Waterstaat wenst vaste geen oeververbinding MINISTER KORTHALS TWEEDE KAMER: TOT Begroting Goes gewijzigd wegens verschrijvingen Straaljager neergestort, vliegers in veiligheid Publiek liet zaal dreunen ,Dorp moet klaar'5 voor Waarschuwing van Zij lstra Minder bieten dan vorige jaren Tweede Vlissingen fuik inBreskens en niet urgent EAU DE COLOGNES LAATSTE NIEUWS Het geval Van Kilsdonk Zwart op wit dagblad de stem van donderdag 20 december 1962 Geen differentiatie in veertarieven Ruilverkaveling Canisvliet bekrachtigd recreatie veerse meer westerscheldebekkn wegen Goesenaar van verduistering verdacht Burgemeester Stuy van Putte naar Oeffeit Plattelandsavond LJG te Kloosterzande Jaarcongres van ANBOR geopend in Vlissingen U I KVP en VVD: onaanvaardbaar Schietwedstrijd Nat. Reserve Voorstellen G.S. in de afdelingen Installatie van burgemeester te Souburg Bij Z. - Vlaams Westdorpe SlagblaD pe jlïetti Middelburgreünie Guinea-militairen In City te Middelburg b Onderhandelingen metaal-c.a.o. muurvast Ongunstige campagne (Van onze parlementaire redactie) Minister Korthals heeft aan de Tweede-Kamerleden een zeer uit voerige memorie toegezonden, waarin hij antwoord geeft op tal van vragen, die hem naar aanleiding van zijn begroting verkeer en water staat uit de volksvertegenwoordiging hebben bereikt. Rijkswaterstaat blijkt, aldus de memorie van antwoord, voorlopig niets te voelen voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De minister poneert, dat de te verwachten verkeerstoename verwerkt kan worden door de veren, mits deze worden uitgebreid. De integratie van Zeeuwsch-Vlaanderen acht de minister bij de beoordeling van de vaste oeververbinding over de Westerschelde niet van beslissende be tekenis. In het kader van de verbetering van de veren zal ten behoeve van het veer KruiningenPerkpolder 22 miljoen nodig zijn. Door verbou wing van de veerboot Prins Bernhard zal, naar de minister verwacht, nog vóór het volgende zomerseizoen verbetering komen in de wacht tijden. De capaciteit van dit veer zal verder worden vergroot wanneer in 1964 de reserve-boot Koningin Juliana voor KruiningenPerkpolder beschikbaar komt na de indienststelling van de derde veerboot. Deze moet volgens contract op 1 maart 1964 worden afgeleverd. Een tweede grote fuik in Breskens en Vlissingen acht de minister niet ur gent. Evenmin voelt hij iets voor een verdere verbetering van de haven van Breskens. Voor differentiatie van de tarieven in verband met het vervoer van land- en tuinbouwprodukten voelt de minister niets in verband met de gewenste vlotheid van het vervoer. Mi nister Korthals ontkent dat de veerta rieven voor de vlasteelt een zeer zwa re belasting zouden betekenen. In de onderhandelingen met België over een verbetering van de Schelde- Rijnverbinding is de laatste maanden een zekere verduidelijking ingetreden van de wederzijdse posities. Binnen afzienbare tijd zou een afgerond beeld verkregen kunnen worden van de mo gelijkheden voor beide regeringen. De regering meent zelfs dat een maxima le mogelijkheid moet bestaan dat men van Belgische zijde royaal meewerkt om de Rijnvaartpremies op te hef fen. Uit het antwoord van de minister wordt duidelijk dat de bijdragewet Del tawerken het departement van Verkeer en Waterstaat heeft verlaten. Nog tijdens de ambtsperiode van de minister z:a\ zij bij de Tweede Ka- (Van onze verslaggever) Met 366 tegen 109 van de 475 geldige stemmen heeft de ruilverkaveling Ca nisvliet haar officiële bekrachtiging ge kregen tijdens een „stemmige" bijeen komst die gepresideerd werd door de ge deputeerde J. M. A, C. van Dongen. Zoals reeds eerder vermeld, werd de oorspronkelijke opzet nogal ingrijpend gewijzigd en zijn met name de Aut- riche-polder de Papenschor- en Nieuw- Papenschorpolder en een gedeelte van de Emmapolder te elfder ure uit het verkavelingsplan gelicht, daar deze gron den voor de eigenaren straks wellicht meer financiële baten kunnen afwerpen als industriebodem voor een drietal sa menwerkende gemeenten, die nogal grote plannen koesteren, zoals in deze kolom men enkele weken geleden reeds ge schreven werd. Dit verklaart dan ook wel het vijftig tal bezwaren, dat bij G. S. tegen de oorspronkelijke begrenzing ingediend werd. De wijziging van het oorspronkelijke plan betekent een aanmerkelijke verla ging van de totaalkosten, maar het be drag per hectare ad. f 750 blijft het zelfde. Dit komt dan neer op 5 pet. van de ruilverkavelingruimte ofwel f 37,50 per hectare per jaar. Het aanvankelijke tekort van de rea- lisatiekosten ad 42 pet. is nu geredu ceerd tot 37 pet. en wordt gefinancierd door de cultuur-technische dienst. Die realisatiekosten bedroegen oorspronkelijk ruim tien miljoen en blijken nu te zijn teruggelopen tot f 8.363.400. mer worden ingediend. De acute moei lijkheden, welke verband hielden met de afsluiting van het Veersche Gat zijn op bevredigende wijze opgelost door be staande regelingen van toepassing te verklaren. Over een wetsontwerp betref fende de Zeeuwse waterkeringen is thans advies ontvangen van de Raad van de Waterstaat. Het lijkt de minis ter niet mogelijk de versterking van de bestaande hoogwaterkeringen in 1978 te voltooien en wel vanwege de financie ringsmogelijkheden. Toch lijkt het de minister mogelijk, dat de grote afsluit- dammen in dat jaar voltooid zijn. Als zijn aandeel in de recreatieve ontwikkeling van het Veerse Meer zal Rijkswaterstaat de nodige weg- en wa terbouwkundige werken uitvoeren, zoals wegen, kaden en sloten. De droogge vallen gronden zullen via ruiling aan de nieuwe situatie worden aangepast. Dit is noodzakelijk omdat deze grond deels particulier eigendom, deels domein is. De minister verklaart nadrukkelijk dat het niet de taak van zijn departement is om een bijdrage te verlenen in ge meentelijke recreatie-projecten. De inpoldering in het Land van Saef- tinge acht de minister niet urgent. De gronden zullen bij uitstel van de in poldering niet in waarde verminderen. De polder Walcheren, beheerder van de Vlissingse boulevards, gaat thans na welke maatregelen ten aanzien van deze kunstwerken wenselijk en mogelijk zijn. Voor het oesterproefbassin in het Veer se Gat kon dit jaar geen geld worden uitgetrokken. Deze kwestie is overigens nog onderwerp van overleg tussen mi nister Korthals en minister Marijnen (landbouw). In het kader van het Kreekrakplan is een werkgroep ingesteld, die tot taak heeft de mogelijkheden te onder zoeken van een verdere ontwikkeling van het Westerscheldebekken als zee- en binnenhavengebied en als basis voor de vestiging van industrie, die aan grootscheepsvaarwater voor zee- en binnenvaart is gebonden. In dit onder zoek zal tevens het rapport Noord-Bra bant in het nieuwe westen worden be trokken. Ook zal aandacht worden be steed aan de gedachte om in de Oos- terschelde een haven- en industriecom plex te projecteren. Een definitieve beheersregeling voor de Sloehaven acht minister Korthals urgent. Er zijn in de contactcommissie reeds goede vorderingen gemaakt. Reeds hebben enkele bedrijven ernstige plan nen zich in de Sloehaven te vestigen. Voor de verdere ontwikkeling van Terneuzens haven acht de minister goede kansen aanwezig. Het klimaat voor industrievestiging in dit gebied acht de bewindsman gunstig. Minister Korthals heeft meegedeeld dat ook in de Zeeuwsch Vlaamse ka naalzone maatregelen nodig zijn tegen de waterverontreiniging. Voor de verbetering van de weg Ber gen op Zoom-VTissingen zijn de plannen voor het meest urgente deel (Nieuw en Sint Joosland-Vlissingën) vastgesteld. Er zal nog in 1963 mee worden begon nen. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn de verbinding Sloedam-Vlissin- gen vóór de voltooiing van de Ooster- scheldebrug te verbeteren. Voor het restant is een algemeen plan opgesteld, dat in fasen wordt uitgevoerd. Rijks waterstaat overlegt nog met de provin cie Zeeland over een afdoende verbete ring van de verkeerssituatie bij de sta- tionsbrug te Middelburg. De handelaar in landbouwwerktuigen J. G. te Goes heeft in het begin van deze week aangifte gedaan van een ver duistering van ongeveer f 1000. In verband daarmee heeft de politie de 22-jarige chauffeur-vertegenwoordiger F. B. gearresteerd. De jongeman heeft een volledige bekentenis afgelegd en is gistermorgen voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. Het geld, dat hij niet afdroeg van de geïnde rekeningen, gebruikte hy voor het spelen aan automaten. Bij K.B. is met ingang van 1 januari benoemd tot burgemeester van de ge meente Oeffeit in Noordbrabant de heer J. I. Stuij, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Putte (Noordbrabant). De heer Stuij is sinds 1 april 1959 bur gemeester van Putte. Voordien was hij secretaris-ontvanger van Hoofdplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen) De afdeling Axel Zaamslag van de Landbouw Jongeren Gemeenschap (L.J. G.) houdt op zaterdag 22 december a.s. in hotel ,,Van Leuven" te Kloosterzande een Plattelandsavond. Het hoogtepunt van deze avond wordt gevormd door een opvoering van een uit 3 bedrijven bestaande klucht, getiteld ,,Drie vrouwen om. Eén" van Johan Blaaser. Verder zal er het optreden te beluiste ren zijn van het orkest „Con Amore", er worden volksdansen gehouden en er zal worden gedeclameerd. In de pauze zal er een verloting plaatsvinden, terwijl de avond wordt besloten met een bal. (Van onze correspondent) Burgemeester B. Kolff van Vlissingen heeft tijdens de opening van het 59e con gres. dat de Algemene Nederlandse Bond van Rijwielhandelaren ANBOR ge durende twee dagen in Britannia" houdt, o.a. verklaard dat hij uit de populariteit van het vervoermiddel mocht afleiden dat de ANBOR de toekomst met optimisme tegemoet kan zien. Voorts vond hij het prettig, dat deze landelijke organisatie over het bezwaar van de excentrische ligging van Vlissingen was heengestapt. Hij hoopte dat enkele wel bestede dagen in „Britannia" zouden vol gen. De voorzitter antwoorddde, dat het vertoeven in het Zeeuwse land voor de Hollander" altijd bijzonder prettig is. Voorts dankte hij de heer W. J. van Uxem, die voor de voorbereidingen van het congres veel had gedaan; tevens werd hem als voorzitter van de afdeling Walcheren de wimpel overhandigd voor het 55-jarig bestaan van de afdeling. Ook de afdeling Rotterdam kreeg haar wimpel. Welkom werden o.a. geheten de afge vaardigden van de Kamer van Koop handel, ministerie van economische za ken, de Rijksmiddenstandsconsulent en vele anderen. De voorzitter sprak over de vakpro blemen bij grootwinkelbedrijf en post orderbedrijven, discounthouses e.d. die de branche bedreigen. Hij spoorde de leden dan ook aan solidair te blijven en het Centraal Bureau Rijwielhandel te steunen. Extra werd het geven van service en de zorg voor kwalitatief uit stekende waar beklemtoond. Ook het sti muleren van jonge krachten om in de rijwielhandel een toekomst te zoeken verdiende veel aanbeveling, aldus de voorzitter. (Advertentie) i Op de schietbaan Sloedam heetf de jajaarlijkse schietwedstrijd op de 100 me ter voor vrijwilligers van de Nationale Reserve in Zeeland plaatsgevonden. De eerste prijs werd behaald door kor poraal G. van Meurs van het oefenver- band Sluiskil, die tevens als „beste schut ter van het jaar" de wisselbeker van de Territoriale Bevelhebber Zuid in ont vangst mocht nemen. De tweede en derde prijs gingen naar het oefenverband Meliskerke en werden resp. behaald door de vrijwilligers L. Melse en A. Duvekot. De prijzen werden uitgereikt door de Territoriale Commandant Zeeland, de luitenant-kolonel Y. Meeter, die tevens vor een speciale verrassing zorgde, door een wisselbeker uit te reiken aan het oefenverband, dat als geheel gedurende het jaar de beste schietprestaties had ge leverd. Het was de korporaal P. Davidse, die als commandant van het oefenver band Meliskerke als eerste deze wissel baker in ontvangst mocht nemen. De behandeling van de verschillen de voorstellen van Gedeputeerde Sta ten hebben in de afdelingen hier en daar interessante opmerkingen uit gelokt. Concert Concertgebouworkest op 18 mei te Middelburg: enkele leden vinden de subsidie a 4,33 per persoon veel te hoog. Anderen hadden liever een ruimere zaal gezien zoals in de grote kerken te Vlissingen of Goes. Gevreesd werd voorts dat het een exclusieve Middel burgse aangelegenheid gaat worden. G. S. antwoordden o.m. dat het concert ge bonden is aan Middelburg omdat het een toernee langs de provinciale hoofd steden betreft. Subsidie Stichting Zeeland: enkele le den vinden dat de stichting een „bodem loze put" dreigt te worden wat de sub sidies betreft. De stichting breidt haar taken volgens een der leden teveel uit. Oprichting en subsidiëring stich ting Delta-museum: de afwachten de houding van Noordbrabant wordt teleurstellend genoemd. Er wordt bezwaar geuit tegen het woord „museum". Een der leden pleitte voor de benaming „Delta centrum". Subsidiëring cultureel werk 1963: de amateuristische kunstbeoefening komt er volgens een der leden bekaaid af. An dere leden hebben principiële bezwaren tegen de subsidies. Enkele leden vroe gen meer geld voor harmonie- en fan faregezelschappen. Een lid betreurde het dat de culturele commissie van de KAB te Hulst niet deelneemt aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. Een eigen Zeeuws symfonie-orkest wordt door ver schillende leden en ook door G.S. te duur geacht. Subsidie stichting Zeeuwse Muziek school: Sommige leden dringen aan op het „drukken" van de uitgaven. Zij wil len de tering naar de nering. Een lid vindt de lesgelden wel wat hoog. G.S. delen mede, dat binnenkort een kandi daat in de directeursvacature aan het bestuur zal worden voorgesteld. Verder wordt medegedeeld dat 36 gemeenten wel en 53 gemeenten niet delen in de gemeenschappelijke regeling kostenver deling. PZEM: Verschillende leden onderstre pen het belang voor de landbouw van een spoedige goedkopere aansluiting op het elektriciteitsnet in de onrendabele gebieden. Een lid heeft bezWaar ge maakt tegen de winstuitkering die de PZEM over '61 aan haar personeel heeft verstrekt. Hij vindt dit niet eerlijk t.o.v. andere werkers by de provinciale over heid. (Van onze redacteur) De raad van de gemeente Goes heeft gisterenavond met elf tegen vijf stemmen besloten de gemeen tebegroting 1962 te wijzigen in verband met in 1955 gepleegde on juiste boekingen bij de dienst van gemeentewerken te Goes. Een ver zoek om deze onjuiste boekingen aan het licht te brengen, is uit gegaan van het college van G.S De drie KVP-leden en de twee leden van de VVD hebben zich niet met de voorgestelde correcties kunnen verenigen. Zij menen, dat ze onjuist en onvolledig zijn ge weest en dat G.S. er geen genoegen mee zullen nemen. De heer Roose (KVP) wees erop, dat hij herhaaldelijk heeft aangedrongen op ge degen onderzoek, gevolgd door een za kelijke afwikkeling. Hij had daarbij, zo hij zei, aangegeven hoe een snelle, ver trouwelijke en zo min mogelijk sensatio nele afwerking verkregen zou kunnen worden. Volgens spreker is het onmoge lijk geworden de zaak van de Goese verschrijvingen in de doofpot te stoppen. Ook in het memorandum van het pro vinciaal bestuur van augustus 1960 wordt een onderzoek onontkoombaar geacht. Verder heeft de minister zich in dat jaar uitgesproken voor een grondig onderzoek. Dit heeft van de zijde van het ministerie nog niet plaatsgehad. G.S. hebben, naar de mening van de heer Roose, in onbe grijpelijke lankmoedigheid de eer nog steeds aan Goes gelaten. Met de reken kamer op de achtergrond zal er volgens spreker toch ooit iets moeten gebeuren. Naar het oordeel van de KVP-fractie- leider is er een overvloed van argumen ten, die de begrotingswijziging met de memorie van toelichting onaanvaardbaar maken o.a. aangezien de rectificaties on volledig en naar de vorm onjuist zijn en omdat de onjuiste of onvolledige boekin gen die de raad bekend zijn niet alle worden vermeld. Deze begrotingswijziging moet volgens de heer Roose ook voor de hogere auto riteiten opnieuw onaanvaardbaar zijn. De zaak kan alleen goed en snel worden af gesloten als een deskundig en onafhanke lijk onderzoek wordt ingesteld. Met zo'n rapport in de hand zal de gemeente ook veel sterker tegenover de hogere instan ties komen te staan, aldus meende de heer Roose. De heer Haasdonk IVVD) onderstreep te dit betoog. Hij vond het vreemd dat de commissie ad hoe destijds de onjuiste boekingen niet heeft ontdekt. Hij was het er niet mee eens, dat het onderzoek was ingesteld door de dienst welker ad ministratie juist onderzocht moest wor den. Verder begrijpt hij niet hoe het mo gelijk is, dat verschillende administra tieve stukken uit 1955 niet meer terug gevonden konden worden. Hij vroeg ten slotte of er iets aan de administratie-op zet zal worden gedaan. Wethouder Dijkgraaf (CHU) antwoord de, dat het inderdaad in de bedoeling ligt een reorganisatie in de administratie door te voeren. Burgemeester F. Huber vulde daarop later aan, dat hem via G.S. mondeling het verzoek heeft bereikt, te onderzoeken of er verkeerde boekingen in 1955 zijn gedaan. Hij is zelf nauw bij dit onder zoek betrokken geweest. Hij sprak trou wens liever van een slordige administra tie, dan van verkeerde boekingen. De in het raadsvoorstel neergelegde gevallen zijn de enige bewézen verkeerde boekin gen geweest. Volgens mr. Huber is hier oprecht en volgens beste weten aan het onderzoek gewerkt. Voor de rest hoopte hij, dat er gauw een streep onder de zaak gezet zal worden. De nieuw benoemde burgemeester van Oost- en West-Souburg, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, momenteel burge meester van Wolphaartsdijk, zal op don. derdag 3 januari officieel in zijn nieuwe functie worden geïnstalleerd. De installatie gebeurt tijdens een speciaal daarvoor belegde raadsverga dering die 's middags om twee uur op het gemeentehuis begint. Een commissie van ontvangst zal de nieuwe burge meester verwelkomen. Op zaterdag 29 december komt de raad eveneens bijeen om afscheid te ne men van de heer M. A. van de Putte als waarnemend burgemeester van Oost- en West-Souburg. (Van onze verslaggever) Een straalvliegtuig van het vlieg veld Woensdrecht, een Lockheed T 33, is woensdagmiddag om drie uur neergestort in een stuk bouwland onder de Z.-Vlaamse gemeente Westdorpe, geheten „Honderd Gemeten". De twee in zittenden, le ltn. E. Motshagen (26) en de instructeur sgt.-maj. G.E. Veldhuyzen (37), beiden ge huwd en afkomstig uit Woens drecht, wisten zich met hun schietstoel te redden. Zij kwa men op Belgisch gebied terecht, resp. in Moerbeke en in Wachte- beke. Ltn. Motshagen werd licht gewond. In tolvlucht Het toestel, op instructievlucht met for matie-vliegen, was in een „spin" (tol vlucht) geraakt en de vliegers konden dit niet herstellen. Het kwam brandend naar beneden en boorde zich diep in de doorregende kleigrond. Die duik duik ging vergezeld van een oorverdo vende explosie en een enorme steek vlam. Vele tientallen brokstukken wer den over een afstand van enkele hon derden meters weggeslingerd. Een houten keet, waarin even tevoren nog landarbeiders hadden geschuild, werd gedeeltelijk weggeslagen en voor de rest verschroeid. Veertig minuten Kort na het ongeval zette de marechaus see de plaats van het ongeval af. Het Zaterdag a.s. zal in Middelburg een reünie worden gehouden van oud Nieuw- Guinea militairen. De Zeeuwse militairen zullen om 11 uur in de statenzaal worden verwelkomd door de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot en door de leden van het werkcomité Zeeuws Thuisfront. Na deze ontvangst volgt een herden kingsbijeenkomst in de Koorkerk van het Abdij-complex. Hier zullen de leger aalmoezenier L. v.d. Vrande m.s.c. en vlootpredikant ds. C. Metting van Rijn het woord voeren. Nadat in de Generaal Berghuyskazerne de maaltijd zal zijn gebruikt zal de mi litairen een herinnerinsgesehenk worden aangeboden. Tenslotte zullen enkele NTS- journaalfilms over Nieuw-Guinea wor den vertoond. „In navolging van de t.v.-marathon van Mies Bouwman", zei de heer Mennes, die de actie „Het dorp moet klaar" in het City-theater te Middelburg opende, „zal op deze grote showavond gelegenheid zijn voor alle Zeeuwen om een steen tje bjj te dragen voor de bouw van het dorp". Het totaal bijeengebrachte bedrag voor deze Zeeuwse bliksemactie, door de directie van City-theater georganiseerd, is ruim 8200, Aan de show werkte een keur van artiesten mee, die zich beschikbaar hadden gesteld om de avond tot een overweldigend succes te maken. Dat werd de avond ook, toen het via de geluidsband opgenomen gesprek met Mies Bouwman werd uitgezonden, waarnaar ook vele belangstellenden buiten konden luisteren via de in de Lange Delft geplaatste televisietoestellen. De char mante gastvrouwen Marijke Castenmiller en Ineke Olieslager konden door deze rechtstreekse verbinding ook buiten worden gehoord en gezien. Kees van Hoek vroeg een driewerf hoera voor Mies en de aanwezigen in de uitverkochte zaal lieten het theater op zijn grondvesten dreunen. duurde veertig minuten eer men zeker heid had over de veiligheid van de in zittenden van het vliegtuig. Korte tijd vreesde men, dat ze in de Schelde te recht zouden zijn gekomen. Er was n.l. wel tijding gekomen van het verlaten van het vliegtuig, maar daarna had men niets meer van hen gehoord. Alle schepen van de Schelde werd gevraagd naar de vliegers uit te zien en van het vliegveld Valkenburg steeg een heli kopter op. Om tien voor vier kreeg de basis bericht van de vliegers. De burgemeester van Westdorpe heeft hen in België opgehaald en naar West dorpe gebracht. Daar waren intussen de commandant en enkele officieren van de vliegbasis Woensdrecht gearri veerd, die het tweetal opwachtten en mee terug namen naar de basis. „Beruchte" plek Op de plaats waar de Lockheed thans is neergekomen ten zuiden van de Ca- niskreek is in de oorlogsjaren eerst een Duits vligtuig omlaag gekomen en later is er een V I neergestort. Voordien had er al eens een ballonvaarder zijn luchtreis ontijdig beëindigd. (Van onze Haagse redactie) De onderhandelingen in de vakraad metaal over een nieuwe c.a.o. zijn vast gelopen. Na het overleg van gisteravond bleek dat werkgevers en werknemers onverandere standpunten blijven inne men. De werknemers willen een loons verhoging van 7 cent per uur en een dag vakantie erbij. De werkgevers willen 3 cent toestaan en geen vakantieverlen ging. In deze situatie hebben de werk gevers thans behoefte aan een ledenver gadering, waarin zij „inlichtingen zullen geven over de huidige stand van zaken". Van werkgeverszijde wordt ontkend dat het t.a.v. deze vergadering te doen is om het verkrijgen van een nieuwe mach tiging van de leden. Toegegeven wordt echter dat de machtiging die men nu heeft de werkgevers-onderhandelaars geen ruimte laat voor een tegemoetko ming aan de wensen der werknemers. z (Van onze parlementaire.redactie) Minister Zijlstra (Financiën) heeft gis teravond bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer een waar schuwing laten horen ten aanzien van de ontwikkeling der conjunctuur. „Ik heb nog nooit een jaar meegemaakt waarin de cijfers van de handelsbalans van maand tot maand zo grillig verlopen", zei de minister. „Het lijkt erop alsof de economische situatie in een twijfelperio de verkeert en nog alle kanten op kan". Minister Zijlstra trok hieruit de conclu sie, dat voor hem bij het financiële be leid „uiterste voorzichtigheid" geboden is. De Kamer kreeg van staatssecretaris van den Berge te horen dat deze zich niet bij voorbaat afwijzend heeft opge steld tegen de plannen in E.E.G.-ver- band betreffende een harmonisatie van de omzetbel. Nederland is bereid a an de gedachtenwisseling hierover mee te werken, verzekerde de staatssecretaris. Harmonisatie behoeft geen egalisatie te betekenen, zei prof. Zijlstra. Hij wees er echter op dat een harmonisatie van de omzetbelasting in Europees verband niet op zichzelf bezien kan worden. Men moet hierbij de verhouding in het algemeen tussen de directe en indirecte belastingen betrekken, aldus de minister. FAe rede van pater Van Kilsdonk voor St. Adelbert was geen voorbeeld van weloverwogenheid. Kardinaal Al- frink heeft enkele dagen later, zonder de naam van de spreker te noemen, er een rustig betoog over gehouden, dat de overdrijvingen en eenzijdig heden duidelijk in het licht stelde. Doch men mag ook vaststellen, dat de rede van de Amsterdamse studentenpastoor was ingegeven door echte bekommer nis voor het heil der zielen en de toe komst van de Kerk. Door zijn veelvuldig contact met jongere katholieke intellectuelen wist hij wat in die kring leefde en woelde. Hij sprak recht uit het hart en recht tot het hart. Het monitum van het Heilig Officie en vooral de aanbeveling om pater v. Kilsdonk als studentenpas toor te ontslaan komen erg hard aan. De Amsterdamse katholieke studenten hebben dan ook gereageerd met betui gingen van warme sympathie voor hun pastoor, die hen zo goed begreep en die een echt godsdienstig leven onder hen bevorderde. „De situatie in de studentenzielzorg was tot 1960 weinig hoopgevend", zo zeggen zij in een extra-editie van hun blad. „Het fundament van de kerkelijke leiding en prediking onder de Amsterdamse studenten was voor namelijk de angst. Het moderaminale woordgebruik was rijkelijk gevuld met termen als gevaar, verval, vervlak king en dergelijke meer. Pater Van Kilsdonk is niet begonnen met die angst, maar met het verstaan van de geestelijke situatie onder de katho lieke studenten. Vanuit de daar ge vonden zakelijke is het studenten- kerkewerk opgezet". Het gevaar voor pater Van Kils- donks positie werpt een schaduw op de voldoening, welke er heerste over de openheid, waaraan de discussies in het concilie getuigden. De ergernis, welke men in Rome vreest van pater Van Kilsdonks woorden, zou overtrof fen worden door de ergernis, welke zijn verwijdering uit het studenten- werk zou betekenen. Het is te hopen, dat alles zich nog ten goede zal keren. ■^/oorden vervliegen, maar het ge schrevene blijft. En dat blijvende kan kwesties oproepen. Zo heeft prins Bernhard aan zijn biograaf het verhaal verteld over zijn auto-ongeluk op 29 november 1937. Terloops liet hij zich ontvallen gehoord te hebben, dat de chauffeur van de zandauto, die de snelweg opdraaide, dronken was ge weest. Dat kwam ook in het boek te staan. De bewuste chauffeur neemt dat niet. Een nieuw onderzoek van de ge rechtelijke stukken uit die tijd is nu gelast. De prins heeft zich natuurlijk bereid verklaard een rechtzetting te doen aanbrengen, als dit onderzoek de chauffeur van dronkenschap vrij pleit. Intussen echter zijn er al vele duizen den exemplaren van het hoek in om loop. Men kan beter iets te weinig dan iets te veel zeggen, als de eer en in tegriteit van personen in het geding komt. Een andere kwestie van soortgelijke aard is een passage in een boek van dr. C. Smit, volgens welke in 1947 mi nister Stikker telefoongesprekken liet afluisteren van zijn ambtenoot Sassen. De auteur verzekert dit van dr. Drees zelf gehoord te hebben. Onuitgelokte notities, noemde zijn zegsman ze, waar van deze naar het schijnt zonder pro test kennis nam. Mr, Stikker heeft nu aan het Algemeen Dagblad verklaard: ..Nooit van mijn leven heb ik tele foongesprekken afgeluisterd, noch la ten afluisteren, niet van ministers en niet van anderen. Iets dergelijks zou bepaald onbehoorlijk zijn en het is dan ook nooit gebeurd". Deze tegenspraak is dus zo catego risch mogelijk. Hier staan de woorden van twee achtenswaardige mannen te genover elkaar. Nu ze zwart-op-wit neergeschreven zijn, zal ook hier een onderzoek niet mogen uitblijven. Want dit raakt ook de eer en de integriteit van personen. Op 15 december heeft „Puttershoek" coöperatieve suikerfabriek en raffina derij als laatste van de twaalf Nederland se suikerfabrieken haar campagne be ëindigd. In totaal is een hoeveelheid van rond 3 miljoen ton aan de 12 fabrieken in Nederland geleverd. Heel wat minder dus dan in 1960, toen dit quantum rond 5 miljoen ton bedroeg en in 1961 toen 4 miljoen ton werd geleverd. Deze ge voelige teruggang van resp. 40 en 25 procent is in eerste instantie te wijten aan het bietenareaal dat dit jaar 77087 ha bedroeg tegen 92697 ha in 1960 en 84792 ha in 1961, een vermindering van resp. 16,84 en 9,09 procent. De belang rijkste oorzaak is echter de teleurstellen de hectare-opbrengst, welke dit jaar ge middeld nog geen 39 ton was tegen 53,8 en 47,8 ton in 1960 en 1961, een achteruit gang van 27,50 en 18,36 procent ten op zichte van de beide voorgaande jaren. De landelijke suikerproduktie zal in de afgelopen campagne rond 425000 ton hebben bedragen, terwijl de jaarbehoefte op 485000 ton kan worden geschat. Dit opent de mogelijkheid om rond 60.000 ton niet gegarandeerde suiker uit vorige jaren ter aanvulling van de binnenlandse behoefte te plaatsen. De afgelopen campagne is voor de Nederlandse beetwortelsuikerindustrie zeker niet gunstig geweest. De oorzaak hiervan is de onderbezetting van de fa brieken. Onderbezetting was er in de eerste plaats door de kleine bietenoogst. Daarnaast was er echter onderbezetting omdat de aanvoer van de bieten per et maal onvoldoende was om tot een maxi male dagverwerking te kunnen komen. Dit was o.a. te wijten aan de lage bie tenopbrengsten per hectare en aan het mechanische rooien, dat sterk afhankelijk is van de weersomstandigheden.

de Stem | 1962 | | pagina 5