e a DE SCHADUW iVAN DE TIJD Zwart o p Wit EN snbosch WESTDUITSE TELEVISIE BOOS OP LOU v. BURG Minter en Hinter en de gouden cadetjes Terugblik Christopher Landon ook in België 16 ■HI Sterren uit Deventer Wiel Knipa zal Sterren en streken presenteren llllllllllülllllüllllliülllllllllilliilllllllflF ^logezec^d Sterrenregen op oudejaarsavond GASTEN VAN RUDI Luister naar SWANTEX 'JehLnha Radioprogramma 's Brengt eerste sportshirt met 70%>Ter- lenka - dus 70 méér plezier en gemak bij het dragen en wassen Televisieprogramma "s BENDER I Stem-feuilleton Morfine-smokkel in Canada Eerste kemenergier centrale in West-Dui tsland Bij koffie, thee en tv HELWA fab i Bold i - ,-ji VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 (Advertentie) "TJe Westduitse televisie neemt het de Nederlandse Quizleider Lou van Burg hoogst kwalijk, dat deze zater dag j.l. in de televisieshow „Zing met mij, speel met mij" een oproep heeft gedaan tot dc kijkers om tele visietoestellen te schenken aan tehui zen voor ouden van dagen. De W.D.R. noemt dit „misbruik van microfoon en camera". Niemand, die op de hoogte is van de voorgeschiedenis, zal hier alleen maar een onbaatzuchtige oproep in zien, zo verklaarde de perschef van de W.D.R., Josef Rick, maandag. Rick legde er cle nadruk op, dat de overeenkomst van de W.D.R. met van Burg met de uitzending van zaterdag afliep en met het oog op „het schandaal" rond het kapstertje Brigitte Franke niet zou worden verlengd. Oorspronkelijk zou dit programma nog tot de zomer van 1963 worden voortgezet. Over de oproep voor televisietoestel len zei de woordvoerder, dat men een quiz-leider niet kan toestaan, op LOU VAN BURG Hoe lang zal hij nog lachen Tn het programma „Sterren en stre- A ken" uit Deventer (op zaterdaga vond 22 december) zullen de kijkers niet alleen Mieke Telkamp zien (wier wieg in het Overijselse Oldenzaal heeft gestaan), maar ook de River- town Jazz Band, Mans uut Twente en de oud-voetballer Leo Halle. Joop Do- derer zal natuurlijk op zijn eigen wij ze weer „de streek" aan u voorstel len. TAe Limburgse conferencier Wiel Knipa, die onlangs in AVRO's program ma „Sterren en streken" voor de t.v.- camera kwam, zal ook in het volgend programma (uit Deventer) voor de camera komen. Want hij zal Willem Duys opvolgen, die bedankt heeft voor de eer dit programma nog langer voor de televisie te presenteren. Duys zal wel in Deventer verschijnen en Wiel Knipa als ceremoniemeester bij de kijkers introduceren, maar voor de rest zal men hem niet in het program ma zien. Producer Flip van der Schalie en regisseur Ger Roos zoeken nog naarstig naar een formule, die iedereen tevreden zal stellen. Willem Düys zal zich weer met volle over gave kunnen wijden aan zijn „muziek- mozaïek". dat vanaf januari weer maandelijks door de AVRC televisie zal worden uitgezonden. De rubriek „kunst-mozaïek" zal komen te verval len en worden opgenomen in het pro gramma „theaterbezoek", dat dan met grotere frequentie zal worden uitge zonden. eigen houtje voor de camera en de microfoon iets dergelijks te onderne men. „Als wij dat op zijn beloop zouden laten, gebeurt dat de volgende keer wellicht ook in andere - mogelijk po litieke - programma's", zei hij. Ra dio en televisie hadden zich nooit te gen dergelijke acties gekant, maar er moeten tevoren altijd vele regelingen worden getroffen - o.a. wat betreft de wettelijke goedkeuring. Rick zei tenslotte, dat de W.D.R. in geen geval de Lou-van-Burg-show zal laten voortduren. „Na de houding van de heer van Burg, kan dat noch van ons, noch van de kijkers gevergd wor den." pen ware sterrenregen (van eigen bo- dem) zal op oudejaarsavond en nieuwjaarsmorgen op de televisiekij kers neerdalen. Want dan brengt de N.T.S. een groot amusementsprogram ma uit de nieuwe (nood-) studio te Hilversum. Van de vele medewerken den noemen we Johnny Kraaikamp, de Diamond Five, Mies Bouwman, Teddy Scholten Theo Eerdmans Maud van Praag, Rob de Nij^ en zijn lords en nog tientallen andere artiesten, die het afgelopen televisiejaar de kijkers vermaakt hebben. Henk Scholten en Jan Delfgaauw hebben de produktie van dit programma, dat door Henk Bernard zal worden geregisseerd. Op Tweede Kerstdag noodt Rudi Car. rell uit voor „Een witte kerst", zo als zijn programma heet, dat op de Hokij Kunstijsbaan te Den Haag wordt opgenomen en 's avonds in Nederland en België op het scherm te zien zal zijn. Tot de vaste gasten van Rudi behoren de Mounties, het Frans Muel- lerkoor, het orkest van Frans de Kok, terwijl als extra gasten zullen aantre den Greetje Kauffeld, Joan Haanap pel en Norbert Felsinger. Dick Har- ris heeft de televisieregie. De NCRV opent het Nederlandse tele visieprogramma om 19.30 uur met de rubriek „Jeugd en muziek", waarin en kele jonge artiesten hun opwachting ma ken. Om 20.00 uur NTS-journaal, waarna NCRV's Memo. Om 20.30 uur dan een eerste ontmoeting met „Les frères Jacqu es", bij u ingeleid door Marijke Morley. Om 20.55 uur Peter van Campens film kader en onder NTS vaandel ziet u dan om 21.20 uur het televisiespel van deze donderdag „Een dorp wordt advocaat". Max Douwes heeft de regie en de NCRV draagt weer zorg voor het slot van het avondprogramma: de dagsluiting, van avond door ds. A. C. D. van den Bosch uit Ginneken, In het Vlaamse programma kunt u te 20.30 uur kijken naar de film „Citizen Kane", het meesterwerk van Orson Wel les, die zelf ook de hoofdrol speelt. In het Waalse programma om 21.30 uur de plaatj De NCRV (over Hilversum I, 402 me ter) zet u om 18.05 uur musetteklanken Nu hebben we Feijenoord-Vasas niet op de televisie kunnen zien, een klap die hard aangekomen is. Is er nota bene in Antwerpen een voetbalmatch die de sportieve honger van miljoenen kan bevredigen, en dan geeft het scherm van de kijkkast heel andere dingen te zien. En waarom? Kijk, er waren nog 25.000 kaartjes onverkocht. Dat scheelt die voetbal- Heden tachtigduizend gulden. Omdat 25.000 mensen het vertikt hebben naar Antwerpen te gaan om de wedstrijd persoonlijk te aanschouwen, mogen een paar miljoen anderen de match voor straf, niet op de tv zien. Dat is logisch, nietwaar Het. gaat er im mers niet om dat m.ensen die van voetbal houden een goede wedstrijd kunnen zien, neenvoetbal is een zaak. Men moet er financieel goed uitspringen. Er kan onmogelijk ge voetbald worden als dat geen winst oplevert, dat snapt een kind. En het is dus alleszins redelijk dat de voetbal clubs de teevee kunnen verbieden de wedstrijd uit te zenden. Tenslotte waren de voetbalclubs er eerder dan de tv. Als dat nu andersom geweest was, hadden we met een ander probleem gezeten. Stel dat de televisie, als eerbiedwaardige instelling, moest con stateren dat er voor het programma op een bepaalde zondag slechts een zeer geringe belangstelling bestond omdat er juist op die dag een belang rijke voetbalwedstrijd was. Zou de tv tot de voetbal jongens zeggen: luister eens, alles goed en wel maar we heb ben tachtigduizend gulden tegen dat programma aangegooid en er moet dus naar gekeken wordenWij ver bieden u derhalve zondagmiddag a.s. die wedstrijd te laten doorgaan. Waarom nieteigenlijk? PRAET-MAECKER voor, opent om 18.15 uur het sporthuis, presenteert om 18.30 uur Cees Verschoor en zijn kwartet. Om 18.50 uur het CNV- praatje, na het nieuws de uitzending van het geestelijk lied. Om 19.30 uur vandaag, de radiokrant, om 19.50 uur het poli tieke praatje en dan de bekende donder dagavond volgorde: 20.00 uur de plaat poetsen, (met Lex Karsemeijer en Victor Conselman) om 20.20 uur het hoorspel „Recht zo die gaat" en om 20.50 uur het programma „Samen uit - samen thuis' Op klok van 22.00 uur de serie organis tenmakers, na het nieuws (van 22.30 uur) avondoverdenking, het boekennieuws en klassieke muziek op de plaat tot 23.35 uur de literaire rubriek het NCRV-pro- gramma sluit, want het laatste nieuws krijgt u om 23.55 uur van het ANP. Over Hilversum II (298 meter) om 18.00 uur nieuws en AVRO's actualiteiten. Om 18.20 uur afwisselend muziek en gespro ken woord door Tom Erich, Dick van Rijn, Albert Milhado en Corry Brokken. Om 19.00 uur gaan we verder met de progr. Carrousel. Na 't nws. in 't kort om 20.05 u. 't Ohroepkamerorkest o.l.v. Roelof Krol met als soliste Rucky van Mill piano. Het donderdagavondhoorspel (om 21.05 uur) heet De donkere bril" van Aaron Shaeffer. Zigeunerklanken door het or kest van Toki Horvath zijn om 22.00 uur te beluisteren. Na het nieuws '22.30 uur) radiojournaal (22.40 uur) en sportnieuws (23.00 uur). Tenslotte heet Jan Koopman u (23.10 uur) welkom in discotaria. Te 23.55 uur het laatste nieuws. Elf grote symfonie-orkesten is ons land rijk en het opvallende is, dat ze ker drie van deze orkesten Limburgse dirigenten hebben. Geen enkele andere provincie is zo royaal vertegenwoordigd in de orkestdirecties. Dit schoot ons gis teravond te binnen, toen wij in het ka der van „Rondo Symfonico" luisterden naar een uiterst aangename uitvoering van het Noordhollands Filharmonisch Orkest onder leiding van de ex-Maas trichtenaar Henri Arends. Reeds eerder noemden wij deze concertenserie, op de beeldbuis uitmuntend geregisseerd door de uit Maastricht afkomstige Fred Bos man, een gelukkig initiatief. Na de pre sentatie van gisteravond kunnen wij ons oordeel herhalen. Vóór het muzikaal ge not konden wij een half uur bij letter kunde uit Indonesië verpozen, een verpozing, waarvoor vermoedelijk slechts een klein deel der kijkers belangstelling zal hebben gehad. Zij die de spanning in een Amerikaanse rechtszaal bij de be handeling van een moordzaak wilden meemaken, kregen daarvoor eerder op de avond gelegenheid. Vader en zoon Preston wonnen weer, maar dat was geen nieuws, want dat gebeurde de vorige keer ook al. W.v.B. Donderdag 13 december HILVERSUM I 402 m KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Lichte gram. 12,25 V. d. boeren 12,35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12,38 Koor zang (gr.) 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Operetteklanken (gr.) 13,40 Wissewassen, licht progr. NCRV: 14,00 Promenade-ork., Scandinavisch progr. 14,40 De n.v. Vaar wel, hoorspel 15,30 Zangrecital (gr.) 15,40 Licht instr. ens. 16,00 Bijbeloverdenking ELrMIOR 16,20 Pianorecital, mod .muz. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Schoolzang 17,40 Beursber. 17,45 Carmina, instr. bewerkingen van liederen en dansen uit heden en verleden 18,05 Lichte gram. 18,15 Sportrubr. 18,30 Jazzmuz. 18,50 Soc. perspectief, lez. 19,00 Nws. en weerpraatje 19,10 Geest, liede ren (gr.) 19,30 Radiokrant 19,50 Politieke lezing 20,00 Lichte gram. 20,20 Recht zo die gaat, hoorspel (11) 20,50 Samen uit, samen thuis, gev. progr. 22,00 De orga nistenmaker, kerkorgelconc. 22,30 Nws. 22,40 Avondoverdenking 22,55 Boekbespr. 23,00 Pianorecital, mod. muz. 23,35 Ge schonden beeld, beeldende expressie bij schizofrenen, lez. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 12,00 Zang en piano, lichte muz. 12,30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12,33 Lichte gram. 13,00 Nws. 13,15 Me ded., evt. act. of gram. 13,25 Beursber. 13.30 Dansork. en sol. 14,00 Sopraan en piano, mod. liederen 14,30 V. d. vrouw 15,05 Licht ens. 15,30 Voordr. 15,50 Viool en piano, oude en mod. muz. 16,20 Gram. v. d. jeugd 17,00 V. d. jeugd 18,00 Nws. 18,15 Êvt. act. 18,20 Pianospel 18,30 Sport- praatje 18,35 Gesproken brief 18,40 Zang 19,00 Open het dorp 19,30 Carrousel, een progr. dat alle kanten opgaat 20,00 Nws. 20,05 Kamerork. en sol., klass. muz. 21,05 De donkere bril van Aaron Shaeffer, eenakter 22,00 Zigeunerork. en zangsol. 22,30 Nieuws en meded. 22,40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria, nieuwe gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Lichte muz. 12,30 Weerber. 12,35 Lichte muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 16,00 Beursber. 16,06 Franse les 16,21 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,15 V. d. kind. 17,50 Koormuz. 18,18 Paardesportber. 18.20 V. d. sold. 18,50 Radiokron. 19,00 Nws. 19,30 Lezing 19,40 Lichte muz. 19,50 Pol. lez. 20,00 Chan sons 20,30 Symf. muz. 21,30 Gevar. muz. 22,00 Nws. 22,15 Vioolrecital 22,45 Lichte muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,30 Gev. progr. en act. 14,08 Kamermuz. 15,03 Lichte Belgische muz. 16,08 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,30 Kamermuz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22,00 Wereldnws. 22,55 Nws. Vrijdag 14 december HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Dag opening 7,25 Klass. kamermuz. 7,45 Ra diokrant 8,00 Nws. 8,15 Lichte gram. 8,45 Koorzang (gr.) 9,00 V. d. zieken 9,35 Waterstanden 9,40 V. d. vrouw 10,10 Gram. 10,15 Morgendienst 10,45 Rotter dams Philharmonisch Koperensemble, muziek van eigen bodem 11,15 Program ma voor oudere luisteraars. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdl. 7,23 Lichte ochtendklan ken (gr.) (om 7,35 Van de voorpagina) 8,00 Nws. en soc. strijdl. 8,18 Lichte gram. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw 9,10 Mod. gram. VPRO: 10,00 School radio. VARA: 10,20 V. d. vrouw 11,00 V. d. kleuters 11,15 Pianorecital, mod. muz. 11,40 Orgelspel. Donderdag 13 december NTS: 19.30 Wie de jeugd heeft, muziek- progr. 20.00 Journaal. NCRV: 20,20 Me mo 20,30 Filmkader 20,55 Zang- en mime- groep. NTS: 21,20 Een dorp wordt advo caat, blijspel, NCRV: 22,40-22,50 Dag sluiting. FRANS BELGIE 18,30 Ber. 18,33 V. d. kind. 19,00 Automobilistenkroniek 19,30 De sociale gedachte 20,00 Journaal (Advertentie) Is er iemand in uw gezin muzikaal? Dan is het heerlijk om een piano in huis te hebben. De aanschaf zal u meevallen. Komt u maar eens informeren naar de vele merken en mogelijkheden die wij u bieden. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bel of schrijf om onze foto-brochure nr. 60A Breda, Veemarktstraat 40, tel. 30164 Amsterdam - Arnhem - Leiden - Rotterdam deskundig in klank 9) Ze knarsten luid op het grind en het waren ongetwijfeld de voetstappen van een zelfverzekerd man, die wist wat hij deed en die tegelijkertijd op zijn hoede was. Ze naderden gestadig en toen ik door mijn kijkgat gluurde kon ik vaag de brievenbus onderscheiden. Nog zes stappen, toen stond de man plotseling stil. Ik had mijn camera in gereedheid en toen ik me iets voorover boog zag ik bij de bus een gedaante met een rond hoofd en vierkante schou ders. Ik drukte op de sluiter van mijn toestel. Zo ik al gehoopt had in het blitzlicht iets meer van hem te zien te krijgen kwam ik bedrogen uit, want nadat ik zo lang in het donker had gezeten werd ik, zo vlak bij de camera, volkomen verblind door het licht. Slechts één ding was van enig belang: het doffe plofje waarmee er iets in de bus viel. Ik moest de man hebben verrast juist in dat onderdeel van een seconde toen hij zijn brief erin liet glijden. Stilte. Complete duisternis omringde ons opnieuw. De maan was achter een wolk verdwenen; ik kon niets anders doen dan de camera op mijn borst la ten hangen en doodstil, met ingehouden adem, wachten en hopen dat ook hij door het licht verblind zou zijn. Snelle voetstappen die naar mijn boom toekwamen op het gras eron der Een zachte, maar zeer duidelijke stem, met een accent dat ik niet kon thuisbrengen: „Wat doe je daar?" Ik geloof dat ik toen had moeten proberen hem te overbluffen, dat ik iets had moeten zeggen over het be studeren van vogels of iets dergelijks, maar de stem had bijzonder onaange naam geklonken en ik bleef roerloos zitten. Toen kwam weer die stem, nu vlak onder me, nog geen halve meter van me af. ,,Ik wéét dat je daar boven in die boom zit ik kan de wijzerplaat van 't horloge zien." Ik verwenste me zelf en probeerde mijn horloge om te draaien en de verlichte wijzerplaat on zichtbaar te maken, maar mijn mouw raakte een tak en de bladeren ritsel den. „Nu hóór ik je ook!" De stem klonk nu bijna minzaam. Er volgde een lange, doodse stilte, toen plotseling een klikkend geluid, dat je nooit meer vergeet als je het eens gehoord hebt. En ik had het al eens eerder gehoord, in een donker achter- af-steegje bij River Street in Bagdad toen ik gedurende de oorlog daar ge detacheerd was geweest het was het geluid van een mes dat openspringt. Ik kon niet anders doen dan wach- ten, want ik kon alleen langs de stam op de grond komen en ik wist dat hij daar stond. Ik kon evenmin mijn lan taren gebruiken, dan zou ik mezelf verraden. Er ging een bijna onmerkbare tril ling door de oude stam, daarna hoor de ik schrapen langs de schors. Ik staarde naar de takken voor mijn ge zicht. Misschien was de donkere wolk een seconde van de maan weggetrok ken, misschien ook was het een gevolg van uiterste concentratie, hoe het zij, ik zag een licht vlekje rechts van me. Was het een hand?.... Ja, het was een hand en die hand pakte het dikste eind van een tak beet om zich aan op te hijsen. Ik sloeg ernaar met de lantaren.... en miste. Toen werd mijn pols gegre pen en een lichaam drong, door de I-v takken brekend op me toe. Er volgde een krakend geluid toen het ding dat ik gevreesd had door de bladeren naar me hakte. Het ging alles pijlsnel, maar ik her innerde me toch de oude truc om ie mand die je aanvalt hij zijn haar te pakken, je achterover te laten vallen hem tegelijkertijd in de maag te trap pen en hem over je hoofd heen te gooi en. Ik vergat echter dat er achter me niets was om tegenaan te vallen en ik vergat ook hem los te laten, zodat ik, hem meetrekkend, tussen de takken door viel en neerplompte in het smeri ge kanaal. Ik vermoed, dat hij even verbijsterd was als ik, want hij liet halfweg mijn pols los en we kwamen naast elkaar met een plons in het water terecht. We gingen kopje onder en ^het water was diep en koud en dik, liet smaakte en rook afschuwelijk naar dingen die al lang dood waren en erin lagen te rot ten. Toen ik boven kwam wurmde ik me weg van de worstelende geluiden naast me en trachtte het riet aan de tegenovergestelde oever te bereiken. Het was nu weer pikdonker en mijn benen konden in die smerig, met onkruid overwoekerde modder geen grond voe len. Toen kwam uit 't duister een hand en greep mijn haar, en een andere hand pakte me bij mijn kraag er be gon me achterover te trekken. Ik voel de de riem van mijn camera breken, toen rolden we, elkaar schoppend en klauwend spuwend en naar adem hij gend, op en onder elkaar. Het duidelijk ste herinner ik me van die paar secon den de lucht die in mijn neusgaten drong zodra onze hoofden dicht bij elkaar wa ren - een lucht die zelfs boven de stank van het vervuilde water uitkwam. Een sterke geur van sandelhout die uit zijn haar opsteeg. Ik denk dat de krampachtigheid waar mee hij zich aan me vastklampte, zijn onzekere, rukkerige bewegingen zodra we elkaar even loslieten, me verrieden dat hij niet goed kon zwemmen, zo hij dat al kon. De moed van die overtuiging maakte het me gemakkelijk te doen wat ik doen wilde, en zodra ik weer eens boven op hem lag omklemde ik zijn hals en hield zijn hoofd onder water, terwijl ik met mijn benen naar de oe ver bij de wilgen zwom. Hij verslapte al gauw, zo gauw dat ik bang werd dat ik had overdreven. Maar nu voelden mijn voeten grond: ik liet hem dus los, trapte hem weg en zwom naar de oever, waar ik, hijgend en happend naar adem, tussen het riet bleef liggen en* probeerden te luisteren. Hij had in elk geval zijn portie beet. Hij deed geen moeite me te vinden en ik kon alleen maar rillend en huilend gehurkt blijven zitten en trachten zijn bewegingen te volgen naar de geluiden die uit het donker tot me doordrongen; het langzame, zuigende geluid, toen hij terugploeterde naar de bomen, het zwaar ophijsen van zyn lichaam tegen de oever op, het kokhalzen en overge ven. Daarna onvaste voetstappen die weg stierven in de richting waaruit ze geko men waren. Ik had ook mijn deel gehad, ik was zo koud en zo moe dat ik niet eens in staat was over het kanaal terug te zwemmen om mijn bezittingen op te ha len. Ik krabbelde aan land en scharrel de met moeite langs de oever, uitkij kend naar een brug die toch ergens zijn moest; de mist omwolkte me en meer dan eens trapte ik bijna op schapen, die dan traag opstonden en wegkuier- den. Pas honderd meter verder voelde ik eindelijk de harde weg onder mijn soppende laarzen. Het rillen hield op toen ik zo snel ik kon, in de richting tegenovergesteld aan die van mijn vriend terugliep naar Long Row. (Wordt vervolgd) SOORT „Rijke meisjes kunnen ook lief zijn", dacht de Australiër George Lang uit Sydney en schreef een brief aan de staatsbibliotheek van Texas, waarin hij vroeg om een lijst van miljonairsweduwen. „Als u er een lijst van rijke oude vrijsters aan toe kunt voegen", schreef deze onderne mende Australiër, „is me dat ook bijzonder welkom. Gelukkig Kerst feest en voorspoedig Nieuwjaar" De directeur van de bibliotheek, dr. Dor- man Winfrey, zal niet op het ver zoek ingaan, „omdat er geen lijst van de gevraagde soort bestaat". KUNSTBEEN De 31-jarige gevangene Howard Addison kreeg in de gevangenis van Chino in Californië een kunstbeen. Hij mocht in de gang gaan proberen of hij er goed mee kon lopen- Dat kon hij de politie in Chino zoekt hem nog steeds! FANS De fanclubs vormen een typisch hedendaags verschijnsel. Heel wat „olifanten" hebben een kring van be wonderaars en vooral bewonderaar sters. De idolen van een twintigtal Engelse meisjes zijn twee echte oli fanten in de dierentuin van Bristol. Om hun dikhuidige vrienden hun warme gevoelens te nonen hebben de meisjes de twee jumbo's getrac- teerd op een maaltijd, bestaande uit zeven dozijn doughnuts, zes pond wortelen, vier trossen druiven, vier pond suiker, twaalf pond appelen en dozijnen bananen. „Wat moet je daar nu mee aan?", verzuchtte de jeugdige oppasser, voor wie de meis jes zelfs geen blik overhadden. TAXI Een sportman ging naar zijn arts voor een conditiekeuring. Toen het onderzoek voltooid was, deel de de dokter hem mee, dat hij de sport vaarwel moest zeggen. Hevig geschrokken vroeg de sportman: „Ik ga toch niet dood, dokter?" „Dat is te zeggen", zei de arts, „u kunt elk moment dood neervallen'. Een beetje bleek rond zijn neus verliet de man de arts. Buiten ge komen kwam er net een lijkauto aanrijden. „Taxi!", riep de ten do de opgeschreven sportman. VLEUGEL Waartoe moederliefde in staat Is moge blijken uit het volgende voor beeld: Een Engelse moeder zond een tweedehands vleugel naar haar 23-ja- rige zoon in het zuidpoolgebied, waar hy deelneemt aan een Britse expedi tie. Als moeders vleugels zó ver rei ken, moet het wel verdraaid moei lijk zijn er onder uit te komen „Ik woudat ik haar 2000 jaar eerder ontmoet had 20,30 Wedstrijd-spel 21,30 Nieuwe films 22,00 Lectuur voor allen 22,50 Journaal. VLAAMS BELGIE 19.00 V. d. jon geren 19,30 V. d. vrouw 20,00 Nws. 20,25 Het manneke 20,30 Politiek debat over actuele problemen 21,00 Filmtribune 22,40 Nws. De Canadese politie heeft ontdekt, dat een internationale smokkelbende narco tica in het Verre Oosten laat vervaar digen en deze produkten naar Vancou ver in Canada smokkelt. De politie heeft een hoeveelheid mor fine in beslag genomen, die naar schat ting bijna 200.000 dollar op de onder wereldmarkt waard is. De politie heeft ook de 56-jarige Hong Go, een inwoner van Singapore, die in Canada vertoeft op een tijdelijk visum, in verband met het smokkelen gearres teerd. Go werd in een hotel in het „East End" in hechtenis genomen en werd beschuldigd van het onwettig in voeren van verdovende middelen en in het bezit hebben van narcotica met het doel om het te verkopen. De openbare aanklager zei, dat het pakket morfine met de cijfers „999" bestempeld was. Dit is een bekend Oosters fabrieksmerk. De Amerikaanse douane-recherche heeft eerder pakjes morfine met het zelfde stempel in beslag genomen. Men is van mening, dat de narcotica-pro- dukten in Bangkok vervaardigd en in de Portugese kolonie Macao verhan deld worden. De politie heeft meegedeeld, dat deze beslagneming van morfine de groot ste van de afgelopen 25 jaar was. Men schatte, dat als de staaf ver kruimeld zou worden, er 13.000 capsu les van gemaakt zouden kunnen wor den. Sedert de politie het syndicaat, dat de narcotica invoert, op het spoor is, is de prijs van de capsules in Ca nada van 5 tot 15 dollar gestegen. OP 50-JARIGE leeftijd is gisteren mr. A. J. Schouwenaar, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., overleden. Zijn overlijden kwam niet geheel onver wacht. Hij had veertien dagen geleden sen hartaanval gehad en was sedertdien ziek. Zoals bekend is zijn echtgenote, mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. Aan twee Westduitse maatschappijen en één buitenlandse firma is thans op dracht verstrekt voor de bouw van da eerste grote kernenergiecentrale in West-Duitsland. De centrale zal een vermogen hebben van 250.000 kWh, voldoende om een stad als Frankfort van stroom te voorzien. In vakkringen verwacht men, dat da kosten per geproduceerde kWh minder dan vier pfennig zullen bedragen, het geen betekent, dat de Beierse kern centrale reeds rendabeler zou werken dan een met kolen gevoede energie centrale. De centrale zal bij Grundremmingen, 10 km ten noordoosten van Günzburg worden gebouwd en moet in 1966 bedrijfs klaar zijn. Zij wordt uitgerust met een kokend-waterreactor. (Advertentie) 55 In januari begint in de Nederlands talige uitzendingen van de Belgische radio en televisie een programma naar het voorbeeld van „Openbaar Kunstbezit" in Nederland. In overleg met de Neder landse stichting heeft de cultuurraad voor Vlaanderen in samenwerking met de BRT een programma uitgewerkt on der de naam „Openbaar kunstbezit in Vlaanderen", dat dezelfde vorm heeft als de uitzendingen in Nederland. Het eerste jaar zullen om de veertien dagen in radio- en tv-uitzendingen 24 kunstwerken worden besproken, alle uit de Vlaamse museums, van Van Eyck, David, Bosch. Breugel, Rubens, Rem brandt, Permeke en De Smedt. Gehoopt wordt, dat het Vlaamse initia tief evenveel succes zal hebben als in Nederland, waar reeds zeven jaar elk jaar 100.000 deelnemers worden gere gistreerd. Voor de Vlaamse uitzendingen zijn reeds meer dan 6000 voorintekeningen ontvangen. 44-4. Het plannetje van Minter had goed gewerkt. Samen met rijn broertje en bakker Muizenmeter waren ze naai de bakkery gegaan om Sliep op te wachten en hem in de trog deeg te duwen. Nu lag de knecht daar hulpe loos met zijn benen te spartelen. „Een gevoelige straf voor de slecht aard," vond Muizenmeter. „Trek hem er maar weer uit, jongskes, één twee.." „Drie!" riepen Minter en Hinter en Sliep kwa als een grote deegpop te voorschijn. Ze plaatsten hem tegen de trog en de bakker zei: „Nu zult ge uwe schuld wel bekennen, snaak!" Sliep siste van woede. Hij probeerde een stap naar voren te doen, maar het deeg plakte goed. „Hebt ge het goud gestolen bij de dame Silverschraep?" vroeg Muizenme- Nu,_dat hielp. De knecht verbrak het „Het deeg zwijgt," beten;" ~"w Sprak Sliep Ver" „Och here," zei de bakker, „de oven zal raad schaffen. Help eens, jongs- kens.' Ze hadden afgesproken om Sliep eens goed bang te maken en met hun drie- en droegen ze hem naar de hete oven. zwijgen. „Ik wens het vuur niet," zei hij be vend, „ik zal bekennen. Ontdoe mij van het deeg." „Nee!" riep Minter nu, „je bluft een deegpop, wantwant Hij maakte zijn zin niet af, want hij wilde de bakkersknecht niets laten merken van *ijn verdere plannetjes....

de Stem | 1962 | | pagina 13