zine: ng!" 1HYL Middelhuis: tijd rijp voor winstdeling Kritiek op Europees landbouwbeleid VAN WIE IS DE UILENSPIEGEL 7Actie Stikker liet gesprekken Sassen-Beel afluisteren 1 GEZAMENLIJK PROGRAM KAB. NW EN CNV Niet meer vlot te trekken Geboeide gevangene set de rechtszaal op stelten' B ^1 Maatregelen tegen pater Van Kilsdonk? Rampvliegtuig onvindbaar EENSGEZIND STANDPUNT Betaal per kwartaal! Kijkers bij gestrand radioschip Attentie Peek&Cloppenburg BANKROOF MISLUKTE Boek over Indonesische kwestie betoogt: Kabinet-Dia in Senegal afgezet FRANS-DUITS AKKOORD Bredase politiemannen hadden werk aan hein m mer den DAGBLAD VOOR ZEELAND 13 x 62 of 1 x 8,05 j Westelijke wind OVERHEMDEN ONGEHOORDE TOESTANDEN Castro stelt voor Gevangenen voor inen Innige samenwerking NEEM EENS IJS VOORAF! een gelijke ver- Iers. Dus ook de usel van uitgeba- I en élke cilinder rium aan kracht. Nieuwbouw. Spoedig kopen is lage overdr. kosten. Tuinzigt v.a. f 25.000.-; Ginneken v.a. f 32.500,-. Makelaars v. d. Berg Co., Nwe. Ginneken- I v,a. str. 43, Breda. Tel. 24421. v.a. 21414-X H/anaf ■kant L pr Gaat u trouwen of heeft u een 85000 'beu we woning? Kredieten v. iedereen tot f 5000,-. Voor aan schaf meubilair, woningtextiel. Vraagt gratis folder, dan krijgt u algehele inlichtingen. Post bus 1371, Rotterdam. Een luxe Citroënwagen koop. Bouwj. '57. Aanm; 's a- vonds na 7 uur. Marksingel 46. Breda.25222-X Te ruil of koop: Lelijk Eend je Citroën 2 C.V., bouwjaar "54 f 800,-; Opel Caravan, bouwjaar '55 f 775,-; 2x Mor ris Minor '54. Opel Rekord '56 f 1350,-; Taunus 12 M '54 en 56. Bevr.: Oosterstraat 58A, Breda. Tel. 41379. 25296-X OPp 6.60 3.85 1,25 2.75 - 6 Voor een betrouwbare gebr. auto is het adres Toon Gijzen, Vestkant 125, Breda. Tel. 33346. De volgende auto's staan bij ons in voorraad: Taunus 17M 3Jo 1960 Bestel. Citroën C.V. 1960, Opel Rekord 1961 met radio, 3J5 Ford Zephyr 1959, Opel Be- i =c stel 1959, Ford Taunus Pick- i'00 up 1960. Taunus 12 M Station- 4-car 1957, Ford Anglia 1955, 1.45 I Opel Kapitan 1957, Taunus FK 11000 1956 B-estel, Opel Rekord nport j 1956, Ford Mercury 1955 in spotprijs, Ford Taunus Station- jes car 1956, Ford Anglia 1956 'spotprijs, Ford Anglia 1954 f 0,98 met schade, spotprijs, Ford 1954 met aanhangwagentje, n Qa spotprijs, Chevrolët type 5700, 5-ton kenteken bak wagen 0.98 1955. Bedford Diesel 1957 ty- 0.88 pe SLCO 7-ton kenteken, 5 m bak, GMC met 3-zijdige Ne- pP tamkipper, m. 7-ton kenteken, i 1,65 Al deze wagens zijn in prima étaat en worden onder garan- 0 68 tie verkocht. Inr., verk. en fi nanciering. 's Zondags geo pend tot 4 uur. 25296-X 0.86 1.65 Koopje. Een splinternieuwe scooter merk Vespa 125 c.c. met kilometerteller en reser veband. Te bevr.. C.J. Schel- strate, Kerkstraat 6, Sluiskil. X Er zijn veel van die adresjes waar men een gebruikte auto kan kopen. De een nog mooier dan de ander. Zij geven ont zettende goede garantie, en hebben ontzettende ervaring. De een heeft nog meer tevre den klanten als wie ook. Zij verkopen dan ook pas een blauwe maandag auto s. Koop een gebruikte auto in een ver- I trouwde zaak. een zaak met I eigen werkplaats, waar volsla gen monteurs werken (geen jongens). Een zaak met een aparte behoorlyke showroom, waar u rustig uw keuze kunt I maken. Uw keuze uit een uit- gebreide sortering, niet een paar V.W.'s, of Fiats, maar uit alle merken z.a. Chevrolet Convair 1962, Chevrolet Bell 1 Air 1958, Chevrolet de Luxe 1957. Ford Consul 1962, Ford Taunus 17 M I960, Ford Tau- [nus 17 M 1959, Ford Custome 1300 1959, Ford Anglia 1958. 1100 de Luxe 1960. Opel Kapi- tan 1961, Opel Rekord 1961. Renault Dauphine 1960, Fiat Opel Rekord 1960, 1959, 1958, Simca Aronde 1960, 1959, 1958. Cry sier Valiant 1961. Te veel om allemaal te noemen. Div. I caravans, stationcars en be- mber ^ag) ïische 3 HE stelwagens. Van één firma 8 V.W. de Luxe I960. Alle wei nig gelopen. 3 Borgwards sta tioncars welke alle 3 ln één koop kunnen worden doorver kocht. Voor een betrouwbare, gebruikte auto, naar een be trouwbaar adres, het adre* met de grootste voorraad, de grootste omzet, en met de gr. service. Beierum-Garage, Min. Kanstr. 16-20 Breda. Telef. 01600-39900-39970.Vlakbij groen te veiling, en station. Onze showroom is dagelyks geopend van 8 uur v.m. tot 10 u. n.m, 25242-X 103e JAARGANG No. 24160 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 18 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat" 1 telefoon 8252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: Usbaanstraat 24 -telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuvstraat 41telefj) Naar ,,De Tijd" weet te melden zou de Amsterdamse studenten-moderator pater J. van Kilsdonk s.j. naar aanlei ding van zijn redevoering voor de St.- Adelbertver enig ing te Rotterdam van de Congregatie van liet H. Officie een monitum (waarschuwing) ontvangen hebben. Er gaan ook geruchten dat pater Van Kilsdonk, naar aanleiding van de be doelde rede, zijn functie zou moeten neerleggen. Officieel is daarvan niets bekend. Intussen heeft het hoofdbestuur van St.-Adelbert aan kardinaal Alfrink en mgr. Van Dodewaard een telegram ge stuurd waarin het zijn bijzondere zorg uitspreekt over dit gerucht. St.-Adelbert heeft de kardinaal en de Haarlemse bis schop doen weten „dat de gang van zaken door velen, oko niet-katholieken, nauwlettend wordt gevolgd". Het vraagt, als er plannen bestaan om maatregelen tegen pater Van Kilsdonk te nemen, eerst gehoord te mogen worden. Zoals bekend heeft pater Van Kilsdonk zich in bedoelde rede in scherpe be woordingen over de Curie te Rome uit gelaten. Dr Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Panair do Brasii, heeft alle hoop opge geven nog overlevenden van het vlicg- luig. dat vrijdag met 50 mensen aan boord in het oerwoud van de Amazone neergestort is. terug te vinden. Er is 'n reddingsploeg onderweg, maar deze wordt door de ongewoon sterke plantengroei tegengehouden en maakt niet veel vorderingen. Het zal zelfs moeilijk zijn het vliegtuig met helikop ters en parachutisten, die op het ogen-1 blik naar de omgeving worden gebracht te bereiken. (Van onze verslaggever) Het getuigt van een wijs beleid, bij de niet al te hoog gespannen verwachtingen voor 1963, tijdelijk een zekere matiging in acht te nemen bij de te voeren loonacties. Hierdoor wordt de werkgelegen heid niet in gevaar gebracht en mocht in de naaste toekomst blijken dat de situatie zich heter ontwikkelt dan thans het geval is, dan kan men daar volgend jaar slechts voordeel bij hebben. Met deze woorden schetste de voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, gistermorgen in zijn openingsrede in de verbondsvergadering de huidige situatie met betrekking tot de lonen. Hij toonde zich niet pessimistisch ten aanzien van de ontwikkeling op langere termijn. Hij verklaarde dit door erop te wij zen, dat op E.E.G.-niveau in bepaalde sectoren in een kort tijdsbestek teveel initiatieven zijn genomen, hetgeen tot een tijdelijke overcapaciteit heeft ge- le-id. Voor het streven en de resultaten van de E.E.G.-politiek had de K.A.B.- voorzitter veel bewondering en waarde ring, maar zeer ernstig was zijn kritiek op de gemeenschappelijke landbouwpo litiek, met name ook tegen de plannen in de zuivelsector, waarbij boter- en margarineprijzen gekoppeld worden. De niet al te hoge verwachtingen voor Dat is, op één cent na, hetzelfde. Maar waarom zoudt u als week- abonnee op het Dagblad De Stem dan niet de meest praktische weg volgen en voortaan per kwartaal betalen? Nü moet u elke week naar de deur, dan één keer per kwartaal. En zelfs dat hoeft niet als u 14 dagen vóór het einde van het kwartaal gireert (no. 1114111). Of nóg gemakkelijker: machtig ons, als u tóch een giro rekening hebt, tot automatische af schrijving. Een desbetreffend machtigingsformulier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Maak het u zelf gemakkelijk: PRINS RAINIER van Monaco heeft gis teren een nieuwe grondwet voor het staatje afgekondigd. Het belangrijkste punt is dat de vorst afstand doet van zijn absoluut bestuur. De nationale raad gaat een steviger woordje meespreken. MR. DR. E. P. VERKERK, lid van de A.R.P., is voornemens zijn plaats in de Tweede Kamer voor do volgende parle mentaire periode vrij te maken. DE LAATSTE marineschepen die uit Nieuw-Guinea zijn vertrokken zullen aan het eind van deze week in Den Hel der binnenlopen. Het zijn Hr. Ms. Over ijssel, Luymes en Pelikaan. DE PENNINGMEESTER van de Amster damse federatie van amateurtuinders, de 37-jarige E. K., heeft bekend een bedrag van 10 tot 13 duizend gulden van de federatie te hebben verduisterd. Al het geld is opgemaakt. Verwachting, medegedeeld door het J K.N.M.I., geldig tot vanavond, opge- J maakt gisterenavond 23.15 uur: t Zwaar bewolkt met plaatselijk enige i regen of sneeuw, tot matig of krach- J tig toenemende wind, ruimend van i t zuid naar west. Ongeveer dezelfde i middagtemperaturen. Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut. Bewolkt en lichte t regen of motregen. Maximumtempe- t raturen van 4 tot 8 graden. t Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan J J onder 13.05 uur. f 4 Morgen: zon op 8.44 uur. Maan op 4 4 0.21 uur. i 4 De vrijetijdsbesteding in het dierenrijk lijkt vaak op die in de mensenwereld: de een zoekt zijn vertier langs de snelweg, in het zgn. bermtoerisme (onder), terwijl de ander zijn heil op het stille strand zoekt en vindt (boven). het komende jaar zijn naar de mening van de heer Middelhuis toe te schrijven deels aan overinvestering, deels aan scherper wordende buitenlandse concur rentie en structurele veranderingen. In verschillende bedrijfstakken is de capa citeit groter dan de vraag, maar andere kunnen hun produktie-apparaat niet op timaal gebruiken wegens gebrek aan arbeidskrachten. De gehele situatie wijst er echter op, dat het thans het verkies- 1 ijkst is, een zekero matiging te betrach ten, wil men de werkgelegenheid op kor te termijn veilig stellen. Dit spreekt nog sterker als men zich realiseert, dat de nominale loonkosten sinds 1959 met bij na dertig procent zijn gestegen en daar naast nog de arbeidstijdverkorting en de revaluatie werden doorgevoerd. De druk op de prijzen neemt toe, ook al onder E.E.G.-invloed en in het ko mende jaar zal dit hoge eisen stellen aan het prijsbeleid van de minister van eco nomische zaken. De heer Middelhuis benadrukte, dat dit voor de K.A.B. een van de redenen is geweest zich akkoord te verklaren met een maximaal gemid delde loonstijging van 2,7 procent voor alle in 1963 aflopende contrac ten. Rekent men daarbij de door werking van de in 1962 gesloten c.a.o.'s, de huurverhoging, de inci dentele loonstijgingen en de verbete ring van de sociale verzekeringen, dan kan men de stijging van de loonsom per werknemer schatten op 7,5 procent. Thans, zo betoogde de K.A.B.-voorzit- ter, is het tijd dat meer dan ooit ge streefd wordt naar invoering op grote schaal van de winstdeling. In samen werking met N.V.V. en C.N.V. wordt een programma van actie voorbereid en er is goede hoop, dat de vroegere onder linge verdeeldheid op dit punt nu plaats zal maken voor een eensgezind stand punt. Naar de mening van de heer Mid delhuis is de realisering van de winst deling het best gediend, als zij gekop peld wordt aan een verbeterd overleg in de onderneming met inschakeling van de ondernemingsraad, zodat tegelijk met een betere verdeling van het nationaal inkomen ievens de ondernemingsge meenschap verstevigd wordt. Over enkele recente uitspraken over de taak van de vakbeweging, zei de heer Middelhuis, dat men niets oplost door beslissingen aan de ondernemers over te laten en het spel van vrije krachten in het economische leven weer een kans te geven. Wij zijn niet van plan de weg van de strijd weer op te gaan als anderen ons in die richting wijzen. Wij zouden dat slechts doen, als de werkgevers ons daartoe dwingen, aldus de K.A.B.-voor zitter. Er komen echter van werkgevers zijde ook bemoedigende positieve gelui den, vooral van de kant van de katho lieke werkgevers. De K.A.B. kan er zich niet meer ver enigen, dat slechts markt- en prijsme chanisme de belangstelling van dte E.E. G. genieten, terwijl zoveel andere be langrijke facetten van de landbouwpoli tiek aan de nationale staten worden overgelaten, merkte de heer Middelhuis op. Men ziet als gevolg van die E.E.G.- politiek nu een stilstand of zelfs een achteruitgang van de onderlinge handel en men kan gerust zeggen dat men op deze manier hard bezig is de oorzaken van de toekomstige verstoring van de agrarische markten zelf te scheppen. De K.A.B. heeft ook bezwaar tegen de ster ke klemtoon die het preferentiële karak ter van de gemeenschap heeft gekregen, waardoor ook traditionele en goed gere gelde handelsbetrekkingen met derde landen ernstig worden geschaad. De E.E.G.-plannen met betrekking tot boter erl margarine wijzen op een oplos sing voor de overschotten in de zuivel sector die ten laste komen van de con sumenten van andere artikelen, name lijk. van plantaardige oliën en vetten, margarine dus. De heer Middelhuis acht te deze plannen in strijd met enige ele mentaire beginselen van sociale en eco nomische vooruitgang. De minder draagkrachtige!! zouden de lasten van de overproduktie te dragen krijgen en bovendien dreigt deze over produktie als gevolg van een dergelijke politiek juist eerder groter dan kleiner te worden. De K.A.B. wenst een derge lijke conceptie niet te aanvaarden, zo zei de heer Middelhuis. Het ziet er naar uit, dat de „Uilen spiegel" nog wel een tijdje voor de Cadzandse kust zal blijven lig gen en deskundigen betwijfelen het zelfs, of er ooit nog wel een kans zal zijn om het schip te bergen. Het vaartuig is namelijk als gevolg van het hoge water en de harde wind zo hoog komen te zitten, dat waarschijn lijk dezelfde weersomstandigheden als van de afgelopen zaterdagnacht en zon dagnacht nodig zullen zijn om de „Uilenspiegel" weer in het water te krijgen. Er liggen verscheidene sleep boten bij de „Uilenspiegel" en één er van, de „Burgemeester Van Damme' uit Zeebrugge, heeft reeds enige pogin gen gewaagd om het schip vlot te trek ken. Dit is echter niet gelukt. Tot twee maal toe brak de sleeptros. De burgemeester van Cadzand, politie autoriteiten en douane-autoriteiten zijn aan boord van het schip gegaan, waar zij een enorme ravage aantroffen. Er zal nu nagegaan worden, aldus deelde de burgemeester van Cadzand mee, of het schip onder de strandvonderij - voorschriften valt, m.a.w., wie nu eige. naar van de „Uilenspiegel" is. De „Uilenspiegel" ligt met de neus gericht naar de duinen. Het schip is van (Advertentie) Amerikaanse import zelfstrijkend shirt met versterkte boord en manchetten q Speciale aanbieding costuums in de bekende P&C-kwaliteiten DR. P. J. PLATTEEL, oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, is giste ren als burgemeester van het Gelderse Ede geïnstalleerd. Door het snelle ingrijpen van de politie is zondagavond te Maastricht een bankroof voorkomen. Op een telefonische waarschuwing van voorbijgangers, dat er een ruit was ingegooid van het bij kantoor van de Nederlandsche Handel maatschappij aan de Kastanjelaan, waren twee patrouillewagens van de politie naar het bankgebouw gereden. Daar bemerkten zij twee mannen, die achter een boom stonden. Een sloeg op de vlucht, maar de andere, de 26-jarige vertegenwoordiger J. E. uit Maastricht, werd aangehouden. Later is nog de bestuurder van een auto, die in de buurt geparkeerd stond, de 20-jarige grondwerker J. S. E. P. aangehouden. Deze bekende, dat hij wachtte op een paar vrienden, die een inbraak pleegden in het bankgebouw. (Van onze parlementaire redactie) In begin 1949 heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. Stikker, de telefoongesprekken laten afluisteren die de minister van overzeese rijks delen mr. Sassen voerde met prof. Beel in Batavia en met KVP-fractieleider prof. Roinme. Dit staat te lezen in „De liqui datie van een imperium, Neder- land-Indonesië 1945-1962", een boek over de Indonesische kwes tie van mr. dr. C. Smit, dat bij de N. V. Arbeiderspers is ver schenen. Deze afgeluisterde telefoongesprek ken „voor Nederland ongehoorde toestanden" verklaart mr. dr. Smit uit de hoog opgelaaide politieke harts- tochten in die tijd, waarin alle midde len geoorloofd werden geacht. Volgens de auteur, die zich beroep op van mr. Stikker en dr. Drees ver kregen informaties zou mr. Stikker di afgeluisterde telefoongesprekker schriftelijk ter kennis hebben gebrach van de toenmalige minister-presiden dr. Drees. Deze bestempelde ze late: als „onuitgelokte notities". Mr. Stikke is thans secretaris-generaal van dc N.A.V.O., mr. Sassen lid van de Euro pese commissie voor kernenergie. Euratom, en prof. Beel vice-president van de Raad van State. Mr. dr. Smit, die reeds enkele andere boeken over de Indonesische kwestie op zijn naam heeft staan, stelt dat minister Sassen achter de rug van het kabinet om met prof. Beel in Batavia een plan probeerde uit te werken waar bij Amerika voor de keuze gesteld zou worden met Nederland in de Indone sische kwestie samen te werken of ont ruiming door Nederland van Neder- lands-Indië op korte termijn. Dit plan ging ook uit van versnelde soevereini teitsoverdracht. Maar dan zodanig dat de Soekarno-groep niet als overwin naar te voorschijn zou treden. Het kabinet volgde de minister van >verzeese rijksdelen echter niet. Daar- p vroeg deze ontslag. Volgens mr. dr. >mit zou mr. Sassen in de periode tus- an ontslagaanvrage en ontslagverle- ing geprobeerd hebben prof. Beel, die ïls hoge vertegenwoordiger van de Croon naar Nederlands-Indië was uit gezonden, over te halen om ook ontslag te nemen. Mr. Sassens ambtgenoten zouden hem dit zeer kwalijk hebben ge nomen. Toen prof. Beel voor consul tatie naar Nederland kwam zorgde het kabinet ervoor, aldus mr. dr. Smit, dat prof. Beel geen persoonlijk contact had met mr. Sassen alvorens hij met de ministerraad had gesproken. het strand gescheiden door een diepe geul, die alleen bij laag water droog komt. Het ligt op grote afstand van de vaargeul. Gisteren zijn honderden mensen naar het gestrande radioschip, dat nu tot zwijgen gedoemd is, gaan kijken. Nimrod op sleeptouw De Nederlandse kustvaarder Nimrod, die zoals men weet voor de kust van Zuid-Engeland met motorstoring voor anker lag, is op sleeptouw genomen. Na veel moeite wist het Engelse schip Milo een tros vast te maken. Het gevaar voor de Nimrod is nu wel geweken. Het Westduitse schip Ceres is na een aanvaring op de Elbe gezonken. Alle opvarenden konden worden gered. Voor zover thans bekend is heeft de storm die zondag over Europa gierde 104 doden gevergd. Sneeuwstormen Polen veroorzaakten vele verkeers ongelukken, waarbij 15 mensen om het leven kwamen. Op de Franse wegen vielen 46 doden. In Engeland becijfert men de mate riële schade van de storm op minstens 1 miljoen pond (tien miljoen gulden). Cuba is bereid 1200 gevangenen, ge maakt tijdens de mislukte invasie van april 1961, te ruilen voor een scheepsla ding medicijnen en babyvoeding. De New-Yorkse advocaat James Dono van heeft verscheidene malen Cuba be zocht om te onderhandelen over de vrij lating van de gevangenen. Hij zou pre mier Castro hebben overgehaald goede ren in plaats van geld als losprijs te aanvaarden. GISTEREN heeft de paus voor het eerst sinds zijn ziekte de kardinalen van de Romeinse Curie in audiëntie ontvangen. Dc gestrande „Uilenspiegel" heeft veel bekijks. Behalve de west-Zeeuwsch- Vlamingen blijken ook de Fransen belangstelling te hebben voor hei radioschip. Een televisieploeg uit Frankrijk bivakkeert dicht bij het hooggelopen Belgische schip. De regering van premier Mamadoe Dia van Senegal is maandag afgezet, nadat de nationale vergadering in een buitengewone zitting in de woning van haar voorzitter, Lamine Gueye, een motie van wantrouwen tegen de regering had aangenomen. 48 leden hadden hun stem aan de motie gegeven, onder wie zeven ministers die waren afgetreden om aan de stemming te kunnen deel nemen. Het totale aantal leden der na tionale vergadering bedraagt tachtig. President Senghor had, overeenkom stig de grondwet, vergunning gegeven deze buitengewone zitting in de woning van de voorzitter te houden. De presi dent is een politieke tegenstander van premier Dia. Eerder op* de dag was het gebouw van de nationale vergadering door politie en militairen bezet, die de afge vaardigden dwongen te vertrekken, om te verhinderen dat de aangekondigde motie van wantrouwen in behandeling zou worden genomen. Ook werden enige afgevaardigden gearresteerd. Onmiddellijk na het aannemen van de motie van wantrouwen werd in de nationale vergadering een voorstel in gediend tot het houden van een volks stemming over wijziging van de grond wet. Tot zolang zou de regering onder leiding van president Senghor moeten staan. Als president De Gaulle en kanselier Adenauer- akkoord gaan met afspraken die gisteren door de ministers van bui tenlandse zaken van beide landen in Pa rijs gemaakt zijn, zal er een innige sa menwerking tussen de vroegere erfvij anden ontstaan. De voorlopige overeenkomst voorziet geregelde ontmoetingen tussen de Franse president en de Westduitse kan selier, maar ook in geregelde bijeenkom sten van de ministers van buitenlandse zaken, economische zaken, defensie en anderen die daarvoor in aanmerking komen. De in 1*960 wegens beroving met ge weldpleging van een Noorse zeeman tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde 25-jarige Amsterdamse schilder IJsbrand T., die in het begin van dit jaar op spectaculaire wijze met twee medege vangenen uit de Haarlemse gevangenis ontvluchtte, heeft gisteren de zittings zaal van het Amsterdamse gerechtshof op stelten gezet. Vloekend, scheldend en luid schreeu wend gaf hij uiting aan zijn verontwaar diging over het feit, dat de rijkspolitie hem met de handen geboeid op do rug en een stok in de broekspijp had over gebracht van Breda naar Amsterdam, waar hij als getuige door het hof moest worden gehoord. De schilder, die de begeleidende Bredase rijkspolitiemannen allerlei verwensingen naar het hoofd slin gerde, weigerde met de handboeien om en de stok in de rechterbroeks pijp te getuigen. De president van het gerechtshof, mr. J. Brongers, gaf daarop opdracht de handboeien af te doen. „Maar gedraag je fatsoenlijk", waarschuwde hij. Ook de stok wilde T. laten verwijderen, doch mr. Brongers weigerde dit, nadat hij van een wachtmeester te horen had gekre gen dat dit niet verantwoord was. De schilder blqef schreeuwen en schel den, doch hij kalmeerde wat. nadat mr. Brongers hem met verwijdering uit de zaal had gedreigd. Toen de delinquent als getuige zou worden gehoord, wenste hij eerst een verklaring af te leggen. Dit werd toegestaan, doch hij weigerde Iets over de zaak waarom het ging te ver klaren. „Dan gaat u maar weg. want ik ben niet van plan me door zo'n kerel te la ten afblaffen", verordonneerde mr Brongers, waarop de schilder, opnieuw schreeuwend en zijn door de handboeien verwonde polsen aftastend, de zaal werd uitgeleid. «Advertentie- IJs, als het betrouwbaar is, vormt een prima begin voor 'n gezellig etentje buitenshuis. Bind uw schaatsen eens af bij een knus cafétje of een leuk restaurant. Rust uit, laat u ver wennen en geniet dan volop van de schaarse echte winter dagen. U weet toch, dat u met Horeca-cheques kunt betalen. Zend ƒ10.- of 25.- aan het Bedrijfschap Horeca, Koningin negracht 58-59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje) en u ontvangt 'n cheque boekje in coupures van 2.50^ waarmee u in elk Nederlands Horecabedrijf kunt betalen.

de Stem | 1962 | | pagina 1