Zoals zij het zelf gewild heeft: Broenei bedreigd door rebellen IP Geen treurmuziek of rouwvertoon Foto's buiten „gesmokkeld" Indrukwekkend défilé langs de grafkelder NOVOTNYE1N TOGLIATTI HERKOZEN loer Kerstrede van koningin over Wilhelmina 1 Sneeuw of hagel j ONTROEREND Ongerustheid in Engeland LAR ÏRICHTER kn..^.lkkuéMl\ i fatikbebmoMs hn..y^Mm\ DAGBLAD VOOR ZEELAND Dubbele beglazing C0MF0RTA Korte levertijd COMFORTA Leiding Gods Afscheid Minister Visser wil Van der Putten niet rehabiliteren Vloot onderweg Minister Luns leidt EEG-Engeland-gesprek Kritiek op China 8 effecten. swenste Iaat zich en. jen 103e JAARGANG No. 24153 e beter .oJiH AN DER STEEN Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. y. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 10 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso: t 9,25 per post excl. f 0,35 incasso 1 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) BEGRAFENIS KONINGIN WILHELMINA IN TEKEN VAN DE OPSTANDING Vindingrijkheid van een aantal Neder landse fotografen is er de oorzaak van geweest dat foto's van het binnenkomen van de koninklijke familie in de Nieuwe Kerk in Delft nog diezelfde dag in een aantal avondbladen en ook in het buiten land konden worden gepubliceerd. Het probleem namelijk was om een aantal vol-geschoten rolfilmpjes met in totaal ongeveer 120 beelden uit het, tijdens de dienst gesloten, kerkgebouw te „smokkelen". Dit vraagstuk werd door deze foto grafen opgelost door de rolletjes via een kokertje, dat door een verbroken raam pje gestoken was, naar buiten te laten glijden. De president-kerkvoogd van de Nieuwe Kerk had hiertoe toestemming verleend. Aan de buitenzijde van het kerkge bouw werden de filmpjes in ontvangst genomen. In Delft werden de films ont wikkeld en vandaar, via een telefoto- apparatuur, gezonden naar bijvoorbeeld Amsterdam, Groningen, Brabant en zelfs Londen. Het tijdsverloop tussen de opnamen in het kerkgebouw en de aan komst van de foto's bij de dagbladen bedroeg ongeveer een uur. Officieel is meegedeeld, dat konin gin Juliana haar traditionele kerst boodschap dit jaar zal wijden aan haar moeder, prinses Wilhelmina HET IS NIET zeker of de Chileense re gering het verzoek van West-Duitsland om uitlevering van Walter Rauff zal in willigen. Zoals bekend wordt de man verdacht van moord op 90.000 joden. BIJ EEN door de Jomenitische royalis ten ondernomen aanval op de stad Ha- rad in het noorden, zijn meer dan 150 Egyptische officieren en soldaten ge sneuveld. De stad, die nabij de Saoedi- Arabische grens in Jemen ligt, zou „spoedig vallen". REDDINGSPLOEGEN hebben drie lij ken gevonden in de Robenamijn nr. 3 van U.S. Steel bij Carmichaels in de staat Pennsylvanië, waar donderdag 37 kompels na een explosie door vallend gesteente werden bedolven. ARGENTINIë heeft een nieuwe minis ter van economische zaken. Het is Eustaquio Mendes Delfino, 65 jaar, die Alvaro Alsogaray, die zijn ontslag heeft genomen, opvolgt. (Advertentie) Geen condens of ijsbloemen meer op uw ramen Techn. adv. in iedere provincie, richtprijs 70.— tot 75,— per vierkante meter inclusief solide aluminium omlijsting met volle dige installatiekosten. Alle inlichtingen bij de fabrikant DUBBELE BEGLAZING Paslaan 26 te Apeldoorn Tel.: 06760-19284. Weersverwachting meegedeeld door J net K.N.M.I., geldig tot vanavond: J Opklaringen, maar ook af en toe «uien, sommige met hagel of natte sneeuw. Tot matig af krachtig afne- Jiende noordwestelijke wind. Over 2 net algemeen lagere middagtempera - J turen. In België wordt eveneens sterke wind verwacht benevens sneeuw. 2 "andaag: zon onder 16.29 uur. Maan °P 16.18 uur. 2 M®rSen: zon op 8.37 uur. Maan onder 2 8.15 uur. 2 (Van onze Haagse redacteur) Precies zoals zij het gewild heeft is koningin Wilhelmina zaterdag in Delft begraven: op een wijze die allen ervan wilde doordringen dat de dood slechts de toegangspoort is naar een hoger leven. Daarom geen treurmuziek, geen rouwvertoon, maar een van opstanding en geloof getui gende plechtigheid, met de koningin en de vier prinses sen in oogverblindend wit. „Deze bijzetting kan geen droeve begrafenisplechtigheid zijn. Het jubelt van leven: Jezus leeft en wij met hem. Ons overgianst de zon van Pasen". Hofpredikant ds. J. F. Berkel zei dit zaterdag met stem verheffing. En deze getuigenis is terstond gehoord door miljoenen en miljoenen, hier in Nederland en over onze grenzen. Precies zoals ko ningin Wilhelmina het gewild heeft. Dezelfde intentie waarmee zij zelf in 1934 haar echtgenoot prins Hendrik naar zijn laatste rustplaats bracht. Hot Nederlandse volk heeft, geloven wij, die intentie begrepen. Het kende de kracht van geloof en hoop die ko ningin Wilhelmina uitstraalde, vooral in de bange oorlogsjaren. Daarom hing er geen echte begrafenissfeer langs de door een koude zon beschenen route welke de stoet met de witte lijkkoets, getrokken door acht wit-afgedekte paarden, koos. Tijdens de tocht geen treurmuziek maar koralen en liederen uit Valerius. Geen sfeer van verslagen heid ook in de sober versierde Nieuwe Kerk te Delft. Koningin Wilhelmina had zelf voor haar dood de te volgen kerkdienst ontworpen en voorgeschre ven. Een ontroerende dienst. Toen om vijf minuten voor half een de eenvoudige kist van Japans hout met het stoffelijk overschot de kerk binnengedragen werd overdekt door het rood, wit en blauw en voorafgegaan door haar Militaire Willemsorde le klasse brak dadelijk reeds de jubel in zang en orgelmuziek los: „Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de droom en Christus zal over u lichten" En daarna, als gold het een paasdienst, klonk het verwachtingsvol le opstandingsevangelie volgens Mat- theus 28 17 en vervolgens de zang „Christus ,onze Heer, verrees". Wilde koningin Wilhelmina ook iets van de oecumenische gedachte onder de ver schillende geloofsrichtingen tijdens deze plechtigheid en op deze plaats tot leven brengen? Klonk dat niet door in de bij bellezing uit Johannes 14 1—6: „In het huis van mijn Vader zijn vele wo ningen" en „Ik ben de weg, de waar heid en het leven". De prediking van ds. Van Berkel stond in de zin van het godsvertrouwen, ontleend aan Mattheus 28 20: En zie, Ik ben met u al de dagen tot de vol einding der wereld. „Deze dienst moet naar het uitdrukkelijk verlangen van koningin Wilhelmina een getuigenis zijn van Gods leiding in ons leven en van de overwinning door Jezus Christus", zo ving ds. Van Berkel zijn predikatie aan. En over de ontslapene zelf getuig de hij: „Zij zag geen toevalligheden in de lotgevallen van haar en haar volk, maar leiding Gods. Die leiding is ook duidelijk te zien in het leven van de vader des vaderlands, Willem van Oranje'' Na herinnerd te hebben welke steun in haar leven koningin Emma en haar echtgenoot prins Hendrik geweest zjjn, braeht ds. Van Berkel deze leiding van God in verband met de krachtsinspan ning van de koningin in oorlogstijd: „Het verzet was zeker vastgelopen zon der deze moeder des vaderlands. Ach teraf kan men slechts zeggen: Dit was leiding Gods, genade". Het verlangen naar eenheid onder de christenen, dat bij koningin Wilhelmina leefde, bracht ds. Van Berkel tot uit drukking toen hij zei: „Wat zou zij graag de verscheurdheid van Christus' Kerk ongedaan hebben gemaakt en de ene kudde onder de ene Herder reeds hier op aarde hebben gezien". Na de prediking sprak ds. Van Ber kel de geloofsbelijdenis van Nicea uit, gevolgd door twee krachtig gezongen strofen uit het Wilhelmus en wel „Mijn schild ende betrouwen" en ..Oorlog mijn arme schapen". Vervolgens sprak pas teur Forget de Franse hofprediker van koningin Wilhelmina een gebed uit, gevolgd door een predikatie, welke hij besloot met het „Onze Vader". Toen brak onder doodse stilte het ont roerende en smartelijke moment aan waarop het stoffelijk overschot van ko ningin Wilhelmina in de grafkelder zou afdalen. De chef van het militaire huis nam het kussen met het Grootkruis van de Militaire Willemsorde van de kist. Een adelborst en drie cadetten traden toe om de vlag van de baar te nemen en toe te vouwen. De dragers tilden vervolgens de kist op. Voorafgegaan door de twee hofpredikers, de groot- officier mr. W. C. baron Snouckaert en de commissaris van de koninklijke graf kelder, Delfts burgemeester De Loor, schreed men langzaam op de geopende grafkelder toe. Alleen de koninklijke familie volgde de baar. Nadat de dragers de kist in de grafkelder geplaatst hadden daalden al leen koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen de keldertrap af om met de overledene alleen te zijn en wit te bloemen te strooien. Terwijl dit gebeurde zong men in de kerk met het Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel en onder orgelbegeleiding het wonderschone Noorse lied „De zon schijnt in mijn ziel vandaag", dat door koningin Juliana in haar studententijd werd vertaald. Nadat deze zang ver klonken was keerden een zichtbaar diep bewogen koningin Juliana, gesteund door een in het gala-uniform van gene raal der mariniers geklede prins Bern hard, met de vier prinsessen op hun plaatsen terug. Een kort gezang nog, ge volgd door een zegenbede, en onder or gelspel liep de dienst ten einde. De hoge buitenlandse koninklijke ge nodigden, ministers, kamerleden, diplo maten en hoffunctionarissen verlieten de kerk, buiten op het grote marktplein opgewacht door een grote menigte be langstellenden. Rond de open grafkelder in de kerk lagen nu nog de bloemen kransen, waaronder de krans van het verzet, welke als enige de witte lijk koets had mogen tooien De minister van defensie ir. S. H. Visser ziet geen aanleiding te voldoen aan het verzoek tot eerherstel dat cx- defensie-ambtenaar de heer F. A. van der Putten uit Bussum een maand ge leden heeft gedaan. Hy heeft dit mee gedeeld in een op 6 december gedateer de brief, die de heer Van der Putten zaterdag heeft ontvangen. De heer Van der Putten wenste op de brief van de minister geen commentaar te leveren. De uitgebreide verkeersmaatregelen die in Delft waren genomen, zouden achteraf gezien waarschijnlijk niet nodig zijn geweest de drukte bleef ver be nedei de verwachtingen. Ook in Delft hebben zeer velen kennelijk de voorkeur gegeven aan het volgen van de repor tage via televisie of radio, boven een verblijf langs de route van de rouwstoet. Van de parkeerplaatsen is slechts een klein deel benut. Langs de route kon men kort voor de rouwstoet arriveerde bijna overal een plaats vinden. Er is een Delftse dame geweest, die zeyentien uur lang koude en vermoeid heid heeft getrotseerd om een plaats zo dicht mogelijk bij de hoofdingang van de Nieuwe Kerk te hebben. Het was mevrouw Van Uden, die reeds vrijdag avond om zeven uur die plaats had in genomen. Zij heeft daar ook in 1934 bij de begrafenis van koningin Emma en van prins Hendrik de aankomst van de' rouwstoet bijgewoond. Om 4.00 uur 's ochtends kwam haar man haar gezel schap houden. Hij bracht een kan hete koffie mee. Om 9.30 uur kwamen enige honder den mensen een plaats zoeken achter de afzetting. Reeds spoedig na de plechtig heid kon de politie de bijzondere ver keersmaatregelen opheffen. Nog voor drie uur was de extra drukte voorbij Op de Markt bleven aan de noordzijde de hekken van de afzetting staan i.v.m. de bijzonder grote belangstelling voor het défilé langs de koninklijke graf kelder. Duizenden namen hieraan deel. Naast en rondom de toegang naar de grafkelder ligt nu een waar tapijt van bloemen, dat zich uitstrekt tot het praal graf van de Vader des Vaderlands, waar tegen de krans van het voormalig verzet is geplaatst. Toen de avond was gevallen, stroom den de mensen nog steeds naar de Markt. Op bepaalde tijden moest het défilé worden onderbroken voor het aflossen van de wacht bij de koninklijke grafkelder. Seria, een oliestadje in het Brit se olieprotectoraat Broenei, dat in de buurt ligt van Brits Noord- Borneo is het afgelopen weekeinde het toneel geweest van gevechten tussen leden van een organisatie, die zich „het nationale leger van Noord-Borneo" noemt en politie- troepen. Aan beide zijden vielen slachtoffers. De oorzaak van de opstand meent men te moeten zoeken in het feit, dat de op standelingen gekant zijn tegen de moge lijke opname van Broenei in de nieuwe federatie Malasië, welke op 3 augustus van het volgende jaar tussen de federatie Sir Oman Ali Saifoeddin, sultan van het Britse protectoraat Broenei en de leider van de opstand Mohar Azahari. van Malaya, Singapore, Serawak en Noord-Borneo tot stand zal komen. In eerste aanleg heeft men ook ge meend, dat achter deze opstand Indone sische invloed stak. Het Britse ministerie van koloniën heeft echter gisteren te kennen gegeven, dat men zich daarvan niet bewust is.. Diplomatieke kringen in Singapore nemen echter voor vaststaand aan, dat de opstandelingen in hoofdzaak pro-Indonesisch zijn Het nationale leger van Noord-Borneo is de laatste tijd nauwlettend in het oog gehouden en on langs werden in het gebied van Borneo geheime wapenbewaarplaatsen gevonden Ondertussen heeft de regering een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een zekere A. Mohar Azahari, leider van de zgn. Partai Rakjat (volkspartij) én lei der van de opstand. Deze 34-jarige vee arts heeft namelijk op een persconferen tie in Manilla verklaard, dat zijn party de revolte leidt. Hij voegde er met nadruk aan toe, dat deze opstand niet tegen de sultan van Broenei gericht was, maar tegen de Britten. Azahari is onderweg naar de Verenigde Staten om erkenning voor zijn regering te krijgen. Azahari's partij heeft bij de verkie zingen in augustus van dit jaar een overweldigend succes geboekt. Engeland is ernstig verontrust, vooral om de mogelijke gevolgen van de rebel len-actie in Noord-Borneo en Serawak. De rebellen hebben pogingen aange wend het terrein van de Shell binnen te dringen, waar olievelden worden ge ëxploiteerd. Ook het nabij deze velden gelegen politiebureau werd door de rebellen veroverd. Zij hebben ook het paleis van de sultan aangevallen. De opstandelingen trokken door het gebied en naderden de oliestad Panaga. Onverwijld werden vanuit Singapore twee compagnieën Ghurka's per vlieg tuig naar Broenei overgebracht, terwijl meer troepen zich moesten gereedmaken om te worden overgevlogen. Deze Gur- ka's hebben zondag j.l. slag geleverd tegen de rebellen. Ook vlooteenheden met zware wapens zijn onderweg. Sultan Sir Omar Ali Saiffoedin heeft de rebellen via de radio gewaarschuwd, dat krachtige maatregelen genomen zouden worden en hij zinspeelde op de mede plichtigheid van bepaalde leger eenheden. Voor het gehele protectoraat heeft de regering van Broenei de staat van alarm afgekondigd en tot nader order een uit gaansverbod van 24 uur ingesteld. Over treders kunnen zonder pardon worden neergeschoten. De laatste berichten melden, dat de rebbellie volledig op terugtocht is. De Ghurka's en gezagsgetrouwe troepen maakten 500 gevangenen. Er zouden Europese gijzelaars door de opstande lingen gemaakt zijn. De hoofdstad Broe nei is vast in handen van de regering. Over de toestand in de stad Koeala Belait, ten zuiden van Seria, bestaat nog geen zekerheid. De leider van de op stand heeft verklaard, dat zijn troepen zich eventueel zullen terugtrekken in het oerwoud om een guerilla te voeren, De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns, zal de veer tiende ministeriële vergadering van de conferentie tussen de EEG en Engeland over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap voorzitten. De vergadering zal van maan dag tot woensdag in Brussel worden ge houden. Het twaalfde congres van de Tsjecho- Slowaakse communistische partij, dat in Praag gehouden werd, heeft Antonin Novotny herkozen als president en lei der van de partij. In Rome, waar de Ita liaanse communistische partij eveneens congresseerde, is Togliatti (69 jaar) her kozen als eerste secretaris. Op beide congressen is men van leer getrokken tegen Rood-China en Albanië. In beide gevallen werd een beroep ge daan op het gezonde verstand der Chi nezen en zich te scharen achter de richt lijnen van Moskou, die een garantie vormden voor de overwinning van de to- revolutie. De communistische partij van China heeft overigens te kennen ge geven dat het met de andere communis tische partijen overleg wil plegan over het ideologische geschil. Moskou is zondag begonnen met een verlevendigde campagne tegen China en AiDanie.

de Stem | 1962 | | pagina 1