Statenleden willen PZEM f 300.000,laten bijbetalen MIENTJE DE soep itie Nieuwe griffier beëdigd AANSLUITING LAATSTE ONRENDABELE PERCELEN Tlitsen uit de Staten Voor toekomst reservering onmisbaar Middelburg-Bussum v.v. Belgisch vrachtsch sleepboten vlot getrokken Baad Ovezande voelt zich in de steek gelaten door CS Ruilverkaveling Canisvliet kreeg vlot haar beslag orgel) H - MODERN ersdiensten •renartsen XAMENS DGWATER IE MANS i\aandag Zeeuwse stalen: Outillage aan veer Kruiningen verbeteren Vissersschip „manipuleerde met mijn Kreken worden cultuurgrond Na aanvaring op De Schelde Gerestaureerde kerk Hoofdplaat vandaag in gebruik Saneringsplan Havenkwartier Zierikzee vastgesteld Middelburgse plunderaars veroordeeld Nieuwe Gregoriusridder Raad Clinge huldigt burgemeester EHBO hield in Sluis distric tsoef enavond Hoofs en vriendelijk Teleurgesteld Brittannië - soep ilvertenlie iiaarue de nemen waar: voor Oost- denburg dokter Rijk, tel. or Axel, dokter Schiltman; Retranchement, Sluis en kter Beek uit Zuidzande; ande, dokter Terburg; voor kter Bos; voor Biervliet, kter Kalkman uit Bier- irug dr. de Ruijter, tel. oes dr. Griep, tel. 01100 in dr. de Greet, tel. 01184 ;zand, 's-Heer Arendskerke dijk dr. Zonnevijlle, tel. rssele en Nudorp dr. Ki- 105 203; Krupiningen, Rilland-Bath en Hans- nker, tel. 01134544; Drie- leerenhoek dr. Geldof, tel. adendamme en Hoedekens- tmann, tel. 01195450. ren dierenartsen hebben Dostburg, Sluis en Groede uw uit Groede, tel. 01171- en Nieuw-Namen, de heer ulst; voor Axel, Zaamslag "ent, de heer Janssen uit j488; Goes, A. Elzermann, Ovezande, N. Gaakeer, Advertentie) ERKEN VAN Z TOT VERSITEIT UTRECHT suniversiteit te Utrecht iet kandidaatsexamen wis- uurwetenschappen W. M. Maartensdijk. dag 23 december, zijn de hoogwaterstanden in de and als volgt: Hansweert mr; Terneuzen 12.09 uur; 4 uur; Wemeldinge 1.05 en december zijn de tijden iterstanden in de provincie /olgt: Hansweert 1.10 en neuzen 0.37 en 12.54 uur; en 12.30 uur; Wemeldinge ;ur als zwart-wit ;rkrijgbaar bij HULST 5 automaat. Dijck 15 en 19.30 uur De generaal 15.45 uur Greep naar de 20 uur De stille getuige, De piraten van Tortuga, n 20 uur The ladies man, Jw 20 uur De piraten van State fair, a.l., 16.30 en nies contra de Vampiers, i 15 uur Grote schieting GEWACHT neire 15 uur Schieting sche 15 uur Schieting 18 uur Prijskaarting NDE tde 15 uur Schieting 30 uur Serieakarting 19 uur Kalkoenkaarting uur Duivenexpositie Jw 15 uur Charlie Chap- 17.15 en 20 uur Ik zal >p uw dochter, 14 j. 1 Hoktentoonstelling r Schieting '-13 u. Hoktentoonstelling uur Prijskaarting 20 uur Mannen achter 14 j. 20 uur De overval, 18 j. en 19.30 uur De blikken 19 en 21 uur De overval, en 21 uur De blikken 21 uur Cape Fear, 18 j. door de hel, 14 j. K 'e G. I. blues, a.l. ust; 20 u. De Vledermuis DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 MUÏDEN ïrk 20 uur Kerstconcert 20 uur De stille getuige, w 20 uur La dolce vita Dr. D. van der Wel, de nieuwe griffier van de Staten van Zeeland, is gistermorgen, een dag na zijn benoeming in de Staten zaal geïnstalleerd. Ten overstaan van de Staten legde hij de ambtseed af. De commissaris van de Koningiil, jhr. mr. A. de Casembroot, wenste dr. van der Wel een vruchtbare werktijd toe. Hij verzuimde vervolgens niet de heer J. van Tuinen, die enige tijd als waarnemend griffier werkzaam is geweest, met nadruk dank te brengen voor de uitstekende manier waarop hij de inte rimperiode heeft overbrugd. De Staten van Zeeland hebben een telegram van gelukwens gezonden aan de heer P. Vercauteren, frac tieleider van de KVP, naar aan leiding van diens benoeming tot ridder in de orde van de H. Gre- gorius (zie onze editie van giste ren). OO Dc geheimzinnigheid van de minister aangaande de oesterproef bleef de Sta tenleden ook gisteren dwarszitten. Ge deputeerde Staten zullen op korte ter mijn haring of kuit bij de minister pro beren te krijgen. oo De heer C. Verdonk (KVP) heeft ge vraagd of dc te verwachten toename van de arbeidsplaatsen in Zeeland in de nabije toekomst (1000 per jaar) vol doende zal zijn om dc bevolkingstoena me op te vangen. Gedeputeerde A. Ka- land (C.H.) vond dat moeilijk te zeggen. Hij dacht van „ongeveer". oo De Staten hebben het bezoldigingsbe sluit voor de provinciale ambtenaren van Zeeland in het kader van de rijks voorschriften gewijzigd. Er waren veel bezwaren tegen het „gemillimeter" uitspraak van de heer C. Hoek. PvdA met de salarissen voor de lagere ambtenaren. Voor deze ambtenaren werd bijzondere aandacht gevraagd en dan nog eens ..extra in het bijzonder" voor het personeel van de provinciale veerdiensten. Gedeputeerde M. v. Poelje (PvdA) kon slechts antwoorden dat elke mogelijkheid om de uitkomsten voor het lagere personeel te beïnvloeden zal worden aangegrepen. Hij was het er mee eens, dat het personeel van de veer diensten zich in een bijzondere positie bevindt. oo Het E.T.I. en de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk hebben verhoging van subsidie gekre gen. Wat het E.T.I. betreft ging het mis schien wat meer van harte, volgens de heer A. Berenpas PvdA. omdat het E.T.I. meer spectaculair werk verricht. De A.R. en de S.G.P. stemden tegen de toekenning van f 7500- aan de stichting Zeeland voor de aantrekking van een functionaris voor jeugd- en sportzaken. oo De heer C. Berbers (KVP) vroeg in verband met de subsidieverhoging aan de stichting Zeeland hoe G.S. denken over verhoging van subsidie aan de contactcommissie Samenwerkingsorga- (Van onze redacteur) Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren een motie aange nomen en gezonden naar de mi nisters van Verkeer en Waterstaat en Financiën en de leden van d2 Staten-Generaal met betrekking tot de slechte outillage van het veer Kruiningen-Perkpolder. De Staten zijn van oordeel dat verder uitstel van de verbetering van deze outillage onverantwoord is en remmend werkt op de ont wikkeling van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Zij menen dat de regering op korte termijn maatregelen dient te treffen om het tempo van de ver betering van de outillage van het verkeer Kruiningen-Perkpolder op te voeren. nen Maatschappelijk Werk. Hierop werd vanachter de bestuurstafel niet inge gaan. omdat het buiten de orde werd beschouwd. oo G.S. moesten bakzeil halen met hun voorstellen om geen subsidie te verle nen aan de verenigingen Pro Juven- tute. de vereniging voor Kath. Gezins voogdij en aan de vormingsinstituten voor de bedrijfsjeugd. Dc staten meen den dat hier wel degelijk een taak ligt voor de provincie. G.S. waren van oor deel van het rijk en de gemeenten hier wat moeten doen. De A.R.-fractie was het alleen wat de vormingsinstituten voor de bedrijfsjeugd met G.S. eens. Maar die steun was natuurlijk onvol doende. oo De Staten stonden van harte achter het subsidie ten behoeve van dc stich ting van een cultureel gebouw te Ter- neuzen. Alleen de S.G.P. was principieel tegen. oo Het voorstel van G.S. om voor 1963 geen subsidie beschikbaar te stellen aan de stichting Terneuzense Muziekschool werd op aandringen van de heer K. Keu- nig (PvdA) omgebogen tot een voor waardelijke medewerking. Voor 1963 zal alsnog subsidie worden verleend. Maar er zal nu zo spoedig mogelijk tot een samenwerking met de provincie geko men moeten worden. Als termijn is een jaar gesteld. oo De stichting Zeeuwse Muziekschool kreeg meer subsidie. De heren A. van Geesbergen (KVP) en mr. Keunig vond het jammer dat er leerlingen van niet aangesloten gemeenten uitgesloten wor den van muziekonderricht bij de stich ting. Gedeputeerde mr. dr. A. Mes (KVP) antwoordde dat er geen andere mogelijkheid meer was. Verschillende gemeenten gingen namelijk parasiteren op de inspanningen van de wel aange sloten gemeenten. De leden zouden het jammer vinden wanneer het lesgeld ver hoogd zou worden. Hierover wordt bij de stichting namelijk gedacht. oo Gisteravond om half negen na vijf tien uur vergaderd te hebben na men de staten de provinciale begroting voor 1963 zonder hoofdelijke stemming De Staten van Zeeland hebben zich veel tijd gegund voor de be handeling van het voorstel de laatste 585 onrendabele percelen aan te sluiten op het elektriciteitsnet van de PZEM, een onderwerp dat al meer punt van bespreking heeft uitgemaakt. Het voorstel van G.S. was 300.000 gul den, zijnde 10 pet. van de totale aanslui- tingskosten, van provinciewege ter oe schikking te stellen aan de gegadigden. De laatsten zouden zelf 33 pet. voor hun rekening moeten nemen. Dit percentage en de daaruit voort vloeiende kosten werden door de meeste leden aan de hoge kant geacht. Tijdens het debat groeide bij de Staten verzet tegen het voorstel. Gezien de krappe financiële positie van de provin cie heerste algemeen de overtuiging dat een extra bijdrage uit de provinciekas uitgesloten was. Mr. J. Schlingemann (WD) wilde een extra bijdrage voor bedoelde onrenda bele percelen uit het winststaldo van de PZEM over 1961 halen. Aanvankelijk scheen hij algemene bij val in de Staten te krijgen, omdat het voorstel van G.S. voor de betrokkenen niet aantrekkelijk genoeg bevonden werd. Er kwam zelfs een nieuw voorstel uit de vergadering voort om de extra bij drage van de PZEM uit de winstreserve te stellen op 300.000. VOOR UITBREIDING Gedeputeerde A. Kaland (CH), die het kruit voor zijn verdediging goed ver deeld had, deed in laatste instantie een klemmend beroep op het verantwoorde lijkheidsbesef van de Staten. Hij zei, dat de PZEM voor bijzonder hoge investe ringen zal komen te staan in verband met de te verwachten uitbreiding van de produktie in de komende jaren van 30 tot 40 pet. Voor 1965 moet ruim vijf miljoen gul den gereserveerd worden, om de dan ont stane exploitatielasten te kunnen op van gen. Er is momenteel 3,3 miljoen gereser veerd. Over 1962 zal daaraan niets toe gevoegd kunnen worden. Het bereiken van een reserve van vijf miljoen achtte de heer Kaland van levensbelang voor de ontwikkeling van Zeeland en voor de bedrijfszekerheid van de PZEM. Hij vond het in dit verband onverant woord gelden aan de PZEM-reserve te onttrekken. Dit zou de ontwikkeling van Zeeland zelfs schade kunnen berokkenen. Het knappe betoog van de heer Ka land heeft het voorstel van G.S. nog bijna gered. De gehele P.v.d.A.-fractie maakte aan het slot namelijk een omme zwaai. De AR had zich in meerderheid reeds achter G.S. gesteld. G.S. kwamen echter twee stemmen te kort. Nu werd het initiatiefvoorstel, dat (Van onze correspondent) Donderdagmiddag is het vissersvaar tuig YE-138 van schipper A. S. uit Yer- seke, de haven van Colynsplaat binnen gelopen met een magnetische mijn van Engelse makelij aan boord. Het tuig was by het vissen op de Noordzee ter hoogte van het lichtschip Goeree in de netten geraakt. Aanvankelijk dacht men, dat er tus sen de vis in de netten een olievat lag, maar toen de netten aan boord waren getrokken zag men, dat er een mijn in zat. Het schip zette koers naar Colijns- plaats, waar het ondanks het verbod toch binnen is gevaren. De Mijnopruimingsdienst van de Ko ninklijke Marine heeft daarop het vaar tuig buiten de haven verankerd op de Oosterschelde. De vier opvarenden gin gen van boord. In de loop van vrijdag is het schip echter los geraakt van zijn an ker en op drift gegaan. Een marinesleepboot heeft toen de schipper en zijn broer overgezet op de YE-138. De schipper wilde daarna zijn schip de haven van Cats binnenvaren, wat door de rijkspolitie te water werd verhinderd. Na overleg is het schip toen naar de Zandkreek gevaren, waar de mijn overboord is gezet en met boei en gemarkeerd. Een dezer dagen zal ze waarschijnlijk tot ontploffing worden gebracht. (Van onze verslaggever) De ruilverkaveling Canisvliet heeft ondanks het grote aantal stemmen op bijzonder vlotte wijze haar beslag ge kregen. Vóór stemden 77 procent van de eigenaren, die tezamen 69 procent van de grond in eigendom hebben. Iets meer dan de helft van de eigenaren (51 pro cent) zyn buitenlanders. Oorspronkelijk zouden voor het plan Canisvliet 2300 ha onder de ruilverkaveling vallen. In een later stadium is echter 600 ha hiervan afgesplitst. Deze grond wordt gereser veerd voor industrievestigingen in de kanaalzone. Drie miljoen kubieke meter grond die uit de kanaalverbreding wordt verkregen wordt in de kreken in het gebied Canisvliet gestort hetgeen een belangrijke aanwinst aan cultuurgrond betekent. 6,3 miljoen geïnvesteerd Uit de gegevens, die tijdens een pers conferentie van de Cultuurtechnische Dienst Zeeland over het jaar 1962 gister morgen werd medegedeeld, blijkt voorts, dat het bestek voor de ruilverkaveling Kleverskerke (980 ha) in een keer kon worden aanbesteed. Reeds in 1963 hoopt men hier met de werkzaamheden gereed te komen. De vlotte uitvoering is onge twijfeld beïnvloed door het vertrouwen dat is gewekt bij de gang van zaken in de verkaveling Walcheren. Vijf kilo meter wegen zijn aanzienlijk meer ver centrum, dat zoals bekend aan het Wal- cherse gedeelte van de Sloe wordt aan gelegd. De kosten hiervan worden ge zamenlijk door de gemeente Arnemuiden, provincie en overheid gedragen. In totaal werden dit jaar in de her verkaveling Zeeland, de ruilverka veling Kleverskerke, de waterschaps en gemeentewerken en de aanvul lende werken 6,3 miljoen gulden ge ïnvesteerd. Hiervan gingen 2,8 mil joen naar de herverkaveling Zee land dat 35.000 ha omvat. De uit gevoerde werken in dit onderdeel stonden in het teken van de afwer king. Het plan voor toedeling voor de Zak van Zuid-Beveland zal in de loop van 1963 ter visie worden breed ten behoeve van het jeugdvakantie- Deltawerken. De bezwaren tegen de lijst van gelde lijke regelingen in de herverkaveling Walcheren werden nagenoeg geheel af gehandeld. Voorts werd dit jaar gestemd in het ruilverkavelingsgebied Walsoor den (ong. 1150 ha). Vóór stemden 99,3 procent van de eigenaren, die eenzelfde percentage van de grond in eigendom hebben. In Stoppeldijk (6000 ha) werd dit jaar met de eerste schatting begon nen. Deze zal in 1963 worden voltooid, terwijl tevens een begin zal worden ge maakt met de uitvoering van het plan van voorzieningen. Voor Noord-Beveland is een uitvoe ringscommissie bezig met de opstelling van een verkavelingsplan, dat in de loop van 1963 aan G.S. van Zeeland zal wor den voorgelegd en dat naar verwacht in 1964 zal worden gestemd. De werk zaamheden in dit gebied zijn urgenter geworden door de uitvoering van de ondertekend was door'de heren C. Ver donk (KVP), C. van der Peijl (CH),mr. J. Schlingemann (VVD), D. Kodde (SGP) en P. v.d. Hoeve (AR) met 22 tegen 19 stemmen aanvaard. TARIEFSVERHOGING De heer Kaland zei voor de stem ming o.m. nog, dat het aannemen van het initiatiefvoorstel er wel licht toe zal kunnen leiden dat de PZEM tot een tariefsverhoging in de naaste toekomst zal moeten overgaan om zich te kunnen red den. De nog ongeveer 60 super-onrendabele percelen in Zeeland bleven buiten be schouwing. De aanneming van genoemd voorstel zal er wel toe bijdragen dat de super- onrendabele gebieden nog slechts weinig kans op aansluiting zullen hebben. (Van onze verslaggever) Eerst tegen het nachtelijke uur van donderdag is de „Mokambo", het Bel gische vrachtschip, dat op de Schelde ter hoogte van Boei i3 nabij Borssele in aan varing is gekomen met het Duitse vracht schip „Regina", door negen sleepboten vlot getrokken. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen op eigen kracht voortgezet. De 9099 ton bruto metende Belg, onderweg van Matadi naar Antwerpen, raakte kort na de aanvaring aan de grond. De „Regina" kwam op de rede van Vlis- singen voor anker, daar ze geen toe stemming had gekregen om de reis van Terneuzen naar Polen voort te zetten. Het grote vrachtschip werd bij dc aanvaring aan stuurboordzijde ern stig beschadigd. Het sloependek en een sloep werden in een ravage herschapen. Heb schip kreeg voorts aan stuurboordzijde een groot gat scheepszijds. Voor schip en bemanning gelukkig echter boven de waterlijn. Bij de „Mokambo" waren al spoedig op waarschuwing van het ber gingsvaartuig „Dolphijn" uit Vlissingen dat bij het aan de grond lopen in de nabijheid was, de sleepboten Jean Claude Gerling uit Terneuzen en de „Scaldis" uit Vlissingen ter plaatse. Er kwamen later nog „De Schelde" uit Terneuzen en niet minder dan zeven sleepboten uit Aptwerpen bij. De sleepboot „Ar mada" werd nog verder versterkt met de zeeslepers „Humber" uit Rotter dam en „De Oostzee" van Dover (E.) beide eigendom van Smit Co inter nationale sleepdienst. Bij het opkomende water gaf de kapitein van de „Mokam bo" echter slechts aan twee sleepboten toestemming vast te maken om bij hoog (Van onze verslaggever) Nadat de katholieke gemeenschap van Hoofdplaat maandenlang voor de zon dagsdiensten gastvrijheid heeft genoten in de kerk van de Ned. Herv. Gemeente, zal zij vandaag haar eigen gerestau reerde kerk in gebruik nemen. Met deze restauratie wordt meteen gebroken met enkele tradities, die b.v. voorschreven, dat mannen en vrouwen gescheiden za ten in het kerkgebouw. Verder zijn er in de „nieuwe" kerk ook geen speciale kinderbanken meer en evenmin ver pachte plaatsen. Twee jaar geleden is de restauratie van de Eligiuskerk begonnen. Achter eenvolgens hebben alle onderdelen van de kerk een beurt gekregen, zodat nu werkelijk gesproken kan worden van een algehele vernieuwing. Het werk is uitgevoerd naar ontwerp van architect J. C. P. Loonen uit Breskens. De dage lijkse supervisie heeft pastoor H. J. Deenen zelf op zich genomen. Hij bleek begiftigd te zijn met een opmerkelijke technische knobbel en „doe-het-zelf-ma- nieren", waarbij hij de priesterlijke toog gaarne ruilde voor het werkmans plunje. Het in ruime mate aanwezige smeed werk in de kerk is gemaakt door de 22-jarige Cees Clement uit het Brabantse Vught. De katholieke gemeenschap heeft haar dankbaarheid jegens de Ned. Her vormde gemeente tot uiting gebracht door f 230 bijeen te brengen, waarvoor de Ned. Herv. Kcrkeraad een passend geschenk zal worden aangeboden. De raad van Zierikzee kwam byeen om een voor de toekomst van de stad zeer belangryke beslissing te nemen, namelijk de vaststelling van het plan tot sanering van het zgn. Havenkwar tier. Bij monde van de fractievoorzitters verklaarde de raad zich akkoord met de voorgestelde vaststelling. Enkele leden drongen er op aan voor de toekomst de mogelijkheid te behou den tot gedeeltelijke wijzigingen van het plan. Deze mogelijkheid is overigens altijd aanwezig. De raad achtte de ingediende be zwaarschriften van te geringe betekenis om daarvoor de vaststelling van het plan verder uit te stellen. water een poging tot vlotbrenging te maken. In het tweede ruim van het 7000 ton metende, met zwavel geladen Duitse vrachtschip „Regina" ontstond brand. De machinist van de in het ruim opere rende loader J. P. M. uit Terneuzen haastte zich uit het ruim te komen toen hij vuur achter de loader bemerkte. De bemanning van de „Regina" zette met de scheepspompen water op de lading, maar het leek of de brand zich hierdoor uitbreidde. De inmiddels ge arriveerde brandweer uit Terneuzen onder leiding van commandant C. van Strien, liet het vuur met koolzuur be strijden. Na ruim een uur was men de brand meester. Doordat de loader vrij vlug uit het ruim kon worden gehaald ontstond hieraan geen schade. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in het feit, dat zwavel op de warme motorkap van de loader, is ge komen. De arrondissementsrechtbank te Mid delburg heeft vonnis geveld wegens het stelen uit twee friteswagens en het plun deren van een sigarettenautomaat, over de sjouwerman A. de B. uit Middel burg, C. J. v. G., leerling-timmerman en de minderjarige M. C„ sjouwerman, eveneens wonende in Middelburg, tot resp. 5 maanden, 3 maanden en 12 we ken hechtenis, waarvan de laatste straf 8 weken voorwaardelijk en onder toe- zichtstelling inhield. De buit bedroeg 46 doosjes sigaretten, ongeveer f 15,- en B. frs. 220. De directeur J. L. y. d. H. uit Voor burg, die werd beschuldigd van roeke loos rijden op 11 augustus, waardoor 3 personen ernstig werden gewond een meisje moest een deel van haar been laten amputeren werd van deze be schuldiging vrijgesproken. Daar de offi cier de verkeersovertreding v. d. H. was iets over de middenstree-p geko men niet subsidiair ten laste had ge legd, is een en ander voor de beschul digde gunstig afgelopen. Voor de diefstal van een bromfiets werd de losarbeider M. R. P. uit Vlissin gen veroordeeld tot 5 maanden hechte- h'm. L. J. F. van Westerschouwe (Burgh) zou zonder akte hebben gejaagd, maar werd ook van deze beschuldiging vrij gesproken, omdat hij achteraf wel m het bezit bleek van zulk een toestemming. De zaak van de aanrijding die M. v. D. uit Sint-Annaland overkwam, en die in appèl werd behandeld, wordt aange houden. De rechtbank wil eerst ter plaatse de situatie onderzoeken. Voor „Mientje van het orgel" is J het vandaag de grote dag. Mina, een t i voor iedere Middelburger overbe- J kende verschijning, treedt op voor de J televisiecamera's. 4 J Mientje van het Middelburgse 4 i draaiorgel, officieel mevrouw M. Pluijmers geheten, verleent mede- J werking aan het „Weekendjournaal" J dat vanmiddag tussen drie en vijf i uur wordt uitgezonden. En het blijft niet eens bij één op- i J treden, want Mientje speelt eveneens 4 J mee in een t.v.-programma van Guus i Oster. AI deze aandacht krijgt zij omdat J zij ruim een kwart eeuw met het eni- t J ge Middelburgse draaiorgel door de t straten trekt. i Vandaag zal Mientje, met de felle J studiolichten op zich gericht, iets t vertellen over haar wederwaardighe- t den tijdens de afgelopen vijfentwin- J 4 tig jaar in de Zeeuwse hoofdstad. f Mientje zelf vindt het „nogal een t J eng gedoetje, daar in Bussum". Ze is t er een beetje zenuwachtig van. Maar J ze heeft haar voorbereidingen getrof- r fen. Haar fraaiste kleren heeft ze f opgestreken om „op d'r best" voor de i camera's te verschijnen. i De koperen bus, waarmee ze 's zo- 4 J mers iedere dag Middelburge iinvo- J ners en de toeristen het geld uit de 4 zak „rammelt", gaat vanzelfsprekend mee. De enorm grote geldbus heeft 4 voor deze gelegenheid drie poets- beurten achter elkaar gehad. 4 Met het welvertrouwde boodschap- i pentasje cn haar bus neemt Mina '4 vandaag plaats naast een Amsterdams t draaiorgel dat speciaal voor deze uit- 4 zending naar Bussum werd gehaald. Het Middelburgse pierement, „de J Sater", naar Bussum te vervoeren 4 was een te groot experiment. (Van onze correspondent) In de vrijdagavond gehouden raads vergadering te Clinge, waarin de be groting 1963 aan de orde kwam, heeft wethouder A. C. J. de Deckere namens de gehele vroedschap burgemeester P. V. M. Vercauteren van harte gecompli menteerd met diens benoeming tot Gre goriusridder vanwege zyn bestuurslid maatschap van de N.C.B. Spreker zag in deze hoge kerkelijke onderscheiding waarop het hele ge meentebestuur trots is, een erkenning van de veelzijdige verdiensten van de familie Vercauteren in de maatschappe lijke sector in al haar geledingen. Een stoffelijk felicitatieblijk vergezelde deze gelukwens. In zijn dankwoord stelde de gedeco reerde vast dat het vellen van een be leidsoordeel niet slechts afhankelijk is van bisschop en parochieherder, want aan deze onderscheiding droeg ook de gemeenteraad een steentje bij. Met na me werd hier op gemeentebestuurlijk terrein in de sociale en andersoortige sectoren voor de katholieke gemeenschap het een en ander bereikt. De raad van Ovezande voelde zich donderdagmiddag danig in de steek ge laten door G.S. van Zeeland en hij heeft niet nagelaten by monde van haar voor zitter mr. Mooyman hiervan te getui gen. Het betrof het zo pas bekend ge worden schema, waarin het Zeeuwse contingent woningwetwoningen wordt verdeeld over de gemeenten. Op desbetreffende vragen van de heer de Jonge waarin deze- afgaande op pu- blikaties in de pers - de conclusie trok, dat Ovezande ,door het college van G.S. totaal in het vergeetboekje is geplaatst. De voorzitter antwoordde dat er inder daad bericht was ontvangen omtrent het niet toekennen van een of meer wo ningen. „Het is droevig maar waar", al dus de burgemeester die er zijn teleur stelling over uitsprak dat Ovezande door Middelburg „totaal was gepasseei'd" tij dens de woningtoewijzing. Hij wilde de verontrusting in de raad van Ovezande met nadruk aan het pro vinciaal bestuur kenbaar maken. „Te genover de algemene tendens om de structuur van de Zeeuwse plattelands gemeenten de nieuwe impuls en daar mee een gezonde leefbaarheid te ver schaffen, komt deze verdeling in een pa radoxaal daglicht te staan!" zo zei hij. Hij deed de toezegging dat alle moge lijke middelen te baat zullen worden ge nomen om het standpunt van G.S. te doen veranderen, al maakte hij zich wat dat betreft geen al te grote illu sies. „Hopelijk zijn de heren in Middel burg ons platteland en onze gemeente in de naaste toekomst genadig", zo ver volgde de burgemeester, want 'wij heb ben evenzeer behoefte aan goede en goedkope woningen". Hij doelde hierbij op de reserve aan woningwetwoningen, de premiebouw en de zgn. woningen die ten behoeve van het personeel bij de grote bedrijven worden toegekend. Tijdens de rondvraag opperde de heer Remijn de suggestie om de woningbouw in de Burgemeester Andriessenstraat een meer uniform karakter te geven en zo doende te voorkomen dat een allegaar tje van bouwstijlen de aanblik ontsiert. De voorzitter repliceerde op deze sug gestie met de toezegging dat met de architectonische facetten ten volle reke ning zal worden gehouden maar dat geenszins de eenvormigheid van som mige stadswijken moet worden nage streefd. Ook de riolering kreeg de aandacht toen de heer van Steenbergen opmerk te dat zich onregelmatigheden hebben voorgedaan op sommige lozingsplaatsen en dat met name als gevolg van de ondeskundige bouw van sceptic-tanks. De voorzitter antwoordde dat op ver antwoorde wijze toezicht zal worden ge houden. De waarnemend secretaris werd in het zonnetje gezet vanwege de zor gen welke hij gedurende de interim-pe riode aan de gemeente heeft besteed. Aan de districtsoefenavond voor w. Z. Vlaanderen van de E.H.B.O. werd deel genomen door ploegen uit Breskens, Groede, Oostburg, Sluis, Waterlandkerk je en IJzendijke. Het gemeentebestuur van Sluis werd vertegenwoordigd door burgemeester P. F. v. Hootegem en wet houder J. Gevaert. Verder waren aan wezig pastoor J. Lavrijssen en de dokto ren G. de Meijer uit Sluis, H. Bom uit Cadzand en A. Lievens uit IJzendijke. Gewerkt werd aan de hand van een ver ondersteld auto-ongeval. Na de behandeling werd door een van de aanwezige doktoren het ongeval be sproken. D otterdam kreeg van Antwerpen een gelukwens bij het binnenlopen van het 25.000e schip in de haven. Burge meester Van Walsum heeft met sche pen Delwaide ook deze week weer een vriendschappelijk debat gehouden over de Schelde-Rijnkwestie. Het typeert wel de merkwaardig veranderde sfeer tussen de beide grote havens. Het debat leverde niet veel nieuws op. Schenen Delwaide vertelde van zijn moeilijkheden. Burgemeester Van Walsum deed dat ook. Klaagde de Ant werpenaar over geringe steun, die zijn haven in eigen land ondervindt, de Rotterdammer troostte hem mistroos tig met een „wij ook". Zit Antwerpen ingekuild in een expansie-belemme rende agglomeratie, Rotterdam weet ook al niet meer, waar het nog uit breiden kan en moet zijn toevlucht zoeken op en in de Maasvlakte. Feitelijk wist de Rotterdamse bur gemeester nog spits een pleidooi te voe ren voor meer Nederlandse hulp aan Rotterdam, wat Antwerpen er tevens van moest doordringen, dat het niet moest concurreren met de haven aan de Nieuwe Maas in het aantrekken van overheidssteun en ook de Rijn vaartpremies dienden oDgeheven. Maar dit laatste was bij het bekende stand punt van Antwerpen eigenlijk een soort intrappen van een open deur. Naarge lang de verwezenlijking van de kortste verbinding door de Tussenwateren, wil België immers afstappen van de Rijn vaartpremies. Wel verwachtte iedereen wat nieuws te horen uit Rotterdam, iets concreets omtrent de situatie met de nieuwe Schelde-Rijnverbinding. Maar de Rotterdamse burgemeester heeft er wijs over gezwegen, uit hof felijkheid, gaf hij te verstaan, tegen over de Nederlands-Belgische onder handelaars, die over hun eindverslag zitten te peinzen. Zo was en bleef het een hoofse, vriendelijke samenkomst met wat tas ten en zoeken zonder juist te verhel deren, wat men er graag vinden wil de. Met dat al een getuigenis van ver beterde verstandhouding die als zo danig toch wel iets belooft van een bevredigend compromis, dat we dan ook van de onderhandelaars en de re geringen binnen afzienbare tijd tege- moetzien. gkybolt, de bliksemstraal uit de he mel, is een in Amerika ontworpen raket, die onder de vleugel van een bommenwerper vervoerd kan worden en dan losgelaten wordt om over een afstand van meer dan 1600 km naar het doel te schieten. De V.S. hadden Brit tannië aangeboden gebruik te maken van dit project. Ze konden zich dan het geld besparen, dat ze wilden ste ken in een eigen vinding, de Blue Streak, die van bases op het land kon worden afgeschoten. De Engelsen aanvaardden dit aanbod. Vooral de luchtmacht was er blij mee, want door al dat rakettengedoe gaat de betekenis van de bommenwerpers voortdurend achteruit. Werkelijk als een bliksemstraal uit de hemel kwam toen de mededeling, dat de V.S. het hele Skybolt-project wilden schrappen. Hiermee kwam de eigen kernmacht van Groot-Brittannië welker eigenheid toch al was ver zwakt door de afhankelijkheid van Amerika helemaal op losse schroe ven te staan. Deze mededeling viel in dezelfde tijd, dat Dean Acheson, een van Kennedy's adviseurs, Engeland meende te moeten kapittelen, omdat het zijn tweede-rangsrol in de wereld van heden niet besefte. Al wat er nog aan nationalistische trots leeft in Al bion icwam tot een uitbarsting. MacMiilan was de ondankbare taak toebedeeld het Britse prestige zo goed mogelijk hoog te houden. Hij reisde eerst naar Parijs, waar hij De Gaulle trachtte te interesseren voor het op bouwen van een nucleaire macht van de Nato, waarin Frankrijk zijn atoom bommen en ervaring dan ook moest onderbrengen. Om die samenwerking te vergemakkelijken zou Parijs soepe ler moeten worden inzake de toetre ding van Engeland tot de Euromarkt. In beide opzichten bereikte MacMiilan niets. En met dit „niets" reisde hij naar zijn ontmoeting met Kennedy. Na Cuba is de Amerikaanse presi dent van een zeldzame hardnekkigheid bezield. Hij beeft de Britse premier ronduit gezegd, dat de verdere ontwik keling van het Skybolt-project op 2 1/2 miljard dollar zou komen te staan en dat de deugdelijkheid ervan nog du bieus is. Daarom geeft Amerika het project op. Wat Engeland nu wei kan krijgen ziin de deugdelijke Polaris- raketten, die van een duikboot af ge lanceerd kunnen worden. Maar dit plan onderstreent dubbel de afhankeliikheid van Amerika, al blijft Engeland dan nog in naam een onafhankelijke atoom macht behouden. De conservatieve oers in Engeland briest van woede. De luchtmacht is diep ontgoocheld. Als strategisch slag zwaard zal ze moeten worden afge schreven. Maar gezien de zware econo mische moeilijkheden (de werkloos heid loopt weer hoog op) kan Brit tannië er niet aan denken enorme kos ten te spenderen aan zelfstandige ont wikkeling van een ander raket-pro ject. Berekend is, dat Engelands in komstenbelasting dan met 30 procent omhoog zou moeten gaan. Het zijn trieste dagen voor de Britse trots. En de regering-MacMillan ver speelt weer een stuk van haar good will. (Advertentie) Clmm pignonsoep 4 borden 68 ct. Vraagt uw winkelier

de Stem | 1962 | | pagina 3