Wenen zoekt het grootscheeps onder de grond Miljoenen voor een geweldig bouwplan Stem MODEL-OPLOSSING VAN VERKEERSPROBLEMEN Veel slachtoffers van kou en hevige stormen Belgische expeditie op zoek naar goudschip Meredith „als een hond behandeld Jubilea 1963 Overdekte wandelgalerij op oude Zuidhavenpoort IBANK BANKBOEKJES I E D E R personeelslid EEN EIGEN HANDDOEK Vlees-in-jus (en fosfaat) in Duitsland niet gewild Bei 0-fast i OSRAM ««KOSTBAAR? dagblad de stem van dinsdag 18 december 1962 lL worden LD HEN f wat aan rloge •aad LUXUEUZE UITVOERING Maak meer rente van Uw geld IMPORT UIT NEDERLAND „Vertrouwen tot aan de grens. Vijl jeugdige Amsterdammers gearresteerd Argentijnse politie sluit Joodse instellingen Jongeman bekent vijf aanrandingen HANDEL MIJ „EC0N0MAT1C" N.V. Prinselijk aulo-ongeluk De Alcatras-gevangenis Weer mislukte ontvluchting Autobotsing vijf huizen in de as Desertie van drie Cubaanse diplomaten Norstad hoofd van ruimtelijk communica tiesysteem dè poplin, die U gegaran deerd nooit hoeft te strijken. Dat is nogal glad! Witte Paters „Mij. Geneeskunst" over kunstmatige inseminatie VERMOUTH Restauratie wallen Zierikzee ken maakt bekend, le feestdagen 962 en op 1 januari >p woensdagmiddag len ingezameld, zal p donderdag 27 de en. nede op 2 - 3 en 4 .trommelwagen een ezet voor het mee- lit dit extra huisvuil (Advertentie) loekjes tot bijschrij- Voorschotnemers te voldoen vóór 23 alve op vrijdag. jijiiiji;!::;:::: mtworpen als een en vindt u zowel cocktail-modellen. •agen. Als u een dame i geelt, /.orgt u dan, slaat. Want aan de :htig horloge voegt u oe van een beroemde kunt kiezen. Omega t u alleen bij de beste nega uitgekozen om- wen verdienen. Voor n het onderhoud van erezaak. Zij kunnen me Omega-collectie is waarschijnlijk de stad waar u woont. garantie. Een Ome- >rdt onvoorwaardelijk Omega garantie dekt i storing. Deze garan- lang van kracht en landen, onverschillig werd gekocht. Voor horlogemerk wordt i Sapphette. Een preci- ige, dat bovendien uit' or schone vorm. In plaats glas beschermt een als geslepen synthetische saf- uurwerk. Steeds wiss '.odellen met of zonder land. Oostenrijk heeft de treurige reputatie, dat er naar verhouding van zowel het aantal inwoners, als van het aantal motorvoertuigen, de meeste dodelijke verkeersongevallen voorkomen. Voor het grootste deel daarvan is de stad Wenen verantwoordelijk. In deze stad woont een vierde deel der Oostenrijkse bevolking en de verkeersdichtheid in deze stad overtreft die van menige soortgelijke wereldstad. Het stadsbestuur blijft bij dit dodelijke probleem niet werkeloos. Men zoekt het eerst in de morele actie. ivoor de Südbahnhof. Dit project werd P. VAN LANSCHOT. BANKIERS REPUTATIE VAN 225 JAAR Men hoopte de grote massa der ver keersdeelnemers door goedgeleide cam pagnes tot correcte houdingen, tot gro ter voorzichtigheid in het verkeer op te voeden. En elke dag publiceerde men welke onheilen weer op de weg hadden plaatsgevonden en men hees voor het hoofdbureau der Weense poli tie de zwarte vlag aan de mast, wan neer weer iemand bij een verkeers ongeluk was omgekomen. De zwarte vlag bleef tenslotte wapperen, bijna on afgebroken en zij maakte de verant woordelijke autoriteiten met de dag dui delijker dat zo'n morele actie niet hielp als men de stad zelf niet zou aanpassen aan de moderne verkeerseisen. Zo is tenslotte de bereidheid geboren om enorme sommen gelds beschikbaar te stellen voor de uitvoering van een omvangrijk plan, waarmee men in 1956 is begonnen. Sindsdien is er naarstig aan de uitvoering gewerkt en wat nu in ruim zes jaren tot stand gebracht is, wordt in geheel de wereld als een voor beeld beschouwd. Wanneer men de stad Wenen op de kaart ziet, onderscheidt men de oude historische kern. vanwaaruit de grote verkeersaders lopen. Daaromheen ligt de beroemde Ringstrasse, een soms 60 tot 30 meter brede allee waaraan de grote gebouwen liggen als raadhuis, parlement, hofburg, universiteit, opera, ministeries e.d. Deze Ringstrasse is een der drukste verkeersadres. De opzet van de verkeersplanning is nu geweest op deze geweldig drukke hoofdverkeersringen zo mogelijk het kruisend verkeer uit te schakelen. Men is daarmee op de Ring begonnen. Het eerste punt dat onderhanden genomen werd was het grote kruispunt aan de Staatsopera. Daar is een onderaards verkeersplein gebouwd, een ellipsvor mig plein, waarvan de spil gevormd wordt door een enorm restaurant. Zo kan men zich onderaards rustig van het ene punt naar het andere begeven en intussen profiteren van een prettige winkelpassage, waar door aircondition ing gedurende winter en zomer een aan gename temperatuur heerst. Het geheel is zeer kostbaar uitgevoerd. De Operapassage heeft dan ook enorm veel gekost, maar de opbrengst van de huren der vele hier gevestigde firma's is voldoende om het geheel ge leidelijk af te kunnen schrijven. De pas sage is in de praktijk een succes geble ken en dat heeft het Weense stadsbe stuur ertoe aangezet, met de bouw van deze ondergrondse passages voort te gaan. Een tweede geweldig project werd uit gevoerd onder de Südtirolerplatz, een der drukste verkeerspleinen der stad nog grootser opgezet. Hier verdwijnen ook de trams onder de grond. Op de Ring ging men intussen ook voort met de bouw der ondergrondse passages. Een kwam in de afgelopen zomer tot stand waar de zeer drukke Mai'iahilferstrasse op de Ringstrasse uitmondt, alsmede aan de Bellaria, waar de Josefstadterstrasse de Ring bereikt. Het geweldigste tot nog toe uitgevoer de project was de zg. Schotten-Passage. De Schottentor is in heel de wereld op verkeersgebied een begrip gewor den. Hier mondt stervormig een aantal hoofdverkeersstraten op de Ring, zodat dit een der gevaarlijkste pleinen van de stad was. Hier gebeurden dan ook de meeste ongelukken. De zg. Schotten- tor ligt in het verlengde van het grote park dat voor de beroemde Votiefkerk ligt. Het was een geweldig werk. De enorme bouwput, die enkele jaren open lag, had een doorsnee van meer dan honderd meter. Maar er werd ook wat klaar gemaakt. Allereerst werd weder om in ellipsvorm een prachtige passage van grootse allure gebouwd, luxueus uit gevoerd en omringd door prachtige win kels, restaurants, een snackbar en auto matics, waartoe men langs verschillende punten via roltrappen en brede stenen trappen toegang heeft. Ondergronds kan men rustig wandelend een enorme bo vengrondse kruising vermijden, waar over men anders, rekening houdend met verkeerslichten, zebrapaden e.d., viermaal langer zou doen. Op deze passage sluit een ellipsvormig verkeers plein voor de tram aan. Deze verdwijnt langs een helling onder de grond; maakt een halve cirkel en stopt voor de per rons, waarna hij weer langs een halve cirkel langzaam naar de begane grond stijgt. Helemaal onder het park van de Votiefkerk ligt dan als een geweldig circus een ondergrondse autogarage, die men op verschillende punten langs brede toegangen of per lift kan berei ken. De bouw van dit enorme project duurde van 1959 tot 1961. De Weense humor heeft het omgedoopt in een ,,Reindl", dat is een kookpan en naar burgemeester Jonas, onder wiens be stuur het project klaar kwam, noemt men het thans het Jonas Reindl". Verkeersdeskundigen uit alle landen komen naar deze Weense oplossing van Storten en opnemen ook per giro LVCVW s cUvC-C" Folder op ainvruf verkrijgbaar 'i-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30570 Stationstraat 17, tel. 30300, giro 11 40570 Tilburg, GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT Tn de af^elouen tiGll dasen van wall raakte bij een plotselinge windstoot in ae aigeiuptui uen udgeu vein mgt zi-n wagen te water en verdronk. Hiernaast: De Ope ra-Passage In We- luxueus uitgevoerde onder grondse passage on der een der druk ste verkeerskruis punten der stad. Boven: Als laatste snufje van moderne ondergrondse ver- keersomleiding kwam de enorme passage voor voet - gangers en trams en aansluitend een enorme ondergrond se autogarage tot stand. een geweldig verkeersprobleem kijken. Er zijn reeds vele honderden miljoe nen Schillingen aan besteed, maar het is nog maar een begin. Nog meer van die ondergrondse passages staan op het programma. Maar daarmee lost men slechts een deel van de Weense ver keersproblemen op. De moeilijkheden welke nog resten, kan men waarschijn lijk alleen nog maar oplossen door een radicaal ingrijpen in de verkeersvrijheid Zo zal de oude binnenstad op de duur geheel voor het verkeer moeten wor den afgesloten, terwijl er niets anders op zit, dan van heel het verkeer in de bebouwde stad eenrichtingsverkeer te maken. kou en sneeuw zijn er in het oos telijk gedeelte van Amerika ten minste 232 mensen het slachtoffer van het weer geworden. In Engeland zijn de laatste twee dagen tien mensen om het leven gekomen bij ongevallen tengevol ge van het noodweer. Ook in Beie ren, waar sneeuw en ijs de straten spiegelglad hadden gemaakt, kwa men tien mensen om. In Liverpool werden twee vrouwen dodelijk getroffen door muren die in stortten tengevolge van de storm. In Leicestershire werd een fabriekswerker verpletterd onder een schoorsteen, in Doncaster werd een man door de wind zodanig neergesmakt, dat hij stierf. Een vrachtwagenbestuurder in Corn- In Noord-Ierland stortte een muur van ruim twee meter op een rij kinderen die stonden te wachten op een optocht van de kerstman. Een vierjarig jongetje kwam om, acht andere kinderen werden gewond. Een Londenaar verloor het le ven, doordat hij door de storm met zijn wagen tegen een boom terecht kwam. Op veel plaatsen in Engeland werd grote materiële schade aangericht. Bo men werden ontworteld, televisiemasten vernield, schoorstenen van de daken ge rukt. De totale schade wordt geschat op minstens een miljoen pond. (Advertentie) (Advertentie) De 33-jarige Belg Guido deBac- ker, vertrekt deze week met zijn vrouw en vier kinderen naar Zuid- Afrika, in de hoop daar een fortuin te vinden. Hij vormt de voorhoede van een expeditie die een onder zoek gaat instellen naar het wrak van de brik „Grosvernor", die 180 jaar geleden voor de oostkust van Zuid-Afrika gezonken is met grote voorraden goud, zilver en juwelen aan boord. 55 leden op het idee kwam de schat te bergen. De expeditie is van plan om op het land een 40-meter diepe schacht te gra ven, van daaruit een stalen pijp onder de zeebodem door naar het wrak te schui ven en dan het zand boven het wrak weg te zuigen. Debacker is van mening, dat „Operatie Grosvernor" ongeveer 180.000 dollar zal kosten. Als de expeditie slaagt, zal zij meer dan 200 maal de kosten verdiend hebben. Maar niet alles gaat naar De backer en zijn vrienden. Ongeveer 25 procent van de opbrengst gaat naar de Zuidafrikaanse regering: 15 procent be lasting op de bergingsonderneming en ongeveer 10 procent invoerrechten. Twee in West-Berlijn werkzame im porteurs zijn door de strafkamer van het Landesgericht te West-Berlijn ver oordeeld tot boeten, wegens het invoe ren uit Nederland van varkensvlees in blik, dat met fosfaat bewerkt was. De rechter oordeelde dat de importeur verantwoordelijk gesteld moet worden voor hetgeen hij verhandelt, als dit be trekking heeft op levensmiddelen. De Westduitse wet op de levensmiddelen stelt behandeling van vlees met fosfaat strafbaar, hoewel deze bewerking alleen leidt tot betere kleur en geen schadelijke gevolgen voor de gezondheid hoeft te hebben. De importeurs stelden dat zij gehandeld hadden in goed vertrouwen op hun le veranciers, waarop één der rechters op merkte: „Het vertrouwen eindigt aan de grens De beide importeurs hadden in 1961 grote hoeveelheden varkensvlees in jus, verpakt in blik, betrokken van een fir ma te Cuijk, stelde de rechtbank vast. Bij onderzoek bleek dat het vlees met fosfaat behandeld was. Van de 200.000 (Advertentie) blikken omvattende partij konden de importeurs nog 153.000 blikken terugver kopen naar Nederland. Een deel van de partij was al verkocht en een ander deel werd in beslag genomen. Tijdens de behandeling van deze zaak zijn in totaal negentien getuigen, van wie vijf uit Nederland, door de recht bank verhoord. Het proces heeft acht dagen geduurd. Advertentie) 155 Op verdenking van diefstal, verduiste ring en heling voor een bedrag van enke le duizenden guldens ten nadele van een fabrikant van lampen en lampekappen in Amsterdam-West heeft de Amsterdam se politie vijf jeugdige Amsterdammers de 16-jarige monteur A. B., de 17-ja- rige elektricien R. B., de 20-jarige ste ward A. H., de 26-jarige tuinman H.J. H. en de 26-jarige koffiehuishouder A.J. M. B. allen eveneens uit Amsterdam- West gearresteerd. De jongelui, van wie enigen reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest, hebben be kend. Een van de vijf werkte bij de fabrikant. De fabrikant was op het spoor van de diefstallen, gekomen, doordat hij in een winkel, die geen afnemer van hem was, artikelen uit zijn bedrijf zag. De Argentijnse politie heeft in de laat ste dagen elf joodse instellingen geslo ten, omdat zij zich met communistische activiteiten zouden hebben beziggehou den. Joodse kringen in de Argentijnse hoofdstad verklaarden echter, dat deze instellingen slechts culturele oogmerken nastreefden en dat de politiemaatregelen bedoeld waren om de joodse gemeen schap in discrediet te brengen. In de af gelopen dagen waren in de straten van Buenos Aires papieren met anti-joodse leuzen aangeplakt. De leiders van de joodse gemeenschap verklaarden, dat der gelijke anti-semitische uitingen slechts van bepaalde minderheden in Argentinië komen en dat zij door landsbestuur en democratische partijen worden afgekeurd. Debacker heeft de onderneming gron dig bestudeerd. Volgens enkele overge- bleven documenten bestond de lading van de 450-ton metende „Grosvernor", be- m horende aan de Oost-Indische Compagnie I uit 18 ton Soud, ongeveer 1500 staven I z^ver en ne§en kisten met juwelen. ,,Er was ook een lading lood aan boord, en dat is ook waardevol", zei Debacker. Hij vermoedt, dat de schat nu tussen twin tig en veertig miljoen dollar waard is, maar het kan ook meer zijn. „Er zijn al tien pogingen gedaan om het fortuin te bergen, maar geen ervan slaagde. Niettemin geloof ik vast dat het wrak bestaat". De schatgravers hebben veel moeilijk heden op te lossen. Het wrak ligt onder 26 meter zand en modder en bevindt zich te dicht onder de kust om een ber gingsvaartuig te gebruiken. De branding is vaak zeer sterk en gevaarlijk en het wemelt van de haaien, maar niettemin I\ IÉÈBËM^MM v*n^t Debacker: „Wij hebben 99 procent kans /WlMai Debacker vertelde dat hij en zijn fa wÊÊÊm MmtKMmÊÊMm milie donderdag per trein naar Parijs zullen reizen om vandaar naar Lourenco Marques in Mozambique te vliegen. Ver volgens zullen zij zich dan over land naar de oostkust van Zuid-Afrika bege ven. j Zijn partners, de Franse diepzeeduiker één handdoek voor allen niet juist is? Jules Magnanelli, de Nederlandse inge- Natuurlijk niet. Dus: een ander systeem, nieur Jan Haalmeijer en de Belgische Maar welk? Katoenen handdoeken die ingenieur Yves Desmaele, zullen vol- telkens gewassen, ververst, gehaald, gende maand naar Zuid-Afrika gaan- gebracht moeten worden? **un uitrusting is al per schip wegge- 't Kan efficiënter. En aanzienlijk goed- %uer£acker schat dat de plaatselijke on- Icoper (blijkt uit nauwkeurige bereke- Verzoekingen ongeveer een maand zullen Hingen). Hier ie het nieuwste en meest fiuren cn dat het eerste werk in februari Moeten wij er nog over praten dat ORU-wasmacbine de luxe DRU-centrifuge 4 kg ƒ298.. De rijkspolitie te Heilo heeft de 23- jarige J. T. uit Alkmaar aangehouden, die de laatste twee jaar vijf aanrandin gen heeft gepleegd. Een verpleegster fietste van Alkmaar naar Heilo door het Heiloërbos, toen plotseling een jon geman uit het struikgewas sprong en haar van haar fiets sleurde. Er kwam echter juist een bromfietser aanrijden, waarop de jongeman met achterlating van zijn fiets de vlucht nam. Deze fiets werd hem noodlottig en gaf de politie aanwijzing van de dader. Hij is gearres teerd en heeft bekend nog vier aan randingen in de laatste twee jaar te hebben gepleegd. Hierbij was ook een aanranding van een andere verpleegster. Hij bekende verder betrokken te zijn ge weest bij een geval van openbare schen ding van de eerbaarheid. De politie, die vermoedt dat de man nog meer op zijn geweten heeft, stelde hem in verzekerde bewaring. T. was pas getrouwd. De negerstudent James H. Meredith, om wiens toelating tot de blanke uni versiteit van de Amerikaanse staat Mis sissippi begin deze herfst haast een op stand ontstond, is gisteren gearresteerd wegens een verkeersovertreding en toen naar zijn woorden, door de politie „be handeld als een hond". „Ze vloekten me uit, noemden me nikker, bevalen me ,sir' tegen hen te zeggen en onderzoch ten mijn auto", aldus de 29-jarige stu dent. Het incident deed zich voor in Kos- I ciusko, waar Meredith vertoefde bij zijn ouders. Op weg van de kapper naar huis zou hij geen voorrang verleend hebben. Een politiewagen volgde hem naar de woning en nam hem mee naar het po litiebureau. waar zij hem, naar hij zegt, probeerden te intimideerden en hem be handelden op een wijze „die typerend is voor de behandeling van negers in Mississippi". Hij mocht tenslotte naar huis na het storten van een borgsom van tien dol lar. Hij is van plan het op een. proces te laten aankomen en het geval niet met een boete te laten afdoen. doeltreffende systeem: kan beginnen. Als alles goed gaat, zal de hele expeditie acht maanden duren. De mannen werken volgens plannen van Haalmeijer, die achttien maanden ge Een handige wandautomaat met 500 pa pieren handdoeken. Zeer speciale papie ren handdoeken: sterk absorberend, aiet-vezelend, prettig van greep. Handen snel droog, personeel tevreden met goede voorziening, en: u hebt met weinig kos ten iets goeds gedaan voor uw bedryf Informeer eens by: Prinsengracht 7Ï7 Amsterdam tel. 21,2206 I academie te Sandhurst. Bovendien is hij J „„„«ma inss llld van het genootschap voor ervaren postarn im automobilisten. Prins Michael, een neef van koningin Elizabeth II, is betrokken geweest bij een auto-ongeluk. Hij reed in de Austin Seven van zijn zuster, prinses Alexan dra. Noch Michael, noch zijn drie passagiers liepen verwondingen op toen hun wagen tje door een vrachtauto, die geen voor rang verleende zwaar werd beschadigd. De prins maakte zich zorgen over de reactie van zijn zuster. „Ze zal woedend zijn, wanneer zij dit ziet", zo zei hij. De 20-jarige neef van de Engelse konin gin is cadet aan de koninklijke militaire Een misdadiger die met een collega uit de Alcatraz-gevangenis op een eiland in de baai van San Francisco ontsnapte, heeft het record van deze gevangenis waaruit nog nooit een gevangene is kun nen vluchten bijna gebroken. Hij slaagde er namelijk in, de verraderlijke stromingen in de baai te overwinnen en de „Golden Gate"-brug te bereiken. Maar toen was hij ook zo uitgeput, dat de politie hem zonder enige moeite kon grijpen. De man, John Paul Scott, die een gevangenisstraf van dertig jaar uit zit. is in kritieke toestand in een zieken huis opgenomen. De tweede vluchteling is niet verder gekomen dan ee:' eilandje op honderd meter van het gevangenis eiland. Volgens gevangenisautoritei ten hadden de vluchtelingen in de keu ken van de gevangenis tralies doorge zaagd en onder dekking van de laag over het water hangende mist weg kun nen komen. In Sacramento, in de Amerikaanse staat Californië, is een personenwagen in botsing gekomen met een tankwagen. De bestuurder van de personenwagen, de 41-jarige mevrouw Frances Fontana, werd gedood. De chauffeur van de tank wagen James Moore liep ernstige brand wonden op. Als gevolg van de explosie en het vuur werden vijf huizen verwoest. De bewoners kwamen met de schrik vrij. De brandweer had een half uur nodig om het vuur te blussen. Het ongeluk ontstond doordat mevrouw Fontana door een rood stoplicht was ge reden. Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron in Madrid wordt vernomen, hebben drie Cubaanse diplomaten in Spanje de re gering Castro de rug toegekeerd. Het waren de 71-jarige consul te Madrid Luis Sotto Figueroa, die zijn land 43 jaar als diplomaat diende, de consul te Vigo Virgilia Remos Caraballal en de assistent consul Oscar Jorgane uit Madrid. Vol gens de zegslieden zijn zij uit de 'dienst gebleven tegelijk met Fernando Gainza Gonzalez, die vorige week zijn functie van Cubaans ambassadeur in Wenen neerlegde. Volgens de Cubaanse ambassade wer den twee van hen van hun post ont heven en de derde gepensioneerd. Na het neerleggen van zijn functie van opperbevelhebber der NAVO in Europa op 1 januari zal generaal Lauris Nor- stad aan het hoofd komen te staan van Amerika's nieuwe communicatiesysteem met ruimtesatellieten, zo wordt uit be trouwbare bron in Parijs vernomen. De voorzitter van de commissie die dit systeem opbouwde, Philip L. Graham, die nu op bezoek is in Parijs, zou de 55-jarige generaal daartoe dezer dagen definitief hebben overgehaald, na hem de post reeds zes weken geleden te heb ben aangeboden. Norstad zou aanvankelijk 1 oktober aftreden en opgevolgd worden door ge neraal Lyman L. Lemnitzer, maar bleef nog drie maanden aan in verband met de Cubaanse crisis. (Advertentie) self-ironings cotton (Advertentie) 40 jaar priester: 16 juli mgr. A. v. Oorschot, bisschop van Mbeya Tanga nyika uit Heeswijk; J. van der Eerden. Tanganyika, Boxtel; J. Aarts, Kongo, St. Oedenrode. 25 jaar priester: 11 juni de paters J. Groenewegen, Tanganyika, Naaldwijk; J. v. Loosdregt, Tanganyika. Best (N.br.) J. Sol. Nederland, Amsterdam; G. Cras, Mozambique, Best (Nbr.); W. de Rooy, Tanganyika, Roosendaal; M. v. Stra tum, Boeroendi, Eindhoven; E. de Bek- ker, Tanganyika, Vught; G. Goossens, Kongo, Amsterdam; A. de Koning, Ne derland, Eindhoven; L. Thijssen, Tanga nyika; A. Smits, Engeland, Steenbergen; E. Geurts, Tanganyika, Roermond; J. v. Bekhoven, Nederland, Oosterhout; 29 juni pater A. v. Oosterhout, Roeanda, 'Oosterhout; 7 december pater R. Jaspar, Kongo, Roermond. 12H jaar priester: 31 november de pa ters H. Mulders. Kigoma, Tilburg; A. v. d. Meeren, Tanganyika, Nijmegen; P. Mol, Kasama, Breda: J. Rijkers, Neder land, Berlicum (Nbr.); L. Ideler, Aber- corn. Eindhoven; J. v.d. Hurk, Nigeria, Geldrop; J. Hoppenbrouwers, Nyassa- land, St. Oedenrode (Nbr.); W. Brou wer. Tanganyika, Winterswijk; Fr. van Dam, Tanganyika, Hillegom; O. Dierikx, Oeganda, Oostburg Z.; A. Grol, Tanga nyika, Groningen; G. Wassenberg, Oegan da, Roermond; Fr. v. Waesberghe, Tan ganyika, Hulst Z.; Ch. Janssens, Nyas- saland, Linne L. 40-jarig kloosterfeest: 1 november de broeders Athanase Groenendaal, Opper Volta. St. Michielsgestel en Amans van der Goor, Tanganyika, Mierlo (Nbr.) 25-jarig kloosterfeest: 17 april broe der J. van Aldere, Tanganyika. (N.B. Achter de namen van boven staande paters eerst het land van ver blijf, tweede naam, plaats van herkomst). De koninklijke maatschappij tot bevor dering der geneeskunst heeft geen prin cipieel afwijzend standpunt ingenomen ten aanzien van het vraagstuk der kunst matige inseminatie bij de mens. Wel zegt de maatschappij, dat de hieraan te pas komende medische handeling alleen door een arts mag worden verricht, die omdat hij verantwoordelijk is zijn verantwoordelijkheid moet toetsen aan de hoogst denkbare normen. Daarenboven, moet hij zich verstaan met collegae specialisten en met deskundigen op an der dan ethisch gebied. Omtrent de toelaatbaarheid van kunst matige inseminatie bij de mens is in kringen van theologen en sociologen de discussie nog volop aan de gang. Allen, ook de kon. mij. wijzen kunstmatige in seminatie bij ongehuwde vrouwen af. CINZANO Bij de oude Zuidhavenpoort nog steeds in de steigers, krijgt Zierikzee een fraai complex gerestaureerde stadswal len met bovendien nog een overdekte wandelgalerij. De overblijfselen van de oude stads muren, nog daterend uit de zestiende eeuw, toen de wal nog ter verdediging van de stad diende, worden volgens het ontwerp van de architect ir. J. de Wil de uit Breda herschapen in een nieuw bastion. De muren aan de rechterzijde van de Zuidhavenpoort en de ophaalbrug wor den bijna geheel weer opnieuw opge trokken en voorzien van gemetselde „blinde" Tudorbogen. Een slank en spitstoelopend „arkel- torentje" zal de muur aan de noordkant sieren. Het torentje wordt opgetrokken m natuursteen, het zal ongeveer vijftien meter hoog worden.

de Stem | 1962 | | pagina 7