Zeeuwse edelman stichtte Beverwijk en Rotterdam mm Pm iw2mt,! LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION Uitsla Overslagschip te Goes is verkocht aan fa. Swets Meer openheid voor pers en raad van Sas van Gent Appelen- en perenoogst was dit jaar matig Bouw bejaardentehuis voorlopig niet mogelijk J LE mm heling voor Diefstal en politierechter Middelburg Statutenwijziging Vogelwacht Schouwen-Duiveland op til B. 11 10 i, at Wat er precies achter stak Controverse Voogdijschap Vermoord Grafelijk gebied MET ESSO BENT U BETER UIT! Nieuwe regeling keuringsdienst Christelijke ulo groeit uit jasje Geldkassa met alarmschei K VP bij algemene beschouwing Ring-gegevens B. en W.: Veere niet in vereniging „Zeeland"' W ieldrecht' op 5 januari te water VERMOUTH Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN en w. van Souburg Zacht fruit Breda Alph en de we 10 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 (Van onze correspondent) Bij de jongste pogingen om een plattegrond te maken van Rotter dam, zoals deze stad er uit moet hebben gezien, toen zij in 1299 stadsrechten kreeg, zijn bijzonder leuke dingen aan het licht geko men. Men heeft niet alleen kunnen vaststellen waar precies de vijf eerste huizen hebben gestaan, maar ook, dat deze huizen zeer waar schijnlijk bewoond zijn geweest door Zeeuwen. Mogelijk nog belangrijker is de ontdekking, dat de Zeeuwse edelen een veel grotere rol bij de stichting van Rotterdam hebben gespeeld dan men aanvankelijk heeft gedacht. Oude erfpachtbrieven uit die dagen zoals toen gebruikelijk zeer uitvoerig gesteld hebben in deze zeer veel aan het licht gebracht. - s Men wist wel, dat Wolffaert van Bor- sele, een van de groten onder de Zeeuwse edellieden ten tijde van Floris de Vyfde, op 17 april 1299 de stadsrechten ondertekende, maar wat nu precies de directe aanleiding was en wat daar verder allemaal achter stak heeft men tot voor kort nooit nauwkeurig kunnen nagaan. Bekijk men nu de feiten dan rijst onmiddellijk de vraag: hoe is het mo gelijk, dat een gehucht met vijf huizen zomaar de zeer begeerde en waarach tig niet makkelijk te verkrijgen stads rechten in de schoot geworpen krijgt zonder er ook maar iets voor te doen. Beantwoordt men deze vraag dan weet men ook hoe Rotterdam is kunnen ont staan en welk aandeel de adel van Zee land hierin heeft gehad. In de dertiende eeuw was e^ een gro te controverse tussen de Zeeuwse en Hollandse edelen. De Zeeuwen zagen namelijk hun land heel langzaam ver drinken, terwijl men daar in Holland paal en perk aan wist te stellen. Men had natuurlijk het enorme voordeel van een duinenrij in het westen en dus kon volstaan worden met dijken aan te leg gen langs het IJ in het noorden en de Nieuwe Maas in het zuiden. In Zeeland lag dit heel anders. De duinenkust was hier praktisch verbrokkeld. Aan alle kanten had het water *'rij toegang. De Zeeuwen probeerden daarom let terlijk en figuurlijk in Holland vaste grond onder de voeten te krijgen. Ener zijds deden zij dit door land te kopen en anderzijds door huwelijken te sluiten met dochters van Hollandse edelen. Dit zat de Hollanders dan ook helemaal niet lekker. In 1263 kregen de Zeeuwen pas goed in Holland voet aan grond. Zij namen jonkvrouwe Aleid, de voogdes van de minderjarige Floris de Vijfde, in be scherming tegen de graaf van Gelre, die dat voogdijschap ook wel graag wilde hebben. Met behulp van de Hol landers versloeg deze graaf, Otto de Tweede, de indringers wel, maar na dat Floris de Vijfde was vermoord kwa men zij terug en wierpen zich toen op als beschermers van de zoon van Flo ris, graaf Jan de Eerste van Holland. De leider van de Zeeuwen was Wolf faert van Borssele. Helaas waren er meer kapers op de kust. Een Engels en Dordts gezinde partij, deze laatste onder aanvoering van Jan van Avenne, een neef van graaf Jan, wilden eveneens de voogdij uitoefenen. Zij maakten het elkaar zo moeilijk mogelijk, maar 't eind van 't liedje was toch dat Wolffaert v. Borssele voogd werd en dus de baas in Holland. Dit is een tekening uit 1647 pan de ruïne van de burcht van de Zeeuwse burggraven, die in Oostvoorne woon den. Hier beraamde Gerard van Voorne plannen om Rotterdam aan zijn bezit toe te voegen Hij maakte onmiddellijk van de gelegen heid gebruik om zijn eigen bezittingen wat uit te breiden. Zo kwam hij onder andere in het be zit van de gebieden rond Beverwijk en Rotterdam, landgoederen van de moor denaars van Floris de Vijfde. Wolffaert besloot twee steden te stichten. De eerste werd Beverwijk in 1298, vier maanden later volgde Rotterdam. Veel plezier heeft hij er overigens niet van gehad, want in augustus van hetzelfde jaar nog werd hij door het volk vermoord. Voor Rotterdam was de zaak daar echter geenszins mee afgelopen. Jan van Avenne was er inmiddels toch in ge slaagd op de troon van de graaf v. Hol land plaats te nemen en 't eerste wat hij deed was alle besluiten van Wolffaert van Borssele ongedaan te maken. Rot terdam was dus haar stadsrechten even vlug kwijt zal zij ze gekregen had. In 1325 leefde, de belangstelling voor het ex-stadje weer op. Heer Gerard van Voorne, burggraaf van Zeeland, probeer de andermaal Rotterdam in te palmen. Dit is helemaal niet verwonderlijk als men bedenkt, dat de neven van de burg graaf juist begonnen met de bouw van het, kasteel Bulgersteijn bij Rotterdam. Een heel ander punt nog is, dat de heer van Voorne getrouwd was met een dochter van Wolffaert en hijzelf door hem als stiefzoon was opgevoed. De nieuwe heer blies de plannen van zijn ,,schoon-stiefvader" nieuw leven in. Op alle mogelijke manieren probeer de hij in het bezit te komen van delen van Rotterdam, die in leen waren bij verschillende kleinere figuren aan het Hollandse hof. De graaf van Holland wist hier op het laatste moment een stokje voor te steken. Hij maakte Rotterdam tot gra felijk gebied. Hij trok gewoon de erf opvolging van zijn leenmannen in en om helemaal zeker te zijn van het zo be geerde gebied dwong hij Gerard van Voorne Zeeland aan hem af te staan. Ook legde hij beslag op de erfenis van de moeder van de burggraaf. Toen dan tenslotte in 1334 de laatste leenman van de graaf in het Rotter damse stierf was heel Rotterdam in een hand gekomen. Dit had echter tot ge volg, dat de graaf alle belangstelling onmiddellijk verloor. Hij had geen ge vaar meer te duchten en dus keek hij niet meer naar het kleine plekje aan de Rotte om. Alles wat' hij nog deed was in 1327 de Rotterdammers bepaal de voorrechten geven, waarin men met een beetje goede wil wel een stadsrecht kon zien. Veel was het echter niet. Eerst in 1340 was het dan voor de tweede maal zover. De Rotterdammers- inmiddels hadden toch veel mensen zich gevestigd in de buurt bij het reeds ontstane veer over de Nieuwe Maas konden voor honderd pond de officiële stadsrechten kopen. (Advertentie) rièt echt. met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz.! Precies op maat voor de meeste speelgoed-autootjes. Slechts Vele Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren. En u weet het: (Van onze correspondent) Dezer dagen is weer verschenen het blad „Sterna" van de Vereniging Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. Een be langrijk punt in het leven van deze ac tieve vereniging is het voorstel van het De raad der gemeente Goes heeft in de laatste raadsverg. besloten om de verkoop van 't overslagschip „Vertrouwen" thans te laten doorgaan. Na 't plaatsen van een advertentie zijn diverse aanbiedingen binnengekomen, en twee andere ingetrok ken. De fa. Westdorp te Goes had zijn bod van f 4500,gehandhaafd en daar bij aangeboden om f 1000,te storten op de girorekening van de actie „Open het Dorp". Op dit aanbod kon niet worden ingegaan, omdat een bod was ontvangen van f 7070,De raad besloot daarom om het schip aan deze hoogste bieder te verkopen. Kopers werden de fa. T. A. Swets, aannemersbedrijf te Giessendam. Om de samenvoeging van de vleeskeu ringskringen Goes en Wissekerke tot Sip (Van onze verslaggever) Drie personen uit Hulst stonden tegelijk voor de politierechter te Middelburg terecht op beschuldiging van diefstal en heling. L. F. H. moest zich verantwoorden voor het stelen van een groot aantal voorwerpen als scheer- apparaten, een grammofoonplaat, een boormachine enz. terwyl zijn vader voor de rechter moest verschijnen om dat hij verschillende van deze artikelen aan de man had gebracht. G. J. B. stond voor dit zelfde terecht daar hy artike len had verkocht die zijn zoon, die nog minderjarig is, had verkocht. Hoe hij tot de diefstal was gekomen kon L. F. H. desgevraagd niet aan mr. De raad van Sas van Gent behandel de in de laatste vergadering van dit jaar eerst de aanvraag van de r.-k. la gere school ,,St.-Petrus" uit de Zand straat van een natuurkundeset, een op- bergkast een oliekachel en enkele boe kenrekken. Daarna werden goedgekeurd de aanvragen van de r.-k. kleuterschool uit de Zandstraat om ontwikkelingsma teriaal, enkele noodzakelijke voorzienin gen aan het gebouw alsmede een uit breiding van het meubilair, van de r.-k. jongensschool om in 4 lokalen Ie vloe ren naadloos te maken en van de r.-k. lagere meisjesschool om twee nieuwe bordstellen en enkele overgordijnen. Aan fa. Claeyssens, P. v. d. Eeckhout H. Bliek, R. ten Haken en gebr. Verschel den werd grond in erfpacht afgestaan. De aanvraag van de fa. Strijdonck werd nog even aangehouden omdat men later met n°g te bouwen woningen en kele meters te kort kan komen. De aan vraag van de heer M. Stouthamer werd afgewezen. De aanvraag van de heer A. Pieters om aankoop van gemeentegrond werd eveneens afgewezen. Aan de stichting Matthaus-Passion te Hulst werd een subsidie verstrekt van f 75.- met de bepaling dat de subsidie alleen wordt verstrekt als de uitvoering doorgaat. Een commissie die bestaat uit de he ren J. de Braai, J. Bockstael en mevr. Neteson werd aangewezen om de begro tingen te onderzoeken. De heer J. de Braai bracht verslag uit van o.m. de be groting van de gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst, waarbij geen op- nerkingen werden gemaakt. Bij de be- -roting van de Stichting het Sasse Zwembad kwam de opmerking, verbete ring in de zwemlessen te brengen door b.v. het aanschaffen van een hengelin- stallatie. Bij de behandeling van de be groting 1963, hielden de verschillende fracties een algemene beschouwing. De heer de Rijk (KVP) zei in zijn toespraak o.m dat het huidige college van b. en w. er naar streeft om meeT openheid van zaken en betere voorlich ting te geven aan raad en pers. Hierbij opperde hij het idee om een gemeente blad in het leven te roepen. De heer de Meijer (Gemeentebelang) drong er bij b. en w. op aan het heffen van eventuele belastingen slechts in uiterste noodzaak in te voeren. Tevens zou zijn fractie graag zien dat het sub sidiebeleid voor zaken buiten de ge meente onder de loep werd genomen. De heer Stevens (PvdA) wierp nog even een terugblik op de laatste verkie zingen. Voorts zei de heer Stevens dat het onderwijs voor de gemeente en de verdere industriële ontwikkeling hier van van het grootste belang is. Als so ciale begeleiding van een verdere ont wikkeling in de gemeente is volgens spreker een soort verenigingsgebouw on misbaar. Voorts vroeg hij bijzondere aandacht van het college van b. en w. voor het platteland, vooral wat betreft de openbare netaansluiting van de reste rende percelen. De heer de Braai (Prot. partij) ver heugde zich over de uitbreidingen en verbeteringen van het onderwijs. Zij spelen samen met de recreatie een grote rol in de uitbreiding van de gemeente met de kanaalverbreding en eventueel te vestigen industrieën. Sieperda vertellen. Beide gevallen van diefstal en heling vond de politierechter ernstig, daar de vaders zonder twijfel hebben geweten, dat het met de spullen niet pluis kon zijn. Als uw zoon naar de gevangenis moet. dan kunt u de oorzaak voor een belangrijk gedeelte bij u zelf zoeken, merkte de officier mr. Andreae op. Hij vorderde tegen L. F. H. drie maanden gevangenisstraf, tegen zijn va der een boete van f 100,- en tegen G. J. B. een boete van f 75,-. De straf werd tenslotte tegen L. F. H. drie maanden waarvan twee weken on voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling, tegen B. H. een boete van f 75,- en G. J. B. een boete van f 50,-. Bestelauto De stukadoor A. L. uit Zierikzee was tenlaste gelegd dat hij tot twee maal toe een bestelauto, die hij in huurkoop had, en verder geen rechten over bezat, had verkocht. De een in Zierikzee en de an der in Bergen op Zoom. De verdachte bracht een zeer breed vperig verhaal te berde, dat echter wei nig geloof kon vinden.De werkelijke eige naar van de auto, van de W. uit Zierik zee, zou hem zelfs hebben gezegd: ,,Ik kan die auto niet meer gebruiken, hou hem maar." Mr. Andrae was van me ning dat de verdachte niet de indruk maakte te beseffen hoe fout hij wel was. Door nog steeds door te gaan met ko pen op afbetaling zit hij diep in de schul den. Om hem een gelegenheid te geven zijn schulden te betalen vorderde de of ficier zes maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en de voorwaar de dat hij in deze drie jaar zijn schul den zal betalen, anders zal hij alsnog het half jaar moeten uitzitten. Conform. Een misselijke streek om het vertrou wen van uw werkgever op een dergelijke wijze te beschamen, reprimeerde mr. Andreae de verdachte A. de R. uit Drieschor die een hoeveelheid kunst mest van zijn baas had gestolen en trachten te verkopen. Gelet op de omstandigheden bleef de gevorderde straf beperkt tot een boete van f 60,- hetgeen door de poltie- rechter conform werd overgenomen. Vrijspraak Voor een poging tot diefstal uit een geldkassa van een café in Hulst moest de vertegenwoordiger W. S. J. uit Ou denbosch zich verantwoorden. Van een ogenblik, toen het café verlaten was zou hij voor de diefstal gebruik hebben wil len maken, maar door het gaan van een alarmschei op heterdaad zijn betrapt. Zelf verklaarde S. eerst een doosje luci fers van de toog te hebben gestoten en bij het oprapen per ongeluk de alarm- schel te hebben gegrepen en later dat hij zelf geld wilde wisselen om te kun nen gokken. Hij heeft aan de kassa gezéten, dat is duidelijk, meende de officier, maar ge let op de dubia in deze zaak, vraag ik vrijspraak. Mr. Andreae was het hier mee eens en sprak overeenkomstig vrij spraak uit. Voor het rijden onder invloed op zijn bromfiets, werd R. K. uit Koewacht ver oordeeld tot vier weken voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar, een boete van f 75,- en onder toezicht stelling. Mej. J. H. de J. uit Sas van Gent had een collega-meisje op de fabriek tijdens een ruzie mishandeld. Het kostte haar een boete van f 25,-. stand te brengen, noodzakelijk geworden door de benoeming van de heer C. J. Hoek te Kortgene als hoofd van de keu ringsdienst Goes, besloot de raad tot vaststelling van een nieuwe gemeen schappelijke regeling voor de keurings dienst voor slachtdieren en vlees in de kring Goes, waarin de gemeenten Kort gene en Wissekerke zijn opgenomen. In de vacatures in diverse functies en commissies, die aan het einde van elk ka lenderjaar wegens periodieke aftreding of anderszins ontstaan, werd door de be noeming van diverse leden voorzien. De commissie van advies voor de woon- ruimtewet en het Burgerlijk Armbestuur bleven ongewijzigd. In de commissie van advies voor de gemeentelijke volkskre dietbank werden benoemd de heren C. H. van Dijke (CNV), W. Nuyten (Han ze) en J. de Reus. Dhr. C. van Zweeden bleef in het Gasthuisbestuur en mevrouw A. G. Kroonenberg-Holthuis lid van het college van curatoren van de gymnasiale afdeling van het Goesè Lyceum. Als af gevaardigde naar de algemene vergade ring van de Stichting Protestants Chris telijk Streekziekenhuis werd burgemees ter Huber gekozen. In verband met de verder gaande sa nering van Goes-Noord werd de woning A. van Westerwijkstraat 2 door de ge meente aangekocht. Na enige discussie over de prijs en de bestemming ervan kocht de gemeente een perceel grond van 4600 m2 van de stichting „Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland". Ter realisering van de aanleg van een trottoir in de Heernisseweg vanaf de Oostsingel tot de Nachtegaallaan besloot de raad het nog benodigde gedeelte grond aan te kopen van de heer J. Knieriem. Besloten werd voorts medewerking te verlenen bij het aanschaffen van een nieuwe leesmethode voor het eerste leer jaar van de lagere school der Gerefor meerde gemeente. Ook voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van de Christelijke ulo school aan de Westwal besloot de raad haar mede werking te verlenen. Het nieuwe gecreëerde gebouw voor de christelijke ulo school blijkt nog voordat de eerste steen gelegd is. al te klein te zijn. Het leerlingental is nl. zodanig toe genomen, dat 2 lokalen extra moeten worden bijgebouwd. De beschikbare ruimte bij Randwijck blijkt hiervoor al te klein te zijn. Of schoon de oplossing van dit vraagstuk niet helemaal uit de verf kwam, besloot de raad de gevraagde medewerking te verlenen. De raad besloot ook deel te nemen in de uitbeiding van het kapitaal van de N.V. Bouwfonds N,derlandse Gemeenten voor 23 aandelen B. De gemeente besloot ook een bijdrage te geven aan de Stichting Zeeuws Fruit- corso tot een maximum van het bedrag der verschuldigde vermakelijkheidsbelas ting. Tijdens het debat over dit onder werp werd de gezellige sfeer in de raadsvergadering duidelijk geïllustreerd door een hamerslag van de voorzitter en de opmerking: Mijne heren, mag ik even aandacht voor de boeiende betogen vanwethouder Dijkgraaf", met welke op merking de heren raadsleden tot de orde werden geroepen. De verzorging van de straatverlich ting werd na enige discussie, waarbij vooral de heer Roose niet akkoord kon gaan met de gepubliceerde cijfers, opge dragen aan de N.V. PZEM. Ten behoeve van de aanleg van een uitwijkhaven in het kanal ten Zuiden van Wilhelminadorp werd een gedeelte grond van de Koninklijke Maatschap „De Wilhelminapolder" in erfpacht genomen. De bijdrage van de gemeente in de op 26 mei j.l. gehouden Taptoe in Goes werd verhoogd. De raadsleden waren van mening, dat het niet reëel zou zijn. om het tekort af te wentelen op de ZLM. Het nog ongedekt tekort beloopt een be drag van f 2483,43. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Heyboer, of het mogelijk is, dat nu ein delijk het stukje straat achter Rand wijck vanaf de Heernisseweg kon worden doorgetrokken, omdat men momenteel toch met bestratingswerkzaamheden aan de gang is. De heer Leupen maakte de raad opmerkzaam op de slechte toestand van de plafonds in de badcellen van het badhusi. De heer Haverhoek vond dat de gemeente Goes te weinig heeft gedaan aan het overlijden* van prinses Wilhel- mina. Hij vond het jammer, dat de raad niet in speciale vergadering was bijeen geroepen. De burgemeester antwoordde hierop, dat de instructies van de minis ter van binnanlandse zaken en van de commissaris der koningin waren opge volgd, en dat condoleantie-registers ter De heer Haasdonk tenslotte vroeg naai de mogelijkheid van verplaatsing van de zgn. jubileumband, die nu op het par keerterrein aan de Koepoort niet zo gun stig staat. De voorzitter wist de bank niet eens te staan, maar beloofde wel een en ander te zullen bekijken. bestuur over te gaan tot wyziging van de statuten om de doelstellingen te kun nen wyzigen en uitbreiden. Hiertoe zijn 2 vergaderingen noodzakelyk,die binnen kort worden gehouden. Enkele punten, die zeer de aandacht verdienen, zijn (buiten de vogelbescher ming): het prachtige duinlandschap met zijn flora en fauna, de samenhang tus sen de planten en de dieren, het weide gebied, het duinbos met de insecten, planten en paddestoelen, de Schelde- monden, enz. Voorgesteld wordt nu de naam van de vereniging te veranderen in „Schouwse Natuur- en Vogelwacht" De vereniging gaat samenwerking be trachten met het Instituut voor Natuur beschermingseducatie. Als eerste en voornaamste taak ziet men dan de op leiding van natuurgidsen. Daarnaast staan nog een negental andere activitei ten op het programma, waaronder: de geschiedenis van het Nederlandse land schap; natuurleven in ons kustgebied; en natuurbescherming. Uit de trekgegevens van „Sterna" ontlenen we. dat enige leden van Vogel wacht dit jaar hebben geringd: 3 rans uilen, 30 visdiefjes, 2 scholeksters, 40 kieviten en 26 grote sterns. Een tortel die op 20 juni 1958 te Renesse werd ge ringd, werd op 16 september 1962 neer geschoten bij San Fernando (Cadiz) in Spanje. Opvallend was dit jaar tijdens de trek de aanwezigheid van grote aan tallen kramsvogels. Veel aandacht werd ook besteed aan het verblijf van een zeearend in de Schouwse duinen. Tijdens een wandeling op 27 oktober jl. door Vogelwacht georganiseerd, door de do- meinbossen werden sporen gezien van reeën en van enkele goudhaantjes. Een bijzonder geslaagde tocht was ook die op 16 oktober langs de Flaauwersin- laag, gelegen vlak tegen de zeedijk na bij het Schelphoekgat. Hier werden tal loze vogels aangetroffen. Naar schatting bevonden er zich die dag niet minder dan 6000 wulpen en 18.000 scholeksters, wel een bewijs voor de rust en de na tuurlijke goede levensomstandigheden die daar voor deze vogels heersen. Naast deze reusachtige aantallen werden nog groepen knobbelzwanen, strandlopers, pleviertjes en wintertalingen waargeno men. Bij het huiswaarts keren van deze tocht konden de deelnemers de vraag niet van zich afzetten, wat er zal ge beuren als de Oosterschelde eenmaal zal zijn afgesloten en de zandplaten niet lan ger het nodige voedsel voor die duizen den vogels zullen opleveren. Waar zul len zij dan heen trekken? In schrille tegenstelling tot de activi teiten van deze prachtige vereniging Voelwacht staat een protest-actie van een 5000 Belgische vogelvangers, die op straat protesteerden tegen maatregelen van de regering, die beogen paal en perk te stellen aan het vangen en verhan delen van in het wild levende vogels. Zij voelen zich bedreigd in hun vrije tijdsbesteding Het college van B. en W. te Veere, de Zeeuwse toeristenplaats bij uitstek, verzoeken de raadsleden te besluiten niet toe te treden tot de Nederlands- Belgische Vereniging Zeeland. De vereniging, die de gemeente Veere onder haar leden wil hebben, treedt o.m. op als provinciale afdeling van het Be nelux Comité Samenwerking. De doel stellingen zijn vooral uitwisseling en on derling overleg van en over velerlei za ken als cultuur, sport en waterbeheer sing. Het Veerse college is van mening dat wil de vereniging haar doelstellingen met succes uitvoeren, zij eerst over een groot aantal leden zal moeten beschik ken. (Advertentie) 55 Het motorvrachtschip „Wieldrecht", bij de kon. maatschappij „de Schelde" te Vlissingcn in aanbouw voor de rederij Ph. van Ommeren N.V. te Rotterdam zal op zaterdag 5 januari a.s. te water worden gelaten. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevr. Y. Matthijs- sen-Scholten. Dit vrachtschip heeft een lengte van 157,40 meter, breedte 20 me ter, diepgang 9.31 meter, en een draag vermogen van 14.800 ton. Het schip zal worden voortgestuwd door een zescylin- der Schelde-Sulzer-hoofdmotor met een maximum vermogen van 6600 A.P.K. CINZANO (Van onze correspondent) Ir. J. J. van Hennik, de Zeeuwse ryks- tuinbouwconsulent, heeft in het jongste nummer van het Zeeuwse fruittelersblad een overzicht gegeven van de gang van zaken in de fruitteelt in dit gebied in 1962. Daarin zegt hij, dat de oogst van de belangrijkste fruitsoorten, appels en peren, matig is geweest. De aanvoer- cyfers van de veilingen liggen nog lager dan in 1961 toen de oogst wat het kwan tum betreft ook al onder het gemiddelde lag. Vooral de perenoogst was belangrijk kleiner. Met cijfers wordt dit duidelijk gemaakt m een artikel in hetzelfde biad van de hand van de heer M. J. Noordhoek van de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. De ze verzamelt elk jaar de aanvoercijfers van de drie Zuid-Bevelandse veilingen Goes, Kapelle en Krabbendijke. De totale appelenoogst op Zuid-Beveland beliep dit jaar een kwantum van 24,5 miljoen kg tegen het vorig jaar 24,8 miljoen, kg. De middenprijs was belangrijk lager, name lijk 43 cent dit jaar tegen het vorig jaar 54 cent. Hierdoor daalde de totale op brengst der appels van 13,4 miljoen gul- Advertentie) Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. (Van onze verslaggever) Het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg lieeft besprekingen ee- voerd met de centrale directie voor de volkshuisvesting om te komen tot de bouw van bejaardenwoningen in deze gemeente. Ook de bouw van een bejaar dentehuis wordt bezien, doch b. en w. achten biervoor voorshands ng geen mogelijkheid aanwezig daar het te be twijfelen valt of er voldoende belang stelling bestaat om de exploitatie ren dabel te maken. Dit blijkt uit een memo die van antwoord op de beschouwingen n.a.v. de gemeentebegrotingen 1963. Het gebrek aan open speelplaatsen in de gemeente laat zich steeds sterker voelen. Er worden nu stappen onderno men om de boomgaarden, die de ge meente heeft gekocht, hiervoor geschikt te maken. Reeds lang bestaat er een plan tot het verbreden van de spoorweg overgang die met de kanaalbrug de nauwe verbinding vormt tussen de delen oost en west van Souburg. De N.S. wil tegelijk met de verbreding de overgang voorzien van halfautomatische afsluit bomen. B. en w. vinden afsluitbomen ongewenst in verband met de onmiddel lijke nabijheid van brug en scholen. Het kruispunt Nieuwe Vlissingse weg (gele gen op de autoweg Vlissingen-Middeb burg en een der gevaarlijkste verkeers punten van het eiland Red.) verkeert nog in een allerminst bevredigende toe stand. Getracht wordt hierin verbetering te brengen waarbij o.m. ook wordt ge dacht aan een snelheidsbeperking tot vijftig km. Ook de kanaalbrug is veel te smal. In het komende jaar zal opnieuw op de noodzakelijkheid van verbreding worden aangedrongen. Om aan een subsidieregeling te ko men werden besprekingen gevoerd met de stichting Zeeland voor maatschap pelijk en cultureel werk te Middelburg. B. en w. merken hierbij op, dat de richt lijnen die door deze stichting hiervoor zouden worden gegeven ook na herhaal de aanvragen nog niet zijn ontvangen. De bouw van een nieuw politiebureau staat bij de Rijksgebouwendienst be- pland voor 1963. Ook de P.T.T. heeft plannen voor een nieuw kantoor. De N.V. kon. mij. ,,De Schelde" heeft plannen om het tuindorp te gaan sane ren. Aan de stedebouwkundige is in ver band daarmee opdracht gegeven een uitbreidingsplan voor dat gebied te ont werpen. den tot 10,6 miljoen gulden. Ook met de peren was het heel wat minder dan in 1961 want de oogst was dit jaar op Zuid- Beveland slechts 9,9 miljoen kg tegen het vorig jaar 13,2 miljoen kg. De midden- prijs daalde met 10 cent per kg en kwam op 39 cent dit jaar tegen het vorig jaar 49 cent. De geldelijke opbrengst van de Zuidbe- velandse peren bedroeg het vorig jaar 6,5 miljoen gulden en dit jaar 3,8 miljoen, gulden. Over de gehele lijn dus mindere resultaten voor de telers van hard fruit, althans in vergelijking met het vorig jaar. Nu was 1961 echter een uitzonder lijk gunstig fruitjaar zodat de heer Noord- hoek toch tot de conclusie komt dat de resultaten over 1962 tot dankbaarheid en tevredenheid stemmen. Ir. van Hennik zegt dat de matige fruit oogst vooral een gevolg moet zijn van de ongunstige weersomstandigheden. Door koud en guur voorjaarsweer was de bloeitijd zeer verlaat en van lange duur en de weersomstandigheden tijdens de zomermaanden waren zodanig dat de achterstand niet ingehaald werd. Met uitzondering van de kanker, die in omvang toeneemt, leverde 1962 weinig moeilijkheden op, wat betreft het optre den van ziekten. Er werd in het afgelo pen jaar ook veel schade ondervonden van de wind. Ir. van Hennik constateert verder een onverminderde belangstelling bij de landbouwers voor de teelt van fruit. Vele zijn de aanvragen om advies,, de opdrach ten voor bodemkartering en groot is de toeloop naar de vakscholen. Ir. van Hen nik acht het een gelukkige omstandig heid dat men zich hierbij wel bewust is van de hoge eisen die hierbij worden gesteld aan de financiering en het vak manschap. Deze tuinbouwdeskundige is ook van mening dat de fruitteelt in Zeeland en West-Brabant (het ambtsgebied van deze rijkstuinbouwconsulent) wordt geken merkt door activiteit en dynamiek. Mo derne beplantingen worden aangelegd, het sortiment wordt zo goed als mogelijk aangepast, er wordt gemechaniseerd en dit alles betekent verbetering van pro- duktie en van kwaliteit en verlaging van de kostprijs. Uit de zachtfruitsector worden door de heer Noordhoek ook verschillende pro- dukten behandeld, waarvan vele voor de Zeeuwse fruitteelt zeer belangrijk zijn, met name voor het kleinbedrijf. Met een aanvoer van ruim 1,4 miljoen kg gaf de pruimenoogst een gering verschil te zien met het vorig jaar. De middenprijs was met 65 cent per kg precies 10 cent per kg hoger dan in 1961. Bij de kersen doet de invloed van de grote aanplant van zure morellen zich gelden want er kwa men dit jaar 130 ton kersen tegen het vorig jaar 75 ton. De middenprijs was f 1,05 tegen het vorig jaar f 1,23. De aardbeienoogst gaf wat kilo's be treft vrijwel geen verschil te zien met 1962. Er kwamen er dit jaar 1175 ton op Zuid-Beveland, waarvan 832 ton enkel in Kapelle. De middenprijs was f 1,33 per kg tegen het vorig jaar f 1,24: een goed resultaat voor de aardbeientelers. Kruisbessen kwamen er 194 ton dit sei zoen tegen het vorig jaar 167 ton. De middenprijs was f0,69 per kg; 1 cent minder dan het vorig jaar. Zeer goed verliep de oogst en afzet van rode bes sen. De aanvoer bedroeg 1052 tegen het vorig jaar 978 ton en de middenprijs steeg van f 0,58 in 1961 tot f0,80 dit jaar. Ook de middenprijs van de zwarte bessen kwam op een belangrijk hoger peil namelijk f 1,83 per kg tegen het vorig jaar f 1,11. De oogst van dit pro- dukt bedroeg echter maar 638 ton tegen het vorig jaar 737 ton op de Zuidbeve- landse veilingen. Ook met de frambozen ging het wat beter dan in 1961, toen de teelt nauwe lijks rendabel was. De aanvoer bedroeg 771 ton, waarvan 588 ton op Kapelle. De middenprijs was fl,54 per kg tegen het vorig jaar f 1,24. Ook met de bra men liep het goed. Hier maakte de mid denprijs veel goed. De oogst liep name lijk terug tot 521 ton tegen het vorig jaar 677 ton, maar de middenprijs steeg van f 0,78 tot f 1,13 en hierdoor kwam ondanks deze belangrijke oogstreductie de geldelijke opbrengst nog wat boven 1961 uit. Deze week moet ik bi de kampioenschappen De Snelvliegers, Oostb Het spreekwoord „be schuld" los ik hiermee Hier komen ze dan: Vitesse aangeduid: 1 Gc 2 A. Boonman, 3 C. Bron, ten, 5 A. Risseeuw jr. geduid: 1 R. Verstraeten, seeuw, 3 J. Bakker, 4 A. C. Bron. Midfond aangec Risseeuw, 2 A. Boonman, ten, 4 M. Krijger, 5 J. Bal onaangeduid: 1 R. Verstra Risseeuw, 3 J. Bakker, 4 5 W. Daansen. Fond aap Jansen, 2 R. Verstraeten, 4 F. de Smit, 5 Gebr. R: onaangeduid: 1 R. Jansen, ten, 3 E. de Milano, 4 W F. de Smit. Jonge duiven P. Merrelaar, 2 W. Daansei sr., 4 W. v. Unen, 5 M. I duiven onaangeduid: 1 W. Daansen, 3 R. Merelaar, 5 R. Verstraeten. Generaal kampioen: 1 (bijgenaamd De Smet-Matl Risseeuw (niet aan te kl Daansen, 4 W. v. Unen, 5 A. Boonman, 7 M. Krijge 9 C. Bron, 10 P. v. Hee. Al deze grote kampioen proficiat. Het stormachtige weekei geweest, dat een groot aan de elfde Bredase kampioen gebracht in een tent, over! stands in de zaal moesten opening werd verricht do< J.M. van Bijnen, die het verschijnsel noemde, dat si hier al jaren samengaan, feuilles hem ook in het gen zijn toebedeeld. Wegens ziekte moest de van de kring Midden-Bra jarige heer G. v.d. Brand u stek laten gaan. Zijn inzen ken veel belangstelling. Netten van de Bredase p< eniging de Onderduikers, pioenendag weer had georg pater Domitius van de St.-. ging, spraken dankwoorden ook nu weer was geprestee dan vijfhonderd duiven, er inzendingen uit België, wer door de heer W Rademaker De voornaamste uitslage Sips, 2 Q. Diepsraten, 3 J. v. Raak, 5 B. de Ruyter, en naars van negen prijzen en Moll, 2 J. v. Geel, 3 C. 4 J. Sips, 5 A. v. Amersfoo Senioren uit Breda (eenh 1 H. Dijkers, 2 M. v. Zun Dirven, 4 W. Hollander, 5 enz. enz. Stands van buiten Breda: melen. Dongen; 2 A. Corema 3 J. Kanters, Zevenbergen; bergen, Zevenbergen; 5 E. De postduivenvereniging A uit heeft haar jaarlijkse ho ling gehouden in café Den werden in totaal 300 duiven puntenuitslag ging over zes

de Stem | 1962 | | pagina 6