Naar evenwicht in wereldeconomie In H. Mis: groter gebruik volkstaal Vraagtekens rond telefoongeheim RYNBENDE' S- ff p WHITE LABEL ZWITSAL CHILI ARRESTEERDE DE DUITSER WALTER RAUFF EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET U hoeft niet crazy te zijn MOEDER WORDEN... Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken Stemming viel tegen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 Psychologische conjunctuur- politiek Kerstdagen i'n het PALACE HOTEL BABYSET DE LUXE<4 Vcrdacht van moord op 90000 Joden De Linie blijft bestaan Saskia Kooyman uit Tholen wordt beroepsdanseres Engels landgoed te huur voor 2000 pond per jaar mrrms n VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN Spaanse nog op het oorlogspad „TRAM-SPOOKRIT" VOOR RECHTBANK Ir. Wellen Voor iedere smaak en elke prijs EEN OLIEHAARD illl'llj dubbele jonge klare BEURS VAN AMSTERDAM (Van onze financiële medewerker) Wanneer iets groeit, dat uit enkele onderdelen bestaat, zullen niet alle onderdelen in gelijke mate groeien. Daardoor zal tijdens de groei de verhouding, waarin de onderdelen tot elkaar staan, zich wyzigen. Voor de conjuncturele ontwikkeling van een gebied geldt dit in sterke mate. Het is een complex geheel, dat een groot aantal verschillende verschijnselen omvat. Door eco nomische ontwikkeling ziet iedere conjunctuurfase er anders uit. Dit maakt het doen van voorspellingen, het prognotiseren, moeilijk. Door de overheid, die conjunc- tuurpolitiek bedrijft, wordt dit nog moeilijker. Niet op alle aspecten van het verschijnsel conjunctuur zal zij een even grote invloed uitoefenen. Daardoor worden de verhoudingen nog meer gewijzigd dan bij een „natuur lijke" ontwikkeling. Voor die onderdelen, waarop een bijzonder grote in vloed Wordt uitgeoefend, die een vooraanstaande plaats in de politiek innemen, is de prognose soms wel gemak kelijker. Men kan maxima of minima aangeven. Het voorspellen is van zeer groot belang voor de conjunc- tuurpolitiek. Hoe meer zekerheid men heeft over de toekomst, hoe beter kan worden ingegrepen. Prognose en conjunctuurpolitiek beïnvloeden elkaar dus. Na de oorlog leek het, of de economische wetenschap de kennis van de conjunctuurontwikkeling althans in Nederland zo had vergroot, dat door maatregelen van de monetaire autoriteiten (de staat en de Neder- landsche Bank) de economische gang van zaken in de hand zou kunnen worden gehouden. Weliswaar werd enige malen drastisch ingegrepen. Voorbeelden hiervan zijn de bestedingsbeperking, die in 1956 werd afgekondigd en de revaluatie van de gulden in maart van het vorig jaar. Deze maatregelen hadden echter meer het karakter van voorkomen dan van genezen. Het vertrouwen in de kunde van de conjunctuur-theoretici groeide en dit vertrouwen had op zichzelf weer een gunstige invloed op de conjunc tuur. Bij dit verschijnsel zijn namelijk psychologische invloeden van groot belang. De monetaire autoriteiten maakten gebruik van dit vertrouwen, wat voor hen een nieuw instrument betekende bij het beïnvloeden van de ontwikkeling. De laatste jaren rees er echter twijfel aan hun voorspellingskun- de. De bestedingsbeperking ver liep niet geheel volgens verwach ting. De directe uitwerking was gering. De resultaten op langere termijn daarentegen veel ingrij pender, voor vele sectoren van het economisch leven, dan verwacht. Toen de maatregelen langzamerhand waren uitgewerkt, traden nieuwe span ningen op, die het vorig jaar uiteindelijk leidden tot de revaluatie van de gulden. Er dreigde een te grote prijs- en loonstijging in korte tijd door het verschil in loon- en prijspeil met het buitenland. Doordat Duits land, onze grootste handelspartner, de mark opwaardeer de (d.w.z. uitgedrukt in de geldeenheid van andere landen duurder maakte) met 5 procent, dreigde de span ning nog groter te worden. Na spoedoverleg tussen de belangrijkste instanties, werd toen besloten het voor beeld van Duitsland te volgen. De gunstige, gang van zaken op economisch gebied had geleid tot een nieuwe norm bij het uitvoeren van de economische politiek, een gezonde ontwikkeling moest het kenmerk dragen van een geringe jaarlijkse groei. De prijzen zouden gelijkertijd even hoog moeten blij ven. Dit bleek al heel spoedig niet te verwezenlijken. De verandering van loonsystemen na de geleide loon politiek kwam in 1959 die van gedifferentieerde loon vorming en per 1 januari gaat een derde fase in is hier een symptoom van. Dat de conjunctuur niet langs banen kan worden geleid, die de regering wenst, bleek wel uit een uitlating van de president van de Neder- landsche Bank, dr. M. W. Holtrop. op de eind vorige maand gehouden ledenvergadering van het Verbond van protestants-christelijke werkgevers. Hij zei, dat men het verschijnsel van de conjunctuurgolven nog niet had overwonnen. In zijn rede zei dr. Holtrop ook dat er geen tekenen zijn die wijzen op een reeds aangevangen of spoedig te verwachten recessie, die vergeleken zou kunnen wor den met die welke in 1957 begon. In een toelichting op de te Parijs gehouden O.E.S.O.- conferentie, zei prof. J. Zijlstra, de minister van financiën twee dagen later, dat er op het ogenblik geen sprake is van een algemene hausse, maar dat evenmin kan wor den gesproken van een algemene recessie, d.w.z. con junctuurteruggang. Op het eerste gezicht lijkt het of de twee deskundigen optimistisch waren. Bij nadere be schouwing blijken hun uitlatingen weinig te zeggen over de toekomstige conjunctuurontwikkeling en kan men hun woorden zien als uitingen van de psychologische con junctuurpolitiek. Omdat iedere conjunctuurfase er anders uitziet, zal een recessie, zoals die in 1957 zich manifesteerde, zich niet zo in bijvoorbeeld 1963 of 1964 hoeven te uiten. De problemen liggen nu heel anders. Toen was de geld- en kapitaalmarkt krap. Deze is nu ruim. Er was over heidsinvestering in dé publieke sector in 1957, d.w.z. vooral de gemeenten hadden meer geld besteed aan woningbouw dan zij bezaten. Nu zijn de consumenten en de bedrijven de grootste schuldigen. In december 1957 was er een veel grotere werkloosheid dan nu. Nu zijn de grootste problemen ervoor te zorgen dat de lonen niet teveel stijgen en dat de consumptieve bestedingen door de grote welvaart van de arbeidei's niét groot worden. Een recessie als in 1957 is dus niet waarschijnlijk, maar dat neemt niet weg, dat een reces sie, een conjunctuurteruggang, mogelijk is. Dat de tegenwoordige toestand er niet een is van algemene hoogconjunctuur noch van algemene terug gang, zegt ook weinig. Het is interessant wat minister Zijlstra verder zei. Hij meende dat de conjunctuur een gemengd karakter heeft „zowel naar sector" d.w.z. onderdelen van het conjunctuurverschijnsel „als naar gebied" d.w.z. naar land, zijn er afwijkingen. Uit het eerste valt op te maken, dat het kan vriezen of dooien. Uit de verschillende toestand per land kan worden op gemaakt, dat ook al is de economische ontwikkeling van de wereld gunstig, dit niet voor alle landen in gelijke mate opgaat. Dit is voor Nederland van groot belang. Door de relatief grote buitenlandse handel wordt de conjunctuurontwikkeling sterk' beïnvloed door die in andere landen. Men denke bijvoorbeeld aan de re valuatie naar Duits voorbeeld. Per Jacobsson, de president van het internationale monetaire fonds, heeft half september gezegd, dat vol gens hem de wereld op weg is naar een toestand van economische evenwichtigheid. Dit impliceert, dat de wereldconjunctuur een gelijk matiger verloop zou hebben. Vele economen vinden de opvatting van de I. M. F.- president te optimistisch, maar zelfs al zou zij juist zijn, dan nog zou een ongunstige gang van za ken in Nederland mogelijk zijn. Wel is het zo, dat de gevolgen minder hevig zouden zijn dan by een wereldcrisis. Een van de factoren, die ertoe bijdraagt, dat de afwijkingen in economische ontwikkeling tussen de diverse landen minder groot worden, is de samen werking op economisch en monetair gebied. Minister Zijlstra vond juist daarom de ministersconferentie van de O.E.S.O.-landen zo belangrijk. Bij deze organisatie, die voluit heet de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, zijn de belangrijkste Europese landen, waaronder Nederland, aangesloten, alsmede Canada en de Verenigde Staten. Tijdens de conferentie was de belangrijkste resolutie, die werd aangenomen, die, waarin werd vei'klaard, dat de Westeuropese landen hun economische politiek zou den aanpassen aan.de reeds door de Amerikaanse rege ring genomen en de te nemen maatregelen. In het verdrag van de Europese Economische Gemeen schap staat al dat de landen van de Euromarkt (Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxem burg) ernaar streven een gemeenschappelijke econo mische politiek te voeren. Voorlopig vindt dit alleen plaats door overleg. In de loop der tijd zal er echter een supra-nationaal toporgaan komen, dat kan voor schrijven welke maatregelen genomen dienen te wor den om een evenwichtige ontwikkeling te bevorderen. Dat nu de landen van de veel meer omvattende O.E.S.O. tot meer samenwerking hebben besloten is een stap in de goede richting. Zo zal de westerse wereld meer een economische eenheid gaan vormen. De problemen die bij de verwezenlijking kunnen optreden, zullen echter zeer groot zijn. De invloed van politieke omstandighe den kan zelfs maken dat het doel onbereikbaar is. Een van de vereisten voor een meer gemeenschappelijk con junctuurbeleid is dat de landen meer voor elkaar open staan. Daardoor kunnen zij kwetsbaarder worden. Mocht de samenwerking echter zover gaan, dat een gemeenschappelijke conjunctuurpolitiek zal worden ge voerd, dan zou Per Jacobsson gelijk krijgen, dat de wereld op weg is naar een toekomst van economische evenwichtigheid. De keerzijde van de medaille zou echter zijn, dat de landen bij een conjunctuurterugslag er ook meer invloed van zouden ondervinden. De algemene vergadering van het Concilie heeft gistermorgen met een overweldigende meerder heid besloten, dat in de H. Mis bij de toediening van de sacramenten een groter gebruik van de volks taal dient te worden toegestaan. D beslissing daarover komt bij de regionale bisschoppenconferenties, welke haar beslissing ter goedkeuring aan de H. Stoel hebben voor te leggen. Ook dit tweede besluit werd met praktisch algemene stemmen genomen. Tegen het eerste stemden 44, tegen het tweede 56 van de ruim 2000 Concilievaders. Het liturgisch schema ging, na de be werking door de centrale commissie, veel minder ver. Hierin werd voorge steld, dat de regionale bisschoppenver gaderingen voorstellen tot uitgebreider gebruik van de volkstaal aan de H. Stoel konden voorleggen. Dit heeft de algemene vergadering dus in bovenver melde zin gewijzigd en daarmee weer in de vorm teruggebracht, die het voor stel van de liturgische commissie had voor de bewerking in de centrale com missie. De teksten, die bij de H. Mis en de toediening der sacramenten ge- bruikt worden, moeten de goedkeuring der bisschoppenconferenties hebben. Bij de stemming over het tweede deel van het voorstel, dat handelt over het beslissingsrecht, werd ook aanbe volen voor de gebieden waar geen priesters zijn nieuwe godsdienstoefe ningen te creëren.waarin diaken of leek kan voorgaan en waarin grote aan dacht besteed wordt aan de Heilige Schrift. Meer overzicht Be Paus heeft ook besloten een nieuwe commissie in te stellen, namelijk een coördinatie-commissie die tot taak KriJgt een lijn te brengen in het werk yan de concilie-commissie en het secre tariaat voor de eenheid. Deze commissie zal al het nog te be handelen materiaal ordenen. De taak van deze commissie komt overeen met het voorstel dat kardinaal Suenens van Mechelen enkele dagen geleden in de algemeen vergadering had ingediend. De behoefte aan meer overzichtelijk heid was reeds aanleiding tot de publi- katie van een boekje, waarin al het con ciliemateriaal zoals dat in de 70 sche mata is vervat, zeer beknopt onder twin tig titels is samengevat, aldus meldt het K.N.P. De nieuwe coördinatiecrommissie voor de werkzaamheden van het concilie, die thans door de paus is ingesteld, zal ge leid worden door de Vaticaanse staats secretaris, kardinaal Amleto Cicognani, en verder de voorzitters en secretarissen van de verschillende conciliecommissies, alsmede een aantal nader aan te wijzen bisschoppen als leden tellen. Deze com missie kan ook nog deskundigen om ad vies vragen, waarbij leken niet uitgeslo ten zouden zijn. In de algemene vergadering van giste ren heeft mgr. Mendez uit Mexico voor het eerst gepleit voor liefde jegens het joodse volk. Naar verluidt wil de paus binnenkort een consistorie houden om de namen van drie kardinalen, wier benoeming hij sedert maart 1960 nog steeds „in petto" heeft gehouden, bekend te maken, en verder nog een aantal kardinalen te cre- eren. (Advertentie) NOORDWIJK AAN ZEE Van maandag 24 december vóór het diner tot donderdag 27 december na het ontbijt ƒ100.p. pers. (Kerstdiners inbegrepen) Elke dag langer f 25,vol pension. Orkest HANS NINABER met als bijzon dere gast voor de beide kerstdagen de bekende Franse chanteuse Ann Sandrine TEL. 01719—2345 voor reservering en nadere details (Advertentie) Dit Is da titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. in fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een (Eigen nieuwsdienst) Het Katholieke weekblad De Li nie zal blijven bestaan. Deze be slissing heeft het bestuur van de Stichting De Linie gisteren geno men als reactie op het feit, dat zoveel abonnees te kennen hebben gegeven geen bezwaar te hebben tegen een prijsverhoging en voorts omdat een duizendtal nieuwe abonnees zich heeft laten inschrij ven. ,,Een formidabele responsie", noemde de hoofdredacteur van dit blad, pater dr. A.A. Maas s.j., deze reactie van ka tholiek Nederland. Op 28 oktober is het eerste bericht over een op handen zijnde liquidatie verschenen. Op 30 oktober werden op het hoofdkantoor de eerste schriftelijke reacties ontvangen, waaruit bleek, dat velen prijs stelden op het behoud van een katholiek weekblad in Nederland. Op 10 november werd een enquêtestrook afgedrukt. De eerste vraag had betrek king op een prijsverhoging van 7. de tweede vraag gold een abonnementen werving. In de kortste keren had men een drie duizend reacties. Die stroom heeft zich voortgezet en momenteel zijn zo'n 4500 brieven als reactie ontvangen. De eco nomische fundering is daarmee in het algemeen wel verzekerd. „We hebben weer een nieuw perspectief voor ogen en' nog meer dan vroeger zal het accent onzerzijds gelegd worden op de „open informatie", aldus pater dr. Maas. Saskia Kooyrrian uit Tholen wordt be roepsdanseres. Zij volgde reeds geruime tijd de lessen aan de balletschool van Dansstudio Jordans te Bergen op Zoom. Haar lerares mej. K. Suijker uit Vlaar- dingen had haar geadviseerd voor het ballet door te gaan. De veertienjarige Saskia heeft daar om een auditie aangevraagd in Den Haag bij de bekende balletpedagoog Peter Leoneff. Hij heeft nu de verde re leiding van deze jongedame op zich genomen op zijn speciale school voor beroepsopleiding voor het ballet. De Engelse monumentenzorg heeft be kendgemaakt, dat het een landhuis met 4,5 hectare tuin wil verhuren tegen de minimale prijs van 2.000 pond per jaar. Het landgoed, voormalig eigendom van sir Eric Bowater, werd in 1945 door de maatschappij overgenomen. Men wil nu iemand zien te vinden die een persoonlijke belangstelling heeft voor dit huis dat 8 slaapkamers bezit. 6 badkamers, een garage voor 5 auto's, 2 garderobes, en een tuinkamer. Boven dien behoort een boerderij met 47 hec tare en 4 moderne huizen voor het personéel bij het landgoed. De huurprijs is zo laag, omdat de bijkomende kosten van onderhoud zeker tot 6.000 pond per jaar zullen oplopen. ,,Dat wordt 8.000 pond per jaar, en dan moet Je ook nog eten," verklaar de een woordvoerder van monumenten zorg. Het landgoed is 25 maart 1963 be schikbaar voor de eventuele gegadigde. (Advertentie) mU'<f m lil Walter Herman Julius Rauff, gczoclit wegens moord op 90.000 joden tijdens de tweede wereldoorlog, is voor het opper ste gerechtshof in Santiago, Chili, geleid. De justitie wenste vast te stellen of hy in aanmerking kan komen voor uit levering aan de Westduitse Bondsrepu bliek, op wier verzoek liy werd gear resteerd. De 56-jarige Duitser die steeds zijn eigen naam heeft gevoerd en onder die naam in 1960 en januari van dit jaar nog zijn geboorteland had bezocht, werd zaterdag gearresteerd. Volgens de Chileense politie, die hem gedurende twee jaar in het oog heeft ge houden, is Rauff twee jaar geleden in Chili gekomen na in Ecuador met zijn vrouw en twee zoons te hebben gewoond. Zijn vrouw is inmiddels overleden. Zijn twee zoons moeten nog in Equador wo nen. Rauff, die ervan beschuldigd wordt bij de Gestapo te hebben gewerkt, verklaar de tegenover verslaggevers dat hij in de oorlog nooit in dienst van de Gesta po was geweest. ,,Ik diende bij de zeemacht. Ik heb nooit mijn naam veranderd," zei hij, ,,en ik ben binnen het bereik geweest van allen die naar mij zochten." Rauff was bedrijfsleider van La So- ciedad Industrial en Commercial Sara Braun en later veitegenwoordiger van la sociedad Walter Reinhard. Ernest Schaeffer, de Duitse consul in Punta Arenas, zei dat Rauff op 19 juni 1906 in Goethen, Duitsland was gebo ren, in de eerste wereldoorlog had ge vochten en het bij de marine tot kapi tein ter zee had gebracht. Hij vond Rauff een man van cultuur. (Van onze parlementaire redactie) Volgens Kamervoorzitter Kor- tenhorst kunnen alle telefoonge sprekken tüssen Den Haag en Voorburg worden afgeluisterd. ,Mij niets van bekend", zei mi nister Korthals (Verkeer en Wa terstaat) gistermiddag in de Twee de Kamer. Dr. Korthals bevestigde, dat het tech nisch mogelijk is telefoongesprekken af te luisteren. De technische uitrusting van de PTT is echter zodanig, verklaarde de bewindsman, dat het telefoongeheim toch wel voldoende gewaarborgd is. Maakt de overheid ooit gebruik van de mogelijkheid om telefoongesprekken af te luisteren?, wilde de aan de binnen landse veiligheidsdienst denkende com munist Bakker weten. ,,Mij niets van bekend", zei minister Korthals weer. Het telefoongeheim werd in de Tweede Kamer aan de orde gesteld door de Verwijzende naar de discussies over de 3v.d.A.-fractieIeider prof. Vondeling. Spiegel-affaire in de Duitse bondsdag volgens bondskanselier Adenauer wor den zijn eigen telefoongesprekken afge luisterd vroeg prof. Vondeling hoe de situatie terzake in Nederland is. De PTT doet al het mógelijke om het te lefoongeheim te waarborgen, verklaarde daarop minister Korthals. De PTT kan echter het afluisteren niet onder alle omstandigheden verhinderen. Met behulp van elektronische apparatuur zijn ge sprekken af te luisteren. Dit is echter als particulieren dit proberen te doen geen eenvoudige zaak. Men moet de apparatuur opstellen bij de woning van waar men de telefoonlijn wil aftappen, zei drs. Korthals. De pertinente uitspraak van de bewindsman kwam echter op wat losse schroeven te staan door de onver wachte vraag van Kamervoorzitter Kor- tenhorst. Het ontkennende antwoord van de minister erop werd door dr. Korten- horst beantwoord met de mededeling: „En toch is het zo". De jonge, vermoedelijk Spaanse vrouw, die dinsdag kans zag via een wisseltruc uit het kantoor van de Hema in Amsterdam ruim f 3000,- te stelen, heeft woensdag door dezelfde truc bij de boerenleenbank fe Haastrecht f 2100,- in handen gekregen. Daarna heeft de vrouw haar tocht voortgezet naar Arn hem, waar haar truc mislukte. De politie is er echter niet in geslaagd haar te pakken. Een 48-jarige werknemer van het ge meente vervoerbedrijf in Amsterdam, Th. P. de B., moet voor de rechtbank komen, omdat een wonderlijke rit, die een onbemande tram op 2 juli jl. door de hoofdstad maakte, mede aan zijn schuld is te wijten. De „spookrit" eiste twee lichtgewonden. De rit met de onbemande tram uit de remise aan de Havenstraat naar de Am- stelveenseweg was mogelijk doordat B., die bandageslijper is, na een reparatie aan de wagen te hebben voltooid, in strijd met de voorschriften de stroom op de bovenleiding had ingeschakeld, terwijl de gangkruk van de motorwa gen nog op rijden stond. „Afgaande op de verhalen die de laat ste jaren de ronde doen moet een jonge vent wel crazy zijn als hij nog de land bouw in wil", vindt de directeur-gene raal van de landbouw, ir. J. W. Wellen, Maar met die verhalen en dus met de afwijzende houding van die jonge vent is hij het niet eens. Volgens hem kan een goede ondernemer in de land- en tuinbouw een redelijk bestaan verdie nen. De heer Wellen zei dit op een verga dering van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, waar hij een inlei ding hield over „Samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven in het belang van land- en tuinbouw". Het door de voorzitter in diens openingsrede ge maakte verwijt dat het landbouwbeleid der Nederlandse regering te passief is, terwijl men in andere landen veel actie ver is. wees ir. Wellen van de hand. Hij vertelde dat de regering de laatste acht jaar voor de oplossing van de moei lijkheden in de landbouw twee- tot drie duizend gulden per ondernemer per jaar beschikbaar heeft gesteld. „Daar mee staan we in de E.E.G. nog altijd aan de kop". Naar aanleiding van de moeilijkheden waarmee varkens- en pluimveehouders dit jaar te kampen hebben, merkte hij op. dat wie op verstandige manier var kens en kippen heeft gehouden, er ge middeld genomen aardig aan heeft ver diend. Bij de rundveehouderij zit het, voor wat de melk betreft, erg moeilijk, maar voor zover het de vleesproduk'tie betreft heeft men er, als men het goed heeft gedaan, aan kunnen verdienen. (Advertenties) 'n Volmaakt begrip in oliestook Verkrijgbar bij de erkende htndei ilillSillill B fKflV Rre-4-2:. Bij zeer kalme handel heeft het Dam rak gisterenmiddag bij de opening een licht verdeelde stemming voor de inter nationale waarden te zien gegeven. De stemming op de officiële beurs ge durende Ret eerste beurs halfuur viel eerder wat tegen. Volgens de arbitrage had men woensdag in Amsterdam wat te hoog gegrepen met als gevolg, dat men het gisteren wat kalmer aan deed. Toch kreeg het Damrak 'goede steun van de Westduitse beurzen die vijf tot tien punten hoger noteerden. Daarnaast waren de slotkoersen uit "Wall Street zeker niet teleurstellend te noemen, vooral niet voor de Nederlandse hoofd fondsen. In de scheepvaarthoek was de affaire minimaal. Ook de leidende cultures moesten over de gehele linie terrein prijsgeven. De staatsfondsenhoek was aan de vaste kant. In de lokale afdelingen was het uiterst stil. Voor de inschrijving a pari op de 30 min. 4% procent guldensobligaties „Europese Investeringsbank" bestond zeer grote belangstelling. 5-12 6-12 Ned. '59 41/4 99} 100 Ned. '61 4% 100 ,\j 100% Ned. '47 3V2 91 n 91% Ned. grootboek 1946 92 y2 92 V2 AKU 402% 400% Hoogovens 580 577% Philips 150,30 150,60 Unilever 140,35 139.10 Kon. Olie 150,25 151,30 HAL 114% 114 Scheepvaartunie 125% 123% Amst. Bank 380 382 Ned. Handelmij. 360 361 Lucas Bols 895 895 Drié Hoefijzers Mach. Breda 168 Zeeuwse confectie 330 Bijenkorf 960 968 Simons emb.f. en houth. Van Gelders papier 251 254 Heineken 487 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 393% 394 Kon. Zout 773 772 Nijverdal - Ten Cate 22OV2 222% De Schelde 234% 232 Scholten Foxhol 801 800 Thomassen en Drijver 685 6R7 Van Vlissingen Katoen 287 280 Vredestein 355 357 Zwanenberg Organon 915 910 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 398—4021/2; Kon. Olie 150.50— 151.90 gl; Philips 148.50—150.00 gl; Uni lever 138,50139.50; Hoogovens 583.

de Stem | 1962 | | pagina 11