Kabelbaan over deG rev elingen Ontwikkeling Oost-Z.-Vlaanderen vereist ingrijpende aanpak Verkeerde boekingen 1955 in Goese raad Door Amerika's zachtste tabakken Gemeentelijke samenwerking op publiekrechtelijke basis Wil Hongarije kardinaal Mindszenty vrijlaten? DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 WEG MET HEKJES EN HOKJES dagblad ÏBejèïcin Beslissing aan gemeenteraden NU MODERN WASSEN 15 cent WASMACHINE BLAUW Industrie en woonklimaat Veel werk verzet Verkopen zonder diploma voor politierechter Ze doen maar Sluis in M.s Prins Hendrik had defect Terneusens raad op excursie De Quay in Senaat Geen verkorting UNTEA-periode in N.-Guinea Kabinet De Quay: Nuttige resultaten in moeilijke tijd Kip of ei? Skybolt-raket Van der Putten Oud-strijders vallen minister Visser aan Ook duikers vinden Zwarte Jeanne niet Oost en West akkoord over ruimteonderzoek (Advertentie) Zeer binnenkort zullen de gemeenteraden van Clinge, Graauw, Hontenisse, Hulst, St.-Jansteen, Koewacht, Overslag en Vogelwaarde zich geconfronteerd zien met een schrijven, waarin gepleit wordt voor de realisatie van een stichting „Gemeenschappelijke Regeling Ontwik keling Oost-Z.-Vlaanderen-oost", welke kortweg geformuleerd ten doel heeft: de behartiging der economische, sociale, culturele en recreatieve ontwikkeling in streekverband. Deze regionale organisatie, die op publikrechtelijke leest geschoeid zal zijn, zou dan in de plaats treden van de huidige Streekontwikke- lingscommissie, die in de voorbije twee jaartjes weliswaar veel werk verzet en nuttige activiteiten ontplooid heeft, doch niet datgene kon bereiken wat gewenst, ja dringend noodzakelijk is! De bestuursleden zijn zich daarvan ten volle bewust en met name secretaris Th. Adriaansens uit Hulst neemt geen blad voor de mond, wanneer hij ons openhartig vertelt, dat de commissie op grond van haar niet-publiekrechtelijke structuur nog te zeer in de lucht zweeft, ergo: te weinig daadwerkelijke machtsmiddelen bezit. Inzake het thans beoogde publiekrechtelijke lichaam zijn inmiddels verscheidene besprekingen gevoerd met G.S.-leden en de b. en w.- colleges der betrokken gemeenten. Oost-Zeeuwsch-VIaanderen, aldus oor deelt onze zegsman terecht, dreigt te ver zanden tussen hekjes en hokjes! Het is nodig, zéér dringend nodig, dat hieraan paal en perk wordt gesteld en dit zal slechts mogelijk wezen, indien een inter-gemeentelijke samenwerking als de thans geplande, kan worden ge realiseerd, al ware het énkel maar en dat is bepaald niet onbelangrijk vanwege de benodigde overheidssubsi dies, die in dit geval tot aanzienlijke be sparingen voor de betrokken gemeenten zouden kunnen leiden. De raadsleden, die straks links en rechts het beslissende woord moeten spreken, mogen zich daarvan tenvolle bewust zijn.., Er zijn tal van voorbeelden te noemen, die de beoogde Stichtings-stichting wen selijk maken, variërend van afvalwater (een miljoenenproject)' tot een regionaal cultureel centrum! En recreatieve ontplooiing bijvoor beeld, óók op de zandgronden en uiteraard aan de Schelde. Het nieuwe publiekrechtelijke lichaam (Advertentie) *lechtS met Reckitts zal indien het verwezenlijkt kan wor den een algemeen en een dagelijks be stuur kennen. Het eerstgenoemde zal worden gevormd door een lid van het b. en w.-college benevens een „gewoon" raadslid uit elk der deelnemende ge meenten, waarvan er weer eentje zitting heeft in het dagelijks bestuur. De regio nale samenwerkingsvorm zal voorlopig worden aangegaan voor de duur van vijf jaar, welke periode daarna voor verlen ging vatbaar is. De directe taak der beoogde instantie zal zich beperken tot de voorbereiding van regelingen, vereist voor intergemeen telijke samenwerking inzake alle moge lijke projecten. Bjj alle veelzijdigheid dezer projecten mag in eerste instantie gedacht worden aan het scheppen van een gezond woon klimaat (goede woonwijken) ten gerieve der industriële Kanaalzone. Waarbij dan evenwel de vestiging van industrieën in het eigen gebied uitermate belangrijk blijft, aldus de heer Adriaansens, die er overigens van overtuigd bljjkt, dat die industrie er beslist wel komt. Temeer nu de aanbesteding der havenverbetering Walsoorden in het verschiet ligt.... Intussen worde niet de indruk gewekt, dat de huidige Streekontwikkelingscom- missie haar tijd verbeuzeld heeft, verre van dat! We mogen in dit verband ter loops even verwijzen naar 't zojuist ver schenen jaarverslag 1961, waarin o.a. ge memoreerd wordt, dat bijzonder veel werk verzet is om te komen tot een ge organiseerde pendel binnen het betrok ken gebied. Dat zulks zelfs na overleg met belanghebbende industrieën en ver tegenwoordigers der West-Zeeuwsch- Vlaamse Streekcommissies uiteindelijk piet lukte, lag bepaald niet aan de com missie OZVO. In de industriële sector werden ver scheidene besprekingen gevoerd met zo wel gemeentebesturen als bedrijven en met name heeft geruime tijd de hoop ge leefd, dat het thans te Terneuzen geves tigde Philipsbedrijf binnen de Hulsterse wallen zou worden opgetrokken. In Antwerpen werd vorig jaar deel genomen aan de „Zeeuwse week" en bij Ged. Staten werd geprotesteerd tegen „de onjuiste verdeling der contingenten woningwetwoningen". Tevens werd dit college verzocht een raamontsluitingsplan te willen ontwerpen voor de wegen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, hetgeen o.a. een gunstige subsidieverdeling door de cultuur technische dienst in de hand zou kunnen werken. Een voorlopig stichingsbestuur kwam in het verslagjaar tot stand voor de lec tuurvoorziening en meerdere malen werd informatie verstrekt aan de adviescom missie van de soc. cult, infra-structuur in Zeeland inzake de meest dringende projecten op sociaal-cultureel gebied. Met het Economisch Technologisch In stituut (ETI) voor Zeeland werd nuttig contact onderhouden, hetgeen niet zon der effect bleef. Resumerend mag derhalve worden ge steld, dat de streekontwikkelingscom- missie OZVO steeds met beide benen op de grond stond. Ondanks het feit, dat zij qua organisatorische structuur in de lucht hing 55 (Van onze verslaggever) „Eigenlijk moest ik de tent dichtdoen, want ze doen maar in Sluis", aldus mr. P. van Empel tegen de handelaar in verf en behangselpapier W. P. K. uit Sluis. Deze stond voor de economische politierechter terecht, omdat hjj, vooral aan Belgische klanten, sinds 1958 kosme- tische artikelen verkoopt zonder dat hij de daarvoor vereiste bevoegdheidspapie ren bezit. „Ik dacht, dat dat zo kon" aldus verweerde K. zich. Zijn medede ling, dat hij in januari 1964 examen gaat doen voor het noodzakelijke diploma, kon de officier mr. Lebret echter niet vermurwen. Zijn vordering, een boete van 60 of 12 dagen, werd conform door mr. van Empel overgenomen. J. F. V. uit Terneuzen stond terecht, omdat hij in zijn woonplaats een café exploiteert zonder in het bezit te zijn van de vereiste diploma's. ,,U zult iets anders moeten gaan doen" adviseerde mr. Lebret. Hij eiste een boete van 60. De politierechter nam deze boete conform over en vonniste voorts een voorwaardelijke sluiting voor de duur van zes maanden en een proef tijd van twee jaar. Voor eenzelfde overtreding moest de vroegere fabrieksarbeider A. R. zich verantwoorden. Hij was zonder diploma's enige tijd geleden een hotel-café-restau rant in IJzendijke begonnen. Mr. van Empel strafte met 60 of 12 dagen con form de eis van de officier. De stukadoor A. van A. uit Hontenisse sloot de rij. Zijn zaak wordt tot 29 ja nuari aangehouden, omdat hij nog deze maand examen doet. Golden Fiction 10 stuks 50 ct I 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT De raad van Goes zal woensdag 19 de cember worden voorgesteld de gemeente begroting 1962 te wijzigen. Deze wijzi ging houdt in het rectificeren van in 1955 gepleegde onjuiste boekingen ten be drage van 28.519,70. Deze correctie moet plaats vinden na een onderzoek dat gedeputeerde staten van Zeeland over de boekingen in 1955 hebben gelast. B. en w. schrijven de raad o.m. dat het onderzoek enigszins belem merd is omdat bij de dienst van gemeen tewerken niet meer over alle administra tieve bescheiden kon worden beschikt. Binnenkort, zo blijkt uit het voorstel aan de raad, zullen ook voorstellen wor den gedaan omtrent eventuele verkeerde boekingen over de jaren 1956 en 1957. Het is nu dus duidelijk geworden dat er indertijd inderdaad verschrijvingen hebben plaats gehad in Goes. Een en an der houdt tevens in dat de commisie ad hoc, die ten tijde van de „Goese kwestie" was ingesteld om de onregelmatigheden te onderzoeken, gefaald heeft. Dit voorstel aan de raad mag dan ook beschouwd worden als een nederlaag voor met name de PvdA-fractie, die bij monde van fractievoorzitter J. Visscher altijd heeft volgehouden dat de destijds geno men beslissingen de enig juiste waren. Het betekent tegelijkertijd een overwin ning voor de KVP-fractie en haar leider, de heer J. Roose, die bij de behandeling Er begint al enige tekening te komen in de werkzaamheden rond om de sluiting van de noordelijke geul van de Grevelingen. Werd bij de sluiting van het Veerse Gat en de zuidelijke geul van de Greve lingen gebruik gemaakt van cais sons, de noordelijke geul zal door middel van een kabelbaan worden gedicht. Via deze kabelbaan zullen stenen in de Grevelingen worden gestort. De foto links toont een van de liteinden van de kabelbaancon- itructie. De foto boven laat de twee ka- jel-haspels zien, waarlangs de .teenvrachten straks vervoerd zul- en worden. De pechvogel is neergestreken op de „Prins Hendrik", een boot van de Prov, Stoombootdienst. De „Prins Hendrik" kon na vertrek van Perkpolder de veerhaven te Krui ningen niet bereiken. De oorzaak bleek een machinedefect te zijn, namelijk een warm gelopen zuiger. Nadat de boot enige tijd op de Schelde voor anker had gelegen kwamen twee sleepboten van Hansweert te hulp. De beide sleepboten hebben het schip de ha ven van Kruiningen binnengesleept. Passagiers en auto's konden na onge veer drie uur vertraging ontscheept worden. Door het uitvallen van het m.s. „Prins Hendrik" ontstond er een grote wachttijd voor auto's aan beide zijden der Schelde. Als de machines van de „Prins Hen drik" niet spoedig kunnen worden her steld zal men overwegen een ander re serveschip voor de dienst Kruiningen- Perkpolder in te zetten. Vrijdag gaan de gemeenteraadsleden van Terneuzen een leerzame excursie maken. Om half negen v.m. vertrekken zij vanaf het stadhuis naar Sluiskil, waar de woningbouw wordt bezichtigd en het uitbreidingsplan wordt toegelicht. Van daar tijgt het gezelschap naar het spaar bekken van de waterleidingmij. Zeeuwsch-Vlaanderen n.v., alwaar ir. G. P. M. Dikötter de toelichting verzorgt, waarna het recreatiegebied „De Braak man" bezichtigd wordt. In Terneuzen zélf wordt in de namiddag o.a. het in dustrieterrein bezocht, evenals het zwem bad en de nieuwe woonwijken. Vervol gens gaat „de reis" naar de Kanaalwer- ken, waaraan een deskundige toelichting verbonden is door ir. C.A. de Vlieger. van de jaarrekeningen 1956-1957 een me morandum aan de raad heeft overhan digd, waarin de raad werd aangespoord toch minstens enkele met name genoemde onjuiste boekingen te signaleren. Na hef tige debatten werd niet op het memoran dum ingegaan. Hiermee werden in feite de verschrijvingen, of, zo men het noe men wil: verkeerde boekingen, verdoe zeld. Na de burgemeesterswoning zal de raad nu dus moeten terugkomen en oordelen over de „verkeerde boekingen". De „Goe se kwestie" wordt steeds meer tot haar werkelijke proporties teruggebracht. (Van onze parlementaire redactie) Er zijn voor wat betreft de verkorting van de duur van de UNTEA-periode op Nieuw-Guinea wel suggesties naar vo ren gekomen, maar vervroeging van die UNTEA-periode wordt door de regering en de V.N. niet officieel noch onoffi cieel overwogen. Dit heeft minister president De Quay gisterenmiddag ge zegd in de Eerste Kamer bij de voort zetting van de algemene politieke be schouwingen. De regering heeft er nimmer aan ge dacht bij de onderhandelingen de be langen van de Papoea's ondergeschikt te maken aan het bereiken van andere doeleinden, met name niet aan de wens tot herstel van betrekkingen met Indo nesië. Met het toegeven aan ongerecht vaardigde eisen zouden de belangen van ons land eerder geschaad dan gediend worden, aldus de minister-president. Intussen, is de voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, Th. Meset, gisteren uit Hollandia vertrokken naar Djakar ta, om zich te voegen bij de Papoea delegatie die daar al vertoeft. De dele gatie zal de regeringen van Indonesië en Nederland en de V.N. in New York haar mening geven over de UNTEA. (Van onze parlementaire redactie) „Dit kabinet heeft in een moeilijke tijd (Nieuw-Guinea) nuttig werk ver richt. Het is nog te vroeg om een balans en verlies-winstrekening op te maken. Wij hopen nog veel van wat op stapel staat te voltooien. Het kabinetsbeleid is gericht geweest op ontplooiing van de vrije krachten in de maatschappij, ver groting van de particuliere verantwoor delijkheid en versterking van de maat schappelijke solidariteit". Dit zei minister-president De Quay gisteren bij de voortgezette behandeling van de algemene politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer. Prof. De Quay heeft bij die gelegen heid de heer Kropman (K.V.P.) desge vraagd de consequenties van een ver werping van de mammoetwet door de- senaat medegedeeld. „De omstandigheden zullen beslissend zijn voor het al dan niet aftreden van het kabinet", zei prof. De Quay. Hij deelde de zorgen die de senaat had geuit over de ontwikkelingen in de bouwsector. Bij de woningverdeling re kent de regering op een jaarlijkse ver vanging van totaal 15.000 krot- en nood woningen. Bij de huidige woningnood kan er echt niet meer aan krotoprui ming worden gedaan, aldus voorts prof. De Quay. Tn de economische commissie van de UNO-assemblée woedt momenteel een debat dat een beetje doet denken aan de klassieke strijdvraag: wat was er het eerst: de kip of het ei? Het gaat over de oorzaak van de nood in de achtergebleven gebieden. In een dertien-landen-resolutie, op gesteld onder leiding van Zweden, wordt gesteld dat de voedseltekorten in de noodgebieden een gevolg zijn van de overbevolking. „Voer geboorte beperking door," zegt deze resolutie, ,.en de spoeling zal vanzelf dikker worden." De tegenstanders van deze resolutie, aangevoerd door Italië, zeggen: „Maak de spoeling dikker, dan verdwijnt de honger en bovendien zal op den duur het geboortecijfer vanzelf dalen, want sociologische onderzoekingen hebben aangetoond, dat bij stijgende welvaart het aantal geboorten afneemt." Dat het hier in feite om een ethische kwestie gaat is overduidelijk. Wat het nog navranter maakt is echter, dat bij een eventuele aanvaarding van- de dertien-landen-resolutie door de assemblée, doch evenzeer bij verwer ping ervan, leden-staten gedwongen zullen worden tot steun aan een be leidslijn die zij bijvoorbeeld in hun eigen land niet graag toegepast zou den zien. Dit levert het gevaar op dat deze landen op principiële gronden hun steun aan de VN-organen die tenslotte op basis van zo'n besluit moeten gaan werken, zullen ontzeggen, zoals met betrekking tot het Kongo-beleid (maar dan uit politieke overwegingen) reeds door een aantal landen is geschied. Bij een boycot van juist die VN- organen wier werkzaamheden buiten het politieke vlak liggen, zoals Unesco, FAO, Unicef e.d., zou de wereld organisatie een opstopper onder de gordel krijgen welke niet alleen haar zelf zou schaden, doch vooral die gebieden in de wereld die zozeer op belangeloze VN-hulp zijn aangewezen. P)e Amerikaanse minister van de fensie. McNamara, voert op het ogenblik in Londen besprekingen met functionarissen van het Britse depar tement van defensie, waarvan voor de toekomst van de Nato veel afhangt. Eenvoudig voorgesteld is de kwestie deze: de V.S. zouden wel bereid zijn om terwille van Engelands defensie nieuwe miljoenen te spenderen aan de ontwikkeling van de lucht-grond- atoomraket „Skybolt" (alhoewel dit monster herhaaldelijk tekenen van een zwak gestel heeft gegeven), mits Engeland en de gehele Nato eindelijk eens ernst gaan maken met het al jaren bestaande plan om de conven tionele sterkte van de Nato op 30 parate divisies te brengen. Thans zjjn het er nog steeds 23 of 24. Washington treft hier een gevoelige plek. Het legt het Europese „nucleaire prestige" op de weegschaal tegenover de eis dat Europa zijn conventionele strijdkrachten op peil brengt en ook financieel zijn steentje bijdraagt aan de miljoenen verslindende nucleaire karweitjes die Amerika voor Engeland (en straks voor Frankrijk dat een atoomduikboot wil hebben) uitvoert. Dat de Skybolt-raket volgens Ameri kaanse experts strategisch niet is op gewassen tegen de puur-Amerikaanse raketten, die uit onderzeeboten of ondergrondse lanceerplaatsen kunnen worden afgevuurd is bij het onder havige thema feitelijk van minder belang. Het oud-strijderslegioen ,'s-Gravenha- ge e.o. heeft in een schrijven aan de mi nister van defensie, ir. S. H. Visser, zijn ontstemming kenbaar gemaakt inzake de weigering van de bewindsman de heer Van der Putten te rehab Ni teren. Dat u zich op uw post meent te kun nen veroorloven iemand niet te rehabi literen, ofschoon daar aanleiding toe was, pas allerminst een minister van de Kroon in dienst van ons volk, aldus o.m. het oud-strijderslegioen. „Het regelmatig in opspraak komen van ons defensie-apparaat niet in het minst door de handelingen van uw mi nisterie bevordert allerminst het zo noodzakelijke vertrouwen, dat ons volk mede op grond van de grote offers, die daarvoor worden gebracht in ons defensie-apparaat moet kunnen stellen, hetgeen toch wel een aanwijzing be hoort te zijn". Het oud-strijderslegioen besluit met de verwachting uit te spreken, dat de mi nister alsnog op het ingenomen stand punt zal terugkomen en de heer Van der Putten genoegdoening zal geven voor het hem berokkende nadeel in geeste lijk en materieel opzicht. Voor de acht duikers van de Konink lijke Marine uit Den Helder is de al acht dagen spoorloos verdwenen Amsterdam se bermprostituée „Zwarte Jeanne" ook gisteren onvindbaar gebleven. Gisteren voltooiden de duikers het afzoeken van de bodem. De duikers hebben nu reeds ruim 20.000 m3 waterbodem afgezocht. Ze vinden wel veel oud roest, maar geen spoor van de vermiste vrouw. Het mysterie bereikt in ieder geval iri de komende dagen wel een beslissend stadium. Als het waar is dat „Zwarte Jeanne" is verdronken of na een mis drijf in het water is terechtgekomen, moet het lijk woensdag of donderdag boven water komen. Gebeurt dit niet dan moet ernstig rekening worden ge houden met een van de vele andere mo gelijkheden, hoewel de politie nog steeds aan misdrijf gelooft. (Advertentie) AZTEKA; met de exquise, exotische smaak van mild gekruide chocolade, f. 1.25 p. 100 gr. BONBON De politieke commissie van de alge mene vergadering der V.N. heeft dins dag een resolutie over het onderzoek van de ruimte goedgekeurd, die was in gediend door de V.S., Rusland. Engeland Frankrijk en nog 20 landen. In deze re solutie wordt erop aangedrongen het on derzoek van de ruimte te verrichten „in het belang van de vriendschappelijke betrekkingen tussen de volkeren". Voorts wordt erin gevraagd om meer samenwerking bij het wetenschappelijk onderzoek van de dampkring, een inten siever gebruik van weersatellieten en in ternationale inspanning om te komen tot doeltreffende satellietverbindingen voor de gehele wereld. Volgens berichten die circuleren In kringen van de Verenigde Naties in New York zou Hongarije bereid z|jn kardinaal Mindszenty, die sedert de Hongaarse opstand in de Amerikaanse ambassade te Boedapest verblijf houdt, toestemming te geven het land te verla ten, als Amerika zijn beschuldigingen tegen de communistische regering van Hongarije zou laten vallen. Volgens betrouwbare bronnen bij de V.N. zou Hongarije ook bereid zijn de resterende politieke gevangenen van de Hongaarse opstand vrij te laten. Vol gens de Hongaarse regering zouden dit er nog maar twintig zijn. Hongarije zou als tegenprestatie van de Verenigde Staten verlangen dat zij niet op een stemming zouden aandringen in de V.N. waarbij Hongarije opnieuw veroordeeld zou worden wegens de onderdrukking van de opstand in 1956. Mindszenty, de rooms-katholieke pri maat van Hongarije, werd door de Hon gaarse opstandelingen uit gevangen schap bevrijd die hem was opgelegd door de Hongaarse regering. Nadat de revolutie neergeslagen was vluchtte de kardinaal naar de Amerikaanse ambas sade in Boedapest waar hem asiel werd verleend. Sindsdien heeft de Hongaarse politie de ambassade dag en nacht be waakt om te voorkomen dat de kardi naal naar het buitenland zou vluchten. Mindszenty is nu 70 jaar.

de Stem | 1962 | | pagina 3