Achterhoede niet vergeten Brede basis ideaal Bondspresident Vliegen in een ware de mist kwelling Explosies en brand in te fabriek Zelzate UITVAART EN BIJZETTING IN NEDERLANDSE STIJL P. v. d. A. en KVP stonden zij aan zij Algemene lof voor Veldkamp 27 Iljoesjins op thuisreis Nieuw Frans kabinet op oude voet Feijenoord- Yasas NIET op t.v. BRANDWEREN HALVE DAG IN TOUW Premie voor de besten Loflied Drie mannen sprongen voor hun leven DAGBLAD VOOR ZEELAND Stoet wordt 2,5 km. lang De stoet Plaatselijk mist Strauss licht de Spiegehaak toe Handlanger van Eichmann BROODPRIJS IN PRINCIPE „ROND" 103e JAARGANG No. 24151 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KAMERMEERDERHEID VOOR LOONBELEID IN NIEUWE STIJL (Haagse redactie en A.N.P.) Morgenochtend van 8 tot 9 uur en morgenmiddag van half één tot half twee en van 4 tot 5 uur zullen in heel het land de klokken luiden. In deze uren bereiken de uitvaart en begrafenis van wijlen prinses Wilhelmina hun belang rijkste momenten. Het is de wens van de overledene ge weest dat zoveel mogelijk Nederlanders de plechtigheid van de bijzetting zouden bijwonen en dat de begrafenis een zui ver Nederlands karakter zou dragen. In de Delftse nieuwe kerk zijn 2700 zit plaatsen aanwezig en voor de plechtig heden zijn alleen staatshoofden, familie leden van het koninklijk gezin en de hoofden van buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in ons land uitge nodigd. De begrafenis zal eenvoudig zijn. De 9500 militairen, die bij de afzetting be trokken zijn, zullen geen ceremonieel tenue dragen. Voor het hof is echter wel groot gala voorgeschreven. De koninklijke militaire kapel en de luchtmachtkapel zullen in de naar schat ting 2,5 km lange stoet meelopen en ko ralen spelen. Rouwmuziek wordt niet uitgevoerd. In Den Haag en Delft zijn uitgebreide verkeersmaatregelen getrof fen. Vanaf morgenochtend zeven uur wordt de route afgesloten, evenals de kruisende wegen. Tot de nieuwe kerk worden alleen degenen toegelaten die een uitnodigingskaart kunnen tonen. De genodigden vertegenwoordigen het Nederlandse volk in alle geledingen en schakeringen. De volgorde van de stoet is als volgt: 1. Vijf Haagse bereden agenten. 2. Een detachement Kon. Marechaus see. 3. De kon. militaire kapel. 4. Een bataljon van de garde grena diers. 5. Een marinecompagnie, gevolgd door een luchtmachtcompagnie en een commando van de rijkspolitie te paard. Deze kaart geeft een schematische voorstelling van de koninklijke graf kelder te Delft. Langs de korte wan den rusten voornamelijk de prinsen van Oranje, zonen van koning Willem II en Willem III. Langs de lange wand bevindt zich naast de rustplaats van koning Willem I en Willem II koningin Anna Paulowna, echtgenote van ko ning Willem II, koningin Sofia, le echtgenote van koning Willem III en de gemalin van koning Willem I, prinses Wilhelmina. Koningin Emma en koning Willem III rusten tegenover de lange wand waar ook prins Hen drik reeds werd bijgezet. Prinses Wil helmina zal naast prins Hendrik wor den bijgezet. EEN GEDEELTE van één der oudste en beroemdste kerken van Oostenrijk, de kathedraal te St.-Polten, is gisteren door brand verwoest. DE WESTEUROPESE UNIE heeft een stemmig een resolutie aangenomen waarin wordt gepleit voor Oost-West- besprekingen ter regeling van de kwes ties Berlijn en Duitsland. Voorwaarde: de muur afbreken. EEN BUSSUMSE arts. wiens ongediplo meerde assistente vorig jaar per abuis een patiënte een dodelijke injectie had gegeven, is in hoger beroep door het Amsterdamse gerechtshof vrijgesproken IN DE ANTWERPSE haven is gisteren een tank met butaangas uit elkaar ge sprongen. Er viel één dode. MINISTER KLOMPé heeft beloofd te zullen nagaan of en hoe er verdere voor zieningen getroffen kunnen worden voor de aanpassing en ontspanning van de buitenlandse arbeiders in ons land. Deze kwestie zal wel gemeentelijk bekeken moeten worden. DE INTERNATIONALE commissie van juristen heeft Spanje gedoodverfd als een totalitaire staat, waarin de waardig- neia en de rechten van het individu ern stig in verdrukking verkeren. DE AVROS, de Surinaamse radiovereni mag dank zij een rechterlijke uitspraak weer zenden, alhoewel de Avros een schuld aan de eigenaar van de zender (de Surinaamse overheid) heeft. Weersverwachting geldig tot van- J avond: t Plaatselijk mist, overigens weinig be- t wolking. Overwegend zwakke wind J uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gis- t teren. J Het Belgisch weerkundig instituut J verwacht: Kans op geringe windtoe- i name uit zuidelijke richting. Hier t en daar nevelbanken en nachtelijke t temperaturen tot 10 graden. Vandaag: zon onder 16.30 uur. Maan op 14.49 uur. i Morgen: zon op 8.34 uur. Maan onder t 4.14 uur. De witte koets met het stoffelijk overschot, voorafgegaan door drie rijknechts. De koets is met acht paarden bespannen. Alleen de krans van het Nederlands verzet zal de koets sieren. Opzij van de koets gaan telkens twee slippedragers oud-adjudanten van de prinses, en vijf kamerheren te voet. 7. Een eveneens witte wagen met de bloemen en kransen. 8. Een rijtuig waarin H.M. de Konin gin en prins Bernhard. 9. Een rijtuig met de vier prinsessen. 10. Verschillende rijtuigen met de ko ninklijke genodigden. 11. Een commando bereden rijkspolitie. 12. De kapel van de kon. luchtmacht. 13. Twee detachementen van 100 man van Kon. Landmacht en Kon. Mari ne en een compagnie van de garde Jagers. 14. Detachement kon. marechaussee. 15. Vier ruiters van de Haagse politie. Omstreeks 9.30 uur begint de uitzen ding van de televisiereportage van de uitvaart. Er wordt geen verslag ge geven van de tocht van de stoet over het traject tussen Den Haag en Delft. De uitzending duurt tot ongeveer 13.45 uur. Er worden in totaal zes re portagewagens ingeschakeld; vier Ne derlandse, één Waalse en één Vlaamse. Er zijn ongeveer 130 man bij deze uit zending betrokken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tiveede Kamer beschouwt het in overgrote meerderheid als een goede, gezon de ontwikkeling, dat het bedrijfsleven grote bevoegdheden krijgt bij het loonbeleid. Het akkoord hierover, dat recentelijk (na enig geharrewar) tussen de regering en de Stichting van de Arbeid - op basis van een SER-advies tot stand is gekomen, werd gisterenavond bij de begrotingsbehandeling van Sociale Zaken in de Tweede Kamer in welwillende zin beoordeeld. De Kamer kon zich eveneens met de op een ander SER-advies gebaseerde - beslissing verenigen, dat de loonontwikkeling in 1963 be perkt dient te blijven tot een gemiddelde van 2.7 procent. Dit percentage is wel bijzonde constateerde de K.V.P.'er v.d. Ploeg, maar het bedrijfsleven zal er toch wel mee uit de voeten kun nen, als tenminste voor de achter blijvers iets meer gedaan kan worden. Belangrijker echter dan deze eensge zindheid aan het loonfront was de op vallende overeenstemming tussen de K. V.P.- en P.v.d.A.-fractie op het stuk van de medezeggenschap van de werknemer in de onderneming en het werknemers aandeel in de investeringen. Uitgaande van de stelling, dat het loonbeleid maar beperkte mogelijkheden biedt om de werknemers een rechtvaardig aandeel in de welvaartstoeneming te geven een belangrijk deel van de winst wordt niet uitgekeerd maar wordt gebruikt voor noodzakelijke nieuwe investeringen bepleitten de woordvoerders van de twee grootste partijen met grote klem het toekennen aan de werknemers van een aandeel in de winst. „De arbeiders moeten mede-aan deelhouders worden in de onderne mingen", zei de heer Van der Ploeg (K.V.P.) beslist. Het gemeenschap pelijk front van de K.V.P. en P.v.d. A. op dit punt was zo dicht bij Bondskanselier Adenauer heeft giste ren geweigerd de datum te noemen waarop hij zich uit de regering denkt terug te trekken, niettegenstaande van vele kanten druk op hem werd uitge oefend een mededeling daarover te doen om zodoende de oplossing van de rege ringscrisis te vergemakkelijken. De kanselier heeft de liberalen en de socialisten meegedeeld dat hij geen dis cussie over het onderwerp zal toestaan als prijs voor hun medewerking aan een nieuwe regering. De kanselier heeft gisteren, nadat hij eerst gezegd had van een coalitie af te zien, besprekingen gevoerd met de so cialistische oppositieleider, Erich Ollen- hauer. Volgens een woordvoerder van de christen-democraten gold het hier een uitwisseling van ideeën. Onderhan delingen over een coalitie zouden^ nog niet aan de orde geweest zijn. Vandaag zal Adenauer liberale voor mannen ontvangen. He-t is altijd de wens van de liberalen geweest dat Adenauer zich in de herfst van 1963 uit de rege ring zou terugtrekken. Deze wens heeft Adenauer gedwongen op een coalitie met de socialisten aan te sturen. President Heinrich Lübke, die inmid dels is teruggekeerd van een drieweeks bezoek aan het Verre Oosten, heeft christen-democraten, socialisten en libe ralen voor een bespreking uitgenodigd. Volgens algemeen gevoelen zou hij voor stander zijn van een coalitiekabinet be staande uit de drie partijen. Een spoedige oplossing van de kabi netscrisis lijkt niet erg waarschijnlijk. Waarnemers geloven dat Adenauer weer terug zal vallen op de oude coalitie tus sen christen-democraten en liberalen. De afgetreden minister van Defensie, Strauss, heeft wat meer licht op de .,Spiegel"-zaak laten schijnen, de zaak die de aanleiding voor de regeringscrisis was. Hij heeft verklaard dat hij gehan deld heeft in opdracht van Adenauer zelf, toen hij besloot dat de minister van Justitie, Wolfgang Stammberger, niet van tevoren ingelicht zou worden over de voorgenomen actie tegen het tijdschrift. Adenauer zou gezegd hebben dat zo weinig mogelijk mensen over de actie ingelicht zouden moeten worden, omdat het hier om uiterst geheime zaken ging. Stammberger is een liberaal. Toen bleek dat hij met opzet buiten de affaire gehouden was, nam hij ontslag en met hem de andere vier liberale ministers. De crisis was toen een feit. De directeur van het weekblad „Der Spiegel", Hans Detlev Becker, is uit voorarrest ontslagen. Hoofdredacteur Claus Jacobi is al tien dagen geleden vrijgelaten. de kamerverkiezingen van 1963 des te opmerkelijker omdat van K. V.P.-züde tegelijkertijd uitdrukke lijk afstand werd genomen van de liberale opvattingen terzake. De liberalen willen volstaan met het „oppoetsen" van het sociaal overleg, be toogde de heer Van der Ploeg, maar dan blijft alles bij het oude. „Wij moeten verder gaan. Het gaat hier om het we zen van de sociale politiek". Zich direct tot minister Veldkamp (Sociale Zaken) richtend, zei de K.V.P.-afgevaardigde: „Mijn fractie verwacht dat u dit zeer ernstige probleem met voortvarendheid ter hand zult nemen". De drie vakcen trales studeren er reeds gezamenlijk op, riep mr. Van Lier (P.v.d.A.) met iets van een juichtoon in zijn stem. De heer Van der Ploeg, voorzitter van de katholieke landarbeidersbond „Sint- Deus Dedit", erkende, dat het niet ge makkelijk zal zijn om tot een werkelijk „sociale democratie" te komen. Maar heeft minister Veldkamp al niet bewe- ten lof toegezwaaid voor zijn bekwaam - is? De bewindsman kreeg van alle kan zen dat hij voor geen kleintje vervaard heid en werklust, ook op het gebied van de loonontwikkeling. De socialistische oppositie zong dit loflied braaf mee. Na tuurlijk werd er nog wel in kritische zin nagekaart over het gedifferentieerde loonbeleid, waarmee het kabinet-De Quay van start is gegaan. Bij alle kritiek moest mr. Van Lier (P.v.d.A.) overigens erkennen, dat met het tot dusverre ge voerde beleid inflatie en overbesteding voorkomen is kunnen worden en de werknemers aan hun trek zijn gekomen. Toch geen gek resultaat dus, conclu deerde de heer Van der Ploeg. De K.V. P.-woordvoerder herinnerde de oppositie eraan, dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen in 1959 een loonbeleid voor alle tijden te creëren. De regering heeft destijds meteen al advies aan de S.E.R. gevraagd over hetgeen vorder zal moe ten gebeuren. De grotere vrijheid, die het bedrijfs leven in het nieuwe loonsysteem is ge geven, riep bij de kamer wel een aantal Amerikaanse verkenningsvliegtuigen hebben 27 Iljoesjin-bommenwerpers ge zien, die op twee Russische schepen Cu ba verlieten. De bemanning verwijderde de verpakking toen Amerikaanse vlieg tuigen ter inspectie boven de Russische schepen verschenen. Hoe een vliegreis bij mist kan verlopen heb ben de passagiers er varen van een Tupolev- straalvliegtuig dat dins dagmorgen in Schiphol neerstreek. De passa giers moesten naar Londen, maar het vlieg veld aldaar zat pot dicht. Derhalve werd een kleiner vliegtuig gecharterd, dat de men sen naar het Engelse vliegveld Southend, 80 kilometer van Londen, bracht. In Londen ston den intussen 20 passa giers tevergeefs op de Tupolev te wachten, maar zo werd ge zegd zij konden via Southend naar Schip hol vliegen met de kleinere machine. De reis naar Southend, per autobus, duurde twaalf volle uren en onderweg moesten de a.s. lucht reizigers naast de bus lopen om de chauffeur te loodsen. Toen zij in Southend waren stond de ma chine voor Schiphol in een s'oepdikke mist. Dus gingen de reizigers een hotel in. Woensdag was de mist nog even dik en de één na de ander liet het afweten, op zeven moedige mensen na, die met de gezag voerder meegingen toen deze een start-op-de- gok ging ondernemen. Dat lukte. De machine startte door een gat in de mist, maar het kon niet op Schiphol landen, want dat zat dicht. Daarom vloog het naar Brussel, vanwaar de passagiers per trein naar Amsterdam reden. De trein kwam met een uur vertraging aan en het liep dus weer uit op een nacht in een hotel. Gistermorgen be gon de dag weer met mist, maar later trok die op en snel vertrok ken de reizigers die in twee etmalen niet noe menswaard waren op geschoten, per autobus naar Schiphol waar nog altijd de Tupolev op hen stond te wachten. Edoch, nu kon er weer niet gevlogen worden want het vlieg veld van Praag, de be stemming van de Tu polev, zat potdicht. Maar iedereen was het nu beu en dus startte de Tupolev, om uren later in Brno te landen. Vandaar werden de zeven passagiers per bus naar het station gebracht en op de trein naar Praag gezet. Met een uur treinvertraging kwamen zij thuis— Maar een kniesoor die daarover moppert... vragen op. Zal het bedrijfsleven de vrij heid, met name in tijden van economi sche spanning, aankunnen?, vroeg men zich af. En hoe zal het nieuwe loon beleid op de prijspolitiek uitwerken? Een prijsverhoging mag geen beletsel zijn om achterblijvers een loonsverho ging toe te kennen, oordeelde mr. Van Lier (P.v.d.A.). Bij die achterblijvers rekende de heer Van der Ploeg ook de landarbeiders. Voor hen verwachtte hij van de regering een „milde" beoorde ling. Het zit nog niet goed met de achter blijvers, constateerde de K.V.P.-afge vaardigde. Ons sociale tuintje is nog lang niet zoals het zijn moet. De heer Van der Ploeg bracht in dit verband de medezeggenschap ter sprake. Sommigen zeggen, dat de arbeiders er onverschillig tegenover staan. Geen sprake van, zei de heer Van der Ploeg. Het vertrouwen ontbreekt echter b(j de werknemers in echte medezeggenschap. Voor schijnvertoningen voelen zij niets. Minister Veldkamp beantwoordt de ka mer vandaag. Walter Rauf, volgens de Westduitse justitie een medewerker van joden vervolger Adolf Eichmann, is op verzoek van de Westduitse ambassade in Chili gearresteerd. Hij zal vermoe delijk aan West-Duitsland worden uitgeleverd. President De Gaulle heeft zijn goed keuring gehecht aan het onveranderde, geheel Gaullistische kabinet van pre mier Georges Pompidou, dat steunt op een absolute meerderheid in de natio nale vergadering. De nieuwe regering is vrijwel gelijk aan die welke op 5 oktober in de natio nale vergadering werd weggestemd. Ze keert terug na een eclatante overwin ning van De Gaulle6 aanhangers bij de algemene verkiezingen van 18 en 25 no vember. Alle belangrijke portefeuilles zijn in handen gebleven van de ministers uit de vorige regering. Couve de Murville is op Buitenlandse Zaken gebleven, Roger Frey op Binnenlandse Zaken en Pierre Messmer op Defensie. De Gaullist Jac ques Chaban-Delmas is herkozen als voorzitter van het parlement. De voetbalwedstrijd Feijenoord-Vasar, die woensdag 12 december te Antwerpen zal worden gespeeld, wordt niet per te levisie uitgezonden. Van de zijde van de N.T.S. werd ons medegedeeld, dat de Belgische voetbalbond geen toestemming heeft verleend. Ook via de Belgische te levisie wordt de wedstrijd niet uitgezon den. (Voor commentaar hierop: zie sportpagina onder het kopje „Onhoffe lijk". Bij besprekingen tussen vertegenwoor digers van de Nederlandse Bakkerij - stichting met ambtenaren van het mi nisterie van Economische Zaken is, naar het A.N.P. verneemt, in beginsel over eenstemming bereikt over een verhoging van de broodprijs met een cent per maandag 10 december en nog eens een cent op 7 januari. De prijsverhoging op maandag zal echter niet toegestaan zijn aan die bak kers, die in plaats van de cent die mi nister De Pous per 23 oktober van dit jaar toestond, reeds toen hun prijs met twee cent verhoogden. Het bestuur van oe Bakkerijstichting zal heden nog een bespreking aan de overeenkomst wijden voordat het daaraan definitief zijn fiat geeft. OP DE provinciale weg Deurne-Venraij is een personenauto geslipt en tegen een boom gebotst. Daarbij is pater Justinus Schallart o.f.m. om het leven gekomen. Pater Justinus kreeg bekendheid als aalmoezenier van de jeugd in een Haar lemse parochie. De pot blijft deze week staan. Men zou het een kwalijk grapje van Sinterklaas kunnen noe men! Maar geen nood! Ook te gen de kerstdagen is een extra douceurtje uiterst welkom Voor de deelnemers aan „Wat zegt 17?" wordt in de nieuwe ronde weer een premie uitgeloofd. Wat natuurlijk niet wegneemt dat u ook de hele pot kunt winnen. Met fris se moed dus aan de slag. Zie de puzzelkolommen (Van onze redacteur) Gisteren heeft praktisch de ge hele dag een felle en gevaarlijke brand gewoed in de opslagplaats van de benzol-afdeling van de teerfabriek „Société Chémique de Zelzaete", even over de Neder landse grens bij Sas van Genten het kanaal van Gent naar Ter- neuzen. Het heeft er een moment zelfs naar uitgezien, dat het gehele fa briekscomplex, dat een oppervlak te van acht hectare beslaat, een prooi van de vlammen zou wor den. De schade wordt geschat op 2 a 3 ton. Gisterenmorgen omstreeks half tien ontploften enkele van de dertig in een park geplaatste opslagtanks van onaf gewerkte produkten, die uit de distilla tie van benzol verkregen worden. De drie explosies waren tot ver in de om trek te horen. Zelfs aan d© overkant van het kanaal sneuvelden verschillende rui ten. Een employé van de fabriek en twee controleurs van de accijnzen, die de 30 tanks voor een periodiek terugkerend onderzoek aan het opmeten waren, ston den op een afstand van tien meter van de ontploffende en onmiddellijk bran dende tanks. Zij konden zich slechts door een zeer snelle sprong van een hoogte van vyf meter redden. De twee beambten van de accijnzen moesten als gevolg van hun sprong met voet- en beenverwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Angstig moment Het park van 30 tanks was in een oog- wenk geheel een vlammenzee. Een vuur zuil van meer dan 20 meter hoog brak door de lichte mist, die boven de fabriek hing. Zwarte wolken stegen omhoog. Sen gloednieuwe fabrieksinstallatie voor het raffineren van ruwe benzol, die vlak bij het tankpark gelegen was, werd ern stig door het vuur aangetast. De toe stand werd kritiek, toen de brand over sloeg naar een tank met creosoot, een olie die van de distillatie van teer af komt. Met man en macht slaagden de brandweren van Zelzaete en Gent er in de bewuste tank met schuim te blussen. Indien dit niet gelukt was, zou de ge hele opslagplaats van de fabriek en daarna waarschynlyk de gehele fabriek zelf in de as zijn gelegd. Om half twee leek het vuur bedwon gen, maar plotseling brak het weer door de schuimlaag, die de brandweren er op gespoten hadden heen. Pas tegen vier uur had men het vuur definitief in bedwang. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Een opname van de blussings- werkzaamheden

de Stem | 1962 | | pagina 1