Geen acuut gevaar Feijenoord won van Vasas! HOFNAR Kroestjev en Tito boezemvrienden zijn weer Bouwnota 1962, prognose voor tientallen jaren Vijfdaagse schoolweek probleem voor Kamer Bouw van derde radionet kan thans beginnen 16 KOFFIE HUE Erepenning van koningin VS.: TIJGER VAN BORDPAPIER....? KINDERBIJSLAG VERHOOGD Wij of opvolgers onze Minister Cals wijkt niet voor de classici Senoritas Special DACBLAD VOOR ZEELAND Amerikaans vliegtuig stort neer bij Soesterberg Enkele buien Vooroverleg inzakt NA VO-conferentie Minister Cals gaat nog niet rusten Verkorte examens Tweede t v.-net in 1966 klaar Vrijspraak in eerste aanrandingszaak Fagelstraat Driehoeksverhouding eindigt met verstoting Peking coffeïnevrij 103e JAARGANG No. 24156 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J.J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 13 DEC. 1962 Abonnementsprijs 3,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon «252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: ÏJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat PAUS JOANNES BLIJKT ONGENEESLIJK ZIEK Naar het Katholiek Nederlands Persbureau uit Vaticaan stad verneemt, lijdt paus Joannes aan een kwaal die on geneeslijk is. Het ziekteproces zou reeds in een vergevor derd stadium zijn. Van officiële zijde is hiervan geen bevestiging te krijgen. Medici 'm Rome zijn op grond van de officiële mededelingen, die spreken van „maagstoor nis" en bloedarmoede tot de conclusie gekomen, dat de paus aan een gevreesde ziekte moet lijden. Het herhaalde bezoek van de bekende Italiaanse chirurg Valdoni en het plotselinge vertrek van de huisarts van de paus, prof. Gasbarrini uit Bologna, bevestigen de veronderstelling, dat het proces reeds te ver gevorderd is om nog een operatieve ingreep te rechtvaardigen. In Vaticaanse kringen houdt men rekening met een ernstige ontwikkeling, al acht men daar nog geen acuut gevaar aanwezig. Kardinaal Castaldo, aartsbisschop van Napels, heeft in kleine kring deze veronderstellingen bevestigd. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is zonder discussie en stemming akkoord gegaan met een verhoging van de kinderbijslagen per 1 januari a.s. van rond tien procent. Deze verhoging is het gevolg van de aanpassing van de kinderbijslagen aan de staging van de loonindex. De bijslagen ingevolge de kinderbij slagwet loontrekkenden en kleine zelf standigen gaan nu bedragen f 64.74 per kwartaal voor het eerste en f 70.20 per kwartaal voor het tweede kind. De uit keringen ingevolge de algemene kinder bijslagwet, die op 1 januari van kracht wordt, bedragen f 70.20 per kwartaal voor een derde kind, f 95.94 voor een vierde en vijfde kind en f 107.64 per kwartaal voor een zesde en elk vol gend kind. Een opname van paus Joannes, die gis teren gemaakt is, toen hij voor het eerst sinds weken weer audiëntie verleende aan een groot aantal pelgrims. Op ruim anderhalve kilometer ten oosten van Soesterberg is gisterenavond een Amerikaans vliegtuig, dat op de vliegbasis Soesterberg was gestatio neerd, verongelukt. De piloot heeft zich met zijn schietstoel kunnen redden en is ongedeerd gebleven. Het toestel, een Convair F-102 Delta Dagger van het 32e squadron van de United States Air Force, was in nadering voor de landing, toen het neerstortte. Twee keer sprak paus Joannes XXIII gisteren in de algemene audiëntie, die hy in het Vaticans paleis voor het eerst sinds weken aan een duizendtal pel grims verleende, over zijn opvolger. Hjj of zyn opvolger zal het Concilie zo verklaarde hij op Kerstmis van het komende jaar kunnen besluiten en in een andere samenhang gebruikte paus Joannes op dezelfde wijze weer het woord „wy of onze opvolger". Deze manier van spreken van de paus heeft groot opzien gebaard. Hij versterkt de geruchten dat de paus werkelijk ern stig ziek is en niet alleen aan een maag- stoornis lijdt, zoals in de officiële mede delingen te lezen was. De directeur van liet Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid, dr. Hendriks, heeft gisteren de door hem samengestelde bouwnota 1962 aan ver tegenwoordigers van diverse sectoren uit het bedrijfsleven aangeboden. De voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer Nelissen, en nog enkele andere vooraanstaande figuren op het gebied van de bouwnijverheid, ontvingen de eerste exemplaren van deze uiterst lijvige nota. De heer Nelissen bleek zeer verheugd over deze eerste analyse van de bouw markt. Het moderne bedrijfsbeheer be rust op planning, zei hij. In het hedendaags bouwbedrijf had men tot nog toe weinig of geen inzicht in de toekomstige ontwikkeling en de werkgelegenheid. Daardoor ontstonden onoplosbare raadsels op het gebied van nieuwe investeringen. Blijft het onder zoek gehandhaafd, dan zal het bouw bedrijf met deze nota als basis een aan- HET TIJDPERK der internationale t.v.- reclame is aangebroken: tenminste zes internationaal georiënteerde reclamebu reaus hebben interesse om via de Tel star reclame naar Europa te relay eren. De Verenigde Staten lanceren vandaag een nieuwe communicatie-satelliet, die Relay wordt genoemd. NABIJ KLERKSDORP, op ongeveer 120 km ten zuidoosten van Johannesburg, heeft zich een inzakking voorgedaan in een goudmijn. Tenminste 5 mensen zijn om het leven gekomen toen een gebouw voor een groot deel in de grond weg zakte. De waarschijnlijke oorzaak is het instorten van een mijngang, die onder het gebouw ligt. AAN HET défilé langs de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk in Delft, dat maandagochtend werd hervat, wordt nog steeds door vele belangstellenden deelgenomen. Naar schatting zijn er thans al tussen de dertig- en veertigdui zend mensen langs de grafkelder ge trokken. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond I 23.15 uur: I Wisselende bewolking met enkele buien, sommige met hagel of natte 2 sneeuw. In het binnenland overwe- l gend matige, aan de kust tijdelijk 2 krachtige noordwestelijke tot noorde- j Bjke wind. Iets lagere middagtempe- raturen. Verwachting van Ukkel: Zwaar be- S wolkt en regen. Hier en daar stof- hagelbuien. Maximumtemperaturen l van 04 graden. Op de wegen in de 2 l Ardennen plaatselijk kans op ijzel- 2 vlekken. 2 Vandaag: zon onder 16.28 uur. Maan 2 op 18.48 uur. Morgen: zon op 8.40 uur. Maan onder 11.10 uur. zienlijk breder inzicht in de vraagstuk ken hebben. De nota behelst een opgave van de evenwichtsvoorwaarden, waarbij een optimale bouwproduktie kan worden verkregen. Ook andere sprekers gaven als hun mening, dat de nota precies geeft waar op de bouwwereld zat te wachten, o.a. een nauwkeurige prognose voor de eer ste tientallen jaren. De heer In 't Veld wees op de nood zakelijkheid van wetenschappelijk on derzoek met betrekking tot de woning bouw en de krotopruiming. In de nota wordt o.m. gesteld dat bij voortschrijdende woningbehoefte in de eerstkomende veertig jaar ongeveer twee en een half miljoen woningen zul len moeten worden gebouwd. Opheffing van het woningtekort in 1970 betekent dat tot dan geen tienduizend krotten per jaar zullen kunnen worden vervan gen. De paus vertelde op zijn ongedwongen manier dat de pelgrims wel zouden heb ben gehoord van zijn ziekte. Hij voegde sraan toe: „Maar u kunt ook zien dat wij op zijn en deze audiëntie verlenen. U kunt ook zien dat onze gedachten hel der zijn en dat wij kunnen spreken". Hij sprak gedurende twintig minuten. „Vanochtend", zo zei hij, „hebben wij in onze privékapel de H. Mis opgedra gen en God gedankt, dat de eerste zit tingsperiode van het Concilie zo goed is verlopen. Hij had tijdens de H. Mis ook bijzonder aan de bisschoppen gedacht, die nu weer in hun diocesen terug zijn. Hij vertelde verder, wat de komende ne gen maanden nog allemaal gebeuren moet en sprak toen evenals in de toe spraak waarmee hij de eerste zittingspe riode besloot, als zijn verwachting uit, dat hij of zijn opvolger het Concilie op Kerstmis 1963 zou kunnen sluiten. „Ik hoop het einde van het Concilie te mogen meemaken, maar als ik dan niet meer in leven ben, dan hoop ik, dat God mij een goede plaats bereid heeft' zeide hij. De 81-jarige opperherder sprak over de mogelijkheid van een spoedige dood met een lachend gezicht, dat echter dui delijke sporen van ziekte vertoonde en zeer bleek was. Voor hij aan het einde van de audiën tie zijn zegen gaf, vroeg hij met duide lijke stem: „Hebt u me verstaan?" De paus zag er zeer moe en lijdend uit, maar was even levendig als altijd. Hij kwam te voet van zijn appartementen naar de audiëntiezaal en besteeg zonder hulp de treden naar zijn zetel. De Westelijke mogendheden zijn overeengekomen diplomatiek initiatief voor een Oost-Westconferentie op te- schorten, omdat onzekerheid bestaat over Ruslands bedoelingen. De Ameri kaanse en Britse ministers van buiten landse zaken, Dean Rusk en lord Ho me, vinden, dat men zich niet hals over kop met Rusland in onderhandelingen moet storten over een regeling van het Berlijnse probleem. Frankrijk blijkt afzijdig staan tegen over het denkbeeld van overleg met de Russen en ook Duitsland voelt er niet veel voor. Dit is het laatste grote wapenfeit uit de wedstrijd FeijenoordVasas. Kekesi ligt op de grond. Hij frekt de hal, die tegen de deklat springt. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer is in grote meer derheid van oordeel, dat het ministerie van O. K. en W. regelend dient op te treden bij de eventuele invoering van de vijfdaagse schoolweek. De Kamer stelde zich gisteren by de begrotings behandeling van O. K. en W. gereser veerd op tegenover de conclusie van de commissie-vijfdaagse schoolweek, dat de invoering van een vrye zaterdag aan de schoolbesturen overgelaten dient te wor den. Het is een probleem, zuchtte mi nister Cals (O. K. en W.), als we de za terdag niet inhalen dreigt er gevaar voor het peil van het onderwijs, wor den de uren wel ingehaald dan is er door overlading ook gevaar voor het onderwijs. Mr. Cals beloofde mee te zullen wer ken aan verdere studie over dit pro bleem. Nadere studie bleek ook nodig ten aanzien van de vakantiespreiding Het gewone boerenverstand zegt dat de vakanties gespreid behoren te worden, constateerde staatssecretaris prof. Jans sen (O. K. en W.). Hoe dat nu precies zou moeten gebeuren wist hij nog niet. Aan iedere voorgestelde verandering zag hij bezwaren kleven. De Kamer heeft gisteren in één dag een record de begroting van O. K. en W. afgehandeld. Dat kon omdat deze begroting tevoren in openbare commissievergadering is voorbehandeld. De plenaire begrotingsbehandeling had weinig meer om het lijf. Knelpunten in het onderwijs werden hooguit aangestipt. Minister Cals sprak van een „racebehan deling". Voor minister Cals, die in het volgend kabinet niet op O. K. en W. wenst terug te keren, was het de laatste begrotings behandeling. Verscheidene afgevaardig den zagen hierin aanleiding de bewinds man nog eens te danken voor het vele belangrijke werk op het gebied van de onderwijswetgeving, dat hij in zijn tien jarig ministerschap tot stand heeft ge bracht. Een opbouwend, vooruitstrevend beleid, prees ook Mammoettegenstander dr. Tilanus (C.H.U.). Minister Cals is niet van plan de laat ste maanden van zijn ministerschap op zijn lauweren te gaan rusten. In de ko mende weken zal hij nog liefst veertien wetsontwerpen indienen. Daarnaast wordt nog gewerkt aan allerlei andere <aken zoals (in het kader van de her ziening van het academisch statuut) aan een beperking van de studieduur bij het wetenschappelijk onderwijs. DE EERSTE atoom-onderzeeboot van de Britse marine, de drieduizend ton me tende „Dreadnought", heeft woensdag voor de kust van Lancashire een proef vaart gemaakt. De Dreadnought had haar gehele bemanning, bestaande uit 11 officieren, 77 bemanningsleden en 20 te-chnici van Vickers-Armstrong (de bouwers van het schip) aan boord. DE ZWITSERSE Raad van Staten (se naat) heeft woensdag zijn goedkeuring gehecht aan toetreding van Zwitserland tot de Raad van Europa. De stemver houding was 32 voor en 7 tegen. De Na tionale Raad (Tweede Kamer) had dins dag met 142 tegen 15 stemmen zijn in stemming betuigd. FOKKER HEEFT tot nu toe 137 Friend shipvliegtuigen verkocht. De kans be staat dat dit aantal voor eind 1962 nog zal stijgen. (Van onze parlementaire redactie) Het ministerie van O. K. en W. is niet bereid te wijken voor het dreigement van zestig classici (negentig procent van het benodigde aantal gecommitteerden in het Grieks en Latijn), dat zij niet aan de eindexamens van het volgend jaar zullen meewerken als de nieuwe eind examenregeling niet in de door hen ge wenste zin herzien wordt. Na een gesprek met een delegatie van de „bezwaarde" gecommitteerden zijn minister Cals en staatssecretaris Jans sen op hun standpunt blijven staan. Alle bezwaarden hebben nu een brief gekre gen van de minister, waarin deze zijn argumenten voor de nieuwe, verkorte eindexamenregeling nog eens uiteenzet. In de brief wordt een beipep op de betrokkenen gedaan om alsnog hun be zwaren te laten varen. Gebeurt dit niet dan zullen verderstrekkende maatrege len nodig zijn, verklaarde prof. Janssen gisteren in de Tweede Kamer. De „tijdelijke" verkorting van de eind examens wil O. K. en W. dus onverkort handhaven. Rinus Bennars, de Bergenaar, is de held van de Hel van Deurne. In de tiende minuut van de twee de helft, nam hij, achter zijn voor hoede opererend, de bal in een mes scherpe sprint mee- Zijn schot was een beulenschot. Terwijl het net nog opbolde, vlo gen dertig-, neen veertigduizend Rotterdammers elkaar om de hals. In de avondlucht schalde uit tien duizenden kelen het vermaarde clublied: „Hand in hand, kamera den De Belgische muzikanten steunden het Hollandse legioen. Met nimmer afla tende geestdrift bliezen zij zich de wan gen bol aan het „Geen woorden maar iaden". Het laatste fluitsignaal was nog maar nauwelijks te horen De „Hel van Deurne" was door Feyen- oord getransformeerd in een thuiswed strijd. Vergeten was het leed van de kilome terslange verkeersopstoppingen die aan de wedstrijd vooraf waren gegaan. Vergeten de spijt en ergernis over ge miste kansen. Feyenoord won met 10 van Vasas en zal in de kwartfinales om de Europa- Cup Reims ontmoeten. Was het een wonder, dat juist als de „Hel van Deurne" Antwerpen gis terenavond puur Rotterdams was? Over die kleine aardverschuiving der havensteden, de wedstrijd en de entou rage vindt de lezer een uitvoerige re portage op onze sportpagina. (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Scholten (O. K. en W.) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering de Nozema (Ned. Omroep Zendermaatschappij) ver lof heeft verleend om te beginnen met de bouw van het derde F.M.-net. Met de aanleg van dit derde radionet zal 2,5 a 3 jaar gemoeid zyn. Het tweede t.v.- net kan in het voorjaar van 1964 van De rechtbank in Amsterdam heeft gis teren de 23-jarige kelner Freek H., die op 14 juli in de woning van souteneur Bobbie D. aan de Fagelstraat in Amster dam zich aan een 32-jarige gescheiden vrouw zou hebben vergrepen en haar hebben mishandeld, vrijgesproken. Er was tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest geëist. Het ging om het eerste aanran- dingsgeval in deze woning aan de Fa gelstraat, dat pas bekend werd nadat zes weken later de mishandeling en ver krachting van een 17-jarig Hilversums meisje in dezelfde woning aan het licht was gekomen. In tegenstelling tot deze tweede zaak ging de eerste vrouw ge heel vrijwillig me<e naar de woning aan de Fagelstraat. Zij zou zich tegen de mishandeling en aanranding niet hebben verzet uit angst voor represaille. start gaan. Het zal echter wel tot eind 1965 begin 1966 duren voordat men in alle delen van het land de tweede t.v.- zender kan ontvangen. De tweede t.v.-zender komt, zoals be kend bij IJsselstein. De zender krijgt een bereik van 70 a 80 km. Dit betekent dat men in het westen de kust kan be reiken, in het zuiden Breda en Tilburg en in het oosten Arnhem. Na de bouw van het station IJsselstein wordt de voor het tweede net benodigde apparatuur aangebracht op de steunzenders vari Smeelde (in 1964) en Roermond, Goes en Markelo (in 1965). Dan zullen er nog wel enkele andere plekken „opgevuld" moeten worden, zodat het wel 1966 zal worden voordat het tweede t.v.-net in geheel Nederland ontvangen k&n wor den. De zender gaat uitzenden op een band waarmee nog geen ervaring is op gedaan. Verrassingen zijn dus niet uit gesloten, waarschuwde de staatssecre taris. Over het gebruik van het derde ra dionet is nog geen beslissing genomen. Als we daarop wachten zou er nog ge ruime tijd voorbijgaan voordat we het derde net zouden kunnen bestellen, zei mr. Scholten. De financiering moet ook nog geregeld worden. Advertenties) Door de n.v. Koninklijke Begeer te Voorschoten wordt een erepenning ge slagen, gewijd aan koningin Wilhel- mina. De voorzijde van de penning, welke op deze foto wordt getoond, is gemodelleerd door de beeldhouwer J. C. Hekman. De keerzijde toont een kort vers van Guillaume van der Grift: „Een majesteit Van hogerhand Vond haar bereid Tot heil van 't land". De legpenningen worden geslagen in goud (18,5 en 25 mm in doorsnede), in zilver (25 mm) en brons (40 en 70 mm) Premier Kroest jev van de Sov jet-Unie heeft gisteren in een be langrijke politieke redevoering in het Kremlin het Zuidslavische staatshoofd Tito aan de borst ge- Irukt en Peking onherroepelijk verstoten. Zijn Chinese critici moeten thans verder dan ooit van kameraad Kroestjev afstaan, om dat hij hen heeft beschuldigd van een opruiende houding in de Cu baanse crisis. Tito bevond zich onder de toehoor ders, toen Kroestjev te verstaan gaf, dat communistisch China een groter gevaar vormde voor de communisti sche gedachte dan Zuid-Slavië ooit was geweest. Die forse stap in de richting van een open breuk tussen Moskou en Peking betekent in feite dat Mao Tse Toeng nu openlyk de plaats overneemt van Tito aan het hoofd van de communistische zwarte lijst. Kroestjev zei in zijn scherp gestelde toespraak, dat het verloop van de Cu baanse crisis duidelijk had aangetoond, dat het grootste gevaar voor het com munistische kamp dreigde uit de „hoek der dogmatici" een term die evenals „vrienden van Albanië" ge bruikt wordt om de communistisch- Chinese bewindhebbers aan te duiden. „De Zuidslavische communisten ge droegen zich correct tijdens de crisis periode die wij hebben doorgemaakt", aldus de Russische premier, „terwijl de dogmatici, die voorgeven trouwe volgelingen van Marx en Lenin te zijn, een opruiende houding hebben aange nomen". Kroestjev ging zelfs zover, dat hij „deze dogmatici" pogingen verweet een open strijd tussen Amerika en zijn land uit te lokken. Hij weerlegde de Chinese kritiek op zijn milde houding inzake Cuba, waar in Amerika een „tijger van boidpa- pier" werd genoemd. „Denk er wel om", zei Kroestjev, „die tijger heeft nucleaire tanden". Kroestjev brak tevens de ban die sedert 1948 op Zuid-Slavië had gerust, een politieke verschuiving die hij maanden geleden reeds voorbereidde met verkennende besprekingen in de satellietlanden. Hij noemde Zuid-Slavië nu een so cialistisch land. Kroestjev die zich even tevoren in het partijparlement bijzonder denigre rend over de Westduitse bondskanse lier Adenauer had uitgelaten „wij hebben onze raketten van Cuba terug getrokken. maar er een partijtje voor u bewaard" vroeg zich af- waarom Albanië en communistisch-China toch „dezelfde doelen nastreven als Ade nauer". Over de verhouding tussen Albanië en communistisch China zei hij het vol gende: „Iemand heeft Albanië dat lui de schreeuwen geleerd. Zinloos ge schreeuw van mensen die gek zijn ge worden en bitter zijn over het vermij den van een thermonucleaire oorlog die miljoenen het leven zou hebben gekost". „Indien het Westen geen algemeen vredesverdrag wil tekenen", zo zei hij, „zullen wij de aparte overeenkomst met de D.D.R. sluiten". Kroestjev noemde echter ook nu weer geen limiet. vol aromatisch dubbel veredeld Goed nieuws! Gestegen verbruik., blijvende prijsverlaging.Grootpak f2.20

de Stem | 1962 | | pagina 1