I op of flop' voor eerste maal Jive5 Oude de KUYPER DE SCHADUW VAN DE TIJD Zwart Wit Wiel Knipa presenteert „Sterren en streken" FRANKLIN THEE Hoofdambtenaar B.J.M. Ober verlaat telefoondistrict Breda Minter en H inter en de dolende Zozer Wellicht toch relay-program U proeft de moutwijn Christopher Landon 22 Rotterdam. ocjezecji TAFELTENNIS Weer vervoer honden en katten MAAG- EN DARMKLACHTEN? Om schaatstitels in Japan Engelse kustvaardei aan de grond Door stuk balk getroffen en gedood Twaalf maanden met aftrek voor mishandeling 16 Let W VAN DER STEEN WiidH ft//uilen mtn Mammmwn! DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 DECl^iUüLK 1962 jjet programma „top of flop" beroemd! en berucht, maar bekend bij iedereen *al op vrijdag 11 januari voor de eerste maal „rechtstreeks" de lucht in gaan. Normaal wordt er de dag van te voren (de laatste weken ook wel langer voor die tijd) een opname gemaakt. Met de amplex-installatie maakt het niet zoveel verschil, want het program ma gaat gewoon door. „Iemand die denkt dat het een opname is en zich daarbij veiliger voelt" deugt eigenlijk niet voor de televisie" meent het „top of flop" team, dat behalve uit regisseur Nico Knapper bestaat uit voorzitter Herman Stok. „Cees Nooteboom zou oorspronkelijk meedoen, maar hij wilde geen recht streekse uitzending maken". Volgende maal dan maar met een opname". Bij de NTS onderzoekt men thans de mogelijkheid het uitwisselingspro gramma tussen Europa en Amerika, dat oorspronkelijk op woensdag 19 de cember via de satelliet ..Relay" zou worden uitgezonden, rond de kerst dagen nog op het scherm te brengen. In een schakelprogramma brachten de Eurovisielanden toen de kerstvoorbe reidingen in Europa in beeld. Het pro gramma gaat nu op film naar Ameri ka. Bij het ter perse gaan van deze radio- en tv-pagina voor de kerstdagen waren er echter nog geen nadere bij zonderheden over bekend. Advertentie) „Wel mee doen" in deze ,„top of flop' uitzending geldt voor de actrice Yoka Berretty, zanger Rob de Nijs, teenager Guusje Verdenius (inderdaad dochter van Martie) en een teenager die en kele minuten voor de uitzending uit de zaal zal worden getrokken. „Nu maar afwachten hoe men daar op reageert" is het devies van de leiding „want na elke uitzending komen er steevast brie ven van mensen die het er niet mee eens zijn". De jury is te jong, de jury te oud. De platen te wild en ga maar door. Reacties genoeg". Wiel Knipa, een zonnige Limburger, verschijnt vanavond voor de tweede maal binnen korte tijd op uw televisie scherm, Vier weken geleden in Sittard als gast in het programma „Sterren en streken", nu (vier weken later) in Deventer en dan als „gastheer". Want Willem Duys gaat zich aan andere zor gen wijden. Op de brede schouders van Wiel ligt nu het „Sterren en streken"- programma. Voor hem is het allemaal niet zo moeilijk, want Wiel heeft in zijn leven zoveel tegenslagen onder vonden, dat hij met beide benen op die grond staat en zich overal weet aan te passen. Hij had al op jonge leeftijd succes, trad op met een collega als „Twee jongens en een gitaar", kreeg een tournee naar de tropen, maar be landde door een auto-ongeluk in het ziekenhuis. Bekend in Duitsland, ge liefd in Limburg, maar slechts een vage naam in de westelijke en noorde lijke delen van Nederland. Dit is, na die uitzending uit Sittard, iets beter geworden. Vanavond zal Wiel met zijn beetje zangerige Limburgse tongval voor heej Nederland sterren en streken aan elkaar praten. ZATERDAG De AVRO verzorgt vandaag het televi sieprogramma en dat betekent om 15 uur een nieuwe editie van het weekend-jour naal, gepresenteerd door Anneke van Lamsweerde en Bob Bouma. Om 17 uur mag de jeugd rekenen op de verdere belevenissen van Okkie Trooy en tot slot zijn er nog een paar leuke filmpjes. Het avondprogramma begint om 19.30 uur met Luipaard op schoot, een nieuwe film van Michaela en Armand Denis over Afrika. Na het NTS-journaal en weer- overzicht om 20.20 u. AVRO's Televizier. Het programma „Open het dorp" is, zoals bekend, aan een voortijdig einde gekomen, zodat u om 20.30 uur een joods programma krijgt aangeboden, waar aan o.a. het orkest van Ari Ben Yosset meewerkt, de harpiste Rosa Spier en Hans Veerman. Om 21 uur een nieuw blaadje uit het dagboek van butler Hig- gins, voor om 21.25 uur overgeschakeld wordt naar Deventer, de streek, waar vanavond de AVRO sterren plukt, onder die sterren zijn o.a. Mieke Telkamp, de Rivertown Jazzband en Mans uut Twen te, een geweldig populaire figuu in die streek. Zoals bekend heeft Willem Duys de brui aan de sterren-presentatie ge geven en draagt hij vanavond zijn taak over aan Wiel Knipa. Over blijven nog producer Flip van der Schalie en re gisseur Ger Roos, die met het orkest Johnny Holshuysen voor een goede gang van zaken zorgen. ZONDAG Om 15.30 zendt de N.T.S. u een op name van de Italiaanse televisie van het songfestival van San Remo. Voor liedjes over Walt Disney-figuren vragen dan uw aandacht. Om 19.30 net week- journaal en Sport in Beeld, vanavond gepresenteerd door Herman Kuiphof. De N.C.R.V, begint haar programma (tra ditiegetrouw) met een nieuwe reis door Israël van echtpaar Browning. Om 20.45 een nieuw avontuur van Arthur en Eva, gewijd aan ons allen „dierbare" be lastingaanslagen. Om 21.20 uur een ballet van de Zweedse televisie „De boodschap" dat door vele televisie stations werd uitgezonden en fragmen ten uit het nieuwe testament tot onder werp heeft. Om 22.00 vertelt de actrice Ann Hasekamp een verhaal van Ray mond Escholier „De wolf en het lam" en de N.C.R.V. besluit haar programma met „Is dat geen goed nieuws", een programma van geestelijke liederen. In het Vlaamse programma te 20.30 de Wim Sonneveld-show Doe's wat meneer Sonneveld". Te 21.15 Black Nativity. In het Waals-programma een film. (Advertentie) ZATERDAG Over Hilversum I 402 m na het kunstnieuws, dat de KRO om 18 uur ver strekt, gitaarspel door Jan Sirks, terwijl de heer Bernard Verhoeven om 18.50 uur politieke voetgangers voor licht. Na nieuws en Echo, motorpraat door Piet Nortier, terwijl de Oelewappers muziek en andere populaire zaken om 19.30 uur op u loslaten. De populair klassieke werken worden gespeeld door het Radiokamerorkest o.l.v. Roelof Krol, solist is de pianist Joerg Demus. Om 20.50 uur het Lichtbaken. In Tierelan tijnen draait alles om de Spelbrekers. Om 22 uur populaire plaatjes, dan vraag teken-boekenprogramma. Na het nieuws van 22.30 uur volgen de bekende rubrie ken „Wij luiden de zondag in" en „Nieuwe klassieke platen". Om 23.55 nog het nieuws. Over Hilversum IINa het nieuws en V.A.R.A.-commentaar om 18.20 Hammondorgelklanken door Cor Steyn. Het orkest van Henry Mancini speelt te 18.45. Om 19.00 een kerstprogramma van de V.P.R.O. Na het nieuws om 20.05 Muziek door het orkest Paul Godwin, terwijl het Radioamusement om 20.35 uit Rotterdam komt. Om 21.35 Socialis tisch commentaar, dan dansmuziek door het orkest Jackie Gleastn. Om 22.05 het hoorspel „Altijd eerlijk blijven". Na het nieuws het Chansonnetje in huis. Om 23.10 Liedjes van Ton van Duinhoven en tot slot plaatjes van 23.35 tot het laatste nieuws om 23.55 te horen is. ZONDAG Op Hilversum I 402 meter zendt de K.R.O. om 8.30 een Hoogmis uit in de kapel van het Montfortaans groot seminarie te Oirschot. Om 12.15 de St.- Jozefzangertjes. Om 12.50 Buitenlands commentaar van Henk Neuman en na het nieuws Operamuziek. In het avond programma van de K.R.O. te 20.00 op namen van de volkskerstzangbijeenk. in de Jubileumhal te Eindhoven. Om 20.15 een documentaire over Mechelen van Tom Bouws. Te 21.00 kamermuziek door het Juilliardkwartet. André Meurs en Herbert Joeks gaan om 21.30 Wisse- wassen. Te 21.50 gaan we zingend de wereld rond met Aethercharme en de Woudzangers. Vraagtekens en het boe kenprogramma brengen ons bij het nieuws van 22.30. Daarna avondgebed en volksmuziek en tot slot Retourtjes. Om (Advertentie) mü 23.55 nog het nieuws van het A.N.P. Hilversum II 298 m. biedt u om 12.00 de Platenrubriek van Willem O'Duys en om 13.05 het commentaar van mr. G. B. J. Hiltermann. Kerst liederen uit Spanje hoort u om 14.40 van dr. Maya Hoogveld. Om 15.00 Hou je aan je woord. In het avondprogram ma om 20.05 muziek door het Engels orkest Eric Delaney. Om 20.50 muziek door het Duitse orkest Bert. Kaempfert. ,Oom Girolamo vindt er wel iets op", heeft het hoorspel, dat de A.V.R.O. om 21.00 uitzendt. Daarna muziek door „Arabeske" en de Velvet-voices zingen om 21.40. De pianist Witold Malcuzijnski speelt om 21.50. Na het nieuws en A.V.R.O.'s radiojournaal sportnieuws, terwijl Ben Levi te 23.00 nieuwe Franse plaatjes draait. Om 23.25 concerteert 't Lamoureux-orkest en tot slot om 23.55 nieuws. Ja, een show was het inderdaad. Sim- salabimEn Kalanag verstaat de kunst om zijn nummertje te verkopen. Hij ver pakt zijn goocheltoeren in een aantrek kelijk allegaartje van charmante hocus- pocus, daarbij geassisteerd door niet min der charmante assistenten. Stuk voor stuk zijn het sterke staaltjes die deze „ma giër" het publiek voorzet. Hij is niet al leen iemand die zijn vak verstaat, maar hij is bovendien een goochelaar die kennelijk veel plezier in heeft de wereld te laten zien wat hij kan. Vandaar dat hij zijn plan om naar Hamburg terug te gaan en zich daar voorgoed te vestigen voorlopig heeft opgegeven. Eerst gaat hij nog een tourneetje door Zuid-Amerika maken. Hoe dan ook: de televisiekijkers zullen zich geen seconde met hem yerveeld heb ben. De Vlaamse t.v. verraste de kijkers met interesse voor plastische kunsten met een heel aantrekkelijk programma over primitieve kunst in Nieuw-Guinea. Aan het woord kwamen dr. Gerbrands, conservator van het etnologisch museum te Leiden en een Belgische collega. De Nederlander leverde commentaar bij een door hem zelf vervaardigd filmpje van een houtsnijder. De stelling, die voorde Westeuropese volkskunst geldt, namelijk dat de volkskunstenaar een individueel werker is in een gelijkgerichte gemeen schap, geldt ook voor Nieuw-Guinea. Dit was een van de interessantste thema's die hier zeer kundig en helder werden behandeld. PROGRAMMA 23 DECEMBER Heren Ereklasse. AMVJ 2—PSV, DTTC Povac, Ned. Lloyd-Smash, Scylla-AMVJ 1, De Treffers-Batswingers, Wibo-UBTV. Hoofdklasse B. Belcrum-Ahoy, DDC 2-TCR, Ned. Lloyd 2—Docos, SVE—Wibo 2, Tw. One UpNev. Despair. Hoofdklasse C. DDC 1-Wilskracht, rene-Salam anders, Maasbree-Germinal, OTTC-TYBB. Overgangsklasse E. Atoom 2-Blue Star, BSM-Irene 2, Helmond-Maasbree 2, KAT-PSV 2. Ie klasse A. Goirke 1-TTVD, Luto 2-JCV 2, Smashers-Atoom 3, Nev. Despair 3-Irene 4, Victoria 1-St. Anna 1. Ie klasse B. Irene 5-Nev. Desp. 2, Bleu Star-JCV 3, Nev. Down-Helmond 2, NVR 2-Jeep, Victoria 2-St. Cathrien 2, 2e klasse A. Goirke 2-Belcrum 4. 3e klasse A. WVZ 2-Vice Versa 2; Victorianen 1-Vice Versa 3, Vice Versa 1-WVZ 1, DESO-Belcrum 5. 3e klasse B. Grasshoppers 2-RTV, Victorianen 2-Goirke 3, Red Star 2-Luto 4, Luto 5-Irene 8, Die Meede-Victorianen 2, Irene 7-Goirke 3. Dames le klasse. Belcrum-NVR, JVC 1- Belcrum, Luto 1-Irene 1, Victoria-Luto 2, NVR-JCV 2. Topklasse. Luto 1-Jeep 1, Smashers 1-St. Anna 1, Belcrum 1-JCV 2, Belcrum 2-JCV 1, NVR 1-Irene 1. De minister van landbouw en visse rij heeft met onmiddellijke ingang het verbod van vervoer van honden en kat ten uit de gemeenten Amsterdam en Nieuwer Amstel ingetrokken. neem dan De Japanse Schaatsbond heeft naar 27 landen, waaronder vijf landen van het communistisch blok, uitnodigen ge zonden om deel te nemen aan de in '63 in Japan te houden schaatskampioen schappen voor mannen en vrouwen. De ontmoetingen is vastgesteld op 20- 25 febr. te Karuizawa, ongeveer 160 ki lometer ten noordwesten van Tokio. Het zal voor het eerst in de geschiedenis zijn dat de wereldkampioenschappen hardrijden voor heren en dames samen zullen vallen. De communistische landen die zijn uitgenodigd om aan de kampioen schappen deel te nemen: de Sovjet Unie, Communistisch China, Noord-Korea, OoSf Duitsland en Mongolië. Bovenstaande landen zijn alle lid van de Internationale Schaatsbond. Een woordvoerder voor de Japanse Schaatsbond heeft verklaard, dat de Ja panse regering de organisatoren de ver zekering heeft gegeven dat, omdat „sport en politiek los van elkaar staan1 ook de schaatsers uit de landen die geen gediplomatieke betrekkingen met Japan onderhouden visa zullen krijgen. De ploeg uit Korea, bestaande uit 13 schaatsers, is reeds in Japan gearriveerd en aan een intensieve training te Kara- uiza begonnen. Zij zal vandaag naar Hokkaido, Japans noordelijkste eiland vertrekken, om het trainingsschema te voltooien. DE RUSSISCHE schaatsenrijder Jevge- nyi Grishin kwam tijdens wedstrijden in Irkoetsk tot 41.4 sec. over de 500 Een probleem waarover het Neder landse volk zich reeds jaren het hoofd breekt is thans eindelijk opge lost. „Hoe moeten noodwachters aan gesproken worden?", zo vroeg ieder zich al die tijd vertwijfeld af. Nu heeft de Staatscourant het verlossende ant woord gegeven. De zaak is nu, dat mocht trouwens verwacht worden, af doende geregeld. De wachters en hoofdwachters he ten, u mag drie keer raden, neen, mis. ze heten respectievelijk: wachter en hoofdwachter. Als ik het dus goed begrijp dan dient een wachter te wor den aangesproken met „wachter". In dien men een hoofdwachter aanroept dan kan men eenvoudig „hoofdwach ter" roepen. Het heeft, dat zal ieder begrijpen, heel wat studie gekost om het antwoord op de vraag „hoe spreekt men een wachter en een hoofdw>achter aan?" te beantwoorden. Nederland weet het nu. Maar er zijn meer rangen. Tenslotte is de B.B een heerlijk-Nederlandse instelling. En die organisatie kan zich dus onmogelijk beperken tot de ran gen wachter en hoofdwachter. Er zijn intussen veertien categorieën gescha pen. Met eniae goede wil krijgt men dit op den duur wel opgevoerd tot zesentwintig of zo. Hoe spreek je die andere categorieën nu aan? Wel, een noodwachter met een hogere rang dan hoofdwachter wordt aangesproken met „maneer". Een unieke oplossing, zo mogen wij wel in diepe eerbied constateren. Er volgt meteen uit dat een wachter en een hoofdioachter geen meneren zijn. Wie tegen een wachter of een hoofdwachter „meneer" zou durven zeggen, geeft er duidelijk blijk van geen gevoel voor verhoudingen te hebben. Er zijn ook vrouwelijke noodwach ters. Wat moet je daar nu tegen zeg gen? Je wilt tegen zo'n mens toch wel eens praten. Tot dusver kon dat niet. Want ze had geen aanspreektitelIk ken een struise noodwachter die al jaren verliefd is op een vrouwelijke noodwachter. Maar hij kon het haar niet meedelen. Hij wist niet hoe hij haar moest aanspreken. In stilte, en in noodwachtte hij. Op zijn kans. Die is er nu. Het zal wel een beetje gek klinken als hij haar gaat vragen of ze hem wil beminnen. Want de Staatscourant heeft meegedeeld dat een vrouwelijke noodwachter aange sproken moet worden met „mevrouw". Juffrouwenbestaan niet in het oog van de B.B. „Mevrouw, wilt 11 met mij uit. vanavond?", zal de verliefde noodwachter moeten zeggen. En mis schien zal ze antwoorden: „Nee, wach ter, wacht maar tot je meneer bent" PRAET-MAECKER 17) Ik kon weinig doen om hem te hel pen en ik had niets meer te vragen, behalve dan of er dat weekeind weer een foto was gekomen. Ik deed ver baasd toen hij zei van niet. Ik vertel de hem niets over mijn nacht op de heide of de extra complicatie van mijn aanstaand bezoek op het politiebureau dat zou te veel zijn geweest voor de arme kerel. Toen ik hem naam en adres vroeg van het familielid in Ne- vers dat voor het eerst met het smok- kelvoorstel was gekomen, kon hij zich die niet meer herinneren, maar hij zou proberen ze te weten te komen. Hij zwoer dat hij nooit één ons van de tweede zending had aangenomen, en ik geloofde hem. Er klonken voetstappen op de stenen vloer achter ons en gefluister; een troep toeristen vulde de kapel en maak te een eind aan ons samenzijn. „We zijn hier lang genoeg geweest," zei ik zachtjes, „ik geef u tien minuten voor sprong. Kom niet in de buurt van het logement. Zoek alleen per telefoon con tact met me dat nodig mocht zijn. Ik zal hetzelfde doen." Toen hij opstond, vroeg hij haperend: „Gaat.gaat u er dus mee door, mr. Kent?" „Daar ben ik al mee bezig, omdat u me in vertrouwen hebt genomen. Ik wilde alleen dat u het eerder had ge daan „Dan zal ik u uw honorarium beta lenZijn hand ging naar zijn bin nenzak vóór hij zich herinnerde waar hij was. „Ik zal u een cheque sturen," zei hij. „We hebben niet veel. maar wat we hebben is voor u." „Ik wil alleen de onkosten vergoed hebben, over honorarium spreken we pas als Margaret weer thuis is. Ik zal echter wel enkele uitgaven moeten doen, Zou u tweehonderd pond kunnen mis sen?" Hij knikte, ik gaf hem de naam van mijn bank, en hij zei dat hij het geld onmiddellijk daarheen zou overmaken. Opeens schoot me iets te binnen. „Hebben ze, vóór u weigerde dat goed je te verhandelen, iets gezegd over de manier waarop u het zou moeten dis tribueren?" „Net als bij de horloges, maar na tuurlijk in veel kleinere hoeveelheden." „Ook met een codewoord?" „Ja. Het zou in shampoo-verpakking komen, en de klanten moesten vragen naar Stebbings' „speciale spoeling." Ik moest het daarbij laten en bracht de volgende minuten door met door de kerk te dwalen, hoewel ik vrees dat ik niet veel van de schoonheid ervan in me opnam. Ik ging ergens zitten, keek naar die grote, gouden slinger die zo majestueus heen en weer zwaaide en trachtte mijn gedachten te ordenen. Hoe was dat goedje in Engeland ge komen? Werd het nog altijd binnenge smokkeld? Ik had op goed geluk die veronder stelling over vliegtuigen geuit, maar nu keerden mijn gedachten steeds weer naar die mogelijkheid terug en naar het vreemde geluid van de vliegtuigmo toren boven de heide. Als ze uit de richting van Frankrijk kwamen of daar heen terugvlogen was er dat éne onre gelmatige geluid geweest alleen wan neer het ten zuiden van me was. Zou het mogelijk zijn dat twee vliegtuigen opzettelijk dicht bij elkaar kwamen, zo dat de ene bestuurder zonder navigatie- lichten kon vliegen en gedekt werd door de radar „blips" van een onschul dig „wettig" vliegend toestel? En dat hij dan geland was, zijn lading had afge geven en had gewacht tot hij weer on der escorte van het andere vliegtuig en onder dekking daarvan kon terugkeren? Het was mogelijk - maar zeker kon ik het niet weten. Ik was de laatste tien jaar te veel vergeten. Het zou ontzet tend moeilijk zijn met een vliegtuig, zelfs als het een zeer licht toestel was, in het donker op de heide te landen - maar het was gedaan, daar was ik ze ker van, want alleen op die manier had men Margaret naar Frankrijk kun nen vervoeren en konden de foto's die daar waren genomen overgebracht en regelmatig in Appledore gepost zijn. Ik verliet de kerk en daalde de stei le Lion Street af, zonder er ook maar over te denken een blik op „Maison Jacques" te werpen. Ik was er abso luut zeker van dat ik Margaret zou vinden. HOOFDSTUK IV Daar de aanval de beste vorm van verdediging is, overhandigde ik mijn kaartje waarop mijn beroep vermeld stond aan de sergeant op het politie bureau, met de opdracht dat aan de inspecteur te brengen. Ik wist dat ik dat smoesje over vogelstudie niet lan ger zou kunnen volhouden; een klein beetje waarheid zou beter zijn dan een massa leugens. Ik werd in een kleine, kale kamer gelaten, waar de inspecteur, die er vosachtiger uitzag dan ooit, achter zijn schrijftafel zat. Hij draaide mijn kaar tje tussen z'n vingers rond. Goedemor gen mr. Kent. Neem een stoel. Ik ben blij dat u me deze informatie over u- zelf hebt gegeven want we hadden juist via verschillende bronnen ontdekt wat uw beroep was." „Ik zou het u gisteren al verteld hebben als u me ernaar had gevraagd. „Dat geloof ik graag, maar toen leg de u zo bijzonder sterk de nadruk op uw vogelstudie." Er flikkerde iets in zijn ogen. „Dat is maar een hobby," zei ik. „En wat is het werkelijke doel van uw verblijf hier in Rye?" „Kijk eens hier inspecteur, ik ben vanmorgen hier gekomen om mijn vin gerafdrukken te laten nemen, zoals ik beloofd heb, niet om „Die behoeven niet genomen te wor den, mr. Kent. We geloven zo wel dat u iets te maken heeft gehad met die brie venhistorie." „Toch zou ik graag willen dat u mijn vingerafdrukken liet nemen. In myn be roep..." ik drukte op dat woord, „kan ik me niet de geringste vlek op mijn integriteit permitteren." „Als u er dan beslist op staat Hij drukte op de bel op zijn schrijfta fel. „Misschien kunnen we daarna nog praten." „Misschien." Toen het gebeurd was en ik mijn handen had gewassen, zei hij: „Ik ver onderstel dat u hier uit hoofde van uw beroep bent?" „Ja." „Kunt u me de naam van uw opdracht gever noemen?" „Tot mijn spijt niet" „Ook niet van de kwestie waarom het gaat?" „Chantage." Ik dacht dat hij daarvan zou schrikken, maar het deed hem niets. Hij speelde met zijn penhouder, voor hij zei: „Chantage, mr. Kent, kan het beste door ons behandeld worden." „Dat ben ik volkomen met u eens, inspecteur. Ik kan de keren niet tellen waarop ik bij mijn cliënt erop heb aan gedrongen naar de politie te gaan, maar hij weigerde. En hij heeft me laten zwe ren dat ik zou zwijgen. Dus.." Hij was er als de kippen bij; „Hij, dus uw cliënt is een man?" „Ja." „Woont hij hier?" „Hij woont in Kent." (Wordt vervolgd) SOEVEREIN Mevrouw Irene Pearl Smith Cliett uit Glendale in Californië, die zich zelf en haar boerderij van de Verenig de Staten had afgescheiden, is thans op 63-jarige leeftijd overleden. Mevr. Cliett verzette zich in 1958 met het geweer in de hand tegen de politie man, die bij haar kwam met officiële papieren om haar eigendom aan de staat af te staan. Deze zelfstandige dame heeft zelfs de Verenigde Naties om het lidmaatschap gevraagd. In plaats van deze dame met onderschei dingen te lijmen, werd zij veroordeeld tot negentig dagen gevangenisstraf wegens minachting van het hof. Dit is toch regelrecht Moskou in de kaart spelen! Mevr. Lucy Mayberry, een zus ter \Mn de thans overleden mevr. Cliett, heeft gezegd, dat zij het bedrijf blijft beschouwen als een soevereine staat, waarvoor de dochter en twee zoons van mevr. Cliett zullen blijven vechtenal dan niet met commu nistische steun. KUITEBIJTER De Israëliër Rahamin Rejwan is door een rechtbank te Jeru zalem veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf, omdat hij een politieman, die hem er van wilde weerhouden zijn vrouw te slaan, gretig ui de kuiten had gebeten. Overigens vraagt men zich hier bij wel af, of een muilkorf en een verplichte inenting tegen hondsdolheid niet beter op zijn plaats zouden zijn geweest SCHIJNDOOD Amerikaanse chirurgen maken mel ding van schijndood bij dieren. Zon der nadelige gevolgen doorstonden honden een schijndood, die wel een uur duurde en waarbij ademhaling en bloedsomloop volledig stilstonden. Voor dit experiment werden de die ren verdoofd in een gekoelde druk- kamer met een temperatuur van min dertig graden Celsius geplaatst. Tos op heden is deze proef niet op mensen genomen, maar ongetwijfeld zullen zich spoedig vrijwilligers melden, die het wereldrecord schijndood op hun naam willen brengen. BOEIEN Vuilnisman Tony King uit Ips wich in Engeland vond op de stort plaats een stel handboeien, die hem geweldig intrigeerden. Om ze eens te proberen deed hij ze om zijn polsen. Stelt u zich zijn grote schrik voor, toen hij ontdekte de hand boeien niet meer los te kunnen krij gen. Na tal van vruchteloze pogin gen, repte hij zich naar het dichtst bijzijnde politiebureau. Daar hechtte men maar weinig geloof aan zijn verhaal en als een mogelijk, ont snapte gedetineerde werd hij naar het hoofdbureau getransporteerd. Na een grondig onderzoek wilde de politie de arme Tony daar wel van zijn handijzers bevrijden. Men pro beerde alle mogelijke sleutels, maar geen paste er, omdat de boeien van Amerikaans fabrikaat waren. De zaag bracht tenslotte uitkomst. „Dat is het spaarvarken van mijn vrouw. Ze wil een bontmantel hebben". (Van onze verslaggever) Vrüdag 21 december verlaat de Bre- danaar B. J. M. Ober, chef buitendienst van het telefoondistrict Breda met de rang van inspecteur, voorgoed de dienst De heer Ober is na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog een jaar in dienst gebleven. Hij werd geboren in Amsterdam op 27 de cember 1896 en volg de er de E.T.S.-oplei ding, waarvan hij in 1914 het diploma be haalde. Na enkele ja ren in de particuliere sector werkzaam te zijn geweest, trad de heer Ober in 1919 als tekenaar in dienst van de toenmalige gemeentelijke tele foondienst van Am sterdam, Het was nog in de tijd dat de abonnees de kies- schijf niet zelf kon den hanteren en hun gesprekken via een telefoniste moesten voeren. Het eerste grote project van de heer Ober was dan ook, hij was inmiddels in de buiten dienst werkzaam, de opbouw van een volautomatische telefooncentrale in Am sterdam. Na enkele jaren als chef van de afdeling huisaansluitingen werkzaam te zijn geweest en in '45 het zwaar ge teisterde telefoondistrict Arnhem te hebben hersteld, werd hij in '47 be noemd tot sectiechef te Amsterdam. Niet voor lang echter want 1 april 1951 werd hij benoemd tot chef van de bui tendienst in het telefoondistrict Breda. Evolutie In dit district heeft de heer Ober een grote evolutie meegemaakt. Bij zijn be noeming waren er 26.000 aansluitingen thans 64.000, zijn dienst breidde zich uit van 250 tot 40Ö employés, het kabelnet werd van 1800 op 5700 km gebracht en het bovengrondse net werd van 2500 tot 200 km gereduceerd. Van niet te onder schatten waarde was de volledige auto matisering van het net in 1959. Niet alles is echter even vlot verlopen, want toen in 1953 het district werd geteisterd door de watersnoodramp ging veel van het werk verloren. Vierduizend aanslui tingen en vijftien netten werden ver nield. In minder dan een jaar tijd werd. onder leiding van de heer Ober. het rampgebied weer uit zijn isolement ge haald. Vrijdag zal in de kantine van het tele foon- en telegraafkantoor in Breda blij ken hoe zijn grote vakkennis en alge mene sociale belangstelling door onder geschikten en superieuren wordt ge waardeerd. Hem, zijn echtgenote en kin deren zal een grootse hulde worden ge bracht, waarbij de dankbaarheid van (Advertentie) het personeel o.m. tot uiting zal worden gebracht in een speciaal voor deze ge legenheid geschreven lied. De (Van onze verslaggever) Engelse kustvaarder „Action" is gistermorgen bij boei negen in het Oost gat in moeilijkheden geraakt ptj aan de grond gelopen, waarbij het vaartuig ernstige roerschade opliep. Bergingsvaartuigen en de sleepboot Scaldis voeren terstond ter assistentie uit. Het bergingsvaartuig „Bruinvisch" van van der Ttak's heeft de Action Vlissin- gens haven binnen gesleept waar dui- kersonderzoek beneden de waterlijn werd ingesteld om de opgelopen schade te onderzoeken. Bij restauratiewerkzaamheden aan de Nederlands hervormde kerk in Noord- welle, gemeente Westerschouwen, is gis termorgen de 63-jarige metselaar C. v.d. Velde uit Serooskerke door een stuk balk getroffen en zo ernstig gewond, dat nij ter plaatse is overleden. De uit Oud-Vossemeer afkomstige land arbeider L. V. is door de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg veroor deeld wegens mishandeling scheur in het schedeldak van het driejarig kind van de vrouw met wie hij samenleefde. De rechtbank legde hem een gevangenis straf van twaalf maanden op met aftrek van twee maanden van het half jaar du rende voorarrest. Tevens werd hem ver boden contact met de vrouw op te nemen of het eiland Tholen te betreden. Inlichtingen: uw reisbureau u. OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. 5-5. Een weck later zaten de jongetjes in een brommende vliegmachine en keken zij hun ogen uit naar t vreemde Egyptische land onder hen. ..Hinter had er iets over gelezen en hij wist dat die grote puntige gebouwen piramiden heetten. ,,Daar zijn allemaal gangen in", vertelde hij zijn broertje, en kamers, en daarin liggen mummies. „Wat zijn dat V' vroeg Minter. „Dat zijn begraven koningen van heel lang geleden," zei Hinter die al les goed onthouden had. „Wat heb je daar nu Minter. „oom Ferdinand leuker." „Oom Ferdinand heeft iets ontdekt by zon piramide," zei Hinter, „de pi- aan? vroeg is vast veel 1-amide van Sakkara, want daar is nog veel meer te vinden." „Vast iets heel geheimzinnigs!" riep Minter uit. „Er dwalen misschien wel 3 Puk en om die piramide heen!" Op dat moment liepen er inderdaad twee figuren om het anders zo verla ten bouwwerk, maar spoken waren het allerminst. „Die ingang moet het zijn, Hofni," wees de eén, „en we beginnen meteen voor er kapers op de kust komen." „Wij daar zoeken moeten?" vroeg Hofni, een Egyptenaar met een langge rekt gezicht, „ikke zo moe." „Vooruit!" snauwde de ander, „denk aan je beloning..."

de Stem | 1962 | | pagina 21