Skybolt geslaagd, maar akkoord van Nassau blijft Om kerstgratificatie 180 vermoord van f Groot gejuich voor rebellie in Broenei R.B.C. zonder dash tegen Elinkwijk 1-1 Peter Post vestigt wereldrecord (5 km) RikI voor winnaar omnium Peter Post (3e) MACMILLAN BLIJFT BLIJ Havenstaking in V S. Romain Deloof le in Zurich Cas Mulder is Zeeuws crosskampioen 1962 Nieuwe Sovjetrussische ambassadeur bij V.N. Wat doet De Gaulle Drama in bossen van Nijmegen Pamfletten-actie Hollandia in Een dode en drie gewonden bij botsing Snuif en wrijf Priester voorkomt lynchpartij Op massa-demonstratie in Djakarta: Raketvliegtuigen van Sovjet-Unie Huidgenezing PUROL Rolf Wolfshohl weer crosszege Bert Zoet le in cross Den Haag Nieuwe Kosmos- satelliet Peter: ook zege in koppelrit Teleurstelling Dirk de Bruin overwinnaar In VS.: proef ter onderschepping raket geslaagd Cubaanse gevangenen vandaag (voor Kerstmis) nog thuis Duitsland slaat Zwitserland (5-1) Kernploeg KNSB ANTWERPSE S Herrie over de kilometertijd Ontgoocheling Amateurvoetbal op 26 december DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 DECEMBER luo. Bij zijn terugkeer in Londen van het overleg met president Kennedy op de Bahama-eilanden, heeft premier MacMillan van Engeland gis teren gezegd, dat de defensieregeling die hij met Kennedy getroffen heeft, „goed is voor ons beiden", omdat ze Engeland als onafhankelijke atoommogendheid respecteerde en ook het concept van onafhankelijk heid onder de geallieerden. MacMillan zei dat Kennedy, na veel nadenken en praten, „en ik meen te mo gen zeggen met enige druk van onze kant", aanvaardde wat Engeland als het juiste evenwicht binnen het bondge nootschap beschouwde. Dit betreft waar schijnlijk „de speciale verwantschap" tussen Engeland en Amerika die volgens een aantal Engelse kranten nu verdwe nen is. Ironie van het lot De Amerikaanse luchtmacht heeft ironie van het lot zaterdag een ge slaagde proeflancering uitgevoerd met een raket van het type Skybolt. Die Sky bolt is, zoals gemeld, op het ogenblik oorzaak van een Anglo-Amerikaanse controverse. Het 5 ton wegende projectiel werd ge lanceerd vanonder de vleugel van een 4-motorige straalbommenwerper van het type B-52. De bommenwerper kwam met een snelheid van minstens 640 kilometer per uur langs Cape Canaveral en liet de 13 meter lange raket los op een hoog te van omstreeks 14.000 meter. In min der dan 5 seconden kwam de op vaste brandstof werkende motor van de raket op gang. De tweetrapsraket was gericht op een doel op ongeveer 1400 kilometer afstand. De vijf voorafgaande proeflanceringen met de Skybolt waren mislukt en dit echec heeft een rol gespeeld bij het be sluit van de Amerikaanse regering een streep door het Skybolt-program te ha len, als zijnde te kostbaar in verhouding tot zijn waarde. De lancering van zaterdag was eerder deze week tweemaal uitgesteld op bevel van Washington, terwijl president Ken nedy en de Britse premier MacMillan op de Bahama-eilanden de Skybolt- kwestie bespraken. Achter de schermen De proef van zaterdag wordt in som mige kringen gezien als de start van een machtige actie achter de schermen om de Skybolt toch te redden. De Britse premier zei over de succes volle lancering van zaterdag, dat er toch geen twijfel bij hem gerezen is aan zijn opvatting dat het schrappen van dit pro ject juist was geweest. Hij verklaarde zich ingenomen met het besluit Frank rijk Polaris-raketten aan te bieden. „Wij willen partners zijn, en ik geloof dat onze betrekkingen met de V.S. zeer door onze besprekingen zijn verstevigd", aldus MacMillan. Welingelichte Franse zegslieden in Parijs zijn van mening, dat De Gaulle zich de tijd zal gunnen alvorens te rea geren op het aanbod van Kennedy in zake de Polaris-raketten. Men blijft be twijfelen of De Gaulle het in wording zijnde Franse atoomzwaard onder bevel zal plaatsen van de NAVO. Gisterenavond laat nog werd te Lon den van betrouwbare zijde vernomen, dat Groot-Brittannië eventueel de „Sky bolt" zou willen verwerven, indien de Ver. Staten van mening zouden verande ren en toch door zouden gaan met de ontwikkeling van deze raket, die was bestemd om door vliegtuigen naar doe len op de grond te worden afgevuurd. Dit zou echter alleen het geval zijn, in dien een Amerikaans aanbod terzake op de oude basis zou worden gedaan. Hieraan werd echter toegevoegd, dat elke hernieuwde Britse belangstelling voor de „Skybolt" thans slechts een hy pothetisch karakter zou dragen. In de bossen achter het bejaar dentehuis .Levensavond' op de grens van Nijmegen en Groesbeek is vrijdagavond de 29-jarige Groes- beekse fabrieksarbeider H. W. Pe ters vermoord De politie heeft nog in de nacht van vrijdag op zater dag de 21-jarige fabrieksarbeider R. D. uit Nijmegen, een collega van het slachtoffer, aangehouden. Deze heeft toegegeven dat hij het voor zien had op de kerstgratificatie van Peters ad 180 gulden om voor zijn meisje een kostbaar polshorloge te kunnen kopen. Knap politiewerk Omstreeks half negen vrijdagavond was de politie gewaarschuwd door drie jon gens, die in het bos achter genoemd be jaardentehuis bij het uitlaten van een hond over een op het pad liggende man waren gestruikeld. Gemeente- en rijks politie zetten een grootscheepse speurac tie in. Dat nog in de loop van dezelfde nacht tot een arrestatie kon worden over gegaan, was goeddeels te danken aan een Arnhemse speurhond, die op het met koplampen van politiewagens beschenen bosterrein een met bloed besmeurde jas vond, kennelijk van de dader. Dieper in het struikgewas vond de hond verder enkele papieren, die, naar achteraf bleek, bij een worsteling werden verloren. Ook deze documenten wezen aan welke richting het onderzoekmoest ge leid worden. Omstreeks één uur in de nacht werd besloten tot arrestatie van de 21-jarige fabrieksarbeider R. D. in zijn pension nabij de Geraniumstraat in Nijmegen Na een aanvankelijk ontkennen gaf D., die bij zijn verhoor een volkomen rus tige indruk maakte, de aanslag toe. Horloge gekocht Gebleken is, dat de dader, die het op de kerstgratificatie van 180 gulden van zijn collega had voorzien, vrijdag zijn slachtoffer heeft verteld, dat hij enkele mooie kanaries te koop wist Peters, die een groot vogelliefhebber was, had hier voor veel belangstelling en afgesproken werd, dat 's avonds gezamenlijk de koop zou worden gesloten. Onder dit voorwendsel gelukte het Peters het bos in te lokken. Hij werd gevolgd door zijn collega, die hem daarbij onverwacht met een mes in de rug stak. Peters sloeg op de vlucht maar werd ingehaald. Bij de worsteling die toen ontstond, werd hij nog enkele malen zo ernstig door het mes geraakt, dat hij overleed. Na de aanslag maakte D. zich meester van de kerstgratificatie en reed op de bromfiets van zijn slachtoffer naar huis terug. Overeenkomstig de gemaakte af spraak haalde hij daarna zijn meisje van huis en bezocht met haar de koopavond in Nijmegen. Hij kocht van het geroof de geld een kostbaar polshorloge dat hij haar had beloofd. Voor zichzelf zocht hij nog een paar schoenen uit. De heer Peters stond in Groesbeek zeer goed bekend. Hij was gehuwd en vader van een kind van drie jaar. Binnenkort wordt nog een baby verwacht. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Hollandia pamfletten aangeplakt waarin geëist wordt dat alle Nederlan ders Nieuw-Guinea vóór 31 december zullen verlaten. In deze pamfletten wordt voorts gezegd ,,De jongeren van West- Irian, die strijden voor de proclamatie van 17 augustus 1945 en die de idealen van het „Ehinneka Tunggal Ika" steu nen staan gereed om bevelen in ont vangst te nemen". „Bhinneka Tunggal Ika" is de spreuk onder het Indonesische staatswapen en betekent Eenheid in verscheidenheid". Het pamflet draagt de ondertekening van zeven Papoea-partijen, waarbij de Parna, de Partai Papoea Merdeka en de democratische volkspartij. Op de Heerlenseweg in Schaesberg zijn" zaterdagavond bij een frontale bot sing van twee personenauto's vier per sonen ernstig gewond, van wie de 40- jarige chauffeur J. H. Didden uit Schaesberg op weg naar het St.-Joseph- ziekenhuis te Heerlen is overleden. De heer Didden reed met zijn wagen in de richting van Schaesberg, Zijn wa gen begon plotseling te slingeren, waar bij hij op het linkergedeelte van de weg kwam en tegen een auto uit tegenover gestelde richting opvloog. De andere auto werd bestuurd door de heer Wolters uit Heerlen, die bij het ongeluk een beenbreuk opliep. Bij hem m de wagen zat het echtpaar L. uit Schaesberg, van wie de man ernstige verwondingen aan zijn hoofd kreeg en de vrouw beide armen en benen brak. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus. keel. of borst weg met De Amerikaanse haven-arbeiders heb ben gisterenavond om elf uur (Ned. tijd) een driedelig voorstel van president Kennedy om een staking te voorkomen die de bedrijvigheid in alle havens aan de gehele oostkust der V.S. zou ver lammen, van de hand gewezen. Volgens de Amerikaanse minister van arbeid, Willard Wirtz, hebben de reders het plan van de president wel aanvaard. De havenarbeiders zijn in oktober in staking gegaan, maar op gerechtelijk bevel moesten zij voor een afkoelings periode'' van 80 dagen weer aan het werk gaan. Deze periode is nu ver streken. (Advertentie) Dank zij de bemiddeling van een priester is de 52-jarige boer Salvador Palomares uit het Mexicaanse dorp Patz- cuaro, niet door een woedende menigte opgehangen. Palomares had met een ge weer tien schoten gelost op een beeld van de H. Maria, dat voor d© kerk stond en dat enkele honderden jaren geleden, door bisschop Vasco de Quiroga, aan de parochianen ten geschenke werd gege ven. De boer werd onmiddellijk door een woedende menigte bestormd en zou zijn opgehangen, wannaar pastoor Javier Murillo niet tussenbeide was gekomen. Hij sprak tot de menigte totdat soldaten kwamen opdagen. Luchtmaarschalk Konstantin Versjinin schreef in een artikel in „Izvestia", het orgaan der Sovjetregering, dat de Russi sche luchtmacht haar bommenwerpers heeft vervangen door raketvliegtuigen, die op lange afstand niet alleen stil staande doelen, doch ook bewegende doelen op de grond en ter zee kunnen raken. Raketten voor doelen op de grond en in de lucht zijn de basis-wapens der supersonische gevechtsvliegtuigen en ge- vechts-bommenwerpers geworden, aldus de luchtmaarschalk. De supersonische vliegtuigen van de Sovjet-luchtmacht kunnen op een hoog te van meer dan dertig kilometer vlie gen. zo schreef hij verder. Tienduizenden Indonesiërs zijn gisteren aanwezig geweest op een massabijeenkomst waarop steun aan de dag is gelegd voor de re bellie in Broenei en hebben ge juicht, terwijl papieren afbeeldin gen van premier Tengkoe Abdoel Rahman en het Britse imperialis me' werden verbrand. De bijeenkomst werd gehouden op het „Merdeka"- (vrijheid) plein, dat vanuit het presidentiële paleis te zien is. Men had eerder gevreesd, dat demon stranten zich in optocht naar de Mala- yaanse en Britse ambassades zouden be geven, maar de mars ging niet door. Tij dens de bijeenkomst werden troepen in de nabijheid van de Malayaanse ambas sade gestationeerd. Hoewel de regering toestemming had gegeven voor het houden van de bijeen komst, beval het leger geheel onver wachts dat de namen van de Malayaan se premier en van andere buitenlandse functionarissen van alle spandoeken zou den worden verwijderd. De voorzitter van de Indonesische na tionalistische partij (P.N.I.), een vroege re premier en ambassadeur in Amerika, Ali Sastroamidjojo, die tijdens de bijeen komst een belangrijke redevoering zou houden, schitterde door afwezigheid. Vertegenwoordigers van de communis tische, nationalistische en confessionele partijen voerden wel het woord. Uibarsting van woede Een leider van de Perti (een kleine Islamitisch partij) Sidadjoeddin Abbas. deed een beroep op de Indonesische re gering de door Azahari geproclameerde revolutionaire regering van Noord-Bor- neo te erkennen en te steunen. „Weg met maleisie", zo schreeuwde hij. In een resolutie, die ter plaatse door het organiserende comité werd opge steld, en aangenomen, werd verklaard, dat men niet verantwoordelijk zou kunnen zijn voor de uitbarsting van woede van het Indonesische volk. Oud-strijders gereed Inmiddels verklaarde het hoofd van de oud-strijders-organisatie in Zuid-Borneo kolonel M. Joesi, dat 33.000 vroegere mi litairen in Zuid-Borneo bereid waren als vrijwilligers naar het noordelijk deel van het eiland te gaan om de opstandelingen te steunen. Het door de echtgenote van de plaats vervangende minister van defenie voor gezeten .Indonesische vredescomité' zond oudstrijdersorganisaties in andere lan den een telegrafisch verzoek de rebellen meer concrete hulp te verlenen. Azahari naar Indonesië? Volgens welingelichte kringen in Ma nilla zou de leider van de opstand in Broenei. Azahari, midden volgende week naar Indonesië of naar Broenei vertrek ken. Sommige Philippijnse raadgevers po gen echter Azahari ervan te overtuigen dat hij beter on Manilla kan blijven. Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder De duitse ex-wereldkampioen cross country Rolf Wolfshohl heeft dit week einde zijn opvolger Renato Longo op nieuw verslagen. In Lurbe-Saint Christau in de Pyre- reeën zegevierde de bijna 24-jarige Keu lenaar tijdens een terreinrit over 22,5 km met een voorsprong van achttien secon den. Tweede werd Longo, die met veel moeite de Fransman Pierre Bernet de baas bleef. De Sassenheimer Bart Zoet is zondag winnaar geworden van een cyclo-cross, die in de omgeving van Den Haag op het sportpark Duinhorst werd gehouden. Hij legde de 21 km af in 58 min en 45 seconden. De verdere uitslag luidt: 2 Joop van der Geest, Vlaardingen; 3 Ber nard Odijk, Leiden; 4 Gerard van Noord, Den Haag; 5 Henk Goud, Dordrecht; 6 Bernard Wolswijk, Leiden. De nieuwelingen reden 18 km en hier werd winnaar; Van der Werf, Leiden in 55 minuten. Radio Moskou heeft bekendgemaakt, dat weer een kunstmaan uit de zgn. Kosmos-serie is gelanceerd. De weten schappelijke en telemetrische uitrusting van de satelliet ,.werk normaal". De omlooptijd is 90 3/4 minuut. De extremen van de baan ten opzichte van de aarde zijn 405 en 211 kilometer. De Kosmos-serie, waarmee op 16 maart is begonnen, heeft ten doel de straling in de ruimte en de invloed van meteorische partikelen op ruimte schepen te onderzoeken en gegevens ten dienste van de ruimtevaart en van de bouw van ruimteschepen te verzamelen. De Belg Romain Deloof heeft te Zurich een amateur wedstrijd achter motoren gewonnen. Met een gemiddelde snelheid van 67,83 km per uur wist de Belg beslag te leg gen op de eerste plaats in de eerste serie. Onze landgenoot Albertus Romijn werd tweede. Ook in de einduitslag zijn de Belgen respectievelijk 1 en 2. De Zwitser Lugin- buehl en zijn landgenoot Schaeppi ein digden als derde en vierde met een ronde achterstand. Het Nederlands-Belgische koppel Pe ter Post en Severeyns zegevierde zater dag in de traditionele wedstrijd over 1001 ronden te Munster. Zij vergaarden een punt. ntotaal van 53 vóór Bugdahl- Pfenninger (Dld.-Zwitserl.) met 31 en de Denen Lykke-Eugen met 23 punten. Peter Post en Emiel Vesereyns legden de 154 km af in 3 uur 16 min 16.2 sec. De uitslag was: 1 Post-Severeyns (Ned.- Belg.) 53 pnt. 2 Bugdahl-Pfenninger (Dld.-Zwits.) 31 pnt. 3 Lykke-Eugen (Den.) 23 pnt. op een ronde 4 Rudi Altig- Renz (Did.) 34 pnt. 5 Gebroeders Giese- ler (Did.) 17 pnt. (Van onze sportredactie) „Ik dacht, dat Ik nog bulten het straf schopgebied was. Ik meende, dat er rechts van mli een Elinkwijk-speler ope reerde. Ik geloofde, dat hy de bal kon spelen en daarom sloeg ik er met de hand naar", zei stopperspii Kees Cools van RBC na de wedstrijd. Er was echter in de vierendertigste minuut van de eer ste helft geen enkele vijandelijke voet baller in de buurt van de Roosendaler, die de bal niet buiten, maar zeker drie meter in het strafschopgebied met de hand speelde. Scheidsrechter Andries van Leeuwen wees terecht naar de witte stip. Rechtsbinnen Chris Geutjes zette zich achter de bal en knalde onhoudbaar in. Het was 6-1 voor Elinkwijk en het zag er voor de oranjewitten niet al te best uit. Want vóórdat de Utrechtenaren hun voorsprong verkregen, hadden de Roo sendalers reeds tien corners mogen ne men, die echter allemaal niets oplever den. De verhoudingen werden er echter wel door getekend. Voortdurend waren de RBC'ers in de aanval, maar de lange Humphrey Mijnals ruimde met zijn backs voortvarend op. In laatste instan tie was doelman Teun v. Pelt trouw op zijn post. Een prachtig schot van Kees Vermunt werkte hij corner. Een goed ge richte bal van René van de Boom sloeg hij eveneens uit zijn doel. Terwijl de pe riode van grote druk op het Elinkwijk- doel vrolijk verder ging, kwam uit een van de ongevaarlijke Utrechtse aanval len de penalty tevoorschijn. RBC keek meteen tegen een achterstand aan. Het wenste echter herstel. Een daverend schot van linkshalf Henk van der Ven rammelde Teun van Pelt uit zijn goal. Tegen een tweede schot van dezelfde speler was de Utrechtse keeper niet op gewassen. In de negenendertigste minuut stonden de partijen gelijk. De Roosen- daalse supporters konden zich warmen aan de gedachte, dat de tweede helft wel de ommekeer zou brengen. Die tweede helft bracht echter geen verandering in de speelwijze van de oranjewitten. In de verdediging deden Jan van Gorp en Pierre van Hal over het algemeen voortreffelijk werk. In de middenlinie blonk Kees Vermunt, deze middag de beste man van het veld, erg uit. Het stuwende werk van deze lieden was echter allemaal tevergeefs, want de Roosendaalse voorhoede bracht er bitter weinig van terecht. Linksbuiten Pierre Matthijssen was slecht op schot. René van de Boom opereerde iets te ver ach ter de voorhoede om gevaarlijk te kun nen zijn. De rechtervleugel met Adrie Roks en Cor van Zantvliet liet individu eel wel wat zien: het combineren bleef echter iets beneden ae maat ende Elinkwijk-defensie gaf geen krimp. De „dash" in het spel, die bij RBC ontbrak, lieten de Elinkwijkers wel zien. Zij werden tegen het einde met de mi nuut gevaarlijker. Vooral de binnenspe- lers Chris Geutjes en Jenny van Egdom kwamen dicht bij het doel van Piet van Osta. Laatstgenoemde had geluk toen van Egdom alleen voor hem verscheen. De Utrechtenaar knalde echter onbe suisd tegen de keeper aan. De stand wijzigde zich niet meer. Wel de cornerstand. Deze werd 17-3 in het voordeel van de RCB'ers. (Toeschou wers 4.000). Cross Excelsior Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat een Nike Zeus-raket er voor de eerste maal in is geslaagd een Atlas-raket, die vergezeld was van Lok"-raketten, boven de Stille Oceaan te onderscheppen. Reeds eerder waren proeven geslaagd om Atlas-raketten zonder meer door de Nike Zeus-raket te doen onderscheppen, doch dit was de eerste maal dat ook Lok"-raketten werden ingezet. Het belangrijkste punt, dat bij de laatste proefneming op het spel stond, was het vermogen van de Nike Zeus- raket om onderscheid te maken tussen het echte en het afleidende doel. Een ,,Lok"-raket toont op het radarscherm vrijwel hetzelfde beeld als een echte raket. Thans werden twee Nike Zeus-raket- ten tegen de Atlas-raketten ingezet, doch een ervan moest in verband met sto ringen worden vernietigd. De Atlas-raket was gelanceerd vanaf de luchtbasis Vandenberg in Californië, met als doel het 8.000 kilometer verder gelegen eiland Kwajalein, vanwaar de anti-raket-raketten werden afgevuurd. (Advertentie) De Cubanen, die bij de mislukte invasie van vorig jaar door Castro-strijdkrach- ten gevangen werden genomen, zullen vóór Kerstmis naar de V.S. terugkeren. De prijs voor hun vrijlating bestaat uit medische artikelen en zuigelingen voeding. De levering daarvan aan Cuba is zaterdag begonnen. Dit is bekend gemaakt door generaal Lucius Clay, die voorzitter is van een raadgevend comité voor Cubanen, die voor het Castro- bewind naar de V.S. zijn gevlucht. Op Cuba zitten ongeveer elfhonderd Cuba nen, die aan de mislukte invasie in april 1961 deelnamen, gevangen. De gevangenen zijn thans vrijgelaten, omdat twintig procent van de „losprijs", die een waarde vertegenwoordigt van drieënvijftig miljoen dollar, is voldaan De onderhandelingen hebben ruim een jaar geduurd. Het geld voor de losprijs is bijeen gebracht doör familieleden van de ge vangenen, vakbonden en particulieren. Veel artikelen zijn door de leveranciers geschonken. De Middelburgse atleet Cas Mulder heeft zaterdag in Middelburg zijn 4e Zeeuws kampioenschap behaald. Washij in het afgelopen seizoen reeds kampioen ge worden op de 800 meter, de 1500 meter en de 10.000 meter, thans voegde hü ook de crosstitel hieraan toe. Bovendien staat hij ook reeds geklas seerd voor het kampioenschap cross van 1963, dat zoals bekend in het vervolg in competitie-verband zal worden gehouden. By de junioren A werd de Vlissinger Van der Schaaf kampioen, bü de B's W. Wijnacker uit Terneuzen en by de C's A. Tholenaar van Dynamo uit Middelburg. De voornaamste uitslagen waren: Senioren: 1 C. Mulder, Dynamo (A-klasse) 31.26.-; 2 H. Bostelaar, Dynamo, (A-klasse) 32.43.6 3 H. de Hamer, Scheldesport, (B) 33.14.-; 4 P. Zwartepoarte, Dynamo (A) 33.30.-; 5 J. Zuijderveld, Excelsior '55, (B) 33.38,-; 6 L. Briquet, Scheldesport, (B) 34.03.1; 7 J. van Riel, Dynamo, (D) 34.27.-; 8 C. Zuijderveld, Excelsior '55, (D) 36.06,-; 9 W. Back, Dynamo, (D) 36.42.-: 10 L. Arendse, Zeeland Sport, (D) 37,18,- enz. A-juioren: 1 P. v.d. Schaaf, Marathon, 21.39.2; 2 P. Wilderom, Marathon, 22.58.4; 3 R. Wilder- om, Marathon, 22.59.-; 4 R. Raas, A.S. I Rieme, 24.38.-; 5 P. Maartense, Dynamo, 24.47.-. B-junioren: 1 W. Wijnacker, Scheldesport, 8.50.5; 2 A. Leenhouts, Zwin, 9.21.-; 3 M. Lauret Rieme, 9.25.-; 4 K. Korstanje, AV '56, 10.08.3; 5 F. Reijerse, AV '56, 10.14.3. C.-junioren: 1 P. Baaten, Diomedon, 4.53.1; 2 A. Tholenaar, Dynamo, 5.00.5; 3 A. de Bockx, Scheldesport, 5.14.8; 4 A. Strijdonk, Schel desport, 5.15,9; 5 S. Valckenier, Dynamo, 5.16.3. Dirk de Bruin heeft zondag in Putte opnieuw een cross-zege aan zijn nu reeds indrukwekkende aantal overwinningen toegevoegd. De Rotterdammer zegevierde in de 5e internationale cross, die Excelsior '55 op een 7200 m lang parkoers in de om geving van Putte had uitgezet. De Bruin legde de afstand af in 23 min en 58.4 sec. Jan van Grinsven (Ph Vught) veroverde in de eindsprint de tweede plaats voor de Belg Van Loock, die derde werd. De uitslag luidt: 1 De Bruin (Miner va. Rotterdam) 23.58.4; 2 v. Grinsven (Ph Vught) 24.05.4; 3 v. Loock (B.) 24.05.8; 4 De Ruyter (B.) 24.07.—; 5 v.d. Heeden (Minerva, Rotterdam) 24.32.2; 6 Mulder (Dynamo, Middelburg) 24.34.6. Het Duitse voetbalteam heeft zondag in Karlsruhe, de Zwitserse ploeg, die in een totaal gewijzigde opstelling als te gen Nederland speelde, een gevoelige nederlaag toegebracht. Met 5-1 werden de bergbewoners aan de kant gespeeld, nadat het aanvankelijk voor de rust een gelijkopgaande strijd was geweest (2-1). Het was de 23e overwinning voor West- Duitsland met vier wedstrijden gelijk en acht nederlagen die hiermee de doelpuntenbalans op 97-52 bracht. De wedstrijd die bij twaalf graden onder nul voor 50.000 toeschouwers werd gespeeld, had in de eerste helft een sen sationeel verloop omdat, ondanks het duidelijk veldoverwicht, Zwitserland door Brodman de stand op 0-1 bracht. Nog voor de rust scoorden Kraus ln de 31e en Werner in de 35e minuut zodat de Duitsers met een kleine voorsprong aan de tweede helft begonnen. Het was vooral aan het goede spel van midden voor Uwe Seeler te danken, dat de Duitse aanval aan kracht won en door Schuetz in de 47e en 78e minuut en Kueppers dié enkele uren voor de wed strijd in de ploeg werd opgenomen, de stand op 5-1 kon brengen. De verdedi ging der Duitsers had een rustige mid dag en doelman Bernard, die niets te doen had kwam verstijfd van het veld. Na afloop van de schaatswedstrijd NederlandItalië heeft de KNSB vier van de zes rijders aangewezen, die vanaf 3 januari onder leiding van Klaas Schenk en Egbert van 't Oever in Hamar zullen gaan trainen. Het zijn Henk van der Grift, die reeds in Noorwegen is, Rudi Liebrechts, Arie Zee en Chris Meeuwissen. De twee resterende leden van de kern ploeg zullen donderdag 27 december na selectiewedstrijden op de Jaap Eden- kunstijsbaan in Amsterdam, worden aan gewezen. DE IJSHOCKEYWEDSTRIJD tussen Noorwegen en Polen, die in Warschau is gespeeld werd gewonnen door Noor wegen met 5-2. DENEMARKEN'S BESTE handhaver, de dertigjarige Mogens Olsen, zal zijn ploeg aanvoeren tijdens het jaarlijkse hand- baltreffen in West-Berlijn. Het is da stedenontmoeting tussen Aarhus, Oslo, Amsterdam en West-Berlijn. Op de Ha Hen liaan te Zürich verbeter-1 De tussentijden van Post lagen alle de Peter Post zaterdagnacht het wereld- beneden die van Altig, maar toen de record 5 kilometer overdekte banen. De Amstelvener in de laatste ronden iets Amstelvener reed de afstand in 6.07.3 verzwakte, kon hij de prestatie van Fag- minuut en was daarmee 0.3 seconde gin niet meer benaderen. Hij bleef met sneller dan Rudi Altig, die een tiental 6.07,3 wel 0,3 seconden beneden het re- minuten vóór Peter Post een recordpo ging had gedaan, zaterdag nog in dit blad beschreven. cord van Altig. Altig en Post leverden hun prestaties tijdens een omnium. De voornaamste utislagen waren: klas sementsrace over 5 km: Van Steenber- 1 km tiidraee: Peter Post wereldrecord), 2 Rudi Altig 6?94 Van Steenbergen (Belg.) Totaal uitslag: 1 Van Steenbergen 5 p., 2 Post 6 P-, 3 Pfenniger (Zwi.) 10 p. Zorin is door Nikolai Federenko vervangen als ambassadeur van de Sovjet-Unie bij de V.N. Plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Valerian Zorin is 60 jaar. Onder Stalin reeds heeft hij belangrijke functies bekleed. Hij was ambassadeur in Praag, toen de communisten in 1948 Tsjecho-Slowakije overnamen. Federenko is een 50-jarige diplomaat van beroep. Hij is ambassa deur in Japan geweest. Volgens Russische zegslieden is Zorin nog steeds in New York en zal hij daar nog wel enkele dagen blijven. In V.N.-kringen is men algemeen van gevoelen, dat Zorin in ernstige mate zijn gezicht verloor toen hij in de Veilig heidsraad pertinent ontkende, dat de Sovjet-Unie raketten op Cuba had op geslagen en premier Kroestjev kort daarna de aanwezigheid van deze wa pens op het eiland toegaf. Volgens som mige waarnemers werd deze „blunder" vooral in de hand gewerkt door het feit dat Zorin geen duidelijke instructies uit Moskou had gekregen over de wijze waarop hij deze zaak moest aanpakken. Ook het feit dat Zorin vroeger met het Stalinisme sympathiseerde, heeft volgens waarnemers bijgedragen tot zijn ont slag De nieuwe Russische vertegenwoordi ger bij de V.N. is 50 jaar. Hij is een des kundige in Chinese zaken. Hij nam deel aan de conferentie van ministers van buitenlandse zaken over Berlijn in 1954 en is o.a. in 1950 ambassaderaad geweest op de Russische ambassade in Peking. (Van onze sportredactie) Het wereldomnium, dat door Theo Ba lemans zondagmiddag in het Antwerpse sportpaleis werd gepresenteerd, werd een zege voor Rik van Steenbergen. Een door het publiek overigens fel aange vochten zege, want iedereen was van mening, dat Peter over de l-kilometer- met-staande-start 'n veel betere tijd had gemaakt dan Rik I. De heren van de jury, die de chronometers hanteer den, kwamen tot een andere bevinding. Zij gaven Rik van Steenbergen met frac ties van seconden de overwinning. Peter Post protesteerde zeer hevig te gen deze uitslag. Er hielp echter geen moedertjelief aan. De tijd waarnemers zeiden geen vergissing te hebben ge maakt en daar bleef het bij. De zaak was daarmee niet af, want Post wenste revanche te nemen op zijn vriend en ri vaal. Dat kon in de dernyrace gebeuren. Aanvankelijk vestigde Peter de indruk het te vertikken iets uit te voeren. Op een kwaad ogenblik ging Rik van Steen bergen lopen. Hij nam een halve ronde. Peter Post, die in een droomstelling lag, zag dit. liet begaan en vloog toen als de weerlicht naar de Belg toe. Tien ron den lang lagen Peter en Rik boven en naast elkaar. Toen moest de sterke Belg het hoofd buigen voor het jonge, Neder landse ge weid. Het omniumhoofdstuk was daarmee afgesloten. De zege was voor Rik van Steenbergen, die de puntenkoers ook voor zijn rekening had genomen. De af- valwedstrijd was voor de Zwitser Frits Pfenniger. De zaken waren aldus aardig verdeeld en de uitslag was; 1 Van Steen bergen 6 p., 2 Frits Pfenniger 8 p., 3 Peter Post 10 p., 4 Oscar Plattner 17 p., 5 Jan Derksen 20 p. en6 Rudi Altig 23 p. De Duitser had niet de minste am bities betoond om in Antwerpen ook maa.r iets te presteren. De wedstrijd achter de dernies voor nieuwe baanrenners werd èn voor Jo de Haan èn voor Piet Damen een teleur stelling. De beide oranjezonen brachten er niet veel van terecht, hetgeen hen overigens niet euvel is te duiden, want rijden achter de derny is specialisten werk. Een nieuwe specialist diende zich aan. de Belg Ward Seis. die zeer goed achter de brommers „coleerde". In het omlijstend programma trad ook Ad Biemans op als achtervolger en wel tegen Louis Proost. Biemans werd (om dat hij een te groot verzet reed inge lopen. De tijd van de Belg was 6 minuten 18 seconden. Een week geleden deed Ul- venhoutse Ad de afstand in dezelfde tijd. Hij had dus niet behoeven te verliezen. Eerste klasse B: Overmaas-CVV, Spar taan-Slikkerveer. Eerste klasse E: Brabantia-Schijndel, Alliance-Valkenswaard. Tweede klasse A: Taxandria-SMG. Tweede klasse B: Roosendaal-Internos, Steenbergen-Rood Wit. Derde klasse B: Berghem S-Vlijmense Boys. Derde klasse C: Gloria-RKVVU, SCO- WSC. WVO-Dongen. Derde klasse D: BSC-Nieuw Borgvliet Odio-Grenswachters. Vierde klasse B: Zaltbommel-Buren Jan van Arckel-Rhode. Vierde klasse E: Zundert-Right Oh Vierde klasse G: Schutters-Vosmeer. Vierde klasse H: Breskens-Koewacht, IJzendijke-Lewedorpse B., Aardenburg- Yerseke. PETER POST ....6,07.3....

de Stem | 1962 | | pagina 9