Contact Kennedy-Kroestjev loopt langs veilige wegen De Quay ontving Papoea-delegatie kerk m de wereld Henri de Greeve zeventig jaar met justitie is opgescheept berucht smokkelaar uit Y.S. NN E.E.G.-PRODUKTIE STEEG HET MEEST IN ONS LAND Huiskachels bedreigen onze lucht zeer erg Telefoon is te gevaarlijk nïï*iTv ARA FLAME G AS AANSTEKERS Westenstatus in West-Berlijn onveranderd Bonciy direct geen neen Amerika loert op zijn arrestatie Internationals vast lil 111 III ip min 14 rstboom geschenk ~~Lcr~ WITTE Um KRUIS WITTE KRUIS Nieuwe voorzitter ANWB benoemd Zwitserland in Raad van Europa Drie jaar geëist legen vrijgespr chauffeur Portefeuille-overdracht Spierenburg-Homan In E.E.G.-verband Mansholt heeft kritiek op West-Duitsland Rust keert weer in Broenei Nog erger dan fabrieksschoorstenen SKYBOLT-KWESTIE MacMillan naar Kennedy Politie sit achter Maffia aan BEURS VAN AMSTERDAM |liull|llllli' Ac koteió iven inn* hi ii ;.i< llliil vu ir null ml Ull III» iirven I blik P/4 P0t llik/es voor ||IIH> I oortreffelijke sigaar van 31. 27 en 22 cen 'an 5,10 of 25 stuks. kwaliteit gehandhaaf s extra aantrekkelijk om te ontvangen. igaartjes heeft Velasques sierlijke senoritas in dozen 1.40 en 2.80. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 DECEMBER 1962 door W. VAN DER STEEN nu wW e(trrtete~ 'y\ d bi li onder? dm! (Advertentie) Langs de op het ogenblik beschikbare veilige verbindingswegen is een privé- boodschap van de Amerikaanse presi dent aan premier Kroestjev zes uur on derweg een tijdsduur waarin een ruimtevaarder viermaal om de aarde zweeft. Er zijn wel snellere verbindings mogelijkheden, maar die worden niet als voldoende beveiligd beschouwd. In de vier weken van de crisis om Cuba zijn de boodschappen tusen de bei de regeringsleiders altijd langs de vei lige weg gegaan. Maar op het hoogte punt van de crisis werden die losgelaten en namen beiden hun toevlucht tot ver klaringen aan de pers, die binnen drie minuten langs bestaande telexlijnen van Moskou naar Washington kunnen wor den overgebracht en radiotoespraken die rechtstreeks worden uitgezonden. De telefoon is nog nooit gebruikt. De kans, dat in een telefoongesprek een woord verkeerd verstaan wordt of dat op andere wijze een misvatting ontstaat, is volgens de Amerikaanse deskundigen op dit gebied te groot. In geval van een crisis zijn de daaraan verbonden geva ren zó groot, dat er niemand in Ameri ka is die Kennedy durft te. zeggen: „Pak de telefoon maar. De normale, veilige weg is dat een boodschap van premier Kroestjev voor president Kennedy overhandigd wordt aan de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Foy Kohier. De ambassadeur, die Russisch spreekt, kijkt de boodschap vluchtig door en stuurt een kort telegram naar Washington, waarin hij de algemene tendens van de boodschap weer geeft. Personeel van de ambassade is inmiddels begonnen met de verta ling van de brief van Russisch in Engels dat gebeurt óók als de Russen zelf al een Engelse vertaling bij de brief gevoegd hebben. (Advertent;e) DE £CkU PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! De vertaalde tekst wordt overgezet in code en dan langs de commerciële lijnen, die eigendom van de een of andere tele foon- en telegraafmaatschappij zijn, naar Washington gezonden. Daar wordt de code door deskundigen van het ministe rie van buitenlandse zaken ontraadseld. Bladzijde na bladzijde verschijnt de tekst dan op de telexlijn tussen het ministerie en het Witte Huis. En als er erge haast is, wordt de tekst vanuit de codekamer telefonisch naar het Witte Huis doorge geven. Het antwoord van de Amerikaanse president gaat langs dezelfde wegen naar Moskou. De nota wordt dan door ambassadeur Foy Kohier aan premier Kroestjev overhandigd. Als het een drin gende aangelegenheid is kan de ambas sadeur doorgaans onmiddellijk toegang tot de Russische premier krijgen. Het is nog niet voorgekomen dat dit gehele proces, dus voor vraag en ant woord samen, minder dan zes uur in be slag genomen heeft. Daarentegen is het vele malen voorgekomen dat de gehele procedure twaalf, of zelfs vierentwintig uur in beslag genomen heeft. En dat is niet erg vlug SESÜÏ ffH» 6»f "S^ISnT» S*» w> 2550 tot 750, IMP. WILLIAM RlKKERS N.V. BLURS - DAMRAK - AMSTERDAM In het derde kwartaal van dit jaar heeft Nederland van de zes E.E.G.-lan den de sterkste produktiestijging te zien gegeven, zo blijkt uit de statistieken van de E.E.G.-eommissie in Brussel. De Ne derlandse industrie slaagde erin de jeugd, die in de zomer van school kwam dadelijk in het produktieproces op te nemen, aldus het statistisch rapport, en zo het indexcijfer voor industrieproduk- ten te doen stijgen van 132 in juli tot 144 eind september (het basisjaar met het indexcijfer 100 was 1958). In de ander© vijf landen was er een langzaam maar gestage stijging van de produktie. Het gemiddelde indexcijfer voor de industrieproduktie in de E.É.G. bedroeg eind september 138. Kenmerkend voor het derde kwartaal was, dat de industriële ontwikkeling in de zes landen tamelijk parallel liep (met Nederland als uitschieter), dit in tegen stelling tot het eerste kwartaal, toen er in België en Luxemburg een stilstand intrad. De samenstellers waarschuwen echter, dat het nog te vroeg is om dit parallel lopen te zien als een gevolg van industriële integratie. Het tekort aan personeel schijnt, vol gens het rapport, in het derde kwartaal wat afgenomen te zijn, hoewel er in de meeste landen nog gesproken kan wor den van een te groot verschil tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Een uitzondering vormt Frankrijk, waar het werklozencijfer, gedeeltelijk tenge volge van de toevloed van vluchtelingen uit Algerië, steeg van 130.000 in juli tot 200.000 in september. De prijzen blijven stijgen in de meeste landen, vooral die voor diensten en in dustriegoederen. Meer variatie was er in de prijzen voor voedingsartikelen. De landbouwartikelen werden een weinig duurder, behalve in Nederland, waar zij tengevolge van een goede oogst een ten dentie vertoonden tot zakken. De invoer van buiten het marktgebied vertoonde sinds september een neiging tot afnemen, vooral tengevolge van de beperking van de graaninvoer na de goede graanoogst in de E.E.G.-landen zelf. Wat betreft de lonen was er een groot verschil tussen de zes landen. In Frank rijk en Nederland stegen zij behoorlijk gedurende het derde kwartaal; in West- Duitsland bleven zij meer gelijk, het geen, bij de huidige verbetering van de produktiviteit, zou kunnen leiden tot een verlaging van de kostprijs der industrie artikelen. Tot opvolger van de op 24 november 1961 plotseling overleden bondsvoorzit ter, mr. W. A. Offerhaus, commissaris van de koningin in de provincie Gronin gen, heeft het algemeen bestuur, ingaan de 1 januari 1963. tot voorzitter van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. be noemd. ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen uit Bilthoven, directeur hoofdingenieur van de provinciale waterstaat van Utrecht. De ministerraad van de Raad van Europa heeft maandag gestemd vóór de toelating van Zwitserland. Het ledental is hierdoor op 17 landen gekomen. De Zwitsers zullen zes zetels in de consultatieve assemblee, die het hoofd kwartier in Straatsburg heeft, krijgen. 5? De 34-jarige Amsterdamse chauffeur H. van O., die eind 1959 na een eis van twee jaar gevangenisstraf door de recht bank te Amsterdam werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beroving met geweldpleging op een Noorse zee man, is gisterenmiddag tijdens dé be handeling van deze zaak in hoger be roep door het gerechtshof op verzoek van de procureur-generaal onmiddellijk gevangen genomen. De procureur-generaal eiste tegen de chauffeur een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Het gerechtshof achtte termen tot onmiddellijke gevangenne ming aanwezig, omdat Van O. „gewend is zich in het buitenland te bewegen" Na het vrijsprekende vonnis, waartegen de officier van justitie appèl aanteken de, verdween Van O. naar Duitsland; in juli jl. kwam hij pas terug. Van O. werd ervan beschuldigd teza men met de 25-jarige reeds tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeelde IJsbrand T„ in juli 1959 de Noorse zeeman Thor- vald Burchhard van f 600 te hebben be roofd. Het tweetal ontmoette de evenals zijzelf dronken Noor in een Amsterdams koffiehuis. Ze zouden hem naar zijn schip in de Amsterdamse haven bren gen. maar de door Van O. bestuurde auto belandde op de Schipholweg. Daar werd de Noor murw getrapt en gesla gen, waarna hij in een sloot werd ge worpen. Doordat zijn hoofd boven water bleef, ontkwam hij de verdrinkingsdood. De chauffeur ontkende zijn medeplich tigheid aan beroving met geweld. De procureur-generaal noemde het „een klein wonder", dat de rechtbank de chauffeur heeft vrijgesproken; hij ge loofde niets van dit verweer. Premier De Quay heeft gisteren de he ren Bonay, Wajoi, Jouwe en Bau ontvan gen en hen in de gelegenheid gesteld de op zaterdag 15 december 1962 name een twaalftal organisaties op Nieuw-Gui- nea ondertekende petitie toe te lichten, In deze petitie, waarvan ook een exemplaar werd overhandigd aan de UNTEA en aan Soekarno, en waarvan een exemplaar zal worden aangeboden aan de secretaris-generaal der V.N., wordt aangedrongen op overdracht van het bestuur door de UNTEA aan Indone sië op 31 december a.s. De minister-president wees de Pa poea-delegatie erop. dat hun komst niet tevoren was aangekondigd en dat bij het ontbreken van een duidelijk mandaat het moeilijk is hun status te bepalen. Nadat de vier vertegenwoordigers hadden uiteengezet, dat de petitie is in gegeven door het belang van de Pa poea's. waarbij zij in het bijzonder we '.en op de naar hun oordeel onder het UNTEA-bewind stagnerende economie, heeft de minister-president een uiteen zetting gegeven van het standpunt van de Nederlandse regering. Dit standpunt houdt in, dat, met de overdracht van het bestuur aan de UNTEA. de primaire verantwoordelijkheid voor Nieuw-Gui- nea van Nederland is overgegaan op de Verenigde Naties. De Nederlandse rege ring heeft de overeenkomst van New York loyaal uitgevoerd en wenst zich ook in de toekomst daaraan t© houden De minister-president voegde daaraan toe, dat het akkoord in zijn geheel aanvaard en dat gedeeltelijke wijziging daarvan tot aantasting van het geheel zou kunnen leiden. De heer Bonay, leider van de Papoea delegatie, heeft na afloop van het on derhoud verklaard, niet teleurgesteld te zijn over het antwoord van de Neder lands© regering, die volgens hem geen direct „nee" laat horen op het verzoek tot vervroegde overdracht. Hij zei echter van mening te zijn. dat de Nederlandse regering meer direct had kunnen meewerken. Nederland heeft in de oveeenkomst beloofd de be langen van de Papoea's te beschermen en dit is slechts mogelijk door het ver zoek van de Papoea's te ondersteunen, aldus Bonay. Hij had echter de indruk, dat de Nederlandse regering bereid zou zijn mee te werken als het initiatief tot vervroegde overdracht van Nieuw-Gui- nea zou worden genomen door de V.N. President Soekarno heeft gisteren Djakarta verklaard dat Indonesië „tot het einde zou sti'ijden, indien nodig fy siek, als de Nederlanders zich niet hou den aan de overeenkomst van 15 augus tus, inzake Westelijk Nieuw-Guinea' Als de Nederlanders hun woord niet houden, zal Indonesië met al zijn macht strijden", zei hij. De heer D.P. Spierenburg heeft giste ren in Luxemburg op een academische zitting van de Hoge Autoriteit der EGKS zijn Europese portefeuille, die hij ruim tien jaar heeft, beheerd, overgedragen aan zijn opvolger, dr. J. Linthorst Homan. De heer Spierenburg verklaarde in zijn afscheidsrede, dat men zonder sa menwerking tussen de regeringen der lid-staten en de executieven van de drie gemeenschappen (EGKS, EEG en Eura tom) het probleem van de kolencrisis en de energiemarkt in het algemeen niet zal kunnen oplossen. De middelen om het EGKS-verdrag te laten evolueren in het licht van de zich wijzigende om standigheden. zal men moeten zoeken aan de hand van de beginselen die in dertijd het EGKS-verdrag hebben geïn spireerd. Als men Europa wil opbouwen op basis van het recht, zo zei hij, zal men aller eerst de verplichtingen moeten respec teren die zijn aangegaan. Als men van die lijn afwijkt, komt men op de weg van de willekeur en wordt het even wicht verbroken dat in het EGKS-verdrag zo zorgvuldig is gelegd tussen '•echten en plichten (Van onze parlementaire redactie) „De gehele Europese commissie is van oordeel, dat indien het niet mogelijk zou blijken de verdere Iandbouwintegratie in E.E.G.-verband volgens de plannen te doen verlopen, dit bijzonder ernstige ge volgen zou hebben voor de toekomst van de gehele Europese samenwerking. De E.E.G. zou er door aan vertrouwen ver liezen en daardoor aan aantrekkings kracht". Deze ernstige waarschuwing liet dr. Sicco Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie, speciaal belast met de Iandbouwintegratie. zaterdag horen op een in Den Haag gehouden persconfe rentie. De waarschuwing van dr. Mans holt was hij zei dit onomwonden met name gericht aan het adres van West-Duitsland. Duitsland propageert ten aanzien van de granen, toetssteen voor het gehele E.E.G.-landbouwprijsbe- le-id, een prijspolitiek die afgestemd zou moeten zijn op de „te hoge" Duitse graanprijzen. Als dit gebeurt gaat de E.E.G. de richting uit van het protectio nisme, constateerde dr. Mansholt. Een dergelijk beleid zou aan de toetreding van Engeland nieuwe moeilijkheden in de weg leggen en in Amerika kunnen leiden tot een andere standpuntbepaling jegens de E.E.G. Hefschroefvliegtuigen van de Britse marine en een bonte vloot van kano's bootjes met buitenboordmotoren en bar kassen zijn in het sultanaat Broenei in geschakeld bij de jacht op de rebellen die zich in het onherbergzame, dicht beboste en moerassige binnenland heb ben verspreid. Een Britse legerwoord- voerder zei maandag dat de actie tegen de opstandelingen in Noordwest-Borneo „een kwestie van patrouilleren en snelle troepenverplaatsingen" is geworden. In Broenei zelf verklaarde de Britse hoge commissaris, sir Dennis White, dat de toestand weer normaal wordt en dat de rust weerkeert. In de stad Broenei zal het uitgaansverbod voor de nacht nog enige tijd van kracht blijven omdat in de buitenwijken van de stad nog en kele scherpschutters rondzwerven. De opstandelingen blijven vooral rond de plaatsen Bangar, Tempoeron en Be- kenoe nog actief. Naar schatting 200 re bellen houden zich in het oerwoud in dit gebied op. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben gisteren in gelijklui dende nota's aan de Sovjet-Unie hun rechten in Berlijn onderstreept. In de drie nota's, overhandigd op het Russische ministerie van buitenlandse zaken in Moskou, werden de Russen er aan herinnerd, dat de wettelijke status van Berlijn en de daaruit voortvloei ende rechten van het Westen in de stad „sinds 1945 onveranderd" is geble ven. Technisch gesproken zijn de nota's een verwerping van een Russisch pro test van 29 november, tegen de gerech telijke actie die van Westduitse zijde in West-Berlijn werd gevoerd tegen de bond van nazi-slachtoffers. De regering in Bonn vindt dat dit een communisti sche mantelorganisatie is, die valt on der het verbod dat de communistische partij is opgelegd. In de westelijke nota's werd de Rus sische beschuldiging van de hand gewe zen dat he-t Westduitse hof in West- Berlijn niet thuishoorde. Zijn aanwezig heid in West-Berlijn, aldus de nota's, „raakt in geen enkel opzicht aan de wettelijke status van de stad, zoals die sinds 1945 ongewijzigd is gebleven". In de Russische nota van de negenen twintigste november werd gezegd, dat West-Berlijn een basis van de NAVO ge worden was, en dat een Duits vredes verdrag en normalisering van Berlijns toekomst daarom noodzakelijk waren. Ctp 25 december, Eerste Kerstdag, wordt Henri de Greeve pr, zeventig jaar. Henri de Greeve van ,,Het Licht baken", van „Verbeter de Wereld, be gin bij u zelf", van „Het vierde beest" en van het „Fonds voor de naasten liefde". Zijn activiteiten in dienst van de naastenliefde, zijn bekendheid als ra diospreker en zijn declamaties wettigen het zeker bij zijn zeventigste verjaar- De Britse premier MacMillan is giste ren naar de Bahama-eilanden gevlogen om met president Kennedy besprekin gen te voeren over de „Skybolt-affaire", die de grootste anti-Amerikaans© kloof heeft veroorzaakt sinds de Suez-crisis. Voorts zullen beide staatshoofden zich over de toestand in de wereld beramen. MacMillan zei op het vliegveld dat hij ervan overtuigd is met Kennedy „een weg door de moeilijkheden te zullen vin den". MacMjllan wordt door 22 man verge zeld op zijn reis naar de Bahama-eilan den. onder wie de minister van buiten landse zaken, lord Home. (Van onze Haagse redacteur) Ondanks de enorme uitbreiding van de industrie is er de laatste jaren geen toename geconstateerd in de luchtverontreiniging. Het ge vaar dat de lucht boven ons land bedreigt komt meer uit de schoor stenen van de huisbrandkachels, waarvan er jaarlijks tientallen dui zenden bijkomen. Dit gevaar kan alleen bezworen worden door veel uitgebreidere toepassing van stads verwarming. Dit is de mening van ir. L.J. Erasser, hoofd van de afdeling luchtverontreini ging van het T.N.O. (stchting Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) te Delft. Tijdens de zware mistperiode in de dagen rond 5 december kon niettemin volgens ir. Brasser van een kritieke si tuatie gesproken worden. Dat kwam o.m. doordat sterke concentraties stof, rook en zwaveldioxyde samenvielen met een periode van dikke mist. Als oorzaak moet echter vooral genoemd worden een langdurig aanhoudende periode van .temperatuurinversie'. Daarbij bevond zich tot gemiddeld tweehonderd meter boven het aardoppervlak een koude luchtlaag, daarboven een warmere luchtlaag. Normaal is dit omgekeerd, inversie nu was er de oorzaak van dat vuile lucht niet kon wegstromen cn frisse lucht niet kon .neerdalen'. Dien tengevolge ontstond er een verontreini ging van de lucht, die vijf maal zo sterk was als normaal. Het gevaar schuilde daarbij niet zozeer in de mist zelf, maar in de daarin voorkomende concentraties van zwaveldioxyde. rook en stof. Toch was een en ander nog niet van zo ernstige aard. dat er slacht offers vielen. In een stad als Londen, waar deze concentraties veel ernstiger zijn, eist een periode van zware mist bijna altijd slachtoffers: astma-patiën ten, lijders aan chronische bronchitis, bejaarden met ademhalings-gebreken, enz. Ir. Brasser is van oordeel, dat wel bepaalde maatregelen nodig zouden zijn geweest indien de hierboven beschreven periode van temperatuur-inversie lan ger had aangehouden. Oudere mensen en kinderen had men dan kunnen waar schuwen thuis te blijven. Het T.N.O. heeft in de kritieke da gen extra metingen en peilingen van de luchtverontreiniging verricht. Al de ze gegevens worden thans verwerkt ten behoeve van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het is voorts de bedoeling, dat de medische dienst van T.N.O. ook zelf nog van zijn ziens wijze over de invloed van de luchtver ontreiniging op de volksgezondheid blijk zal geven. (Van onze Haagse redacteur) Het ministerie van Justitie zoekï op het ogenblik naarstig naar de oplossing van het probleem „Cari William Wallace". Deze sinds 12 november uit de Haagse gevan genis ontslagen 33-jarige Ameri kaan hij heeft daar gezeten wegens smokkel in verdovende middelen verblijft namelijk sindsdien in Rotterdam, hoewc! hij vrij man is. Een en ander is het gevolg van de omstandigheid, dat de heer Wallace al leen een nieuw paspoort wil accepte ren dat hem over de hele wereld be wegingsvrijheid verschaft. (Zijn oude paspoort is na zijn arrestatie door de Nederlandse autoriteiten aan de Ame rikaanse ambassade gegeven, zoals ge bruikelijk is). De Amerikaanss am- veroordeeld bassade in Den Haag heeft evenwel instructie Wallace een alleen voor Amerika geldig paspoort te verstrek ken, maar zo'n paspoort weigert Wal lace te accepteren. De reden hiervan is dat de Ameri kaanse autoriteiten Wallace wensen te arresteren vanwege door hem in 1959 gepleegde smokkelaffaires. De Ame rikaan heeft in dat jaar verdovende middelen naar Mexico gesmokkeld, iets waarvoor hij in Amerika tot 5 a 25 jaar gevangenisstraf zou kunnen worden. Wanneer men Wallace een paspoort zou geven voor landen buiten Ameri ka. zou de beruchte beroepssmokke laar de Amerikaanse autoriteiten na tuurlijk weer ontglippen. Uitlevering ottmogelijh Inmiddels zitten de Nederlandse jus titiële autoriteiten dus met Wallace op gescheept. Aan Amerika uitleveren kan niet, omdat hiervoor geen wette lijke basis aanwezig is. Over de grens zetten lukt evenmin, want andere lan den bedanken er ook voor Wallace gastvrijheid, al was het maar tijdelijke gastvrijheid, te verschaffen. Welke oplossing er nu aanstonds ge kozen wordt, is nog een groot vraagte ken. De woordvoerder van het minis terie van justitie kon ons zelfs niet meedelen in welke richting men de oplossing zoekt. Het ziet er dus naar uit, dat Carl William Wallace het kerstfeest en oud en nieuw nog wel in het Rotterdamse huis van bewa ring zal moeten doorbrengen. HENRI DE GREEVE brieven om van te rillen dag stil te staan. Alleen hij zelf vindt zo'n terugblik de moeite niet waard. Hij wil van geen enkele huldiging we ten, maar omwille van al Regenen die bij hem om hulp aankloppen is hij be reid tot een klein compromis: men mag zijn secretaris een en ander vra gen (ik kan toch moeilijk over me zelf gaan praten) als men daar te genover zijn speciaal nummer voor noodgevallen noemt. Alle zinspelingen op een kleine huldiging heeft hij weg gewuifd met de opmerking: „Ik heb verschrikkelijk het land aan huldigin gen". Het enige waarmee men mij een plezier kan doen is eeri gift voor de noodgevallen, dat interesseert mij het hevigst. Er zijn nog zoveel gevallen waar onmiddellijke hulp dringend nood zakelijk is. Zijn secretaris voegt daar later aan toe: „De pater krijgt elke dag tassen vol brieven, brieven waar in om hulp wordt gesmeekt, brieven waarin verschrikkelijke toestanden uit eengezet worden. Enkele mensen onder zoeken de gevallen." En pater de Greeve is ondanks zijn zeventig jaar dag in dag uit druk in de weer om hulp te kunnen bieden, zo veel maar mogelijk is. Hij werkt op een manier die zelfs zwaar zou zijn voor een man in de volle kracht van zijn leven. Pater de Greeve staat in het klooster van de paters montforta- nen in Berg en Dal vroeg op. Elke morgen om half zeven leest hij' de H. Mis. Enkele malen per week gaat hij op pad om ergens in Nederland een le zing te houden of één van zijn beken de declamaties te brengen. Meestal moet er een flink eind gereden worden en dat betekent dat pater de Greeve 's middags al achter het stuur van zijn grote auto kruipt om bijvoorbeeld in snelle vaart naar Groningen te rij den. 's Avonds brengt hij dan „Het vierde beest" (al meer dan 700 maal opgevoerd), „Een opzienbarende recht spraak" (al over de 400ste uitvoering) „De deur op een kier" (meer dan 400 maal), „Stemmen der verwachting" of „De branding van het bloed". Na drie uur op het toneel te hebben gestaan en na wat „nakaarten" met de pastoor of met de organisatoren rijdt pater de Greeve zeil weer terug naar Berg en Dal. Als hij arriveert is liet ai lang middernacht geweest, maar meestal denkt de pater van de naastenliefde dan nog niet aan zijn bed. Hij steekt een pijp op en gaat zitten studeren: Russisch of oosterse talen. Elke zondag houdt hij ergens in het land een predikatie. Hij publiceert we kelijks in verschillende bladen (Van mens tot mens in De Linie) en als hij dan eens tijd voor zichzelf heeft grijpt hij naar zijn penselen. Schilderen zijn grote hobby. De gezondheid van de 70-jarige buitengewoon goed. Hij werkt voorna melijk ten bate van de Gezinshulp en St.-Vincentius en verder is er het spe ciaal comité „Fonds van de naasten liefde". Henri de Greeve beperkt zich overi gens niet tot de genoemde declamaties, hij houdt ook losse spreekbeurten voor allerlei verenigingen in alle delen van het land. Zo is hij al weer bijna tien jaar onvermoeibaar bezig, nadat hij zich plotseling uit zijn werk voor de Bond Zonder Naam had teruggetrokken. In 1950 waren de verwachtingen nog zeer somber: pater de Greeve zou min stens vijf jaar rust moeten houden maai de man die niet eens weet wat rust is, was gelukkig na een half jaar weer in de roulatie. Zijn haar is wat grijzer geworden maar dat is dan ook het enige: zijn stem is nog even indringend, hij loopt nog als een kievit, bezingt als geboren Amsterdammer nog altijd de lof van Mokum. Hij is tot alles in staat als hij weet dat hij een medemens te hulp kan komen. „Het Fonds van de naas tenliefde heeft geld nodig als water," zei zijn secretaris ons, „als u de brie ven las die bij pater de Greeve binnen komen dan zou u er van rillen." Daar om: pater H. de Greeve giro 876734 Berg en Dal. Voor noodgevallen. In Palermo zijn 35 personen in ver band met acht moorden en vier moord aanslagen, die gedurende de laatste vier jaar op Sicilië gepleegd zijn, in staat van beschuldiging gesteld. Dit is de eerste stap van de politie in de operatie „onopgeloste moorden", die ten doel heeft de hoogste sport van de ladder in de hiërarchie van de Maffia te bereiken. Dertien van de 35 mogelijke moorde naars bevinden zich reeds in voorarrest. Naar de 22 anderen wordt naarstig ge zocht. De stemming voor de internationale waarden is gisterenmiddag „vast" ge weest. De kleurloze tendentie van vrij dag, toon Philips circa vijf gulden lager noteerde op mededelingen van de raad van bestuur van dit concern, was giste ren geheel verdwenen. De Philips-aande- len gaven, voor de eerste dag van de nieuwe beursweek. een krachtig koers- herstel te zien. Ook Kon. Olies en Uni levers gaven ruime koersverbeteringen te zien. De handel bleef in alle hoeken van de hoofdfondsen kalm. De stimu lans voor de hogere koersen zocht het Damrak in de rede, die president Ken nedy vrijdag nabeurs heeft gehouden voor de economische club van New York. In het komende belastingjaar moeten, al dus de president, zowel de persoonlijke belasting als de inkomstenbelasting op het bedrijfsleven worden verlaagd. Wall Street is reeds enige dagen kwakkelend geweest, omdat men aldaar wilde weten hoe de president over de te verwachten belastingverlaging zou denken. Nu dit bekend is, verwachtte men in Amste2'dam dat Wall Street 's avonds wel eens vast zou kunnen sluiten. Men nam op het Damrak gisteren dan ook de stukken uit de markt in de hoop deze later in New York met winst te kunnen verknpeD. AKU bleef bij de internationals wat achter met een koerswinst van twee pun ten op 406. De beurs wacht hier kenne lijk op het bekendmaken van het interim dividend door de directie van het AKU- concern. De verwachtingen ten aanzien van genoemd interim-dividend zijn ter beurze hoog gespannen. De Westduitse beurzen waren goed prijshoudend. Lon den was iets hoger. In de scheepvaarthoek viel de stem ming eerder wat tegen bij zeer geringe omzetten. Merendeels moest hier met geringe koersverliezen rekening worden gehouden. Ook de leidende cultures ga ven een neerwaartse tendentie te zien zij het. dat de verliezen kleine afmetin gen aannamen. In de staatsfondsenhoek kwamen geen veranderingen van enige betekenis voor. In de lokale afdelingen waren de orders dun gezaaid. 14-12 17-12 Ned. '59 4 Va, 100 991? Ned '61 4'4 9912 997g Ned. '47 911*4 91^ Ned. grootboek 1946 92** 92Vg AKU 404 406 Hoogovens 555n 553 Va Philips 137.75 140.70 Unilever 137.15 140.50 Kon. Olie 152.35 154.80 HAL 11412 Scheep vaartimie 125 'i 124? s Amst. Bank 386 '2 383 Ned. Handelniij. 372'2 375 Lucas Bols 879 881 Drie Hoefijzers 390 390 Mach. Breda 168 168 Zeeuwse confectie 347 Bijenkorf 972 965 Simons <vnb.f. en houth. 130 130 Van Gelders papier 245 245 Va Heineken 475 Hero Conserven 303 Holl. Beton Mij. 392 393''2 Kon. Zout 732 >2 735 Nijverdal - Ten Cate 227 226 De Schelde 233 225 Scholten Foxhol 815 805 Thomassen en Drijver 680 679 Van Vlissingen Katoen 275 272 Vredestein 355 350 Zwanenberg Organon 888 832 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 405—405 1/2; Kon. Olie 154.00 gb —155.00; Philips 137.50—140,00; Unilever 139.00140.40; Hoogovens 553.

de Stem | 1962 | | pagina 13