Brazilië brandpunt tussen communisme en democratie f 125, DKSER Tsjombe smeedt plannen voor unie Katanga-Rhodesië Kongo - steeds dieper in de put - sal een knieval moeten maken BOSKALKOENEN BOUWEN EIGEN BROEDMACHINE GESPREK MET KAOENDA eorgers Sombere toekomst OUDE LEVENSWIJZE MOET VERDWIJNEN vijftig first class american cigarettes in slof: 200 stuks voor f 8.- HULST Scholier na feestje verongelukt Gemotiveerde oplossing 1 3 3 3 1 3 3 1 SPECIAAL BUREAU 200 Amerikaanse raketten zijn op Rusland gericht Lancering maanraket die goeie ouwe (met de baard) endie goeie jonge -EIN 12 - BREDA Premie voor de feestdagen ZEG, DOE DIE ROMMEL EEMS IN DE C!) AS'BAK. y QVUIl-WlSBAK- DIE HEEFT B^ONS 1_ :ii« EEN COED OLAS rD BEDRONKEN joH C,E 8RO^ E M NU LOOPT DIE STAKUER. MrT QMOLENTJES (TJBALLONKJEM j PAS OP SMAAKT BRAND f HM KAlO BETER. 1 G>EEN COAHJE CaaN KlPPtAJ Nkoemboela kon grote druk op Kaoen- da uitoefenen. Tijdens de onlangs ge houden verkiezingen in oktober heeft de partij van Nkoemboela vijf zetels ge wonnen, en aangezien de federale partij van Welensky er 14 had, en de Unip van Kaoenda 13, konden geen van beiden een regering vormen zonder hulp van Nkoem boela. Als Kaoenda in Noord-Rhodesië aan het bewind wil komen, moet hij met Nkoemboela tot een vergelijk komen. De besprekingen tussen Kaoenda en Tsjombe zijn geheim gebleven. Volgens de medewerkers van Kaoenda heeft hun leider aan Tsjombe gezegd, dat hij nooit als een Afrikaans nationalist aanvaard zal worden als hij Katanga niet weer onder de centrale Kongolese rege ring brengt. Van de overige besprekin gen is niets bekend. Er bestaat niettemin weinig twijfel, dat de hoeksteen voor een goede verstandhouding tussen Ka oenda en zijn vroegere rivaal, Nkoemboe la is gelegd, want tien dagen later deel de Nkoemboela mee dat hij bereid was een coalitie-regering met Kaoenda te vormen en zijn bondgenootschap met Sir Roy Welensky te verbreken. Hij zinspeelde ook op een economische band tussen het Afrikaanse Noord-Rho- desië en Katanga. In Elisabethstad zei Tsjombe dat er tijdens de onderhandeling over een „entente" tussen Katanga en Noord-Rhodesië gesproken was. Er bestaat weinig twijfel dat Welensky die tijdens de moeilijkheden van Tsombe met Leopoldstad en de V.N. de Katangese leider trouw ondersteund heeft, graag een goede verstandhouding tussen Katanga en Noord-Rhodesië wil zien, want samen leveren zij het grootste gedeelte van 's werelds koper. Zulk een verbinding tussen Katanga en Noord-Rhodesië, zonder banden met de centrale Kongolese regering, zou funest zijn voor Kongo, dat nu zit met een lege schatkist, een onzekere regering en een zwaar geteisterde economie, zonder het vooruitzicht op een spoedige oplossing In de afgelopen maanden heeft Kongo schulden gemaakt tot een bedrag van 10.000.000 dollar per maand, precies het bedrag dat Amerika maandelijks aan hulp verleent. Kongo heeft voor 1962 een begroting opgesteld ter waarde van 380 miljoen dollar, bij een optimistisch ge schat nationaal inkomen van 150 miljoen dollar. Tegen het einde van december zal Kongo deze begroting, ondanks de Ame rikaanse hulp, met 70 miljoen dollar over schreden hebben. De grootste druk komt van het leger dat in juni zijn gehele toe lage van 60 miljoen dollar verbruikt had, Hoewel Kongolese onderwijzers al ver scheidene maanden geen salaris hebben gekregen, hebben de leden van het par- pailement hun eigen salarissen van 2.000 dollar voor een zitting van vier maanden verhoogd tot 12.000 dollar per jaar. Er was zelfs een periode dat de opening van het parlement voor twee maanden uitgesteld moest worden omdat er te veel parlementsleden met vakantie in het bui tenland waren. Er is een tekort in het land aan machi nerieën, reserve-onderdelen, boter, vlees en lucifers. Een jaar geleden probeerde premier A- doela strenge maatregelen te nemen, door salarissen te verminderen, de minis teriële portefeuilles te verminderen en door onbekwaam en overbodig personeel te ontslaan. Het parlement heeft zijn toe stemming daarvoor herhaaldelijk uitge steld. Er worden steeds meer scholen gesloten, maar het aantal onderwijzers is van 26.000 tot 42.000 gestegen. De administratie is vreselijk verward en de corruptie tiert welig. Hoewel het aantal soldaten en politie agenten enorm is gestegen, viert de mis daad hoogtij. In de hoofdstad Leopold stad werd de situatie zo erg dat de nood toestand uitgeroepen werd. Ondanks mi litaire patrouilles, leggen stammenoorlo- gen grote gedeelten van het binnenland lam. In het begin van de onafhankelijkheid waren er 112.000 regeringsambtenaren, nu is dat aantal tot 300.000 gestegen. Het buitenland heeft veel geld besteed aan de wederopbouw van deze sparte lende republiek. Behalve de 120 miljoen dollar die de V.S. jaarlijks geven, heeft Kongo sedert zijn onafhankelijkheid 180 De 18-jarige zeevaartscholier J. W. Knoops uit Amsterdam is in de afgelo pen nacht op de bosbaan in het Amster damse Bos verongelukt. De auto, waarin hij met twee andere scholieren van de zeevaartschool zat, vloog enkele malen over de kop nadat de 18-jarige bestuur der J. B. in de scherpe bocht aan de Schipholkant van de Bosbaan de macht over het stuur had verloren en in de berm terecht was gekomen. De bestuurder kwam er het beste af. De 17-jarige W. Emans werd in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De scholieren kwamen terug van een feestje in Amsterdam. Ze hadden in de auto van de vader van de bestuur der een paar vrienden naar Amstelveen en Aalsmeer weggebracht. Een groep van zeventig bisschoppen, die in Rome het concilie hebben bijge woond, is naar Israël getogen om een pelgrimage langs de heilige plaatsen te maken. Even buiten Nazareth hebben enkele van de deelnemers aan deze tocht bomen geplant, voor wat eens het „Va- ticaan-bos" zal worden. I kwartje A. In de spreektaal gebruikt men eerder „ik zit vol sherry". Vol goede voor nemens is hier beter (1). B. Hele sokken kunnen zijn, nieuwe sok ken, of gestopte sokken. Wanneer b.v. de nieuwe sokken drogen, is heel beter. Wanneer de vrouw aan het stoppen is, is gestopte beter. Er is geen voor keur mogelijk (3). C. Het is zowel mogelijk dat de vrouw duidt op de mist, als op het TV-pro- gramma. Beide uitdrukkingen kunnen hier gebruikt worden (3). D. Weliswaar staat een „twijfelaar" (het bed) in de kamer, doch het onder werp van gesprek is onbekend. Er is geen voorkeur mogelijk (3). E. Gezond betekent: ongedeerd, niet ge kweld door ziekte etc. De man is ken nelijk dus niet gezond en de vrouw kan alleen in twijfel verkeren of hij een ongeluk heeft gehad of b.v. ernstige ontstekingen heeft. Gewond is hier beter (1). F. De man is kennelijk bedeesd en ver ontschuldigt zich. In de zakelijke sfeer getrokken kan hij zich verontschuldi gen tegenover een superieure (let op de koffer). Is de dame zijn vrouw, dan geldt het „kaartje leggen" (kaartspel) als excuus voor het late thuiskomen. Zowel afgegeven als gelegd is dus mogelijk (3). G. Het beroep van de man is volkomen onbekend, eveneens het onderwerp van gesprek. Zowel dokter als dochter is mogelijk (3). H. Daar hier duidelijk een klok hangt behoeft ze niet te vragen of zij te laat is. Zij kan wel vaststellen, dat „Ben" te laat is. Is heeft hier dus de voor keur (1). I. „Ik verdien net mijn kosten" is een minder fraaie uitdrukking. Men zegt: „Mijn kosten zijn niet gedekt" of „De kosten komen er net uit". Kost is hier beter (1). J. Daar men zou zeggen: „Daar zit een ever" en bovendien duidelijk te zien is, dat hier een persoon zit en geen wild zwijn, heeft de naam Evert hier de voorkeur (2). K. „Een graantje pikken" kan ook bete kenen: een borreltje drinken. Beide woorden zijn mogelijk (3). L. De uitdrukking „in huis blijven" kan zowel betrekking hebben op de privé woning als op b.v. een kantoorgebouw. Daar het woord „thuis" slechts in één van beide gevallen van toepassing kan zijn, heeft in huis de voorkeur (2). wartje per kolom kolommen f I.- BELANGRIJK! Deze puzzel „Wat zegt U?" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 18 uur in het bezit zijn van „Wat zegt U?", postbus 2500, Amsterdam. Alleen door de P.T.T. gestempelde briefkaarten zijn geldig. De prijs winnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de volgende publikaties bekend gemaakt. In een deftig restaurant zit een za kenman in tropenkledy te eten. Als hij zijn maal beëindigt, pakt hy een over gebleven stuk brood en gooit het het (Advertentie) Goed idee lnhoud:2 pakjes raam uit. Een snelle hand grist het op en laat het, zonder een woord van dank, in een hongerige mond verdwijnen. Een dergelijk tafereeltje is niets ongewoons in de stad Recife, in noordoost Brazi lië. Ondanks stijgende industriële wel vaart is de oude armoede nog zo ver spreid gebleven, dat dit gebied be schouwd kan worden als een var de slagvelden tussen communisme en de- mokratie in Latijns Amerika. Het sleutelwoord voor het feodale verleden, onrustig heden en hoopvolle toekomst is: suiker. Toen de suikerprijs nog hoog was, was Refice met omgeving welvarend. Rijke families, wier namen op Neder landse, Italiaanse en Portugese af komst duiden, woonden als koningen in grote plantagehuizen en koele stads woningen. Negers, Indianen en arme blanken leefden onder feodale maar sta biele omstadigheden. Na de tweede wereldoorlog vond de wereld dat er te veel suiker geprodu ceerd werd. Sindsdien werd het steeds duidelijker dat de oude Noord-Brazili aanse levenswijze gedoemd was te ver dwijnen. Verschillende elkaar opvolgende regeringen probeerden de economie te stabiliseren. Zij stelden minumum-prij- zen vast, zij knoiden met de wissel koersen om de suikerexporteurs een goede afzet te bezorgen. Zij kregen ge daan dat Amerika een vast kwantum suiker afnam voor een vastgestelde prijs. Zij moedigden de suiker-consumptie in Brazilië zelf aan, maar geen van deze maatregelen was helemaal voldoende. Het leven van de arbeider op de suiker plantages werd steeds moeilijker. Nu heeft men uiteindelijk, van Was hington tot Recife, begrepen dat de ou de levenswijze moet verdwijnen. Een revolutie zal plaatsvinden. Deze revolu tie kan een vredige industriële revolu tie of een Fidel-Castro-opstand zijn. Er is een speciaal bureau opgericht, het „toezichtbureau voor de ontwikke ling van het noordoosten", onder leiding van de minister, Celso Furtado, die de volle steun van zijn vriend presi dent Kennedy heeft. Met behulp van Amerikaanse dollars, zal een kunstrubberfabriek opgericht worden. Van suiker wordt alkohol ge maakt, van alkohol, rubber. Hoewel rub ber in Brazilië in het wild groeit, is het vergaren niet economisch. Sommige fabrieken maken rum, andere vodka en dergelijke dranken. Deze fabrieken zou den in Cuba gebouwd zijn als Fidel Cas tro er niet geweest was*. De stokerijen, die eens Cubaanse suiker gebruikten, be ginnen nu met Braziliaanse. De investeringen van de distellateurs bewijzen dat zij vertrouwen hebben in noordoost-Brazilië. De meeste Brazili anen hebben dat vertrouwen ook. Zij geloven dat met de hulp van Amerika Brazilië belastingen kan innen, scholen, wegen en fabrieken bouwen, en daar bij demokratisch blijven.. Op de luchtbasis Plattsburgh, New York, zijn twaalf Atlas-raketten geïnstal leerd, waarmee het aantal lange-afstands- raketten, die van de Verenigde Staten uit de Sovjet-Unie kunnen bereiken, thans tweehonderd bedraagt. Dit deelde de Amerikaanse minister voor de luchtvaart, Eugene Zuchert, ter gelegenheid daar van mede. De raketten, van het type Atlas-F zijn in ondergrondse lanceer- plaatsen gevestigd en, aldus de minister, daardoor praktisch onkwetsbaar. Generaal Marcus Cooper, stafchef van de luchtmacht, zei vervolgens, dat de bouw van nieuwe lanceerbases voor in tercontinentale raketten in de Verenigde Staten was versneld. Als ons programma is voltoond zullen meer dan duizend lange-afstandsraketten operationeel zijn. De tweehonderd raketten, die een actie radius van meer dan tienduizend kilo meter hebben en voorzien zijn van atoom koppen. bestaan uit 126 stuks van het type Atlas. 54 Titans en twintig van het type Minuteman. In de komende twaalf maanden zullen nog vierenviiftig Titan raketten en achthonderd stuks van het type Minuteman worden geïnstalleerd. De lancering van de Ranger-6, een ruimteschip met televisie voor opnamen van de maan, zal niet in januari 1963 plaatsvinden, zoals aanvankelijk was vastgesteld. Men wil meer proeven ne men om het succes van de tocht te ver groten en daardoor zal het ruimteschip enkele maanden later van start gaan dan de bedoeling was. (Advertentie) BLANKENHEYM In de fazanterie van Artis in Amsterdam heeft een paartje zeer merk waardige vogels onder dak gekregen. Het is een stelletje boskalkoenen, ook wel Latham's loop hoenders genoemd. Het uiterlijk van deze uit Australië afkomstige vo gels is niet opvallend. Ze hebben een egaal bruin verenkleed met een roze kop en ze zijn iets groter dan een kip. Het gedrag van deze dieren is echter hoogst interessant. De loophoenders broeden hun eieren namelijk niet zelf uit, maar laten dit doen door een zelfgebouwde broedmachine. Het mannetje begint op een open plek grote hoeveelheden afgevallen bladeren en takjes, als mede grond, met zijn ste vige, grote poten „aan te harken". Weken is hij daarmee bezig, tot hij een berg heeft vervaar digd, die ongeveer één meter hoog is en een middellijn heeft van drie of vier meter, de zoge naamde broedheuvel. Het schijnt, dat men er zelfs wel eens een heeft aangetroffen met een hoogte van vijf en een doorsnede van zestien meter. Beweerd wordt, dat er ook soorten zijn, die een broedheuvel in de omgeving van warmwa terbronnen maken. Het wijfje legt de eieren vrij diep in de heuvel, waarin door broei een hoge temperatuur is ontstaan. Het mannetje houdt de temperatuur in de berg constant op ge middeld 35 graden Cel sius. Wordt deze te hoog, dan verwijdert hij een gedeelte van het blad. In het tegenovergestelde geval is het mannetje er als de kippen bij om de hoeveelheid te vergroten. Ook schijnt hij voor het luchten van de eieren te zorgen. Na, naar men aanneemt ruim twee maanden ko men de jongen uit het ei. Pa boskalkoen graaft een tunneltje voor ze naar de buitenwereld. Hij vindt dan kennelijk, dat hij ge noeg voor z'n nageslacht heeft gedaan en laat de overigens vliegensvlugge kuikens geheel aan hun lot over. Zij zijn echter best in staat om hun eigen kostje op te schar relen. Pracht bromf. alle merken, uitsluitend bromf. van '60 en '62, onder volle gar. en inr.. Lunetstr. 38. B-reda. 25417-X D.K.W. Hummel '61, Batavus en H.M.W. '60 te koop. Alle drie sport. Win ter prijzen. Oosterstr. 15, Breda. Mooie bruine pinchertjes t. k. Te bevr. bij: P. Koen. Kaai- str. 21, Oudenbosch. Tel. 531. Weduwnaar r.k. 50 jaar met vaste betrekking zoekt kennis making met r.k. weduwe of l jonge dochter tussen 40-50 jaar. Kerstprijskamp op topbiljart l zat. 22 dec. bij G. Lijbaart, café ..Graauwse Poort", Hulst om kalkoen, beker, konijnen, kippen. Inl. 1,50. Beg. 6.30 uur. Het Bestuur Biljartclub „Lustige Toepers". Grote schieting zon. 23 dec. bij J. Nijs, Hulst. Vooruit 25,- en 20 poularden. Inl. 3.10. Ter. 2.50. Beg 3 uur. Soc. Herle ving.18746 Schieting zat. 22 dec. bij J. Nijs. Hulst. Geld om geld. B-eg. 3 uur. 18745 Opname gezocht voor een meis je van 13 jaar (le klas Mu lo) in r.k. gezin, met kinderen. Br. onder no. 7504 aan Jans- sens Co., N.V., Singel 265, A'dam-C. I)e ideale contactlijm voor praktisch alle materialen, is Snelfix. Insmeren, laten dro- gen, aankloppen en de vlak ken hechten direct. Doe 't zelf met Ceta-Bever Snelfix. Ver- krijgbaar in tubes en bussen. Snel lijmen, „muurvast" lij men kunt u nu in een wip met Snelfix. de ideale contact- lijm. Niet klemmen, alleen flink aandrukken. Doe 't zelf met Ceta-Bever Snelfix. In tu- bes en bussen verkrijgbaar. Kunststofplaten lijmen of me taal, hout, spaanplaat op en over elkaar? Neem dan Snel fix. de snelle lijm die zonder klemmen direct hecht. De lijm voor alle Doe 't Zeivers. Ce ta-Bever Snelfix. in tubes en I bussen verkrijgbaar. I ?EDEN klanten 'an 26 uur. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 (Eigen buitenlandse dienst) Ditmaal geen winnaar. De pot van 2.402,20 blijft staan voor de volgende keer. De komende feestdagen bieden u ruimschoots de gelegenheid om mee te doen aan deze puzzel. Maar.feestdagen zijn duur en mocht er de volgende keer geen foutloze oplossing bij zijn, dan is er toch weer een premie per krant van 500.- voor de best geleverde prestatie. Veel succes dus. De sociale pot wordt aangevuld met 231,38 en bedraagt thans 265.024,66. In verband met de feestdagen wordt de sluit- datum van de puzzel van deze week verschoven naar vrijdag 28 december. Die dag zal er geen puzzel verschijnen. We slaan dus één week over. De uitslag van de opgave die vandaag aan de orde wordt gesteld, zal men dus aantreffen in ons blad van 4 januari. De kans bestaat (lat president Moise Tsjombe liard op weg is 0111 „fatsoenlijk" te worden in de ogen van de Afrikaanse nationalisten. Afgelopen maand lieeft deze „stroman van de blanken" twee dagen lang geheime bespre kingen gehad met Kenneth Kaoenda, leider van de Afrikaanse meerderheidspartij in Noord-Rhodesië en president van (1e Pan- Afrikaanse vrijheidsbeweging in Oost-, Zuid en Centraal-Afrika (Pafmescal). De twee leiders hielden deze besprekingen in Noord-Rhodesië in het „Queen's house"' liet witte huis dat twee jaar geleden speciaal Kaoenda weigerde eerst aan de besprekingen deel te nemen als de premier van de centrale Kongolese regering, Adoela, niet aanwezig zou zijn. Tsjombe had echter de Afrikaanse politieke concurrent van Kaoenda, Harry Nkoemboela, leider van het Noordrhodesische Afri kaans nationale congres, gevraagd om de besprekingen te regelen. En deze Rhodesische leider wiens verkiezingscampagne door Tsjombe gefinancierd werd, zorgde er voor dat de ontmoeting Tsjombe-Kaoenda tot stand kwam, zonder de aanwezigheid van Adoela. voor het bezoek van (le Engelse koningin- moeder in Kitwe gebouwd werd aan de oever van de rivier Kafoee. Dit liuis wordt onder houden door de federale regering van sir Roy Welensky, die de politieke tegenstander van Kaoenda is. Welensky heeft regelmatig contact met presi dent Tsjombe onderhouden en was daarom nogal verbouwereerd toen Tsjombe met zijn politieke tegenstander besprekingen ging voeren en gaf met tegenzin toestemming liet „Queen house" beschikbaar le Stellen. miljoen dollar van België gekregeft. En geland en andere landen hebben ook mee geholpen. Niemand schijnt te weten waar dit gaat eindigen. De terugkeer van Katanga met zijn financiële mogelijkheden zou hel pen, maar zou geen einde van de moeilijk heden brengen. TSJOMBE hij heeft het geld Er zijn enige pogingen aangewend om het Kongolese „pay-as-you-go" binnen de grenzen van Kongo te houden, door meer biljetten te drukken, onlangs tot een waarde van een miljoen franc per maand. Dit heeft echter alleen maar de prijzen sterk doen stijgen, en heeft de inflatie verergerd. De regeringsschulden blijven onbetaald. In een onlangs uitgegeven rapport, heeft de „economische adviescommissie", een groep economen, vakbondleiders en werk gevers verklaard dat blanke experts te hulp geroepen moeten worden om de ad ministratie weer op poten te zetten. De ze buitenlandse administrateurs zouden niet slechts advies moeten geven, maar volledig in het overheidsapparaat opge nomen moeten worden. Het terugnemen van de blanke admini strateurs, tezamen met het „soberheids- program' dat premier Adoela wil invoe ren, zou uiteindelijk Kongo uit de moei lijkheden kunnen halen. KOM ZF6 TOCH WEL

de Stem | 1962 | | pagina 5