Kroon op streekverbetering Eede - Aardenburg M. van der Moere waakte over koningin Wilhelmina Wegenwacht ving 2 op hol slaande paarden Gedoopte jood kan zich geen „jood' meer noemen Volle pool na vuile boel Tuinbouwerkenningen uitgereikt Verdachten grootscheepse botersmokkel ingesloten Mysterieuze signorita volop actief Koelbloedige fietsendief De Linie Adenauer „Witlof groeit niet door applaus" Op 15 januari Kanaalplan Z.-Beveland weer op tafel Fruitteeltdag op 11 januari België verbiedt appel-import ANGSTIG AVONTUUR IN TILBURG Erekruis voor Deltacommissie besprak oester- en mosselrapport L.E.I. J. A A M. Kemps Lezing prof. Beek in Middelburg Sluitende begroting in Heinkenszand Deputatie van 50 Zeeuwen Delft naar MIJNRAMP IN PENNSYLVANIA Lesing te Goes „Ontwikkeling in detailhandel In huis van bewaring Breda Gepensioneerd adj. -onderofficier in Terneuzen Vaderland Afvaart Rouw Belangstelling Opening nieuwe ulo te Kruiningen Principe-uitspraak van hof in Israël DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 Gisterochtend hebben zestien inwoners van Eede en Aardenburg hun lang verbeide tuinbouwerkenningen gekregen. Eén kreeg zijn volledige tuinbouwvergunning. Zoals wij al enkele malen hebben bericht heeft men in deze uiter ste zuidwesthoek van Zeeuwsch-Vlaanderen al enkele jaren voor de toewijzing van deze tuinbouwerkenningen gevochten. Nu kan de in het kader van de streekontwikkeling Eede opgezette witlofteelt voortaan volledig door de nieuwbakken tuinders op de zandgronden rondom Aardenburg en Eede worden uitgevoerd. De uitreiking van de erkenningen gisterenmorgen in Aardenburg werd dan ook gezien als een belangrijke gebeurtenis voor de ge meente Aardenburg, als een kroon op het werk van de streekver- beteringscommissie Eede, als een gloriedag vooral voor de heer E. Lansu uit Aardenburg, die, zo zei een der sprekers het, de zaak met „noodkreten, telegrammen en moties" beïnvloed en bevorderd heeft. De voorzitter van de gewestelijke raad van het Landbouwschap, de heer J. van Duijse, legde uit dat de nieuwe wet op de erkenningen in de landbouw van be gin dit jaar ontheffing in bijzondere ge vallen mogelijk heeft gemaakt. Onthef fing voor de betrokken tuinders in de gemeente Aardenburg was noodzakelijk omdat zij niet konden voldoen aan de voorwaarde dat men vijf jaar op een erkend tuinbouwbedrijf werkzaam ge weest moet zijn wil men een erkenning kunnen krijgen. De heer Duijse zei dat hier terecht van een mijlpaal maar niet van een eindpaal gesproken mag worden. Even als de heer C. van Bellegem als voor zitter van de streekverbeteringscommis- sie Eede in zijn welkomstwoord vóer hem had gedaan spoorde hij de tuinders aan ervoor te zorgen steeds „bij" te blijven op technisch en theoretisch gebied. Ook de sprekers na de heer Duijse zouden hierop hameren. De heer M. Wattel, hoofd-assistent A bij de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst, zei het wel héél kernachtig: „Witlof groeit niet door applaus maar door vakmanschap". De heer Duijse zei verder, dat verho ging van dit vakmanschap temeer nood zakelijk zal zijn wanneer men de tuin bouw wil zien in de ontwikkeling \ran de E.E.G., die op het gebied van de akkerbouw al moeilijkheden heeft te weeg gebracht en die voor het gemeng de bedrijf in Nederland gewoonweg ca tastrofale gevolgen heeft gehad. De heer Duijse zag vooral in Italië een zware tuinbouwconcurrent voor Nederland. Ir. J. van Hennik, rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland en West-Brabant, maakte de tuinders er op attent dat heel Nederland er op zal letten hoe zij het er, als eersten in het land die een ont heffing hebben gekregen, zullen afbren gen. Hij zegde alle medewerking van de voorlichtingsdienst toe teneinde er aan te kunnen medewerken dat er in dit gebied in plaats van groentewinkel tjes flinke en gedegen tunibouwbedrij- ven zullen ontstaan. Kwaliteit Ir. J. Haenen, rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, gaf een in zicht in het belang van de witlofteelt voor dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij dacht dat het witlof zijn weg in Zeeland wel zal vinden, waarbij de kwa liteit vanzelfsprekend van doorslagge vende betekenis zal zijn. De heer B. Koole, voorzitter van de commissie groenteteelt van het Land bouwschap, merkte o.m. op dat de com missie aanvankelijk niet helemaal enthousiast was over de vraag om er kenningen uit dit gebied omdat deze aanvragen elders in de provincie al eens zijn afgewezen. „Door de goede toe lichting is het er doorgekomen", aldus de heer Koole. Felicitaties waren er verder van de heer J. Paridaen namens het gemeente bestuur van Aardenburg, de heer B. IJsebaert, administrateur van de veiling te Terneuzen, pastoor O. de Munck van Eede, en de heer E. Lansu. De heer C. de Croock sprak een dank woord namens de .bevoorrechte' tuinders Hij zei dat hij verschillende keren voor het kantongerecht is moeten verschijnen omdat hij verboden tuinderswerk had verricht. Op het laatst zei de kanton rechter te Terneuzen, die wel begrip voor de moeilijkheden had: „Je moet eens heel hard aan de bel gaan trekken; net zo lang en net zo hard dat we je hier niet meer zien". Dat is gebeurd en de kan tonrechter zal de heer de Croock niét meer zien. Mét hem kregen erkenningen de he ren R. Haute, P. Cauwels, W. de Cock, A. de Geeter, P. Hagenaers, H. Heyn- drix, M. Hol, W. Minnaert, P. Staelens, W. Staelens, A. Thüleman, A. v. d. Vij ver, B. v. d. Wijnckel, J. v. d. Wijnckel en R. v. d. Wijnckel. Een volledige tuinbouwvergunning werd toegekend aan de heer P. van Bel legem. De burgemeesters en wethouders van de gemeenten aan het Kanaal door Zuid-Beveland zullen op 15 januari onder voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. Mes, opnieuw rond de tafel gaan zitten om het insteek- havenplan voor het Kanaal te be spreken. Dit heeft de burgemees ter van Kruiningen, de heer A, Schipper, medegedeeld tijdens de donderdagavond gehouden begro tingsvergadering. Het WD-lid Griep had vragen hierover ge steld. Zoals men weet is genoemd plan al enkele jaren oud. De laatste tijd is het echter wat op de achter grond geraakt. E. LANSU gloriedag (•••••••••••••••••••••••«••••••••••••••a** De Kring Zeeland van de N.F.O. heeft besloten de jaarlijkse ontwikke lingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt te houden op vrijdag 11 januari. 's Morgens is er een werktuigenshow in de gebouwen van de veilingvereni ging Zuid-Beveland" aan de Fruitlaan. De middagbijeenkomst begint om half twee in ,,De Prins van Oranje." Na de openingsrede van de voorzitter spreekt ir. P. Delver van het proefsta tion te Wilhelminadorp over bodem behandeling" in de fruitteelt. Daarna is het woord aan de heer P. Huissen, hoofdassistent A. van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst over de boomvormen op het moderne fruitbedrijf, waarna de heer A. v. d. Vrie van het rijkstuinbouw- consulentschap spreekt over het transport op het fruitbedrijf. Na deze inleidingen geeft de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hen- nik een nabeschouwing. De Belgische autoriteiten hebben be kend gemaakt, dat met ingang van vrijdag 7 december de invoer van ap pelen uit de EEG-landen niet meer is toegestaan. Dit geldt niet voor de kwa liteitsklasse extra waarvoor een vrij- handelsverkeer geldt ingevolge de EEG- bepalingen. De stopzetting van de invoer geldt ook niet voor Nederland ingevolge de tussen Nederland en België gemaakte afspraken. Wel moet de minimum exportprijs bij uitvoer naar België door Nederland wor den gegarandeerd. Deze minimumprijs bedraagt voor de maand december f 53,- per 100 kg. De export blijft dit jaar achter bij voorgaande jaren. Wel kan er veel wor den verkocht op de binnenlandse markt maar hier is op het ogenblik een grote concurrentie van andere produkten en artikelen die het geld van de consument vragen. Wel zien we dat het fruit van goede kwaliteit naar verhouding zeer goed te plaatsen is. (Advertentie) luchtige chocolade in melk en puur 20 ct. De Deltacommissie heeft gistermiddag in Bergen op Zoom vergaderd naar aan leiding van het uitkomen van het socio grafisch rapport, dat het Landbouw Eco nomisch Instituut heeft uitgebracht over de vergoeding van personen die werk zaam zijn in de oester- en r. osselcultu- res en die door de uitvoering van de Deltawerken van hun broodwinning be roofd dreigen te worden. Het rapport is opgesteld aan de hand van 'n enquête, die onder de oester- en mosselvissers is gehouden. Eerder in dit jaar heeft het Landbouw Economisch Instituut reeds een econo misch rapport over deze kwestie uitge bracht. De waarnemend voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond ANWB zal op 15 december a.s. het Erekruis voor Uitmuntend Dienst betoon uitreiken aan Wegenwacht J. A. A. M. Kemps die met gevaar voor ei gen leven op de weg Eindhoven-Tilburg twee op hol slaande paarden tot stil stand bracht. Het Erekruis, dat slechts wordt verleend voor een door de We genwacht verrichte moedige daad, waar aan gevaar voor eigen leven is verbon den, is thans voor de zesde maal in de geschiedenis van de Wegenwacht toege kend. Toen de heer Kemps op de avond van zes augustus j.l. twee op hol geslagen paarden het kruispunt Koningshoeve te Tilburg zag naderen, kwam hij onmid dellijk in actie. Eerst zette hij door fluitsignalen het verkeer op het kruis punt stil. Hier aangekomen draafde één der paarden de stad in en het andere een buitenweg op. Met zijn motorcombi natie zette Wegenwacht Kemps de ach tervolging in op het paard, dat de stad binnenrende. Na een dolle rit wist hij het uiteindelijk klem te rijden en van af het zadel van zijn motor greep hij het dier bij manen en hals vast. Maar het weerbarstige dier sleurde de We genwacht toch nog vijftig meter mee. Op het moment, dat het paard stil hield. haalde een toeschouwer de red- dingslijn uit het zijspan van de wegen wachtmotor en daarmee werd het beest aan een bushaltepaal vastgebon den. Na deze eerste vangst startte we genwacht Kemps opnieuw de motor voor de achtervolging van het tweede paard. Aanwijzingen van het publiek brachten hem op het spoor. Hij ontdek te het dier toen het een wei indraafde. waarin eveneens paarden stonden. Met behulp van een sleepkabel, dat een te hulp geschoten jongen aan één zijde Prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, zal voor leden van het departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel spreken over het onderwerp ..Impressies van een reis naar Moskou." Prof. Beek zal spreken tijdens een z.g. lunchbijeenkomst die vrijdag 14 de cember om 12.00 uur in hotel de Burg te Middelburg begint. vasthield, dreef hij het voortrennende paard tegen een hek, waaraan hij het tenslotte vastbond. Bij zijn terugkeer naar het kruispunt echter, waarschuw den voorbijgangers, dat het paard, dat hij had vastgebonden aan een bushalte paal, opnieuw recalcitrant was gewor den. Hij greep het dier opnieuw, bond het, met alle risico's van dien, nog steviger vast en waarschuwde toen de politie. (Van onze redacteur) 3. en w. van Heinkenszand hebben de raad een sluitende begroting kunnen aanbieden. Er kon zelfs een post ..on voorzien" van bijna 12.000 gulden wor den geboekt. Het ontwerpen van de begroting voor 1963 heeft blijkens de toelichting op de stukken geen moeilijkheden opgeleverd, zulks in tegenstelling met voorgaande jaren. Dit was mogelijk door de verho ging van de straat- en rioolbelasting en van de verschillende uitkeringen uit het gemeentefonds. Vergeleken met vorig jaar is de begrotingspositie van de ge meente ook verbeterd. In de begroting zijn geen ramingen opgenomen voor de uitvoering van ka- pitaalswerken in 1963. Dergelijke ramin gen kunnen naar de mening van b. en w. beter bij wijziging aan de begroting worden toegevoegd. In het komende jaar zal volgens b. en w. overwogen dienen te worden of de volgende kapitaalswerken kunnen wor den uitgevoerd: de bouw van een kleed lokaal op het sportterrein (ca. f 30.000,-), de bouw of verbouw van het gemeente huis (binnenkort is een nieuwe raming hiervoor te verwachten), de herbestra ting van de v. Citterstraat, de Wester straat. de Julianastraat en de Stations weg (samen ongeveer f 33.000,-), de deelneming aan een door vier gemeen ten te leggen persleiding voor afvoer van rioolwater naar de Westerschelde óf de bouw van een zuiveringsinstalla tie, een verbouwing van de ambtswo ning van de burgemeester en de stich ting van een zwembad. Ramingen voor de laatstgenoemde werken zijn niet be kend. De raad zal deze begroting maandag avond in behandeling nemen. Vijftig personen uit Zeeland zullen vandaag de begrafenis van H.K.H. prin ses Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te Delft bijwonen. Er is een keuze gemaakt uit mensen, die op de een of andere wijze wel eens contact met de overleden prinses hebben gehad. De Commissaris van de Koningin in Zeeland heeft een publikatie van de namen van de Zeeuwse afgevaardigden naar Delft niet toegestaan. Reddingsploegen zijn tot op 1600 me ter genaderd van de plaats waar 37 kom pels van een kolenmijn van de U.S. Steel Corporation in Carmichaels zijn opge sloten. De reddingsploegen kunnen niet verder omdat een der horizontale schachten dicht is. De kans is klein dat de mijnwerkers nog leven. Een explosie in de mijn werd blijkbaar door een brand gevolgd. De dames, die hier zo demonstra tief emmers en zwabber vergeten en met champagne toosten, heb ben voor dit feestelijke gebaar alle reden: zij zijn drie van de vier le den van een poolclubje van werk sters uit Alphington in het En gelse graafschap Exeter, dat niet minder dan 1.400.000 gulden in de voetbalpool heeft gewonnen. De vierde geluksvogel kon helaas Het Nederlands Instituut voor Effi- ciency, afdeling Zeeland, belegt woens dag 12 december een vergadering in hotel ,,De Korenbeurs" te Goes. Op deze vergadering zal drs. P. H. M. Cremers spreken over het onderwerp Ontwikkelingen in de detailhandel." Aanleiding tot het houden van een der gelijke causerie ziet het bestuur in de vele ingrijpende wijzigingen welke zich 1 momenteel in de distributie voltrekken. Vijf personen twee kermisexploitanten en drie inwoners uit Dongen, 's-Gravenmoer en Oisterwijk zijn gisteren ingesloten in het huis van bewaring te Breda, verdacht van grootscheepse boter smokkel in de afgelopen maanden. De smokkel geschiedde met een grote tankwagen; per keer werden partijen van twee- tot vierduizend ^ilo roomboter, op vernuftige wijze in de tank verborgen, over de grens gebracht. Begin oktober was een van de kermisexploitanten zonder vaste woon- of verblijfplaats gepakt met een lading boter in Antwerpen. Hij was toen onder borgstelling vrijgelaten. Teruggekomen in Neder land was hij opnieuw begonnen, totdat hij begin deze week bij Utrecht opnieuw werd gepakt. Nu kwam uit, dat nog vele anderen bij deze smokkelarij waren betrokken. Volgens de officier van justitie voor economische zaken bij de Bredase rechtbank,.mr. A.J. Kalthoff, die deze zaak in handen heeft, zijn er aanwijzingen dat „de groten" in de botersmokkelwereld de hand in deze geraffineerde opzet hebben. Hangend het onderzoek kon de officier nog niet zeggen welke hoe veelheden er in totaal door deze nieuwe combinatie over de grens waren gebracht. In Terneuzen Burgemeester Geill- straat IA woont de heer M. van der Moere, gepensioneerd adjudant-onder officier der Koninklijke Marechaussee, als eerste in 1944 door Koningin Wil helmina te Londen begiftigd met het bronzen kruis en later door Koningin Juliana met de ere-medaille in goud met de zwaarden. Zijn gedachten gaan in deze dagen van rouw om Prinses Wilhelmina uit. naar de oorlogsjaren toen hij geruime tijd de bewaking over haar persoon lijke veiligheid als taak kreeg toege- posthuum uitgereikt. Hij heeft nog al tijd de toespraak die Hare Majesteit toen hield; een toespraak getuigend van diep-menselijk medeleven. niet meereizen naar Londen om daar de buit in ontvangst te ne men; zij ligt met griep in bed. Maar dat zal nu wel gauw verge ten zijn. De toekomstplannen van de da mes houden o.m. in: het kopen van huizen en auto's, het sparen voor de kinderen, het investeren van de rest van het kapitaal en het nooit meer werken voor de rest van hun leven. Zij zullen zelf werksters in dienst nemen en hen meer betalen dan de vastgestelde lonen zijn. De gelden, die zij in de pool van Littlewood hebben ge wonnen, werden verkregen door de inzet van 33 shilling en 6 pence. De jonge, vermoedelijk Spaanse vrouw, die, schermend met een biljet van duizend gulden, in verscheidene delen van ons land poogt door een greep in de kas van winkels en dergelijke geld te bemachtigen, verplaatst zich met grote snelheid. Nadat zij op vier decem ber in een Amsterdams warenhuis 3.025,had gestolen en 's middags laat in Haastrecht 2.100,en ander half uur later nog een poging in Arnhem deed een grossierderij te benadelen, blijkt zij nu ook nog getracht te hebben in Den Haag en Gouda haar slag te slaan. Na Arnhem heeft ze ook nog haar geluk beproefd in Nijmegen. Al deze pogingen zijn echter mislukt. In Gouda kreeg zij in een warenhuis te maken met de daar werkende dochter van een adjudant van politie, die, blijk baar door haar vader goed getraind, de vrouw wantrouwde. De vrouw werd bij die gelegenheid echter niet gearresteerd. Verscheidene politiekorpsen in den lande speuren naar deze vrouw. Haar signalement luidt lang 1,60 meter, om streeks 27 jaar oud, zwart, hoog opge maakt haar en een zware make-up op het gezicht. In de meidagen van 1940, toen de oorlog ook over Nederland begon te razen, diende de heer van der Moere bij de Koninklijke Marechaussee te Breskens. Hij moest evenals vele ande ren naar Engeland. Voor de overtocht begon had hmij al heel wat rond ge zworven door België en Frankrijk. Eerst in de nacht van 10 op 11 juni werd in de haven van Brest ingescheept. Toen men de volgende morgen veilig in En geland voet aan wal zette, was de ont vangst niet zo enthousiast; de Engel sen zagen de blauwe uniformen en dachten dat het Russen of Polen wa ren Vanaf het ogenblik dat dit mis verstand uit de weg was geruimd, ver anderde de houding. Terwijl de heer Van der Moere dit alemaal vertelt, komen er steeds meer krantenknipsels, foto'fe en andere docu menten op tafel. Ondertussen vertelt hy verder. De eerste tyd werd in een kamp doorgebracht. Gedurende twee jaar was hij bij de Prinses Irenebrigade, ingedeeld. Vervolgens werd hij aange wezen om dienst te doen op „Stubbings House" te Maidenhead, de verblijf plaats van Koningin Wilhelmina. „Stubbings House" bleek te. vochtig en de koningin verhuisde naar een landhuis „South Mimms" genaamd. De heer Van der Moere werd tot comman dant van de wacht benoemd. Vlak bij deze woning viel op 20 februari 1944 een zware bom uit een vijandelijk vliegtuig. Twee Marechaussee's, d eheren Kievits en Bontjes, werden vrijwel op slag ge dood. de heer Van der Moere werd zo danig gewond, dat hij zes weken in een ziekenhuis moest verblijven. Bij de be grafenis van de beide collega's was Prins Bernhard aanwezig. De heer Van der Moere vertelt dit al lemaal kalm en rustig, telkens in zijn herinneringen diepend alsof hij toen in een totaal ander wereld leefde. Later werd hij door Koningin Wilhelmina als eerste met het bronzen kruis onder scheiden; Kievits en Bontjes werd het Op 12 maart 1945 kwam de heer Van der Moere met Koningin Wilhelmina per vliegtuig mee naar Nederland. Op 13 maart ging zij bij Eede (Aardenburg) weer voor het ere s tdnalr' deergn weer voor het eerst de grens over. De heer Van der Moere kreeg verlof zijn familie op te zoeken. Dat was een ont roerend ogenblik waaraan hij en zijn vrouw nog vaak terugdenken. Zijn vrouw en kinderen waren naar Axel verhuisd. Iemand bracht op die bewus te dag .toen het gezin aan tafel zat, een pakje met de boodschap „Dit is van uw man en hij staat een eindje verder te wachten". Toen kwam de heer van der Moere zelf. Koningin Wilhelmina vroeg me vaak om „nieuws van thuis", zo vertelt de heer Van der Moere. Zij was altijd vol warme belangstelling. In Apeldoorn heeft zij mij nog eens aangesproken, enkele jaren geleden. Toen Pris Bernhard voor enige jaren plotseling per helikopetr in Terneuzen kwam. liet hij mij bij zich komen en in formeerde belangstellend naar mijn tegenwoordige omstandigheden. De dood van Prinses Wilhelmina heeft ook de heer Van der Moere getroffen. „Maar zij is heel kalm en rustig ge storven". zo zegt hij. Dat is een grote troost. Het is precies of de Londense jaren nu ineens veel verder van hem afstaan. Een bromfietsendief uit Rotter dam, die een heel lijstje van dief stallen op zijn naam heeft staan, is een paar rechercheurs uit de Maasstad te glad af geweest. Hij werd op 27 november gearresteerd en over een hele serie diefstallen aan de tand gevoeld. Tenslotte bekende hij één van de gestolen bromfietsen in de rivier de Gouwe te hebben gegooid. Met twee re chercheurs ging hij er naar toe om de juiste plaats aan te wijzen. Wat niemand had verwacht deed deze 21-jarige knaap. Met een forse duik sprong hij in het ijs koude water en vóór de recher cheurs van hun verbazing waren bekomen, bereikte hij de overkant en zette hij er de spurt in. Hij is nog niet gevonden. T"\eze week heeft het weekblad De Linie zichzelf rijk met vlaggen ver. sierd: het voortbestaan is verzekerd. Wij steken er ook graag een vlag bij uit. Dit weekblad bekleedde een bij zondere plaats in het katholieke, in het Nederlandse perswezen van na de oorlog. Eerst was het nogal „clericaal" van opzet en het verkondigde een rechtlijnig katholicisme, dat Jan Derks eens deed opmerken: De Linie is een rechte lijn, die kronkelt van plezier, omdat ze zo recht is. Het beleid evo lueerde echter al spoedig naar wat we tegenwoordig de openheid noemen. Het blad deed daarvan blijken in de merkwaardige stunt van het uitwisse len van artikelen met de links-socia listische Groene. Het zette zich vurig in voor het oecumenisch gesprek o.a. door een geregeld „Venster op het Pro testantisme". In de politiek toonde het zijn non-conformisme door besliste stellingname tegen de beleidslijn der regering inzake het Nieuw-Guinea- problem, door pater Hoefnagels ruim te te geven voor zijn militante artike len over het sociaal-economisch be leid, door pacifisten in de P.v.d.A. aan het woord te laten over het vraag stuk van oorlog en ontwapening. Zo stelde het zich tot taak meer dan de op de grote massa gerichte dagbladpers stof tot studie en overwe ging te schenken aan de katholieke intelligentsia. Het plaatste zich in dit opzicht op één lijn met het meer op het godsdienstige toegespitste weekblad De Bazuin en maandbladen als Roe ping en Te Elfder Ure. Doch het kon daarbij beter vasthaken aan de direc te actualiteit en schonk ook feuille- tonistisch allerlei zoals het beroemde „Sterk Verhaal". Terwijl het geheel een altijd weer verrassende opmaak kreeg. Dit alles kon op de duur echter geen abonnementental opleveren, dat het economische draagvlak sterk genoeg maakte. Met bloedend hart zo als dat heet werd het besluit tot opheffing genomen. Waarop opeens het besef doorbrak, dat dit een blama ge zou betekenen voor intellectueel katholiek Nederland. Hulptroepen snelden van alle kant aan om de in zakkende dijk te versterken. En men ziet nu weer perspectief voor een langdurig voortbestaan. We helpen het hopen. Doch men moet zich wel goed be zinnen op de vraag, welke specifieke taak een weekblad heeft te vervullen naast de dagbladen en het al machti ger wordende communicatiemiddel van de televisie. De dagbladen zijn ook geëvolueerd en geven in hun groeiende omvang steeds meer stof, die buiten do eigenlijke berichtgeving om gaat. Do openheid van opiniëring en voor lichting heeft daarin tevens sterk aan betekenis gewonnen. Zo komt de spe cifieke taak van het weekblad wat in de lucht te hangen. We veronderstel len echter, dat in het beraad van de laatste weken bezinning op dit pro bleem ook een belangrijke rol heeft gespeeld. Want men zal wel begrijpen, dat de geestdrift van het ogenblik geen blijvende basis voor het voortbestaan kan scheppen. Men zal precies moeten weten, wat de opdracht van een week blad in de huidige en snel evoluerende wereld inhoudt. Dan kan men bou wen op stevige balken. gondskanselier Adenauer heeft nu eindelijk een datum voor zijn af treden bekendgemaakt. Afgezien van de betekenis, welke deze bekendma king heeft voor de kabinetsformatie, kan men stellen, dat dit een wijze daad is. De verdiensten van „der Alte" voor het geschonden Duitsland van na de oorlog zijn moeilijk te schatten. Hij heeft door zijn vaste politieke lijn en zijn ijzeren wil de bondsrepubliek als een geëerd en volwaardig lid binnen geleid in het gezelschap der democra tische staten. Hij heeft de gevaren uit het Oosten van het begin af aan op hun wezenlijke waarde geschat en is daardoor mede grondlegger geworden van de Westerse politiek, welke de communistische vloed moest indam men. Hij zal als een grote figuur de Duitse geschiedenis ingaan. Maar in de laatste tijd dreigde deze grootheid af te brokkelen door de starheid, waarmede hij vasthield aan zijn ambt, al klom zijn leeftijd al naar de negentig toe. Er zat iets krampachtigs in het geloof, dat hij alleen in staat zou zijn het roer in handen te houden, dat zonder hem het schip van staat uit de koers zou gera ken. Hij besefte niet, hoe perspectief loos deze opvatting was en hoe zij ook wantrouwen inhield tegenover ande ren, die zich evenzeer inspanden om de bondsrepubliek te dienen. Aan deze pijnlijke situatie komt nu een einde. Adenauer heeft zichzelf overwonnen. Men mag er hem en zijn volk mee feliciteren. Naar ons van officiële zijde werd medegedeeld zal de nieuwe U.L.O. school te Kruiningen officieel geopend worden op vrijdag 4 januari. Het opperste gerechtshof van Israël heeft afwijzend beschikt op een verzoek van een van joodse geboorte zijnde karmelieter monnik die als jood van christelijk geloof wil worden erkend. De betrokken monnik is de 40-jarige broeder Daniel, die in Polen uit joodse ouders werd geboren als Oswald Refei- sen. In 1942. toen hij zich voor de nazi's schuilhield, in een rooms-katholiek kloos ter, was hij tot het christelijk geloof overgegaan. Vijf rechters van hef opperste ge rechtshof moesten een oordeel vellen op grond van de definitie, wie als jood kan worden aangemerkt in het raam van de Israëlische „wet op de terugkeer", waarbij aan iedere jood het recht wordt verleend, zich in Israël te vestigen en waarbij deze dan automatisch de Israë lische nationaliteit verkrijgt. Tot afwij zing van het verzoek werd met vier stemmen tegen een besloten. De president van het gerechtshof, Mosje Silberg, zei dat hij op historische gronden tot de conclusie was gekomen, dat een jood, die christen was geworden, geen „jood" meer genoemd kan worden. De Israëlische autoriteiten hebben broe der Daniel wel het Israëlische staats burgerschap aangeboden, echter niet op basis van de wet op de terugkeer. Broeder Daniel heeft tijdens de oorlog honderden joden het leven gered, toen hij als tolk werkzaam was bij de Duit sers in Wit-Rusland. Terzelfdertijd hielp hij met het oprichten van anti-Duitse verzetsgroepen. Hij werd echter na ver loop van tijd verraden en ter dood ver oordeeld. Hij wist uit de gevangenis te ontsnappen en verborg zich foen in een klooster. Later bad hij zich bij guerrilla- eenheden gevoegd en zich daar zo ver dienstelijk gemaakt, dat hij een onder scheiding van het Rode Leger kreeg. Na de bevrijding ging hij in een karme lietenklooster in Polen, vanwaar hij in 1959 naar Israël was vertrokken.

de Stem | 1962 | | pagina 3