Henk van der Grift is al in schaatstraining Ook in de skisport spreekt mode een hartig woordje mee Tsjechisch voetbal is thans in moeilijkheden Vasas is in Antwerpen bijzonder goed thuis Australië is favoriet in strijd tegen Mexico ZESDAAGSE TE MUNST Van Breukelen naar Fagernes WIELERSPATTEN Afgelaste wedstrijden 14 NIET ALLEEN SPRINTER Zaalhandbal in Bergse veiling Titel bandstoten in Groningen Jean Hoeffler natuurlijke dood Paul van Himst in militair team FINALE OM DE DAVIS-CUP: Titelstrijd NKGB bisdom Breda Engeland haalt verlicht adem HOOFDMOTIEF. seconden winnen MARKTEN WATERSTANDEN rloop een goede orkomt builen en verhoogt de vei- laapkamer mogen Zorg daarom voor waarbij men niet kijken. Ook een 3t bed is handig. seslamp geeft ge- n boek en spaart planten, die langs de groeiden, wachtten zij aankomst van de af. Doch zodra rond voelde en zich zag hij in de verte imen van de vreemde die snel naderbij toen zij zich ontdekt 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 15 (Van onze sportredactie) In het Noorse plaatsje Fagernes, dat model lijkt te staan voor een foto van een ideale wintersport plaats met zijn donkere bossen, zijn besneeuwde hellingen en de straten in het dal, waar de sneeuw reeds hoog ligt en knerpt onder de voeten van de voorbijgangers, bereidt Henk van der Grift, onge twijfeld de sterkste en bekendste Nederlandse schaatser van het ogenblik, zich straks voor op het komend schaatsseizoen, nadat hij in Rotterdam en Deventer al de nodige baantjes heeft getrokken. Hij is in dit Noorse plaatsje Noor met de Noren, wier taal hij uit stekend spreekt en deze Vikingen accepteren hem graag in hun ge meenschap. Niet alleen omdat zij gastvrij van nature zijn, maar meer nog omdat hij een uitblinker is in de meest populaire sport van Noor wegen, de schaatssport. Zij groeten hem, wanneer hij in zijn trainingspak met de schaatsen over de rug naar zijn eigen gemaakte „baan" gaat om er te trainen en in hun stem klinkt iets door van de bewondering en het respect, dat iedere Noor voor een schaatsheld opbrengt, of deze nu een landgenoot, dan wel een Zweed, een Rus of een Nederlander is. Nederlanders hebben echter toch een streepje voor. De Noren kennen onze landgenoten goed, want zij komen telkenjare naar het hoge Noorden om er te trainen en namen als Wim Huiskes, Anton van der Voort en natuurlijk Kees Broekman hebben er een even bekende klank als die van Roald Aas en „Kuppern" Johannessen. Henk van der Grift gaat graag naar Noorwegen in de wintermaanden. Hij heeft als monteur in een garage in Fagernes een goede betrekking, maar bovendien zijn de omstandigheden om er te trainen ideaal. Nergens anders vindt hij zoveel rust en kan hij zich zo goed concentreren als juist daar in de wijde witte wereld, in de schaduw van de donkere reuzen-dennen. Hier bereidt Van der Grift zich voor op de komende internationale wedstrij den, op het Europese- en wereldkampi oenschap, want hij is er zich van be wust, dat het vaderland grote verwach tingen heeft en hij is een eerzuchtig sportman genoeg om deze verwachtin gen niet te beschamen, ook al is hy er zich van bewust, dat de concurrentie dit jaar mogelijk nog groter zal zijn dan in het voorjaar van 1962. De internationale schaatscarrière, dat wil zeggen de periode, waarin Van der Grift een naam is, is in feite pas in 1961 begonnen. Toen brak de Nederlan der door en hij reikte meteen naar de top van de Europese elite. En toch was Klaas Schenk, al jaren lang de vakbekwame coach van de K.N.S.B. dat jaar niet met hooggestem de verwachtingen naar de trainings kampen in Fagernes en Hamar gegaan. De periode Broekman Van der Voort was voorgoed afgesloten en de opvolgers waren er nog niet. Van Meeuwis sr. Zee, Lourens en De Graaff mocht men geen grote prestaties verwachten en men zou al blij zijn indien een van hen zich bij de laatste zestien zou rijden en dus mocht starten voor de tien kilometer. De vijfde man, Henk van der Grift, stond uitsluitend bekend als een rappe sprinter als was hij daarmee in Squaw Valley bij de Olympische Winterspelen in 1960 ook niet verder gekomen dan een gedeelde tiende plaats met de Amerikaan Rudolph en de Rus Malishev met een tijd van 41,2 seconde. In het zelfde jaar reed hij bij de wereld kampioenschappen in Davos bij de laat ste zestien voornamelijk dank zij zijn snelle sprint, maar zijn klassering was met een elfde plaats in het eind klassement uiterst bescheiden. JAN VAN DINTEREN (Neder land) is voorzitter geworden van een nieuwe bond: De Bond van Verzorgers! Deze vereniging werd opgericht tijdens de Zesdaagse van Zürich. Het belangrijkste doel is: samenwerken met dok ters en de eigen beroepsbelan- gen verdedigen. O MARTIN VAN GENEUGTEN heeft een rustperiode aangekon digd. Hij zal niets anders doen dan „luieren" en wat lichaams oefeningen om niet te dik te worden. O ARNOLDO PAMBIANCO is een van de renners die door de onlangs gestichte Sportgroep Salvarini in Italië werd gecon tracteerd. O - JACQUES ANQUETIL werd voorzitter van de Franse Bond voor Beroepsrenners. O REIMS, Chateaulin, Rouen les Assarts en Sallanches zijn mo menteel de vier kandidaten voor het wereldkampioenschap op de weg 1964. Vooral Salanches bij de Mont Blanc maakt een aar dige kans. O FELIX POTIR leidde een belang rijke vergadering in Frankrijk die een geste van solidariteit inhield ten opzichte van de renners die niet door een fabriek geadop teerd werden. Ze zullen deel uit maken van „de ploeg zon der merk". De coureurs die hier toe behoren storten dan tien pro cent van hun inkomsten in een gezamenlijke kas zodat ze ook op internationale wedstrijden kunnen uitkomen. Voor de derde achtereenvolgende zon dag zal de Bergse veilinghal zondag weer het strijdperk zyn voor enkele tientallen zaalhandballers. Zo zullen om twaalf uur de junioren teams van SIOS en Tonido uit Goes el kaar de punten gaan bestrijden. Voor het eerste herenteam van SIOS staat de zeer zware wedstrijd op het programma tegen Tonido II. De eerste wedstrijd tussen deze twee oude rivalen werd door Tonido II met de oneven goal gewonnen, maar SIOS zal nu wel aan het langste eind trekken. Tonido I speelt hierna tegen EBHV I uit Breda, waarbij Tonido sterk favoriet is, omdat EBHV de eerste twee wedstrij den met duidelijk verschil heeft verloren. Toch zullen de Tonido-mensen moeten oppassen. Als voorlaatste wedstrijd zal Fortuna2 moeten aantreden tegen Tonido 2. Omdat Fortuna 2 reeds de eerste twee wedstrij den heeft gewonnen, welke overwinning werd behaald na snel en goed spel, gaat ook deze wedstrijd vermoedelijk naar de Fortuna-reserves. Als sluitstuk van dit handbalfeest gaan de A en B-adspiranten (12-13 jaar) van Fortuna elkaar bekampen. Van 3 tot en met 6 januari wordt in de Harmonie te Groningen het Neder landse kampioenschap ereklasse groot biljart bandstoten gespeeld. De deelne mers zijn: A. W. C. Jacobs, Amsterdam; H. de Kleine, Kampen; J. Ligthart, Alk maar; A. J. J. van Loon, Bergen op Zoom; C. van Oosterhout, Breda; P. van de Pol, Rotterdam; H. Scholte, Eindho ven en H. Vultink, Aalten. voor hem uitstekende tijd van 8 minu ten 38 seconden en verrassend legde hij op de tien kilometer ook beslag op die zelfde klassering met 17.36.9. Zijn kans kwam op de 500 meter, waarin hij uit sluitend geklopt werd door de razend snelle Russische sprinter Evegeny Gris- hin met 43,4 en op de 1500 m. klasseerde hij zichzelf als derde na de kleine vinni ge Fransman André Kouprianoff en de Rus Viktor Kositskin met 2.20.3. Alleen op de 500 meter had Van der Grift Kostsjkin achter zich kunnen hou den en daardoor was de Rus nog voor hij aan de tien kilometer begon, vrijwel zeker van zijn Europese titel. Kositsjkin had bovendien het voordeel, dat hij zich met zijn tijd kon richten naar de tijden, van zijn grootste concurrenten Van der Grift en Kouprianoff, die beiden voor hem reden. Kosistjkin behield zijn puntenvoor- sprong op zijn sterke afstand gemakke lijk en werd dus Europese kampioen, maar een verrassing in de internationale schaatswereld was ongetwijfeld, dat de „onbekende Nederlander Van der Grift de tweede plaats voor zich opeiste en een hele serie bekende grootheden ach ter zich liet. KEIHARD Bij de Europese kampioenschappen 1961 heeft Van der Grift het sprookje uit de wereld geholpen, dat hij slechts een sprinter was. Slechts weinig ech ter weten, welk onnoemelijk zware opofferingen en keiharde trainingen de Breukelse automonteur zich heeft moeten getroosten om de top te be reiken. Hij begon met zich uit een gezelschap van dertig schaatsers naar een zevende plaats op de 5000 meter te rijden in een De Belgische bokser Jean Hoeffler, die twee dagen geleden overleed, is een natuurlijke dood gestorven, zo is door de politie verklaard. Hoeffler, 28 jaar en vader van twee kinderen, werd in bewusteloze toestand •aangetroffen door zijn vrouw, toen zij woê^dagavond thuiskwam. Uit het zie kenhuis vernomen dat Hoeffler een hartverlamming heeft gehad. Acht jaar geleden won Hoeffler in de verenigde Staten de „Golden Gloves" 'n de lichtgewichtklasse. Hij had een Uitstekende start als prof. maar viel te rug. Onlangs probeerde hij een come hack, nadat hij medisch fit was ver klaard. In zijn laatste partij, in oktober <n Luik. ging hij knock out. Vernomen is dat Hoeffler de laatste tijd herhaal delijk last had van duizelingen. De openbare aanklager gelastte een onder zoek naar de doodsoorzaak. Do lijk schouwing wees uit dat natuurlijke oor zaken verantwoordelijk waren voor de dood. KAMPIOEN Twee weken later in Göteborg toon de de Nederlander aan, dat de tweede plaats in de Europese titelstrijd geen uitschieter was, want op het kunstijs van de Zuidzweedse stad veroverde hij de wereldtitel. Van het begin af heeft Van der Grift een hoofdrol gespeeld in dit kampioen schap. Hij begon met een tweede plaats HENK VAN DER GRIFT op weg naar een neuwe schoots-Oscar op de 500 meter, opnieuw achter de supersprinter Grishin in 42,2. Zijn pres tatie op de 5000 meter, waarop hij met 8,24,niet verder kwam dat de twaalf de plaats, viel een beetje tegen, maar de Nederlander stond na die eerste dag op de derde plaats in het algemeen klassement, achter de Fransman Kou prianoff en. zijn landgenoot Rudi Liebrechts. Zijn grote slag sloeg hij op zijn sterke afstand de 1500 meter, waar hij met 2.17,8 veruit de snelste was. In het Nederlandse kamp was men echter nog niet overtuigd van het feit, dat Van der Grift wel eens de wereld, titel zou kunnen gaan veroveren. De tien kilometer stond immers nog op het programma en het was te verwachten, dat de Russische titelhouder Boris Stenin en Viktor Kositsjkin hun grote aanval op de positie van Van der Grift zouden ondernemen. De Nederlander trof het echter met de, loting. Hij startte na zijn grote rivalen Kositsjkin en Kouprianoff in een race tegen Stenin, aan wiens machtige rijden hij zich zou kunnen optrekken. In een onvergetelijke race tegen het horloge, waarbij alles wat Nederlander was, langs de kant zat te rekenen met de stopwatches in de hand slaagde Van der Grift er in om zijn kleine voor sprong, die door het sterke rijden van Kositsjkin bijna was weggewerkt (de Rus noteerde 16.35.9 tegen Van dei- Grift 16.53.6) te behouden. De voorzitter van Vasas, de heer Kertesz is in Antwerpen aangeko men om er lichtinstallatie en veld van „Antwerp" te bekijken. Hij vertelde er, dat niet Feijenoord doch Vasas Antwerpen verkoos er. daar is dan ook weer een speciale reden voor. De Hongaren speelden namelijk enige jaren ge leden in de Sinjorenstad, waar ze voor hun schitte rende overwinning op de voorlopige Belgische ploeg hartstochtelijk werden toegejuicht. Sindsdien be schouwt Vasas Antwerpen als tweede thuis. Daarom ook rekent men op de steun van het Belgische publiek. De Hongaren willen uiteraard ook financieel de zaak „Antwerpen" bezien, maar dat is zeker niet het voornaamste. Bestuur en spelers streven naar een sportieve wedstrijd, waarin men wil laten zien dat het Hongaarse voetbal nog lang niet „dood" is. De heer Kertesz gaf toe, dat Vasas Feijenoord onderschat heeft. Zes jaar geleden speelden de Hongaren tegen Ajax, doch sindsdien was er geen enkel contact meer geweest met een Neder landse club. „Feijenoord is een stevige ploeg, tech nisch niet zo briljant, maar uitertst ge vaarlijk in de afwerking van de aan vallen. Wij hebben het in Boedapest nog maals kunnen constateren" aldus de heer Kertesz. Hij vertelde óók. dat Vasas het nog niet zo best gteroffen heeft met de be langstelling. Tegen Feijenoord was het bijzonder koud en slechts tienduizend mensen hadden belangstelling getoond. Oorzaak was ook de t.v.-uitzending, die vele liefhebbers thuis hield. Waarom de t.v. wél toestemming kreeg, ofschoon de kaarten niet verkocht waren, schreef de heer Kertesz toe aan ..de staat". Clubs en voetbalfederatie hebben geen mede- Het Belgische militaire voetbalelftal dat donderdag 13 december in Enschede tegen de Nederlandse militairen uit komt, is als volgt samengesteld: Doel: Braem (FC Antwerp), achter: De Vrees (Gantoise) en Wouters (FC Antwerp), midden: René van der Eeckt (Anderlecht), Van Sevenant (Olympic) en Pierre van der Eeckt (Anderlecht), voor: Colonval (White Star). Van Himst (Anderlecht), Kauwenberghs (Berin gen). Dockx (Mechelen) en Puis (An derlecht). zeggenschap met betrekking tot t.v.- uitzendingen, zodat Vasas alleen maar ,,ja'' kon knikken, toen daartoe besloten werd. Ten slotte hoopt Vasas, en dat zijn er natuurlijk méér. de finale in het Wembleystadion te halen. Het liefst zou men dan uitkomen tegen Anderlecht, maar tja, zover is het nog niet", aldus Belgische bladen. De Tsjechische voetbalfans, weten het niet meer. Moeten ze nu lachen of hui len na het afgelopen seizoen van het nationale elftal. De grote successen tij- dens de wereldkampioenschappen inf Chili met overwinningen op Uruguay! (3-1), Hongarije (1-0), Zuidslavië (3-1), j Oostenrijk (6-0) en Polen (2-1) en het 0-0 gelijke spel tegen Brazilië brachten i de supporters aan het juichen. Maar; toen kwam als een donderslag bij! heldere hemel in Oost-Berlyn het 2-1 verlies tegen de Duitsers. Na deze nederlaag ging het nationa le elftal in de Tsjechische pers ,,voor de bijl". Prace schreef: „Het zwarte einde van een zilveren jaar". Andere bittere commentaren hielden het op: „De roem van Chili was niet toerei kend". Gelijktijdig fluisterde men over een overjarig elftal. Het is waar, de Tsjechen hebben ze ker een van de oudste teams van de wereld. De verdedigers zijn gemiddeld dertig jaar en moeten in de toekomst ongetwijfeld vervangen worden. Maar men kan zich moeilijk de man inden ken, die eens voor de 31-jarige aan voerder met 68 „caps" in de plaats zal moeten komen. Om maar niet te spreken over de buitenspelei-s Svatol- pluk Pluskal (32) en Josef Masopust (31), die uit de „fabriek van interna Topvoetballers van de Tsjechische ploeg: v.r.n.l.: Masopust, Novak, Plus kal, Jeliner en Vejvoda. Laatstge noemde is trainer van Dukla. tionals" komen, zoals het Praagse le- gerelfial „Dukla" vaak genoemd wordt. De succesvolle bondscoach van de Tsjechen, Robert Vytlacil heeft over de problemen ontstaan na het onver wachte verlies zo zijn eigen gedach ten, „Het is bewezen, dat voetballers bij een verantwoorde leefwijze hun beste prestaties leveren tussen het der tigste en tweeëndertigste levensjaar. Ik zie geen aanleiding mijn elftal, dat in de loop van dit jaar zo'n hechte eenheid is geworden, al in 1963 te ver anderen. Daarna kunnen we dan wel verder zien. Talenten zijn genoeg voor handen. Ik denk hierbij aan Schmu- cker, Urban, Matlak, Brumovsky, Ada- mec en Cvetler". Vrijdagavond besloot de Koninklijke Nederlandse Hockeybond alle voor dit weekeind vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Ook de korfbalcompetities zul len geen doorgang vinden. De KNVB nam vrijdag nog geen be slissing omtrent het afgelasten van het amateurvoetbal. Deze beslissing zal pas hedenmorgen worden genomen. De ra dio-nieuwsdienst zal om één uur (tij dens de nieuwsuitzending) aandacht be steden aan de afgelaste programma's. De Australische lennisexperts zijn er van overtuigd, dat hun ten nissterren als winnaars uit het strijdperk zullen treden in hun ontmoeting tegen de Mexicanen om de Daviscup. Over de vraag of de Australische tennissers de Mexica nen met 5-0 van „de baan zullen vegen" wordt nog heftig gediscus sieerd. De ontmoeting zal van 26-28 decem ber te Brisbane plaatsvinden. De Mexi canen hebben inderdaad weinig kans op de overwinning, want het Australische team telt bekende figuren als de ver legen roodharige Rod Laver, de man die er dit jaar in is geslaagd zijn twee de groot slam te maken en de uiterst snelle Roy Emerson. Toch moeten de Australiërs ervoor oppassen niet te vroeg te juichen, want zoals iemand van de keuze-commissie zei: „Alles is mo gelijk in een Daviscup ontmoeting." Heel Australië is het erover eens, dat de match tegen Mexico een hele verbetering is, na de treurige verto ning die de Italianen in de afgelopen twee jaren tegen de Australische ten nissers ten beste gaven. De vreugde van het Australische pu In de aula van het stedelyk gymna sium te Breda worden op 15 en 16 de cember de jaarlykse wedstrijden om het persoonlyk kampioenschap van de N.K, G.B., bisdom Breda, gehouden; zaterdag voor heren en jongens en op zondag voor dames en meises. Zeventien verenigingen met ongeveer hondérd vijftig leden nemen aan deze wedstrijden deel. Vertegenwoordigd zul len o.m. zijn de afdelingen Breda, Ber gen op Zoom, Roosendaal, Gilze, Geer- truidenberg, Hooge-Zwaluwe. Prinsen beek, Etten, Zundert en Oosterhout. Na de eerste nacht in de Zesdaagse van Munster ziet de stand er als volgt uit: 1 Brueder-Giesele-r (Did.) 32 p.; 2 Van Steenbergen-Severeyns (België) 18 p.; op een ronde: 3 Jarosewics-Olden- burg (Did.) 18 p.; 4 Bugdahl-Pfenninger (Did.) 9 p.; 5 Lykke-Eugen (Denemar ken) 7 p.; op twee ronden: 10 Post-Gil- len (Ned.-Lux.) 4 p. Nu de mist langzaamaan begint op te trekken halen de Britse voetballiefheb bers verlicht adem. Zij vreesden dat vele competitiewedstrijden vandaag niet door zouden kunnen gaan onder invloed van de vuilwitte spelbreker. Een goed teken is, dat tot dusver geen scheidsrechters zijn opgeroepen voor be sprekingen over het wel op niet door gaan van wedstrijden. Chamonix - Ja wer kelijk, als specialist skiër in het afdalen heeft men het tegen woordig niet gemak kelijk meer. Stijl en methoden wisselen. Evenals de mode de laatste jaren diverse vormen kende, zoals zaklijn, trapeze- en ballonlijn, zo vond men voor de skiërs, sectie downhill only' nouveauté op nou veauté. Het was niet meer voldoende snel het doel te bereiken. Nee, het moest grie zelig snel gaan. i aanstaand sportjournalist gaf hij het de naam „raket". Wat is nu de „raket"? Het antwoord is: niets nieuws. Het oudste recept dat er in de afdalingssport be- bestaat: echt een recept uit grootmoe ders tijd. Een natuurmiddel in een nieuw flesje gegoten en met een nieuw etiket beplakt. Het was alleen maar het produkt van een journalist die uit Val d'Isère iets sensationeels wilde peuren. Geheim TONI SAILER fenomeen Waar ergens aan 'n op 't dal toeschietende skiër een niet „gestroomlijnd" stukje ont dekt werd, bracht men verbeteringen aan, hetzij aan het materiaal of aan de kleding. Men vroeg deze mensen niet, of hun ledematen in aanmerking geno men hun maillot-achtige beenbekleding bijna tot ijszuilen verstarden. De hoofd zaak was, dat er weer enkele tiende se conden gewonnen werden. De windtun nel moest aangeven wat het gunstigste profiel was. Ook de houding kwam aan de beurt. Zo legde Honoré Bonnet b.v., in zijn tijd coach van de Franse ski cracks, een ei. Dat betekende, dat hij de z.g. „position de 1' oeuf" (ei-leghouding) ontwierp, waarin zijn leerlingen naar het dal moesten vliegen. De benen werden bijzonder intensief getraind om de gewel dige krachtsinspanning te kunnen door staan. Maar het ei ontpopte zich geenszins als het ei van Columbus ,in de sport van het afdalen. In Chamonix, bij de ski-wereld kampioenschappen, presenteerden de Oos tenrijkers een rekening ,die de Fransen horen en zien deed vergaan. Dus was het zaak weer een nieuw re cept te zoeken, waarmee de Fransen de suprematie konden veroveren. Tijdens een zes weken durend trainingskamp broedde Honoré Bonnet z.g. het nieuwe middel uit en in samenwerking met een voor- Volgens de uitleg moet de ei-houding worden aangenomen om een betere hur kende houding te verkrijgen. Eigenlijk net als vroeger. Het geheim ligt echter er gens anders in. Het gaat namelijk in de ze kwestie alleen maar om de lichaams houding, om de ideale verhouding te ver krijgen in betrekking tot de sneeuwvlak te; een zoveel mogelijk opheffen der wTijvingsvlakken met zo klein mogelijk aanrakingsvlakken, weinig afremmen van het rijvermogen. Kortom zoals bij een glijboot. Hetzelfde geldt voor ijshockey- -ers en hardrijders. Dat deze ideale hou ding bij de afdaling nooit van het hoog ste punt tot de finish hetzelfde kan zijn spreekt vanzelf, omdat de aerodynamiek en de glijvlakken afhankelijk van hel- lingshoek, glooiing en sneeuwtoestand veranderen. Hij die, logisch gqsproken. een afstand in ei-houding aflegt zal nooit de gunstigste tijd bereiken, want de ski's worden op de verschillende gedeelten ongelijk belast, wat hetzelfde inhoudt als remmen. Fenomeen Tegenwoordig zoeken de ski-experts nog steeds naar de ideale houding. Er was één man een fenomeen, die dit alles intuïtief aanvoelde: Toni Sailer. Hij hoefde niet naar vermindering van de glijvlakken te zoeken. Een zesde zintuig liet hem dit automatisch uitvoeren. Daarom een raad: als er bij een afda ling sprake is van „ei-houding" en „ra ket" neemt u deze woorden dan niet al te serieus. OP 10 JANUARI zal te Barcelona een interland-voetbalwedstrijd Spanje - Frankrijk worden gespeeld, waarvan de baten ten goede komen aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Catalonië, enige maanden geleden. VANDAAG zullen te Lausanne sport- autoriteiten uit West- en Oost-Duits- land 'éTkaar treffen en besprekingen openen over de foratie van een gecom bineerde Duitse afvaardiging naar de Olympische spelen 1964 in Tokio. GUSTI JORDAN, die zowel in Oosten rijk als in Frankrijk als international voetbalde, is als trainer overgegaan van FC Saarbruecken naar Standaard Luik. DE ZUIDZWITSERSE gemeente Wallis- Zitten, die zich kandidaat heeft ge steld voor de organisatie van de Olym pische winterspelen in 1968, heeft hier voor een bedrag van ongeveer 13,5 miljoen gulden uitgetrokken. DE EINDHOVENSE ere-divisieclub PSV speelt op vrijdagavond 14 december te Eindhoven een lichtwedstrijd tegen FC Bayern München, dat dan op de terug reis is uit Dublin, waar de Duitsers een wedstrijd spelen in het toernooi der jaarbeurssteden. DE EUROPESE bokskampioen in het halfzwaargewicht, de Italiaan Giulio Rinaldi, komt op 14 december te Rome in de ring tegen de oud-wereldkam pioen, de Amerikaan Carl Bobo Olson. DE JAPANSE bokspromotor Osamu No guchi is tot gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij de wereldkampioen m het vlieggewicht, de Thailander Pone Kingpetch. een te hoge gage heeft uit betaald na" diens titelgevecht tegen zijn broer Kyo Noguchi en de hiervoor be nodigde deviezen illegaal in Hongkong had ingekocht. DIT JAAR werden in het Spaanse voet bal veertien buitenlandse „sterren" op genomen, waarvan twaalf uit Zuid- Amerika. De overig: twee waren een Fransman en een Belg. Het veertiental kostte de Spanjaarden rond twee mil joen gulden, hetzelfde bedrag, dat Real Madrid van Juventus (Turijn) ontving voor één speler, Del Sol. DIANA Clifton-Peach zegevierde tijdens de Britse kampioenschappen kunstrij den dames met een totaal van 1712,5 punten. Zij had een voorsprong van 12.1 punt op Jacqueline Harbord, de winnares van het vorig jaar. DE BRITSE KAMPIOEN beroepswiel- rennen John Harvey, werd vrijdag een boete opgelegd van 5 pond. Har vey zou in een onlangs gehouden wegwedstrijd het verkeer in gevaar» hebben gebracht. bliek hierover wordt weerspiegeld in de aanzienlijke toename van de kaar- tenverkoop, sinds bekend werd dat niet Italië, maar Mexico dit jaar tegen Aus tralië zou uitkomen. Het Mexicaanse duo Rafael Osuna en Antonio Palfox geniet hoge achting bij 't Australische publiek. Deze 2 worden beschouwd als harde vechters, die tot het laatst felle tegenstand blijven leve ren. Het Mexicaanse team geniet de zelfde reputatie en de Mexicaanse ten nisspelers zijn daarom dan ook uiterst populair in Australië. Maar hoe hard de Mexicanen er ook om zullen knokken, de Australische ex perts zijn het niet eens met de aan voerder van het Mexicaanse team, die onlangs heeft gezegd, dat zyn team (de interzonale-finale tegen India in gedach te houdend) een goede kans maakt de Australische spelers een nederlaag toe te brengen. Over de uitslag zijn de Australische experts het oneens. Een aantal van hen is de mening toegedaan, dat de „Aussies" hun Mexicaanse tegenstan ders met 5-0 van de baan zullen ve gen. Anderen houden het op een Aus tralische overwinning met 4-1 of 3-2. Maar afgezien van de eindstand, huist er in aller harten blijdschap, bij de wetenschap dat er eindelijk weer eens een echt gevecht te aanschouwen valt op de Milton-tennisbanen te Brisbane. ROD LAVER .eenzame hoogte. GOES, 7 december 1962. Groenten: per stuk: Bloemkool Bil 35, DII 31. Knol- selderie II 11 per bos: Selderie 10-11. Kroten 7, per kg: Spruiten AI 62 All 50-59 BI 33 BII 30 afw. 15-28 Witlof AI 113-114 All 90-109 BI 102 BII 102 afw. 63 Prei AI 47-54 All 44 Andijvie afw. 7-8. Knoiselderie I 21-30 Uien II 21-22 afw. 16. Selderie 37-43 Waspeen II 17 Groene sav. kool 24-26 BI 12-18 Rode kool I 22 BI 13-18 Witte kool I 11 BI 9 Boerenkool I 15-21 II 13-17 Peen BI 9-10 Cl 8 afw. 3. KAPELLE, 7 december Jonathan I 75 55 I 70 51 I 65 47 I 60 38 II 75 27 II 70 31 II 65 26 II 60 20 lid 15-18 grof 18-20 fijn 15 Goudreinette I 85 50 I 80 53 I 75 47 I 70 45 I 65 4*4 II 80 44-50 II 75 43-46 II 70 42-46 II 65 37-42 Hd 32 grof 35-42 fijn 29-32 Brabantse Bellefleur I 60 40 I 55 23-27 Golden Delicious I 80 68-77 I 75 67-80 I 70 68-78 I 65 66-71 I 60 48-62 II 80 61 II 75 59-62 II 70 59-63 II 65 51-58 II 60 44-47 lid 33-41 grof 38-57 fijn 18-33 Cox Orange I 70 82-86 I 65 72-74 I 60 56-62 1 55 42-44 lid 25-27 grof 48 Ster appel I 65 68 I 60 57 lid 18 Zoete Erm- gaard I 60 71 I 55 58-65 lid 32 St. Remy 1 65 25 Hd 22 grof 23 fijn 20 Comtesse de Paris I 70 18-24 I 65 16-18 I 60 13-15 I 55 13 II 65 14 II 60 14-17 II 55 10-14 lid 10-12 grof 11-12 fijn 8 1/2-9 Gieser Wilde man I 60 56 I 55 45-50 I 50 35-43 Hd 16-18 fijn 10-21 Conference: II 55 46-48 rijp 46 Brederode II 70 36 II 60 35 Geplukte kroetappels 16. Aardappelen I 10 II 7 1/2-8 1/2 drielingen 2 1/2 bonken 8 Groenten: Spruitkool 47- 78 Boerenkool 29-31 Uien 5-14 Prei 51-55 Witlof 92-102 Savooie kool 22 Koolrapen 5 1/2 Breekpeen 3-11 Knoiselderie 20-22 Rode kool 9. KOEWACHT, 6 december. Gezwin geld vlaslint W.R. 160-190 D.R. 140-165; breekvlas 90-115, ruwe lokken 20-45, ge zwingelde lokken 70-90, gekeurd lijnzaad 53-54, kaf 9-10, bolraap 3-4, scheven 6-7. Vlotte markt. LEEUWARDEN, 7 december 90 stieren 2.502.65, extra 2.75 per kg slachtgewicht, 315 vette koeien 1.902.20 2.45 per kg slachtgewicht, guiste koei en 430520—610 per stuk, 900 melk- en kalfkoeien 6708001000 per stuk, 550 pinken 350450, extra 525 per stuk, 10 jonge fokstiertjes 420525. extra 620 per stuk, graskalfstiertjes 2.102.40, extra 2.50 per kg slachtgewicht, vette kalve ren 2.352.50, extra 2.60 per kg levend gewicht. 647 graskalveren 130200, extra 240300 per stuk, 614 nuchtere kalveren 30—40. zware tot 47 per stuk. fok- en mestkalveren 6084 per stuk, 1075 scha pen en lammeren, slachtschapen 2.20 2.65 per kg geschat slachtgewicht, vette en weide lammeren 6080 per stuk, slacht- en zuiglammeren 4.304.90 per kg geschat slachtgewicht. fok- en melk- schapen 85—115, extra 130 per stuk, 10 vette varkens 1.401.54 per kg lev. gew., slachtvleesbiggen 1.58—1.70 per kg lev. gew., 73 biggen en lopers, biggen 34— 45 per stuk, lopers 4857 per stuk, 10 drachtige zeugen 280—340 per stuk, 46 bokken en geiten 1.751.90 per kg slachtgewicht, fok- en melkgeiten 22 3550 per stuk, 130 paarden, werkpaar den 7509001100 per stuk, slachtpaar- den 2.20—2.35 per kg geschat slachtgew., veulens 2.30—2.45 per kg geschat slacht gew.. oudere slachtpaarden 1.701.85 per kg geschat slachtgew.. Totaal 4490. Overzicht: stieren: aanvoer kort, handel willig, prijzen prijsh., vette koeien: meer iets beter goed prijsh., guiste koei en: kort willig goed prijsh., melk en kalfkoeien: meer kalm stijf, pinken: meer willig prijsh., vette kalveren: zeer kort vlot iets lager, graskalveren: minder kalm prijsh., nuchtere kalveren: meer kalm prijsh., schapen en lammeren: ruim vlot stijf prijsh., varkens: zeer kort geen notering, biggen en lopers: gewoon zeer kalm prijsh., bokken en gei ten: meer kalm prijsh., paarden: meer kalm prijsh. Konstanz 248 1) Rheinfelden H8 (4-11 Oppenheim 164 (+4), Straatsburg 108 81 Maxau 288 (—41 Plochingen 97 '4-2) Mannheim 94 11 Steinbach 123 (+51 Mainz 117 (—9) Bingen 52 (—11 Ksub 54 (—21 Trier 60 (—141 Koblenz 60 (onver) Keulen 0 1) Ruhrcrt 170 2) Lobith 767 7) Nijmegen 559 21 Arnhem 620 (—5) Eefde IJssel 131 (—3) Deventer 56 (—2) Monsin 5456 3) Borgharen 3R56 (onver.) Belfeld 10"S (—3) Grave beneden de sluis 503 (—1).

de Stem | 1962 | | pagina 11