Zuiden krijgt geen extra woningwetwoningen Douane had er „balen" van KAMER MET KLUITJE IN HET RIET GESTUURD Kroestjev wil niet naar rode vredesconferentie Getuige vreesde wraak Vers brood van de onderwereld °P Kerstdag KOFFIE HUE Brandalarm tijdens debat Na oproer overmeesterd Bouwprogram bedroevend Betaal per kwartaal Afgescheept Amerikaanse helikopter boven O.-Berlijn V eoffeinevrij DAGBLAD VOOR ZEELAND Heeft de paus geen jaar meer te leven? Of gaat hij nog een grote reis maken? Druk als een klein baasje Tijdelijk wat vorst Want Peking blijft halsstarrig De zaak v. Kilsdonk Provinciaal der Jezuïeten bij mgr. v. Dodewaard SNERTACTIE GEEN SOF Walletjeszaak levert bewijs terreur van 103e JAARGANG No. 2416. tJitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. y. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland PONDERDAG 20 DEC. 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon «252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Minister J. van Aartsen antwoordt op vragen tijdens de behandeling van de begroting voor volkshuisvesting. De aartsbischop van Montreal, Paul- Emile kardinaal Léger, heeft dinsdag in bedekte termen verklaard dat paus Joan nes XXIII ongeneeslijk ziek is en dat de kans bestaat dat hij het eind van 1963 niet meer zal beleven. Volgens sommige berichten zou de paus aan kanker lijden. Hiervan is echter geen bevestiging te krijgen. De behandelende geneesheren van de paus laten niets los. De H. Vader verleende gisteren weer een audiëntie en volgens degenen die hem zagen zag hij er gezond en monter uit. De aartsbisschop van de Spaanse stad Tarragona wist zelfs te vertellen, dat een bezoek van de paus aan Spanje tot de mogelijkheden behoort. Het volgend jaar zullen namelijk grote feestelijkheden ge houden worden, ter herdenking van de aankomst van de apostel Paulus in Spanje. De paus heeft gezegd, zo moge lijk zelf te willen komen. (Van onze parlementaire redactie) Minister van Aartsen (Volkshuisvesting) is niet bereid verande ring te brengen in het voor 1963 aan de provincies Limburg, Brabant en Zeeland toegewezen contingent woningwetwoningen. Een verzoek van dr. van Heivoort (KVP), gemotiveerd met het achterblijven van de woningtoename in deze provincies bij de economische groei, werd gisteren in de Tweede Kamer door de minister beantwoord met de laconieke mededeling, dat het contingent woningwetwoningen voor 1963 reeds is verdeeld. Mr. van Aartsen liet wel de mogelijkheid open, dat het zuiden nog een correctie zou kunnen krijgen via de reserve van 8.000 woningen, die nog voor de vrije sector is aange houden. Of en in hoeverre in de toekomst nadere correcties nodig zijn, wil mr. Van Aartsen laten afhangen van de uitkom sten van de volkstelling 1960. Mr. Van Aartsen, wiens naam wel ge noemd wordt als toekomstig commis saris der koningin in Zeeland, verzeker de de Kamer, dat hij met name Zeeland een ,,heel warm hart" toedraagt. Hij becijferde, dat Zeeland uiteindelijk wel rond 1800 woningen toegewezen zal krijgen, namelijk 1500 reeds toegewezen woningen, rond 100 woningen uit de reserve voor de probleemgebieden en nog een extraatje uit de reserve voor de vrije sector. Het woningbouwdebat werd gisteren wegens een (vals) brandalarm korte tijd geschorst. Er zat een treffende symbo liek in dit incident. Het debat toonde namelijk keihard aan, dat het hoog tijd wordt alarm te slaan over het woning bouwbeleid wil men ooit de woningnood tot een oplossing brengen. De noodzaak van een nieuwe aanpak bleek het duide lijkst uit de woorden van minister Van Aartsen (volkshuisvesting) zelf. Mr. Van Aartsen schetste het volgende hoogst sombere perspectief De woningnood zal in 1970 nog niet ten einde zijn. Speculaties in die richting van het economisch instituut voor de bouwnijverheid (in de bouwnota '62) noemde de bewindsman een beetje gevaarlijk". Ook na 1970 zullen er o.m. door krotopruiming jaarlijks nog minstens 65.000 woningen gebouwd moeten worden. Van enige ov capaciteit in de bouwnijverheid, waar op in de bouwnota '62 gezinspeeld wordt is dus geen sprake. Het statistisch woningtekort, op 73.000 geraamd, is blijkens de eerste resul taten van de volkstelling 1960, wel licht dubbel zo groot. De precieze cijfers zijn overigens nog steeds niet bekend. Voor zijn geringe kennis" op dit punt kon de minister geen af doende verklaring geven. Het woningbouwprogram van 90.000 woningen voor 1963 zal hoogst waar schijnlijk weer niet gerealiseerd wor den. We zijn aan dit aantal nog lang niet toe, zei mr. Van Aartsen. Zó druk hebben de meeste huis vrouwen het. U moest eens we ten hoe vaak uw vrouw b.v. al leen al per dag, per week, per maand, naar de bel moet hollen. Tracht dat althans te beperken. Een mogelijkheid: als u als abon nee van het Dagblad De Stem per week betaalt, schakel dan over „op kwartaal" (f 8,05). En als u dat toch doet, kunt u het beter 14 dagen voor het einde van het kwartaal gireren (no. 1114111). Want dan voorkomt u de aanbieding van de kwartaal kwitantie. Nóg beter: vraag ons om toezending van een mach tigingsformulier tot automatische afschrijving. Maak het u zelf gemakkelijk: MEN VERMOEDT de fundering van het oudste huis van Amsterdam te hebben gevonden. Bij graafwerkzaamheden kwam dit fundament van een uit de veertiende eeuw daterend huis te voor schijn. VON HINCKELDEY, verdacht van het doorgeven van strategische gegevens over de Westduitse strijdmacht aan de Sovjetspion Feuchtinger, heeft gisteren 15 maanden gevangenisstraf tegen zich horen eisen. KONING LEOPOLD heeft gisteren posi tief ontkend dat hij van plan zou zijn van zijn echtgenote, prinses Liliane de Rethy, te scheiden. DE V.S. HEBBEN gisteren het nieuwe revolutionaire bewind van Jemen offi cieel erkend. Dat gebeurde na een maand onderhandelen. Londen schijnt nog niet te denken aan een erkenning van de nieuwe Jemenitische regering. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot donderdag avond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur Veel bewolking, maar op de mees te plaatsen droog weer, Slechts enkele verspreid voorkomende op klaringen. Merendeels matige wind, aanvankelijk oostelijk later zuid oostelijk, in het zuidwesten van het land temperaturen rond het vries punt, in het noordoosten overwegend lichte vorst. Ukkel verwacht Uit zuidelijke richtingen toenemende wind, met kans op vorst in de morgenuren. Maximum-temperaturen tot 3 gr. Vandaag zon onder 16.30 uur maan onder 13.42 uur. Morgen zon op 8.46 uur maan op 2.30 uur. De kansen voor een oplossing van het Chinees Russische conflict zijn giste ren verminderd wegens de afwijzende houding van premier Kroestjev tegen over het voorstel van Peking om een communistische ,,vredes"-conferentie te beleggen. De Chinezen hebben te kennen ge geven dat zij niet zullen instemmen met een meerderheidsbesluit van alle com munisten ter wereld wat de juiste partij- richtlijnen zijn. De Chinese overtuiging blijft absoluut onveranderlijk". Uit goed ingelichte bron wordt ver nomen dat Kroestjev de wereld conferentie niet zal bijwonen tenzij China er mee instemt om zich bij een meerderheidsbeslissing neer te leggen. De Russische premier zou bang zijn dat China een conferentie zal misbruiken voor een heftige aanval op het leider schap van het Kremlin in het internatio nale communisme. Er circuleren ook berichten dat de Russische handelsdelegatie in Sjanghai zich klaar maakt te vertrekken, waar- De provinciaal der Jezuïeten, dr. J. F. Westermann, heeft gisteren een be zoek gebracht aan de bisschop van Haarlem, mgr. Van Dodewaard, nadat deze een langdurig onderhoud had gehad het pater Van Kilsdonk s.j., wiens kritiek op de Romeinse curie door het H. Officie te Rome als „ontoelaatbaar" werd gekenschetst. De kwestie-Van Kilsdonk is nu allang niet meer een interne aangelegenheid, welke zonder dat het stof doet opwaaien, geschikt kan worden. Bij het bisdom Haarlem zijn vele brieven binnenge komen, vooral van de katholieke stu denten wier moderator pater Van Kils donk is, waarin wordt gezegd dat een ontslag van pater Van Kilsdonk als studentenmoderator door de studenten als „tragisch" zou worden ervaren. Er is behalve dit nog verontrusting, ook buiten de studentenwereld, omdat kritiek op een bepaalde instantie van de Kerk schijnt te worden beschouwd als ware het een aantasting van het geloof der Kerk zelf. Pater Van Kilsdonk is gehoorzaam heid verschuldigd aan de bisschop van Haarlem, die zijn ontslag nog niet over weegt, en aan zijn provinciaal, pater Westermann. schijnlijk op last van de rood—Chinese autoriteiten. In oktober van dit jaar be val Peking dat de Russische consultaten in Harbi en Sjanghai gesloten moesten worden. De Russische deskundigen hebben bijna allen rood-China verlaten en Moskou heeft onlangs cijfers bekend ge maakt over de teruglopende Chinees Russische handel. Peking heeft de waarschuwing geuit: „De moderne „hervormers" kunnen ons minachten en tegenwerken, onze taak om het Marxisme en Leninisme en de waarheid hoog te houden is absoluut on veranderlijk". Peking voegde hier nog aan toe dat naast de imperialisten, de moderne hervormers" niets anders worden dan de „afval van de geschiedenis". Vergeleken bij het vorige jaar zullen er dit jaar vierduizend woningen min der gereed komen. Vergelijkt men de bouwproduktie van de laatste jaren met die onder minister Witte dan blijkt, dat er onder mr. Van Aartsen bijna ieder jaar minder woningen ge bouwd zijn. Sinds het topjaar 1958 89.000 gereed gekomen woningen is de produktie teruggelopen tot 78.000 woningen in 1962. Met de Kamer trok mr. Van Aartsen uit deze trieste gang van zaken de con clusie, dat er alles op alles gezet moet worden om de bouwcapaciteit op te voe ren en dat de woningbouw „grote prio riteit" dient te hebben. De Kamer die allerlei suggesties had aangedragen om de bouwcapaciteit op te voeren werd af gescheept met de mededeling, dat ze nader bestudeerd zullen worden. Tandenknarsend slikte de Kamer het maar. De begroting van volkshuisvesting werd met alleen de C.P.N. tegen goed gekeurd. De Kamer, oppositie incluis, ging kennelijk uit van de gedachte, dat het, zo vlak voor de verkiezingen, geen zin heeft over het woningbouwdebat een crisis te forceren. Dit standpunt is te billijken, mits maar bij de kabinets formatie tussen de dan betrokken par tijen duidelijke, bindende afspraken worden gemaakt over een nieuwe aan pak van de woningnood. Tijdens het debat van gisteren trok mr. Van Aartsen de conclusie, dat de raadsverordening van de gemeente Roo sendaal, waarbij een garantieregeling ter bevordering van het eigen woning- bezit in het leven is geroepen rechts geldig is. Mr. Van Aartsen kon dr. Van Heivoort (K.V.P.) die deze Roosendaalse kwestie aan de orde had gesteld, niet duidelijk maken waarom bedoelde raadsverorde ning niet door de Kroon is vernietigd. „Kunnen de andere gemeenten nu het Roosendaal voorbeeld volgen infor meerde dr. Van Heivoort. „Ik vraag me af, of we dan wel de goede weg op gaan", antwoordde mr. Van Aartsen. Kennelijk verrast door deze kwestie zei hij terzake nader in overleg te zullen treden met zijn ambtgenoot van binnen landse zaken. We moeten er tegen wa ken, zei hij (wat laat) dat het nationale volkshuisvestingsbeleid doorkruist wordt door gemeentelijke initiatieven. Een hefschroefvliegtuig van het Ameri kaanse leger heeft woensdagmiddag een 39 minuten durende vlucht boven Oost duits gebied gemaakt. Men wilde met deze operatie de aandacht vestigen op de geallieerde rechten in Berlin. De Sovjet-autoriteiten dienden onmid dellijk een protest in bij bet luchtveilig- heidscentrum in Berlyn, waarin ver tegenwoordigers van de vier bezettings- mogendheden zitting hebben. Om half een vloog het toestel over de beruchte muur en cirkelde over het Sovjet-gedeelte van de stad. Om 9 minuten over twaalf keerde de piloot weer terug naar het westelijke stadsdeel. Uit welingelichte bron werd ver nomen, dat de Russische vertegen woordiger bij het luchtveiligheidscentrum in West-Berlijn een protest-nota heeft ingediend. Tijdens de vlucht heeft de helikopter geen moeilijkheden ondervonden, on danks de dreiging van Russische zijde, dat Amerikaanse hefschroefvliegtuigen, die zich boven Oostduits gebied zouden wagen, onverwijld zouden worden neer geschoten. Deze waarschuwing dateert van deze zomer. De westelijke geallieerden beroepen zich op de vier-mogendheden overeen komst en zij behouden zich het recht voor waar dan ook boven de bezettings zone van Berlijn te vliegen. OUD-MINISTER H. J. Hofstra van financiën heeft het lidmaatschap van de Tweede Kamer, waarvoor hij door het overlijden van het P. v. d. A.- Kamerlid, mr. A. J. Schouwenaar in aanmerking kwam, niet aanvaard. D® De snertactiedie gisteren in Zwolle is gevoerd, is een groot succes geworden. De Zwolse melk- slijters, die eergisteren hun klan ten voor twee dagen melk hadden geleverd, hadden gisteren de han den volledig vrij voor het aan de man brengen van 30.000 liter erwtensoep ten bate van de Zwolse polikliniek voor spastische kin deren. De opbrengst van deze enorme hoeveelheid soep, tezamen ongeveer 60.000 diepe borden, wordt geraamd op ongeveer f25.000 netto, dank zij de belan geloze medewerking van velen. De soep is gekookt in de Prinses Margriet-kazerne en de Willem de Zwijg er-kazerne in Wezep en in de legerplaatsen 't Harde, Nun- speet en Èrmelo. Het ministerie van landbouw en visserij stelde gratis gamellen beschikbaar en zakenlieden zorgden voor de in grediënten en vóór auto's voor het vervoer van de soep naar Zwolle. Binnen drie uur was alle soep verkocht. Om tien uur waren vele slijters al door hun voorraad heen. (Van onze correspondent) Aan de formaliteiten is voldaan, doch vraag niet naar de gevolgen! Dit dachten de douaniers van het grenskantoor te Koewacht gister middag, toen zij het uitzicht had den op een schilderachtige berg van strobalen en.... op een boze ex pediteur van Ham uit Axel. Dat kwam zo. Van Ham wilde met een dubbele vrachtwagen, waarop tien ton geperst stro, de grens passeren, maar dit ging niet zo vlot als hij ge hoopt had, want de douaniers wensten de lading te inspecteren. Zij begonnen met lange priemen in de strobalen te steken, maar toen er geen boter aan de priemen bleef kleven en er ook geen biggegekrijs uit het stro opsteeg, besloot de douane tot aan de bodem te gaan. Er kwamen zes man ter versterking uit Axel aangerukt. „Lossen bevalen zij Van Ham, maar deze weigerde dit categorisch. Toen begonnen de doua niers zelf maar aan het karwei, de stro balen elegant van de wagen slingerend, zodat het totaalbeeld begon te lijken op iets dat ontploft is. Een talrijk publiek sloegt de bedrij vigheid gade en diende de douane ambtenaren van advies. Toen eindelijk de vracht gelost was, bleek dat de douane de verkeerde voor had. Geen mespuntje boter en zelfs geen puntje van een biggestaart was er onder het stro te vinden. Het was intussen begonnen te regenen en het onbeschermde stro raakte al spoedig doordrenkt. Dit had tot gevolg dat de Belgische aspirant-koper van de lading die kwam kijken waar het stro bleef voor de eer bedankte en tegen Van Ham zei dat hij het stro maar weer mee naar Nederland moest nemen. Van Ham was niet bepaald in een stemming om zelf de wagen weer te laden en hij verzocht daarom de douane om even onvervaard als zij het stro op de weg had gegooid, het ook weer op de wagen te hijsen. Maar de douane was op dit punt niet meegaand en trok zich terug. Daarop verscheen de politie. Deze kwam met de eis dat de hele rommel opgeruimd werd omdat het verkeer hinder van de strobalen zou onder vinden. „Da's dan niet mijn schuld zei Van Ham en liet de boel de boel. Hoe de situatie was toen de stemmen staakten laat de foto zien. (Advertenties) Bijna twee uur heeft de Amsterdamse politierechter gistermiddag gewacht op een 28-jarige vrouw, die door de officier van justitie als kroongetuige was gedag vaard in een mishandelingszaak tegen haar ex-vriend, een penose-figuur. Toen de parketwacht de vrouw met een last geving van huis had gehaald, verklaar de zij dat zy niets over de mishandeling durfde vertellen uit angst voor repre sailles van de onderwereld. „Ik heb al zoveel narigheid meege maakt en ik wil niet opnieuw in elkaar worden geslagen", zei de vrouw rillend. In de nacht van 3 augustus werd zij door de man die haar exploiteerde, de 36-jarige A. van T. in de Leidsestraat bewusteloos geslagen. De dokter con stateerde een hersenschuddinf („zo niet een schedelbasisfractuur") en vele ern stige verwondingen in het gelaat. Zes weken moest de vrouw rust houden. Ze heeft nog steeds last van de mishande lingen. „Ik ben zo vreselijk bang om te ge tuigen", verontschuldige de vrouw zich voor het feit, dat zij op het vastgestelde uur als getuige verstek had laten gaan. „Ik praat er liever niet meer over". De officier van justitie wilde weten of zij bang voor het „pooierdom" was, ,.Ja", antwoordde de vrouw, die al eer- der inzet was een „belangenstrijd" in de Amsterdamse onderwereld. De ver dachte, die nu wegens zware mishande- ling terecht stond, werd in 1961 op aan- Een beeld van het gevangenisoproer in Buenos Aires, waarbij achttien heer Hofstra, directielid van Verolme gevangenbewaarders de dood vonden, n.v., is op het ogenblik in Brazilië. van wie tenminste vijf door de gevan genen vermoord waren. Op de foto: twee jonge gevangenen met de handen achter 't hoofd na hun overmeestering klacht van dezelfde vrouw wegens sou teneurschap tot 12 dagen gevangenis straf en een jaar rijkswerkinrichting veroordeeld. Zijn vrienden namen dit niet en organiseerden een nachtelijke schietpartij in de Albert Cuypstraat in het begin van dit jaar. Volgens de justitie werd deze wraakoefening onder nomen, omdat mejuffrouw P. met een andere man was gaan samenleven en omdat de vrienden van Van T. „zijn be langen wilden veilig stellen". Nauwelijks een week was Van T. vrij, toen hij zijn ex-vriendin in de Leidse straat opzocht en haar bewusteloos trap te. „We hadden een twistgesprek over ons kind en ik maakte mij toen opeens heel erg boos", verweerde de verdachte zich. Hij ontkende haar te hebben ge schopt. ,,Wel heb ik haar een klap ge geven." De getuige, weigerde uit vrees voor De getuige, die aarzelend antwoord gaf op de vragen betreffende de mis handeling, weigerde uit vrees voor represailles iets te vertellen over de aard van het gesprek, dat aan de af ranseling vooraf ging. Zij wilde daar over pas iets zeggen toen de deuren van de rechtzaal werden gesloten. De officier van justitie noemde het ten hemel schreiend dat het Amsterdamse „pooier- dom" zijn terreur tot de Leidsestraat heeft durven uitbreiden.. „Dwang, pres sie en terreur kenmerken de onderwe reld en door terreur heeft Van T. deze vrouw weer voor zijn karretje willen spannen". Mr. Heukels eiste de maxi mum gevangenisstraf, die een politie rechter kan opleggen, t.w. zes maanden, maar dan zonder aftrek van het voor arrest. De politierechter veroordeelde de ver dachte, die te kennen gaf uit „het leven" te willen gaan om als schilder te gaan werken, tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest. De getuige durfde de normale uitgang van het gerechtsgebouw niet te verlaten, omdat buiten een aantal vrenden van Van T. stonden te wachten.. Een uitkomst: Finnbrod, het krokant- brood dat maandenlang knappend-bros blijft. Want Finnbrod wordt in speciale ovens 'van binnen uit' diepdoorbakken, waardoor het krokant is èn blijft! Finn brod is voedzaam, maar houdt slank! Met boter en normaal beleg is het een ge zond ontbijt, een heerlijke lunch. Ja, dit krokantbrood hoort bij elke broodmaal tijd. Neem een pak in huis kersvers brood tijdens de kerstdagen. (Advertentie) vol aromatisch dubbel veredeld Goed nieuws! Gestegen verbruik.. blijvendeprijsverlaging.Grootpakf2.20 EIND STRAAT 19, BREDA, TEL. 35673

de Stem | 1962 | | pagina 1