V.S. hopen op ontsluiering van een aantal geheimen BUITENGEWOON GEHEUGEN Dagblad De Stem heeft! thans ondernemingsraad! SOEP PRACHTBIJTS%r Vandaag en morgen Puzzel Kindervertelseltje SPITSMUIZEN maken een ketting 1,50 Mariner II raast vrijdag langs Venus Mijlpaal voor n.v. Neerlaiulia Machinefabrieken sluiten de deuren in Argentinië DN Korte lijd GROTE VRAAG: IS ER LEVEN? Veel geheimen - soep Besprekingen Engeland-EEG naar commissie Ongeveer 6500 man op straat gezet KLOOSTERBALSEM BEURS VAN AMSTERDAM Internationals ongeanimeerd Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever Vandaag Morgen HERFST ROETMOP EN JAPIE (Voor de groteren) V) Het roversschip j' ONZE TEENAGER LENI WISSE SCHREEF: BRIEVENBUS Beste allemaal GRAPJE Mijn neus PIENTER Tafel manieren (j) o o o o o o o a o 'afel, mevrouw. Een origi- '■art, die u zelf in kunt recepten op de binnenzijde, envelop, gefrankeerd met de Stichting Vlees, Haag. en Vleeswaren, Vlecsconserven. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 De geleerden houden er echter reke ning mee, dat deze meting fout is en wellicht een te hoge temperatuur op geeft, die veroorzaakt zou kunnen zijn door de werking van elektronen in de door de werking van elektrons in de omgeving van Venus. Het zou best mogelijk zijn, dat de werkelijke tem peratuur van Venus niet veel hoger is dan de gemiddelde temperatuur op aarde, aldus menen sommige geleerden. Vrijdag om 21.00 uur onze tijd zal de Amerikaanse ruimtesonde, die 27 augustus gelanceerd werd, op een afstand van 34.000 km met een snelheid van 135.000 km per uur langs de planeet Venus razen. Het is de bedoeling, dat de sonde de uitgebreide bewolking zal binnendringen, die de planeet altijd omgeeft in een poging sommige van de geheimen van de mysterieuze planeet te ontsluieren. Venus is de naaste buurman van de aarde en ongeveer tweemaal zo groot. Het voornaamste doel van de sonde js na te gaan of er leven mogelijk is op Venus. De geleerden achten het zeer wel mogelijk, dat er de een of andere vorm van leven op Venus bestaat. De sonde, de Mariner II, weegt ruim 200 kg. De sonde zal Venus dichter na deren dan ooit. De Russische sonde, die 12 februari omhooggeschoten werd, pas seerde de planeet op een afstand van ongeveer 100.000 km. Maar toen was de radio reeds lang uitgevallen en waar nemingen konden daarom niet worden gedaan. De Mariner II werkt echter nog steeds. Hij heeft zelfs reeds alle afstandsrecords gebroken, die op het gebied van radio verbindingen bestonden. Het vorige re cord stond op naam van de Amerikaanse Pionier V, die op 26 juni 1960 werd gelanceerd. De radioverbinding overlapte toen meer dan 35 miljoen kilometer. Deze afstand werd door de Mariner II op 25 november reeds breeikt. Nog steeds onderhouden Amerikaanse ruimtedes kundigen radiocontact met de Mariner. Zij zijn zelfs in staat geweest de snel heid en de koers van de sonde te wijzi gen om hem dichter langs Venus te laten passeren. Als er dan bovendien water en zuur stof op de planeet zou zijn moet er leven op Venus voorkomen. Er zijn elkaar tegensprekende meningen over Venus in omloop. Sommige geleer den menen, dat de oppervlakte bestaat uit stof, dat door stormen voortdurend wordt opgezweept. Anderen zeggen, dat de oppervlakte een groot moeras is, mis schien wel bedekt met olie. Weer an deren menen, dat Venus bedekt is met oceanen van koolzuurhoudend water. De Mariner II zou waarschijnlijk kun nen ontdekken welke van deze theorieën de juiste is. De sonde zou wel eens volkomen nieuwe theorieën in het leven kunnen roepen, wellicht opzienbarende ontdekkingen doen. Reeds heeft de sonde op zijn reis het bestaan van hevige .zonnestormen' in de ruimte aangetoond. Vrijdag zal hij daar wellicht nieuwe prestaties aan toevoegen. Vrijdagavond zal de Mariner zich in rechte lijn op ruim 56 miljoen kilometer van de aarde bevinden, maar doordat hij zijn weg in een spiraalbeweging heeft afgelegd zal hij die dag een afstand heb ben afgelegd van meer dan 293 miljoen kilometer. De sonde zal slechts dertig minuten in een positie zijn, waarin ruimtedeskun digen hem kunnen gebruiken om waar nemingen op Venus te verrichten. Men heeft de Mariner met opzet Venus willen laten passeren, omdat er dan meer ge legenheid zou zijn om waarnemingen te doen dan wanneer de sonde op de planeet te pletter zou slaan. Als de sonde de richting zou zijn blij ven volgen, die hij bij de lancering opgegeven kreeg, zou hij nooit dichter bij Venus zijn gekomen dan 375.000 km. De deskundigen wilden hem echter op een afstand laten passeren, die ergens lag tussen de 8000 en 56.000 km. Door cor recties, die 4 september werden uitge voerd toen de Mariner ongeveer twee miljoen kilometer van de aarde verwij derd was, slaagde men er in de baan van de sonde meer naar Venus af te buigen. Dit werd gedaan door een snel- heidsvertragende raket uit de sonde af te vuren, waardoor de snelheid van de sonde met 100 km per uur afnam. Hierdoor kwam hij in een betere baan. Gedurende zijn reis heeft de Mariner reeds talrijke waarnemingen gedaan. Zo heeft men gegevens verkregen over radioactiviteit en magnetische velden in de ruimte, maar ook gegevens over de aanwezigheid van stofdeeltjes. De Mariner zal tijdens de opnemings periode van dertig minuten moeten vast stellen of er water of waterdamp op Venus is, wat de temperatuur van de planeet is, of er zich magnetische velden op bevinden, of de planeet, zoals de aarde, omgeven is door radioactieve gor dels en of er openingen te ontdekken zijn in de wolken, die Venus omgeven. Volgens reeds bekende metingen op aarde zou de temperatuur van Venus 615 graden Fahrenheit bedragen. Dit is tweemaal zo warm als kokend wa ter. Volgens deze metingen zou aards leven op Venus niet mogelijk zijn. In een stijlvolle feestelijke sa menkomst in Chalet Royal te Den Bosch heeft gistermiddag mr. H. W. de Vink, vice-president van het college van commissarissen van de N.V. Uitgeversmaatschappij Neer- landia, de ondernemingsraden van de drie Neerlandia-dagbladbedrij- ven, t.w. Dagblad De Stem te Bre da, De Nieuwe Limburger te Maas tricht en Het Centrum te Utrecht, geïnstalleerd. De heer De Vink gaf de ondernemingsraden de wens mee, dat zij onder Gods zegen met onbaatzuchtige bewogenheid zou den mogen werken aan het geluk van de mensen in de ondernemin gen. Er was een klein aantal genodigden, dat deze ook voor ons dagblad zo be langrijke gebeurtenis bijwoonde. Mr. De Vink bood de voorzitter van de raden een voorzittershamer aan. Voor de installatie sprak de presi dent van de hoofddirectie, dr. H. J. A. Hermens, een kort begroetingswoord, waarin hij bij voorbaat reeds een beroep deed op de goede wil van de pas geko zenen der ondernemingsraden, wie het nog aan ervaring ontbreekt. Na de installatierede van mr. De Vink, hield drs. J. A. Raymakers, adjunct-di recteur van Grasso's machinefabrieken te Den Bosch, een inleiding over een aantal interessante, hoofdzakelijk psy chologische aspecten van het werk in de ondernemingsraden. Er werden gelukwensen aangeboden door M. G. Koenders, hoofdbestuurder van de Nederlandse Katholieke Grafi sche Bond, mede namens de organisa ties voor administratief en vertegen woordigend personeel, A. v. d. Braak, namens de Katholieke Nederlandse Journalistenkring en J. v. Poll Suyker- buyk, namens de r.-k. Vereniging van Boekdrukkerspatroons. De heer P. Meyer, lid van de onder nemingsraad van De Nieuwe Limbur ger, sprak namens de gezamenlijke ge (Advertentie) VANDAAG NOG HALEN Eenmaal geprobeerd, steeds begeerd! Import: THEIJNISSE Buitenlandse Agenturen N.V. Roosendaal. Engeland en de zes E.E.G.-landen heb ben dinsdag op voorstel van Nederland besloten de bespreking van de land bouwvraagstukken, die de onderhande lingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. in een impasse hadden gevoerd, toe te vertrouwen aan een speciale commissie, onder leiding van de vice- voorzitter der E.E.G.-commissie, de Ne derlander S. L. Mansholt. De commissie komt donderdag en vrij dag bijeen en zal tegen aanstaande woensdag een interimverslag uitbrengen. Minister Luns zei, dat de commissie tot taak heeft zonder vooroordelen de verslagen der verschillende landen te bestuderen en de kwestie der Britse sub sidies voor landbouwprodukten produkt ^oor produkt te bezien. „Op deze basis", ei hij, „kunnen we de gehele landbouw politiek bezien en hopen we tot een op- ossing te komen". De grootste metaalverwerkende maat schappij van Argentinië, S.I.A.M. Ditella, heeft vanaf maandag vier van zijn fa brieken gesloten als gevolg van de schade die vorige week door de arbeiders in de fabrieken is aangericht en die geschat wordt op 750.000 pesos. Door de sluiting worden 6500 arbeiders getroffen. Volgens de maatschappij zouden er naast de ongeregeldheden van de vorige week aanvallen hebben plaatsgehad op hogere functionarissen van de maat schappij alsmede herhaalde overtredin gen van de voorschriften waaronder gewerkt wordt. Ook zou de produktie achteruit zijn gelopen. Do fabrieken die gesloten zijn produ ceerden auto's, motoren en machines. Een week geleden hebben 2300 arbei ders van de Kaiser-autofabriek in Cor doba getracht zich toegang tot de fabriek te verschaffen nadat zij hun tijdelijk ontslag aangezegd hadden gekregen. Zij werden door 100 politieagenten met traangas teruggedreven nadat de arbei ders van vuurwapenen gebruik hadden gemaakt waarbij verscheidene gewonden vielen. Daarop begonnen de arbeiders stenen door de ramen van de fabriek te gooien. Augosto Vandor, de leider van de metaalarbeidersbond, en secretaris-gene raal van de Peronistische partij, heeft verklaard dat fabrieken die arbeiders ontslaan streng aangepakt moeten wor den. Andres Framini. de Peronistische lei der van de textielarbeiders, die gekozen werd tot gouverneur van de provincie Buenos Aires in de ongeldig verklaarde verkiezingen van 18 maart 1962, heeft er bij de arbeiders herhaaldelijk op aan gedrongen de fabrieken die stilgelegd worden over te nemen. De fabrieken van de Nederlandse Phi- lips-maatschappij in Argentinië hebben het gerucht tegengesproken dat de Ar gentijnse fabriek gesloten zou worden. Volgens de fabriek zouden slechts 140 man tijdelijk ontslagen zijn. Berichten dat 400 man zonder werk zouden zijn werden door Philips ontkend. Maar Kaiser en Siam hebben laten verklaren dat de produktie ingekrompen moest worden om deze in overeenstem ming te brengen met de vooruitzichten voor de verkoop. Kaiser heeft zijn 5000 arbeiders voor gesteld een paar uur per week minder te werken om ontslagen te voorkomen, maar zo verklaarden woordvoerders van de fabriek de vakvereniging was daar niet mee akkoord gegaan. kozen leden een dankwoord, dat beant woord werd door dr. H. J. A. Hermens, I die tevens zijn waardering uitsprak voor het vele voorbereidende werk dat het hoofd van de afdeling centrale perso neelszaken, mr. W. K. A. Arntz, voor de totstandkoming van de ondernemings raden had verricht. Dr. Hermensant woord vormde het slot van een bijeen komst, die Dagblad De Stem tegelijk I met De Nieuwe Limburger als eerste dagblad in Zuid-Nederland een onder nemingsraad schonk. (Advertentie) waar vuü in komt, kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes heilzame, diepwer- kende verzacht en verlicht aan- doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje De beurs heeft gistermiddag de minder I gunstige tendentie van eergisteren voor de internationale waarden bij de opening met kracht voortgezet. De stemming was toen „flauw". De forse koersdalin gen vonden plaats bij zeer kalme handel. Er was in alle hoeken van de hoofd fondsen wat middenkoers aanbod, waar door laag werd ingezet. Philips bijvoor beeld opende liefst f 5.30 lager op f 140.20 ten opzichte van de slotprijs van eer gisteren. Unilevers, die op f 134.30 lager waren geopend, konden later wat aan trekken. Kon. Olie min f2.50 op f148. waarna nog f 147.60 werd gedaan. De ongeregeldheden in Broenei (Noord- Borneo), waar de Kon. Shell-groep be langen heeft, spreekt, aldus de beurs, hier toch nog wel een klein woordje mee. Hoogovens hadden het zwaar te verduren met een koersverlies van 16 punten op 555. AKU vijf punten lager op 400 De flauwe stemming op het Damrak moet hoofdzakelijk worden toe geschreven aan de forse koersdaling van eergisteren in Wall Street. Op de lagere openingskoersen volgde later op de middag voor alle internatio nale waarden een flink herstel. AKU liep op tot 404 In deze hoek was een grote koper aanwezig. Het buiten land toonde voor deze stukken, alsmede voor de overige fondsen, op het lage openingsniveau plotseling enige belang stelling. Hierdoor liep de koers van Philips op tot f 142.20. Unilever steeg tot f 135.80, Kon. Olie tot f 148.80. Hoog- ovens herstelden zich tot 560. Bij kalme handel verloren de scheep vaartaandelen één tot twee punten. Ook I de leidende cultures lagen aangeboden in de markt. In de staatsfondsenhoek was de stemming door elkaar aan de j zwakke kant. 10-12 11-12 Ned. '59 4% 99% 9912 Ned. '61 41/4 9912 100 Ned. '47 3 "2 911*6 91% Ned. grootboek 1946 92% 92% AKU 405% 403% Hoogovens 571 562 Philips 145.50 142.10 Unilever 137.35 135.70 Kon. Olie 150.55 148.60 HAL 11512 11312 Scheepvaartunie 1257'8 123% Amst. Bank 383 383 Ned. Handelmij. 368 367% Lucas Bols 899 900 Drie Hoefijzers 397 397 Mach. Breda 167 166 Zeeuwse confectie Bijenkorf 980 980 Simons emb.f. en houth. 129 128 Van Gelders papier 250 248 Heineken 489% 485 Hero Conserven 303 303 HoII. Beton Mij. 394 390 Kon. Zout 768% 740 Nijverdal - Ten Cate 229% 2273/4 De Schelde 230 230 Scholten Foxhol 805 805 Thomassen en Drijver 681% 674 Van Vlissingen Katoen 278 276 Vredestein 351 353 Zwanenberg Organon 885 865% NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 405—406 gl.. Kon. Olie 150- -150.50 gl., Philips 142.50—143.20, Unilever 136.50 137.20, Hoogovens (Advertentie) Zo makkcljjk 18 fraaie houttinten De wind die blaast. De bomen zuchten en kreunen. De bomen verliezen blad na blad. Maar de wind kan het niets schelen, dat de bladeren vallen gaan. Hij blijft maar blazen. KEES HOEVENAARS Vaart 78 B, Dongen Het is herfst, er is sneeuw, er zat vanmorgen op het dak al een (spreeuw. Ik gaf hem wat brood, ik zag van de kou helemaal rood. Toen vloog hij weg, wat een pech Toen ging ik naar school, daar hebben we altijd veel jool, Met de kinderen van de klas, Oei. daar vergat ik mijn das! Toen ging ik weer terug, Wat raar, er vloog nog een mug Nu eindig ik mijn verhaal, want ik ga lezen over een nachtegaal H. v. Opstal Raadhuisstraat 12 Breda (NB) De wind heeft dag en nacht (geblazen De bomen zijn kaal geworden Ze huilen: Wanneer zullen wij weer (bladeren krijgen. Maar Jan de Wind lacht hen uit en (zegt: dat gebeurd pas in het voorjaar. En blaast dan hun laatste blaadjes (weg. Jeanne Lücker 11 jaar Den Bosch Roetmop is een aardig diertje Hij zit op de loer op Japie het miertje Het diertje loopt zo hard (als het kan door Het heeft ook niet graag (dat 't in Roetmops maag terechtkomt hoor! Het ergste is dat. Jopie mier (kan niet hard lopen. Hij dacht: 'k ga direct (rolschaatsen kopen. Dat gaat wel tien maal zo vlugger Ja, ja, Jopie is wel snugger! Hennie van Wanrooy Van Polanenstraat 29 Oosterhout (9 jaar) ANCA DE VET Burgem. van Poppelstraat 13, Gilze Voor de onderstaande woorden moe ten andere woorden gegeven worden die hetzelfde betekenen. De nieuwe woorden mogen maar vijf letters hebben en ze moeten allemaal be ginnen met een G. 1 Familie G 2 Landafscheiding G 3 Smalle opening G 4 Gerief G 5 Gaap G 6 Houvast G 7 Stad in Z.-Holland G 8 Deel van een hert G 9 Edelman G 10 Oude dans G 11 Lichaamsdeel G 12 Gloed G 13 Cijfer G 14 Korensoort G 15 Bodem G 16 Gebaar G Er was eens een schip v- -w j om itnE Cf Ti in urnii irornn .w'"' Er was eens een schip en dat schip wou varen. Maar het kwam in de pip het werd kapot gehakt. En toen kwam er een zeerover Die zei, dat schip dat koop ik. Maar toen de zeerover op zee was, toen gebeurde er wat met het schip. Ja, toen was het schip verloren Het waaide zo maar in het koren en het zei: „Och, wat een man, 't Is me een pan!" Toen kwamen ei twee kleine boten, die zeiden: ,,We zullen dat schip eens even aan de haak pikken" En toen het schip gepikt was, zei het: ik had een baas van niks, maar hij kocht me ook maar voor een (riks." Henk van Gurp Sportstraat 13 Hoeven FRANSJE PEETERS Marjjkestraat 12, Rijen Als je goed hebt, ingevuld, dan kun je de derde letters van boven naar be neden lezen. Van 1 tot en met 8 lees je dan de naam van een water vogel, die je heel vaak kunt zien. Van 9 tot en met 16 de naam van een zeldzame watervogel, waar veel gedichten over zijn gemaakt. soaxvaiv Avaaawaaz Als het in de winter heel koud is (buiten komen er ijsbloemen op de ruiten. Ze zijn er vlug, soms wel in één (nacht. en ik heb er zo vaak over (nagedacht: ,,Waar komen ze vandaan?" Jk Vroeg het eens aan de maan. „Ja", zei de maan, als je 'snachts (ligt te dromen in bed over ijs en sneeuwballen- (pret, kunnen er duizend kaboutertjes (komen Met ladders en kwastjes en (ijsbloemenverf Schilderen ze vlug en keurig net. Zó worden die bloemen op jouw (raam gezet". En nu gaat het dooien, nu gaan ze (weer weg Wat hebben die mannetjes pech. ,,Zeg, maan ze hebben het werk (voor niets gedaan!" Vandaag hebben wij tekenin gen in ons krantje van het ver trek van Sinterklaas. Het is een afscheid TE LAND, TER ZEE en IN DE LUCHT. Tot onze spijt zijn niet alle Sinter klaastekeningen aan de beurt geweest Er waren toch zulke mooie bij. Maar ja, als het feest alweer achter de rug is, dan willen we weer wat anders zién. Hier volgen nog de namer van enkele bijzondere knappe tekenaars: Kees v. d. Westen te Prinsenbeek (heel bijzonder mooi!) Grego Janssen te Breda; Erik van den Berg te Bre da; Antoon Kombouts te Breda; Til ly de Rijcke te Sint Jansteen; Pauk Wouters te Sas van Gent. Het spijt ons verschrikkelijk dat ze er niet in konden. Maar zullen jullie vooral vroeg kerst-tekeningen maken. Wat na Kerstmis komt. kan geen plaats meer krijgen. Vergeet het niet! Dag allemaal Oom Jan en Tante Thea Wij hadden afgesproken om nu en dan een briefje te sturen aan zieke kinderen. Wij hebben al een paar maal adressen in ons krantje gezet en onze gezonde lezers en lezeresjes hebben zich van hun beste kant laten zien, want de zieken hebben post gekregen. Nu gaan we proberen of er weer kinderen zo lief willen zijn om een briefje te schrijven. Wie er op post zit te wachten kun je lezen uit de brief die hieronder staat. Wil de zieke, of de vriendinnen dip er om vragen, eens laten weten aan oom Jan en tante Thea. of het geholpen heeft? Daar wachten we op. Dag, veel groetjes van Oom Jan en tante Thea. Dit is de vraag: Beste oom Jan en tante Thea Ons vriendinnetje is 7 jaar en zit in de le klas en is dikwijls ziek. Ze heeft last van astma. Op het ogenblik is ze weer ziek en moet 4 weken op bed blijven. Ze heeft nog een zusje, maar die gaat over dag naar school. Dus ons vrien dinnetje is erg eenzaam. Haar vader en moeder hebben een zaak, dus ze heeft nog weinig te spreken. Ze speelt de hele dag met poppen en met kleurtjes en kleurboekjes. Ze verlangt erg graag post, dan heeft ze wat afleiding. Haar adres is: Lianneke van den Berg, Nieuwe Dieststraat 13, Breda. Onze dank, Een stel vriendinnen. Krik krak mp neus brak. Ik stak hem in mtfn vestjeszak. Ik ging ermee naar het politiebureau En kreeg een nieuwe neus cadeau. Betsie Snoek Teteringen Er was eens een eigenaardige oude heer die geen knechten kon houden. Hij stuurde ze allemaal na een paar dagen weer weg, omdat ze niets kon den onthouden. Op een dag kwam een jonge boer zich als knecht verhuren. ,,Kunt u alles goed onthouden??" vroeg de oude heer. Alles goed kunnen onthouden", ant woordde de boer, daarin ben ik juist een meester." ,,Als dat zo is", zei de oude heer, ,,zal het wel gaan. Maar je moet we ten dat alle dingen bij mij vreemde namen dragen en ik wil niet dat ze hier in mijn huis anders worden ge noemd. Zo heet mijn jas tabbaard, mijn studeerkamer hokkegetsjok, de trap overzwem, mijn hond Jonker Barabas en mijn kat juffrouw Tater hos. Wel wat zeg je daarvan? Ont houd al die namen maar goed want ik wil geen andere meer horen". De jongen zei al die namen vlug ach ter elkaar nog eens op. ,,En dat is nog niet alles", zei de heer. „De stoof heet bij mij Gloria in Excelsis, het raam de kijkuit en de schuur daarbuiten de Koerinne". De jongeman zei al die vreemde na men nog eens op en gaf aan die vreemde heer de verzekering dat hij ze goed zou onthouden. „Wij zullen voor vandaag er mee uitscheiden", zei de heer. Morgen krijg je weer nieuwe woorden". 's Anderdaags stond de jongen vroeg op. ,,Ik zal maar gauw op de Gloria in Excelsis de koffie voor mijnheer maken", dacht hij, „en hem langs de overzwem op de hokkegetsjok bren gen". En toen hij daar mee bezig was begonnen de hond en de kat te vech ten. En opeens gooide de hond de kat in het vuur en als een bol vuur sprong de kat uit het raam en liep recht naar de schuur die een ogenblik later in brand stond. Toen de knecht dat zag stormde hij de gang in en riep zo hard als hij maar kon in één adem: „Mijnheer, trek uw tabbaard aan en kom van hokkegetsjok langs uw overzwem, want Jonker Barabas heeft juffrouw Taterhos in het Gloria in Excelsis gesmeten en zij is toen door de kijkuit in de Koerinne ge vlucht en deze brand nu van binnen en van buiten." JOHAN DE WIT Steenstraat 31, Cling* Meester: Wel Tonny, hoe komt het dat in de herfst de dagen korter worden? Tonny; Omdat de nachten langer en langer worden, meester. Onderwijzer: Jantje, wat doet men met het vlees van de walvis? Jantje: Dat eten we op. Onderwijzer: Goed. Maar weet je ook wat men met de beenderen doet? Jantje: Die leggen we op de rand van ons bord, meester. Antoon van de Klundert Brielse dreef 7, Prinsenbeek f-1'Isi 1 r- 'If -.00 Ö~L ARNO MACHIELSEN Becksestraat 79, Prinsenbeek Kinderen die buiten wonen hebben vast wel eens een spitsmuis gezien. Zo'n diertje lijkt op een ge wone muis, maar alleen heeft het een heel spits bekje, bijna een slurfje. Er is nóg iets, waardoor de spitsmuis anders is dan de gewone muis: ze stinkt en daarom eet de poes ze nooit op. Wie heel veel van dieren afweet, heeft dan misschien ook wel ge leerd dat spitsmuizen insecteneters zijn, echte roof dieren, maar dan in het klein. Het nest waar de spitsmuizen wonen, ligt onder ste nen of graspollen. Als er een moeder met pasgebo ren kleintjes woont dan past zij goed op de kinde ren. Bij onraad pakt ze de kleintjes in het nekvel en sleept ze dapper naar een andere schuilplaats. Maar als de jongen zeven dagen oud zijn, dan vindt moeder ze groot genoeg om een ketting te maken. Net zoals de juffrouw van de kleuterschool tegen de kleintjes zegt: „allemaal elkaar een hand geven", zo zegt de spitsmuizenmoeder„allemaal in eikaars staartje bijten!" Ze kan natuurlijk niet praten, maar ze is slim genoeg om het haar kinderen toch te leren. Dat doet zij zo: Eerst stoot zij het jong flink aan met haar snuit. Het kind kijkt dan of het vragen wil: wat moet ik doen? Meteen keert moeder haar staartje naar het kind en houdt het voor zijn bekje. Dan begint zij te lopen. Als zij na een paar pasjes merkt dat het jong is blijven zitten dan begint moeder opnieuw, zij stoot haar kind net zo lang aan en keert zich net zo lang om, totdat de kleine domoor eindelijk begre pen heeft wat moeder bedoelde. Als het moeder in de staart te pakken heeft, gaat het goed. Dan neemt moeder haar kind op die manier met zich mee naar een nieuwe schuilplaats. Nu heeft het spitsmuisje dit zo goed begrepen dat een volgende keer alleen viaar een klein stootje nodig is Zo leert moeder al haar kinderen hoe zij veilig met haar mee kunnen gaan. Na 12 dagen zijn de diertjes al zo knap dat zij bij gevaar uit zichzelf naar moe der toehollen en aan haar staart gaan hangen. Na- tuurlijk is daar niet voor iedereen plaats. Dan bijt zusje in de staart van broertje en zo verder totdat de hele familie een lange ketting vormt, of een „karavaan" zoals de geleerden het noemen. Als een spitsmuizenmoeder sterft dan ziet het er voor de jongen slecht uit. Maar wanneer dat ge beurt bij dieren die in gevangenschap leven, kan er nog wel eens hulp opdagen. Toen eens de moeder van een nest spitsmuisjes in een dierenkliniek stierf zette de dokter een huismuis als pleegmoeder bij de kleintjes. De eerste ontmoeting beloofde niet veel goeds. De kleine muisjes vielen de pleegmoeder aan, alsof het een vijand was. De arme huismuis nam haastig de vlucht. Bij een volgende poging ging het al wat beter. Maar toen de moeder even het nest ivilde verlaten, gingen de pleegkinderen aan haar staart hangen. De arme muis begreep daar niets van. Ze wilde de kinderen wel in haar bek dragen (zoals ze bij haar eigen kinderen zou doen) maar daar wilde de spitsmuisjes helemaal niets van 'weten. Die waren daar immers al veel te „groot" voor. Een andere keer gaf de dokter een weeskindje van een geivone muis aan een moedertje van een nest spits muizen. De kleine spitsmuisjes leerden braaf hoe zij moe der in de staart moesten bijten, maar het gewone muiske kon dit maar niet geleerd krijgen. Wat moe der ook probeerde, het ivou niet lukken. Ten slotte gaf deze pleegmoeder het op. Als er nu gevaar dreigde en moeder vond dat er verhuisd moest worden, dan trok de hele karavaan weg op spitsmuizenmaniermaar vooraan marcheerde de moeder terwijl zij in haar bek de jonge huismuis droeg!

de Stem | 1962 | | pagina 13