prijs KNAP SNEL WEER OP Zwart o DE SCHADUW VAN DE TIJD Blithe Spirit" ongeschikt voor bijgelovige kijkers inde zijn korgaan Uit ziekenhuis ontslagen Minter en Hinter en de dolende Zozer ERG's BUREAU oor LVE PRIJS LVE PRIJS ste bessen VE PRIJS GRATIS 2ogezeejd Edith Piaf op VPRO-scherm Christopher Landon tien doden bij verschuiving k wel mee? Ank van der Moer UILENSPIEGEL WAT NU? lllllllllllüHlllllllillllllllllllillllilliillllll Kitty Janssen Heintje Davids brengt show op Vara-scherm Luister naar Terugblik VERMOUTH Radioprogrammas Televisieprogramma 's Stern-feuilleton Eindhovenaar bij mijnongeluk gedood Doden bij brand in Zweeds geslicht Werkgevers betalen opleiding van jonge landarbeiders genda, die uit niet mindei tukken bestaat, vermeld teming van een lid van het nbestuur en de benoeming ester N. W. M. Mooyman van de burgerlijke stand, een garage bij de ambts- de burgemeester, waartoe an grond wordt voorge- :enning van een subsidie vse Stichting voor Revali- wijziging in de gemeente- Vleeskeuringsdienst. Op- islotte het voorstel om he kening-courant bij de Bank ndse Gemeenten, hetwelke 150.000,- werd gesteld, v vast te stellen en wel op ingezien G.S. eerstgenoemd eeft goedgekeurd. passagiers van een autobus het leven, toen er in de Istanboel in Turkije een ving op terechtkwam, rvoerde 32 passagiers. Der liepen verwondingen van 1 op. .gzin betrekking zaak en daar- ;r onderstaande- n winnen irschrijf machine t.w.v. 335.— ze collectie t.w.v. 100. 50 25.— iren gratis aan ecember 1962. chines celen ilen aand extra veel pres- 'kom. Daarom ziet u veel voor zoveelof is het aantal feest- enorm groot. U hebt irdeel in die krant is deel ervan mee! er beneden de werkelijke dubbelgeldspaarboekjes. r. Laat nu al een deken inanas samen 95 sap literblik 139 S samen voor 49 iwijn van 2,50 91 samen 119 tozen op sap steel oudbruin 65 steel pils 74 ran 108 voor 98 aanbiedingen geldig tot en met maandag 31 december DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 (Advertentie) Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt u een antineuralgicum met zeer grote pijn stillende kracht nodig. Dat is TogaL Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88 TTet is vanavond geen televisiespel voor kijkers, die in het bestaan van spo ken, geesten en reïncarnatie geloven, want auteur Noel Coward, die verant woordelijk is voor „Blithe Spirit", of zoals het vanavond op uw scherm komt „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet", neemt met deze zaken nogal een loopje. Het stuk, vele jaren geleden geschre ven, behoort tot de meest succesrijke stukken van de thans 64-jarige Engels man, die voor zijn laatste produktie „Sail away" geen bijster gunstige kri tieken wist te verwerven. „Blithe Spi rit" viel zelfs de eer te beurt van twee Nederlandse voorstellingen, eerst onder de naam „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" (in 1948 door de Haagse Co- medie) en als Spotgeesten" door het Rotterdams Toneel met in de hoofdrol len Lia Dorana, Ann Hasekamp en Stey van Brandenburg. Waar draait het allemaal om zult u wellicht willen weten. Omdat regisseur Van Hemert het altijd bijzonder naar vindt als het verhaal van „a" tot „z" in de krant komt zij vermeld, dat de hoofdpersoon, de schrijver Charles Cin- domine (gespeeld door Guus Oster) reeds vele jaren gelukkig getrouwd is. Voor de tweede maal wel te verstaan, want zijn eerste vrouw is overleden. Niets verstoort de huiselijke vrede van Charles en zijn tweede vrouw Ruth (ge speeld door Kitty Janssen), totdat me vrouw Arcati (Ank van der Moer) op het toneel verschijnt. Ze is een me dium, dat er in slaagt contact te krij gen met „het verleden". En ziet, één van de personen, met wie zij contact krijgt, blijkt Elvira (Andrea Domburg) te zijn de eerste vrouw van meneer Charles. Maar men gaat nog een stapje verder, de eerste mevrouw Condomine „materialiseert" en keert dus in het aardse leven terug en dat dan het lieve leven een aanvang neemt staat wel te voorzien. Melden wij nog even, dat Kitty Courbois de rol van het dienst- IJet ziet er bijzonder droevig uit voor de aanhangers van het Vlaamse radioschip ,,Tijl Uilenspiegel", want niet alleen werd de grote strijder van Radio-Antwerpen ten grave gedragen maar bovendien ligt het schip nu als gevolg van de hevige stormen op het Nederlandse strand onder toeziend oog van de Nederlandse rijkspolitie. De we duwe De Caluwé heeft verklaard, dat de zaak voor haar alleen te zwaar is. De programmaleiding zit met zakken vol post en met de handen in het haar. Vóór alles de vraag „Wat nu?" Een maatschappij, die onbekend wenst te blijven, heeft echter aangeboden de hele zaak over te nemen en aldus Radio-Antwerpen, zijn populair bestaan te laten houden. meisje Bessie speelt, die van alles de schuld krijgt. Alfred Kossmann maakte de Nederlandse vertaling en de decors voor dit stuk werden ontworpen door Fokke Duetz. De VARA vertelt, dat de bijzonder Engelse manier, waarop Co ward „de occulte zaken" behandelt voortspruit uit de grens tussen het „hier" en het „hiernamaals", die voor de Britten niet veel meer is dan een stippellijn. P\e nog immer actieve Henriette „Hein- tje" Davids zal op vrijdagavond 11 januari met een eigen programma voor de VARA-televisie verschijnen. De VARA heeft haar hiertoe uitgenodigd na het succes, dat zij o.a. had in het VPRO-tv-programma en de ervaringen uit haar leven, die in gesprekken met een journalist in een landelijk dagblad zijn verschenen. „Heintje" is zelf erg blij met haar optreden. Ook erg bang. „Meestal sta ik op het toneel met een repertoire, dat na het eerste nummer grotendeels door het publiek bepaald wordt. Je voelt direct wat het publiek wil hebben, maar t.v. vind ik moeilijk. Maar een zaal met mensen is mijn eer ste eis geweest". En die zal de VARA ongetwijfeld inwilligen. FJe VPRO-televisie, die de laatste tijd veel van free-lance-regisseurs gebruik maakt, heeft van het optreden van Edith Piaf en Theo Sarapo televisie opnamen laten maken onder leiding van Thijs Chanowski. Thijs, sedert zijn breuk met de AVRO één van de meest gevraagde tv-producers en directeur van zijn eigen maatschappij, heeft vele eisen van „la Piaf" in moeten willigen voor het maken van de tv-opnamen. Geen erge close-ups, geen extra licht, geen hinderlijke camera's. Een staf van „lijfwachten" moest hier de hand aan houden. Het resultaat is van dien aard dat de VPRO voor de uitzending een plaatsje heeft ingeruimd in het tv-pro- gramma van donderdag 17 januari. De uitzending „Onder vuur" zal daardoor naar een ander tijdstip worden verscho ven, eventueel naar een andere datum. De opnamen van Piaf, die in Nijmegen werden gemaakt, bleven voor iedereen zorgvuldig geheim, omdat men vreesde, dat de aankondiging van een tv-uitzen- ding de belangstelling voor de zaal shows danig zou verminderen. Eerder opgedane ervaringen met andere ster ren waren hier de harde leermeester, Om 19.30 uur begint de VARA het te levisieprogramma met de sportrubriek van Rien Bal en Jan Leyendekker. Na het NTS-journaal volgen om 20.20 VARA's bekende rubrieken „Achter het nieuws" en „De spiegel der kunsten", de laatste gepresenteerd door Henk de By. Om 21.05 het televisiespel van hedenavond waarvoor Willy van Hemert die de re gie voert, Noel Cowards „Blithe Spirit' koos. Het programma duurt tot ongeveer half elf. In het Vlaamse programma te 21.00 uur de documentaire over de boeren-oorlog, zoals u zich die wellicht van het NCRV- programma kunt herinneren. Om 21.40 uur Ellen Vogel in „De menselijke stem'" Op het Waalse scherm om 20.30 uur „L'homme du vingtième siècle", de man van de twintigste eeuw". Over Hilversum I speelt om 17.45 uur het City-theater-orkest. Om 18.15 uur no digt de NCRV u uit in het Clubhuis. Om 18.30 uur het orkest Frans Mijts en om 18.50 uur gepraat over het sociaal per spectief. Na het nieuws te 19.30 uur Radio- de muziek, verschijnt te 19.30 uur Radio krant vandaag. Om 19.50 uur een CHU- uitzending. Lex Karsemeyer en Victor Conselman zijn om 22.00 uur heerser in het platenrijk. Om 20.20 uur „Recht zo die gaat", NCRVs hoorspelserie. Om 20.50 uur het ontspanningsprogramma Samen uit samen thuis" met als gast Tommy Reilly, de mondharmonica-vir tuoos. Verder moderne klanken door de Jumping Jewels. Om 22.00 een concert door Margreet Prinsen-Drenth op het-or gel van de St.-Michaëlskerk van Zwolle. Om 22.30 uur avondoverdenking en boe kennieuws. Om 23.00 uur enkele nieuwe platen en tot slot van het NCR V-program ma de literaire rubriek. Daarna om 23.55 uur Nieuws. Na het nieuws van 18.00 uur biedt de AVRO over Hilversum 2 een Babbel-mu- ziek-cocktail, waarin achtereenvolgens pianist Aart Bars, Dick van Rijn, Albert Milhado en het sextet Willy Langestraat voor de micro komen. Om 19.00 uur „Open het doru". Te 19.30 uur Minjons „Eigen weg", en na het nieuws dirigeert Jean Fournet het Radio Filharmonisch Orkest. Henk Fenijn, hoorn, is de solist. Om 21.05 uur een gesprek met mr. F Bordewijk. Om 21.35 uur een cabaretpro gramma over een klein mens. Te 22.10 uur opnamen van Ella Fitzgerald in Hol lywood. Te 22.30 uur nieuws en AVRO's radio-journaal en als Dick van Rijn u het laatste sportnieuws heeft verteld, draait Jan Koopman lichte platen van 23.10 uur tot 23.55 uur. „Hij is niet als andere mensen, hij is vreemd," zegt de dochter van rechter Gookin over lord Feathertop, die haar het hof maakt. Toch wijkt de vogelver schrikker, die tijdelijk mens mag zijn, naar zijn uiterlijk niet af van gewone stervelingen. Het vreemde aan hem komt vooral voort uit het feit dat hij volkomen onconventioneel en naief eer lijk is, twee eigenschappen die niet als maatschappelijke deugden gewaardeerd worden. Feathertop heeft bovendien nog de gave van de verwondering. Zijn plan nen om de wereld te hervormen lijden overigens schipbreuk. Immers, tenslotte is hij maar een vogelverschrikker zonder hart en zonder geest. Hij is gedoemd aan zijn eigen idealen te sterven. Het Amerikaanse spel van Maurice Valencey, een boeiend stuk met filoso fische inslag, kreeg gisterenavond voor de tv een bijzonder goede vertolking, die het tot een zeer te waarderen onderdeel maakte van dit woensdagavondprogram ma. Op een geheel andere manier inte ressant was „Bedreigd erfdèel", waarin het probleem aan de or.de werd gesteld van de oude, door Monumentenzorg be schermde woningen, die naar het uiterlijk fraai genoeg zijn, maar de bewoners allerlei ongerief geven. Uit hetgeen di verse cultuurbeschermers er over te zeg gen hadden bleek overigens wel dat het vraagstuk nog lang geen opgelost vraag stuk is. (Advertenties) CINZANO "kT.1,. /la TT)« Donderdag 20 december HILVERSUM I 402 m KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Lichte muz. 12,25 V.d. boeren 12,35 Lichte orkestmuz. (gr.) 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Licht orkest en zangsol. 13,40 Wissewassen. licht progr. (herh. van zondag jl.) NCRV: 14,00 Koorzang 14,20 Fest in d flat. Adv.spel 15,20 Advents- progr., geest. muz. 16,00 Kerstfeest ten paleize, rep. 17,00 V.d. jeugd 17,30 School- zang 17.40 Beursber. 17.45 Theaterork. en sol. 18,15 Sportrubr. 18,30 Licht ork. 18,50 Sociaal perspectief, lez. 19,00 Nws. en weerpraatje 19,10 Gew. muz. 19,30 Ra diokrant 19,50 Politiek klankb. van de CHU 20,00 Wij poetsen de plaat, lichte gram. 20,20 Recht zo die gaat, hoorspel 20,50 Samen uit, samen thuis, gevar. progr. 22,00 Kerkorgelconc. 22,30 Nws. 22,40 Avondoverd. 22,55 Boekbespr. 23,00 Platennws. 23,35 Bij het verschijnen van de Nederlandse bodemkaart, lez. 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 12,00 Licht instr. ens. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Uit het be drijfsleven, lez. 12,43 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded., event, act. of gram. 13,25 Beursber. 13,30 Promenade-ork., amus.- muz. 14,00 Zangrec., intern, kerstliederen 14,30 V.d. vrouw 15,05 Zing met ons mee 15.30 Hoe ver is het concilie nu ge vorderd?, vraaggespr. 15,45 Licht instr. ens. 16,00 Van vier tot vijf, radioprogr. in een Notedop 17,00 V.d. jeugd 18,00 Nws. 18.15 Act. 18,20 Pianospel, lichte muz. 18,30 Sportpraatje 18,35 De gespr. brief 18,40 Instr. sextet 19,00 Open het dorp 19.30 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Radio-filharm.ork. en sol., moderne muz. 21,15 Literair gespr. 21,35 Cabaretprogr. 22,10 Jazzmuz. (gr.) 22,30 Nws. en meded. 22,40 Act. 23,00 Sportact. 23,10 Nieuwe gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12,00 Nws. 12,03 Lichte muz. 12,30 Weerber. 12.35 Gevar. muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14.00 Lichte muz. 14,30 Opera 15.20 Belg. kamermuz. 16,00 Beursber. 16,06 Franse les 16,21 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 V.d. kind. 17.50 Koorzang 18,18 Paarde- sportber. 18,20 V.d. sold. 18,50 Radiokron. 19,00 Nws. 19,30 Lez. 19,40 Lichte muz. 19,50 Politieke lez. 20,00 Chansons 20,30 Symfonieconc., lichte en klass. muz. 22,00 Nws. 22.15 Belg. toondichters 22,45 Klass. muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m: 12,30 Gevar. progr. en act. 14,08 Filharm. conc., klass. muz. 15,03 Lichte Belg. muz. 16,08 Lichte muz. 17,00 Nws 17,30 Pianorec. 19,30 Nws. 22,00 Wereld- nws. 22,55 Nws. Vrijdag 21 december HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,15 Klass. pianomuz. (gr.) 7,30 V.d. jeugd 7,45 Morgengeb. en overw. 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9.40 School radio 10,05 Moderne gram. 10,35 Cantate: Sehet, welch eine Liebe (gr.) 11,00 V.d. zieken 11,40 Klass. gram. 11,50 Als de ziele luistert, lez. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte gram. (Om 7,35 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nws. 8,18 Lichte gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Klass. orkestmuz. VPRO: 10,00 De linkes vleugel van de Reformatie, lez. VARA: 10,20 V.d. vouw 11,00 V.d. kleuters 11.15 Pianorec, lichte muz. 11,40 Hammondorgelspel. Donderdag 20 december VARA: 19,30 Sport NTS: 20,00 'Jour naal VARA: 20,20 Achter het nieuws 20,35 Spiegel der kunsten NTS: 21,05 Ik zie, ik zie wat jij niet ziet, TV-spel. VLAAMS BELGIë: 19,00 V.d. jonge ren 19,30 V.d. vrouw 20,00 Journaal 20,25 President Ben Zvi van Israël is in 'n ernstig loonconflict geraakt. Hij is 'n poosje op reis geweest, door Afrika en van zijn afwezigheid heeft het parle ment gebruik gemaakt om met zijn salaris te knoeien. „Ze hebben er een stuk afgeknabbeldvermoedt nu ieder normaal denkend mens meteen. Maar dat is het niet. Ze hebben Bens salaris verdrievoudigd. Ben wilde dat nooit, maar nu hij toch van huis was heeft men dat in Tel Aviv even gauw gere geld. Nu is Ben Zvi boos. Want hij wil ge woon blijven verdienen wat hij tot dus ver verdiende. Hij kon daar ruim van rondkomen en waarom zou je dan op slag eisen, terwijl het land al voor zo veel andere lasten zit. Toen hij terugkwam heeft Ben dan ook meteen geëist dat het parlement zijn salaris weer op het oude peil zou brengen. Maar het parlement heeft er eens over gepraat en gezegd neende president moet driemaal zoveel ver dienen. Dat hij daar zelf bezwaar tegen heeft, doet helemaal niets terzake. Zijn persoonlijke gevoelens, zo werd hem te verstaan gegeven leggen geen enkel gewicht in de schaal. Dat zo'n president dat nu zelf niet begrijpt, vraag ik me af. Tenslotte is hij president, bekleedt hij de hoogste post in het land. In heel Israël staat er niemand boven hein. Zo iemand is het slachtoffer van zijn functie. Hij is zó hoog dat hij alleen maar mag willen wat iedereen wil. Als zo iemand iets aan zijn salaris wil laten doen. moet hij aftreden en een baantje zoeken, ergens op een kantoor of in een fa briek. In de eerste plaats wijzigt zich dan meteen zijn inzicht omtrent zijn sa laris. Hij gaat dan vinden dat het niet met tweederde moet worden verlaagd, maar met drie vermenigvuldigd. En het parlement is het daar dan even zeer oneens mee als in het geval van de president. Met de persoonlijke ge voelens van iemand die meent dat hij driemaal zoveel moet verdienen heeft het, zal het zeggen, even weinig te maken als met die van degene die zijn salaris tot een derde wil zien terugge bracht. Want niet wijzelf weten wat goed voor ons is. Dat weten alleen de poli tici. PRAET-MAECKER 15) „Ik wist het niet, ik raadde er maar naar," zei ik. „Als jij het bewezen hebt is dat de hoofdzaak, daar komt het op aan. Post je rapport direct." Hij vrolijkte meteen op. „Zou ik het je morgen niet liever zelf komen bren gen, Harry? Er zijn misschien een paar punten..." „Nee. Er is een zeer geldige reden waarom ik niet wil dat jij je gezicht in dit deel van de wereld laat zien. Doe het rapport op de post." „All right, Harry." Ik vond dat ik het een beetje goed moest maken en vroeg: „Heb je een pas?" „Ja, waarom?" ,,Ik bedoel een geldige pas, niet een die verlopen of verpand is." ,,Ja, ik heb hem hier." ,]Nou, als je doet wat ik zeg kan ik je misschien gratis een interessante reis aanbieden. Goeienacht." En ik belde af. De volgende morgen was mijn enkel nog wel pijnlijk, maar ik kon er toch mee lopen. Daar ik om negen uur bij Stebbings had besproken moesten we van huis vertrekken voor de post kwam. dat was vervelend, maar we hadden geen tijd om tussen onze verschillende afspraken in terug te gaan om Josh rapport te halen. Ik was er zeker van dat het zou komen, en sprak dus met Joan af dat ik haar even over twaal ven bij „De Meermin" zou ontmoeten. Ze zette me voor Stebbings' winkel af en ik hinkte naar binnen, hopend dat geen andere klanten zouden zijn. Ik was in de gebruikelijke kappers winkel, er hing een kaart waarop stond dat mr. Stebbings dameskapper was en heren slechts na afspraak behandelde; links bevonden zich twee cabines met dichtgetrokken groene gordijnen en uit de ene kwamen het gonzende geluid van een elektrische haardroger en een vrou wenstem, plus een aangename geur. Aan de andere kant was één kleine ka mer. waarvan de deur openstond en waarin ik een scheerstoel zag en mr. Stebbings die ernaast stond. Hij zag er in zijn witte jas heel anders uit. „Ik heb niemand aangenomen voor elf uur," zei hij. „en mijn vrouw heeft drie klan ten achter elkaar, ve kunnen dus rus tig praten." Hij stopte het laken om mijn hals in en sloot zorvuldig de deur. Het is een prettige sensatie als je haar door een ^xpert geknipt wordt; het zachte knippen van de schaar, de bijna liefkozende streek van de borstel, het rosulute gebaar waarmee de houding van je hoofd veranderd wordt. Hij was de eerste die sprak en het gestadig ritme van de knippende schaar hield plotseling op toen hij vroeg - en ik wist hoeveel moeite het hem kostte: ,,A1 iets ontdekt, mr. Kent?" Ik wachtte even tot hij om mijn lin keroor heen had geknipt voor ik ant woordde. „Wel iets, maar ik kan nu niet ver der. „Wat bedoelt u?" „Ik kan niet verder zonder uw hulp, mr. Stebbings." De schaar hield weer op. „Ik heb er lang over nagedacht, mr. Kent, maar ik durf niet." „Dat is jammer, want ik weet vrij zeker waar Margaret is." Ik wachtte tot hij die schok verwerkt had, voor ik erbij voegde: ,,U begrijpt wel dat als u niet spreekt die wetenschap ons niets zal helpen." „Waar is ze?" „Wat geeft het of ik u dat al vertel, als u toch niet wilt meehelpen zodat we verder kunnen gaan?" Hij bleef koppig zwijgen. Goed, als hij dan niet verkoos te spreken zou ik de zaak moeten opgeven en ik zou me zelf daar altijd om blijven haten. Ik zei niets meer totdat hij mijn kin begon in te zepen, en toen deed zich de zeldzame kans voor die me verschafte wat ik no dig had. De deur achter ons ging plotseling open. Stebbings ging achteruit en ik zag in de spiegel tegenover me een stokoude man binnenkomen, een sjofele ouwe baas met pientere ogen en een pracht van een drankneus. Hij keek even naar Stebbings, toen naar mij en kwam met een slepende en veerkrachtige stap na derbij. „Morgen, John. All right?" Ik wist dat die laatste vraag op mij doelde. Stebbings knikte alleen maar en wees met een hoofdbeweging naar de plank onder de spiegel boven de wasbak. Toen zei hij: „Leg daar maar neer, Joe." De oude man schuifelde erheen en legde een opgevouwen papier op het plankje. Toen glimlachte hij joviaal, zei: „'t Zal warm worden vandaag," en verdween uit mijn gezichtsveld. Ik hoorde de deur achter hem dichtvallen. Stebbings nam de scheerkwast op, gaf mijn kin een paar laatste streken en begon met vaste hand te scheren met een werkelijk scherp Frans mes. De stoel helde niet ver achterover, zo dat ik het plankje onder de spiegel kon zien; het opgevouwen papier lag half open en ik had in mijn beroep geleerd dingen vanuit allerlei hoeken te lezen. Het kon me dus niet ontgaan dat het een wedformulier was. „Dus ook bookmaker?" „Nu en dan, in 't klein. Waarom niet?" „Och ja, waarom niet? Als je telefo nisch een weddenschap afsluit is het wettig, doe je het per formulier, dan niet. Malligheid!" ,,U heeft gelijk sir, maar toch heb ik liever niet dat u er met iemand over praat." „Natuurlijk zal ik dat niet doen." Ik hoorde amper wat hij zei, mijn brein ging gejaagd alle schakels in de keten van feiten en bijna zekere mogelijkhe den na. Het was net als wanneer je uit een donker bos op een open plek komt, waar alles in perspectief naar voren springt. Alles leek opeens zo dui delijk en klaar dat ik het hardop moest zeggen. „Ik heb er nooit eerder over nage dacht dat een kapperszaak de beste plaats is om illegale dingen, hoe on schuldig ook, te bezorgen of af te ha len. De mensen gaan en komen er meestal anoniem en je bent er meer afgezonderd dan in een gewone winkel. En als dat opgaat voor wedformulieren, waarom dan ook niet voor andere, meer winstgevende zaken? Smokkelen bijvoor beeld..." Bij dat laatste woord kreeg Steb bings zo'n schok dat hij me sneed. Hij maakte zijn verontschuldigingen, terwijl hij het bloed stelpte en aluin op de snee deed, maar hij zei verder niets. Zijn hand beefde echter nog en toen ik uit de stoel opstond en mijn gezicht afveegde, zei hij: „Ik houd niet van dat soort gesprekken, mr. Kent." „Waarom niet? Als het niet waar is?" Ik pakte hem bij de schouders. „Luis ter nou eens man. Ik weet dat het waar is en als ik wil trachten deze zaak verder op te lossen zal ik erach ter moeten komen waarom dat zp is en zou ik overal moeten gaan speuren en informeren. En dat wil ik niet. Be grijp je niet dat het veel beter zou zijn als je me zelf alles vertelde?" Hij keek radeloos de kleine kamer rond. „Ja - maar niet hier. Mijn vrouw weet van niets, dat heb ik u al ge zegd." (Wordt vervolgd) TE OUD Bremen zou in 1965 zijn duizend arig bestaan vieren, maar het feest gaat niet door. De stadsarchivaris dr. Schwebel heeft bij het voorbereidend! werk ontdekt, dat de stad in oorkon den van het jaar 782 al wordt ge noemd. Geen feest dus. Als die ver archivaris zijn mond gehouden had, had Bremen in '65 tenminste feest kunnen vieren. Snapt u zo'n kerel nu? PET In Pforzheim krijgen alle leerlingen van de eerste klas van de lagere school een witte pet van de gemeen te. Deze pet moet dienen als waar schuwing voor de automobilisten, dat deze kinderen nog geen ervaring met het verkeer hebben. Ruim 3000 kin deren hebben van de gemeente nu zo'n petje van 2.5 mark gekregen. De tophit in Pforzheim is nu „Waar is mijn petje nou" van Wim Sonneveld. BOM De Engelsman George Andrews ontving onlangs een wit postpakket, waarop geen afzender vermeld stond. George, die vreesde, dat er wellicht een tijdbom in zou zitten belde de politie. Met grote snelheid spoedde de politie zich naarzijn huis en opende het mysterieuze pakket. Het resultaat? Een groot aantal kaarten met kerstwensen, die Andrews had besteld. Waar het le zen van te veel detective- en OAS- verhalen al niet toe leiden kan.... VERSTEKELING Een gezette Brit. Fred Haywood, ging voor drie weken in hongersta king, nadat hij hutarrest had gekre gen, omdat hij zich als verstekeling aan boord van het lijnschip „Can berra" bevond. Toen Haywood uitge hongerd was, glipte hij, toen het schip in de haven van Napels aan de tros sen lag, door een patrijspoort naar de vrijheid. Op zo'n manier heeft een hongerstaking tenminste zin! STROOP In Gloucester, Engeland, za ten tientallen wagens aan het wegdek vastgekleefd, toen een met stroop beladen wagen op zijn kant kwam te liggen, waardoor de kleverige inhoud over het wegdek stroomde. Pas nadat een aantal arbeiders de stroperige massa met zand hadden bedekt, konden de wa gens hun weg vervolgen. Och ja, het gebeurt wel eens meer dat automobilisten blijven plakken Zorg dat je op tijd thuis bent! Het manneke 20,30 Schatten op zolder 21,00 De boerenoorlog, film 21,40 La voix humaine, tragi-komische monoloog 22,30 Journaal. FRANS BELGIë: 18,30 Berichten 18,33 V.d. kind. 19,00 Automobilistenkron. 19,30 Politieke uitz. 20,00 Journaal 20,30 De mens van de 20e eeuw, wedstr. spel, finale 21,30 Nwe films 22,00 Lectuur voor allen 22,50 Journaal. De instorting die zich gisteren in de mijn te Zwartberg bij Genk in België heeft voorgedaan, heeff de 25-jarige W. van de Ven uit Velhoven bij Eindhoven gedood. Van de V. was gehuwd en vader van zes kinderen. Twee vrouwen zijn om het leven ge komen en zeven worden vermist, als ge volg van een brand die gisteren heeft gewoed in een tehuis voor geestelijk ge stoorden in de buurt van Oestersund in Zweden. Het bestuur van het landbouwschap heeft gisteren een door de hoofdafde ling sociale zaken geopperd plan aan vaard, dat beoogt de schoolopleiding van jonge landarbeiders door de werk gevers gezamenlijk te doen dragen. De bedoeling is, dat dit per gebied zal gebeuren, en alleen daar waar de landbouw behoefte voelt aan zo'n rege ling. De landbouworganisaties in een bepaald gebied zullen, met instemming van de landarbeidersbonden, het land bouwschap kunnen vragen een bestem mingsheffing vast te stellen. Uit de op brengst van die heffing zullen de aan het schoolbezoek van jonge landarbei ders verbonden kosten (boeken, school geld, gereedschap, loonderving) geheel of gedeeltelijk betaald kunnen worden. De individuele landbouwondernemer schijnt in de praktijk het risico, dat van een door hem voor de opleiding van een bepaalde landarbeider gedane investering tenslotte een collega profi teert, zó groot te achten, dat hij meent het niet te kunnen aanvaarden. Van daar dat de hoofdafdeling is gaan den ken aan een gemeenschappelijk dragen van de opleidingskosten. Zij heeft een regeling per gebied voorgesteld, omdat men daardoor moeilijkheden, die zich bij een landelijke regeling zouden voor doen, uit de weg kan gaan. De 26-jarige matroos Leonard Frei uit Munde, de enige overlevende van de ramp met het Duitse vrachtschip Nautilusop de Noordzee, is uit het Antoniusziekenhuis in Umuiden ont slagen. Foto: Leonard Frei neemt af scheid van de verpleegsters. 3 „Moeder!" riepen Hinter en Minter, terwijl ze kwamen aanhollen. „We heb ben allebei een negen voor taal en een acht voor rekenen en voor gymnastiek een...." Pats! Daar lag Minter languit op de grond. „Kijk, hij vliegt al!" riep de postbode, terwijl hij lachend afscheid nam, „en morgen zelfs naar Egypte". „Egypte?" stamelde Minter, overeind krabbelend. „Wat bedoelt hij nou, mam?' „Hè jongen, kijk toch uit waar je loopt"} praatte moeder Dor er over heen. ,Je zit alweer onder de modder". Maar nu zag Hinter de brief in haar hand. „Waar komt die vandaan, mam?' vroeg hij nieuwsgierig. „Van jullie oom Ferdinand, jongen. Daar heb je nog nooit van gehoord, hè!!' vroeg ze. „O! Vertel eens wie dat is!" riepen de jongetjes. „Heeft hij een baard?" „Kalm aan, dat komt straks", ant woordde moeder Dor. „Laat eerst jul lie rapporten maar eens zien, want als die niet heel erg mooi zijn, dan gebeurt er helemaal niks...."

de Stem | 1962 | | pagina 7