Eerste zittingsperiode van concilie gesloten BOEKENPLANK Duizenden keken in stilte naar „witte uitvaartstoet Moord in Moordrecht" thriller van hoogleraar Peking handhaaft zonder meer eigen voorstellen Drie der zaligen altaren tot de eer verheven SOUSTELLE wordt gezocht Mariner nadert Venus Een nieuwe Pinksteren Eén krans die van het verset DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 DECEMBER 1062 PAUS ONTROERD DOOR OVATIES Staking Belgisch trampersoneel Paus Joannes zag er slecht uit Marokko wordt constitutionele monarchie Tanganyika thans republiek in gemenebest Detectives voor geschenkentafel BOKSFINALES IN GRONINGEN Schaatsers naar het buitenland Zweden verslaat Japan met 5-1 Rijbewijs in België 55 VERTREK IN DELFT Nog meer Israël Polen, waar wacht gij op En nu ruzie in ....boksbond Mozart Operettegids Portret van Portugal Menselijke benadering van Christus 9? Soberder dan verwacht is zater dag j.l. de eerste zittingsperiode van het tweede Vaticaanse Concilie gesloten. Dit kwam, doordat paus Joannes XXIII niet de gehele plechtigheid heeft bijgewoond me de op advies van zijn dokters. Toch wilde de paus de sluitingsceremo nie zelf verrichten en daarbij een rede uitspreken. Hij werd niet bin nengebracht op zijn draagstoel doch kwam te voet. Hij droeg een stool en een roodfluwelen schou dermantel. Ofschoon hij er bleek uitzag, liep hij met vaste tred. De ovaties, die hem begroetten, over troffen alle andere, die hem ooit tevoren zijn gebracht. De paus was daar zichtbaar door getroffen. Vanaf de troon onder de bronzen baldakijn boven het altaar der confessio sprak hij vervolgens met krachtige stem de rede uit, waarmee hij de eerste zittingsperiode van het Con cilie sloot. In deze rede hoopte hij, dat het Con cilie met Kerstmis volgend jaar zou kunnen worden gesloten. In de interim periode tot 8 september aanstaande wordt voortgegaan met de bestudering van de verschillende onderwerpen door de com missies. Als het Concilie tenslotte klaar zou zijn gekomen, zouden de genomen besluiten prompt en met instemming moeten worden toegepast op alle gebie den van het leven der kerk met inbe grip van de maatschappelijke kwesties. „In deze belangrijkste fase55, aldus de paus „zullen de zieleherders eensgezind zich uit alle macht inspannen om de juiste leer te prediken en de door hen zelf verlangde regels toe te passen. Hier toe zal een beroep worden gedaan op de samenwerking van diocesane en orden- geestelijkheid, de congregaties van vrou welijke religieuzen, het katholieke leken- dom met al zijn hulpmiddelen en moge lijkheden, opdat het werk der concilie vaders zo toegewijd en getrouw mogelijk beantwoord zal worden. Dit alles zal, aldus de paus, die zijn rede in het Latijn uitsprak, een nieuwe Pink steren betekenen, waardoor de Kerk haar innerlijke rijkdom kan vernieuwen cn haar materiële zorg in alle sferen van menselijke activiteit kan uitbreiden. Paus Joannes noemde de eerste zit tingsperiode een langzame en plechtige inleiding op het grote werk. De discussies werden gev<?erd zonder schade voor de onderlinge liefde. Het werk, dat verricht is, is genoeg om iedereen de draagwijdte van het gepresteerde te doen inzien. Nadrukkelijk wees de paus erop, dat het overleg niet wordt afgesloten. De De katholieke vakbond van tram- en buspersoneel in België heeft per 17 december een staking in het vooruitzicht gesteld, indien de eisen voor loonsver betering en voor betere sociale voor waarden niet worden ingewilligd. Geëist worden ondermeer een loons verhoging van 15 cent per uur en het afschaffen van boeten. De eisen worden door andere vak banden gesteund. Op 12 december zullen Werkgevers en werknemers overleg ple gen over de eisen. kan daardoor sneller en ononderbroken werken. De paus besloot zijn toespraak met er op te wijzen dat er nog grote verant woordelijkheden wachtten maar dat daar bij vertrouwd zal worden op Gods hulp en met de bijstand in te roepen van de H. Maagd Maria en van St. Jozef, de patroon van het concilie, wiens naam nu ook in de canongebeden van de H. Mis bisschoppen in hun diocesen blijven met het Concilie bezig, terwijl het con cilie de komende negen maanden ge opend blijft. De tweede zittingsperiode is ingevoegd. Het voorlezen van de tekst duurde on geveer een half uur. De paus las met krachtige, gelijkmatige stem en gesticu leerde daarbij met zijn rechterhand. Hij zag er evenwel sterk vermagerd uit en zijn ogen stonden minder helder dan gewoonlijk. Een half uur na de sluitingsplechtig heid verscheen de paus voor een venster aan het Sint Pietersplein. Ongeveer der tigduizend mensen onder wie vele con cilievaders juichten hem toe. De paus sprak niet. (Advertentie) Meer dan 1500 kardinalen en bisschoppen en grote groepen pel grims uit de landen der nieuwe heiligen hebben de drievoudige heiligverklaring bijgewoond, die paus Joannes XXIII in een eigen lijk voor hem te lang durende plechtigheid zondagmorgen heeft uitgesproken. Drie zaligen verhief hij met de plech tige canonisatieformule tot de eer der altaren: Pierre Julien Eymard uit Frank rijk, stichter van de ook in Nederland zeer verbreide congregatie der priesters van het H. Sacrament en van de zusters van het H. Sacrament, de Italiaanse ea- pucijnerbroeder Francesco Maria da Camporosso en de pastoor van Viareg- gio pater Antonio Maria Pucci. Alle drie heiligen leefden in de vorige eeuw. Ofschoon het niet verwacht werd, heeft paus Joannes anderhalf uur lang aan de plechtigheid deelgenomen. Alleen de H. Mis, die daarna werd opgedragen, heeft hij niet meegemaakt Paus Joannes zag er bijzonder slecht .uit. Zijn ingevallen gezicht bewijst, dat hij zijn ziekte niet te boven is. De paus leest het heiligverklaring voor. decreet der Desondanks begaf hij zich reeds tegen half tien naar de St. Pieter. Met de auto kwam hij bij de Matha-poort aan. Van daaruit droeg men hem in een draag stoel naar het priesterkoor in de St.- Pieter. De verplichte huldiging van de kardinalen was aanzienlijk ingekort. Na het Te Deum sprak de paus twin tig minuten lang over de drie heiligen. Zijn stem was even krachtig en helder als altijd. Hierna brachten enige kardi nalen het traditionele canonisatieoffer, dat sedert de veertiende eeuw bestaat uit kaarsen, wijn, brood en gevogelte. De paus, die de St.-Pieter verliet voor dat de pontificale H. Mis ter ere van de nieuwe heiligen begon, verscheen om 12 uur voor het venster van zijn kamer, om met de talrijke pelgrims de Eng al des Heren te bidden. DE ZEESLEPER „Oceaan" van Leen Smit en Co. heeft tijdens een vliegende storm op de Atlantische Oceaan zijn sleep verspeeld, het 6000 ton metende zogenaamde merenschip „William W. Hancock". Het schip, dat voor de sloop bestemd was, sloeg lek. Daarom moest de tros gekapt worden, waarop het schip zonk. BIJ DRIE gevechten tussen Franse en Algerijnse troepen in Algerië zijn zes mensen om het leven gekomen, een per- Het volk van Marokko heeft gisteren met overweldigende meerderheid zün goedkeuring gehecht aan het voorstel van koning Hassan II om de absolute mo narchie te doen vervangen door een con stitutionele monarchie. Dit blijkt uit de uitslag van de vrijdag gehouden volks stemming. Tot dusver stemden 3.706.732 personen ja en 112.879 néén van een totaal van 4.626.670 stemgerechtigden, van wie er 3.926.036 hun stem uitbrachten. Er wa ren 71.333 blanco-stemmen. Koning Hassan heeft derhalve de steun gekregen van 96.96 procent van het kiezersvolk voor de grondwet, die zijn vader zijn volk voor zijn dood had beloofd. Tanganyika, tot voort kort een Engels protectoraat, is in de nacht van zater dag op zondag een republiek geworden binnen het gemenebest. President is dr. Julius Nyerer, een vroegere onderwijzer. Zijn eerste officiële handeling was de beëdiging van een kabinet van 15 minis ters. Als een van zijn eerste taken ziet hij de mechanisatie van de landbouw. Zaterdag had de Engelse gouverneur Sir R. Turnbull, afscheid genomen met een parade in de hoofdstad. Hij werd door de bevolking met ovationeel applaus begroet. De Britse premier H. MacMillan heeft dr. Nyere zondag zijn gelukwensen gestuurd. Nyere werd door een ouderling ge ïnstalleerd met een mantel, een speer en een schild en toen met waterig meel ge zalfd. Naar thans eerst blykt is er reeds een veertiental dagen geleden een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen Jacques Soustelle, de vroegere Franse Gaullis tische minister. Ondanks zijn verweer, niets met de O.A.S. te maken te hebben, zou een on derzoek naar zijn gedragingen na zijn uitwijzing uit Italië, hebben bewezen, dat hij hier wel degelijk binding mee had en dat hij het voornemen had O.A.S.'ers te ontmoeten, die een aanslag op De Gaulle beraamden, die 22 augustus van dit jaar werd gepleegd en bijna succes had. Soustelle zou lid zijn van de raad van het nationale verzet, een ondergrondse oppositie-groep, waarvan oud-premier Georges Bidault aan het hoofd staat. Hij is beschuldigd van hoogverraad. Soustelle is een actief aanhanger van De Gaulle geweest. Hij werd het met de grote man van Frankrijk oneens, toen deze ervan overtuigd raakte, dat Algerië onafhankelijkheid moest krijgen. De Venus-robot Mariner II is aan zyn laatste week bezig van de 3 1/2 maand durende reis naar de mysterieplaneet. Volgens de geleerden van het controle station te Pasadena werken alls sy stemen goed zij hopen dat het elektri sche oog van de robot 14 december om streeks 22.00 uur door de nevelvelden heen zal kunnen turen om de zo lang verbeide gegevens omtrent bodemge steldheid en asmosfeer van Venus te vergaren. Mariner II zal op die datum en dat tijdstip zijn minimale afstand tot de planeet bereiken, zo is berekend. Hij zal op 32.000 kilometer langs Venus heenschieten. Momenteel is de robot 50 miljoen kilo meter van de aarde verwijderd. De reis naar Venus is nu nog „slechts" 2,9 mil joen kilometer ver. De Mariner beweegt zich voort met een snelheid van 133.000 km per uur. De temperatuur aan boord is onder invloed van de zonnewarmte aanzienlijk gestegen, maar een en ander is niet van invloed geweest op de toe- soon werd gewond. Ben Bella laat thans stand, waarin het instrumentenpakket een onderzoek instellen. verkeert. De naam van professor J. Presser is niet langer meer een naam die uitslui tend de titelpagina's van wetenschap pelijke werken siert. Presser heeft zich geschaard in de overigens nog niet zo lange ry van hooggeleerde heren, die hun fantasie en hun pen eens de vrije teugel wilden geven en, merkwaardiger wijze misschien, met een detective-ver haal voor de dag kwamen. Toen prof. Pieter Geyl in 1945 zijn „Moord op de plas" aan de openbaar heid prijs gaf, ging er een min of meer verontschuldigend voorwoordje aan vooraf en later zette de uitgever nog eens uiteen, hoe de professor tot zoveel „losbandigheid" was gekomen. In 1962, nu bij Elsevier „Moord in Moordrecht" is verschenen van de hand van J. Pres ser, is dit alles niet meer nodig. De vrij- De finales van de amateurbokskam- pioenschappen van Nederland zullen op 22 maart 1963 in Groningen worden ge houden. Het bestuur van de Nederland se Boksbond heeft Groningen gekozen als eerste in de rij van plaatsen in de districten buiten het westen, die aan de beurt zullen komen voor grote wedstrij den. De voorwedstrijden zullen op 16 en 17 maart worden gebokst, mogelijk in Nij megen of Haarlem. Nieuw bij deze kampioenschappen is het door de jaarvergadering genomen besluit om met ingang van 1963 elk dis trict in de gelegenheid te stellen per ge wicht drie boksers in te schrijven i.p.v. twee, zoals tot nu toe het geval was. Bovendien kunnen de titelhouders deel nemen, mits zij uitkomen in hetzelfde gewicht waarin zij kampioen werden. Men zal voorts onderzoeken of er vol doende a-junioren in ons land zijn om ook in deze categorie nationale kam pioenschappen te laten boksen, zoals trouwens in vele landen al gebeurt. Nederland zal met 'n ploeg van drie man uitkomen in een op 31 december en 1 januari op de kunstijsbaan van Oberst- dorf te houden zevenlandenschaatswed- strijd hardrijden. De overige deelnemende landen zijn Finland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland. Daar op 2 ja nuari de uit vier of vijf man bestaande kernploeg van de KNSB onder leiding van coach Klaas Schenk en trainer Eg bert van 't Oever, welke laatste de plaats van de wegens ziekte nog steeds uitgeschakelde Piet Zwanenburg in neemt, afreist naar Hamar om daar de training voort te zetten, zullen in Oberst- dorf geen toprijders uitkomen. Een uit vier rijders bestaande ploeg zal op 12 en 13 januari deelnemen aan internationale wedstrijden te Davos. Vandaar reist het kwartet door naar Innsbrueck, waar op 15 en 16 januari wedstrijden zijn. De tournee wordt afge sloten met een landenwedstrijd op za terdag 19 en zondag 20 januari te Ma donna di Campiglio. Het Zweedse nationale voetbalelftal heeft te Tokio een wedstryd gespeeld tegen Japan. De Zweden zegevierden met 5-1 na bij de rust reeds een voor sprong van 4-1 te hebben gehad. Het communistisch-Chinese ministerie van buitenlandse zaken in Peking heeft de „onbeschaamde eisen" van India in zake een oplossing van het grensgeschil verworpen en gezegd, dat de voorstellen, die China heeft gedaan, de enig aan vaardbare basis vormen. China heeft zondag een beroep op India gedaan om een „duidelijk en de finitief" antwoord te geven op zijn voorstellen voor een bestand en onder handelingen over het grensconflict. De Chinese regering heeft India er tevens van in kennis gesteld, dat de Chinese consulaten-generaal in Calcut ta en Bombay worden gesloten omdat India hun het werken onmogelijk maakt. De Indiase minister van spoorwegen, Swaran Singh, zal de leiding van een Indiase delegatie op zich nemen voor de onderhandelingen met Pakistan over de kwestie Kasmir. Er is nog geen datum vastgesteld, maar het is waarschijnlijk dat de be sprekingen in de laatste week van de cember in New Delhi zullen aanvangen. Singh, een gebaarde sikh, is vaak ge noemd als een voor Pakistan aanvaard bare onderhandelaar. Hij heeft vroeger ook de leiding gehad van een delegatie die met Pakistan onderhandelde over enkele grensproblemen van weinig be tekenis. Singh zal echter geen besluiten op eigen initiatief mogen nemen en voort durend overleg met premier Nehroe moeten plegen. De Belgische ministerraad zal zich binnenkort uitspreken over een wets ontwerp tot invoering van het rijbewijs in België. Het ontwerp is dezer dagen door de Belgische minister van justitie aan de raad voorgelegd. De doffe dreun van minuutschoten vermengde zich zaterdagochtend in de winterse lucht boven Den Haag, Rijs wijk en Delft met het gebeier der kerk klokken. Langzaam bewoog zich de kilo meters lange, stille stoet, die de moeder des vaderlands naar haar laatste rust plaats begeleidde. Koralen, gezangen en liederen, in rustig marstempo gespeeld, omzweefden de stoet. In het midden er van een kleine witte wagen met acht met wit gedekte paarden bepannen. In deze wagen rustte het stoffelijk omhul sel van de prinses. Op de koperen naamplaat, die op het deksel van de eenvoudige doodkist van Japans eiken is bevestigd, staat ge- grifd: „Wilhelmina, Helena, Pauline, Maria, prinses der Nederlanden, prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Meck lenburg, koningin der Nederlanden van 23 november 18904 september 1948. Geboren 31 augustus 1880. Overleden 28 november 1962". Vele tienduizenden van haar volk stonden lahgs de route geschaard, zwij gend, eerbiedig. In de stoet zag men haar in het wit geklede dochter, koningin Juliana, sa men in een rijtuig met de prins der Ne derlanden. In het volgende rijtuig haar kleindochters. D© zware stappen van de vele honder den militairen, het getrappel der paar- dehoeven en 't geratel der rijtuigwielen werden gedempt door het zand dat in de straten was gestrooid. De lange stoet vertrok omstreeks kwart voor tien van de Voorhout. On der de hoge, kale bomen stond daar een erewacht van het garderegiment fuse liers in veldtenue. Terwijl de kist door acht man, gekleed in uniform van de houtvesterij van Het Loo, werd uitge dragen. speelde de Johan Willem Friso- kapel op zachte toon het volkslied. Toen de droeve last in de wagen was ge plaatst legde schout-bij-nacht H. W. A. Goossens als slippedrager het Groot kruis van de Militaire Willemsorde op de kist. Aan de wagen werd slechts één krans gehecht, die van bet Nederlands verzet. Deze krans had een middellijn van anderhalve meter. Daarna stelden de vier slippedragers, oud-adjudanten van de prinses, alsme de de tien dienstdoende kamerhoren, zich aan weerszijden van de witte koets op. De acht paarden trokken langzaam op. Luitenant-generaal H. Schaper, chef van het militaire huis van de koningin en de kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bemann, reden te paard rechts en links van de koets. Achter de koets reden de adjudanten van de koningin en de prins. Van de zeer vele bloemen die bij het paleis Lange Voorhout waren afgegeven, was al een groot deel vrijdag naar de Nieuwe Kerk in Delft gebracht. Toch reed nog een zwaar beladen witte bloe menwagen in de stoet mee. Nadat deze koetsen met escorte een eindweegs de Voorhout waren opgere den, verlieten de koningin, de prins en de vier prinsessen het paleis en namen in hun door tweespannen getrokken volgkoetsen plaats. Ook de vorstelijke gasten, die in de stoet meereden, stegen in. Toen zette de stoet, waarvan het ere- escorte tot op de Kneuterdyk reikte, zich in beweging. In het morgenlicht trok de stoet over de Vijverdam, langs het imposante ge bouwencomplex van het Binnenhof en het Spui naar het Rijswijkseplein. Over al stonden dichte hagen zwijgende toe schouwers en zag men mensen uit ge Opende vensters hangen. In de stoet reed een afstammelinge van een zuster van koningin Emma mee: prinses Alice, gravin van Athlone. Verder zag men prinses Kira van Prui sen met haar gemaal prins Louis Fer dinand. De prinses was bijna zesentwin tig jaar geleden bruidsmeisje van prin ses Juliana. Ook een achterkleinzoon van prinses Marie (nicht van koning Willem II), de prins Von Wied en zijn gemalin bewezen in deze tocht de grote Oranjevorstin de laatste eer, evenals koning Olav V van Noorwegen en ko ning Frederik IX van Denemarken. Klokgelui en kanongebulder begeleid den de stille stoet door Den Haag en Rijswijk. Aan het Rijswijkseplein geko men verlieten de slippedragers, de ka merheren en de dragers de stoet om per auto tot aan de grens van Delft ver voerd te worden. Daar moesten zij hun plaatsen weer innemen. Delft bood hetzelfde beeld als Den Haag en Rijswijk. Veel stille mensen, klokgebeier, vlaggen halfstok en om de minuut de doffe knal van het minuut schot. Overal langs de weg stond de haag van militairen, die het geweer presen teerden bij het voorbijtrekken van de stoet. Bij de Nieuwe Kerk op de markt stond een compagnie mariniers als ere wacht opgesteld, alsook de Mariniers kapel der Koninklijke Marine met tam boers en pijpers. Al vroegtijdig waren de eersten der 2700 gasten bij de kerk aangekomen. Rond elf uur arriveerden de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard van Lippe Biesterfeld, de groothertogin en de prins van Luxemburg en de graaf en gravin van Oeynhausen-Sierstorpff bij de kerk. Korte tijd later arriveerde het Belgische koningspaar, dat met de ko ninklijke trein van Brussel naar Delft was gereisd. Bij aankomst bij de kerk stegen de koningin, de prins en de prinsessen da delijk uit en begaven zich naar het voor portaal van de kerk. Daarna werd de kist met het stoffelijk overschot van koningin Wilhelmina naar het voorpor taal gedragen. Nadat alle vorstelijke gasten uit de stoet en uit het stadhuis de kerk betreden hadden, werden de grote deuren onder de lange toren ge sloten. Orgelmuziek ruiste onder de ho ge gewelven van de Nieuwe Kerk toen de stoet het schip van de kerk betrad moedigheid om van wetenschappelijke publikaties eens over te stappen op een „semi-thriller" blijkt de hooggeleerde heer bij voorbaat vergeven. Of dat ook geldt ten aanzien van de vrijmoedigheid waarmee Presser zijn personages laat praten en doen is een andere zaak. Het woordgrapje dat Presser heert uiteghaald in de titel van zijn boek „Moord in Moordrecht" want Moor drecht is alleen maar gekozen omdat die naam in de ogen van de auteur kon zijn samengesteld uit moord en recht is nog maar een flauwe afspiegeling van de kolder, die in deze semi-thriller her haaldelijk zijn werk doet En goed doet. We behoeven nog maar eens terug te denken aan de historische beschrijving van Moordrecht, aan de Lage Vuursche als een der weinige vulkanen die Neder land rijk is, aan de kolderieke beschrij ving van het Messalinalyceum, het to neel van de strijd, om lust te krijgen het boek opnieuw te gaan lezen. Dat Messalinalyceum, een stichting van de sekte der Filosomaten, en de leer van de Filosomaten, voor wie Ras- Doetin een soort „kerkevader" is, bepa len de sfeer wèarin 't verhaal zich af speelt. Als men weet, dat het leerplan van het lyceum o.a. theoretische erotiek bevat, dan is het duidelijk dat er slechts weinig fantasie voor nodig is om tot een vrijmoedig verhaal te komen. Presser is er dan ook bepaald in geslaagd om zijn moordgeschiedenis uit de examendagen van het lyceum in pikante verpakking te presenteren. Het moet ons echter van het hart, dat de humor waarmee de au teur zijn verhaal doorspekt heeft en waarmee hij soms tot kostelijke paro dieën komt, die pikanterie bijzonder knap opvangt en aanvaardbaar maakt. Het zou bepaald niet wenselijk zijn wel ondenkbaar, lijkt ons dat alle hooggeleerde heren in hun vrije tijd detective-romans gingen schrijven. Dat het daarentegen wél menselijk zou zijn dat alle detective-schrijvers hun taal zouden kunnen gebruiken als de hoogge leerde Presser, staat als een paal boven water. Behalve „Moord in Moordrecht" lig gen er nog heel wat andere detective boekjes klaar voor de geschenkentafel. Vooral Het Spectrum met zijn langza merhand befaamde detectives in de Prisma-serie is present. We noemen b.v. „Dodelijk Venijn" van Judson Philips een onderhoudend ver haal, waarin de roddel een grote rol speelt; „De onvindbare verrader" waar van alleen maar gezegd hoeft te wor den dat de auteur Edgar Wallace heet: weer een boek van Mignon Eberhart, dat deze keer de titel draagt „De plan nen van de dode mannen", een nieuw verhaal van Celia Fremlin, getiteld „De wraak van de blauwe koffer" en tenslot te „De vierhandige moordenaar" van Hilda Lawrence en J. F. Straker's „Moord met twee onbekenden". Keuze genoeg dus voor iemand die in dit genre een geschenkje zoekt. KI. Het is opmerkelijk dat elk boek over de nieuwe joodse staat ofwel een stichte lijke titel, zoals „Het land der vaderen", „Het heilige land", ofwel een strakke en zakelijke titel dragen, zoals het kort ge leden verschenen boek van dr. M. A. Beek. Dat heet namelijk gewoon „Is raël". Die titel blijkt aantrekkelijk ge noeg te zijn, zelfs voor de op het punt van boektitels bepaald kritische uitge verij het Wereldvenster. Bij het lezen van de naam „Israël" worden zoveel associaties gewekt, dat men het er waar lijk wel mee kan stellen. De nuchterheid welke aan de titelkeu- ze te pas kwam, heeft de auteur ook ge- inspireerd bij de keuze van zijn stijlmid delen. Dr. M. A. Beek, hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit, probeert na melijk nergens in zijn boek dweperig of zelfs ook maar stichtelijk te zijn. Zijn zakelijk relaas behandelt omstandighe den en oorzakelijkheden in de joodse staat, die met elkaar het fenomeen Is raël behoorden op te leveren als al les gewoon was. Maar Israël is ten enen male ongewoon. Hoe verstandelijk de uitstekend geïnformeerde schrijver het leven van en in de jonge staat ook be schrijft, telkens ontmoet men details of onverklaarbare feiten, die de lezer als het ware suggereren: alles een beetje wonderlijk, een beetje tegen alle logica in, dat de joodse staat er is en zich zo wonderbaarlijk handhaaft en innerlijk versterkt. E dat terwijl de auteur zich blijkens zijn verantwoording aan de le zer heeft voorgenomen om geen Israël- mythe aan de reeds bestaande toe te voegen. Praktisch elk boek over Israël is fasci nerend en inspirerend. Dit boek, met we tenschappelijke ernst geschreven, is het zelfs in de hoogste mate. Bij zijn be schrijvingen van land, volk en cultuur stuit de auteur telkens weer op het grootse in het joodse volk. Daarnaast geeft hij een ware schat aan veelal nog niet in onze streken gepresenteerde in formatie. Het boek is met tal'van mooie foto's verlucht en de band is voornaam. Het boek van Philip Gibbs, „Polen waar wacht gij op", dat de ontstellende martelgang van de Poolse staat en het Poolse volk sedert 1939 schildert, heeft zijn vjjfde druk bereikt. Het is nu in een goedkope uitgave bij Hollandia in Baarn De afgevaardigden van het district Zuid-Holland hebben slechts een deel van de jaarvergadering van de Ne derlandse boksbond meegemaakt. Toen namelijk een voorstel aan de orde kwam om een vier jaar geleden ge nomen besluit in te trekken en voor zitter W.A. Onrust hierover wilde la ten stemmen verhieven de Zuidhol landers zich van hun stoelen en deelden mede van hun vergadering opdracht te hebben gekregen om de algemene vergadering verder te boycotten. Zij gingen en kwamen niet meer terug. In 1958 was door Zuid-Holland een motie van wantrouwen ingediend tegen de toenmalige secretaris-penningmees ter, de heer H. Nijdam. Deze maakte echter ter vergadering bekend dat hij aftrad waarop de motie voorlopig in de ijskast ging onder voorwaarde dat zij wederom aan de orde zou komen zo de heer Nijdam weer voor een bestuurs functie zou worden voorgesteld. Dit nu is" thans het geval geweest, maar tijdens een voorbespreking kwamen de overige vier districten ook toen liet Zuid- Holland verstek gaan overeen het des tijds genomen besluit in te doen trek ken, waartoe dan ook een voorstel ter tafel kwam. Zuid-Holland echter wilde per se de motie van wantrouwen nu weer gaan bespreken hetgeen door de vast houdende voorzitter werd verijdeld. verschenen, in de vertaling van Mar Ja Roe. De aanzienlijke oplage van het boek weerspiegelt naar onze mening niet de kwaliteit ervan, al heeft Gibbs zonder twijfel een eerlijke poging gedaan om het afschuwelijke drama van Polen te schilderen. Maar zijn talent en dat vele andere en betere auteurs waj kennelijk ontoereikend om het Poolse drama tot op de bodem te kunnen proe ven en te beschrijven. Dit schijnt zowel voor de romankunst als voor de ge schiedschrijving een onmogelijke taak te zijn. Wij moeten in dit geval dan ook zeggen: laat ons blij zijn dat er althans eerlijke pogingen om Polens even hero ïsche als tragische strijd te beschrijven worden ondernomen. Maar op het grote epische werk wachten wij nog met smart. Van de hand van Wouter Paap ver scheen in de Prisma-pocketreeks een werkje, dat als titel draagt: Mozart, portret van een muziekgenie. De vele televisiekijkers kennen de auteur van zijn toelichtingen op de programma's van het Kunstmaandorkest waarin hij al vele malen bewees een musicus te zijn die beschikt over een gedegen vakken nis. Wouter Paap bekijkt, of liever be luistert muziek echter allereerst vanuit muzikaal, menselijk standpunt en dat is het juist wat zijn voordrachten voor het publiek zo aantrekkelijk maakt. Ook in deze pocket benadert hij Mo zart in de eerste plaats als mens en uit zijn prettig aandoende taal springt iets van zijn grote liefde voor Mozart-muziek over op de lezer die een onopgesmukt, maar zodoende ook eerlijk beeld krijgt van Mozart als componistmaar vooral ook als mens. Uit de vele aanhalingen van brieven kan men zich in Mozarts gevoelsleven en omstandigheden inwer ken en de compositie-analyses die door de verschillende hoofdstukken heen zijn verwerkt prononceren de lijnen die de lezer van Mozarts „portret" krijgt. Mozart, portret van een muziekgenie, is een werkje dat men in één ruk uit leest en dat niet mag ontbreken in de boekenkast van eenieder die Mozart en zijn prachtige muziek een warm hart toedraagt. (Uitg. Elsevier). H. v. H. De operette is een kunstvorm, die zich reeds zeer geruime tijd in de belangstel ling van het publiek mag verheugen. Ondanks dat is de lectuur over dit on derwerp zeer dun gezaaid. De Prisma Operettegids wil deze leemte opvullen en is daar ook zeker in geslaagd. Giacomo di Foresta, de schrijver van dit boek is ondanks zijn Italiaans klinkende naam een landgenoot die de bekendste Neder landse en Vlaamse operettes niet verge ten heeft. Het boek geeft een historisch overzicht dat gaat vanaf de eerste probeerselen op dit gebied tot en met de moderne mu sical, daarnaast een operette a.b.c. waarin de terminologie behandeld wordt. Zelfs wordt een hoofdstuk gewijd aan „de operette in Amsterdam" waarin de bekende Amsterdamse theaters aan de orde komen. Het grootste deel van het boek wordt in beslag genomen door besprekingen van componisten en hun werken. Er wordt een korte levensschets ge geven en de intrige van de operette. Dit dan van alle bekende operettes, maar ook van werken die men slechts zelden op de planken kan aanschouwen. Na ie dere bespreking is bovendien een even tuele discografie opgenomen en zelfs gegevens over verfilmingen van operet tes. In de eerste plaats als naslagwerk en om zich bij het beluisteren van een ope rette vooraf op de hoogte te stellen van de inhoud heeft het boek grote waarde. H. v. H. Bij de N.V. De Spaarnestad verscheen de tweede druk van Dr. E. Brongers- ma's „Portret van Portugal". De schrij ver is indertijd gepromoveerd op een proefschrift, dat Salazars conceptie, het corporatieve Portugal, uitvoerig be schreef en veel lof meegaf. Hij ziet nu ook wel in, dat het stelsel zich heeft overleefd en dat Salazar, die nooit wer kelijk dictator heeft willen zijn, toch zijns ondanks de weg van de dictatuur is opgedreven. Voor een socialist blMft zijn oordeel echter vrij mild en ook de kwestie-Angola beziet hij met heel wat meer terughoudendheid dan men ge woonlijk in socialistische kring doet. De ze actuele politiek maakt intussen maar een klein onderdeel uit van het boek, dat begint met een breedvoerige be schrijving van Portugals bewogen ge schiedenis met zijn hoogten en diepten, maar steeds boeiend. Land en volk, cultuur en economie komen dan aan de orde op grond van persoonlijke reizen en waarnemingen. Dr. Brongersma heeft volk en land lief gekregen en van die liefde tracht hij ons ook te doordringen. Hij doet het in een levendige stijl, wel ke de vele feitelijke gegevens doordrenkt met een persoonlijke visie. Niet alleen wie Portugal wil bezoeken, zal dit boek zeer waarderen. Ook los daarvan zal men bij de lectuur de be langstelling voelen groeien voor 'n land, dat eens een wereldbeheersende rol speelde en nu in eGn uithoek van het ou de contingent rustig zijn eigen weg wil gaan, doch de pretentie behield de laat ste relicten van het oude rijk het best te kunnen besturen met trotsering van de wereldopinie. Men mag hierbij echter niet m categorieën van louter zwart en louter wit denken. Dat leert ons het door deze socialist met grote sympathie ge tekende Portret van Portugal. Het boek is rijk geïllustreerd. Christus is langs menselijke wegen to; ons gekomen, langs diezelfde menselijke wegen kunnen wij Hem benaderen. Hier mee is de titel van dit boek van prof u ,j, de Haes verklaard en tevens de hoofdlijn van het werk aangeduid. De weg die Christus ging was allereerst die van het onbegrip, van het niet-verstaan- worden, niet door Nicodemus, de Sama- ritaanse, door zijn leerlingen, zijn fami- tit' zf. n'et geheel door zijn Moeder. Was dit niet begrepen worden voor Chris tus een pijnlijke gewaarwording, ernsti ger was en is de categorie van mensen, die Hem niet wilden verstaan. Deze hou ding liep en loopt uit op formele haat: 15 25)lbben zont*er reden gehaat (Jo. Niets van wat ons concrete menselijke bestaan kenmerkt, was Hem vreemd, ook niet de bekoringen. Hierover het tweede deel. Na de verrijzenis en verheerlijking is de weg om de mensen te ontmoeten kor; gezegd: die van de sacramenten. In het derde deel geeft de schrijver een duide lijke uiteenzetting van de nieuwe visie op de sacramentenleer, die niet kan worden losgemaakt van de nieuwere visie op de Kerk. Wij voor ons vinden dit derde deel het belangrijkste. Het gehele werk is „doorspekt" van teksten uit de H. Schrift, die niet zo maar aanhalingen zijn ter bevestiging van een vooropge zette doctrine, maar werkelijk een le vende functie hebben in het geheel. We hebben al eens meer onze. bewondering uitgesproken over de wijze waarop de schrijver deze teksten weet te hanteren. Mede hierom verdient ook dit werk, uit gegeven bij Beyaert, Brugge, alleszins ome aandacht, J. h.

de Stem | 1962 | | pagina 7