Aardse boodschapper passeerde Yenus Proefuitsen ding van Relay afgelast Tsjombe geeft toe aan Oe Thant Justitie grijpt in in affaire Ideaalcrediet te Maastricht Papoea's op N.-Guinea slaags met Indonesiërs III Vera Lynn in ons land letaal per kwartaal! Mijnongeluk nabij Aken eist 7 doden GELEERDEN OPGETOGEN TWEEDE N.T.S. JOURNAAL Geld voor iedereen en elk doel Het weer dit weekeinde Peek&Cloppenburg N.V. ALMEVI MEUWSENl DAGBLAD VOOR ZEELAND BpS Ettelijke kilometers per dag ONBESTENDIG Amerikaans diplomaat verlaat Moskou NIEUWE TELSTAR Paler Arts s.j. hoofdredacteur Linie Katangese franks voor Kongo Bus stortte in rivier: 38 doden Soldaat overleed aan ontsteking hartspier SP0RTC0LBERTS BANANEN 103e JAARGANG No. 24158 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon (5252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WERELD WACHT OP RELAAS VAN MARINER II dagen rond de zon 1 Loopt inca 687dagen rond dezon.qrootte is 1 Alten die vrf aarde Aan de kade van het eiland So- rongdoom in Westelijk Nieuw-Gui- nea is een vuurgevecht tussen po litie en Indonesische soldaten gele verd. Een Indonesische soldaat was bij een incident in de havenwijk door de politie aangehouden, waarna later politieman- Dat had u niet gedacht, maar waar is het: elke huisvrouw loopt elke dag heel wat kilometers, alleen al in haar huis. En net als zij boven is: natuurlijk wéér de bel. Ook één maal per week (als u weekabonnee van het Dagblad De Stem bent) van onze bezorger. Dat belletje kunt u althans voorkomen als u overschakelt naar kwartaal". Doe dat. want het is gemakkelijk modern en praktisch: dan wordt eens per 3 maanden een kwi tantie aangeboden. Tenzij u 14 dagen voor het einde van het kwartaal gireert (no. 1114111). nen en Indonesische soldaten slaags raakten. Twee Nederlanders die er toevallig bij waren, werden per ongeluk ge troffen en zijn in een ziekenhuis op genomen. De namen van de Neder landse gewonden zijn opgegeven als Van den Dosch en H, Rusche. Een Papoea-politieman werd gedood en vier andere agenten raakten ge wond. V.N.-militairen hebben de orde her steld. In het begin van de week viel in Meurake een incident voor bij de aan komst van een groep Indonesiërs op het vliegveld. Een Papoea, die met land genoten demonstreerde tegen de komst, werd hierbij gewond. Ook hier herstel den V.N.-militairen de rust en orde. De Amerikaanse Mariner II heeft gisterenavond om 8.35 uur vanaf de aarde het bevel" gekregen haar aftasters in werking te stellen ter voorbereiding van waarnemin gen nabij de planeet Venus. Het zullen de eerste gegevens zijn die de mens ooit uit de omgeving van een andere pla neet heeft verkregen. De ruimtesonde is 109 dagen gele den gelanceerd en zij bevindt zich op 58 miljoen kilo meter van de aarde. Haar snelheid bedraagt 24.000 kilo meter per uur. Zij heeft echter 293 miljoen km afgelegd. Het commando moest tweemaal herhaald worden, de elektronische apparatuur, die twee radiometers automatisch in werking had moeten stellen, faalde eerst. Na het derde bevel verliep een periode vol span ning van zes en een halve minuut. Toen ontving men op aarde een contrasignaal, dat de ontvangst èn de uitvoering van het commando bevestigde. De afstand, welke de signalen overbrugden, is de grootste waarmee ooit een apparatuur in een ruimtevaartuig met een radio signaal vanaf de aarde in werking is gesteld. J Maak het u zelf gemakkelijk: BIJNA 100.000 stemgerechtigden zijn gisteren naar de stembussen in Zuid Rhodesië gegaan om te beslissen of de blanke regering gehandhaafd zal wor den of dat de macht langzamerhand in handen van de 3,5 miljoen Afrikanen gegeven zal worden. Uitslagen waren nog niet bekend. KARDINAAL Stefan Wyszynski, pri maat van Polen, is vrijdagmorgen bij zijn terugkeer van het tweede Vaticaan se concilie in Warschau aan het station verwelkomd door een menigte van naar schatting drieduizend gelovigen. PROF. DR. I. Samkalden, oud-minister van justitie, is vrijdag gekozen tot voor zitter van de raad der Europese Bewe ging in Nederland. Hij volgt in deze functie ds. O. T. Hijlketna op. DE ARGENTIJNSE minister van oor log, Benjamin Rattenbach, heeft donder dagavond de vrijlating bekendgemaakt van alle militairen die bij de twee jong ste revoltes zijn gearresteerd. Deze maatregel wordt gezien als een poging van de regering de slechte onderlinge verstandhouding in de boezem der strijd krachten te verbeteren. HET MIJNDISTRICT van Koloebara, dertig km ten zuiden van de Zuidslavi- sche hoofdstad Belgrado, is vrijdag door een aardbeving getroffen, die vier tot vijf seconden aanhield. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. VOOR DE kust van het Engelse graaf schap Cornwall is een onder water va rende onderzeeër in aanvaring gekomen met een Engelse treiler. De onderzee boot werd niet ernstig beschadigd, de treilër werd in zinkende toestand de ha ven van Plymouth binnengesleept. Een ontploffing in een kolenmijn te Merkstein, in West-Duitsland dicht bij Aken, heeft gisteren het leven gekost aan zeven mijnwerkers. Zeven anderen werden gewond, een van hen levensge vaarlijk. Volgens woordvoerders van de mijn, de mijn Adolf, moet de oorzaak van het ongeluk gezocht worden in een defecte oliekraan. De ontploffing had ruim 800 meter on der de grond plaats in een schacht waar 160 mannen aan het werk waren. Er wa ren op dat ogenblik nog 600 man in de mijn werkzaam. Vijf mijnwerkers vonden de dood bij de ontploffing. Twee anderen stierven nadien tengevolge van opgelopen brand wonden. Acht kinderen hebben door het ongeluk hun vader verloren. In de verwarring van het ogenblik deden de wildste geruchten de ronde in de streek, waardoor ongeveer driehon derd mensen zich naar de mijn spoed den. Een der geruchten wilde dat aan vankelijk veertig mijnwerkers ingeslo ten zouden zijn, doch konden worden ge red. De dag tevoren waren, zoals gemeld, in een mijn in Heesen bij Hamm zes mijnwerkers om het leven gekomen en vijf ernstig gewond. De geleerden waren over het succes uitbundig opgetogen, enkelen vielen el kaar zelfs om de hals van vreugde. Na de mislukking van het eerste bevel, dat in de morgen van vrijdag gegeven werd, was men bang dat het hele project mis lukken zou. Vanaf enkele minuten voor acht uur vrijdagavond hebben de radiometers ge durende 42 minuten de oppervlakte en atmosfeer van de planeet Venus ver kend. Om 21.01 uur bereikte het ruim tevaartuig de kleinste afstand ten op zichte van Venus, dat wil zeggen dat het er altijd nog 33.000 kilometer van was verwijderd. „Alles schijnt uitstekend te gaan", zei een opgewonden sir Bernard Lovell, de directeur van de sterrenwacht van Jodrell Bank. Een van de geleerden, James E. Webb, noemde dit een belangrijk uur, waarin men wellicht meer nieuwe kennis over de planeet Venus zou vergaren dan in al die duizenden jaren is opgedaan. ,Door de natuurkundige verschijnselen op Venus te vergelijken met die van de aarde, kunnen wij mogelijk een nieuw gebied betreden voor een beter begrip van onze eigen moederplaneet. „Dit is een historisch wetenschappe lijk gebeuren, zelfs al zijn wij er mil joenen kilometers van verwijderd", al dus Webb, die eraan toevoegde dat al les, wat men over Venus te weten zou komen, zou worden meegedeeld aan alle mensen en aan alle landen om een zo groot mogelijke vooruitgang op weten schappelijk gebied te bewerkstelligen. N.A.S.A.-functionarissen hebben mee gedeeld, dat de „Mariner II" reeds „be langrijke gegevens" heeft doorgegeven. De „stem" van het ruimtevaartuig liet men op een persconferentie horen: een, vreemd geluid als dat van een oosters Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen ot motregen. Krachtige in de kustprovincies tijdelijk storm achtige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere middagtemperaturen. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Zachter weer. Maximumtemperaturen van 4 tot 10 graden. Vandaag: zon onder 16.28 uur. Maan op 21.00 uur. Morgen- zon op 8.42 uur. Zon onder 16.29 uur. Maan op 22.08 uur. Maan onder 12.19 uur. Maandag: zon op 8.43 uur. Maan onder 12.43 uur. Met ingang van 1 januari a.s. zal er dagelijks een tweede NTS-jour- naal worden uitgezonden na afloop van het gewone televisieprogram ma. Tot 1 oktober zal dit geschie den in de vorm van een kort bul letin, onder meer aan de hand van kaarten en foto's gebracht door een nieuwslezer. In principe zullen de uitzendingen geen film bevat ten. Na 1 oktober, wanneer intus sen de personeelsbezetting is uit gebreid, zal deze tweede uitzen ding grotere overeenkomst verto nen met die van het eerste jour naal. De Amerikaanse diplomaat Rodney W. Carlson, die- enkele dagen geleden door de Russen in een spionagezaak was genoemd, heeft vrijdag vrijwillig de Sovjet-Unie verlaten. Volgens de Russische veiligheidsdienst was Carlson een contactman van de Russische wetenschappelijke ambtenaar O. V. Penkovsky, wiens arrestatie wegens spionage dinsdag werd bekend gemaakt. Een andere contactman zou de Britse zakenman Greville Wynne zijn geweest, die enige tijd geleden in Hongarjje werd aangehouden en nu in de Sovjet-Unie op zijn berechting wacht. I muziekinstrument. De signalen kwamen met lange, regelmatige perioden door, met verschillen in toonhoogte. Dit laat ste werd veroorzaakt door het overscha kelen van het ene instrument op het andere. De „Mariner II" heeft gisteren om 19.55 uur voor het eerst stralingen uit de richting van Venus opgevangen. Haar afstand tot de planeet was toen onge veer 40.000 kilometer. Het ruimtevaar tuig bevond zich om 20.17 uur tegenover de verlichtingsgrens op de planeet de scheidslijn tussen de door de zon be schenen en de in duisternis gehulde op pervlakte van de planeet. Het tweede ruimte-project, dat de aan dacht van de wereld gevangen houdt, is dat van de nieuwe Telstar, die donder dag is gelanceerd en de naam Relay draagt. Zij draait thans iedere 185,09 mi nuten om de aarde. De minimum-hoogte van zijn baan is 1310 kilometer, de maximum-hoogte 7379 kilometer. Vol gens het bureau voor de ruimtevaart in Cape Canaveral is dit nagenoeg vol gens de plannen. Een Frans station aan de Bretonse kust heeft gisteren signalen van de opvolger van de Telstar opge vangen. Zij werden vanuit Amerika uit gezonden. Deze satelliet moet niet alleen Euro pa en Noord-Amerika doch ditmaal ook Zuid-Amerika verbinden, zodat televisie uitzendingen tussen beide werelddelen rechtstreeks kunnen worden gerelayeerd. De Relay kan ook worden gebruikt voor radio-, telex-, telefoon- en facsimile verbindingen. De Relay heeft drie uur nodig om een baan om de aarde te draaien. De juistheid van haar baan be draagt 99,44 pet. De topsnelheid be draagt meer dan 24.000 km per uur. Relay en Telstar zijn de voorloopsters van een netwerk van communicatiesatel lieten, die alle werelddelen me<t elkaar zullen verbinden. De nieuwe satelliet zal in de nacht van woensdag op donderdag aan staande haar debuut als relayeersta- tion maken. Elf Europese landen zullen dan een kerstprogramma uit zenden naar Amerika. Technici ver wachten dat de Relay duidelijker televisieprogramma's zal afleveren dan de Telstar; de kunstmaan heeft ook vier maal zo krachtige zenders. De satelliet is 125 centimeter hoog en heeft acht panelen met in het ge heel 8215 zonnecellen. In deze cel len wordt het zonlicht in elektrische energie omgezet voor de batterijen van de kunstmaan. De proefuitzendingen van gisteren avond zijn, naar nader wordt bericht, uitgesteld moeten worden tot begin vol gende week. Er zijn moeilijkheden met de apparatuur voor de energie-ontwik keling in de kunstmaan: de accu van de Relay had een te geringe lading. De kans bestaat echter nog, dat de accu zich nog voldoende zal opladen. Het bestuur van het weekblad De Linie heeft besloten de functies van di recteur en hoofdredacteur in de toe komst te scheiden. Pater S. Maas s.j. zal directeur zijn, de functie van hoofdre dacteur wordt vervuld door pater J. Arts s.j. In een brief aan de secretaris generaal der V. N., Oe Thant heeft de president van Katanga, Tsjom be, zich bereid verklaard de in komsten, die de mijnen aan Katan ga opleveren, te delen met de cen trale Kongolese regering. Tsjombe is bereid 250 miljoen Bel gische francs te storten bij de Kongolese valutaraad of bij een of andere inter nationale financieringsinstantie. Het geld zou komen uit de inkomsten van de Union Minière en zou op fifty- fifty basis worden verdeeld tussen de Katangese regering en de centrale Kon golese regering, na aftrek van de be drijfskosten van genoemde mijnonder- Doordat een brug over de Rio da Prata was weggeslagen als gevolg van zware regenval, zijn een bus, twee vrachtauto's en een personenauto in deze rivier gestort. Daarbij kwamen 38 inzittenden van de op weg van Brasilia naar Belo Horizonte zijnde bus, allen Brazilianen om het leven. Het is niet bekend of er nog meer slachtoffers zijn. De brug of althans de plaats waar zij zich had bevonden was door een scherpe bocht aan het oog onttrokken. (Van onze speciale veslaggever) Een aanlokkelijk geredigeerde advertentie in tal van vaderland se dagbladen („Geld beschikbaar voor iedereen en elk doel 1600.- geen wachttijd, gunstige moderne voorwaarden, vlugge afwerking en geheimhouding") heeft de af gelopen maanden duizenden in het land in de verleiding gebracht een bedrag van 16 of (voor een „spoedbehandeling") 21 gulden op te sturen aan de financiële in stelling „Ideaalcrediet", kantoor houdend aan de Franquinetstraat te Maastricht. Oud-paar den koo pman Met uitzondering van vermoedelijk slechts drie van hen (die tezamen 5.600,ontvingen), hebben alle aan vragers nimmer een cent krediet ont vangen. „Ideaal-crediet" is slechts ideaal" gebleken voor de Cl-jarige on gehuwde F. Th. J. G. uit Geleen, van huis uit paardenkoopman, doch de laat ste jaren werkzaam als incasseerder van een incassobureau en sedert mei van dit jaar eigenaar-directeur van Ideaalcrediet". In vier maanden tyds slaagde hjj erin enkele tienduizenden guldens te incas seren van verwachtingsvolle lieden, wier aanvrage voor kredietverlening evenwel (bjj voorbaat door G. werd afgewezen. De man verblijft thans in het huis va.n bewaring te Maastricht. Tientallen aangiften van vermoede lijke oplichting hebben de officier van justitie te Maastricht namelijk aan leiding gegeven een gerechtelijk voor onderzoek te vorderen, alsmede de arrestatie van de directeur van „Ideaalcrediet". Afgewezen Iedere aanvrage ging vergezeld van de storting van 16 of 21 gulden. Na verloop van lange tijd ontving het merendeel der aanvragers de gesten cilde mededeling, dat de aanvrage, al dan niet op advies van een geconsul teerd informatiekantoor, was afge wezen. De directeur van Ideaalcrediet ging namelijk uit van het standpunt, dat iemand met een behoorlijk inkomen of een renderende zaak geen geldgebrek kan hebben. Als dit wel het geval is, kan hij niet met geld omspringen, zo oordeelde de oud-paardenkoopman. Geen kasverantwoording r>e rechercheurs van de Maastrichtse gemeentepolitie zijn bij hun onderzoek geconfronteerd met een hoogst onvol ledige boekhouding en troffen nergens een gedetailleerde kasverantwoording aan. Wel hebben zij kunnen vaststellen, dat alleen al in de periode van 22 juni tot 31 juli door middel van girostortin gen een bedrag van 41.000 was over gemaakt door kredietaanvragers uit het gehele land. Na 8 augustus, toen G. reeds de bijzondere belangstelling van de politie genoot, liep het aantal girobetalingen aanzienlijk terug, ver moedelijk op aandringen van de direc teur van „Ideaalcrediet", die het raad zaam achtte de aanvraagsom voortaan per postwissel te ontvangen en daar van geen kasverantwoording aan te leggen. Niettemin werd in de maand augustus nog tot een bedrag van 13.000 per giro ontvangen. De animo voor een „Ideaalcrediet'' was echter in genendele afgenomen, getuige de 1800 aanvraagformulieren die in de maand november werden ontvangen. Zij hadden betrekking op kredieten met een totaal van 3.862.150,—, het geen G. zelf minimaal 29.000 gulden in het laatje bracht. Voor acht miljoen Uit de aangetroffen administratie- restanten heeft de Maastrichtse politie tot heden kunnen afleiden, dat 3474 personen „Ideaalcrediet" hebben inge schakeld om een geldlening af te sluiten. Hun gezamenlijke aanvragen belie pen een bedrag van 7.834.000,—. Be rekend naar de minimale inlage van 16,voor onkostenbestrijding heb ben deze aanvragen G. minstens 58.000 gulden opgeleverd, welk kapitaal bij voor een groot deel heeft laten over boeken op zijn privérekening en op rekening van hem assisterende familie leden. De politie is van oordeel, dat de tot dusverre getelde totalen slechts een fractie vormen van de werkelijke om vang van deze naar oplichting op grote schaal riekende affaire. neming, die de mijnen in Katanga exploiteert. De V.N. wil Katanga dwingen zich aan te sluiten bij de rest van Kongo en doet pogingen dit te bereiken door de export van koper en kobalt tegen te werken. De brief van Tsjombe werd door Oe Thant voorgelezen óp een zitting van zijn commissie van advies voor Kongo. Men was in deze commissie geneigd van een gunstige ontwikkeling te spre ken, doch Thant verklaarde, dat, gezien de ervaringen die men met Tsjombe had, voorzichtigheid geboden was. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat in Tsjombes brief ook gesproken werd over amnestie voor politieke ge vangenen en over een algemeen staakt- het-vuren, doch deze opmerkingen werden als routine beschouwd. Verleden jaar begon op 15 de cember een vorstperiode die eerst vlak voor oudejaarsdag eindigde. Nu begint er een pe riode met zeer zacht en onbe stendig weer. Vergezeld van re gen begon deze zachtere lucht reeds vrijdagavond ons land bin nen te stromen, zodat tijdens het weekeinde de temperaturen tot 8 a 10 graden kunnen stijgen. Er blijft een krachtige tot storm achtige wind aanwezig en maar weinig opklaringen. De zeer strenge vorst die de laatste twee dagen in Scandina vië voorkwam, wordt door deze grote depressie-activiteit even eens in de richting van Rusland verdreven. De Engelse zangeres Vera Lynn is gisterenmiddag op de luchthaven Schiphol aangekomen. Zij zal optreden voor radio-Veronica. De 8-jarige Haar lemse Hyacinta Nyssen bood een bos „Vera Lynn-tulpen" aan. De voorlopige conclusie van de Utrechtse hoogleraar, die sectie heeft verricht op het stoffelijk overschot van soldaat J. C. van Deuren is, dat de man is overleden tengevolge van een ontste king aan de hartspier. Het onderzoek duurt nog voort. Zoals bekend werd soldaat Van Deu ren donderdagochtend bij de reveille le venloos op zijn bed aangetroffen. (Advertenties) voor jongens van wollen tweeds met schuine steekzakken en rug- split. Moderne dessins 8 jaar 15 16 jaar 40 Speciale aanbieding winter jassen in de bekende P C kwaliteiten. léjeMyy' (Advertentie) AANLEG EN ONDERHOUD^ VAN RAAMSDONKVEER 01621-590 BREDA 01600-44477 'n Nieuwe ster aan de KENMORE sterrenhemel 1 Green Star Spanofastl Het overhemd waar u "alles" mee kunt doen. dat u op alle manieren kuntwassen 16.90 Red Star tricot nylon 17.90 Blue Star Terlenka 19.75 Kenmore - een begrip voor goede shirts! kunt u uitstekend terecht! EIND STRAAT 19, BREDA, TEL. 35673

de Stem | 1962 | | pagina 1