R.KJ.B. verdient feest bij 40-jarig bestaan Boer moet oppassen overmechanisatie voor Kardinaal Montini valt kardinaal Suenens bij DE MIST Er zijn bijvoorbeeld teveel zelfrijdende combines OP 28 DECEMBER NAAR DEN BOSCH Overlijdensgeval van soldaat S. wordt nader onderzocht „Piratenschip viel Cuba aan Ruwe purol Vele beswaren tegen voorstel leeftijdsgrens Nasleep Onbegrijpelijk Diepe barst DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 Ruimte voor volkstaal op Concilie Zcereerwaardc heer Is. de Poorlcr te Hulst overleden BUS EN BOOT DODEN TE HANK Drie jaar geëist wegens aanslag op weduwe Alsing Andersen (69) overleden Mannelijke arbeids reserve gestegen EEN IDEALE UEÏRUSTING Amsterdamse vrouw bij kachel verbrand China krijgt er van Rome langs O m Bevordering bij de marechaussee tóch een mooie gave huid Waarom? K.V.P.-KRINGEN Üaab!a3 ile^ïem Massagraf bij Kiel gevonden? De RKJB, het is zonder enige twijfel waar, is voor de vorming van de jonge boer, een onmisbaar instrument gewor den. Een klinkend feest mag de werk zaamheden, die in de afgelopen veertig jaren werden verricht, onderstrepen. (Van onze verslaggever) Het veertigjarig bestaan van de Rooms Katholieke Jonge Boeren stand (R.K.J.B.) wordt, zoals be kend, op vrijdag 28 december in de Brabanthallen te Den Bosch door enkele duizenden personen gevierd. Op het feestprogramma staat op de eerste plaats een algemene ver gadering. Voorzitter Jan van El- zakker uit Halsteren spreekt een feestrede uit. Tijdens de bijeen komst wordt een jubileumgids aangeboden, alsmede een jonge- renlied. Een voorstel tot verhoging van de contributie komt tevens aan de orde Het tweede onderdeel van het ryke programma is een plechtige H. Mis, die door rector A. Merkx, geestelijk advi seur, wordt opgedragen. Daarna blijven de genodigden bijeen voor de afwerking van een feestprogramma, dat begint met een korte toespraak van mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die mede namens de aanwezige mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, zal spreken. Het centrale bestuur wordt een nieuwe RKJB-vlag aangeboden. De heer Jos Ze- gers, algemeen-voorzitter van de NCB voert het woord, waarna Anton van Duinkerken een causerie houdt onder de titel ,,Van vlegel tot combine". Een his torische optocht sluit het programma af. De RKJB ontstond in de twintiger ja ren uit de talrijke verenigingen van oud leerlingen van landbouwscholen. Pas toor W. van Kessel (Zevenbergen) was de grote stimulator om de bonden sa men te binden in wat hij de RKJB doop te. Het doel van de organisatie was de vorming van de leden tot godsdienstige, maatschappelijk en technisch ontwikkel de landbouwers. Het grootste aantal le den bereikte de vereniging in 1945 toen niet minder dan 12911 jonge boeren uit Brabant, Zeeland en een stukje van Gel derland waren aangesloten. Door emi gratie en overschakeling op andere be roepen liep het ledental terug tot de on geveer 8300 van dit ogenblik. Ir. M. Schretlen, de huidige consulent, gelooft, dat thans wel een dieptepunt in het ledental is bereikt. In oost-Brabant is het zo, dat thans niet voor elk bedrijf een opvolger aanwezig is. Ook in West overschot is er nog in Zeeuwsch-Vlaan deren. Het kan zijn, dat door vergroting van de bedrijven nog wat jonge boeren naar andere bedrijfstakken zullen af vloeien. Veel zullen het er echter niet meer zijn en bovendien kan het ledental nog wat groeien door het aantrekken van jongeren, die nog geen lid zijn van de RKJB. Werkprogramma Het werkprogramma van de boeren- jeugd is zeer modern opgevat. De consu lenten. ir. M. Schretlen (techniek), E. Grosfeld (cultuur) en M. Sigmans (sport) hebben de laatste jaren met gro te voortvarendheid programma's in el kaar gezet, die bij de jonge boeren in slaan. Het technische programma sluit aan bij de beroepsvorming, die de jon ge boer op een lagere of middelbare landbouwschool al heeft genoten. Er zijn uitstekende cursussen over bedrijfsvoe ring en over bedrijfs-economische in richting. Sommige cursussen worden zelfs gemengd" gegeven. Een moeilijk heid. die zich de laatste tijd nog al eens voordoet is dat in een bepaald dorp on voldoende leden wonen om een cursus te organiseren. Het centrale bestuur streeft er meer en meer naar tot een regionale aanpak van de zaken over te gaan. Een nieuwigheid, die vooral in deze winter reliëf krijgt, is de vorming van discus sieclubs. De samenwerking met de NCB zal in de toekomst groter worden. De jongeren zullen de gelegenheid gaan krijgen meer inzicht te veroveren in de talrijke economische instellingen van de NCB. Tenslotte wordt er meer en meer ook een accent gelegd op individuele voorlichting, die thans reeds geschiedt door functionarissen, die door de NCB speciaal daarvoor werden aangewezen. Een belangrijke loot aan de boom van de RKJB Is de nog jonge en frisse cultu rele dienst, waarvoor door Evert van Eijndhoven de grondslag werd gelegd en die thans door Evert Grosfeld voortref felijk verder wordt uitgebouwd. De cultu- rel dienst wil de jonge boeren en boerin nen een positief vormend element ver schaffen. Pas op de tweede plaats komt de vrijetydsbesteding. De opstelling van verantwoorde cultu rele programma's is een van de belang rijkste taken van de culturele dienst. Aan de uitwerking van de programma's In het Liduina-ziekenhuis te Hulst is in het 47ste jaar van zijn priesterschap op 74-jarige leeftijd de zeereerwaarde heer Is. de Poorter overleden. De over ledene werd in 1889 te Hontenisse (Z.) geboren. In 1915 werd hij tot priester gewijd en was daarna tot 1916 assistent in de St.-Jozef-parochie te Breda. In 1916 werd hij benoemd tot leraar aan het klein seminarie IJpelaer te Bavel. Drie jaar later, in 1919, werd hij kapelaan te Wouw, het jaar daarna in Prinsenbeek, in 1924 in Leur en in 1928 in Breda aan de H. Sacramentskerk. In 1933 verhuisde de zeereerwaarde heer Is. de Poorter naar het aartsbisdom Mechelen om zich aldaar met de zielzorg bezig te houden. De uitvaartdienst en begrafenis zullen plaats hebben in de kerk van de H. Mar- tinus te Hontenisse op vrijdag 7 decem ber om half elf. (Vervolg van pagina 1) Blikschade was er te Kwadendam- me, Hoedekenskerke en Ellewoutsdijk. Zeeuwsch-Vlaanderen meldde aanrij dingen te Philippine (landbouwer R. licht gewond), Biervliet, Hoofdplaat, Hoek en twee kettingbotsingen bij de veerhaven Perkpolder ®k"WUiebrordl werden enkele in zittenden van een kleine autobus licht auto° Gen k°tsing met een beste^" Het busverkeer in Zeeland ondervond uiteraard veel vertraging. In de loop van de avond moesten verschillende dien- t» vrp?? te Goes uitvallen. De in oost-Z.-Vlaanderen had vrijwel de gehele dag vertraging en tot de vele busdiensten die uitvielen behoorde Sn j kus naar Breda. In west-Z.- viaanderen lagen de busdiensten in de avond volkomen stil. De veerdiensten deden daar niet voor onder. Kruiningen-Perkpolder voer de gehele dag niet, Vlissingen Breskens maakte één retour, Terneuzen-Hoede- kenskerke twee. Cats-Zierikzee eveneens twee. Scheepvaartverkeer voor het ka naal van Zuid-Beveland en op de Oos- terschelde was er eenvoudig niet. In West-Brabant heeft de B.B.A. zich gisteren niet of nauwelijks door mist en gladheid gewaagd. De diensten vanuit Oosterhout .waren in de avonduren bij zonder onregelmatig. Zo er al bussen ver trokken Oosterhout-Dongen en Oos- terhout-Gorcum was het op hoop van zegen. Gisteren zijn de namen bekend ge worden van slachtoffers van het ongeluk dat dinsdagavond bij Hank gebeurde. De twee omgekomenen zijn de heer W. G. Veldkamp en zijn echtgenote mevr. H. G. Veldkamp-Schornagel van het woon schip De Tortel te Arnemuiden. Zwaar gewond werd de heer O. H. de Pudder uit Sas van Gent. Brabant komt men op honderd bedrijven wordt meegewerkt door een twintigtal enkele opvolgers te kort. Een gering culturele leiders, die regionaal werk- De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft wegens poging tot 'doodslag op de 87-jarige mevrouw R. Warringa-Steenstra tegen de 33- jarige fabrieksarbeider B. L. uit Am sterdam drie jaar gevangenisstraf met aftrek en daarna terbeschikkingstelling van de regering geëist. De fabrieksarbeider, die boven de be jaarde vrouw in de Bentinckstraat in Amsterdam woonde, kwam op de tweede juni 's ochtends de trap af en zag de vrouw voorover gebukt in het geopende toilet staan. Hij had haar, zo gaf hij ter zitting toe, een stomp gegeven, waardoor zij tegen de muur viel en hevig bloedend en buiten bewustzijn over het toilet bleef liggen. Een zoon van het slachtoffer, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat zijn moeder, die voordien nog zeer bij de tijd was, na het voorval geestelijk volkomen is afgetakeld. „Ze herkent zelfs mij en mijn vrouw niet meer". Wat had de man bewogen tot deze lafhartige mishandeling Aanvankelijk had hij verklaard in woede te hebben gehandeld omdat de vrouw zou hebben gescholden. Maar de dag na zijn arres tatie en ook bij het verhoor door de rechter-commissaris gaf hij een geheel andere lezing hij zou de bedoeling hebben gehad de vrouw met een klap buiten bewustzijn te slaan en dan in haar woning naar geld te zoeken. Giste ren kwam hij weer op zijn allereerste verklaring terug. De voorzitter van de socialistische internationale, de Deen Alsing Andersen, is woensdagmiddag in Kopenhagen overleden. Hij is 69 jaar geworden. Andersen werd in 1957 tot voorzitter van de internationale gekozen. Her kozen werd hij in 1959 en in 1961. Hij heeft verscheidene ministers functies bekleed en heeft deel uitge maakt van de Deense V.N.-delegatie. De geregistreerde mannelijke ar beidsreserve is in november gestegen van 22.714 tot 28.788 (op dezelfde tijd vo rig jaar 27.091). Het aantal werkloze vrouwen is gedaald van 5939 tot 5234. Het aantal openstaande aanvragen is bij de mannen gedaald van 84.123 tot 75.211 (v.j. 76.180) en bij de vrouwen van 35.595 tot 34.503 (v.j. 37.843). BIJ HET SPAANSE consulaat in Am sterdam is gisterenmorgen vroeg een, bom ontploft. Alle ruiten van het ge bouw sneuvelden en in de tuin werd een flinke ravage aangericht. Van de daders nog geen spoor. zaam zijn en die de boerenjeugd stimu leren om mee te doen. Zij zelf worden voorgelicht en ingelicht op studieweken, die elk jaar worden gehouden. Een derde belangrijke tak is de sport, die door een kleine vierduizend leden wortd beoefend. Ook hier moderne pro gramma's, die niet ver afwijken van de atletiekprogramma's van de „gewone verenigingen." Wat tenslotte niet mag worden verge ten is de godsdienstige vorming, die ze ker niet op de laatste plaats komt in de afdelingen. Veruit de meeste jonge boe ren volgen elk jaar de godsdienstige cur sus, die een actueel punt op geestelijk of kerkelijk gebied behandelt. (Advertentie) ADOX C 18 kleurenfilm in een ADOX camera vanaf f 54.- De 50-jarige weduwe N. C. van Malsen-Rüpp is gisteren in haar woning aan de Vossiusstraat in Amsterdam door verbranding om het leven gekomen. eZ zat bij een elektrisch kacheltje. Ver moedelijk hebben haar kleren door de hitte van dit kacheltje of door een brandende sigaret vlam gevat. Toen de brandweer ter plaats kwam bleek de alleenwonende vrouw reeds te zijn over leden. De voorstellen, die het Concilie gisterenochtend te behandelen ge kregen heeft betreffende wijzigin gen in het schema over de litur gie, gingen alle over het Latijn. Zij werden ingeleid door mgr. Van Calewaert, bisschop van Gent. Deze verklaarde als lid van de com missie voor de liturgie, dat de commis sie tot de conclusie gekomen was, dat de Vaders noch afschaffing van het Latijn in de Latijnse ritus, noch hand having zonder meer wensten. Daarom was dan ook een tussenweg gekozen. In het algemeen wordt het Latijn ge handhaafd maar de bisschoppen krijgen uitgebreide volmachten om de volkstaal in te voeren, met name bij lezingen, gezangen en gebeden. Er is ook naar gestreefd de bisschoppen macht te geven de aanpassing in heel de liturgie door te zetten, vooral waar het toediening van sacramenten, liturgische plechtig heden en andere handelingen betreft. Van de acht ingediende voorstellen, die meestal hierop betrekking hadden, zijn er vier reeds met overweldigende meer derheid aangenomen. Donderdag worden de uitslagen der andere stemmingen be kendgemaakt tegelijk komen er dan weer vijf andere aan de orde. Wat de verdere discussies over het schema ,,de kerk" betreft, heeft het Concilie een verrassende toenadering van Italiaanse bisschoppen tot het reeds eerder uiteengezette standpunt van de De Italiaanse communisten hebben op hun partijcongres in Rome hun Chinese kameraden beschuldigd van inmenging in Italiaanse zaken. Zij zeiden dat de Chinezen ook bezig waren een scheuring in de Italiaanse communistische gelede ren na te streven. Een van de leidende figuren onder de Italiaanse communisten, Giancarlo Pajetta, verklaarde dat de Chinezen zich ernstig vergisten als zij dachten dit doel te kunnen bereiken. „Het hele congres heeft de politiek van het centrale comité eenstemmig goed gekeurd. Het heeft daarmee uw onaan vaardbare aanval afgewezen en uw ver keerde standpunt veroordeeld", aldus Pajetta, terwijl hij de Chinezen recht in de ogen keek. De uit drie man bestaande Chinese delegatie bleef zitten toen iedereen op stond om te applaudisseren voor Pajetta's rede. Bij K.B. van 27 november is met in gang van 1 januari 1963 de luitenant-ko lonel A. O. van Soest bij het wapen der Koninklijke Marechaussee te Breda be vorderd tot kolonel. meerderheid te zien gegeven. Vooral trok aandacht de rede van kardinaal Montini, die zich achter de opmerkingen van kardinaal Suenens van dinsdag heeft geplaatst. Volgens hem moet het schema van de kerk zó worden, dat een kort stuk de dogmatische punten weergeeft, maar een lang gedeelte het pastorale aspect. Er is gevraagd vooral Christus de duidelijke plaats van hoofd der kerk te geven, zonder wie zij tot niets in staat is. Kardinaal Montini drong ook aan op een ruimere omschrijving van het pri maatschap, steunend op de grondslagen van het eerste Vaticaanse concilie. Nu moet de collegialiteit van het episcopaat en de eigenlijke taak van de bisschoppen het uitgangspunt worden voor een her haalde omschrijving van het primaat schap. Ook de gedachte dat de her ziening moest geschieden door overleg tussen de theologische commissie en het secretariaat, vond bijval. De missiebisschop Van Melsen uit Kongo drong erop aan, dat het missio naire aspect van de kerk meer reliëf zou krijgen. (Advertentie) Bij winterse kou.,. De minister van defensie, Ir. S. Vis ser, heeft de inspecteur van de militair- geneeskundige dienst verzocht een nader onderzoek in te stellen naar het overlij densgeval van de in Utrecht gewoond hebbende 20-jarige soldaat G. W. A. S. Het onderzoek zal moeten dienen om na te gaan of ten deze medisch geheel ver antwoord is gehandeld. Ook is de inspec teur (generaal-majoor arts dr. H. J. van der Giessen) verzocht zich by het on- Een „piratenschip" zou dinsdagavond de Cubaanse kust met granaten en mi trailleurs beschoten hebben. Het aanvallende vaartuig is vermoe delijk ontsnapt na twee granaten te hebben afgevuurd en de omgeving met mitrailleur vuur bestookt te hebben. Het is de eerste aanval op Cuba van deze aard sinds 10 oktober toen een groep Cubaanse ballingen, bekend als de „Alpha 66", beweerde een aanval op de noordkust te hebben ondernomen. derzoek te laten adviseren door een bui tenstaander-deskundige. Het verzoek van de minister is ge komen nadat hij kennis had genomen van een rapport dat was uitgebracht door een onderzoek-commissie, die was ingesteld door de chef van de generale staf. In dit rapport was opgemerkt dat sol daat S. ongeveer een maand verbleven heeft in het centraal militair hospittal in Utrecht. Daar is hij geobserveerd door drie psychiaters, die onafhankelijk van elkaar tot de conclusie waren ge komen dat soldaat S. wel enigszins la biel was, maar dat het niet nodig was hem voor de dienst af te keuren. De chef van de generale staf heeft, gelet op de bevindingen van de commissie, geen aanleiding gevonden enig verwijt te richten tot de militaire gezagsdragers van het vierde depot infanterie (waar S. diende), zoals de depotcommandant en de compagniescommandant van S. Soldaat S., die gehuwd was, werd op 25 oktober door zijn zwager naar het centraal militair hospitaal gebracht waar hij tot 26 november verbleef. Op 28 no vember sloeg hij de hand aan zichzelf in de Tapijnkazerne in Maastricht. Hij ver bleef in die cel, omdat hem een straf van zes dagen streng arrest was opge legd. Reeds eerder was S. onwettig af wezig geweest. Op verzoek van zijn fa milieleden was hij door zijn directe commandant met de nodige voorzichtig heid behandeld. (Advertentie) lm HUI D en HANDEN I ..•ilHIIIilllllilIlM (Van onze redacteur) Tijdens het onlangs te Middel burg gehouden Nederlands Huis houdkundig congres is er gezegd en beaamd, dat er teveel combines en andere kapitaals-intensieve landbouwwerktuigen in Nederland komen. Dat was zo maar een op merking terloops waaraan en pas sant een waarschuwing verbonden werd het toch eens wat meer in samenwerking te zoeken. Uit een onderhoud dat wij had den met de heer J.T. Andringa van de afdeling „landbouwwerk tuigen en arbeidsmethoden" van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes konden wij de con clusie trekken dat er ook in Zee land te veel combines e.d. zijn. Van óver-mechanisatie in Zee land kan op dit moment nog niet gesproken worden, maar oppassen is de boodschap. Wel moet men op vele bedrijven afzonderlijk een te veel aan machines constateren. Hier eerst in het kort de geschiedenis van de landbouwmechanisatie. Vóór 1940 werd er in de landbouw nog overwegend mankracht gebruikt. Arbeidskrachten waren goedkoop. Duurdere werktuigen waren er eenvoudig niet. Een zelfrydende combine, die op slechts enkele particuliere bedrijven in Zeeland rendabel te maken is. Na de oorlog is het verloop van landarbeiders naar de industrie ingezet. De industrie bood meer geld en vaak een prettiger werksfeer. Het werk in de landbouw bleef minstens gelijk. Het was zaak de produktiviteit per man te verhogen. Dus: mechanisatie. De in dustrie paste zich aan met betere en duurdere machines. Daarbij kwam dat de arbeidskostenontwikkeling in de land bouw ook tot mechanisatie dwong. Drie versnellingen dus, die de landbouwme chanisatie tussen 1950 en I960 overdon derend in beweging hebben gezet. Mechanisatie op zich is gezond maar alleen dan wanneer de arbeidsmetho den daaraan worden aangepast en wan neer machines gekocht worden, die ook rendabel te maken zijn. Wordt niet aan deze voorwaarden voldaan dan kost mechanisatie onnodig en dikwijls onver antwoord veel geld. Als een boer twee paarden vervangt door een tractor en hij behoudt zijn oude ploeg (wat tot voor enkele jaren veel vuldig voorkwam) dan heeft hij in plaats van twee paarden en één man één trac tor en twee man nodig. Hij heeft zijn ar beidsmethoden niet aangepast en dat kost geld. Wat de kapitaalsintensieve landbouw werktuigen betreft, waaronder oogstma- chines voor aardappelen, bieten en gra nen vallen, worden er in Zeeland vaak onrendabele aankopen gedaan. Bijzon der treffend komt dat tot uiting bij de aankoop van combines. Wil een zelfrijdende of grote combine rendabel zijn dan moeten er per jaar minstens 50 ha granen te oogsten zijn. Dit betekent dat een zelfrijdende com bine pas rendabel wordt op bedrijven van 150 ha (doorgaans wordt éénderde van het te bebouwen oppervlak voor granen bestemd). De kleinere zoge naamde getrokken combines worden pas rendabel op bedrijven van 50 tot 60 ha. Wanneer men weet dat er in Zeeland maar heel weinig bedryven zijn met een oppervlakte van 150 ha en wanneer daarbij verteld wordt dat er in Zeeland veel meer zelfrydende dan getrokken combines te vinden zyn dan bewijst dit dat er in deze provincie vele onrenda bele uitgaven op het gebied van de combines zyn gemaakt. Van de 900 grote en kleine combines in Zeeland zijn er 100 op het eiland Tho- len te vinden. In feite zouden 30 com bines echter genoeg zijn op dit eiland. Waarom worden die kapitaalsinten sieve machines dan tóch gekocht? Daar kunnen vele redenen voor zijn. De boer wil niet achterblijven. Hij wil baas op eigen erf blijven. Hij kan het financieel doen (al is het dan financieel niet ver antwoord). Buurman heeft er óók een. Waar vele boeren verder te weinig bij stil staan is dat de grote ontwikkeling op het gebied van de werktuigen, die nog lang niet aan haar perfectie toe is, nieuwe machines gauw oud maakt, al thans, economisch oud. Knelt deze mechanisering op dit mo ment misschien nog niet zo merkbaar, uitgezonderd misschien bij enkele van de ongeveer 200 loonbedrijven in Zee land, die over het algemeen te weinig worden ingeschakeld, in de toekomst zal dat naar de mening van de heer An dringa ongetwijfeld anders worden. Om dat het verloop van arbeiders van de landbouw naar de industrie zich zal blijven voortzetten zal het op den duur zelfs moeilijk worden de machines be mand te houden. Dat zal tot organisa tie-moeilijkheden leiden. Waarschijnlijk zal men dan noodgedwongen tot onder linge samenwerking moeten komen, een samenwerking die men op het ogenblik op vrijwillige basis schuwt. Tegen die tijd zullen de boeren zich waarschijnlijk ook wat degelijker gaan bezig houden met de vraag waar het toch eigenlijk om gaat: hoe kan ik het werk met de minste kosten doen? Een getrokken combine wordt pas ren dabel by een bedrijfsgrootte van 50 tot 60 ha. Het voorstel van het partijbestuur van de K.V.P., om een leeftijdsgrens van 66 jaar te stellen voor de verkiesbaar heid in vertegenwoordigende lichamen en in bestuursfuncties ondervindt vrij veel tegenkanting. Mordicus tegen zijn de kringen Tilburg, xArnhem-Nijmegen en Den Helder. De kring Utrecht wil het voorstel alleen handhaven voor bestuursfuncties met dien verstande, dat neerleggen van de functies bij het bereiken van de 70- jarige leeftijd dwingend wordt voorge schreven. Men voert tegen het voor stel psychologische en grondwettige be zwaren aan. Men moet, zoals Arnhem- Nijmegen het uitdrukt, de moed hebben tegen niet geschikte kandidaten te zeg gen, dat zij niet meer geplaatst kunnen worden. De kringen Haarlem en Den Bosch willen de mogelijkheid van uit zonderingen op de door het P.B. voor gestelde maatregel open houden. Het P.B. verwerpt echter met beslist heid al deze gedachten. Het handhaaft zijn voorstel en meent," dat het vooral van betekenis is voor de lagere publiek rechtelijke lichamen, waar de praktische moeilijkheden op dit punt het grootst zijn. Cr is nog een hele nasleep gekomen aan de polemiek tussen de Leidse hoogleraar in de criminologie prof. Nagel en de directie-secretaris van de DAF, de heer Van Eekelen. Eerst genoemde, die ook litteratuur bedrijft onder de naam J.B. Charles, heeft al lerlei stukken in zijn bezit, waaruit hij o.a. opdiepte, dat de DAF in 1944 nog een order aannam om Duitse Ford-auto's om te bouwen tot over valwagens. Dit is het zij meteen opgemerkt al iets anders dan een bewering in eerste instantie, volgens welke de DAF de complete wagens zou hebben vervaardigd. Ook citeert prof. Nagel een aantal brieven, die aan tonen, dat de DAF-directie allerlei be sprekingen met Duitse instanties heeft gehad. En verder stelt hij vast, dat de orderportefeuille Luftwaffe, Kriegs- marine en Organisation Todt op 1 de cember 1942 een bedrag van bijna 7.4 miljoen beliep. De directie-secretaris van de DAF heeft op een en ander geantwoord, dat prof. Nagel put uit een volstrekt on volledig dossier. De zuiveringsraad heeft echter het gehele dossier kun nen doorzoeken. Ze heeft er meer dan een jaar werk aan gehad. En toen was de conclusie: vrijspraak over de hele linie. Hoe bedrieglijk het noemen van een enkel feit los van de omstandig heden is, blijkt wel uit een nadere uitleg omtrent dat grote orderbedrag van 7.4 miljoen. Het grootste gedeelte van dit bedrag betrof namelijk een order van 2300 trado-rupsombouwen welke order nooit is uitgevoerd. De zuiveringsraad stelde daaromtrent vast, dat de Van Doornes de uitvoering van belangrijke orders zoals van rups banden hebben gesaboteerd en mede dank zij deze order vrijwel het ge hele personeel hebben kunnen behou den. Dit alles toont weer eens aan, hoe hachelijk het is te oordelen zonder all stukken te kennen. En tevens, welk een onvruchtbare bezigheid het is, door een grondig onderzoek afgedane kwesties weer op te rakelen. We geloven overigens, dat de direc tie-secretaris van de DAF er verstan diger aan had gedaan, het Eindhovense studentenblaadje maar ongemoeid te laten. Dan was dit geschrijf en ge wrijf uitgebleven. p^ijksweg 17 van Roosendaal tot Pe likaan onder Zevenbergen gaat maandag open. Eind 1965 kunnen we pas de voltooiing tot aan de weg Breda-Moerdijk tegemoet zien. We zullen maar denken: lang verwacht en toch gekregen, zij het dan nog niet compleet. De route Roosendaal-Breda zal nu van het uit de richting Zeeland- Bergen op Zoom komende verkeer ont last worden, behalve voor vrachtauto's, als die tenminste de goede raad op volgen om zich niet te wagen aan de tocht door Zevenbergen. Er is reden tot dankbaarheid, die echter getem perd wordt door het nog drie jaar onvoltooid blijven van de laatste scha kel en ook door het aanbrengen van een gelijkvloerse kruising bij Oud- Gastel, welke al vóór de officiële ope ning een botsing heeft opgeleverd. We dachten, dat dit soort kruisingen voor snelwegen volledig uit de tijd was. Onbegrijpelijk, dat men er niets an ders op heeft verzonnen. Tito is een verrader van het Marxis me, zo vertelde een officiële Chi nese persoonlijkheid op het congres van de Italiaanse communisten. Die verrader van het Marxisme nu is in Moskou omhelsd en gezoend door pre mier Kroestjev. Hij kreeg ook het volle eerbetoon van stram marcherende sol daten en krijgshaftige muziek bla zende kapellen. Nehroe kon in het parlement ook vertellen, dat Rusland niets terugneemt van zijn beloften tot het bouwen van een grote fabriek van Mig-straaljagers in India. Russische ingenieurs zijn al onderweg. Zo wordt een land gesteund dat met China in oorlogstoestand ver keert. Moskou en Peking verheimelijken het niet meer, dat ze van elkaar weg drijven. Een diepe barst loopt door het communistische blok. (Advertentie) De openbare aanklager in Kiel heeft naar aanleiding van de vondst van een aantal menselijke skeletten een onder zoek ingesteld. De skeletten werden onlangs aange troffen in de nabijheid van een plaats waar zich ten tijde van het nazibewind een concentratiekamp had bevonden. De schedels van enkele skeletten waren verbrijzeld, terwijl andere schedels door kogels waren doorboord. Men acht het niet onmogelijk dat zich in de buurt van de plek waar de skelet ten waren gevonden massagraven be vinden. Tijdens de processen die na de oorlog tegen de nazi's werden gevoerd zeiden getuigen dat er een concentratiekamp in de buurt van Kiel was geweest en dat de gevangenen hoofdzakelijk uit Rus land, Polen en de landen aan de Oost zee afkomstig waren geweest.

de Stem | 1962 | | pagina 5