run 0.- heeft 1963 alon Belastingverlaging tachtig miljoen van Sneeuwmaker helpt natuur Werkende gehuwde vrouw en fiscus Russische monnik gebouwde kerk moet zelf verlaten DE FISCALE MAMMOET VAN ZIJLSTRA Nog geen fundamentele wijziging in stelsel Gesprek over zwarte dozen Ruimere aftrek van kosten Rusland stelt soepele voorwaarden inzake Berlijn Weer Sovjetpoging inzake kernstop zonder controle Binnen een jaar: RUSSEN ROND DE MAAN? GERUCHTEN CIRCULEREN: ENGELAND-EEG GIT HET SLOP? PAUS JOANNES gaf zijn zegen Zitting van N.-Guinea-raad gesloten Britse uitdaging niet beantwoord Drama in Muenchen Vrouw door gas omgekomen A.K.U boven de 400 crda> Onderwijs CWATER Tl indaag iorgen Vermindering van vermogensbelasting met 42 miljoen Verhoging aanslaggrens Recht op aanslag Verhoging kostenaftrek Verlaging vermogensbelasting Verhoging lijfrentepremie Hogere aftrek giften en studiekosten Privé-gebruik auto's Rentespaarbrieven Nederlandse belastingen Kroest je v en Tilo samen op jacht IN OVERWEGING Maatregelen tegen misleidende reclame Aan de beterhand 2. Sinterklaas verraste minister Veldkamp BEURS VAN AMSTERDAM vWt& o.,- en Zuid-West", ..West" Centrum), Oosterput- jolder (bij Prot. Bejaar- Sluiskil (Noord). *ing voor het tijdvak tot n van de opspuiting van )lder dat begin 1963 uitbreidingsplannen in oor de gronden tussen de plaats en de Invalsweg. van de stratenplannen ft net gemeentebestuur voor de verdere uitbouw r gemeente. Genoegzame laarbij worden geschon- rschillende woningbouw- in het minst aan de rea- bejaardenwoningen. ig voor de industrialisa- te zal op het gebied van ijzondere aandacht moe- •chonken aan de verdere et technisch onderwijs. het oprichten van een he school werd genomen, echter nog geruime tijd voor het nieuwe lyceum •e vormen aan te nemen, t daarmee tevens de ge- ouwburg kan worden ge- vembad zal men volgend nemen; de aanleg van en is grotendeels vol- igronde hoop bestaat, dat n kleedlokaal annex tri- in van volgend jaar zal zienlijke rijksbijdrage in is gesteld, zijn de plan- nieuw politiebureau aan lichter bij hun verwezen - van een nieuw stadhuis 1 momenteel nog geen noemen. lisatie van Terneuzen elopen jaar een zeer be- op gehad. De reeds in imen terreinen aan de de Nieuw Neuzenpolder, 2 oppervlakte van 135 ha 11e een bestemming ge ilen tot het in exploitatie we terreinen kan de raad elijk verwachten. ^ad in principe aanvaar- >plan van ir. Snijders in- industrieterreinen wordt ïaakt. Advertentie) (B IT - WARM - SOEPEL WENS 2RSITEIT LEIDEN universiteit te Leiden doctoraal examen ge- A. Meulenberg uit Mid- SITEIT AMSTERDAM Universiteit te Amster- or het kandidaatsexa- n natuurwetenschappen p (d) uit Yerseke. g 7 december, gelden e Zeeland de volgende t: Hansweert 11.02 en izen 10.35 en 23.17 uur; en 22.49 uur; Wemel- 0 uur. ur Als in een donkere Dnteerde meisjes, 18 j. 'arzan en zijn vijanden, ïur 's Nachts kan van 14 j. 8 uur Raadsvergadering De regenmaker Faust De ideale vrouw DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 Prof. Zijlstra, wiens belastingherzie ning uitgroeit tot een fiscale mammoet ken op inkomsten uit dienstbetrekking te verhogen van 100 tot 150 en voor het geval man en vrouw beide inkomsten genieten van 200 tot 300 gulden. In verband hiermee wordt eveneens het maximum van de z.g vijf procentsregeling (verwervingskosten) verhoogd van 600 tot 800 gulden. Het budgettaire offer van die verhoging is geraamd op zes miljoen. (Va«n onze parlementaire redactie). Minister Zijlstra en staatssecretarie Van den Berge (financiën) hebben als onderdeel van de langzaam tot een fiscale mammoet uitgroeiende algemene belastingherziening een aantal nieuwe wijzigingen in de inkomsten- en vermogensbelasting voorge steld, die resulteren in een belastingverlaging van in totaal rond tachtig miljoen gulden. Deze onverwachte belastingver mindering - de regering had bij deze herziening alleen tech nische wijzigingen beloofd - is de Tweede Kamer gepresenteerd in de memories van antwoord inzake de nieuwe wetsontwerpen op de inkomsten- en vermogenhelasting. Het fiscale voordeel komt voor een belangrijk deel ten goede aan degenen, die vermogensbelasting betalen. Voorgesteld wordt name lijk de vermogensbelasting voor een derde deel aftrekbaar te doen zijn van het inkomen en voorts de vrijgestelde bedragen te verhogen. Een en ander kost de fiscus 42 mil joen. Een verruiming van de kos- tenaftrek-regeling komt de schat kist op 26 miljoen te staan. Nog vóór Kerstmis zijn de memories van antwoord op de wetsontwerpen in-, zake een nieuwe loonbelasting en ven nootschapsbelasting te verwachten. De regering hoopt, dat de Tweede Kamer al deze wetsontwerpen dus de algemene belastingherziening in zijn geheel nog vóór de verkiezingen van 1963 zal kun nen afhandelen. In dat geval (de kans dat het gebeurt is echter, gezien de overvolle agenda dei- Kamer niet groot) zouden de nieuwe belastingwetten met ingang van 1 januari 1964 ingevoerd kunnen worden. De thans voorgestelde wijzigingen in de inkomsten- en vermogensbelasting kunnen verder als volgt worden samen gevat: De zg. aanslaggrens in de inkomsten belasting wordt voor loontrekkers ver hoogd van 8.000 tot 12.000 gulden. Daar door komen ongeveer 275.000 belasting plichtigen buiten de i.b. te vallen. Zij zullen alleen nog loonbelasting moeten betalen. Deze wijziging kost de schat kist 40 miljoen. Dit bedrag wordt evenwel weer „terug verdiend" doordat het tarief van de loonbelasting voor bijzondere belonin gen als overwerk en gratificaties niet al leen gedifferentieerd wordt naar tarief groep en kindertal, maar bovendien naar de hoogte van het loon. Eerder is reeds voorgesteld de vrij stelling voor neveninkomsten te verho gen van 200 tot 300 gulden. Een aanslag voor de i.b. zal dus niet worden opgelegd indien het belastbare inkomen niet meer dan 12.000 gulden aar loon en 300 gulden aan neveninkomsten bedraagt. Als de loonbelasting eventueel teza men met andere voorheffingen zou leiden tot een belastingdruk die belangrijk uit gaat boven die van de i.b. kan een aan slag op de i.b. worden aangevraagd. Dit recht op een aanslag geldt indien de verrekenbare voorheffingen, de i.b. met meer dan vijf procent doch tenminste met 25 gulden overtreffen. Financiën ver wacht dat jaarlijks rond 200.000 belas tingplichtigen van dit recht op een aan slag gebruik zullen maken en dat daar bij rond tien miljoen aan belastinggeld zal worden terugbetaald. De fiscus offert voorts 20 miljoen door de algemene aftrek van kosten, die druk- De reeds gememoreerde aftrekbaar stelling voor een derde deel van de betaalde vermogensbelasting bij de i.b. kost de schatkist 22 miljoen. Daarnaast is 20 miljoen gemoeid met de verho ging van de tariefsvrijstellingen voor de vermogensbelasting. Voor gehuwden wordt de vrijstelling aan de voet ge bracht van 30.000 op 40.000 gulden en voor ongehuwden van 22.500 op 30.000 gulden. De extra kinderaftrek wordt ge bracht van 7.500 op 10.000 gulden en de extra-aftrek voor belastingplichtigen van 65 jaar en ouder, alsmede voor in validen van 20.000 op 27.000 gulden. Teneinde een redelijke oudedagsvoor ziening te bevorderen wordt het maxi mum van de aftrek voor een lijfrentepre mie in de i.b. verhoogd van 3600 tot 4500 gulden per jaar. Kosten: drie miljoen. Lijfrentepremies nodig om een redelijke toekomstvoorziening te creëren voor een geestelijk of lichamelijk gebrekkig kind, dat niet of slechts zeer ten dele in staat is in het eigen levensonderhoud te voor zien, mogen als persoonlijke verplichting in aftrek worden gebracht boven de ge noemde grens van 4500 gulden. De maximumgrens voor de aftrek aan in Nederland gevestigde kerkelijke, cha ritatieve, culturele, wetenschappelijke en het algemeen nut beogende instellin gen wordt verhoogd van vier tot zes procent. Bovendien vervalt de bepaling, dat deze aftrekregeling alleen zou gel den voor giften in geld, zij het dan dat dividendbewijzen er buiten blijven val len. Met deze verruimde aftrekregeling is rond drie miljoen gemoeid. Van belang is voorts, dat de maximum grens (120 gulden) vervalt voor de af trekbaarheid van kosten, verbonden aan studie of opleiding. Studiekosten worden dus, ongeacht de grootte, aftrekbaar. Daarnaast blijft de kinderaftrek voor het extrakind (het zg. Lucaskind) ge handhaafd. De regeling voor.het gebruik van auto's, die ook privé worden benut, wordt ten aanzien van tweedehands auto's verzacht. De tot dusver geldende norm van tien procent van de catalo- guswaarde wordt namelijk terugge bracht tot zes procent. Dit percentage geldt voor auto's, waar van blijkt, dat zij later dan drie jaar na het tijdstip, waarop zij voor het eerst in gebruik zijn genomen, door de betrokken belastingplichtigen in gebruik zijn ge nomen. De fiscus verdient vijf miljoen door een nieuwe regeling inzake de termijnen van renten van schuldvorderingen, huren en pachten die tijdens hun „rijpingsperio- de" van bezitter verwisselen. Deze rege ling houdt in, dat voor ieder van de achtereenvolgende rechthebbenden de duur van zijn bezit bepaalt, welk gedeel te van het termijnbedrag als inkomsten wordt genoten. Daardoor wordt een ein de gemaakt aan de mogelijkheid om door manipulaties met rentespaarbrieven be lastingvoordeel te verkrijgen. Aan deze regeling is tevens een voorziening gekop peld voor schenkingen van lopende cou pons e.d. aan derden. Twee Russische ruimtevaarders zullen waarschijnlijk binnen het jaar een reis per ruimtevaartuig maken rond de maan en daarna terugkeren naar de aarde. De kosmonauten bereiden zich voor op hun tocht in een „menselijke centrifu ge", gemaakt door een Zweedse firma. Het Zweedse instrument is kortgeleden in het Russische opleidingskamp ge ïnstalleerd. Het is de eerste maal dat Russische ruimtevaartdeskundigen een bestelling buiten Rusland hebben ge plaatst. Het instrument heeft een arm van 16 meter lengte waaraan een capsule voor de piloot is bevestigd. De snelheid van het apparaat kan worden opgevoerd tot bijna 200 km per uur. De ruimtevaarder is op dat moment onderworpen aan een middelpuntvliegende kracht van 15 g. In de capsule bevinden zich een groot aantal instrumenten om de bloeddruk te meten en waarnemingen te doen over ademhaling en hartslagen. Ondertussen gaat het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart N.A.S.A. zich bezighouden met plan nen voor een laboratorium op de maan. Dr. Holmeson, directeur van de afdeling bemande ruimtevluchten heeft het leger dinsdag verzocht een werkprogramma voor een dergelijk instituut op te stellen. Dit programma zal zes maanden studie vergen en 100.000 dollar kosten. President Tito van Zuid-Slavië is vol gens welingelichte kringen in Moskou met premier Kroest jev van de Sovjet- Unie op jacht ergens in de omgeving van de hoofdstad van de Sovjet-Unie. Men meent te weten, dat president Tito ook heden nog in Moskou of omgeving zal blijven en wellicht donderdagavond per trein naar Leningrad zal reizen. (Van onze parlementaire redactie) De regering blijft afwijzend staan tegenover een vooral van so cialistische zijde bepleitte ver mogenswinstbelasting. Ook een ondernemingswinstbelasting als door het Katholiek Werkgevers verbond gevraagd, d.w.z. één be lasting voor zowel n.v.'s als fami- (Van onze parlementaire redactie) De overheid overlegt met consumenten organisaties of er in Nederland behoefte bestaat aan wettelijke maatregelen tegen misleidende reclame. Staatscecretaris Gij zeis (econ. zaken) verklaarde gistermid dag in de Tweede Kamer dat op dit punt in ons land weliswaar nog geen on rustbarende situatie bestaat, maar dat het toch wel gewenst zou zijn op het stuk van de reclame te komen tot het opstel len van bepaalde gedragsregels. liebedrijven, stuit af op bezwaren van Financiën. Blijkens de memorie van antwoord op de nieuwe wet inzake de inkomstenbe lasting handhaaft prof. Zijlstra (finan ciën) tevens zijn afwijzing van de ver- vanginsaardeleer en van een onbelaste conjunctuurreserve. Zouden deze fiscale hangijzers dan niet eens voorgelegd kun nen worden aan een staatscommissie? Deze vraag, door de Tweede Kamer ge steld, wordt door de bewindsman ont kennend beantwoord met het motief, dat nu de fiscale aanpassing in Europees verband aan de orde is, beter nog wat gewacht kan worden met een fundamen tele wijziging van de Nederlandse belas tingwetgeving. Op enkele andere punten komt de re gering het bedrijfsleven echter wel te gemoet. Zo worden de regelingen inzake de herkapitalisatie en de aanmerkelijk- belangheffing verder verzacht. Speciaal voor de internationale scheep vaart is er voorts een verbeterde rege ling getroffen voor de zgn. nieuwe, on belaste reserve. Voor middenstanders, speciaal is van belang de nieuwe rege ling, dat fiscale claims doorgeschoven kunnen worden bij de overdracht van een onderneming van ouders aan kinde ren, indien deze tegen de boekwaarde van het vermogen van de onderneming plaatsvindt op of na het 65e jaar van de ouder-ondernemer. Tenslotte zij nog vermeld, dat de mogelijkheid voor het vormen van een vervangingsreserve op nieuw iets verruimd wordt en er een wettelijke regeling komt tegen het teniet gaan in i.b.-claims bij verwisseling van aandelen. Deze voorziening is met name van belang voor de zgn. fusie-agio-bonus. De Oostduitse staatsclief Walter UI bricht heeft j.I. zaterdag te Cottbus een rede gehouden, waarin een lans werd ge broken voor een Duits vredesverdrag. Voorts werd bepleit dat de „N.A.V.O.- versterkingen, zouden worden opgeruimd in West-Berlijn. Ulbricht verbond echter geen uiterste termijn aan het tot stand komen van het vredesverdrag en even- roin stelde hij de eis dat de westelijke troepen zouden worden teruggetrokken uit Berlijn De rede was matig en op een com promis gericht. Evenals in andere re cente verklaringen der communisten, bleef Ulbricht 'isen dat West-Berlijn een vrijstad zou worden, zonder dat het woord ..gedemilitariseerd" werd ge bruikt. Dit wekt de indruk dat de com munisten misschien bereid zijn er mee in te stemmen dat geallieerde troepen m Berlijn blijven, met een andere status dan nu. Uit Warschau komen overigens berich ten over de mogelijkheden van een vredesverdrag met Oost-Duitsland, waar mee Rusland reeds jaren gedreigd heeft. Volgens Poolse bronnen zou het nu ech ter om een enigszins gewijzigd concept gaan. De ondertekening van het verdrag zou in 1963 verwacht kunnen worden, maar het westen zou toegestaan worden zijn garnizoenen in West-Berlijn te hand haven. De eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Gomoelka, sprak onlangs over een „beëindiging van de bezettmgsstatus" van West-Berlijn, maar niet langer over de „terugtrekking van de bezettingsregimes". Volgens bepaalde bronnen in Warschau zou Rusland nog slechts één belangrijke voorwaarde willen stellen bij onderhan delingen over Berlijn. Deze zou inhou den, dat Westduitse troepen niet in West- Berlijn zouden mogen worden toegelaten. Aangezien het Westen daar nooit op heeft aangedrongen menen Westelijke diplomaten dat de Russen deze voor waarde slechts willen stellen om ge zichtsverlies door een oplossing van de oerlijn se crisis te vermijden. Door een ..overwinning op dit punt te behalen, zouden de Russen bakzeil kunnen halen oncier het mom van vreedzame coëxis tentie en wederkerige compromissen. Voor het eerst in lange tijd is in Brus sel over de onderhandelingen met Enge land over het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap weer het woord „overeenstemming" ge bruikt. Deze sinterklaassurprise is af komstig van de zes E.E.G.-landen, die woensdagmiddag dank zij een plotse linge wijziging van de Franse houding een oplossing in het vooruitzicht kunnen stellen van een van de twee netelige vraagstukken, die het overleg met Enge land in het slop dreigde te sturen. De eerste poging om ,,het karretje van de vastgelopen Britse landbouw weer op het goede spoor te brengen" werd woensdag gedaan door de Neder landse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten. Hij had een afzonderlijk onderhoud met de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, die bereid bleek enige wijzigingen te brengen in het tot dusverre starre Franse standpunt in de landbouwkwesties. die de E.E.G, en Engeland verdeeld houden. De toenadering tussen de „zes" be treft de wijze, waarop Engeland zijn landbouwpoltiek zal moeten aanpassen aan het gemeenschappelijke landbouw beleid van de E.E.G. Uitgangspunt blijft daarbij, dat aanvaarding van dit ge meenschappelijke beleid door Engeland, ook in de overgangstijd, voor de „zes" essentieel is. Daarnaast echter zal „begrip" worden getoond voor de Britse moeilijkheden, die voortkomen uit een belofte van de Britse regering aan het parlement om in de huidige zittingsperiode geen wijzi gingen in het Britse landbouwbeleid te brengen. De „zes" zijn dan ook bereid na de toetreding van Engeland een „zekere" voorbereidingsperiode toe te staan. (Van onze parlementaire redactie) De wijzigingen, die Financiën thans heeft voorgesteld in de in komstenbelasting men zie hier voor elders in deze editie heb ben ook gevolgen voor de fiscale positie van de werkende gehuwde vrouw. De V.N.-bestuurder in Nieuw-Guinea, dr. Djalal Abdoh, heeft woensdagochtend de zitting van de Nieuw-Guinea-raad voor dit jaar officieel gesloten. Aan wezig waren de 13 Papoea-leden, die dinsdag een eed voor de UNTEA af legden. Inmiddels is als veertiende lid ook de heer Bonay beëdigd, maar deze zat gisterochtend op de publieke tribune. Daar zaten ook de twee Nederlandse leden, die nog niet bedankt hebben voor het lidmaatschap, de heer Van Zeeland en mr. De Rijke. De andere vier Neder landse leden hebben wel reeds bedankt. Gisteren bedankte pater Van de Berg als laatste van deze vier. Officieel heeft de raad nu dus nog 24 leden over, van wie twee Nederlanders. Het Papoea-lid Jouwe had reeds eer der bedankt. Bij de sluiting van de zitting zei dr. Abdoh de Nieuw-Guinea-raad als het be langrijkste vertegenwoordigend lichaam van het gebied te achten. In dit ver band vermeldde hij dat de afgevaardig den afkomstig zijn van verschillende delen van Nieuw-Guinea en dat meer dan de helft gekozen is. De UNTEA wil daarom nauw met de raad samenwerken. Hij zei dat hij dan ook slechts toe stemming tot sluiting gegeven had in het besef dat de raad van gedelegeerden het werk voortzet en dat de raad zo nodig altijd weer bijeengeroepen kan worden. De voorzitter, de heer Meset, zei dat de samenwerking tussen de Raad en de UNTEA steeds uitstekend was en dat daardoor veel ongerustheid werd weg genomen. Dit was de eerste bijeenkomst van de raad sinds de bestuursoverdracht aan de UNTEA. Die fiscale positie kan als volgt om schreven worden: IDe vroeger voorgestelde regeling inzake de invoering van een inko mensaftrek voor de werkende gehuwde vrouw 4,50 per dag, maximaal duizend gulden per jaar) is vervangen door de regeling, die reeds per 1 januari 1962 in werking is getreden. Deze houdt in, dat een derde deel van de jaarlijkse ar beidsinkomsten aftrekbaar is tot een ma ximum van 2.000 gulden. De aftrekbare kosten, die drukken op inkomsten uit arbeid worden ook voor de gehuwde werkende vrouw ver hoogd van 100 tot 150 gulden. Hebben man en vrouw beiden inkomsten uit ar beid. dan wordt tweemaal 150 gulden af getrokken. Deze aftrek van 150 gulden, tezamen met de vrijstelling van de eerste 500 gulden uit arbeidsinkomsten en de regel, dat neveninkomsten tot een bedrag van 300 gulden (thans 200 gulden) geen aanleiding geven tot een opleggen van een aanslag, leidt er toe, dat de werken de gehuwde vrouw, als haar man in loon dienst is, tot 950 gulden (thans 800 gld.) kan verdienen voordat zij tezamen met haar man in de inkomstenbelasting be trokken wordt. Dit laatste is van temeer belang door de verhoging van de aan slaggrens van 8.000 tot 12.000 gulden. Paus Joannes XXIII heeft zich woens dag j.I. niet gestoord aan de waar schuwingen van zijn artsen en is on danks hun vrees dat hij kou zou vatten voor zijn raam aan het plein voor de Sint-Pieter verschenen. De paus stond ongeveer zeven minu ten voor het raam en stelde de menigte ervan in kennis dat hij aan de beter hand was. Hij gaf geen gehoor aan een verzoek om binnen te komen en ver volgde zijn toespraak. Het was gisteren koud maar zonnig in Rome. Paus Joannes, die er veel beter uit zag dan verleden zondag toen hij even eens voor het raam was verschenen, zei dat zijn toestand iedere dag vooruitging. Onder menigte bevonden zich ongeveer 2.200 Concilievaders. De vergadering werd gisteren een half uur eerder be ëindigd om de Concilievaders in staat te stellen om 12.00 uur op het plein voor A Pe ruim verbreide wens om by de de Sint-Pieter de pauselijke zegen in belastirnrneffinff voor eehuwden net 3 Sociale verzekeringsuitkeringen we gens tijdelijke arbeidsongeschiktheid zullen voor de werkende gehuwde vrouw steeds meetellen als arbeidsinkomsten, waarover de aftrek (eenderde van de jaarlijkse inkomsten) wordt berekend. Op het ogenblik worden de sociale ver zekeringsuitkeringen alleen als arbeids inkomsten aangemerkt als de dienstbe trekking nog bestaat. ontvangst te nemen. Na zijn redevoering zegende de paus de menigte opnieuw, hetgeen zelden voorkomt. In kringen van het Vaticaan werd ge- gezegd dat de paus bijzonder ontroerd was door de aanwezigheid der Concilie vaders op het plein voor de Sint-Pieter. Hij had niet verwacht dat zij zich naar het plein zouden begeven, verklaarde hij. belastingheffing voor gehuwden het inkomen van man en vrouw te splitsen, is echter ook bij deze herziening opnieuw door de regering afgewezen. De gehuwde werkende vrouw kan echter wel op ver zoek een eigen aanslag in de i.b. ont vangen. De belasting wordt dan berekend over het gezamenlijk inkomen naar rato van ieders inkomen omgeslagen. Deze mogelijkheid van een eigen aanslag geldt zowel bij de i.b. als bij de vermogensbe lasting. „Ik ben van mening dat de Russen zeer binnenkort op het „hoogste niveau" een verklaring zullen afleggen waarin zij een eenzijdige stopzetting van alle atoomproeven zullen aankondigen met ingang van 1 januari 1963". Dit heeft de Amerikaanse vertegen woordiger op de ontwapeningsconferen tie te Genève, Dean gisteren gezegd. ,,Dit zou een poging zijn het westen te De 60-jarige Russische monnik Timofej Brotsjerov, die in Mün- chen een Russisch-orthodoxe kerk had gebouwd, zal uit deze stad moeten vertrekken, tenzij de West duitse strijdkrachten hem toestaan te blijven. Brotsjerov kwam in 1950 naar Muenchen waar hij zich vestigde in de vlakte van Oberwiesenfeld, ten noorden van de Bei erse hoofdstad. Daar heeft hij een houten kapel gebouwd en twee kleine stenen huisjes, waarin hij het ingetogen leven leidt van een Russisch-orthodoxe monnik. Het Oberwiesenfeld, eens gebied van de Nazi-Wehrmacht, lag verlaten in 1950. Timofej legde een bloeiende tuin aan en verbouwde zijn eigen groenten. Een Strannik Het nieuwe Westduitse leger heeft het gebied nu nodig voor de bouw van een oificiersschool. Men heeft de monnik tot te bestrijden. Aan het einde van de oorlog verbleef hij in Oostenrijk. Om zijn landgenote Natalia Dankova te redden van deportatie naar communis tisch Rusland, huwde hij deze vrouw, waarbij hij zich echter aan zijn gelofte als geestelijke hield. Omdat Oostenrijk nog onder Russische bezetting was, liepen Timofej en Natalia naar Muenchen. Hier bouwden zij samen een kerk. Naast de kerk bouwden zij twee kleine, stenen huisjes, een voor hem en.een voor haar. De kerk heeft vier koepels en een ui vormige toren. Stukjes zilverdraad en ve le honderden papieren rozen versieren ae kapel, waar enkele ikonen staan, een geschenk van vrienden uit Rusland. De oude monnik met zijn witte haar en zijn lange baard die een stukje orthodox Rus- .- - land vertegenwoordigd, voelt zich in de Timofej ging aan het zwerven. Al zin- steek gelaten. „Maak je om mij maar geen gend en predikend liep hij door Rusland wraan" 701 rjn ynnn 1 U:: 1-u-fJ het midden van 1963 de tijd gegeven om naar een andere woonplaats uit te zien. De orthodoxe gemeente in Muenchen kan niets tegen het legervoorschrift doen, omdat Brotsjerov wordt beschouwd als 'n „strannik" een rondzwervende geestelij ke, zoals Gregori Raspoetin in Rusland in het begin van deze eeuw. Gedurende de eerste wereldoorlog ver bleef Timofej in een klein klooster aan de rivier de Don. De eerste communis tische troepen bezetten het klooster en en de Balkan Als soldaat In de tweede wereldoorlog werd de monnik soldaat en hielp de communisten zorgen", zei de man, terwijl hij bedroefd over zijn bloemen- en groententuin keek. „Alles wat ik nodig heb is een klein ka mertje met een bed, dat kan ik overal vinden. Maar wat moet ik beginnen met het huis van God?", dwingen een ongecontroleerde kernstop te aanvaarden ook ten aanzien van ondergrondse proeven", aldus Dean. De Russische vertegenwoordiger op de conferentie van 17 landen, Tsarapkin, zei dat de Russen hun standpunt nooit zouden wijzigen. Het Russische concept voor een kernstop houdt in inspectie door nationale inspecteurs. Rusland wil geen buitenlanders voor dit werk op zijn grondgebied toelaten. Het beschouwt dit als spionage. De Britse vertegenwoordiger, sir Michel Wright, heeft de Russen uitge daagd de wetenschappelijke bewijzen van hun beweringen bij de secretaris generaal van de Verenigde Naties. Oe Thant, te deponeren. Wright doelde hier bij op de Russische overweging dat seis mologische en andere instrumenten nu zo verfijnd zijn dat iedere atoomontplof fing, ook een ondergrondse, overal ter wereld vast te stellen is. ,,Als de Russen hun bewijzen bij Oe Thant deponeren is het westen bereid een moratorium zonder internationale inspectie te tekenen", aldus Wright. Tsarapkin ging niet op deze uitdaging in. Wright zei er over dat de Russen de bewijzen nooit zullen leveren omdat zij zulks in strijd achten met de veiligheid van de staat. Wright stelde verder een ontmoeting voor tussen Rusland, Amerka en Enge land om de kwestie van de „zwarte dozen" te bespreken. Deze dozen zijn onbemande seismologische waarne mingsstations die volgens de Russen inspectie ter plaatse onnodig maken. Tot dusver hebben de Russen nog niet aangetoond dat de zwarte dozen aan hun doel beantwoorden. De 69-jarige alleenwonende mevrouw J. Honing-Prijs is in haar woning in de Van Helt Stocadestraat te Amsterdam door gasverstikking om het leven ge komen. De vrouw had bij het schoon maken van het gaskomfoor in de keu ken het stel losgemaakt van de leiding Zij was hardhorend en heeft vermoede lijk het uit de openstaande kraan stromende gas niet gehoord. Deze winter zal Lausanne als eer ste stad in Europa over een driedub bele skischans beschikken, welke dag en nacht te gebruiken valt. De banen worden met de meest moderne mid delen onderhouden. De lieftallige juf frouw op de foto bedient hier in de buurt van Lausanne een z.g. stratojet D. sneeuwmaker, een vernuftig toestel dat bij een buitentemperatuur van hoogstens nul graden een mengsel van samengeperste lucht en water in sneeuw doet veranderen. Hiermee kun nen dunne plekken in de sneeuwlaag worden „gelapt". Een aardig beeld van de poltieke sociale verhoudingen in ons land gaf gistermorgen het bezoek, dat twee afgevaardigden van de Raad van Vakcentrales op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid brachten. Minister dr. G. Veldkamp werd toen een St.-Nicolaas-surprise aangeboden. In een van marsepein gemaakt verkeersplateau in het cen trum waarvan een verkeersbord met de woorden „loonstop" was opge steld, werd op suggestieve wijze het jongste loonberaad tussen de rege ring en de Stichting van de Arbeid uitgebeeld. Minister Veldkamp en de staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, die zich enige tijd met de vertegenwoordigers van de vakcen trales onderhielden, spraken hun grote waardering uit voor deze St.- Nicolaas-verrassing en het daarbij aangeboden gedicht waarin de voor 1963 mogelijk geachte loonstijging van 2,7 en de besprekingen over het nieuwe loonbeleid in verschil lende toonaarden werden bezongen. De klap op de vuurpijl is gisterenmid dag wel de zeer vaste stemming voor de AKU-aandelen geweest. Dit fonds zorgde voor een Sint-Nicolaas-verrassing met een koers van 403, na een opening op 397. tegen een voorgaande slotkoers op 389 Vt. De beurs moet terug gaan tot januari 1962 toen AKU ook even boven de 400 noteerde. Bij kalme han del doch met een zeer vaste opening groeide de belangstelling voor genoemde aandelen, gedurende de verdere beurs- duur, steeds aan. De „brug" van 400 werd zonder slag of stoot „genomen". De ar bitrage liet zich in deze hoek geducht gelden, terwijl daarnaast van lokale zijde de stukken uit de markt werden geno men. Volkomen afgestemd op Wall Street, dat dinsdag vast sloot, heeft het Dam rak gisterenmiddag over de gehele linie een vaste tot zeer vaste tendentie te zien gegeven voor de internationale waarden. Hoewel er ogenschijnlijk meer omging vergeleken bij eergisteren, bleef de han del kalm, behalve dan in de AKU-hoek. Onder leiding van de industrie-aande len en de spoorwegwaarden gingen de koersen eergisteren in Wall Street, bij toenemende handel, geleidelijk omhoog. De markt sloot er vast. In de scheepvaartfondsen was de stem ming doorelkaar goed prijshoudend met weinig zaken. De leidende cultures ga ven over een breed front koersverbete- ringen te zien. In de staatsfondsenhoek was de handel kalm met koersen die wei nig verschilden met die van eergisteren. In de lokale afdelingen werden aande len „Bols" hoger geadviseerd. Dit op de omzetstijging, terwijl het er naar uit ziet dat het dividend over het lopende boekjaar zal worden verhoogd (v.j. 27 pet.). De overige fondsen in de lokale afdelingen gaven merendeels koersverbe- teringen te zien. Als gevolg van de ruime geldmarkt is het tarief van de daggeld rente (call money) wederom verlaagd tot één procent. Vorige week werd dit tarief verlaagd van lx/a tot V/4 procent. In verband met Sint-Nicolaaeavond vond er geen nabeurshandel plaats. Dit was ook van toepassing voor het tele fonische avondeffectenverkeer. 4-12 5-12 Ned. '59 9918 9911 Ned. '61 4'4 100 100a'. Ned. '47 3'a 91U 9111 Ned. grootboek 1946 9234 92 AKU 389 4 402*4 Hoogovens 570'2 580 \'3 Philips 147.50 150.30 Unilever 137.90 140.35 Kon. OIL 146.85 150.25 HAL 114 114*4 Scheepvaartunie 124V4 1251/4 Amst. Bank 378 Ned. Handelmij. 358*4 Lucas Bols 880 895 Drie Hoefijzers Mach. Breda 168 168 Zeeuwse confectie Bijenkorf 943 960 Simons emb.f. en houth. Van Gelders papier 249 251 Heineken 487 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 390 393 Kon. Zout 770 773 Nijverdal - Ten Cate 221 220' 2 De Schelde 233 234'2 Scholten Foxhol 799'i 801 Thomassen en Drijver 682'2 685 Van Vlissingen Katoen 285 287 Vredestein 350 355 Zwanenberg Organon 895 915

de Stem | 1962 | | pagina 3