Ford brengt de Mustang - een 1,5 liter sport - Aan Broenei-opstand loopt af Geylons premier ook naar Peking DE soep tit XD Voor 1963 vier nieuwe CHEVROLET -series SIMCA verschijnt met model 1500 (80 pk-150 k.) F ederatie iin gevaar Protest tegen literatuur- beleid van Ned. overheid omburg Amerikanen voelen weinig voor uitruil Mindssenty BANKBOEKJES Steeds sneller bij General M Dichte mist groot licht - soep Grote produktie „Dauphientjes" Nieuwe toekomst voor diesels in t kort GIJZELAARS VRIJGELATEN Y ergissingsoorlog onmogelijk maken Katanga Oe Thant bereidt economische sancties voor 65 schrijvers voelen zich gegriefd BEURS VAN AMSTERDAM Juwelendiefstal in Brussel Meeste affaire in A.K. U.-hoek Maak meer rente van Uw geld 6 10 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 Ford is ook bezig sportwagens in Europese stijl te bouwen. Kort geleden werd de „Mustang" ge presenteerd een serieuze uit daging van beroemde Europe anen, zoals Austin Healey 3000, Triumph TR4, Porsche 1600 Su per, MG, Sunbeam, Alfa Romeo e.a., die in de V.S. zeer populair zjjn geworden. De Mustang heeft een 1,5 liter motor (een compacte V4), die 106 pk levert en een top snelheid van ruim 180 km per uur heeft. De motor is „midscheeps" geplaatst, d.w.z. achter de bestuurder maar J vóór de achteras. De nO Mnstang is opvallend onconventioneel voor een Amerikaan. Het gewicht (leeg 680 kg) is slechts de helft van een normale Ameri- jJ/al kaanse sport en nog ■«(li aanzienlijk lichter dan vele Europese concur renten. De wielbasis is 2-8 6 cm en de totale lengte 391.2 cm. De voorruit is laag en licht gebogen om de luchtstroom over het hoofd van de bestuurder te leiden. De koplampen en de nummerplaat kunnen worden „opgevouwen" in de gestroomlijnde neus. De cockpit ziet er functioneel uit. Het dasboard bestaat uit vijf ronde meters, ook een toerenteller, die hoog rijn geplaceerd, zodat de bestuurder ze gemakkelijk kan aflezen. De zetels, van het ideale vliegtuigtype, hebben ingebouwde veiligheidsgordels. Ze zijn op schouderhoogte gestopt en hebben- een hoofdsteun. De Mustang is opmer kelijk „plat"; slechts één meter hoog. De motorkap ligt 73 cm boven de grond. De Mustang is in feite de eer ste Amerikaanse sport, die in de popu laire Europese sportklasse valt. (Advertentie) van de Mustang ziet er functioneel uit. Na VW is de Dauphine vermoedelijk de meest verkochte auto in de wereld. Van maart 1956 tot september 1962 werden ruim één miljoen Dauphines geëxporteerd, waarvan 252.000 naar de V.S.. 24000 naar Canada, 39000 naar Argentinië, 16000 naar Brazilië. Naar Duitsland gingen 113000, Beneluxlanden 95000, Italië 63000, Engeland 55000. Spanje 52000, Scandinavië 42000 en Zwitserland 26000. De Dauphine zet zijn mars voort, maar hij heeft nu van huis uit concurrentie gekregen van de nieuwe R 8, die de Renault-traditie in de kleine klasse voortzet en intussen veel furore maakt, niet op de laatste plaats in Frankrijk zelf. Voor 1963 presenteert Chevrolet vier verschillende series nieuwe wagens, namelijk Chevrolet, Chevy II, Corvair en Corvette „Sting Ray", d.w.z. 32 modellen, waarvan met de levering in Nederland reeds werd begonnen. Hoewel op het eerste gezicht de 1963 Chevrolets uiterlijk niet sterk blijken af te wijken van de vorige modellen, dit geldt uiteraard niet voor de geheel nieuwe Corvette „Sting Ray", brengen de nieuwe carrosserieën toch een aan tal wijzigingen, in het bijzonder op de „grote" Chevrolet Deze modellen kregen ondermeer een gewijzigde voorruit met rechte stijlen en vertonen tevens een geheel nieuwe vormgeving van de flanken, welke zich door een strakke uitvoering en eenvoudige sierstrip kenmerkt. Op de Chevy Il-modellen, welke een Dat Simca het komende voorjaar een nieuw model met een 1.5 liter motor presenteert is reeds een publiek geheim. Het maximum vermogen zal circa 80 pk en de topsnelheid 150 km/u z^n. De nieuwe Simca heeft een carrosserie, die hier en daar aan die van de Peu geot 404 doet denken. Extreem zijn de lijnen in elk geval niet. Wel krijgt de nieuwe Simca grote ruiten. Of hij de Aronde-serie, die al een hele tijd zonder ingrijpende ver anderingen meeloopt, zal vervangen, is nog niet helemaal duidelijk. Daaren tegen ligt het wel voor de hand dat de anderhalve liter de opvolger zal zijn van de Vedette-serie (Chambord, Beaulieu). De laatste maanden hebben de fabrieken in Poissy zich vrijwel geheel geconcentreerd op de Simca 1000 en enigszins op de Ariane. De grote wagens met V8-motor zijn reeds lange tijd uit de produktie. Het is niet on mogelijk, dat de fabriek nog eens uit komt met een nieuwe zescilinder, maar het ligt meer in de lijn dat de 1.5 liter eerst op de been wordt geholpen. Overigens presenteert Simca in de loop van januari een vereenvoudigde en goedkopere uitgave van de Simca 1000. In de inmiddels uitgebroken prij zenoorlog wil Simca niet achterblijven. De fabriek heeft met de „1000" reeds een scherp schot afgevuurd en het is nu zaak dit type concurrentie-sterk te houden. nieuwe grille kregen, werd overigens de sierlijst iets gewijzigd, doch even eens eenvoudig gehouden. De Corvair behoudt zijn geslaagde zuivere vormgeving, voor 1963 geken merkt door kleine veranderingen in de sierlijsten en ornamenten. Op technisch gebied is de belangrijk ste verandering een geheel nieuwe 6- eilinder motor voor de „grote" Che- vrolet-modellen. Deze nieuwe kopklep- per van 3,77 liter met ultra korte slag ontwikkelt 142 rem-pk en is tevens krachtiger en 23 pet. lichter dan de vorige 6-cilinder motor. Zijn krukas is zevenmaal gelagerd. Verdere interessante perfectionerin gen: de Chevrolet '63 heeft nu rem men, die bij elk achteruitrijden auto matisch worden bijgesteld, knaldempers van langere levensduur, een nieuwe autokachel, die nauwkeuriger kan wor den geregeld. Bovendien worden nu, als autoradio, transistortoestellen ge monteerd, die onmiddellijk beginnen te werken. Zoals trouwens op alle Amerikaanse GM-modellen, wordt de stroom thans door een „Delcotron" wisselstroom dynamo met transistors geleverd, wel ke lichter en meer compact is en tevens bij lage toerentallen een betere bijlading verzorgt dan een gelijkstroom dynamo. De talrijke Chevy II en Corvair-mo- dellen brengen gelijksoortige perfec tioneringen wat betreft remmen, uit laatsysteem, autoradio's, enz. Bovendien werd de bedrijfszuinigheid van de 4-eilinder motor van de Chevy II nog verbeterd en werden ook verbeterin gen toegepast bij de voortrein-uitlijning en de „flat six"-motor van de Corvair. De 1963 Corvette „Sting Ray", welke de Amerikaanse kleuren verdedigt op het sportwagengebied, is een totaal nieuwe creatie. De nieuwe Chevrolet sportwagen bestaat in twee versies, namelijk: een convertible met afneem bare „hard-top" en een gesloten coupé. Hun spectaculaire carrosserie van ver sterkt plastic heeft een uiterst aëro dynamische lijn. Het chassis is van een geheel nieuwe constructie, waarvan de torsiestijfte 50 pet. hoger ligt dan van het vorige chassisraam en een nieuwe wielophanging met vier onafhankelijk geveerde wielen. General Motors gaat zich steeds meer voor snelle sportwagens interesseren. De nieuwste aanwinst is een prototype van een Gran Turismo-wagen, die ge deeltelijk is geconstrueerd uit delen van de Chevrolet Corvair Monza, met A 1/ffill 1 Pil LIJS motor achterin. De nieuwe experimentele wagen wordt aangeduid als de XP-777. Onder de kap ligt een tot ongeveer 220 pk opge voerde Corvair-motor, geplaatst vóór de achteras. In de Corvair ligt nij achter deze as. De XP-777 heeft schijf remmen op alle wielen. Deze GT-wagen heeft een bliksemsnelle acceleratie: in vijf seconden tot 100 km per uur. De achterruit van de XP 777 is smal en hoog en voorzien van verstelbare ja loezieën. Het is niet bekend wanneer de nieuwe sportwagen in produktie zal komen. De prijs zal ergens tussen 20 en 30 mille komen te liggen, maar het betreft hier dan ook een zeer ex clusief model. De wagen is zeer laag en hij heeft een lange, afhellende neus. De achterpartij is „gekortwiekt" en lijkt wel iets op het bekende Jaguar „E" en het Albarth 1000-type. Alleen met GROOT LICHT bent U overdag ZICHTBAAR IN DE MIST Zijn Uw hoplichten L. poec/ afgesteld? [r ITIanwbI Zelfs bij zeer dichte mist zijn er nog vele auto-, motor- en scooter rijders, die denken dat het ont- steken van de stadslichten voldoende is. Zij spelen met hun leven en dat van hun medeweggebruikers, zegt de ANWB. Als het zicht minder dan 200 m is moet overdag met groot licht worden gereden, dus niet met stadslichten! Ook het langzame verkeer doet er goed aan onder deze weersomstan digheden de voertuigverlichting te laten branden, adviseert de ANWB. Het gaat om gezien te worden! De dieselmotor komt er bij personen wagens aardig in. In de zware midden klasse kunnen we o.a. een keuze maken tussen een Mercedes-D en Peugeot-D en dit jaar is bijvoorbeeld de Austin 60 Camhridge ook met een dieselmotor uitgerust. Deze maand presenteerde het auto mobielbedrijf „Calland" in Arnhem de „Scaldia" met Perkins-dieselmotor een Belgische uitvoering van de Rus sische Moskowitch die 7990 kost. Hiermee komt het dieseltype in een redelijke prijsklasse en tegelijk in een kleine middenklasser. Intussen bereikte ons het nieuws, dat er ook wordt ge werkt aan een Hillman met diesel motor. Perkins heeft voor de Super Minx Sedan een 1.6 liter diesel ge maakt, die 43 pk levert. Volgens de berichten heeft deze krachtbron een taai klimvermogen en hij zou tamelijk geruisloos zijn. Het lijkt er dus op, dat de diesels een nieuwe toekomst tegemoet gaan. Ze zijn aangepast en geperfectioneerd. De dieselachtige" trekken zijn bijgeschaafd en geculti veerd. In januari zullen we enkele personenwagens met D-motor beproe ven en er uitvoerig op terugkomen. sjc Van de 40 miljoen gezinnen in de V.S. heeft 75 pet. een wagen en 18 pet. heeft er twee. Een Engelse arts, dr. Camps, heeft alle voetgangers aangeraden een helm te gaan dragen in het verkeer. De meeste slachtoffers onder de voetgan gers blijken namelijk verwondingen aan het hoofd te hebben gekregen. Zwitserland importeerde geduren de de eerste negen maanden van dit jaar 118571 automobielen, waaronder 105.940 personenwagens. Vorig jaar waren de overeenkomstige cijfers 99206 en 89392 (zelfde periode). Het andere neutrale land Zweden registreerde tot 1 oktober 141.909 personenwagens, waaronder 32113 Volvo's en 18856 Saabs. In een Zwitsers blad lezen we, dat de nieuwe BMW 1500, die binnenkort eindelijk ook in ons land wordt gele verd, (hij werd reeds op de auto-ten- toonstelling 1961 in Frankfort getoond) fr. 13.500 gaat kosten Om enkele ver gelijkingen te maken: de Peugot 404 kost in Zwitserland fr. 10700, de Fiat 1800 B fr. 11150, Fiat 2300 fr. 12950. In München is meegedeeld, dat de gehele produktie 1963 van de „1500" reeds „uitverkocht" is. Er is niet bij gezegd hoe groot dit aantal is. De tienduizendste Opel Kadett heeft de lopende band verlaten. De Opel Kadett is de jongste bijdrage van General Motors in de categorie van middelgrote personenwagens, dit zijn wagens met een cilinderinhoud van 1000 cc. De wagen heeft twee portie ren en biedt ruimte aan vier inzit tenden. Onder de motorkap bevindt zich een watergekoelde motor van 40 paardekracht. De produktie van de Opel Kadett is pas in oktober begonnen. LICHT-ZACHT-WARM-SOEP EL DE DUIKERSPLOEG van de Koninklij ke Marine uit Den Helder heeft giste renmiddag om twee uur het zoeken naar „zwarte Jeanne" gestaakt. Het afzoeken heeft geen enkel aanknopingspunt opge leverd. Het was een grondig onderzoek. Er kwamen zelfs sleepnetten aan te pas. Tien a twaalf rechercheurs van het bu reau Overtoom zijn nog dagelijks bezig met het controleren van de talrijke tips van burgers. De Verenigde Staten willen de rebellenleider sjeik Azahari beslist geen visum verstrekken om naar Amerika te komen. Zodoende heeft Azahari een telegram gericht toe Oe-Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, waarin hij hem om een uitnodiging ver zoekt. In dit telegram laat Azaha ri Oe Thant weten, dat hij zichzeif tot eerste minister van Noord-Bor- neo heeft uitgeroepen. Azahari heeft gisteren overigens ge dreigd met militaire hulp van buitenaf. Hij ontkende ten stelligste dat de Phi- lippijnen of Indonesië bij de opstand be trokken waren. Tevens deelde hij mee, dat de sultan van Broenei zich in han den van de opstandelingen bevindt en hij daagde de Engelsen uit om te bewij zen, dat de man nog aan het bewind zou zijn en de opstand tracht te onderdruk ken. Bij de opening van een academie voor de journalisten in Djakarta heeft Ruslan Abdulgani, de Indone sische minister van voorlichting, te kennen gegeven, dat het de taak van de Indonesische pers is het volk van Broenei te helpen. „Hun strijd voor onafhankelijkheid is even nobel als de taak die wij hadden tijdens onze gewapende opstand tegen de Neder landers". Uit berichten uii Engelse bron blijkt, dat de Britse troepen diverse steden nebben heroverd. Het politiebureau na bij Seria is thans veroverd door Schotse Hooglanders en Ghurka's. De 20 gijze laars zijn ongedeerd. De rebellentroepen in het sultanaat zouden door de regeringstroepen meer en meer in het nauw worden gebracht en het ziet er naar uit, dat de vyf da gen geleden begonnen opstand aan het doodlopen is. Het totaal aantal doden van regerings zijde bedraagt tot nu toe zeven en er zijn 25 gewonden. Zeshonderd leden van de Kajan- en Kenja-stammen hebben zich rondom de plaats Koeala Belait ont plooid om te voorkomen dat de rebellen troepen in die stad naar het binnenland kunnen terugtrekken. Deze krijgers, die vroeger aan koppensnellen deden, staan volledig achter de regeringstroepen. Piloten van regeringsvliegtuigen, die over het gebied van Siboeti dicht bij de oliestad Miri gevlogen hebben, consta teerden, dat de bazaar van de stad nog in handen van de rebellen was en dat een Indonesische vlag boven een gou vernementsgebouw wapperde. Engeland heeft tot nu toe 2000 militairen naar Broenei gedirigeerd. Graaf van Selkirk, de Britse hoge» commissaris voor Z.O.-Azië, is de me ning toegedaan dat aan de opstand de ruggegraat is ontnomen, maar dat om de bossen nog genoeg te doen was. Maar verwarring en desertie schijnen de re bellentroepen te zijn binnengeslopen. Onder politici en organisaties in Brits- Borneo wordt intussen druk opruiming gehouden; twee Chinese dagbladen is een verschijningsverbod opgelegd. De opstandelingen in Broenei hebben 120 employés vrijgelaten, die als gijze laars waren gevangen genomen. Allen verkeerden in goede welstand. Onder hen zijn o m. twee Nederlanders, de 36- jarige J. W. Bloemendal en de even oude G. Bomhof. De afgevaardigden van de zes niet-verbonden Afrikaanse en Aziatische landen die op Ceylon besprekingen voeren over het Chi nees-Indische grengeschil, hebben, zoals wel verwacht werd, overeen stemming bereikt over de midde len om India en China aan de con ferentietafel te brengen. Besloten werd dat de premier van Ceylon, mevrouw Bandaranaike, behalve naar New Delhi, ook naar Peking zal gaan om te trachten India en China aan de onderhandelingstafel te brengen. De conferentie bereikte overeenstem ming over aan beide partijen voor te leggen suggesties. De aard hiervan werd echter niet bekendgemaakt. Nehroe blijft attent Premier Nehroe van India heeft gis teren tijdens een bijeenkomst van de se naat meegedeeld, dat ten zuiden van de in Chinese handen zijnde stad Bomdila op het ogenblik grote eenheden van het communistisch Chinese leger worden ge concentreerd. op vrij korte afstand van de dichtbevolkte vlakte van Assam, die vermoedelijk het volgende doelwit van de Chinezen is. De Verenigde Staten hebben er woens dag bij de gedelegeerden van de ontwa peningsconferentie te Genève op aange drongen een Amerikaans voorstel te aanvaarden, dat inhoudt het uitbreken van een oorlog bij vergissing of door beoordelingsfouten onmogelijk te ma ken. De Amerikaanse vertegenwoordiger. Arthur H. Dean, verklaarde dat het voorstel een lijst bevat van 17 manieren, waarop een oorlog vermeden zou kun nen worden. Hij drong er bij de afge vaardigden van de conferentie van 17 landen op aan werkgroepen te vormen om het voorstel in studie te nemen. Premier Nehroe zei er rekening mee te houden, dat de Chinese troepencon centratie deel uitmaakt van de voorbe reidingen voor de beloofde Chinese te rugtocht. Maar enkele hooggeplaatste zegslieden gaven te verstaan, dat de re gering de mogelijkheid van een nieuwe Chinese aanval niet uitsluit. Nehroe deelde voorts mede, dat aan Indiase zijde de voorlopige verliescij fers tot dusver zijn: 197 doden, 291 ge wonden, 927 man in krijgsgevangenschap en 5174 vermisten. In totaal 12.161 man hebben zich, meest op eigen gelegenheid, weten te bevrijden uit de Chinese om singeling en hebben de Indiase linies bereikt. In de senaat heeft Nehroe verder la ten doorschemeren, dat zijn regering bevel tot nieuwe acties van het leger zal geven, indien het belang van India daarmee gediend wordt. Oe Thant, de secretaris-generaal van de V.N., heeft de belangrijkste afnemers van koper en kobalt uit Katanga ge vraagd mee te willen werken aan een boycot tegen dit gebied. Hij wil hier mee president Tsjombe dwingen de af scheiding van Kongo ongedaan te ma ken. Het ingrijpen van Oe Thant valt sa men met het debat in de begrotings commissie van de UNO over de bekosti ging van het UNO-optreden in Kongo, waarvoor Rusland, Frankrijk, Zuid-Afri- ka en nog enige landen niet wensen te betalen. Amerika heeft een resolutie in gediend, waarin de algemene vergade ring wordt aanbevolen zich aan te slui ten bij de adviserende uitspraak van de wereldrechtbank in Den Haag, dat alle leden verplicht kunnen worden mee te betalen aan deze vredelievende acties van de V.N. Rusland heeft deze resolutie gekwali ficeerd als een poging van Amerika om onschuldige landen te dwingen te beta len voor kolonialistische roof. De Belgische minister van buitenland se zaken heeft verklaard, dat een even tueel V.N.-offensief tegen Katanga, de zaak alleen maar gevaarlijker kan ma ken. Vijfenzestig Nederlandse schrijvers, die het tot nu toe door de overheid ge voerde literatuurbeleid „in hoge mate anvoldoende vinden", hebben besloten zich van alle activiteit gedurende de boekenweek 1963 te onthouden. Zij zul len niet deelnemen aan enige manifes tatie in deze week, zoals de boekenmarkt en het schrijversbal. Ook zullen zij geen lezingen houden. In een circulaire delen de 65 literato ren een en ander mede. De schrijvers vestigen er met nadruk de aandacht op dat deze „eerste symbolische daad" niet gericht is tegen de uitgeverij en boek handel. Andere maatregelen, die zich rechtstreeks richten tegen het litera tuurbeleid van de overheid zijn in voor bereiding. aldus de circulaire. Een in kringen van de Verenigde Na ties circulerend onofficieel plan de Hon gaarse primaat, kardinaal Josef Minds- zenty, die asiel geniet in de Amerikaanse ambassade te Boedapest, toestemming te geven naar het buitenland te gaan als de Amerikanen hun beschuldigingen tegen de regering Kadar laten vallen is door Amerikaanse diplomaten met zeer weinig enthousiasme ontvangen. Het Vaticaan liet gisteren weten, dat het ook weinig heil in de uitruil van de kardinaal ziet. Proefballon De berichten, die de Hongaren ver spreid hadden als proefballon om de Amerikaanse reacties te peilen hielden ook de vrijlating in van de twintig laat ste politieke gevangenen, die in Hon garije nog sinds de opstand vastgehouden worden. De Hongaren stelden als Amerikaanse tegenprestatie voor, dat de Amerikaanse vertegenwoordiging bij de V.N. zich zou onthouden van stemming in de algemene vergadering als een nieuwe veroordeling van Hongarije voorgesteld zou worden. Zo'n veroordeling zou gepaard gaan met een commissie van onderzoek van de V N., die de toestand in Hongarije zou moeten onderzoeken. De betrekkingen tussen Hongarije en Amerika zijn sinds de Hongaarse opstand zeer koel geweest. Geen gijzelaar De reden voor de Amerikaanse afwij zing van de Hongaarse suggesties is, dat de kardinaal Hongarije niet wil ver laten. Ook het Vaticaan vindt, dat hij in zijn land moet blijven om het heil van de r.-k. gelovigen te verzorgen. Het voelt er weinig voor de kardinaal te laten gebruiken als gijzelaar in de koude oorlog. De kardinaal werd in 1945 door de pro-Duitse Hongaarse regering gevangen gezet. Later werd hij door de commu nistische regering opnieuw gevangen genomen. Hij kreeg levenslang wegens verraad. pogingen de communistische regering omver te werpen en speculaties in buitenlands geld. Tijdens de Hon gaarse opstand werd hij door de op standelingen bevrijd. Hij zocht asiel in de Amerikaanse ambassade toen de op stand neergeslagen werd. In 1950 werden Hongarije, Bulgarije en Roemenië veroordeeld door een resolutie van de algemene vergadering, omdat zij weigerden commissies van onderzoek op hun grondgebied toe te laten, die moes ten onderzoeken of de rechten van de mens geschonden waren tengevolge van de aanhouding van Mindszenty en andere soortgelijke gevallen. Hoewel de ver klaring van de rechten van de mens in het algemeen geen internationale rechtskracht bezit, vormen deze drie landen op deze regel een uitzondering, omdat artikelen van deze verklaring zijn opgenomen in de vredesverdragen met deze drie landen. Zij hebben zich daarmee verplicht op de naleving van de rechten van de mens toe te zien. Op 22 oktober 1958 heeft Hongarije een Amerikaans beroep op de Hongaarse regering, de kardinaal vrij te laten van de hand gewezen. r „Er bestaat voor de Nederlandse let teren een maatschappelijke noodtoe stand. Mede door het beperkte taalge bied is de Nederlandse schrijver over het algemeen niet in staat van zijn pen te leven. Hij is gedwongen allerlei werk zaamheden te verrichten, die met zijn vak niet of slechts zijdelings te maken he-bben. Zijn creatieve arbeid lijdt hier onder en wordt hem dikwijls onmogelijk gemaakt", zo wordt in de circulaire ge steld. „Blijkens haar subsidiepolitiek heeft de overheid voor deze onaanvaardbare situatie weinig begrip. De bedragen, die op de begrotingen voor literatuur wor den uitgetrokken, waarvan dan nog het kleinste deel rechtstreeks aan de schrij ver ten goede komt, zinken in het niet vergeleken bij de gelden die zij, terecht, voor andere takken van kunst besteedt. Ondanks de verwachtingen, die na de bevrijding t.a.v. de subsidiepolitiek op het ge-bied der letteren zijn gewekt, is de positie van de Nederlandse schrijver nauwelijks verbeterd. Als schrijver deelt hij vrijwel niet in de gestegen welvaart. In de loop der jaren zijn uit schrijvers kringen verschillende voorstellen ter verbetering van het literatuurbeleid naar voren gebracht, waaraan geen ge hoor werd gegeven. Van de zeer beschei den voorstellen die de raad voor de kunst in 1959 en 1960 ter verbetering van de materiële positie der letterkundigen deed, is weinig gerealiseerd. Van het door de raad voorgestelde bedrag van ruim f 200.000,- is nu ongeveer f 60.000#- beschikbaar, terwijl de totale kunstsub sidies van 1960 tot 1963 stegen van 12 tot 20 miljoen". Het actiecomité dat deze protestactie heeft voorbereid, bestaat uit 10 schrij vers: H. A. Gomperts, Ed Hoornik, Al fred Kossmann, Gerrit Kouwenaar, Adriaan Morriën, Harry Mulisch, Sybren Polet, Bert Schierbeek, Adriaan van der Veen en Bert Voeten. De gebeurtenissen, zoals die zich Z thans in Broenei afspelen, duiden er J meer en meer op dat er tegenstand J bestaat tegen de oprichting van een S federatie Maleisie. Deze tegenstand bestaat niet alleen in Broenei, maar ook in andere staten op Noord-Bor- S neo. Deze federatie zou 31 augustus aanstaande onafhankelijk worden en J zou Malakka (onafhankelijk sedert J 1957). Singapore (autonoom gebied) j m de kolonies Serawak en Noord- I Borneo en het protectoraat Broenei l (alle drie Engelse gebieden) omvat- ten- ,j Z J De bevolking is samengesteld uit 5 vertegenwoordigers van diverse ras- Z sen. Zij spreken verschillende talen en belijden verschillende godsdien- sten. Ook de politieke opvattingen j zijn sterk verdeeld. De Chinezen zouden in de federatie Z de sterkste en meest dynamische groep vormen, ofschoon zij in vier» Z van de vijf staten een kleine min- derheid vormen. De totale oppervlakte van de fede- J ratie bedraagt plm. 337.000 km2. Dit Z komt neer op twaalf maal Nederland. Z (Advertentie) Het beste van het beste! Vraagt Uw winkelier. ImportTHEUNISSE Buitenlandse Agenturen N.V., ROOSENDAAL. In Brussel is in de nacht van maandag op dinsdag een grote juwelendiefstal ge pleegd. Bij een inbraak in een juwe lierszaak werden ruim 1000 gouden rin gen, 600 armbandhorloges en talrijke sieraden gestolen, die volgens de eige naar een waarde vertegenwoordigen van meer dan drie miljoen Belgische frank (ruim 210.000 gulden). De daders hebben zich waarschijnlijk toegang tot de winkel verschaft via een aangrenzende bioscoop. IJzeren staven werden opengebogen, waardoor een ruimte van ongeveer 30 centimeter ont stond, waar zij zich doorheen hebben gewrongen. (Advertentie) AKU was gisteren onbetwist het drukst verhandelde fonds van de beurs. De gehele middag heerste in deze hoek een opgewekte stemming en werd er druk affaire gedaan, waaraan vraag van Ame rikaanse zijde niet vreemd was. Over het algemeen was de markt, vooral voor de internationale fondsen, beter gestemd dan eergisteren, meren deels ingevolge het herstel van New York tegen het slot. AKU, dat gister ochtend gedaan werd op 407, steeg 's mid dags tot 410. Hoogovens verbeterden zeven punten tot 569. Kon. Olies her stelden zich weer tot boven f 150. Philips bewoog zich rondom f143, terwijl Uni lever anderhalve gulden in herstel was en boven de f 137 uitkwam. Met uitzon dering van AKU kwam de vastere stem ming evenwel niet bepaald in een grotere omzet tot uitdrukking. De ge hele middag heerste ter beurze een zeer rustige tendens zonder dat zich koersschommelingen van betekenis voor deden. Na de zwakke houding voor scheep vaartfondsen van eergisteren volgde gis teren hier en daar enig herstel. Ook dit herstel ging echter niet van harte, zodat later, bijvoorbeeld voor Nievelt Goudriaan, weer een afbrokkeling volgde. In de cultuurfondsen heerste een ongea nimeerde en kleurloze stemming. 4 »/4 4(4 3 >2 1946 F. VAN LANSCHOT. BANKIERS R E P UT AT IE V A N 2 2 5 J A A R Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar rvCvw /7J7 Tilburg, '«•Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30370 Stationstraat 17, tel. 30300, giro U 40570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT Ned. *59 Ned. '61 Ned. '47 Ned. grootboek AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bois Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 408409,5; Kon. Olie 152.153— g.l.: Philips 142.50—144 gl.; Unilever 138 —139; Hoogovens 568—571. 11-12 12-12 9912 100 100 100 91% 91% 92 «2 92% 403% 408% 562 56634 142.10 142.75 135.70 137.15 148.60 150.80 113H 114% 123% 124V4 383 377 367% 368 900 890 397 391 166 167% 335 980 997% 128 130 248 250 485 483% 303 390 394 740 745 22734 228% 230 232 805 810 674 674 276 272 353 362 865% 876

de Stem | 1962 | | pagina 15