VVD: geen staatssecretaris meer de p.b.o. Ijzige zwempartij voor Broenei - offensief is achter de rug Waardering V.S. voor steun NAVO inzake Cuba-conflict Liberalen in sociaal beleid ver van andere partijen Scherpe toon van Luebke tegen Adenauer C.V.P.geen nieuw België op federalistische leest DE POT IS ERUIT! 10.- Alsina staakt de strijd Crisis bij de socialisten Rusk Amerika niet buiten Euromarkt OVERHEMD Peek kloppenburg DAGBLAD VOOR ZEELAND In Argentinië: Prinses vraagt gratie voor journalisten Koudegolf in V.S. Bij verkiezingen moet duidelijke keuze volgen Desnoods met dwang Schmelzer tam Dezelfde mi'ddagtemperaturen Nog 600 vermisten in Algerië Grote opstopping op de Rijn raketten HET BELGIë VAN HET JAAR 2000 Twee doden en twee gewonden op Duitse weg Verlenging militaire diensttijd in België I 103e JAARGANG No. 24157 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: K H- B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland öWaD VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 1 9,25 per post excl. 0,35 incasso 1 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG N De president van de Duitse bonds republiek, Heinrich Luebke, heeft gisteren bondskanselier Adenauer er in scherpe bewoordingen op ge wezen, dat hij en zijn nieuwe ka binet er zorg voor moeten dragen, het „verloren vertrouwen in 's lands democratische instellingen*' terug te winnen. Luebke sprak deze felle woorden toen hij op een bijeenkomst zes van de zeven nieuwe ministers van het kabinet hun benoemingsbesluiten overhandigde. De bondskanselier was bij de plechtigheid aanwezig. Luebke zinspeelde op de geruchtma kende „Spiegel-affaire", de oorzaak van de val van Adenauers vorige coalitie kabinet. De president zei: „Het Duitse volk en de gehele wereld heeft het vertrouwen in de doeltreffendheid van de Duitse de mocratische instellingen in een angstaan jagende mate verloren". Zegslieden weigerden meer dan deze zin uit de opmerkingen van Luebke vrij te geven. De zevende nieuwbenoemde minister was niet bij de ceremonie aanwezig. Het is Kai-Uwe von Hassel, die nog premier is van de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Hij zal pas op gaan treden als West duits minister van defensie in de loop van januari. Hij wil eerst zijn opvolger als minister-president van de deelstaat Sleeswijk-Holstein de lopende zaken overdragen. In zijn plaats is tijdelijk benoemd Hans Joachim von Merkatz. Merkatz is minister geweest in het vorige Westduit- se kabinet. Het opstandige garnizoen in Cordoba heeft zich overgegeven en de rebelleren de generaal Alsina heeft zich onvoor waardelijk ter beschikking gesteld van de leiding van de luchtmacht. Dit is niet eerder gebeurd dan nadat straaljagers van de Argentijnse regering een bombardement hadden uitgevoerd op het hoofdkwartier van de opstandige generaal. Bovendien werden de gebou wen van de iuchtmachtacademie, waar de rebellen zich hadden genesteld, bij wijze van waarschuwing beschoten. De omgeving van Alsina's commandopost werd gemitrailleerd. Het bombardement begon nadat intimidatievluchten niets hadden uitgehaald. Een oproer onder de derdejaars-cadet ten betekende voor Alsina en zijn man nen het begin van het einde. De jon gens overmeesterden hun commandant, die door Alsina was aangesteld en ver klaarden zich toen voor de regering. Hetzelfde gebeurde op de officiersschool, terwijl een groep dienstplichtigen erin slaagde de kazerne te verlaten en zich bij de regeringsgezinde infanterietroepen in Cordoba te voegen. Alsina wordt er thans van beschuldigd enkele honderden cadetten als gijzelaars gevangen te hebben gehouden. Prinses Maria-Louisa, groothertogin van Brunswijk, heeft een beroep gedaan op haar schoonzoon, koning Paul van Griekenland, om de twee Griekse jour nalisten, die verleden week tot vijftien maanden gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens belediging van het Griekse koninklijk huis en wel in de persoon van koningin Frederika, als een daad van gratie op vrije voeten te doen stel len. In een telegram aan koning Paul zegt de groothertogin onder meer: „De we tenschap dat ik, ofschoon ik geheel on schuldig ben, de oorzaak schijn te zijn van deze bestraffing, verontrust mij zeer, vooral in deze weken voor Kerst mis" De uitgever en de hoofdredacteur van het Atheense dagblad „Athenaika" zijn, zoals gemeld, vrijdag jl. tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens „verregaande belediging" van koningin Frederika. Zij hadden in hun blad de tekst weer gegeven van een onderhoud, dat de link se afgevaardigde Bredimas met de ko ningin-moeder, de groothertogin van Brunswijk, zou hebben gehad. De twee veroordeelde journalisten hebben hoger beroep aangetekend. Een golf van bittere koude heeft gis teren het oostelijk deel van de V.S. overspoeld. De sneeuw en koude van de afgelopen zeven tot acht dagen hebben tot dusver reeds 119 mensen het leven gekost. De citrus-aanplantingen in Florida hebben zwaar te lijden van de kou en men vreest dat schade aan de oogst is toegebracht. (Van onze parlementaire redactie). De V.V.D. is van oordeel, dat er in 1963, in het volgend kabinet dus, geen aparte staatssecretaris meer aangesteld moet worden voor de bezitsvorming en de p.b.o. Aan de bezitsvor ming is in de toekomst weinig meer te doen, beweerde mr. Geertsema (V.V.D.) gisteren in de Tweede Kamer. Blijft de p.b.o. over. Maar op dit gebied kan, vond hij, met een duwtje hier en daar worden volstaan. Daar is geen staatssecre taris voor nodig. Een staatssecretaris, die alleen maar naar zijn p.b.o.-beleid beoordeeld zou worden, zal, vreesde de libe rale woordvoerder, geneigd zijn de verdere doorwerking van de p.b.o. te forceren. De liberalen voelen niets voor enige pb.o.-dwang. Laten we de p.b.o. maar onderbrengen bij een of ander departement, zei daarom mr. Geertsema. Lijnrecht tegenover deze opvat ting stond het betoog van mr. Brouwer (KVP) en mr. Engelsman (PvdA). Wij zijn er nog lang niet met de bezitsvorming, riep de KVP-afgevaardigde. Met mr. Engelsman was mr. Brouwer van oordeel, dat mede met behulp van de p.b.o. aangestuurd moet worden op een „evolutionaire ontwikkeling van de maatschappelijke structuur met als doel medezeggenschap (en me de-aandeel) der werknemers in alle bedrijfsaange- legenheden". Ongeveer eenzelfde stand punt namen de woordvoerders der A.R. en C.H.U. in. Opnieuw bleek daaruit, zoals on langs bij het loondebat, welke brede kloof de V.V.D. op een centraal punt van het sociale beleid van de andere partijen scheidt. Er zal straks bij en na de verkiezingen een duidelijke keuze gedaan moeten worden. Wil de V.V.D. geen enkelee dwang bij de verdere doorvoering van de p.b.o.? ,,Het gaat goed zo", vond mr. Geert sema. In de andere fracties vraagt men zich af, of nog wel langer berust kan worden in de huidige, trage ontwikkeling. We hebben de p.b.o. nu al tien jaar ervaren als een goed beginsel, betoogde K.N.B.T.B.-secretaris Brouwer (K.V.P.). Dan wordt het wel tijd dat de p.b.o. ook volledig wordt doorgevoerd, „desnoods met verdere prjjsgeving van het prin cipe der vrijwilligheid". De P. v. d. A. en C.H.U. dachten er ook zo over. De heer Aantjes (A.R.) daarentegen meende, dat ook langs de huidige weg „door overreding" nog successen geboekt kunnen worden. K.V.P.-staatssecretaris Schmelzer (p. b.o. en bezitsvorming) was dezelfde mening toegedaan. Hij zag nog „soepele mogelijkheden" om met de huidige be leidslijn de p.b.o. verder tot ontwikke ling te brengen. Drs. Schmelzer verschool zich ach ter de nadere studie, die de S.E.R. het volgend voorjaar over de p.b.o. gaat maken. Hij negeerde ook het duidelijke „dwang" pleidoooi van de K.V.P.-fractie. Wilde hij, zo vlak voor de verkiezingen, geen ruzie met de liberale regeringspartners De trage gang van zaken baarde hem wel „zorgen" maar hij noemt het on juist, die bezorgdheid als een schaduw te laten vallen over het vele positieve dat is bereikt". „Voorshands" moeten we maar op de huidige voet voortgaan, concludeerde hij, het bedrijfsleven stu deert ook nog op de p.b.o. „Over moge lijkheden in andere kabinetten laat ik me natuurlijk niet uit". DE PRINSES Juliana-kleuterschool der Nederlands-hervormde gemeente aan de Vondelstraat te Rotterdam, een houten gebouw, is gisterenavond om zes uur volledig uitgebrand. Er was niemand meer in de school en de oorzaak van de brand is niet aanwijsbaar. VOLGENS Arthur Dean, de Amerikaan se afgevaardigde in de subcommissie voor staking van kernproeven in Genè- ve, heeft het Russische voorstel betref fende de „zwarte kastjes" als wakers te gen kernproeven kennelijk ten doel om het Westen af te brengen van inspectie ter plaatse. DE BEIDE huizen van het Zwitserse parlement hebben donderdag, met 179 van de 208 stemmen waarover het parle ment beschikt, de socialistische minister van verkeer en energie, Willy Spühler, tot president der Zwitserse federatie voor het jaar 1963 gekozen. DE CHINESE volksrepubliek heeft be kendgemaakt dat zij 17 gewonde Indiase gevangenen heeft vrijgelaten. De Indiërs zijn overgedragen aan een Indiase Rode- Kruisploeg. SINDS DE oorlog is het inwonertal van Parijs en voorsteden met een miljoen gestegen, zo blijkt uit de cijfers van het Franse bureau voor de statistieken. Het bedraagt nu 7.735.345. Bjj zijn terugkeer van een twee daags inspectiebezoek aan het sultanaat Broenei heeft de opperbevelhebber der Britse landstrijdkrachten Sir Nigel Poett, verklaard dat het offensief achter de rug is en dc opstand niet veel meer om het lüf heeft. Het Britse doel is thans het normale leven zo snel mogelijk te herstellen. De autoriteiten met wie Poett had gespro ken waren de mening toegedaan, dat de rebellie een actie was geweest van een minderheidsbeweging. Naar schatting zullen ongeveer 2000 man aan de op stand hebben deelgenomen. In de Verenigde Naties heeft de Philip- pijnse afgevaardigde nog eens herhaald, dat zijn land rechten op Noord-Borneo laat gelden. Hij beklaagde er zich over dat de Britten weigerachtig blijven hier over te onderhandelen. Maar de Britse afgevaardigde heeft terstond te verstaan gegeven, dat er over deze kwestie niet te praten valt. De resident van Limbang (Serawak) is woensdag j.l. door het oog van een naald gekropen. Het is de Australiër Richard Morris, die op het punt stond door enige opstandelingen te worden opgehangen. Op dat moment gierden vier Britse straaljagers laag voorbij de rebellen schrokken hiervan zó, dat zij op de vlucht sloegen. Zij lieten de resi dent met de strop om de nek achter. Tot de bevrijde gijzelaars behoren nog de heren Brunet de Rochebrune en Cortebach. Beiden zijn piloot van de World-Wide Helicopters op Zestienhoven. Azahari, die zijn grote kans verkeken ziet, geeft echter nog niet op. Hij is van plan steun te vragen van vrijwilligers uit de Afro-Aziatische landen. Deze ver zoeken zouden echter niet gericht wor den tot de Chinese volksrepubliek of een ander communistisch land. Wel blijkt hij telegrammen te hebben gestuurd naar Indonesië en de Verenigde Arabische Republiek. Bovendien heeft Azahari zich voor de vijfde maal tot Oe Thant ge wend, met verzoek hem te willen ont vangen Oe Thant denkt daar echter niet aan. Indonesië heeft verklaard, dat de be richten als zou het iets met de opstand te maken hebben „onwaar en beledi gend" zijn. Inmiddels heeft de nationa listische partij van Indonesië laten weten dat zij de opstandelingen in Broenei van ganser harte steunt. De Kamer heeft staatssecretaris Schmelzer bepaald wel eens „sterker" meegemaakt. Hij verhulde zich in vaag heden en ontweek duidelijke uitspraken, j Zelfs bij de liberale aanval op het apar te staatssecretariaat voor de p.b.o. en de bezitsvorming bleef hij vrienddelijk jegens de V.V.D. Drs. Schmelzer was overigens wel van oordeel, dat het staatssecretariaat gehandhaafd behoort te worden. Er is een ruim werkterrein aanwezig, zei hij tam. Het scherpste oordeel over de staats secretaris werd geleverd door.... mr. Geertsema (V.V.D.). Bij de replieken kwam hij op juichende toon vertellen, dat hij „bijzonder veel waardering" had voor de rede van drs. Schmelzer. „Ik ben het er bijna op alle punten mee eens." Mr. Geertsema zei „met grote: bezorgdheid" gemerkt te hebben, dat de K.V.P. en P. v. d. A. inzake de p.b.o. gezamenlijk front maken tegenover de V.V.D. Van die „flirtation" verwachtte hij „het ergste" voor de p.b.o. De heer Aantjes (A.R.) vond het eveneens fijn, dat de regering „voorshands" dwang blijft afwijzen. Uit de A.R.-fractie heb ben wel eens andere geluiden geklonken Misschien ligt de verklaring voor een en ander in het feit, dat de heer Aantjes afkomstig is uit de bouwwereld, waar heel moeilijk een bouwschap tot stand kan komen. Mr. Brouwer (K.V.P.) die de staats secretaris reeds tijdens diens rede een paar maal vinnig geïnterrumpeerd had, distantieerde zich verder bij de replie ken van zijn partijgenoot-bewindsman. Met kracht waarschuwde hij voor het gevaar, dat het parlement maar blijft delibereren, terwijl onderwij het goede beginsel van de p.b.o. verloren gaat. Ook waarschuwde hij tegen tendensen in bepaalde vakbewegingskringen om de medezeggenschap der werknemers pri mair in de ondernemingen te zoeken. Op die wijze wordt het beginsel van de bedrijf sverantwoordelijkheid verlegd naar de groepsverantwoordelijkheid. Mr. Engelsman (P. v. d. A.) sloot zich bij de K.V.P.-afgevaardigde aan. Misschien is het gevoerde beleid voor de omstan digheden tot nu toe goed geweest, zei hij. De situatie dwingt nu echter tot een andere koers en daarvoor lokt mij het toekomstbeeld Brouwer Engelsman bijzonder aan. 2 Z Verwachting van het K.N.M.I. tot 2 vanavond, opgemaakt gisterenavond Z 23.15 uur: 2 Enkele opklaringen maar ook hier en daar een bui. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde Z middagtemperaturen. Z Verwachting van Ukkel: Kouder Z weer met overdag maximumtempera- Z turen tot 5 graden. Zwaar bewolkte Z hemel afgewisseld met brede opkla- - 2 ringen. Regen-, sneeuw- of stofha- gelbuien. Mist in de Ardennen. Het Z verkeer wordt gewaarschuwd voor 2 windstoten van 40 tot 60 km per uur. Vandaag: zon onder 16.28 uur. Maan op 19.52 uur. 9 2 Morgen: zon op 8.41 uur. Maan onder 2 11.48 uur. 5 Het Internationale Rode Kruis stelt nog steeds onvermoeid pogingen in het werk om inlichtingen te verkrijgen over [het lot van ongeveer zeshonderd mensen, die na de afkondiging van de onafhanke lijkheid van Algerië in dat land nog steeds worden vermist. Het gaat hier om 330 militairen en 264 burgers, onder wie 36 Franse militairen, die destijds door het Algerijnse bevrijdingsleger, zo als het zelf heeft erkend, werden ge vangen genomen. Eind augustus bedroeg het aantal als vermist opgegeven personen meer dan duizend, van wie een aantal later werd opgespoord. De nasporingen naar de overigens zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. (Van onze Belgische correspondent) De Belgische politiek is terechtgeko men in een drukke periode van con gressen. Dezer dagen hebben de Chris telijke Volkspartij en de Mouvement Populaire Wallon wapenschouw gehou den. Volgend weekend congresseert het (socialistisch) Algemeen Belgisch Vak verbond. De Belgische Socialistische Partij had aanvankelijk haar congres tijdens de kerstweek in uitzicht gesteld, doch dit werd inmiddels verdaagd tot in 1963. Dit uitstel heeft opzien gebaard, te meer daar deze maatregel statutair niet verantwoord is. Politieke waarnemers zien er een nieuwe aanwijzing in van de ernstige crisis, die momenteel in de rangen der Belgische socialisten heerst Het congres van de C.V.P. heeft een verrassend rustig verloop gekend. Veel eer werden stormachtige debatten ver wacht, in de eerste plaats in verband met Waalse grieven tegen de voorgeno men hervorming van de Belgische staatsstructuur. De initiatiefnemers had den de mogelijkheid geschapen voor een onbeperkt debat, omdat zij dit congres zagen als een uitlaatklep voor opgekrop- De Amerikaanse minister van r-nn buitenlandse zaken, Rusk, heeft J \y CStCVl heeft 500 gisteren na de opening van de J J Navo-conferentie in Parijs, als j intercontinentale eerste het woord gevoerd over De lage waterstand van de Rijn heeft tot een grote opstopping in de scheep vaart geleid, zo is gisteren door de ri vierpolitie van Koblenz bekendgemaakt. Tussen Bad Salzig en Bonn, een afstand van ongeveer 100 kilometer, liggen meer dan 1300 schepen, die zonder hulp niet verder durven. Zij wachten op loodsen, die hen door de gevaarlijke bergachtige gedeelten tussen de Lorelei en Bingen kunnen brengen. Een dergelijke opstopping van sche pen op de Rijn is nog nooit voorgeko men. Er zijn echter, ondanks de drukte, nog geen grote ongelukken gebeurd. De botsingen die voorkwamen, hebben slechts lichte averij tengevolge gehad. De stagnatie van de Rijnscheepvaart heeft inmiddels tot een recorddrukte bij de spoorwegen geleid. Op de lijnen langs de Rijn lopen de laatste dagen soms zelfs 540 goederentreinen per etmaal. Doordat de kerstdrukte al merkbaar wordt, begint het goederenvervoer per spoor echter ook ^eds moeilijkheden te ondervinden. heeft op de conferentie gepleit voor een betere „planning" op het gebied van de politiek. Deze politieke voorbe reiding lag volgens hem ver achter bij de militaire. Over de militaire „plan ning" had men niet te klagen. Minister Luns brak voorts een lans voor de geïntegreerde verdediging. Hij meende in dit verband verontrus tende symptomen te hebben waarge nomen. Een gemeenschappelijke ver- rentie. Minister Rusk zei, dat zijn dediging dient volgens de minister te de internationale toestand, het eerste agendapunt van de confe- te gevoelens. Alle afgevaardigden heb ben zich echter rustig en bijna acade misch gedragen, met uitzondering van enkele mensen uit Luik. Maar zelfs hun tussenkomst was zeer braaf, wanneer men bedenkt dat zij een paar weken ge leden nog dreigden met een afscheuring van de partij. Partijvoorzitter Vanden Boeynants heeft Walen en Vlamingen bezworen een verzoenende houding aan te nemen om samen een nieuw België op te bouwen, niet meer gebaseerd op gegevens van 1830, maar op de behoeften van het jaar 2000. In de opvatting van het C.V.P.- congres kan dit nieuwe België evenwel niet geschoeid zijn op een federalistische leest. Het congres heeft nogal felle kri tiek uitgebracht op het beleid van de socialistische minister van Nationale Op voeding en Cultuur en wettelijke maat regelen geëist ter verzekering van de openbare orde in geval van sociale troe belen, met eerbiediging uiteraard van het stakingsrecht. Veel belangstelling was er ook voor het congres van de M.P.W. (Waalse Volksbeweging), gesticht door wijlen André Renard. Dit congres heeft zeer scherp de unitaire structuur van België aangevallen. Het M.P.W. betoogt dat de geest, die leidde tot oprichting van het onafhankelijke België in 1830, totaal dood is, en dat de Vlamingen zich thans van het unitaire België en hun nume rieke meerderheid bedienen om alle sleutelstellingen te bezetten. De M.P.W. erkent dat de Vlamingen een eeuw lang vele redenen tot misnoegen hebben ge had. Daarvoor waren evenwel niet de Walen aansprakelijk, wèl de franskil jons van Gent en Antwerpen. De M.P.W. eist de federale herindeling van België met drie deelstaten (Wallo nië, Brussel, Vlaanderen). De Waalse Volksbeweging kan zich niet neerleggen bij de huidige taalgrensafbakening: de Voerstreek moet terug bij Wallonië Van het syndicaal congres van het so cialistisch A.B.V.V. tijdens het komende weekend is het interessant te weten, hoever deze syndicale organisatie haar verzet tegen de regeringsontwerpen op de ordehandhaving zal drijven. Deze ontwerpen, die de handtekening dragen van verschillende socialistische minis ters, worden door het A.B.V.V. tot dus verre onaanvaardbaar geacht. (Hierbo ven kan men lezen dat de C.V.P. de spoedige goedkeuring heeft geëist). Als beide partijen op hun standpunt blijven, dan is een regeringscrisis in België niet onwaarschijnlijk. Tevens moet dit A.B. V.V.-congres aan het licht brengen in hoeverre de syndicale organisatie door de linkse M.P.W. werd gebruikt om pro pagandacellen te vormen. regering veel waardering heeft voor de krachtige steun, die de Navo-landen de V.S. hebben ge boden ten tijde van de Cubaanse crisis. Deze steun moet een diepe indruk op de Russen hebben gemaakt en was een bijdrage voor de vrede. Hij zei er op te vertrouwen dat de Russen hun raketten en bommenwerpers inderdaad uit Cuba hebben teruggetrokken. Hij zei ook, dat op Cuba nog Russische soldaten waren. Militaire deskundigen raamden het aantal op 12.000. Na minister Rusk hebben op de eer ste vergadering ook de ministers van buitenlandse zaken van Turkije, Ita lië en West-Duitsland Erkin, Pic- cioni en Schroeder een ve-rklaring afgelegd. Een NAVO-woordvoerder heeft na afloop van de eerste bijeenkomst mee gedeeld, dat Rusk het heel belangrijk heeft genoemd dat er een forum is voor besprekingen met de Russen over ontwapening en over een verbod van kernproeven. Over de samenwerking op econo misch gebied zei minister Rusk, dat deze even belangrijk is als die op an dere terreinen. Hij deed een beroep op de Westeuropese landen Amerika niet buiten de Euromarkt te houden. Minister Erkin wees erop, dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat de Russen ernstig vermindering van de internationale spanning nastreven. Minister Piccioni heeft er volgens de NAVO-woordvoerder op gewezen, dat de Cubaanse crisis de bedoelingen van de Russen heeft onthuld. Minister Schroeder heeft de Ameri kaanse regering dank gebracht voor haar houding in het vraagstuk-Berlijn. Hij trok uit de Cubaanse crisis de con clusie. dat de Russische politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan, po gingen tot agressie niet uitsluit. Op de eerste vergadering hebben de delegaties besloten een uitnodiging van Canada te aanvaarden om de voorjaarsconferentie van de NAVO in Ottawa te houden. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, berusten op een buitenlandse politiek die gebaseerd is op gemeenschappelijk overleg. De bewapening De landen van de NAVO zullen voor liet midden van het volgend jaar ge zamenlijk beschikken over ongeveer 500 intercontinentale ballistische raket ten, die gereed zijn om gelanceerd te worden op doelen die tot 13.500 km van de lanceerbasissen liggen. De V.S. zullen in 1965 voor zichzelf de beschikking hebben over totaal on geveer 800 raketten .van het type „Minuteman", met een actieradius van 10.000 km. In alle gevallen zullen de raketten voorzien kunnen worden van een kernwapen in de neuskege-1. Uit deze gegevens, te Parijs gehanteerd door functionarissen van de planafde ling van de NAVO. blijkt dat het Wes ten op het gebied van de lange-af- standsraketten een grote voorsprong op de Sovjet-Unie heeft. Op het gebied van raketten voor de middenafstand ligt het Westen echter achte-r bij de Sovjet-Unie. Het streven is erop ge richt deze achterstand in te halen. Twee personen werden gedood en twee gewond toen gisteren op een Duitse snelweg ter hoogte van Camberg een tankwagen vlam vatte en explodeerde. Vroeg in de ochtend was een vracht wagen in brand gevlogen, een grote ver keersopstopping veroorzakend. De tank wagen reed tegen de wachtende wagens op en vatte onmiddellijk vlam. Het vuur sloeg over naar een met schuimrubber beladen vrachtwagen. Kort hierop explodeerde de tankwa gen. De twee inzittenden, Erick Kauf- mann (24) en Walter Hammerlink (23) werden gedood. De twee inzittenden van de met schuimrubber beladen vrachtwa gen werden gewond. Het verkeer op de snelweg was enkele uren gestremd. De leden van een sportclub in het Duitse Halle voelen zich pas lekker als zij kunnen gaan zwemmen tussen ijsschotsen. Eerst hakken zij een Wak in het ijs op het zwembad (boven), en vervolgens begeven zij zich met een schol ijs tussen de tanden te water. Wat een pech dat de temperatuur nu wat milder aan het worden is.... Een inzender van „Wat zegt u?'' krijgt deze week duizend gulden thuis. En wat HIJ kan, kunt u natuurlijk ook. Daarom extra aandacht voor de puzzel van de ze week. Ook tegen de kerstda gen is een extraatje uiterst wel kom. Het lukt u nooit, zegt u? Dat heeft de winnaar van deze week acht dagen geleden mis schien ook gezegd! De Belgische minister van defensie, Segers, heeft verklaard „het onmogelijke te doen" om te voorkomen, dat de militaire diensttijd in België zou moe ten worden verlengd. De diensttijd in België werd enkele jaren geleden terug gebracht op 12 maanden. Een van de oorzaken is het lage ge boortecijfer van 1943 en 1944. aldus ver klaarde de minister bij de behandeling van zijn begroting in de vaste commis sie voor defensie uit de Belgische senaat. Voor de lichting 1963 komen 123.000 rekruten in aanmerking. Van hen kunnen echter 80.000 niet worden opge roepen door afkeuring, vrijstelling of uitstel wegens studie. Ruim 17.500 dienst plichtigen werd uitstel verleend voor universitaire studie en ruim 47.000 zijn nog op middelbare scholen. De Belgische minister van defensie hpopt een oplossing te vinden door de dienstplichtigen aan te sporen eerst hun militaire dienstplicht te vervullen al vorens te gaan studeren. (Advertentie) Amerikaanse import zelfstrijkend shirt met versterkte boord en manchetten Speciale aanbieding costuums in de bekende r&C-kwaliteiten

de Stem | 1962 | | pagina 1