h(g)rt-veroverend! Uitslagen en kampioenen ONZE PUZZEL Skiën zonder sneeuw LEXINGTON Breda Alphen Breskens Duivenkroniek van „Den Bruinen" Ver. van Letterkundiger valt protesterende schrijvers bij Wernhout de zuiverste tabakken in uw wereldmerk- from America's BEST tobaccos DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 Liturgische kalender OPLOSSING OVERVAL OP POSTWAGEN Prins Bernhard betreurt zijn publicatie Stijgend aantal werklozen in Engeland VERHOGING IDEE PRIMEUR OORZAAK BRIEF COMMENTAAR WENS STRAF Deze week moet ik beginnen met de kampioenschappen van de P.V. De Snelviiegers, Oostburg. Het spreekwoord „belofte maakt schuld" los ik hiermee in. Hier komen ze dan: Vitesse aangeduid: 1 Gebr. Risseeuw, 2 A. Boonman, 3 C. Bron, 4 R. Verstrae- ten, 5 A. Risseeuw jr. Vitesse onaan- geduid: 1 R. Verstraeten, 2 Gebr. Ris seeuw, 3 J. Bakker, 4 A. Boonman, 5 C. Bron. Midfond aangeduid: 1 Gebr. Risseeuw, 2 A. Boonman, 3 R. Verstrae ten, 4 M. Krijger, 5 J. Bakker. Midfond onaangeduid: 1 R. Verstraeten, 2 Gebr. Risseeuw, 3 J. Bakker, 4 A. Boonman, 5 W. Daansen. Fond aangeduid: 1 R. Jansen, 2 R. Verstraeten, 3 W. v. Unen, 4 F. de Smit, 5 Gebr. Risseeuw. Fond onaangeduid: 1 R. Jansen, 2 R. Verstrae ten, 3 E. de Milano, 4 W. v. Unen, 5 F. de Smit. Jonge duiven aangeduid: 1 P. Merrelaar, 2 W. Daansen, 3 J. Rieteco sr., 4 W. v. Unen, 5 M. Krijger. Jonge duiven onaangeduid: 1 W. v. Unen. 2 W. Daansen, 3 R. Merelaar, 4 P. Barra, 5 R. Verstraeten. Generaal kampioen: 1 R. Verstraeten (bijgenaamd De Smet-Mathijs), 2 Gebr. Risseeuw (niet aan te kluiven), 3 W. Daansen, 4 W. v. Unen, 5 J. Bakker, 6 A. Boonman, 7 M. Krijger, 8 P. Baas, 9 C. Bron, 10 P. v. Hee. Al deze grote kampioenen van harte proficiat. Het stormachtige weekend is oorzaak geweest, dat een groot aantal duiven op de elfde Bredase kampioenendag, onder gebracht in een tent, overhaast naar de stands in de zaal moesten verhuizen. De opening werd verricht door wethouder J.M. van Bijnen, die het een gelukkig verschijnsel noemde, dat sport en jeugd hier al jaren samengaan, welke porte feuilles hem ook in het gemeentebestuur zijn toebedeeld. Wegens ziekte moest de ere-voorzitter van de kring Midden-Brabant, de 80- jarige heer G. v.d. Brand uit Rijen, ver stek laten gaan. Zijn inzendingen trok ken veel belangstelling. Voorzitter P. Netten van de Bredase postduivenver eniging de Onderduikers, die de kam pioenendag weer had georganiseerd, en pater Domitius van de St.-Fidelisvereni- ging, spraken dankwoorden uit voor wat ook nu weer was gepresteerd. De meer dan vijfhonderd duiven, er waren ook inzendingen uit België, werden gekeurd door de heer W. Rademakers uit Veghel. De voornaamste uitslagen zijn: 1 J. Sips, 2 Q. Diepsraten, 3 J. Mol, 4 Jac. v. Raak, 5 B. de Ruyter, enz. enz. Win naars van negen prijzen en méér: 1 F. v. Moll, 2 J. v. Geel. 3 C. Verwijmeren, 4 J. Sips, 5 A. v. Amersfoort, enz. enz. Senioren uit Breda (eenheidsprijzen): 1 H. Dijkers, 2 M. v. Zundert. 3 A.J. Dirven, 4 W. Hollander, 5 F. Martens, enz. enz. Stands van buiten Breda: 1 A. Trom melen, Dongen; 2 A. Coremans, Dongen; 3 J. Kanters, Zevenbergen: 4 W. Sant bergen, Zevenbergen; 5 E. Materne (B.) De postduivenvereniging Alphen Voor uit heeft haar jaarlijkse hoktentoonstel- ling gehouden in café Den Brouwer. Er werden in totaal 300 duiven ingezet. De puntenuitslag ging over zes duiven, bij (Advertentie) een gelijk aantal punten besliste de ze vende duif. De uitslag is als volgt: 1 A. Smolders 283 pnt. 2 L. Smolders 283 pnt. 3 J. Eijkens 282% pnt. 4 J. v. Eijck 282% pnt. 5 Gebr. v. Bergen 282',4 pnt. 6 P. v. Dun 282 pnt. 7 G. Laurijssen 282 pnt. 8 A. Bernarts 281 pnt. 9 J. Blous 281% pnt. 10 Vic. v. Gorp 280% pnt. De tentoonstellingscommissie van de duivenvereniging Nog Sneller te Bres kens heeft ter gelegenheid van het 45- jarig bestaan een tentoonstelling gehou den in het Casino te Breskens. Burgemeester J. Eekhout van Breskens feliciteerde de heer A. Vermeulen met het 45-jarige jubileum der vereniging. Spreker memoreerde nog hoe hij in 1918 het initiatief nam tot de oprichting van deze gezonde vereniging. Nimmer heeft de vereniging een beroep op de gemeente kas behoeven te doen. Hoewel er wei nig samenwerking met het gemeente bestuur is geweest, is de verstandhouding altijd goed geweest. De uitslag was: klasse 1, oude doffers: 1 J. v. Dathijn, Breskens; 2 en 3 J. Klaaijsen, Breskens. Klasse 2, oude duivinnen: 1 M. de Visser, Breskens; 2 J. Evers, Aardenburg; 3 J. Welle, Zuidzande. Klasse 3, jarige doffers: 1 Gebr. Timmermans, Hoofd plaat; 2 C. Jansen, Breskens; 3 Jac. Jansen, Breskens. Klasse 4, jarige duivin nen: 1 J. Vasseur, Cadzand; 2 C. de Jonge, Sasput; 3 Weeda, Nieuwvliet. Klasse 5, jonge doffers: 1 J. Leijnse, Vlissingen; 2 J. Pleijte, Breskens; 3 R. Blomme, Nieuwvliet. Klasse 6, jonge duivinnen: 1 G. Dusarduyn, Groede; 2 A. Weeda, Nieuwvliet; 3 G. Dusar- Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen heeft in een vergade ring een resolutie aangenomen en deze aan de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten toegezonden. De inhoud van deze resolutie luidt: .,Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen, kennis genomen heb bende van de protestactie van schrij vers tegen de literatuurpolitiek van de overheid, is eenstemmig van oordeel dat de zorg voor de scheppende kunste naars in het algemeen sterk is achter gebleven bij de zorg voor de uitvoeren de kunstenaars, en dringt er daarom met kracht bij de regering op aan de zorg voor de letteren en de letter kundigen op korte termijn ingrijpend te verbetéren en daardoor het schrij verschap als levenstaak in ons land materieel mogelijk te maken". (Advertentie) WAAR HOREN DE ZWARTE HOKJES? Hier volgt een niet eenvoudige opgave voor onze puzzellielhebbers. Ons diagram heeft geen zwarte hokjes en geen cijfer tjes. U krijgt echter wel gewoon een aan tal genummerde omschijvingen, evenals dat hij een gewoon kruiswoord het geval is. Aan onze puzzelliefhebbers de taak de puzzel op te lossen zonder de hulp van vooraf geplaatste en aangegeven zwarte hokes en deze hokjes zelf te be palen en te plaatsen. Het is een opgave, waaraan menig puzzelliefhebber zijn hart kan ophalen. Veel succes! OMSCHRIJVING Horizontaal: 1 vogel; 4 teken van ver driet; 8 deel v.d. bijbel (afk.); 10 jon gensnaam; 11 mannelijk zoogdier: 12 klein baardje; 14 tijdperk; 16 voorzetsel: 18 alpenweide; 20 zuidvrucht; 23 soort schip; 25 voorzetsel; 27 vogelprodukt; 28 Engels voorzetsel: 30 schrijfgerei; 31 pers. voornaamw. 32 Chinese maat; 33 dierenverblijf; 35 verharde huid; 37 zangnoot; 38 op geen plaats; 39 bolge was; 41 palmmeel; 43 koker; 46 ver brandingsrest: 48 als onder (afk.); 49 persbureau; 51 bijwoord; 52 deel v.d. bijbel (afk.): 53 schrede; 55 muziek instrument; 57 geneesmiddel; 59 knaag dier; 60 boom: 62 watering; 63 zang- noot; 65 bloeiwijze; 66 circa (afk.); 68 landbouwwerktuig; 69 makker; 70 contactstop. Verticaal: 1 plotseling; 2 schrijfgerei; 3 Frans voegwoord; 5 voorzetsel; 6 het zelfde; 7 openbaar ambtenaar; 9 on meetbaar getal; 11 vrolijk; 12 punt; 13 ZONDAG 23 DECEMBER. Paars. Vierde zondag van de Advent. Tijdeigen. Mis Rorate, zonder Gloria. Creda. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 24. Paars. Vigilie van Kerst' mis. DINSDAG 25. Hoogfeest van Kerstmis, Tijdeigen. Nachtmis: Dominus. Dage raadsmis: Lux. Tweede gebed H. Anastasia. Dagmis: Puer, zonder laatste Evangelie. Credo. Prefatie en Commu nicantes van Kerstmis. WOENSDAG 26. Rood. H. Stephanus. (De leviet Stephanus werd door de Joden gestenigd. Hij is de eerste martelaar). Tijdeigen. Mis Sederunt. Tweede gebed van het octaaf uit de dagmis van Kerst mis. Credo. Prefatie enz. van Kerst mis. DONDERDAG 27. Wit. H. Joannes. (De ze Apostel is het diepst doorgedrongen in de leer van Christus, zoals blijkt uit zijn Evangelie en andere geschriften). Tijdeigen. Mis In medio. Tweede gebed van het octaaf uit de dagmis van Kerst mis. Credo. Prefatie enz. van Kerstmis, VRIJDAG 28. Rood. H. H. Onnozele Kin deren. Tijdeigen. Mis Ex ore. Gloria. Al leluiavers. Creda. Tweede gebed van het octaaf uit de dagmis van Kerstmis, Prefatie enz. van Kerstmis. ZATERDAG 29. Wit. Vijfde dag onder het octaaf van Kerstmis. Mis Puer. Tijd. eigen. Tweede gebed H. Thomas van Kantelberg. (Thomas Becket is in 1118 te Londen geboren. In 1162 werd hij aartsbisschop van Kantelberg. Hij was tegenstander van de heerszuchtige ko ning Hendrik II. Op 29 december 1170 werd hij door enkele edelen aan de voet van het altaar vermoord). Credo Prefatie enz. van Kerstmis. (Advertentie) luyn, Groede. Klasse 7, late duivinnen: 1 Ko Gluaarts, Breskens; 2 H. de Krijger, Biervliet; 3 Joh. de Smet, ÏJzendijke. Klasse 9, kampioen doffers oud: 1 A. Vermeulen, Breskens; 2 A. d. Voorde, Breskens; 3 J. Haak, Biervliet. Klasse 10, kamp. duivinnen: 1 C. de Jonge, Sasput, 2 P. v.d. Broek, ÏJzendijke. Klasse 11, kamp. jonge duif: 1 C. de Jonge, Sas put; 2 P. de Zutter, Aardenburg; 3 Gebr. Termote, Biervliet. Klasse 12, kamp. jonge duivinnen: 1 P. de Zutter, Aarden burg; 2 F. Lacor, Aardenburg; 3 C. Ekkebus, Groede. Kampioen dof fer: A. Vermeulen, Breskens. Kampioen duivinnen: M. de Visser Breskens. Het aantal werklozen in Engeland is tussen 12 november en 10 december met 21.529 gestegen tot een totaal van 566.196, het hoogste werklozenaantal van bijna vier jaar. In januari 1959 waren er 608.000. Volgens het ministerie van arbeid zijn van de huidige werklozen 524.420 geheel werkloos en zitten 41.776 tijdelijk zonder werk. Leiders van de vakbonden zullen op 2 januari de Engelse minister van fi nanciën, Reginald Maudling, ontmoeten om te spreken over noodmaatregelen. PELGRIM, óók voor gascomforen uitgebakken stukje spek; 15 kranten jongen; 17 voorzetsel; 19 briefaanhef: 21 Chinese maat; 22 modegek; 24 onstuit bare drang; 25 huid; 26 geogr. aandui- ding (afk.); 29 dans; 31 gebaar; 33 noodsein; 34 jongensnaam; 35 ouderwets lidwoord; 36 steundraad; 40 boekhoud- - boek; 42 vierhandig zoogdier; 44 voor- malig Ned. eiland; 45 medelijden wek- kende; 47 heilige (afk.); 49 geneesheer; z 50 deel van Brabant; 52 Frans onb. Z voornaamw.; 54 vis; 55 onder andere Z (afk.); 56 briefaanhef; 58 Europeaan; 59 ontvangstbewijs; 61 edelknaap; 64 voegwoord; 67 tandeloos zoogdier; 68 Frans voegwoord. Horizontaal: 1 eg. 2 kardoes, 7 riet, 10 pok, 11 aal, 12 bon, 13 harpoen, 16 beetje, 19 ora. 20 letsels, 22 urk. 24 kloe- nen, 26 storen, 29 eli, 30 e.k.. 32 ali, 33 pari, 35 sela, 37 niets. 39 o.a.. 40 ferm, 42 rede, 44 et, 45 tiran, 47 mand. 49 bate, 51 ent, 52 ar, 53 vol, 54 ekster, 57 treiler, 61 nat, 62 ressort, 64 tee, 66 talent, 68 naasten, 71 non, 72 end, 74 lea, 75 rots, 76 belonen, 77 ik. Verticaal: 1 echo, 2 kop. 3 akolei, 4 dante, 5 o.a., 6 elbe, 7 rot, 8 injurie, 9 tij, 10 praler, 12 bestand. 14 ark, 15 een, 17 els, 18 ere, 21 snel, 23 knotten, J 25 olifant, 27 oliebol, 28 spotten, 31 karn, 34 aai, 35 sr, 36 emma, 38 set, 41 enteren, 43 e.d., 46 restant, 48 arts, 50 aletta, 53 vitale, 55 kat, 56 ren, 58 rondo, 59 era, 60 ree, 63 stee, 65 enak, 67 los, 69 sen, 70 jr, 73 nl. Ook te Wernhout werd op 9 dec. een onderlinge tentoonstelling gehouden van de p.v. De Postduif welke aan alle ver wachtingen heeft voldaan. De uitslag van deze tentoonstelling was: oude doffers: 1 C. Vissenberg, 2 B. Nouws, 3 A. Willemse. Oude duivin nen: 1 A. Verhaard, 2 A. Krijnen, C. Doornen. Jonge doffers: 1 H. Oost vogels, 2 B. Cuissenberg, 3 A. Henze. Jonge duivinnen: 1 B. Nouws, 2 H. Dic- tus, 3 F. Hooidonk. Schoonste duif: H. Damen. Duif K: C. Vissenberg. Op zaterdag 29 dec. zal de bekende keurmeester A. Roverts uit Utrecht naar Breda komen om te selecteren en te koppelen. Om ongeveer 9 uur zal een aanvang worden gemaakt. De keuring heeft plaats in het bondslokaal der C.C. Breda en O.. Haagdijk 149. Het is bijna onmogelijk deze fenomeen op duivenge- bied te pakken te krijgen, uiteindelijk is het ons gelukt. De belangstelling is ge weldig. Met diverse liefhebbers zijn al afspraken gemaakt en de tijden geregeld. Dit zal zeer zeker weer een sportieve dag worden. Uit St. Willebrord ontving ik het be richt dat bij de heer P. de Kok, Bredase- weg 14, deze winter iedere zondag van IC tot 14 uur een duivenbeurs gehou den zal worden. Degene die interesse heeft voor deze beurs is van harte wel kom. Elke liefhebber die dus iets te veel heeft, krijgt hier gelegenheid zijn overtollig materiaal op te ruimen. Voor degene die nog iets moeten aanschaffen is hier dus de mogelijkheid. Allemaal goeie, P.O. DEN BRUINEN Drie mannen hebben in Boston een overval gedaan op een postwagen die geld vervoerde. Zij zijn met een bedrag van 2.300 dollar er vandoor gegaan. De politie van Boston verklaarde, dat de drie mannen de postwagen hadden overvallen, juist toen deze een postkan toor in Boston had verlaten. Een van de mannen die zich als postbode had ver momd, sprong in de wagen en dwong de chauffeur te stoppen. Even later kwamen twee andere mannen gewrpend tevoorschijn. De chauffeur moest onder bedreiging van een pistool zeggen waar het geld was opgeborgen. Vier maanden geleden is in Plymouth, in Massachusetts, een soortgelijke over val gepleegd. Bij deze gelegenheid gin gen de overvallers met een bedrag van ruim 1.5 miljoen dollar er van door. Als resultaat an het onderzoek dat op verzoek van prins Bernhard werd inge steld naar de juiste toedracht van het auto-ongeval, dat hem op 29 november 1937 op de rijksweg Amsterdam-Het Gooi naby Diemen is overkomen, heeft het secretariaat van de prins het volgende meegedeeld: ,1) Dat er geen enkele reden is aan te nemen dat de chauffeur van de zand- auto, de heer D. Zweetus, onder invloed van het gebruik van alcohol geweest zou zyn ten ttfde van het ongeluk, 2) Dat het ongeluk niet aan z^n schuld te wyten was. Wellicht ware het ongeval te voorko men geweest indien de maatregelen ter beveiliging van het verkeer bij de uit rit, die op de datum van het ongeval voor het eerst werd gebruikt, doelma tiger waren geweest. De voorstelling van de toedacht van het ongeval, voorkomende in het boek van Alden Hatch, berust op mededelin gen die aan de prins destijds in het Bur gerziekenhuis te Amsterdam gedaan wer den. De prins betreurt, dat hij op grond van deze mededelingen 25 jaar lang ten on rechte de heer Zweerus als diegene heeft beschouwd, die dit ongeluk veroorzaak te en zal ervoor zorgen dat het een en ander in een volgende druk van boven genoemd boek zal worden gerectificeerd". bent een doorgewinterde drin ker", zei een van de officials te gen hem. „En jij een zomerse ge heelonthouder", stelde Pohl vast. Het gesprek viel bij de offi cial niet in goede aarde. Hij diende een klacht in en Ernst kreeg netjes een briefje thuis met de mededeling, dat dronk aards in de nationale ploeg kon den worden gemist. „In Polen is iemand, die snel één glas pils kan drinken een dronkaard" commentarieerde Ernst. Op het einde van het jaar is ieder een weer benieuwd naar zyn (even tuele) salarisverhoging. De directeur van de Arkansas-universiteit in Little Rock dacht er ook zo over, maar op de eerste plaats dacht hy toch wel aan zijn eigen salaris. Hij kwam tot de ontdekking, dat, ofschoon hij toch zelf directeur was, hij niet het hoogste salaris genoot. Dr. David Mullins bleek namelyk een dikke vijfduizend gulden tekort te komen op Frank Boyles, de trainer van de universi- teits-voetbalclub. „Die verhoging geef ik mijzelf", re deneerde de directeur. Hij kreeg het by de bestuurders van de universiteit gedaan, maar.... deze lieden keurden eveneens een salarisverhoging goed van de voetbaltrainereen verho ging van daaromtrent tienduizend piek. „Het intellect wordt betaald", mom pelde directeur Mullins. De meeste voetballiefhebbers zul len zich herinneren, dat enkele dagen geleden de Belgische en Nederlandse militaire ploegen tegen elkaar heb ben gevoetbald in Enschede. De Bel gen kwamen een dag voor de wed strijd aan en werden ondergebracht op de vliegbasis Twente. Midden in de nacht schrokken de Belgen hevig want plotseling klonk er een vreselijk geschreeuw door de basis. De oorlog was uitgebroken. Iedereen moest on middellijk met gevechtsbepakking aan rukken. Dat deed iedereen dan maar behalve de Belgen, die er helemaal niets meer van begrepen, maar die (en dat zeiden zij de volgende mor gen) meenden, dat de oorlog in wer kelijkheid was uitgebroken. ..Zulke oefeningen kennen wij niet", lieten de voetballers weten. ..Dan heb je er nu een idee van", lachten de Nederlanders. De gemeenteraadsleden van het Bel gische Wemmei zijn heel sportieve kerels. Dat is in de laatste zitting weer eens gebleken. Immers... zij heb ben besloten om rond het plaatselijke voetbalveld een openlucht-wielerbaan aan te leggen. Een van de raadsleden oordeelde, dat een dergelijke baan helemaal geen nut had. Hij betoogde, dat alle openlucht-banen de laatste jaren successievelijk waren afgebro ken. ,,Dan hebben wij nu een primeur", zeiden de andere leden en zij keur den de kredieten goed. Reg Harris, de Engelse sprinter, heeft besloten zijn fiets niet langer aan de wilgen te laten hangen (zo heet dat eenmaal), maar weer ac tief aan de wedstrijdsport te gaan deelnemen. Neen, Reg is niet van plan nog beroepsrenner te toorden, maar als onafhankelijke wil hij het nu graag gaan proberen. Het bete kent, dat hij dan toch tegen profs zal mogen uitkomen. Doet Reg het voor de centen? Neen, zegt men, want de man is steenrijk. Waarom doet hij het dan? Het Pallieterkeheeft de oplos sing. „Omdat hij eindelijk ook wel eens met een psychiater wil kennis maken". De wedstrijdskiërs van de Nederlandse Skivereniging oefenen momenteel in een centraal trainingskamp op de Blinkert in Overveen. Het ziet er allemaal echt uit. Alleen ontbreekt de sneeuw. De skiën echter niet. Een kwartier voor de aanvang van de grote wedstrijd tussen Vasas en Feijenoord in Antwer pen kreeg de Belgische scheids rechter Lucien van Nuffel een brief in zijn handen gestopt. Daarin viel het volgende te le zen: „Waarde scheidsrechter! Zoudt u 'ns bijzonder willen leten op P. Kruiver. Deze Feijenoordspeler heeft de gewoonte om zich ge woon te laten vallen en bij her haling een strafschop uit te lok ken. In Boedapest is het hem gelukt er nog een te krijgen ook" Belgische journalisten vroegen de scheidsrechter om commen taar op deze brief. Hij zei: „Ver moedelijk afkomstig van een supporter.... van Sparta." De wedstryd VasasFeyenoord heeft heel veel redenen tot commen taar gegeven. De directie van het Antwerp-stadion zei tegen Belgische krantenmannen het vreemd te vin den, dat de duurste plaatsen (rond de 18) het eerst waren uitverkocht. Dit „nieuws" werd overgebriefd aan Cor Kieboom, de grote man van Feije noord. Hij zei: „Als ik van onze sup porters voor onze thuiswedstrijden dergelijke bedragen zou krijgen, was onze club binnen nu en enkele jaren zo rijk als Real Madrid". Raymond Kopade Franse ster spelerdie weer in het lijstje voor komt van de voetballers van het jaar, werd een dezer dagen weer eens geïnterviewd. Het gesprek han delde nu eens niet direct over voet bal, maar over de kwaliteit van de Franse televisie-voetbalreporters. „Ik merk steeds weerdat de hui dige commentators geen verstand hebben van voetballen, omdat zij zelf nooit hebben gespeeld", zei Raymond. Bij wielrennen en rugby is dat anders. Roger Chapatte en Louis Couderc hebben zelf de sport beoefend. Ja, in de toekomst zou ik ook graag televisiereporter willen worden". Ernst Pohl geniet in dit lage- land-aan-de-zee nog niet zo heel veel bekendheid. In zijn Poolse vaderland echter wel. Ernst is een van de meest talentvolle voetballers. Hij heeft een dode lijk schot en hij is nu sinds twee seizoenen topscorer in zijn land. Na de jongste wedstrijd van het nationale team tegen Joego-Sla- vië maakte Ernst het echter van de man. Hij wandelde namelijk een café binnen en dronk een glas pils in één teug leeg. „Jij

de Stem | 1962 | | pagina 7