Rotterdam 25.000ste vierde zijn kapitein Gegevens van Venus Dertig doden bij gevangenenoproer Liever Spanje dan' militaire dienst Miljoenentekort bij Ned. Spoorwegen Mevr. Wynne (pas uit Moskou) wilde pers niet te woord staan wenruzie xgevecht IN BUENOS AIRES Sprookjesbus De eerste havenstad der wereld heeft een tekort industrieterrein aan Toeristische bestedingen tegen 1970 twee miljard OS WAAR? Stille markt )ELBURG EXAMENS POGWATER inswick Bowling Vandaag tör Morgi 'en SMORREBRODWHISKY EN AQUAVIT Zilveren cadeaus en bergen bloemen Boze Welensky:Waanzin Nyassaland mag uit Rhodesische federatie treden Gevaarlijke obstakels drijven in de Elbe AVONTUURLIJKE JONGEMAN Rede van Kroestjevt als advertentie in Engelse krant Veel vacatures in overheidsdienst 4400 MAN TEKORT Nieuw Westduits kabinet bijeen Oud-Rome blijft behouden Maatregelen voor rundvleessector Data schriftelijk eindexamen v.h.m.o., h.b.s. en gym. Staatssecretaris Gijzeis in Breda: Ons klimaat nog slecht niet... zo Schriftelijke persconferentie op Schiphol In Frankrijk Nieuw gerechtshof voor opstandelingen BEURS VAN AMSTERDAM )g op het ook niet al te fraaie n E. B. vonniste mr. Thöne ie geëiste straf, 50 gulden meente Ellemeet op Schouwen ens over kinderen, ruzie ont- n de dames W. S.-S. en C. W.- niet tot hamerslagen maar wel morden geleid. Mevr. W. S.-S. ens belediging terecht. Voor van nog meer getuigen werd tot 17 januari verdaagd, de W. M. uit Vlissingen moest •litierechter verschijnen omdat O. voor zeer onkiese dingen scholden. Oorzaak was weer over kinderen. Zij kreeg een 15 gulden of 3 dagen. uit IJzendijke stond tijdens lwedstrijd in het doel en zijn upporter daar achter. Jongelui, van de tegenpartij, maakten ider tijdens de wedstrijd las- de W. wond zich op hetgeen iag omdat hij hartpatiënt is. rdediger greep in en gaf een gens, P. K. B., er geducht van mishandeling eiste mr. Rosing irie dagen hetgeen door de ter conform werd overgeno- inkeldiefstal in verschillende Middelburg moest zich mevr. uit Domburg verantwoorden, ag van mr. Thöne waarom zij on de verdachte geen antwoord doet het al heel lang zonder aarom. Financiële redenen zyn jsbaar. Voor nader onderzoek zaak aangehouden, kte niet aan mr. E. Tak om men van een brommer door J. H. van D. uit Arnhem ng gekwalificeerd te krijgen, lie op een avond een flink gedronken wilde nog even de en naar een vriend in Roo- ïaar het was te laat. Daarom laar een brommer die bij het Middelburg stond. Diefstal ïzen verklaard en mr. Rosing evangenisstraf van vier maan- an twee maanden voorwaar- en proeftijd van drie jaar. Mr. d een maand van de onvoor- s straf af. uit Noord Welle had onder zijn woonplaats gereden. Een van de politie had hij gene- hij was met verhoogde snel- jereden. Toen een wachtmees- rijkspolitie zijn rijbewijs la- auto wilde nemen, schopte hij nan. De verdachte heeft deze betreurd want de wachtmees- de even onvriendelijk hetgeen kunstgebit en een paar dikke Voor nader onderzoek is aangehouden. C. M. H. werd tot een boete veroordeeld. Bewezen werd onoplettendheid op het kruis- wvliet-Sluis te Cadzand waar- n aanrijding veroorzaakte met personenwagen waarbij aan gewonden vielen, e verdachte financieel al zeer getroffen, hij was slechts te- verzekerd, beperkte de straf ze boete. UNIVERSITEIT LEIDEN ksuniversiteit te Leiden slaag- et doctoraal examen genees leer H. Gelderblom uit Nieuw- vrijdag 21 december, zijn de de hoogwaterstanden in de eeland als volgt: Hansweert 5.18 uur; Terneuzen 10.13 en Vlissingen 9.47 en 22.29 uur; e 11.19 en 23.56 uur. (Advertentie) IS GEOPEND IMBER tot 18.00 uur !MBER vanaf 17.00 uur SMBER tot 18.00 uur uur Misdaad achter het tlRG 19.30 uur Voetstappen zonder uur Met donderend geweld, 20 uur Misdaad achter het |EN pur Die Fledermaus NDKERKJE huis 19.30 uur Openb. rttds- ng GENT 20 uur Rocco en zijn broers .N uur The ladies man, a.l. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 Rotterdams feestschip „Tostero" van de rederij a.b. Rex Stockholm, dat de 25.000 vol maakte, heeft gis termorgen op een met smörrebrood whisky en aquavit gekruide recep tie de eerste geschenkenstroom over zich gekregen. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst aan boord, waartoe het ini tiatief was genomen door de stich ting „Havenbelangen", de instan tie, die de propaganda voor de Rot terdamse haven verzorgt. Voorzitter mr. A. Blusse van Oud- Alblas kwam zelf met de belangrijkste cadeaus aandragen: een zilveren schild voor het schip en een sigarettenetui voor de kapitein, de 47-jarige Stig Er- lander uit Stockholm, die deze ochtend het gevoel moet hebben gehad in een Luilekkerland terecht te zijn gekomen. Want de maquette en de etui werden gevolgd door een zilveren model van de „Halve Maan", het beroemde zeil schip. waarmee Hudson in de 17e eeuw de later naar hem genoemde rivier op voer. en een koker naar het model van een olie-opslagtank en mandenvol bloe men, die tenslotte nauwelijks meer een plaats konden krijgen in de overvolle lounge. „Zo'n explosie had ik nooit ver wachtstamelde gezagvoerder Er- lander onthutst. Men had in Rotterdam waarschijnlijk geen betere recordhouder kunnen krij gen dan deze 47-jarige zeeman, vader van twee meisjes van 12 en 9 jaar, die al ruim dertig jaar op de wereld zeeën rondzwerft. Kapitein Erlander pendelt namelijk al sinds 1955 tussen Rotterdam en de Scandinavische ha vens. Meer dan honderd keer is hij in de Maasstad geweest dit jaar alleen De premier van de Rhodesische fede ratie sir Roy Welensky, heeft gisteren in het parlement te Salisbury fel en verontwaardigd gereageerd op het Britse regeringsbesluit, het recht van Nyassa land om uit de federatie te treden in beginsel te aanvaarden. Hij oefende felle kritiek op de Britse regering, ook omdat men in Londen in het geheel geen rekening zou hebben gehouden met de opvattingen van de federale regering. Een ontbinding van de federatie zou een „daad van de reinste waanzin" zijn. De premier verklaarde dat hij bereid was af te treden, als iemand meent het beter te kunnen doen. Het was de eerste maai dat het fede rale parlement bijeenkwam, sinds vrij dag j.l. bij de verkiezingen in Zuid- Rhodesië de verenigde federale partij de nederlaag leed tegen het uiterst rechtse Rhodesische front. Deze partij die de belangen van de blanken kolonis ten behartigt, is voorstandster van een ontbinding van de federatie, zoals ook de door negers gevormde nationalis tische regeringen van Noord-Rhodesië en Nyassaland wensen. al negen maal en er was dus een zekere band ontstaan, al komt Stig Er lander maar sporadisch aan de wal. VOORBEREID Hij was voorbereid op de Rotterdam se vreugde over het 25.000ste schip, maar dat juist zijn Tosterö het „feest varken" zou worden had hij zelfs niet durven dromen. De mededeling kwam dinsdagavond dan ook als een complete verrassing. Kapitein Erlander zat op dat moment het schip voer al op de Nieuwe Waterweg in zijn hut te dineren. De loods kreeg hem tenslotte zover dat hij zijn mooiste uniform aantrok om de pers te ontvangen. Stig Erlander zei: ,,Er zijn weinig havens ter wereld, die voor de z.eeman zoveel doen als Rotterdam. U kunt nu op ieder tijdstip en onder elke weers- omstandigheid zelfs bij de dichtste mist schepen ontvangen, dank zij de goede communicatiemiddelen. Volgend jaar moet u maar zien dat er meer dan 25.000 schepen komen, ik zal u daarbij wel een beetje helpen Stig Erlander is nu ruim vijftien jaar gezagvoerder, sinds 1955 voert hij het commando over de in 1939 gebguwde Tosterö. Hij werd in Gothenburg gebo ren en woont nu in Stockholm. Gister middag om half vier is hij met zijn officieren en enkele andere leden van de 35 koppen tellende bemanning door het gemeentebestuur ontvangen ten stadhuize, waar sinds deze morgen de Zweedse, Nederlandse en Rotterdamse vlaggen wapperden aan de masten. Diezelfde avond is het schip weer uit de Rotterdamse haven vertrokken, met bestemming Kopenhagen. (Van onze Haagse redactie) De feestvreugde in Rotterdam rond de binnenkomst van het 25.000e schip (de Zweedse olietanker Tosterö, die dinsdag middag binnenliep), is groot. Maar groot zyn ook de zorgen, die thans de eerste havenstad ter wereld zich maakt over de mogelijkheden en kansen om zich v« der te ontplooien. De situatie is n.l. op dit ogeblik zó, dat het Botlekgebied zo men weet het eerste grote naoorlogse Rotterdamse uit breidingsplan vol is. De laatste hec taren worden thans uitgegeven aan de Aluminium-industrie A.G. in Zürich. Maar ook de Europoortterreinen raken op door de stroom van aanvragen, die er de laat ste tijd zijn binnengekomen van bedrijven uit het buitenland. Europoort wordt veel sneller volgebouwd dan men in Rot terdam had kunnen verwachten. Er is op dit terrein nog slechts een open plek: de ruimte, die men het nieuwe Hoogoven- bedrijf had toegedacht. Nog altijd is het echter een open vraag of dit Hoogoven project ooit gerealiseerd zal kunnen wor den. Voorlopig denkt men er echter niet aan om van dit project af te zien en de gereserveerde gronden aan andere candi- daten beschikbaar te stellen. Eigenlijk rest de grootste havenstad ter wereld nog maar één uitbreidingsmoge lijkheid: de Maasvlakte. Hierop richt zich dan ook thans de volle aandacht van de Rotterdamse planologen. Grootse oliecentrum De betekenis van Rotterdam voor onze hele nationale economie maakt het nood- Ter hoogte van Cuxhaven drijven in de rivier de Elbe momenteel metalen cilinders met methanol erin, een methyl alcohol die niet alleen zeer giftig is maar ook exploderen kan bij een tem peratuur boven 21 graden Celsius. De politie zoekf met motorbootjes naar de cilinders en heeft de scheepvaart ge waarschuwd. De cilinders komen uit de Duitse kust vaarder Ceres", die enkele dagen ge leden gezonken is na een aanvaring met het Engelse vrachtschip ,,Loch Gowan". De kustvaarder had een groo+ aantal van deze cilinders in de laadruimen die thans, door de aanvaring of tengevolge van de waterstroming rond het wrak, naar de oppervlakte komen. zakelijk dat „Den Haag" onze plannen niet alleen welwillend beziet, maar zich ook actief voor inzet, zo redeneert men in Rotterdamse leidinggevende krin gen. En niet zonder trots kan men daar bij wijzen op hetgeen reeds tot stand gekomen is. Daarbij mag nog eens extra onderstreept worden dat Rotterdam sinds enige tijd ook het grootste oliecentrum van Europa geworden is. Naast de drie bestaande raffinaderijen is thans een vierde in aanbouw, Shell, Caltex, Esso en aanstonds Gulf zijn de grote vier, die goed zijn voor een raffi nage van 26,5 miljoen ton olie per jaar. Telt men daarbij dan nog de vele chemi sche bedrijven, die zich in en rond Rot terdam genesteld hebben en die zich ook nog steeds uitbreiden, dan wordt de urgentie van „levensruimte" voor Rotterdam duidelijk genoeg. HU is een jongeman die al heel wat van de wereld gezien heeft. Op een ge geven moment weet hij een financier zó te imponeren, dat die hem een ka pitaal van enige tienduizenden guldens verschaft. Daarmee vertrekt hij naar Spanje om een bungalow-kamp op po ten te zetten. Dat mislukt. De jonge man beproeft vervolgens zijn geluk in Italië, waar hü nu een bloeiende kip- penfarm heeft. Hoe avontuurlijk ook, o innsemaii de min ware de en Italië voor het gaan en staan van deze jongeman zou de krijgsraad te velde-west ni^t ste belangstelling gehad hebben, het niet dat deze zelfde jongeman twee jaar, die hij in Spanje Robert J. Parks, directeur van een laboratorium in de Amerikaanse staat Californië, toont met een trotse lach de eerste gegevens, welke door de „Ma- riner II" naar de aarde zijn doorge seind. Natuurlijk zijn alle gegevens nog lang niet bewerkt, doch vast staat reeds, dat de gegevens van zeer grote waarde zijn. Bij een opstand in de gevangenis te Buenos Aires zijn tenminste 30 mensen om het leven gekomen, onder wie de vier leiders van de opstandelingen. De opstand is woensdagochtend be dwongen. Geen der gevangenen heeft een kans op ontsnapping gekregen en de bewaking is de toestand in het ge bouw, waar 2400 gevangenen onderge bracht waren in ruimten, die op min der dan de helft van dit aantal bere kend waren, weer geheel meester. Dinsdagmiddag hadden handlangers van buiten het gebouw molotov-cock- tails naar de deuren geworpen la ter vond de politie een stationcar vol van deze zelfgemaakte brandbommen met het doel de aandacht van de be waking af te leiden van de hoofdaan- In het Britse dagblad „Daily Ex press" is woensdag de tekst geadver teerd van de rede die de Russische premier Nikita Kroestjev vorige week in de algemene vergadering van de Opperste Sovjet heeft uitgesproken. Het conservatieve blad deelde in een hoofdartikel mee dat de Russische re gering de advertentie van twee pagi na's had betaald. „De communistische denkbeelden van de heer Kroestjev zijn geheel in strijd met hetgeen de Express voor staat," aldus het redactioneel com mentaar, „maar wij geloven dat een ieder het recht dient te hebben om te adverteren, zolang de tekst binnen de perken blijft van wat algemeen als beschaafde taal wordt aangemerkt." val, die door de gevangenen zelf on dernomen werd. In een cel op de vierde verdieping van het gebouw, waar 80 gevangenen hun berechting afwachtten, begon de opstand. Vier mannen wisten de groep in beweging te krijgen. De bewaking werd overvallen en er ontstonden vuur gevechten. De gevangenen beschikten over van buiten verkregen pistolen. In het eerste gevecht sneuvelden enkele bewakers. Vier uur na het begin van de strijd, toen inmiddels al tien bewa kers gedood waren, werd- een wapen stilstand gesloten. Vele honderden zwaarbewapende po litiemannen hadden de gevangenis toen al omsingeld en twintig cipiers waren door de opstandige gevangenen gijze laar gemaakt. BEWAKERS NEGEERDEN BEVEL De gevangenisdirecteur hoopte de op stand na de wapenstilstand zonder ver der bloedvergieten te onderdrukken, maar de bewakers die zich het lot van hun collega's aantrokken, negeerden zijn bevelen en ondernamen een aanval op dc .commandopost' van de gevange nen, de grote cel op de vierde verdie ping. Een driehonderd andere gevange nen op de derde en de vijfde verdie ping. die door enkele opstandelingen uit hun cellen waren bevrijd, kozen op dat moment de zijde van de opstandelingen en keerden zich tegen de bewaking. Er ontstond een nieuw vuurgevecht. Een grote groep gevangenen, zeker tweehonderd man sterk, trachtte van de verwarring gebruik te maken voor een ontsnappingspoging. De politieman nen van het kordon gevangenisperso neel wisten deze ontsnapping echter de kop in te drukken. Daarmee gaven de gevangenen zich gewonnen. De vier leiders van de opstand hadden de over val op hun .commandopost' echter niet overleefd, zij waren door de woedende bewakers met kogels doorzeefd. De gevangenisdirecteur heeft maatre gelen genomen om een eind te maken aan de overbevolking van het gebouw, volgens hem de voornaamste oorzaak van de opstand. Het gebouw is ontwor pen voor de huisvesting van ten hoog ste duizend gevangenen.... (Van onze verslaggever) De Nederlandse Spoorwegen verwach ten over 1962 een tekort van enkele tientallen miljoenen. Dit schrijft minis ter Korthals aan de leden van de Twee de Kamer in zyn memorie van ant woord. Een vroegere invoering van de verhoging van de tarieven voor goede renvervoer zou minder ongunstige fi nanciële uitkomsten te zien hebben ge geven, voegt hij hieraan toe. Een even- tuele nieuwe aanvraag der N.S. om verhoging der reizigerstarieven zal, zo schrijft de minister, in het licht van de bedrijfsresultaten en met inachtne ming van de aan de regering toever trouwde belangenbehartiging worden be oordeeld. Dat aan de N.S. een tariefs verhoging is toegestaan is niet bepalend voor de hoogte der tarieven bij de an dere vervoerstakken. Dit wordt geval voor geval bekeken. De N.S. zijn zeer onlangs gereedge komen met een studie over de invoe ring van een vorm van automatische treinbeheersing. Minister Korthals acht dit gewenst. Na 1962 zullen nog ongeveer 400 on bewaakte overwegen met een automa tische knipperlichtinstallatie beveiligd moeten worden. Dan blijven er nog cir ca 600 onbewaakte overwegen over in landelijke wegen met nauwelijks of geen verkeer. Er blijken uit de memorie van ant woord bij verschillende overheidsdien sten nog vele vacatures te bestaan. Bij de posterijen bedraagt het tekort 700 man, bij de telefoondienst 1430. De Nederlandse Spoorwegen hebben 1578. vacatures. Bij de rijkswaterstaat be- werking. draagt het personeelstekort ongeveer 700. Minister Korthals ziet geen kans tot personeelsuitbreiding te komen, ge zien de spanning op de arbeidsmarkt. De K.L.M. boekte het afgelopen jaar iets betere resultaten, dank zij de eva cuatie uit Nieuw-Guinea. wat tien mil joen gulden opbracht. Het wegvallende vervoer Amsterdam-Nieuw Guinea v.v. betekent voor de K.L.M. een inkom stenderving van netto 25 miljoen gulden. De minister deelt tenslotte mee, dat introductie van supersonische vliegtui gen voor 1970 niet zeer waarschijnlijk is. De minister geeft in zijn memorie van antwoord te kennen niet bij voor baat afwijzend te staan tegenover het denkbeeld, dat men eerst met goed ge volg het theoretisch rij-examen moet hebben afgelegd alvorens het praktische gedeelte te mogen doen. Desgevraagd zegt de minister de in Duitsland gel dende regeling van het autorijschoolwe zen het beste te achten. „Wij zouden dat systeem te zijner tijd in hoofdzaak kunnen overnemen." suggereert hij. Het nieuwe Westduitse kabinet heeft gisteren voor het eerst onder voorzitter schap van bondskanselier Adenauer vergaderd. De bondskanselier, die op 5 januari 87 jaar wordt, las achter gesloten deu ren een verklaring voor. De zitting is voorlopig de laatste, omdat de kerst- en nieuwjaarsvakantie in zich zijn De waarnemend minister van defensie, Franz Josef Strauss, was niet aanwezig. Hij neemt zolang waar voor zijn op volger op defensie. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei dat de minister van bui tenlandse zaken. Gerhard Schroder, verslag had uitgebracht over de recen te N.A.V.O.-conferentie in Parijs en over zijn besprekingen met zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville, over nauwere Franse Duitse samen- De Romeinse gemeenteraad heeft een stadsplan aangenomen gericht op be houd van de oude stad. Hiermee is een eind gekomen aan een fel debat dat ja renlang heeft gewoed, waarbij een mach tige groep grondbezitters de oppositie vormde. Het plan heeft ten doel de uitbrei ding van de stad naar een gebied het oosten en zuiden te richten, waar men het nieuwe regerings- en zakencen trum wil vormen. Nieuwe verkeerswe gen zullen de oude stad mijden. Met dit plan wil men een eind maken aan de snelle groei van Rome in alle richtingen waardoor de oude stad be kneld is geraakt. De Romeinse be volking is in 90 jaar van 300.000 op 2.000.000 zielen gekomen, door con centrische uitbreiding van de woonker nen naar de buitenwijken. Grondbezit ters hebben aan die gang van zaken veel geld verdiend, maar de verkeers opstoppingen in de oude, nauwe straten van Rome werden steeds ernstigers. Er bestond vrees dat als men in de be staande stadsplannen de verkeerspro blemen wilde oplossen, er veel zou moeten worden gesloopt in de oude stad. Volgens het nieuwe plan, zullen de historische wijken van Rome het cen trum blijven voor toerisme, cultuur en handwerkslieden. De expansie ten be hoeve van de overheid en het zakenle ven zal naar het oosten en zuiden wor- het noorden sleet, eigenlijk in militaire" dienst had moeten doorbrengen. In 1960 kreeg hij een oproep voor de dienst en in mei van dat jaar meldde hij zich als de dienstplichtige huzaar H.W. van Z. uit Alkmaar bij het de pot cavalerie in Amersfoort. In juli daaropvolgend werd het hem echter te benauwd in dienst. Hij vertrok naar Spanje om vandaar naar Italië te ver trekken. En zo moest de auditeur-mili tair hem gistermorgen ten laste leggen het niet van bewegingsvrijheid terugke ren en het opzettelijk afwezig zijn van ongeveer twee jaar. want in oktober 1962 kwam huzaar Van Z. weer boven water. Zijn raadsman legde uit dat de jon geman volkomen vrijwillig was terug gekomen. omdat hij schoon schip wilde maken. Hij wilde af van de nare zaak. die hem in Nederland altijd boven het hoofd zou blijven hangen. Dat de auditeur-militair in de om- standigheden. waarin soldaat Van Z. verkeerd had. toen hij naar Spanje ver trok (hij maakte zich ongerust over zijn zaken en werd geplaagd door het idee dat hij zo'n hoge schuld had) voornamelijk verzachtende omstandig heden zag. bleek uit zijn eis. Die luid de namelijk negen maanden gevange nisstraf. waarvan zes voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en aftrek van de tijd. die soldaat Van Z. (sinds 31 oktober van dit jaar) reeds in voorlo pig arrest heeft doorgebracht. De uit spraak werd 6 maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en aftrek van voorarrest. De vroede vaderen van Boedapest heb ben de kinderen verrast met een sprook jesbus die van nu tot Kerstmis langs de speelgoedwinkels van de stad zal rij den. De bus houdt stil bij de grootste en meest indrukwekkende winkels zodat de kinderen de kans krijgen om naar binnen te gaan. Tijdens de rit worden zij door een kerstman, „Vadertje winter", bezig gehouden met sprookjes. In 1963 zal het schriftelijke gedeelte van de eindexamens aan de openbare en de bijzondere dag- en avondscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, en van de staatsexamens ho gere burgerschool A, hogere burger school B en gymnasium worden afge nomen op de dagen, zoals die hieron der zijn vermeld: Gymnasium A en staatsexamen gym nasium A: dinsdag. 7 mei, woensdag. 8 mei, donderdag, 9 mei en vrijdag 10 mei. Gymnasium B en staatsexamen gym nasium B: dinsdag, 7 mei, woensdag, 8 mei, donderdag. 9 mei en vrijdag 10 mei. Hogereburgerschool A en staatsexa men hogereburgerschool A dinsdag, 7 mei, woensdag, 8 mei, donderdag, 9 mei, vrijdag, 10 mei, maandag, 13 mei, dinsdag 14 mei en woensdag, 15 mei. Hogereburgerschool B en staatsexa men hogereburgerschool B dinsdag, 7 mei, woensdag, 8 mei, donderdag, 9 mei, vrijdag, 10 mei en maandag, 13 mei. Middelbare school voor meisjes: dins dag, 7 mei, woensdag, 8 mei en don derdag, 9 mei. Handelsdagschool met drie-jarige cur sus: dinsdag, 7 mei, woensdag, 8 mei, donderdag. 9 mei en vrijdag 10 mei. Handelsdagschool met vier-jarige cur sus: dinsdag, 7 mei, woensdag, 8 mei, donderdag, 9 mei, vrijdag, 10 mei, maandag, 13 mei en dinsdag, 14 mei. Handelsavondschool met drie-jarige cursus: maandag, 13 mei, dinsdag, 14 mei, woensdag, 15 mei, donderdag, 16 mei, maandag, 20 mei, dinsdag, 21 mei en woensdag, 22 mei. Handelsavondschool met vyf-jarige cursus: maandag, 13 mei, dinsdag, 14 mei, woensdag, 15 mei, donderdag, 16 mei, maandag, 20 mei, dinsdag, 21 mei en woensdag 22 mei. Het schriftelijk toelatingsexamen voor den gericht en zal in het noorden en westen tot een minimum worden be- H.B.S. of lyceum wordt 11 juni afgeno- perkt. men. De staatssecretaris van economi sche zaken drs. F.J.W. Gijzeis ver wacht, dat in 1970 de toeristischs bestedingen in ons land van land genoten en vreemdelingen rond 2 miljard gulden groot zullen zijn. Dat is het dubbele van de beste dingen in 1960. De Britse mevrouw Sheila Wyn ne, die maandag haar man in de Loebianka-gevangenis te Moskou mocht opzoeken, is gisteravond om vijf uur op Schiphol aange komen. Daar moest zij een uur wachten voor ze naar Londen kon doorreizen. Naar bekend is haar echtgenoot, de 42-jarige Londense zakenman Greville Wynne begin november op beschuldiging van spionage in Boedapest gearresteerd. Op Schiphol stond een legertje jour nalisten en fotografen gereed toen het K.L.M.-toestel uit Moskou aankwam. De gezagvoerder deelde echter mede dat mevrouw Wynne geen interview wilde toestaan, anders zou ze in het toestel blijven. Di, zou overigens be zwaarlijk gaan. want ze moest in ieder geval in een andere machine over stappen. Als allerlaatste kwam zy ten slotte de trap af en doorstond gelaten het spervuur van de blitzlampen. Met een wit bontmutsje op he* hoofd en gehuld in een bruine bontjas stapte zij vervolgens tussen een lid van de koninklijke marechaussee en van de Schipholpolitie in naar de aankomst hal, omstuwd door fotografen en jour nalisten. In de aankomsthal bracht men haar in de ontvangstkamer, waar in geen enkele vertegenwoordiger van de pers werd toegelaten. Tegen een vertegenwoordiger van de K.L.M.-persdienst zei mevrouw Wynne in de ontvangstkamer ,,Ik heb in Moskou de pers te woord gestaan en straks in Londen staat me een heel moeilijke persconferentie te wachten. Als ik er nu ook nog één moet geven dan houd ik dat niet vol". Daarop stelden de buiten de kamer wachtende journalisten een vragenlijst je op, dat door een vertegenwoordiger van de luchthaven aan mevrouw Wynne werd voorgelegd. Zij beantwoordde de vragen schriftelijk. „Zult u nog terugkeren naar Mos kou luidde de eerste vraag en ze antwoordde bevestigend. Ze had in Moskou geen advocaat van haar man gesproken. Hij zag er opgewekt uit, althans voor zover dat onder de ge geven omstandigheden mogelyk was. Hij maakte een gezonde indruk. Op de vraag wat zy nu zou gaan doen, schreef mevrouw Wynne terug „Mijn zoon weer opzoeken en rust nemen". Drie kwartier later werd mevrouw Wynne door marechaussee en politie via de hal naar een bus gebracht, waarin ze naar het vliegtuig reed. Tijdens een lunchvergadering in Breda van de Nederlandse Maat' schappij voor Nijverheid en Han del noemde hij deze prognose een belangrijk uitgangspunt voor de toeristische politiek. Aan de stijging van de vraag zal een aanpassing van aanbod, kwalitatief en kwantitatief, gepaard moeten gaan. In de hele toeristische industrie zullen voorzieningen moeten worden ge troffen om de verdere ontwikkeling van het toerisme in goede banen te leiden. De politiek dient gericht te zijn op spreiding in tijd en ruimte, verbetering van de toeristische uitrusting en op be vordering van de propaganda. Deze propaganda behoort op particulier ini tiatief, doch met daadwerkelijke steun en stimulans van de overheid, te worden gevoerd. Drs. Gijzeis acht een wetenschappe lijke fundering voor de studie van het toerisme en de uitgroei daarvan nood zakelijk. Drs. Gijzeis zei o.m., dat voor ver betering van de toeristische infrastruc tuur in 1963 vier miljoen gulden begroot is. Met dit geld zal een aantal belang wekkende toeristische voorzieningen in en buiten de probleemgebieden kunnen worden gesubsidieerd. Een nieuwe hotel- kredietregeling met een looptijd tot 25 jaar beoogt met een bedrag van voors hands 10 miljoen verbetering en uit breiding van accommodatie (thans reeds meer dan 100.000 hotelbedden) te be werkstelligen. Drs. Gijzeis wees op het feit, dat het vreemdelingenverkeer in ons land in de laatste zes jaar aanzienlijk minder ge groeid is, dan in andere Europese landen. Wij hebben ook het minst aan buitenlandse propaganda besteed. Daar in komt nu verandering, waardoor de concurrentiepositie kan worden ver beterd. In 1960 besteedden Nederlanders in eigen land 450 miljoen gulden ofwel twee percent van het totale jaarverbruik aan toerisme. Dit binnenlands toerisme kenmerkt zich door grotere geografische spreiding van het vreemdelingenverkeer. Een kwart van de omzet van het horecabedrijf komt uit het vreemdelin genverkeer. Drs. Gijzeis bleek van mening, dat het klimaat in ons land lang zo slecht niet is als we zelf beweren. Ons klimaat is voor zeer vele buitenlanders eerder een aantrekkelijk, dan afstotend element. (Van onze Haagse reactie) Minister Marijnen (landbouw) over weegt verdergaande maatregelen ter verbetering van de huidige ongunstige situatie in de rundvleessector. Minister Marijnen heeft reeds beslo ten om tot 1 april a.s. f 2 miljoen be schikbaar te stellen voor marktordenen- de maatregelen in deze sector. Naar voorzitter Biewenga gisteren in de ver gadering van het landbouwschap mee deelde, denkt de minister nu ook aan het opnemen van een pro memorie- post op de begroting van het landbouw- egalisatiefonds voor 1963. Het land bouwschap had de minister hier reeds in een op 14 december gedateerd schrij ven om verzocht. Algemeen waren de bestuursleden van het landbouwschap van mening dat de situatie ten aanzien van de prijsont wikkeling in de rundvleessector een dergelijke marktordenende maatregel vereist. Het Franse kabinet heeft gisteren de oprichting van een nieuw gerechtshof goedgekeurd, dat zal worden belast met de berechting van opstandige ele menten en verraders. Het heeft voorts bekend gemaakt dat president De Gaulle eind januari een conferentie zal hebben met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. Onder de andere besluiten die het Franse kabinet heeft genomen, is o.m. de verlenging voor achttien maanden van de wet-Baranger, krachtens welke staatssubsidie wordt gegeven aan niet- openbare (voornamelijk katholiek-bijzon dere) scholen. Door dit besluit is een einde gekomen aan de spanning, die volgens De Gaulles opposanten een Gaullistische truc was om de Franse katholieken te winnen voor de Gaullis tische zaak bij de verkiezingen van no vember voor de nationale vergadering. In een zeer stille markt hebben de internationale waarden gisterenmiddag bij de opening wat lagere koersen te zien gegeven ten opzichte van het voor gaande slotniveau. Gedurende de ver dere beursduur zakten de koersen voor de meeste hoofdlondsen nog iets verder in, hoofdzakelijk door gebrek aan affaire. Hier en daar viel er ten beurze te be luisteren, dat de beurs voor 1962 thans eigenlijk reeds tot het verleden behoort. Zo zag het er gisteren dan ook inderdaad naar uit. Evenals eergisteren kon ook gisterenmiddag de arbitrage internatio naal moeilijk tot zaken komen. Zulks heeft altijd een nadelige invloed op het zakenvolume in Amsterdam. Er waren geen factoren die de koersen gunstig konden beïnvloeden. Het dinsdag na het slot van de beurs door het AKU-concern bekendgemaakte onveranderde interim-dividend over 1962 van vier Drocent was voor de beurs een teleurstelling. Men had de laatste tiid reeds een hoger interim-dividend in de koers van de rayon-aandelen verdiscon teerd. Genoemde teleurstelling werd dan ook prompt op dat moment gevolgd door een koersafbrokkeling van de aandelen. In de staatsfondsenhoek was de stem ming goed prijshoudend tot iets hoger. De 4'i procent obligatielening „Bank voor Nederlandse Gemeenten" groot 100 min., waarop eergisteren werd ingeschre ven. is een groot succes geworden. Bij de toewijzing zal een zeer belangrijke reductie moeten worden toegepast. Dit bericht was, aldus de beurs, een stimu lans voor de staatsfondsenmarkt. 18-12 19-12 Necl. '59 4'4 100 9911 Ned. '61 4% 9911 991? Ned. *47 3% 91% 91% Ned. grootboek 1946 92% 92% AKU 396% 395% Hoogovens 544% 541 Philips 137,70 136.10 Unilever 138 135.40 Kon. Olie 153.20 151.80 HAL 113% 114% Scheepvaartunie 125% 125% Amst. Bank 385 386 Ned. Handelmij. 377 379 Lucas Bols 871 875 Drie Hoefijzers 390 390 Mach. Breda 166 Zeeuwse confectie 350 Bijenkorf 957 952% Simons emb.f. en houth. 129 Van Gelders papier 245 248 Heineken 475 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 392% 392% Kon. Zout 725 730 Nijverdal - Ten Cate 224% 225 De Schelde 221% 221% Scholten Foxhol 809 Thomassen en Drijver 687 fi.00 Van Vlissingen Katoen 272 270% Vredestein 349 345 Zwanenberg Organon 868 879 TELEFONISCH AVONDVERKEER A.K.U, 397 399 Kon Olie 153.00 153.50 gl Philips 135.711 138.00 gl Unilever 136.00 136,70 Hoogovens 543 545.

de Stem | 1962 | | pagina 3