WESTENBURG Rini de n Walcheren Eede herdacht prinses Wilhelmina met bloemen Duwe pur0l N ederlands-Belgische Vereniging Zeeland start met activiteiten SOEP West-Duitsland beperkt invoer van appelen Diocesane Muziekbond vergaderde te Breda en r* Clinge klopt Breskens 3-1 i OSRAM TELEVISIE - RADIO ZUID BEVELAND griepgrig Z.-Vlaanderen - soep Nieuw succes voor St.-Niklaas MIDDELBURG Firma 0. E. Vervaet en Zn. GOES AKKERTJES helpen sneller en beter dan ooit Dagblad De Stem AXEL TERiNEUZEN BIJ INTERKERKELIJKE DIENST: Prinses herdacht in Nieuwe Kerk te Middelburg Grote show voor het dorpte Middelburg I. Dieleman uit Oostburg gepromoveerd In Steenbergen 75-jarig feest Kring Hulst ZLM gaat vergaderen Belgische loodsen gingen in staking Bemiddelingspoging var Antwerpen aanvaard VN.-boodschap voor Nieuw-Guinea Nadruk op de zelfbeschikking Kirsten Flagstad beroemde operazangeres overleden EXAMENS MARKTEN HOOGWATER Höcherl opvolger van Strauss mm* Vandaag Morgi en KAMPIOE1 Ria Schoon Breda word i DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 10 DECEMBER 1962 BESTELAUTO CONTRA VRACHTAUTO Tengevolge van de gladheid is op de hoek Veersesingel-Dampoort een bestel auto, bestuurd door L. A. K. uit Middel burg, gebotst tegen een vrachtauto, be stuurd door B. V. uit Veere. De bestel auto werd licht beschadigd. (Advertenties) WESTKADE 96 - SAS VAN GENT i t PHILIPS ERRES ARISTONA 0 4 4 i (Advertentie) H. VAN ANTWERPEN GEHULDIGD BIJ ZILVEREN DIENSTJUBILEUM De heer H. van Antwerpen, technisch hoofdambtenaar van de PZEM, herdacht het feit, dat hij 25 jaar in dienst was van deze maatschappij. Dit jubileum werd gevierd met een re ceptie in hotel Centraal. Hierbij waren ook de vrouw, zoon en dochter van de jubilaris aanwezig. Als eerste kon repre- sentator L. Vuyk het woord verlenen aan de algemeen directeur van de PZEM, T. Michielsen, die in het kort de loop baan van de jubilaris schetste en daar over niets dan lovende woorden had. Hij liet zijn felicitaties vergezeld gaan van de gebruikelijke enveloppe met inhoud, Ir. Broekhof, technisch adjunct-directeur van het bedrijf, zei veel waardering te hebben voor de rustige wijze van werken van de jubilaris. De heer J. H. Steenhuis dankte voor de prettige samenwerking en bood twee boekwerken aan, benevens bloemen voor mevrouw Van Antwerpen, De heer J. Vader, technisch hoofdambte naar nettendienst, stak namens zijn col lega's een geestige speech af. De dank van het onder de jubilaris gestelde perso. neel werd vertolkt door de heer J. Ver- strate, monteur, speciaal voor het behar tigen van de belangen van het personeel Als laatste spreker bood de heer H. L. Leuvelink nog een boekenbon aan na mens de sport- en ontspanningsvereniging O. en O. Na het officiële gedeelte bleet het gezelschap nog enige tijd gezellig bij een. ZUSTER GEERTRUIDA VIERDE ZILVEREN PROFESSIEFEEST In de intieme sfeer van het Agnieten- klooster aan de Coenstr&at heeft zuster Geertruida haar zilveren professiefeest gevierd. Deze zuster is reeds 17 jaar ver bonden aan de lagere school als lerares handwerken en tot voor enkele jaren ook als typelerares. Zaterdagmiddag kwamen dan ook velen de jubilaresse met haar zilveren professiefeest feliciteren in de ontvangkamer van het klooster, waar ook vele bloemen getuigden van de sympathie voor deze zuster. Onder de aanwezigen waren vele oud-leerlingen en ook enke len, die zijn overgegaan naar de r.-k. kerk en die hun opleiding van zuster Geertruida hebben ontvangen, 's Morgens was er tot intentie van zuster Geertruida in de kapel van het klooster een H. Mis opgedragen, tijdens welke mis enkele speciale liederen werden gezongen en pater Van Rooy zijn predikatie had afge stemd op dit professiefeest. Dinsdag wordt het feest op de school gevierd, waar de kinderen enkele toneelstukjes zullen op voeren. LEZING „WETENSCHAPPELIJKE BELANGEN Voor de vogelliefhebbers viel er in de „Prins van Oranje" bijzonder veel te genieten. Op uitnodiging van de Alge mene Vereniging voor Wetenschappelijke Belangen sprak daar de bekende Belgi sche vogelkenner dr. W. Suetens uit Gent. Deze behandelde het onderwerp „Het vo gelleven van de twee grote Europese del tagebieden: de Schelde in Nederland en de Guadalquivirmonding in Spanje". Dr. Suetens toonde over deze rijke vo- gelgebieden een tweetal films, waaruit de grote liefde van de spreker voor de vogelwereld in deze twee grote delta's duidelijk bleek. Voor enkele minuten film waren soms een maand voorberei ding en een verblijf van tien uren in een schuilhut nodig. De spreker werd ingeleid door de nieu we voorzitter van Wetenschappelijke Be langen ir. W. Sweep. Kapalle DEKENS VOOR ALGERIJE In de vluchtelingenkampen in Algerije verblijven op het ogenblik duizenden vluchtelingen, die aan vele dingen ge brek hebben en vooral aan dekens nu de winter voor de deur staat. De leden van de Hervormde vrouwenvereniging en die van de NCVB in deze gemeente zullen deze week rond gaan om dekens voor de vluchtelingen in te zamelen. Zij. die geen dekens hebben, kunnen ook geld voor het kopen van dekens geven. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 Goes Alg. redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT, tel. 6252. Goes Exploitatie- inspectie Zeeland L K M DE JONG tel 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch.- V laanderen P G. KUYPERS telefoon 2377 Huls' privé 3327. Redacteur voor Walcheren: CH. SCHETS, telefoon 3566, Vlisslngen Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0,17 pei mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2)i mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,20. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0.45 Bij 3 achtereenvolgende ongewi)zlgde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. BEGROTINGEN IN DE GEMEENTERAAD Dinsdagavond a.s. zal dan de gemeen teraad de gemeentebegroting en begroting Sportstichting Axel ter goedkeuring wor den voorgelegd. Waarschijnlijk zullen verscheidene raads leden van de geboden gelegenheid ge bruik maken tot het houden van politieke beschouwingen. Het zijn vooral deze be schouwingen, die jaarlijks nogal wat pu blieke belangstelling trekken. Op de raadsagenda komen verder nog voorstellen voor betreffende het onder hands aanbesteden van riolerings- en be stratingswerkzaamheden in het exploita tieplan Klein Noordpolder, inclusief re constructie Oude Weg, aan de Gebr. Lu- casse te Kloosterzandehet onderhands aanbesteden van riolerings- en bestra tingswerkzaamheden in het uitbreidings plan Oost, aan J. de Oude's Aannemings bedrijf te Biervliet. LAATSTE DUIZEND-GULDEN-PRIJS UITGEREIKT Voor de Vijfde en laatste duizend-gul den-prijs, uitgeloofd door de midden standsvereniging „Klimop", kwamen twee inzenders in aanmerking: de heren Ro- meijn, Dahliastraat 14 en C. den Engels man, Frederik Hendrikstraat 3. Zij had den allebei het getal 836702 ingezonden. Het juiste getal was 836674. Daarmee kreeg ieder 500,- in waardebonnen. Deze St.-Nicolaasactie is een groot suc ces geweest. De secretaris van „Klimop", de heer L. Stolk, heeft duizenden ingezon den getallen moeten verwerken. luidsande BEGROTING IN GEMEENTERAAD Dinslag a.s. gaat de gemeenteraad pra ten over de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963. Er is een subsidieaanvrage binnenge komen van de Nederlands-Belgische Ver eniging, afdeling Zeeland, om voor 25,- per jaar als lid toe te treden. Het college van b. en w. wil op dit verzoek wel in gaan, ofschoon het er sceptisch tegen over staat. Het is namelijk moeilijk te be oordelen, of deze organisatie voldoende activiteiten zal weten te ontwikkelen. Het college vraagt de raad toestemming om de bestratingswerkzaamheden onder hands te mogen aanbesteden. Voor deze bestratingswerkzaamheden staat een bedrag van 10.000,- op de ge meentebegroting. In de Nieuwe Kerk te Middelburg werd een interkerkelijke herdenking gehou den ter nagedachtenis van Prinses Wil- helmina. Voorganger was ds. H. Snoep, die, na dat hij de bijeenkomst, bestaande uit ge lovigen van alle gezindten had geopend, voorging in het gebed. Dr. A. H. A. Bakker vervolgde hierna de dienst met de schriftlezingen uit psalm 21 en de brief van Paulus aan de Phil- lippenzen II, de verzen 5 tot 22. Het Middelburgs mannenkoor onder leiding van Jan Kuiler zong vervolgens „Beati Mortui" van Felix Mendelssohn. Burgemeester Drijber herdacht in zijn rede het grote staatsmanschap en de vastberadenheid van de prinses. Vooral haar houding in de jaren 19401945 werkte op velen in den land stimulerend Velen, vooral de oudere generatie, zullen zich haar herinneren als een gelovige vrouw, die vooral in tijden van nood, de steun en de kracht van het Nederlandse volk was". Vervolgens volgde een toespraak door pastoor Snel. Hij wilde God danken voor het plaatsen van juist deze vrouw als ko ningin. ,,Wij zijn grote dank verschul digd aan deze vrouw, voor haar liefde en toewijding, waarmee zij al die jaren offers heelt gebracht." Pastoor Snel be toogde, dat alles, wat zij deed, in het te ken van Christus stond. „Omdat H.K.H. haar hele leven een diepgelovig mens was, die boven de partijen stond, is het thans mogelijk, dat alle Nederlanders tezamen haar de laat ste eer bewijzen", sprak vervolgens ds. Til. Als laatste spreker betrad ds. W. F. ten Pouwelaar de kansel. Nadat hij was voor gegaan in gebed werd deze samenkomst besloten met het zingen van het Wilhel mus, de strofen 2, 6 en 14. (Advertentie) ImHUIDen HANDEN H „iiiitllillflilllillll (Van onze redacteur) De naar aanleiding van de Zeeuw se Week 1961 opgerichte Neder lands-Belgische Vereniging Zee land, gaat, na een periode van le denwerving en fondsvorming be gin volgend jaar met haar activi teiten beginnen. De eerste van de zeker vier lunch-bij eenkomsten in 1963 zal medio januari worden gehouden in Terneuzen. Er is een Belgische spreker uitgenodigd. Verder zal in de eerste helft van het komende jaar een opstelwed strijd worden gehouden voor Zeeuwse en Antwerpse middelbare scholieren. Voor de beste klassen liggen er bijzonder aantrekkelij ke prijzen in het verschiet. Tenslotte zal de Zeeuwse Week 1963 in Antwerpen door de vereni ging op allerlei wijzen gestimu leerd en begeleid worden. Zoals gezegd is de Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland in principe ontstaan tijdens de slotbijeenkomst van de Zeeuw se Week in het vorig jaar. De oprichting werd gesuggereerd door de voorzitter van de Belgisch-Nederlandse Vereniging Antwerpen, waarbij gewezen werd op het bestaan van Nederlands-Belgiscne Verenigingen in Breda, Amsterdam en Rotterdam. Onder leiding van mr. dr. A. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd hierna een initiatief-co mité opgericht, waaruit tenslotte een al gemeen en een dagelijks bestuur gevormd werden. Een en ander verliep vrij vlot, waaruit geconcludeerd mag worden, dat de doelstellingen van een Nederlands- Belgische vereniging in Zeeland weer klank vonden. Dat doel is: het bevorde ren van een nauwe en vriendschappelijke samenwerking tussen Nederland en Bel gië en van al wat verder de goede ver standhouding tussen deze landen kan verstevigen. Dit doel probeert de vereni ging te bereiken door het zoeken van samenwerking met organisaties in Ne derland en België, wier werkzaamheden tot de beoogde vriendschappelijke sa menwerking kunnen bijdragen, het be vorderen van persoonlijke contacten tus sen Nederlanders en Belgen, het verle nen van medewerking aan de oprichting van plaatselijke of regionale afdelingen, het houden van bijeenkomsten en lezin gen en als uitlaat voor een reeks van andere activiteiten „alle andere dien stig wettige middelen". Zo liggen er samenwerkingsmogelijk heden op economisch, agrarisch, cultu reel, folkloristisch, onderwijs- en sport gebied. Ook Comité Benelux Aan de Nederlands-Belgische Vereni ging Zeeland is sedert 1 juli van dit jaar ook de Zeeuwse afdeling van het comité Benelux verbonden. Het Comité Bene lux is een instelling met gelijkgerichte doelstellingen als Nederlands-Belgische Verenigingen, alleen in wat ruimer ver band. Een van de voordelen is, dat de leden van de Nederlands-Belgische Ver- eniging Zeeland voortaan om de twee maanden het interessante tijdschrift van het Benelux-comité ontvangen. Daarin kunnen ook berichten worden opgenomen van de Nederlands-Belgische vereniging Zeeland. Met ingang van 1 januari a.s. zal de vereniging de helft van de ont vangen contributie moeten afdragen aan het Benelux-comité. Van de Nederlands-Belgische Vereni ging Zeeland kunnen zowel particulieren als bedrijven en instellingen lid zijn. De ledenwerfactie is nog in volle gang. Steeds meer bedrijven en gemeenten ga ven zich op. In het bestuur treft men afgevaardigden aan uit de industriële, economische, le ambtelijke en algemene sector. Daarnaast zijn er adviescommissies voor het on derwijs en het vreemdelingenverkeer. Onlangs zijn ook aan de andere zijde van de grens soortgelijke initiatieven ge nomen. In Brugge en Gent zijn namelijk Belgisch-Nederlandse verenigingen opge richt. Voor een eenzijdige uitwisseling met Antwerpen hoeft men dus niet bang te zijn. „Er kan beslist iets aardigs uitkomen aldus mr. dr. A. Mes, de voorzitter van de Nederlands-Belgische vereniging Zee land. (Advertentie) 4 borden voor 68 ct. Vraagt uw winkelier. Import: THEUNISSE Buitenlandse Agenturen N.V. Roosendaal. Bij het bevrijdingsmonument in Eede is zaterdagmorgen om half tien tijdens een korte plechtigheid prinses Wilhel mina herdacht. Mevrouw M. van den Broeke-de Man uit Aardenburg, legde samen met de waarnemend burgemees ter van Eede, de heer W- Katsman, de wethouders Lansu en Slager en de gemeentesecretaris, de heer C. van Bellegem, een krans van witte bloe men aan de voet van het monument. Deputaties van verschillen de vereni gingen legden eveneens bloemen en kransen. (Van onze correspondent) Om ook de Zeeuwen in de gelegenheid te stellen hun steentje bij te dragen aan de actie „Open het dorp" t.b.v. blijvend gehandicapte kinderen is het pas opge richte actiecomité in de Zeeuwse hoofd stad begonnen met het inzamelen van gelden. De eerste giften werden reeds gestort (rekening Het Dorp, Twentse Bank, nr. 46882), Voorts wordt er deze week een begin gemaakt met de ver koop van nieuwjaarskaarten, waarvan de gehele opbrengst bestemd is voor het Dorp. Dit is mogelijk, dankzij de spon tane medewerking, die allerwege wordt gegeven. De kaarten zullen worden aan geboden door leerlingen van de Indu strie- en Huishoudschool. Het ontwerp is van de heer A. de Munck, leraar aan de Industrie- en Huishoudschool. De druk werd verzorgd door de fa. West- strate te Middelburg. Vervolgens organiseert dit comité op dinsdag 18 december in het City-theater te Middelburg op soortgelijke wijze als in het R.A.I.-gebouw is gebeurd, voor de Zeeuwen een avond. Medewerking wordt verleend door enkele top-artiesten van de AVRO, alsmede door bekende Zeeuw se artiesten, die allen aan deze avond en desnoods nacht hun belangeloze medewerking geven. Ook de zaal en het gehele café-restaurant werd het actie comité gratis ter beschikking gesteld. Het personeel zal de gehele avond wer ken ten bate van het Dorp. Dankzij de medewerking van de leverantiebedrij- ven, die de dranken voor deze avond gratis aanbieden, zal ook de opbrengst van de consumpties aan het actiecomité worden afgedragen. De kaarten voor de ze amusementsavond zijn nu reeds ver krijgbaar aan de kassa van het City theater in Middelburg. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen de heer J. Dieleman uit Oostburg, op een proefschrift getiteld „Influence of sol- vent-sared association on the electronic spectra of aromatic hydrocarbon nega tive ions". Promotor was prof. dr. G.J. Hoijtink, hoogleraar in de fysische scheikunde en chemische thermodynamica aan de uni versiteit van Amsterdam. De heer Dieleman studeerde aan de Vrije Universiteit. In 1954 legde hij het kandidaatsexamen, in 1956 het doctoraal examen af. Na enige jaren werkzaam te zijn geweest in het bedrijfsleven werd hij, in 1961, verbonden aan de V.U. als research-chemicus op het natuurkundig laboratorium. (Van onze correspondent) Met ingang van 10 december heeft West-Duitsland de invoer van appels uit alle landen drastisch beperkt. In de eerste plaats mag van geen en kel ras nog klasse II-kwaliteit worden ingevoerd in Duitsland. Verder wordt de grens ook gesloten voor de klasse I-kwa liteit van enkele rassen, waarvan voor Nederland de goudreinette het belang rijkste ras Is. Van rode goudreinette mag de klasse I-kwaliteit nog wel wor den uitgevoerd. Verder is ook vastgesteld, dat er geen klasse I-kwaliteit mag worden inge voerd van de rassen Abbondanza-Bel- fort en Morgenduft-Imperatore. Dit zijn rassen, die in Italië een belangrijke rol spelen. Vooral Italië is door deze maatregelen gedupeerd. Vanuit ons land werden er toch reeds weinig appels uitgevoerd. Zo bedroeg de totale Nederlandse appel- export in de laatste week van novem ber slechts 382 ton, waarvan 323 ton naar West-Duitsland. Voor de Nederlandse appel export naar Duitsland is het ras goudreinette altijd van zeer grote betekenis. De grensslui- ting voor dit ras kan dus wel gevolgen hebben voor de prijs. Overigens is voor de telers belangrijk, dat het binnenlands fruitverbruik dit jaar opnieuw is toegenomen en van gro te betekenis is. Verder is het mogelijk, dat tengevolge van deze invoerbeperking voor appels in Duitsland de exportmogelijkheid van de rassen als Jonathan en Golden Deli cious, klasse 1, wat groter zullen worden. Met deze Westduitse bepaling is een eind gekomen aan de uitzonderingsposi tie, die Nederland altijd heeft ingenomen op de Westduitse markt, dank zij het systeem van prijsgaranties, die Neder- ^nd kon geven. De Westduitse maatre gel geldt nu voor alle landen en is geba seerd op mogelijkheden, die het E.E.G.- verdrag biedt. Een dag eerder besloot België met ingang van 7 december de appelinvoer stop te zetten. De enige wedstrijd die in Zeeland werd gespeeld was die in de vierde kla* H tussen Clinge en Breskens, die door de thuisclub met 3-1 werd gewonnen. Het is zeker geen reclame voor de voet balsport geworden. De ontmoetingen tus sen beide tegenstanders kenmerken zich steeds door bikkelharde voetbalgevechten en de nu gespeelde vormde daarop geen uitzondering. In de eerste helft liep alles nogal op rolletjes, behalve het doelpunten maken, want met 0-0 werd thee gedron ken. Twee minuten na de hervatting slaagde Bracke erin doelman Cruson te verschalken (1-0) en vijf minuten later zorgde F. Willaert voor 2-0. Kort daarop moest scheidsrechter Poelman uit Goes, die de teugels strak hield en iedere vorm van ruw spel de kop indrukte, doelman Cruson wegens wangedrag naar de kleed kamer verwijzen. Het was J. Hoefnagels die na zestien minuten de Clinge-voor- sprong tot 3-0 vergrootte. Na twintig mi nuten bracht Faas de achterstand terug tot 3-1. Toen rechtshalf Riemens van Breskens na een half uur natrapte kende de scheidsrechter geen pardon zodat Bres- kens met 9 man verder speelde. Toen de Clinge-speler J. Hoefnagels zich vijf mi nuten voor het einde eveneens aan een overtreding schuldig maakte moest ook hij vroegtijdig de weg naar de kleedkamer afleggen, zodat de met 22 spelers begon nen ontmoeting door slechts 19 werd uit gespeeld. Scheidsrechter Poelman bleef tot het einde toe heer en meester van de situatie. (Van onze correspondent) De harmonie Amicitia te Steenbergen zal volgend jaar het vijfenzeventigjarig bestaan o.m. vieren met een concours voor solisten en kleine ensembles. Het is tevens het begin van de muzikale acti viteit, die in 1963 door de bond van har monie- en fanfaregezelschappen in het bisdom Breda zal worden ontplooid. Tij dens de najaarsvergadering van de bond, zaterdag onder leiding van vice-voorzit- ter P. Dircken uit Breda in de bovenzaal van Moderne te Breda, werd hiervan me dedeling gedaan. Secretaris-penningmees ter Th. van Osta uit Roosendaal deelde mee, dat de concoursen in Concordia te Steenbergen op 10 en 17 maart worden gehouden. Er is reeds een groot aantal inschrijvingen ontvangen. Het jaarlijkse bondsconcours wordt in 1963 gehouden te Standdaarbuiten op zondag 26 mei ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de harmonie Oefening en op zondag 9 juni te Prinsen beek, waar de harmonie Amor Musae vijfenzeventig jaar bestaat. In beide plaatsen zullen rondom deze jubilea nog tal van andere feestelijkheden worden ge organiseerd. Medio juni zal te Raams- donksveer een drumbandconcours wor den gehouden. Verheugd deelde de heer Van Osta nog mede, dat het muziekgezelschap St. Ce cilia te Stampersgat voornemens is zich Zoals gebruikelijk houdt de Kring Hulst van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij (Z.L.M.) in de wintermaanden zijn jaarlijkse najaarsvergadering. Dit keer zal deze plaatsvinden op dinsdag 11 december a.s. in hotel ,,Van Leuven" te Kloosterzande. Na de opening door kringvoorzitter J. W. Scheele uit Zaamslag zal een inlei ding worden gehouden door de algemeen secretaris van de maatschappij, mr. J. F. G. Schlingemann, over ,,de toekomst van de Nederlandse landbouw in Euro pees verband". Verder staat er ook nog een bestuursverkiezing op de agenda wegens het periodiek aftreden van de heren J. W. Scheele, Jac. de Feijter en Fr. Vael. Na de rondvraag zullen enige films en het Z.L.M.-filmjournaal worden ver toond. (Advertentie) Het gemeentebestuur van Sint-Niklaas heeft een contract afgesloten met de Slough Estates Ltd. te Londen, waarbij deze Britse onderneming zich verbindt op een industrieterrein van 25 hectare te Sint-Niklaas werkhuizen en fabrieken op te richten, die zij vervolgens zal gaan verhuren. Het oprichten van fabrieken en magazijnen ter verhuring is de spe cialiteit van deze onderneming, waarmee zij in Engeland, naar ,,Het Volk" meldt, reeds ruim succes boekte o.a. te Bir mingham en te Slough zelf, naar welke plaats zij is genoemd. In Slough bracht haar activiteit 600 fabrieken en werk plaatsen op gang, waardoor 25000 mensen werk kregen. Zij strekt haar werkzaam heid ook uit tot Canada en Australië. Bij voltooiing van het project in Sint- Niklaas komt tewerkstelling in het voor uitzicht voor tenminste 2500 arbeids krachten. Overigens heeft het gemeentebestuur van Sint-Niklaas sinds 1959 al 23 con tracten kunnen afsluiten voor nieuwe vestigingen of uitbreidingen van indu strieën. waardoor werkgelegenheid voor 2000 arbeidskrachten werd verzekerd Dat uitbreiding van de werkgelegenheid hard nodig was, blijkt voldoende uit het feit, dat thans nog meer dan 3000 ge schoolde arbeidskrachten werk buiten de stad moeten zo'eken. bij de diocesane bond aan te sluiten. In verband met de opleiding voor muziek- diploma's worden cursussen gegeven te Lage Zwaluwe, Terheijden en Rijsber- gen. Het bestuur van de fanfare St. Hu- bertus te Klein-Dongen heeft zich met een verzoek tot het gemeentebestuur van Dongen gerichtom financiële medewer king voor het aanschaffen van een nieuw instrumentarium. De leden van dit ge zelschap betalen per maand een contri butie van twintig cent, wat door het bondsbestuur veel te gering werd ge acht. Een normalere contributieafdracht zal de afdelingsbesturen voor minder fi nanciële moeilijkheden plaatsen, aldus een mededeling van bestuurszijde. Ter vergadering werd nog het verscheiden herdacht van de heer van Agtmaal uit Steenbergen, die vele jaren penning meester is geweest van de Bredase dio cesane muziekbond. Ere-prijzen voor het bondsconcours 1962 werd uitgereikt aan de afdelingen Achtmaal, Woensdrecht, Kloosterzande. Bosschenhoofd, Dorst, Zundert en Prin- cenhage. De Belgische rivierloodsen, die de ver binding Vlissingen-Antwerpen v.v. on derhouden, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in staking gegaan, omdat loononderhandelingen, die gevoerd wer- den. niet tot een resultaat hadden ge leid. De Belgische zeeloodsen, die sche pen van Vlissingen naar zee of omge keerd begeleiden, hadden op dat tijdstip nog g«n beslissing genomen of zij even eens in staking zouden gaan. Een deel van deze loodsen was toen namelijk nog niet in Vlissingen, waar de zeeloodsen vergaderden. In tegenstelling tot de Ne derlandse loodsen zijn de Belgische lood sen niet in staatsdienst. Het scheepvaartverkeer op de Schel de was vrijwel tot stilstand gekomen als gevolg van de wilde staking. Slechts enkele schepen, die Nederlandse loodsen aan boord hadden, konden de vaart voortzetten. De scheepskapiteins, onderweg naar Antwerpen, werd per radio verzocht zoveel mogelijk het Oostgat te gebrui ken en te trachten een Nederlandse loods aan boord te krijgen. Op initiatief van de Belgische overheid zou in de loop van zaterdag getracht worden in het Westgat een konvooi van onbeloodste schepen te vormen. Dit konvooi zou, voorafgegaan door een loodsboot, naar Antwerpen doorvaren. Ten stadhuize pleegde de schepen van de haven, de heer Delwaide, zaterdagmiddag overleg met de^ heren Van den Bosch, kabinetsatta ché van de minister van verkeer, De Clerck, directeur van het loodswezen en Grare. havencommandant. De stakende loodsen belegden 's namiddags een nieu we vergadering. Uit Oostende kwam te Antwerpen het bericht binnen, dat de zeeloodsen, in spoedvergadering bijeen geroepen. met grote meerderheid beslist hadden het werk voort te zetten. De staking van de rivierloodsen is za terdagavond opgeschort. Na een verga dering van de afgevaardigden van de loodsen met de heer Delwaide, hebben de loodsen een bemiddelingspoging van de stad Antwerpen tussen hen en het de partement van verkeerswezen aanvaard. In afwachting van de afloop van deze poging hebben de loodsen besloten hun actie te beëindigen en het werk onmid dellijk te hervatten. De V.N.-bestuurder ln Nieuw-Guinea, dr. Djalal Abdoh, heeft gisteren ter ge legenheid van de V.N.-dag voor de rech ten van de mens", een boodschap uit gegeven waarin hjj de betekenis van deze dag uiteenzette. Hij zei o.a., dat deze dag voor Nieuw- Guinea een speciale betekenis en belang heeft. ,,Als gevolg van de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië bestuurt de U.N.T.E.A. dit gebied op basis van de beginselen van het handvest der Ver enigde Naties en de verklaring der rech ten van de mens", aldus dr. Abdoh. ,,De overeenkomst erkent speciaal het recht van zelfbeschikking en stelt als uiterste tijdstip voor de uitoefening van dit recht voor Nieuw-Guinea eind 1969. Dan zal de republiek Indonesië, in samenwerking met de Verenigde Naties, regelingen treffen om de bevolking van west-Nieuw-Guinea vrijelijk te laten be slissen of zij deel wil blijven uitmaken van Indonesië dan wel haar banden met Indonesië wenst te verbreken". Het is de tweede keer, dat het hoofd van het V.N.-bestuur in Nieuw-Guinea, voor de bevolking een uiteenzetting heeft gegeven van de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië en daarbij de nadruk legde op het recht van zelfbe schikking. De beroemde operazangeres Kirsten Flagstad is vrijdagavond in de leeftijd van 67 jaar te Oslo overleden na een langdurige ziekte. Zij werd geboren te Hamar in Noor wegen en behoorde tot een muzikale familie. Haar vader was dirigent en haar moeder pianiste. Reeds als kind leerde szij gedeelten uit de opera' ,,Aïda" en „Lohengrin" uit het hoofd. Op 18-jarige leeftijd trad zij voor het eerst in het openbaar op in de rol van Nuri uit ,,Tiefland" van d'Albert. In de eerste 17 jaar van haar carrière zong zij uitsluitend in de Scandinavische landen. Als vertolkster van Wagner ver wierf zij wereldfaam. Na enige tijd in het butenland te heb ben gezongen, ging Kristen Flagstad in 1941 naar Oslo terug, waar haar man ziek lag. Noorwegen was toen door de Duitsers bezet. Kirsten Flagstad bleef tot het einde van de oorlog in Noor wegen. In 1945 werd haar echtgenoot gearresteerd op beschuldiging van col laboratie, hij stierf echter voor hij te recht kon staan. Na de lorlog is mevrouw Flagstad meermalen het doelwit geweest van be togingen. Men verweet haar, dat zij de Nazi't sympathiek gezind was geweest. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagden voor het kandidaatsexamen Ne derlands recht de heer W. R. Rozingh uit Middelburg en voor het kandidaatsexamen notariële studierichting de heer F. A. G. Barbé uit Vlissingen. SCHEEPSWERKTUIGKUNDE Voor het voorlopig diploma scheeps- wevktuigkunde slaagde te 's-Gravenhage de heer J. de Plaa uit Middelburg. MIDDELBURG, 7 dec. Goudreinette 85-90 46, 80-85 48—49, 75-80 41—46, 70-75 42—46, 2d 37—40, 3 fijn 38, 3 grof 41—46; gold, delicious 70-75 83, 65-70 78—81, 60-65 63, 2d 38—48, 3 fijn 28—51, 3 grof 60-76: jonathan 75-80 36—45. 70-75 47—48, 65-70 47—49, 60-65 33, 2d 15, 3 fijn 10— 22, 3 grof 1638; gieser wildeman 55-65 42, 2d 38. 3 fijn 28: groenten: boerenkool 14, sav.kool 13,50, prei 59, sav.kool WK 2 13. bl.kool 6 p. kist 22-78. 8 p. kist 18-53, 10 p. kist 20-28, 12 p. kist 15, sla 6-16, wijnpeen 7-12, breekpeen 8-11, waspeen 10, witlof 70-97, knolseld. 5-20, r.kool 5-24, w.kool 5-17, uien 20-30, spruiten ongesch. 53-112, gesch. 81-107, gasstoofsla 31, and. 54-56, veldsla 148. Morgen, dinsdag 11 december, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 2.36 en 14.53 uur; Terneuzen 1.52 en 14.08 uur; Vlissingen 1.20 en 13.39 uur. De Christelijk-Sociale Unie van Beieren de zusterpartij van de Christen-Demo craten. heeft meegedeeld, dat ze tijdens de onderhandelingen over een nieuwe Westduitse regering op maandag de West duitse minister van buitenlandse zaken Herman Höcherl. zal voorstellen als op volger van Franz-Josef Strauss op de fensie. De CSU zal voorstellen dat Siegfried Balke zal aanblijven als minister voor atoomzaken en Richard Stticklen als mi nister voor de posterijen. Voorgesteld zal worden dat Werner Dollinger, voorzitter van de parlemen taire fractie van de CSU. wiens functie waarschijnlijk door Strauss zal worden overgenomen, zal worden benoemd tot minister van financiën. De Vrije Demo craat Heinz Starke, die nu deze porte feuille beheert, zal naar wordt verwacht, uit de politiek gaan. GOES Grand 20 uur Waarover men niet spreekt, 18 j. MIDDELBURG Electro 19.30 uur De Helde van Her cules, 14 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur De liefde van Hercules, 14 jaar Alhambra 20 uur Waarover men niet spreekt, 18 j. LAMSWAARDE Patronaat 19.30 uur Toneel. 18 j. SAS VAN GENT Olympia 20 uur De ideale vrouw HULST Biosroopgebouw 20 uur Exodus, 14 j. AXEL Het Centrum 20 uur De nacht voor de gelofte, 18 j. HULST Hotel de Graanbeurs 19.30 uur Boerenbal GOES Grand 20 uur Waarover men niet spreekt, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Drift en begeerte HULST Bioscoopgebouw 20 uur Exodus, 14 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Mijn dochter Patricia, 14 jaar ANTWERPEN KVO 20 uur De vogelhandelaar HypQTHdKen TOT 90% SOPHIAÓTRAAT 36 T€L 34750 ALLE VERZEKERINGEN (Van onze sportred Rini Zegwaard uit A een negentienjarig mei zondagavond in Zunder tot nationaal kampioei van de Nederlandse Gymnastiek Bond. „Ik h voor gewerkt", zei zij gl toen zij een grote bek vangst mocht nemen e plaus uit alle hoeken v opwelde. Rini had g over haar capaciteiten staan. Zij begon de finale m( veilige voorsprong op Graaf (Uitgeest) en (Leiden). Op drie van nummers legde de kam] slag, maar.... toch laj kleine schaduw over ha Gré de Graaf, haar bel, concurrente, liep bij de ning een enkelblessure daardoor niet meer aai gende nummers meedoe: Voor Gré de Graaf, een m je, was het een zwarte dag. was zij aan haar vrije oefer nen. Het ging allemaal wonc en de vijfhonderd toeschoi gereed om krachtig met de klappen. Gré presenteerde n< to. Zjj kwam verkeerd. Me kracht was haar linkervoet terecht gekomen. Het beteke rugkeer van een blessure, di vroegere toernooien reeds pa de. Het dames-turnkampioenscl NKGB (een Zunderlse autoh zaal omgetoverd), werd een gebeurtenis. Iedereen vroeg Rini Zegwaard, het sterkst ui finales gekomen, zich zou wete haven. Normaal gesproken; mogelijk zijn, want de blond| veense had een voorsprong Graaf van 1.15 punten en op van 1.60 punten. Eén erikel< één verkeerde greep, kon ec dige verandering brengen in Rini Zegwaard was echter v Overdadige risico's nam zij bleek reeds bij de vrije oefeq zonder fraaie bewegingen corl kruiste Rini de mat. Hoe vcj waren haar salto's. Hoe ze. de handstands. Hoe hoog het kon niet anders of de jury m< les in hoge cijfers uitdrukke fers kwamen. De Amstelveq 9.45. Gré de Graaf was reeds Ria Prins was nog iets verde geraakt doordat zij „maar" kwam. En hoe was het met de twe< se meisjes, die aan deze v deelnamen Ineke van de Aki burg handhaafde zich met 8.3 van de besten, terwijl de Br] Schoone (elfde na de halve fii eveneens tevreden mocht tone Het tweede nummer, de e balk, zou wat meer licht brei strijd. Verrassend werk deed terdamse Joke Willemse, kle dapper. Zij werkte zich met ei van 8.85 voor dit onderdeel oi Zegwaard moest nog versch: zonder zelfverzekerd gaf de A: se een oefening weg, die de og| juryleden kon bekoren. De afs; ter mislukte en daarom kwan pioene-in-spe niet verder dan 8.85. Ineke van de Akker en T ne moesten punten prijsgeven Rini Zegwaard, de blonde veense, was ongenaakbaar oi gelijke brug. Z|j verdiende c pioenstitel ten volle.

de Stem | 1962 | | pagina 2