Zenderschip bij Cadzand Uilenspieger zit aan de grond Orkestbestuur„Wij spelen nimmer kalk van de muren DUITS SCHIP MET MAN EN MUIS VERGAAN Papoea's bij De Quay: zieltjes zonder zorg Stijn Streuvels bij koningin VOOR K.V.P. 66 JAAR POLITICI IS DE LIMIET Paragnost Groiset vond Ujkje van Leids kind Dynamietbom verstoort kerstspel DISSONANT NA CONCERT OP TEXEL - v i y 1 f hartverwarmend Slechts doden... Zwaaien PLEIDOOI VOOR VERVROEGDE OVERDRACHT Volksstemming is ov erbodig Moskouzacht weer Peuken en wat schilfersof spandoek AUT0C0ATS PeekftCloppenburg DAGBLAD VOOR ZEELAND Windstoten van Twee gevallen van nekkramp in het leger 180 km/uur VLIEGTUIG VALT OP EEN FABRIEK IN HOLLYWOOD (literaire prijsj Felle oppositie haalde niets uit Buurtbewoners aan t dreggen Opklaringen Rassehaat... 55 Spandoek Grap of grief Niet ontmoedigd gezellige mensen Stoken fJSÜgJJ VOORDELIGE PRIJZEN 103e JAARGANG No. 24159 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mi. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 agbtaff MAANDAG 17 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon «252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) WESTERSTORM WERD TALRIJKE SCHEPEN NOODLOTTIG (Eigen nieuu :nst, UPI en ANP) O (Eigen nieuwsdienst, UPI en ANP) In de zeer zware storm die zaterdagnacht en gisternacht en gistermorgen de Noordzee geteisterd heeft is het 3218 ton metende Duitse vrachtschip „Nautilus" met 24 opvarenden vergaan. Slechts één man bracht het er levend af. Hij werd opgepikt door een 239 ton metend Duits scheepje. Verder is gisteren het schip „Uilenspiegel", dat radio-uitzendingen voor de Belgische kust heeft verzorgd in moeilijkheden geraakt. De opvarenden werden in twee etappen van boord gehaald, en ten slotte liep het schip bij Cadzand aan de grond. Bij Vlissingen liep verder het 5408 ton metende Braziliaanse schip „Loid Honduras" aan de grond Sleepboten van Vlissingen voeren uit ter assistentie. Om vijf uur was het schip weer vlot. De 399 ton metende Nederlandse kustvaarder „Nimrod" is gisteren voor de kust van het Engelse graafschap Cornwall in moeilijkheden gekomen. Het werd door de storm naar de kust gedreven. Een Indiaas en Brits schip kwamen te hulp. Verdere berichten zijn hierover niet binnengekomen. TyrHet schip verging 15 mül ten noord- In het centraal militair hospitaal „Oog in Al" in Utrecht zijn twee dienst plichtige soldaten opgenomen, waarvan er één lijdt aan epidemische meningitis (nekkramp). Van de andere soldaat ver moedt men, dat hij er aan lijdt. De eerste, de 20-jarige soldaat A. Kranendonk, is vrijdag naar ,,Oog in Al" overgebracht. Hij dient in Amers foort. De ander, de 19-jarige huzaar H. C. Peters, is zaterdag in Utrecht opge nomen. Hij dient eveneens in Amers foort doch is gelegerd in een andere kazerne. De toestand van beide patiën ten is redelijk goed. De militaire autori teiten hebben geen quarantaine maatregelen genomen. Wel is de militai ren van de onderdelen van Kranendonk en Peters „sulfa" toegediend. Verder is er uit Schotland een storm gemeld met windstoten van 188 km per uur. Uit Liverpool kwam het bericht dat in de haven het 25.000 ton metende Canadese passagiersschip „Empress of England", van de trossen lossloeg en be schadigd werd. Toen het 5700 ton me-tende Noorse vrachtschip „Black Eagle" gisterenmor gen de haven van Antwerpen wilde bin nenvaren, liep het in de Schelde aan de grond. Het werd in de loop van de dag door vier Antwerpse sleepboten vlot getrokken. De Nautilus zond voor het eerst om 5.30 uur gisterenmorgen een noodsein uit. Om 5.45 uur ving men het laatste S.O.S.-sein op. Volgens redders moet het schip seconden later in de woedende golven verdwenen zijn. De meeste man nen hadden geen tijd meer om in de reddingsboten te gaan maar kwamen met een reddingsgordel in zee terecht waar zij stierven van de kou. westen van het lichtschip Tessel van waar spoedig dramatische berichten naar de kust werden geseind over voorbij drijvende mannen in bootjes en red dingsgordels, wrakstukken en vlotten: stomme of verstomde getuigen in een kolkende zee waar de storm op bleef beuken. Kort na de eerste noodsignalen van het schip voer de sleepboot Prins Hen drik van de haven van Den Helder de tierende zee op. In de middag verscheen het weer in zijn thuishaven met dertien doden van de Nautilus aan boord. De kustvaarder „Banka", die zijn koers ge wijzigd had, pikte 4 doden op, die het ook in Den Helder binnenbracht. Bij het ochtendgloren zijn verder nog vliegtui gen van de basis Valkenburg opgeste gen om naar overlevenden te zoeken. Slechts het Duitse schip „Gretchen von Allwoerden" slaagde er in een overle vende van de Nautilus op te pikken. Hij werd binnengebracht in IJmuiden. Hoe- lukten. Deze werden echter niet opge- wel er nu nog zes mensen van de Nau tilus vermist worden, heeft men het zoe ken opgegeven omdat er geen hoop be staat dat er nog iemand levend gevon den wordt. Over het lot dat het Belgische radio- piratenschip „Uilenspiegel" beschoren was, meldt onze verslaggever: Het Belgische radioschip sloeg van zijn ankers en raakte op drift met negen mensen aan boord. Reeds zondagmorgen om drie uur waren de luiken weggesla gen, waardoor water in de ruimen kwam, doch met de pompen kon het schip drijvende worden gehouden. De zendapparatuur was defect waardoor geen verbinding met de wal meer moge lijk was. Er werden zeven vuurpijlen af gestoken, waarvan er slechts vier ge- Om ongeveer half elf kwam de Ferry boot Zeebrugge-Dover voorbij. Opvaren den zagen het zwaaien met dekens en kledingstukken op de Uilenspiegel en prompt verleende de Ferryboot hulp. De laatste waarschuwde ook de wal, waar na de reddingsboot uit Zeebrugge uit voer. Deze nam vijf mensen van de Uilenspiegel over, waarvan er een ern stig gewond was. Onmiddellijk zette de reddingsboot toen koers naar Zeebrug ge. Inmiddels was de sleepboot „Burge meester van Damrae" uit Zeebrugge ge- Vanmorgen heeft een uit vijf man be staande delegatie van Papoea's, afkom stig uit Bonn, een gesprek aangevraagd met minister-president De Quay. In dit gesprek zullen zij de petitie toelichten, die vier van hen zaterdag tevergeefs omdat de premier uitstedig was aan prof. De Quay had willen overhandigen. De delegatie is uitgebreid met een man, die op het laatste moment een visum heeft gekregen. Twee anderen, die ook zouden kienen,I zijn ziek. De Papoeadelegatie, de Parna (nationalis tisch) vertegenwoordigend wil ver vroegde overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië bewerkstelligen. Hun motief is, dat het tussenbestuur van de Een viermotorig vrachtvliegtuig is vrijdagavond op een fabriek in een dicht bevolkt district van noord-Hollywood neergestort waardoor een aantal huizen in de omgeving in brand raakte. De drie bemanningsleden kwamen om het leven. Het grootste deel van de romp van het toestel viel op een leeg terrein van de fabriek. Stukken vielen in het rond, onder meer in de badkamer van een huis waarvan de bewoners echter geen letsel opliepen. De branden werden spoedig gedoofd. In het stroomgebied van de Amazone, in een gebied dat bedekt is met oerwoud, is het wrak ontdekt van een Braziliaans verkeersvliegtuig dat sinds vrijdag met 50 inzittenden werd vermist. Er zijn geen tekenen van overlevenden waargenomen. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is zaterdag op Groenland neergestort. Twee van de vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. De drie anderen zijn door een hef- schroefvliegtuig opgepikt. Het toestel verongelukte toen het op weg was naar de plaats waar een Amerikaans straal vliegtuig met een inzittende was neer gestort. EEN UIT Joego-Slavië afkomstige priester is gearresteerd in verband met een bomaanslag op het gebouw van de Zuidslavische handelsmissie in Bonn, op 29 november. IN HET Poolgebied heeft een aard beving gewoed die door de seismologen van Uppsala aanvankelijk voor een kernexplosie werd aangezien. IN BELGIE is een 31-jarige man ge arresteerd, die wegens zijn aandeel in de aanslag op De Gaulle op 8 december 1961, tot levenslang was veroordeeld, maar voortvluchtig was. Zijn uitlevering wordt gevraagd. BIJ DENDERLEEUW (België) haalden voorbijgangers een vrouw uit een kanaal. Zij was geestelijk gestoord en had, voor dat zij zelf te water sprong, haar vier kinderen verdronken. RUIM 100.000 mensen hebben een be zoek gebracht aan de koninklijke graf kelder in Delft, welke zaterdagavond is gesloten. Uno een algehele stagnatie van de eco nomie in Nieuw-Guinea veroorzaakt. De bewoordingen van de petitie stemmen overeen met die van een Indonesische verklaring waarin vervroegde over dracht wordt geëist en het is dan ook geen geheim, dat le Papoeadelegatie zijn reiskosten bij Soekarno declareert. Over de toekomst drukten de Papoea's zich uit als echte zieltjes zonder zorg en zij namen tevens de gelegenheid te baat om te zeggen dat vervroegde over dracht de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland zou verbeteren. Hun petitie hebben zij voorgelegd aan de V.N.-bestuur in Nieuw-Guinea en aan president Soekarno, die hen naar zij zeiden voorkomend had ontvangen. Na het onderhoud met premier De Quay zal de delegatie naar New York ver trekken om in V.N.-kringen steun te winnen voor zijn standpunt. De termijn die genoemd wordt is 31 december. Een volksstemming over de status van Nieuw-Guinea achten de Papoea's, al thans volgens de delegatie, in het ge heel niet nodig, omdat de gebieden bin nen de republiek Indonesië een grote mate van zelfbestuur genieten. De Parna heeft dit standpunt uit zijn programma geschrapt, omdat „onafhankelijkheid neerkomt op overdracht aan Indonesië." PAUS JOANNES heeft gisteren koning Mwamboetsa IV van Boeroendi in parti culiere audiëntie ontvangen. Kort daar na gaf de paus zijn zegen aan vijftig duizend mensen die op het Sint-Pieters plein stonden. arriveerd. Tot drie maal toe probeerde deze een tros vast te maken. Dit bleef echter zonder resultaat, daar de trossen steeds braken. Hij bleef echter bijstand verlenen. Om ongeveer half vier werd de in Breskens gestationeerde reddings boot „President Wierdsma" gewsv- schuwd door het loodswezen te Vlissin gen, om naar de Uilenspiegel te varen. Toen deze daar aankwam was het al donker en was het schip reeds afgedre ven tot voor Zeebrugge. Eerst nam men twee mensen over. Om een uur of zeven arriveerde de boot in de Breskense thuishaven, waar de vier geredden aan wal werden gebracht in het Vissershuis, waar zij van droge kle ren werden voorzien die door het ge meentebestuur van Breskens beschik baar waren gesteld en waarbij mevrouw Poissonnier een groot aandeel in de ver zorging van de schipbreukelingen had. De Uilenspiegel was ondertussen zo ver afgedreven, dat hij in de Zwingeul tussen Knokke en Cadzand op het strand liep en daar nu onbemand vastzit. De schade welke de storm aan land aanrichtte was aanzienlijk maar niet rampzalig. Wel was het overal langs de- kust nodig om dijkbewaking in te stel len en de stormvloedkeringen te sluiten. In Antwerpen en Oostende werd de be volking voor overstromingsgevaar ge waarschuwd. Er vielen, voorzover bekend, in België twee doden toen de storm een auto te gen een boom slingerde. In Engeland vielen drie doden, o.a. doordat een muur omviel en een houten loods instortte.' Er werden veel bomen ontworteld. Geheel West-Europa had trouwens zwaar van de storm te lijden en in En geland werden windstoten van record sterkte gemeten. In Moskou was het warm voor de tijd van het jaar. Koningin Juliana heeft zaterdagmor gen de 91-jarige beroemde Vlaamse schrijver Stijn Streuvels in particuliere audiëntie op Huis ten Bosch ontvangen. Daarna is in een plechtige zitting in de Ridderzaal de prijs der Nederlandse let teren 1962, een gezamenlijke prijs van de Belgische en Nederlandse ministers van O. K. en W., aan Streuvels uitge reikt door de Nederlandse minister mr. J. L. Th. Cals. De schrijver bleek zeer geroerd door deze hulde, die hij nim mer heeft gezocht en sprak over zijn toekomst, die hij karakteriseerde met de woorden van Simeon in de tempel: „Nu Heer, laat uw dienaar in vrede gaan, amen". De heer Streuvels, gefotografeerd toen hij zijn dankwoord tot de aanwezigen richtte. Verkiezingskandidaten, die op de dag van de verkiezingen 66 jaar of ouder zyn, zullen in het vervolg niet meer op de K.V.P.-lijsten voor Kamerverkie zingen, Statenverkiezingen en Gemeen teraadsverkiezingen voorkomen. Boven dien zullen K.V.P.-functionarissen bij het bereiken van hun 70ste jaar de bestuurs zetels waarop zij (eventueel) zitten, moeten ontruimen. De bestuursraad van de K.V.P. heeft tot één en ander besloten op een ver gadering in Amsterdam, in weerwil van een verontwaardigde oppositie van de zijde der katholieke bejaardenorganisa ties^ die in het voorstel een stuk dis- De Utrechtse paragnost, Gerard Jroiset blijkt in Leiden, op de Here- singel, de plek te hebben aangewezen waar het Leidse knaapje Jacob Nieuw- Een beeld van de Scheveningse pier. Velen waren naar de pier gekomen om zich eens lekker te laten „uit waaien" en het altijd boeiende schouw spel te zien van de hoog opgezweepte golven. Weersverwachting meegedeeld door t het K.N.M.I., geldig tot vanavond: J Opklaringen maar ook plaatselijk en- j 0 kele buien. Zwakke tot matige wind, t 1 in hoofdzaak tussen noordwest en t zuidwest. Ongeveer dezelfde tempe- J raturen als gisteren. f Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan t f op 23.15 uur. t j Morgen: zon op 8.44 uur. Te Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama is vanuit een langs rijdende auto een bom geworpen naar een Baptistenkerk waar ongeveer 25 negerkinderen bezig waren te repeteren voor een kerstspel. Door de explosie van de bom ontstond niet alleen grote schade een meisje kreeg een glas splinter in het oog en moest ih een ziekenhuis worden opgenomen voor een spoedoperatie. Een baby in een woning- dichtbij de kerk moest eveneens naar een ziekenhuis worden gebracht. Volgens de politie van Birmingham bevatte de bom een hoeveelheid dyna miet. De kinderen bevonden zich op het moment van de explosie gelukkigerwijze in het souterrain van de kerk. Het ge bouw kreeg weliswaar veel schade en in de omgeving sprongen vele ruiten, maar de kinderen hebben niet blootgestaan aan de volle kracht van de ontploffing. Het dak van de kerk stortte in. De politie neemt zonder meer aan dat de bomaanslag een demonstratie van rassehaat is geweest. Het bestuur van het Noordhol lands Filharmonisch Orkest is niet weinig verbaasd over het besluit van de hervormde kerkvoogdij van Den Burg (Texel), dat dit orkest niet meer in de hervormde kerk mag optreden. De motivering van het besluit der kerkvoogdij wordt op alle punten aan gevochten. De kerkvoogdij heeft be weerd dat de concertmeester sommige orkestleden tijdens een concert (laatste lijk in juni uitgevoerd tot de orde heeft moeten roepen dat er door de musici tijdens de pauzen gerookt was en ten slotte dat het orkest letterlijk de kalk van de muren speelde. De koster veegde na ieder concert getrouw de sigarettenpeuken en corpora delicti op kalkschilfers De dirigent, H. Arends zei eerst „Ik kan nauwelijks geloven dat wij echt niet meer in de kerk mogen concerteren", maar later moest hij toch erkennen dat de kerkvoogdij het serieus bedoeld had. De concertmeester, Jan Hesmerg, ver telde „Er is mij niets bekend van een vermaning die ik tot onze orkestleden zou hebben gericht. Op het laatste con cert heb ik wel enkele kinderen die op de eerste rij naar ons zaten te luisteren, tot de orde moeten roepen. En die peuk jes zijn niet van ons. Wij roken niet tiidens het concert. De peuken zullen wel van de mannen zijn, die het podium hebben opgebouwd. Een steun en toeverlaat voor de zich in hun eer gekrenkt voelende musici is de kunstkring Texel. De voorzitter van deze kring zei „Er is geen enkel exces en geen enkel geval van ondisciplinair gedrag bij de orkestleden waarge nomen". De concerten in de hervormde kerk worden onder auspiciën van de kunst kring Texel georganiseerd en wel twee maal per jaar. De kunstkring voelt zich nu ook min of meer beledigd. Men ver moedt dat een spandoek dat in de Sinter klaasoptocht van Den Burg (een «Qï»rt carnaval) werd meegedragen, de oor zaak van de narigheid is. Op het spandoek stond: „Geen concert van het N.H.P.O. meer in de kerk". Het bestuur van het orkest zegt daar over „Zulke opschriften in een optocht moeten meer als grappen dan als ern stige grieven worden opgevat" De dirigent wist nog te vertellen dat de kwestie van de vallende kalk niets met de muzikale verrichtingen van het orkest te maken had. De koster had tegenover de dirigent (in wiens woning hij zich placht te verkleden) ai eens in het algemeen gezegd, dat er na de restauratie van de kerk vaak kalk van het plafond en de muren viel. „En", zo zegt het orkestbestuur ten overvloede, „waarom klaagt men bij ons Het publiek, waaronder veel toe risten, heeft na ons laatste concert luid geapplaudisseerd, alhoewel dit verboden was". Ondanks deze dissonanten in de ver houding orkest kerkbestuur, hoopt het N.H.P.O. toch nog een keertje terug te mogen komen. Misschien zal het de bezetting dan uitbreiden met een eigen stukadoor.... Want de goede harmonie is een filharmonisch orkest alles waard. poort die sinds maandagmiddag ver mist werd, is verdronken. Hoewel de politie van Leiden weigerde op aanwijzing van deze paragnost ter plaatse te gaan dreggen hebben twiniig buurtbewoners van de familie Nieuw- poort in het aardedonker van 's avonds half elf tot 's nachts half twee met zeer primitieve dregmiddelen de singel af gezocht rond de plek die door de parag nost was aangewezen. Men vond het knaapje ten slotte waarna de politie gewaarschuwd werd om het stoffelijk overschot te vervoeren. Koosje Nieuwpoort, een tienjarige jongen, spijbelde maandagmiddag van school. Hij was eerst reeds met twee andere vriendjes te laat op schooi ge komen. Zijn onderwijzeres stuurde het drietal naar het hoofd van de school. Maar Koosje verliet het schoolgebouw, samen met zijn vriendje Aart Ouwer- kerk. De jongens hebben :n de stad samen nog een batterij gekocht, 's Avonds, toen Koosje niet thuiskwam, werden zijn ouders ongerust. Men ging op onderzoek uit doen ondanks alles hadden de pogingen geen resultaat. Een huisvriend van de familie Nieuw poort, de tuinder N. Laken uit Leider dorp, heeft, hoewel hij totaal geen geloof heentte aan de capaciteiten van parag nosten contact gezocht met de Utrechtse paragnost Gerard Croiset. Deze gaf een beschrijving van de plek, waar volgens hem, het knaapje te water was geraaxt. Na eerst een onjuiste plaats te hebben aangewezen reea de paragnost samen met de heer Laken en nog twee vrien den van de familie Nieuwpoort langs de Heresingel. Daar vond Croiset een plaats waarvan hij, volgens zijn zeggen, een beeld had geKregen. „Hier ligt het jongetje en het is aood" zei de heer Croiset tegen de vrienden van de familie Nieuwpoort. Hij adviseerde daar te dreggen. Daar de politie de iamilie xeeas gezegd had dat het geen zin had in de Heresingel te dreggen werd de heer Croiset ook meegenomen naar een andere plaats waar men vermoedde het knaapje te vinden. Maar de heer Croiset kreeg, zoals hij zei, daar in het geheel geen indrukken. Hij reed terug naar de plaats die hij aanvankelijk aan wees en zei toen nog eens nadrukkelijk dat hij daar de emotie kreeg van de dood. De heer Laken is toen naar de Leidse politie gegaan om deze te verzoeken ter plaatse weer te gaan dreggen. Dit werd geweigerd. Daarop hebben de bewoners van het Van Riebkeekhofje waar Koosje gewoond had, 's avonds zelf het plan op- £aan dreggen. Men vond ten slotte het lijkje van het jongetje in de vaart op de plek die door de paragnost was aangegeven. criminatie zagen. De stemmenverhou ding was 68 voor, 24 tegen. Voor de Kamerverkiezingen van 1963 is een overgangsmaatregel aanvaard. Thans in de Kamer zitting hebbende K.V.P.'ers kunnen nog voor de eerst komende parlementaire periode kandi daat gesteld worden, maar dat is dan hun zwanezang. Voor er gestemd werd deelde partij voorzitter Aalberse mede, dat het het hele voorstel zou worden ingetrokken als er bij amendementen een ontsnap pingsclausule zou worden voorgesteld. „Door het trekken van één lijn", zei mr. Aalberse, „willen wij pijnlijkheden voorkomen". De tegenstanders weerden zich niette min fel en wezen speciaal op de katho lieke nestores van gemeenteraden wier politieke carrière door het leeftijdsbe- sluit zal eindigen, terwijl ook werd op gemerkt dat de paus 79 jaar was toen hij tot zijn zware taak werd geroepen. Twee wijzigingsvoorstellen, één om uit zonderingen toe te staan en één om de maximumleeftijd op 68 jaar te stellen werden verworpen. Het partijbestuur, zo werd verder nog besloten, zal voortaan drie vice-voorzit- ters in het dagelijks bestuur zitting doen hebben. Vroeger waren het er twee. (Advertenties) 8 Deze week nieuwe collecties in voor heren, dames en jongens

de Stem | 1962 | | pagina 1