Tilburger achtervolgde zijn schaduw over de daken Vier uw gratificatie in stijl! winterjassen wan Kreymborg Een meesterlijke vader heb ik! Sas van Gent kijkt tegen een geringer batig saldo Massaprodoktie groente en fruit middenkwaliteit Kreymborg POLDER „SER PAULUS" lil ■in POLDER „GROOT CAMBR0N" Bedrijfsspionnen veroordeeld Geen belastingen maar als het zo doorgaat. Coventry Climax weer op circuit Dr. Kemmers te Goes. Psychiatrisch rapport Roekeloos rijden Toch te snel Lederindustrie zeer tevreden HET UITMUNTEND GESCHENK Straks gratificatie? Goed idee: nu al in stijl vieren. Bij Kreymborg. De Waarborg collectie presenteert mode 1963. Jassen met een mannelijke, jonge lijn. De dessins apart. De kleuren vol leven. Mode die uw goede smaak èn uw zin voor kwaliteit onderstreept. De mooiste stoffen en perfecte Waarborg-afwerking: NEDERLAND Dubbele stuks aanbieding overhemden 10 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 DECEMBER 1962 10 H/CUX/l6&^ Een buitengewone vergadering van stembevoegde Ingelanden zal worden gehou den op MAANDAG 24 DECEMBER 1962, om 14.00 uur, ten huize van de Heer Aug. Cattoir, in de Koning van Engeland te Hulst. De Dijkgraaf, TH. A. CORNELISSENS. St.-Jansteen, 14 december 1962. Een exclusief geschenk van blijvende waarde. Verkrijgbaar in twee afmetingen 3.9 gr. 18.5 mm 7.8 gr. 25 mm diam. 900/000 diam. 900/000 (muntgoud 33#(muntgoud) 55. Distributeurs Edelmetaalbedrijf H. Drijfhout Zn., Nes 11-14, Amsterdam Edelmetaalbedrijf Schone N.V., Rokin 8183, Amsterdam TEVENS VERKRIJGBAAR BIJ JUWELIERS, ALLE BANKEN EN MUNTHANDEL Ook Uw zoon of dochter zal het een machtig idee vinden om mee te doen aan het Spaarplan "de Zilvervloot" Als U hun een Zilvervloot-spaarboekje geeft met tenminste f30,- erop (wellicht wacht met Kerstmis U ook een extraatje), helpt U hen op weg naar een groot spaarsucces. Van hun 15e t/m hun 20e jaar (oud militairen t/m 23 jaar) kunnen ze gaan meedoen. Als ze de spaar periode van 6 tot 9 jaar volmaken, hebben ze een mooi bedrag bij elkaar: totale spaartegoed plus rente... plus een belastingvrije premie van 10% over spaartegoed en rente! Het totaal kan stijgen tot ruim f 2000.-. Bij huwelijk kan men al na 3 jaren de spaarpremie ontvangen. Tussentijds kan geld worden opgenomen. Voor elk spaarjaar moet tenminste f30,- worden gestort, het maximum is f 200.- per jaar. Doen uw kinderen al mee? Dan kan Uw vaderlijke "gratificatie" nog tijdig voor het afsluiten van 1962 hun spaartegoed verhogen, misschien tot boven het vereiste minimum aantal spaarjaren x f 30.-). Doen ze nog niet mee? Haal dan morgen de brochure over de Zilver vloot bij spaarbank, postkantoor, Boerenleenbank of Raiffeisenbank. WM-:: Een buitengewone vergadering van stembevoegde Ingelanden zal worden gehou den op MAANDAG 24 DECEMBER 1962, om 15.00 uur, ten huize van de Heer Aug. Cattoir, in de Koning van Engeland te Hulst. Vogelwaarde, 14 december 1962. De Dijkgraaf, W. P. J. STAAL. (Van onze rechtbankverslaggever) (Van onze correspondent) De gewone dienst van de gemeente Sas van Gent geeft een batig slot aan van 40.000,- terwijl de post onvoorzien een bedrag aangeeft van 15.792,42. Dat het batig saldo over 1963, zijnde 40.000,- aan de geringe kant ligt komt groten deels door de grotere lasten van de dienst gemeentewerken met reinigings dienst en de sterk toegenomen lasten voor de verzorging van de ouden van dagen, alsmede hulp aan minder-validen en hulpbehoevenden, terwijl ook de ge wijzigde financiële verhouding tussen rijk en gemeente, die voor deze gemeente zeer nadelige gevolgen heeft, als een logisch gevolg van de achteruigang kan worden aangemerkt. De vooruitgang van de gemeente, waardoor steeds meer straten en plant soenen zijn aangelegd, hetgeen het nodige onderhoud vergt, zal dus ook een steeds zwaardere last voor de gemeente beteke nen. Met ingang an 1 januari 1963 zal een begin worden «emaakt met het invoeren van een kleine heffing, nl. de heffing van reinigingsrechten, voor het ophalen van straat- en huisvuil. Het gemeentebestuur zal trachten om zo lang mogelijk geen belastingen te doen invoeren, doch indien de batige saldi nog verder zouden verminderen zal men er noodgedwongen wel too moe ten overgaan om wellicht enkele belas tingen, tot nog geringe bedragen, te moeten invoeren. Kapitaalswerken De geraamde kapitaalswerken in 1963 zijn: 1 Aanleg van een nieuwe klinkerbe strating en nieuwe riolering in de Noord wetstraat, alsmede van de Kleine Markt. Geraamd bedrag 45.000,-. 2 Aankoop van gronden in de St.Albert- polder aangezien alle in het plan „West" gelegen percelen in erfpacht zijn uitge geven of verkocht en de gemeente dus gebrek krijgt aan bouwgrond, zodat nu de gronden voor het nieuwe uitbreidings plan „Noord-West" moeten worden aan gekocht. Het geraamde bedrag voor aankoop van deze grond (met inkomens- schade) bedraagt 700.000,-. 3 Een deel van het uibreidingsplan „Noord-West" zal bouwrijp gemaakt moeten worden, waarin inbegrepen het aanleggen van straten, rioleringen enz. en zal waarschijnlijk in 1963 ten. uitvoer worden gebiecht, voor een geraamd be drag van 600.000,-. 4 Voor de r.-k. kleuterschool zal aan de Westdam op gemeentegrond een nieuwe school worden gebouwd, waarvoor een bedrag wordt geraamd van 120.000,-. 5 In het uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente is het gebied langs de Westzijde van het kanaal Sas van Gent- Sluiskil geprojecteerd als een industrie gebied met insteekhaven. Voor de werk zaamheden wat betreft de exploitatie en de nodige voorbereidingen in dit ge bied wordt een bedrag geraamd van 100.000,-. 6 Voor de aanleg van 4 speeltuinen en wel in de „witte wijk", in plan „West" in het Bolwerk en in de Zandstraat is een gezamenlijk bedrag geraamd van 6.000,-. Over het aan te leggen sportvelden complex is men nog in onderhandeling met de verschillende instanties, doch de plaats is nu definitief vastgesteld. Ook wat de bouw van het algemeen bejaar dentehuis betreft verkeren de plannen in een vergevorderd stadium. Men is thans nog in onderhandeling ove:- de aan besteding van dit tehuis, waarbij men verwacht binnen zeer korte tijd tot een zeker akkoord te kunnen komen. De Britse race-wereld is nieuw leven ingeblazen door een verklaring van Co ventry-Climax, waarin deze fabriek van racewagen-motoren Iaat weten, dat men de Grand-Prix-activiteiten zal voortzet ten. Hiermee is het nogal schokkende be sluit van de fabriek, zich uit de race wereld terug te trekken, ontzenuwd. Dit besluit, dat in oktober werd genomen, dreigde de Britse hegemonie in Grand- Prix-wedstrijden weg te vagen. Met deze motoren werden vier van de acht wereldkampioenschappen in de formule 1-klasse gewonnen. Hierbij is ook het wereldkampioenschap voor cou reurs 1962 inbegrepen. De Bredase rechtbank heeft de fa brikant in visdobbers J.v.d.N. uit Hil- versem wegens diefstal veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk. De eis was twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk. Tezamen met de revolverdraaier C. v.V. nu veroordeeld tot honderd gul den boete en acht weken voorwaarde lijk, eis dezelfde als tegen v.N. was v.N. in de nacht van 24 op 25 febru ari binnengedrongen in het magazijn van de firma R. te Breda met de be doeling achter de fabricage van vis dobbers te komen die de firma R. be ter en goedkoper leverde dan v.d.N. Hun was de weg gewezen door een vroegere knecht van de firma R., de Bredanaar J. de K., die in december van het vorig jaar al een ongewenst bezoek had gebracht aan het magazijn van R. met de bedoeling bedrijfsspio- nage te plegen. Hij had toen een slijp steen meegenomen. Bij het tweede be zoek waren twee slijpstenen meegeno men. Voor zijn aandeel is de K. veroor deeld conform de eis tot zestig gulden boete en een maand voorwaardelijk. „Ik was aan het kijken of er een ander aan het inbreken was," zei hij tegen de president, mr. F.A. Holleman. De als getuige gedagvaarde vrouw van de kastelein verklaarde dat zij ver dachte daar meer in de buurt had zien rondscharrelen. Een nader onderzoek van de politie had aan het licht ge bracht, dat var> een fabriek aan de (Van onze redacteur) Dr. W. Kemmers directeur van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen, heeft gisterochtend tijdens een vergade ring van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij te Goes gezegd, dat het met het oog op de E.E.G. en de ontwikkeling in de richting van supermarkets noodzake lijk zal zijn zich bij de afzet van groente en fruit vooral toe te leggen op gespe cialiseerde massa-produktie. Daarbij moet gemikt worden op een goede middenkwa liteit. Alleen dan moet Nederland in EEG-verband in staat worden geacht voor zover klimaat, verkeersligging, loon niveau en vakkennis zulks tenminste toe laten een redelijk deel van de groei ende vraag naar groente en fruit naar zich toe te trekken. Dr. Kemmers sprak over de afzet van groente en fruit in een vergroot Europa. Over het algemeen is er een toenemende vraag, uitgezonderd op het gebied van de (Van onze rechtbankverslaggever) „Je weet wel waarvoor ik kom", had de caféhouder S. aan de Spoorlaan te Tilburg op de late avond van 26 augustus te horen gekregen van de Tilburger M. v. O., die even tevoren door de café houder boven op het dak was gesnapt en vastgehouden, totdat de politie kwam. De caféhouder had het niet geweten; verdachte zelf eerst ook niet toen hij door de politie aan de tand was gevoeld, maar gistermorgen in de Bredase rechtszaal was het v. O. weer allemaal te binnen geschoten. Spoorlaan het glas van een luchtkoker van een toilet had los gezeten; de luchtkoker was groot genoeg geweest om door naar binnen te klimmen. Verdachte bleef echter ontkennen de bedoeling gehad te hebben zelf in te breken. De officier van justitie, mr. G. Tem mink, merkte op: „Verdachte is al ze venmaal eerder veroordeeld. Hij was op het moment dat hij werd gepakt amper vijf weken op vrije voeten. Met zo een strafblad kan men beter zijn nieuwsgierigheid voor andere personen bedwingen. Mijn overtuiging is dat hij boven op dat dak zat met oneerlijke bedoelingen. Mocht hij iemand achter volgd hebben dan is dat misschien zijn eigen schaduw geweest." De eis was tien maanden gevange nisstraf met aftrek van voorlopige hech tenis; verdachte zit sinds zijn arresta tie gedetineerd. Raadsman mr. A. de Kok vond het beter dat eerst eens een psychiatrisch onderzoek van de verdachte zou plaats vinden alvorens over te gaan tot uit spraak. Na raadkamer stemde de recht bank met dit voorstel in. De zaak werd terug verwezen naar de rechter-com- missaris om een psychiatrisch rapport over verdachte te doen inwinnen. Op 2 oktober 's morgens om vier uur was de taxichauffeur K.v.d.B. uit Tilburg op het Lijnsheike met zijn taxi, extensieve vollegronds groente. Dr. Kemmers verwachtte dat deze ont wikkeling zich zal voortzetten. De spre ker liet zich tijdens de gedachtenwisse- ling niet verleiden tot een uitspraak over de Zeeuwse kansen vergeleken met an dere tuinbouwgebieden in Nederland. Het Zeeuwse klimaat achtte hij uitstekend. De watervoorziening en de verkeerslig ging zijn nog vrij ongunstig maar lijken in de nabije toekomst verbeterd te wor den. Dr. Kemmers zag een goede toe komst voor de Zeeuwse tuinbouw, zelfs voor een veelheid van groente- en fruit- produkten, waaronder vollegrondspro- dukten en produkten onder glas. Naar aanleiding van vragen uit de ver gadering meende dr. Kemmers dat de toetreding van Engeland tot de EEG wei nig aan de concurrentiepositie t.o.v. Italië zal veranderen. Tenslotte was spreker voorlopig niet al te bang voor een uit breiding van de kassenteelt in Zuid-Eu ropa. waarin drie vrouwen op de achter bank en naast hem een man geze ten waren, tegen een langs de weg ge parkeerde trekker met oplegger gere den. Een van de vrouwen mevrouw De Rooy-Otten was bij deze botsing om het leven gekomen. Donderdagmorgen moest de taxichauf feur terecht staan voor de Bredase rechtbank, primair beschuldigd van hoogst roekeloos en onvoorzichtig rij den. De verdachte verklaarde de trekker met oplegger niet gezien te hebben. Het was die nacht bijzonder slecht weer geweest, het had gestortregend. De chauffeur schatte zijn snelheid op ongeveer veertig kilometer. De twee vrouwen die het ongeluk hadden overleefd waren als getuigen a décharge meegekomen. Zij zeiden dat volgens hen de verdachte allerminst hard had gereden. De officier van justitie, mr. G. Tem mink, kwam ondanks deze verklaringen tot de conclusie dat het onvoorzichtige en hoogst roekeloze aanwezig was ge weest, want als het zicht slecht is door slechte weersomstandigheden dan dient men zijn snelheid daarbij aan te pas sen en dan kan een snelheid van veer tig kilometer ook nog veel te hoog zijn. De eis tegen de verder goed bekend staande taxichauffeur was vijfhonderd gulden boete, een maand voorwaarde lijke hechtenis, proeftijd twee jaar en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Raadsvrouw mr. A.M. Goudsmit uit Amsterdam noemde als een van de oorzaken van de botsing de hoge laad bak van de oplegger, waardoor men als men met gedimd licht rijdt de wa gen te laat opmerkt. Overigens merkte pleitster op, dat de plaats waar de trekker met oplegger had gestaan ui termate gevaarlijk en onoverzichtelijk genoemd kon worden. Herhaaldelijk had den omwonenden de chauffeur van de trekker, die zijn wagen daar meer par keerde, gewaarschuwd zijn wagen ergens anders 's nachts weg te zetten. De chauf feur had dit niet gedaan. Een week na de fatale botsing waren er in de straat borden met een wachtverbod geplaatst, wel een bewijs dat het daar gevaarlijk was om te parkeren. De raadsvrouw achtte het roekeloze en onvoorzichtige waarover in het primair tenlastegeleg- de werd gesproken niet bewezen. Zij hield het op 't subsidiaire, het niet tijdig tot stilstand brengen van zijn motor voertuig. En daarvoor werd uiterste clementie gevraagd wat betreft de straf maat. Uitspraak donderdag 20 december. De gang van zaken in de lederin dustrie en -handel is op bevredigend peil gebleven. De overleerhandel meldt constante vraag en omzetten van betekenis in verband met de goede bedrijvigheid in de schoenindustrie. In de lederwaren- fabrikatie en lederen kledingindustrie is weliswaar de drukste periode voor bij, doch de gang van zaken is nog zeer bevredigend. Op de zoolleermarkten zijn de zaken nog behoorlijk doch minder omvangrijk, een normaal verschijnsel nu de voorra den spoedig worden opgenomen om de jaarbalans op te maken. De vraag naar zoolleer voor de schoenfabrikatie bleef het meest van betekenis voor de fabrikanten van herenschoenen. De verwerking van ledersurrogaten in de schoen- en lederwarenindustrie is van betekenis en neemt nog toe. Dat neemt niet weg dat thans voor veel meer doeleinden leder wordt gebruikt dan dit enige jaren geleden het geval was. Op de inlandse huidenmarkt beweegt zich het aantal zaken op een matig peil. De looierijen tonen bij het nade rende jaareinde niet veel lust om nog belangrijke inkopen te doen. De behoef te naar croupons voor de schoenher stellers is iets verbeterd nu de hoeveel heid werk in de reparatieafdeling weer beduidend is toegenomen. Voor leder- afvallen blijft goede vraag aan vaste prijzen. Het winterweer, dat nu voorbij is, stimuleerde de vraag naar vacht laarzen, schaatsenlaarzen enz., vandaar dat er bij deze fabrikanten een flinke bres in hun voorraden werd geslagen. VOOR KERST of NIEUWJAAR HUWELIJKS- CONCILIE PENNING PENNING Stijlvolle tweed winterjassen, een man nelijke en een feestelijke mode. Veel dessins, veel kleuren en veel modellen dus voor u... veel keus. Ook in de prijzen: |^U o.a. 89.-, 139.-, 199.- I^Mi" Kostuums met een jonge, vlotte lijn. Fijne kamgarens in moderne blauwe en bruine tinten o.a. 99.-, 129,-, 189.- Kreymborg Karrestraat 2 Breda Lange Delft 60-62 Middelburg VValstraat 84 Vlissingen 25 ZAKEN IN Bell-O-Fast en Tricot nylon per stuk 11 10 7! 2 stuks naar keuze lui

de Stem | 1962 | | pagina 8