak sneeuw sinds een halve eeuw. In Parijs is het kwik in 83 jaar niet zo laag onder nul gezakt. Ook in Duits land moesten de kerkgangers heel diep in hun winterjassen duiken. Zuid-Duits- land lag bedolven onder een dik pak sneeuw. De 18-jarige Popke de Jong uit Schar- sterbrug (bij Sneek) heeft gisterenmid dag een van zijn broers, de 22-jarige Piet, voor zijn ogen zien verdrinken in een wak op de Witte Brekken, een meer tussen Sneek en Lemmer. Een andere broer, de 16-jarige Herman, heeft hij weten te redden. De twee Friese jongens uit Suameer (14 en 15 jaar) die niet zijn terugge keerd van een schaatstocht, zijn nog steeds niet gevonden. Wienner Sangerknabeu zongen Oost- en West-Berlijn scheidt. kerstliederen muur, welke Het was ongeveer half tien toen de heer Aarts in de Thorbeckelaan 35 de vreselijke ontdekking deed, dat het hele gezin A. Trimbach-Timmers, bestaande uit de heer Antonius Trimbach, 39 jaar, zijn vrouw Elisabeth Timmers, 36 jaar, en de drie kinderen Hendrika, 10 jaar, (Van onze verslaggever) Onder een loodgrijze hemel hing op tweede kerstdag aan de hoge gevel van het Waalwijkse stadhuis triest de Nederlandse vlag halfstok ten teken van zware rouw, waarin gistermorgen het schoenencen trum plotseling werd gedompeld. Theo, 8 jaar en Adriana, 3 jaar, alsmede de 7 jaar oude Hennie van Dalen uit Kaatsheuvel, die by de familie Trimbach logeerde, in de slaap door de dood wa ren verrast. Op de avond van de eerste kerstdag waren de heer en mevrouw Aarts nog te gast geweest bij de familie Trimbach. Te half elf ongeveer waren ze naar huis gegaan. Beide families, naast elkaar wo nend. waren zeer met elkaar bevriend en exploiteerden samen een poeliersbedrijf. „De Fazant". De heer Trimbach werkte daarnaast nog op de leerlooierij Van Loon. De zaken namen echter de laatste tijd zo'n vlucht dat hij voornemens was binnenkort zich geheel aan hei poeliers- bedrijf te gaan wijden. Omdat ze samen zaken deden bezat de heer Aarts een sleutel van de woning van zijn buur man. Toen het gisterenmorgen opvallend stil bleef in de woning van de fami lie Trimbach. ging de heer Aarts op onderzoek uit. Hij trof beneden nie mand aan en in de keuken zag hij een brandende geiser. Qp zijn roepen naar boven kreeg hij geen teken van leven. Vrezend dat er iets gebeurd moest zijn, waarschuwde de heer Aarts onmiddellijk politie, dokters en geestelijkheid. DERTIG MENSEN zijn omgekomen door een overstroming in het stadje Tarumi rim, in de Braziliaanse staat Minas ver- Gerais. De gouverneur van deze staat 1 heeft per vliegtuig deskundigen, medica menten en levensmiddelen gestuurd. NA DE drie gebrs. Van Lookeren Cam pagne, die begin dezer maand reeds in Nederland arriveerden, is op de avond van de tweede kerstdag ook dr. C. G. Egeler, leider van de grootste Neder landse expeditie ooit in het Himalaya- gebergte ondernomen, op Schiphol 'te ruggekeerd. „Ik kan niet nalaten te beginnen niet nogmaals ons aller dank, van mijn familie en mijzelf uit te spreken voor de steun, die wij bij het heengaan van mijn moeder hebben ondervonden door uw veelvuldig medeleven. Wij voel den ons verrijkt door alle herin neringen en gedachten". Aldus koningin Juliana in de kerstrede die zij op eerste kerst dag over beide radiozenders tot het Nederlandse volk richtte. „Ik ben diep onder de indruk", aldus de koningin, „van de wijze waarop het Nederlandse volk als geheel, en menig een voor zichzelf, zijn eigen band met zijn koningin Wilhelmina heeft laten blijken. Al wat over haar gezegd en ge schreven is ten afscheid, en over haar leven, vormt als het ware tesamen een monument te harer nagedachtenis. Het is daarbij een heerlijke herinnering, dat ons volk, zozeer in haar geest, van eendracht en offerzin deed blijken op haar laatste levensdag. Ik ben vol onuitsprekelijke dankbaar- heid, dat ik moeder zo lang bij me heb mogen hebben, maar vooral, dat ik deze moeder e n wegbereidster heb meegekregen. Haar persoonlijkheid was zo sterk, en zij maakte een zo eigen en origineel gebruik van a] de gaven van hoofd, geest en hart, die zij had ontvangen, dat het me niet mogelijk is ook maar bij benadering aan te duiden, wat zij voor mij en voor ons allen, heeft be tekend. Bovendien zou zij dat zelf niet goedkeuren. Ik laat 't dus aan anderen over dat te doen, als ze het willen. Op de omslag van haar boek koos zij, als embleem van haar leven, de uit beelding van het saevis tranquillus in undis (veilig temidden der wilde golven). In Gods leiding veilig. Zo was zij volledig in de wereld, maar vrij, want zij voelde zich niet van de wereld. Moeder was een voortrekker. Ze streed in het eerste gelid, met een fel heid van overtuiging die ze steeds be heerste, en met grote vastberadenheid. Het is bijvoorbeeld een stille wens van haar geweest haar leven in oorlogstijd voor haar land te mogen offeren. Maar dit werd niet van haar gevraagd. Zij heeft 50 jaar lang dit land en dit rijk gediend, en al haar krachten en talenten toegewijd aan haar land- en rijksgenoten. Mensen vergeten gauw. Hier heeft men niet vergeten. En de jongeren die haar slechts als figuur uit het verleden kenden, kwamen ook langs haar baar, of gingen staan langs de weg naar Delft. De jongeren hadden altijd haar be langstelling, niet alleen moederlijk ge richt, maar vooral omdat zij haar hoop volle verwachting steeds weer stelde op de jongere generatie. Veel vernieu wing, verbetering en toenadering heeft zij ook werkelijk zien komen. Bij vele andere dingen werd het trage tempo haar tot teleurstelling. Steeds nog tot nu voor enkele weken, heeft zij in de innerlijke ontwikkeling van ons land en van de wereld het beste van het nieuw ste opgezocht, en dat trachten te steu nen. (Vervolg op pag. 7) De hele buurt was onmiddellijk in rep en roer. Spoedig waren de dokters Van Daal en Langemeyer jr., de politie en kapelaan Kooien van de St.-Clemenspa- rochie ter plaatse. Er bleek geen hulp meer mogelijk. In de slaapkamers wer den de he-er en mevrouw Trimbach. hun kinderen en het logeetje uit Kaatsheu vel. in bed liggendlevenloos aangetrof fen Het stoffelijk overschot van een van de meisjes werd op de grond in de slaapkamer van de ouders gevonden. Vermoedelijk heeft het kind de ouders nog willen wekken. Rond 5 uur in de morgen hebben buurtbewoners nog kin dergeschrei gehoord in de woning van het gezin Trimbach. Kapelaan Kooien diende het H. Oliesel toe. De officier van justitie, mr. Bruigom uit Den Bosch, was spoedig na het ont dekken van het tragische gebeuren ter plaatse voor het onderzoek, waarbij ook de directeur van het gemeentelijk gas bedrijf, de heer A. Pelt, als deskundige aanwezig was. Het was snel duidelijk dat de oorzaak van het drama gezocht moest worden in de keukengeiser, die gisteren morgen te half tien nog brandde. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat men kennelijk het water in de w.c. heeft willen aftappen. Daar was het aftap kraantje opengedraaid. Boven waren in de douchecel twee kranen opengedraaid, terwijl ook de warmwaterkraan van de geiser in de keuken was opengedraaid. Het water is gaan stromen zonder dat dit door iemand is opgemerkt en de gei ser is gaan branden. Daardoor was op de duur in de keuken de zuurstof vol ledig verbruikt en volgens de deskundi ge ontstaat dan een half verbrand gas, dat zeer gevaarlijk is. Dit gas is naar de bovenverdieping getrokken, waar de familie Trimbach sliep. Gasverstikking maakte een einde aan zes jonge levens Na het onderzoek werden de stoffelij ke resten vrijgegeven en overgebracht naar het lijkenhuis, waar ze werden op gebaard. Gedurende de hele dag stonden in de Thorbeckelaan nabij de woning van de familie Trimbach tientallen be langstellenden diep verslagen bijeen Sinds mensenheugenis is Waalwijk niet door zo'n zware slag getroffen. De uitvaart van de slachtoffers zal zaterdag aanstaande om half één plaats vinden in de Sint-Clemensparochie. Het huis van de familie Trimbach in Waalwijk, waar de ramp plaats vond die aan zes mensen het leven kostte.

de Stem | 1962 | | pagina 1