ALLEEN SINTERKLAAS „REED" GISTERAVOND Eén dode in Zeeland Vele doden en gewonden talrijke kettingbotsingen en Wel coalitie; later praten over ..Alle Rijksweg 13 bij Delft: wrakken op elke 100 m. Notaris verduistert erfenis van pastoor Défilé langs baar van prinses in Den Haag DUITSE SOCIALISTEN: Nieuw hart voor Anita? Verzoek: winkels gesloten tijdens uitvaartplechtigheid Kardinaal Alfrink en mgr. Bekkers naar Delft DAGBLAD VOOR ZEELAND AUTO IN KANAAL KETTINGBOTSINGEN BLIKSCHADE Mist Schiphol ook over land onbereikbaar Halve meter zicht Postboot gestrand Surprises van I Zijlstra Twee stromingen in de S.P.D. MEDEWERKER VAN EIGHMANN GEPAKT VERDACHTE BEKENT Rabiesvaccin naar Nederland 103e JAARGANG No. 24150 tJitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 6 DEC. 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 8252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2863) MIST EN IJZEL SPANNEN SAMEN (Van onze verslaggevers) ZEELAND, berucht als het land van de mist, heeft zijn aandeel de afgelopen dagen wel gehad. In de ochtenduren van woensdag was het zicht er op sommige plaatsen drie meter en langs de Zeeuwse wegen deed zich menigvuldig het „zomerse" verschijnsel van berm toerisme voor: automobilisten die als het ware de-berm in vluchtten omdat ze niet verder durfden rij den. Het wachten was dan op een helder ogenblik. Het aantal ongelukken op de Zeeuwse wegen Brabant deed er trouwens hier en daar niet voor onder was natuur lijk legio en gelukkig zijn de meeste be perkt tot blikschade. Slechts één ongeluk met dodelijke af loop werd ons gemeld, n.l. op de rijks weg Oostburg-Schoondijke. Daar kwam de heer Bron uit Schoondijke tijdens een dikke mist in aanrijding met een vracht wagen van de fa. C. uit Breskens, door dat hij uit een file probeerde weg te komen. De 68-jarige mevr. M. Bron- Catseman kwam daarbij om het leven. De bestuurder, de heer Bron, moest ern stig gewond naar het ziekenhuis te Oost burg worden gebracht. De botsing die tien minuten daarna gebeurde op de rijksweg Oostburg-IJzen- dijke twee personenauto's, aanzien lijke schade was er een van de vele. In Terneuzen reed de heer F. Tamse met zijn bestelauto bij de Axelsebrug m het kanaal. Hij liet zijn auto vol water lopen en klom daarna op het dak. Drie voorbijgangers hielpen hem op het dro ge; een kraanwagen zorgde voor zijn auto. De rijksweg dwars door Zuid-Beveland werd gisteren als het ware door ketting botsingen gemarkeerd. Vooral bij de Vla- kebrug onder Kruiningen was het raak. Daar ontstonden gisterochtend twee bot singen door gladheid en mist op ongeveer vijftig meter van elkaar. Bij de eerste waren twee vrachtauto's met aan hang en een vrachtwagen betrokken; 'jij de tweede twee trekkers met oplegger, waarvan er een geladen was met stalen lichtmasten, en twee andere vrachtauto's. Tussen de Vlakebrug en de Zanddijk werden vijf botsingen geteld. Bij de ern stigste daarvan werden een vrachtauto en een personenauto volkomen in elkaar ge drukt. Geen gewonden. Bij twee aanrijdingen op de Veerweg te Kruiningen was eveneens alleen ma teriële schade, evenals bij al de bot singen die zich onder de gemeente Ka- pelle voordeden. Al om 9 uur schoten er twee vrachtauto's en drie bestelauto's links en rechts de berm en de sloot in. Zware schade, één lichtgewonde. Behal ve aanrijdingen onder Schore en ter hoogte van de Smokkelhoek telde Ka- pelle er gisteravond nóg drie. En bij het station in Kapelle viel mevr. van H. uit Biezelinge zo ernstig met haar brommer, dat ze met verwondingen aan haar schouder en een hersenschudding naar het ziekenhuis moest. (Vervolg op pagina 3) VOLGENS de opperbevelhebber van het Kongolese leger hebben zijn troepen de stad Kongolo in Noord-Katanga volledig in handen. De troepen der centrale regering zouden er op 30 november zijn binnengerukt. Volgens de V.N. werd er dezer dagen nog gevochten. NEHROE EN zijn nieuw., minister van defensie Chavan zijn gisteren in Tezpoer aangekomen, voor hun eerste bezoek aan het door de Chinezen bedreigde Assam. Per helikopter zullen ze de voor uitgeschoven posten in het grensgebied bezoeken. DE MINISTER van arbeid van Brazilië is ontslagen omdat hij teveel kritiek had op zijn mede-ministers. Voor de televisie noemde hij zijn ontslag „een gemene streek". VANAF VANDAAG is het Belgische bankdisconto van 3 3/4 tot 3 1/2 procent verlaagd. Het exportdisconto zakt van 3 tot 2 3/4 procent. Weersverwachting. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond Middagtemperaturen bijna over al onder het vriespunt. De mist blüft aanhouden. Praktisch geen wind. Ukkei verwacht Lichte tempera tuurstijging met aan de kust tijde lijk afnemende nevel. Vandaag zon onder 16.30 uur maan op 14.26 uur. Morgen zon op 8.33 uur maan onder 2.53 uur. Sint Nicolaas-1962 zal de geschiedenis ingaan als de mistigste dag sedert tien jaar. Een enorm aantal ongelukken in het snel verkeer ivas er het gevolg van en dit was vooral te wijten aan het feit dat de wegen beijzeld waren geraakt, zodat twee doods vijanden van het verkeer samenspanden. Het presieze aantal doden en gewonden bij de ettelijke ongelukken van gisteren is nog niet precies bekend, maar alleen in Neder land zijn het er minstens zes. De mist en ijzel heersten plaatselijk, hetgeen er juist het verraderlijke van was. Een mistbank op rijksweg 13 bij Delft leidde bijvoor beeld tot een massale glij- en botspartij, een totale chaos, waaruit tenslotte zestig autowrakken te voorschijn kwamen! Openbaar verkeer was er gisteravond praktisch niet. Vliegdiensten, loodsdien- sten, spoorwegen, de scheepvaart - alle werden zij hevig gedupeerd. De trieste kroniek van mist en ijzel zou, als wij haar volledig gaven, deze hele pagina vullen. Veelbetekenend is reeds, dat b.v. de politiecommissarissen van Den Haag en Rotterdam de burgerij ver zochten de gordijnen open te laten en zoveel mogelijk licht te ont steken, omdat de weggebruikers anders in een Egyptische duisternis zouden verkeren. In de meeste steden reden geen trams en bussen. De spoorwegen hadden vertragingen, die naarmate de avond vor derde, leidden tot het uitvallen van hele gedeelten uit de normale dienstregeling. Schiphol zat potdicht en was zelfs over de weg niet te bereiken, laat staan vanuit de lucht. In Den Haag had de politie zelfs een soort thuisbrengdienst in het leven geroepen, om de verdwaal de burgers naar huis te loodsen. Tengevolge van de toenemende mist reden er vannacht geen goederentreinen van en naar het westen des lands. De havensteden Rotterdam en Amsterdam waren hierdoor, voor wat het goederen verkeer betreft, geheel geïsoleerd. Naar de Spoorwegen meedeelden is dit in de laatste vijfentwintig jaar niet voorge komen. In Rotterdam gaven de autobussen gisteravond rond negen uur de strijd helemaal op. De trams kropen voor zichtig in de mist rond en trachtten de weinigen die Sinterklaas de rug toe keerden of juist gingen opzoeken, nog van dienst te zijn. Het merkwaardigste avontuur had de 62-jarige rijksambtenaar, de heer H. van Zomeren, die met zijn auto in de Schie reed, doch kans zag op een dukdalf te klimmen en vandaar aandacht wist te trekken, zodat hy er met een bootje van af kon worden gehaald, zonder een nat pak op te lopen. In Vlaardingen regelde de politie gistermiddag het verkeer met flam bouwen. Zeeland had zwaar onder de mist te lijden, evenals Brabant, alhoewel hier gisteravond laat nog gedeelten met behoorlijk zicht waren. Voorlopige ge gevens wijzen erop, dat heel wat bot singen in Zeeland en Brabant genoteerd zullen worden. Een handicap is, dat de meldingen ook al door de mist ver traagd binnenkomen. De politie en even tueel de ambulance moesten gisteren stapvoets naar de plekken des onheils rijden. De scheepvaart, althans in het westen en zuidwesten van ons land, lag gisteren volkomen stil. Zelfs de overzetveren op de Nieuwe Maas in Rotterdam vielen uit omdat er slechts een halve meter zicht was. Rijksweg 13, hierboven al genoemd, werd gistermiddag al door de A.N.W.B. aangeduid als een soort zelfmoord traject. De tot middernacht gemelde dodelijke ongelukken op de weg zijn de volgende: Rijksweg 1 (Amsterdam - Hoevelaken): ln de mist probeerde een personen wagen zich tussen een langzaam rij dende militaire kolonne te wringen omdat er een tegenligger naderde. Gevolg een botsing in de kolonne en de onschuldige tegenligger werd ge grepen. Bestuurder gedood, mede passagier zwaar gewond. Hazerswoude Een bodenauto reed door een halve-overwegbomen-installatie heen en werd door de trein gegrepen. De bestuurder van de auto kwam om, zijn medepassagier werd zwaar ge wond. Limmen Op een onbewaakte overweg werd een bestelauto door de trein ge grepen. De bestuurder van de wagen werd gedood. Bodegraven Kettingbotsing door de gladheid, met tientallen betrokkenen. Twee automobilisten lieten hier het leven. Twee anderen werden zwaar gewond. Delft Iri deze verkeershel vielen ver schillende zwaar gewonden, maar om dat men hier met een ware ramp te maken heeft, waarbij om de honderd meter een total-loss-wrak ligt, is een juist cijfer omtrent slachtoffers nog niet te geven. Haagse en Rotterdamse ziekenwagens verlenen hulp en de wegenwacht werkt met toortsen om dat zelfs de draailichten in de mist niet zichtbaar zijn. Den Haag Een 61-jarige man reed, misleid door de mist, met zijn auto in de Loosduinsevaart. Vier mensen sprongen te water om hem te redden, maar omdat de auto ondersteboven in het water lag konden zij niets uit richten. De automobilist verdronk jammerlijk. Amsterdam Een 73-jarige voetganger bleef van schrik dood toen hij een stadsbus over de spiegelgladde weg op hem af zag komen glijden. De bejaar de man viel onder de autobus, maar de chauffeur wist nog te remmen, zo dat de oude man er het leven afge bracht zou hebben als de schrik hem geen hartverlamming had bezorgd. Tientallen kettingbotsingen deden zich voor. Sittard Een 64-jarige zwerver die de nacht buiten had doorgebracht, is in deerniswekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht en daar overleden aan de gevolgen van bevriezing. De verkeerschaos door mist en glad heid wordt wel geïllustreerd door het feit dat het luchthavenpersoneel van Schiphol niet eens afgelost kon worden omdat er slechts een paar meter zicht op de weg was. In onze grote havens en waterwegen gingen zeeschepen, evenals hun sleepboten, maar voor anker omdat Minister Zijlstra heeft zijn algemene belastingherziening niet beperkt tot een zuiver tech-! nische aangelegenheid, zoals l min of meer de verwachting: was. De grens voor de inkom-: stenbelasting is verhoogd van: 8.000— tot 12.000,—. Erj zijn meer faciliteiten gekomen: voor de werkende gehuwde vrouw. Ook ten aanzien van; de vermogensbelasting had de minister op de vijfde decern- ber een surprise. Ten aanzien van dit hele fis-; cale vraagstuk wordt de lezer; nader ingelicht op pagina 7. Kardinaal-aartsbisschop Alfrink van Utrecht en mgr. W. M. Bekkers, bis schop van Den Bosch, keren morgen per vliegtuig uit Rome naar Nederland terug, waar zij de bijzetting van prinses Wilhelmina zullen bijwonen. De andere bisschoppen keren na de sluiting van het Concilie terug. Zy wor den in de loop van zondag of maandag in ons land verwacht. IN OOST-BERLIJN zijn 25 jongelui die in juni geprobeerd hadden met een vrachtwagen de muur te rammen om te vluchten, tot tuchthuistraffen van 5 tot 10 jaar veroordeeld. De minder belang rijke leden van de groep kregen 1 tot 2 jaar. men van de commandobrug af het voor dek niet eens meer kon zien. Omstreeks zeven uur gisteravond is de postboot „Brakzand", die uit Oost- mahorn naar Schiermonnikoog onder weg was, uit de koers geraakt en op het wad vastgelopen. Uit Oostmahorn is een barkas vertrokken om de passagiers van boord van de „Brakzand" te halen en zo mogelijk naar Schiermonnikoog te brengen. Het buitenland wordt ook door het weer getroffen. In Londen verenigde de mist zich met de vette smook uit de schoorstenen en werd zo een acuut ge vaar voor mensen met ziekten aan de luchtwegen. Er stierven op die manier 32 mensen. Medici hebben arbeiders die buiten werken aangeraden, maskers te dragen en astmapatiënten moeten in huis blijven. Van het vasteland worden in één gestage stroom ongelukken gemeld zoals die zich in Nederland gisteren en vannacht aan de lopende band hebben voorgedaan. Sinds tien uur gisteravond werd het zicht in Den Haag geleidelijk aan beter. Sommige plaatsen waren zelfs bijna helder. De Westduitse socialisten heb ben zich gisteren na zeven uur vergaderen in eigen kring uitge sproken vóór het aangaan van coalitiebesprekingen met de chris ten-democraten, maar tevens te kennen gegeven, dat het aanblijven van Adenauer als bondskanselier voor hen nog een punt van discus sie blijft. *Hun officiële woordvoerder zei, dat de S.P.D. tot besprekingen met de C.D.U. bereid is, ,,op de voorwaarde dat alle politieke en personele kwesties aan de orde worden gesteld". Volgens on officiële zegslieden betekent dit, dat onder meer gesproken zal moeten Walter Rauf, volgens de Westduitse justitie een medewerker van de dit jaar in Israël opgehangen jodenvervolger Adolf Eichmann, is in Chili gearresteerd en zal, naar verwacht wordt, aan West- Duitsland worden uitgeleverd. Rauf zou tijdens de tweede wereld oorlog op het hoofdkwartier van de S.S. in Berlijn hebben gewerkt en hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan het vermoorden van 90.000 joden in Rusland tijdens de tweede wereldoorlog. worden over Adenauers leeftijd hij wordt op 5 januari 87 en over de vraag, wie hem moet opvolgen. Onmiddellijk nadat de socialisten hun besluit hadden bekendgemaakt, nodigde Bondskanselier Adenauer heeft later zijn uitnodiging aan de socialisten om vandaag over de vorming van een coalitieregering te onderhandelen inge trokken. Volgens leden van de Christen- Democratische Unie deed hij dit nadat Dit is de driejarige Anita Jensen, een Deens hartpatiënt je, wier ouders aan de Russische chirurg Wladimir Petrovitsj Demichov hebben verzocht op hun dochtertje een harttransplan tatie toe te passen. De chirurg, die voige maand met goed gevolg een aap een tweede hart gaf, heeft nog niet toegestemd. Wel heeft hij te ken nen gegeven volgend jaar een hart- - - RC/t ycutpcn i/utucnu itii p- hl] berichten gelezen hacL dat de socia- transplantatie op een mens te willen listen als prijs voor hun deelneming aan - m. 1.-1.1. -71- de regering zijn aftreden of de vaststel- proberen. Tot nu toe hebben alle ling van een spoedige datum daarvoor chirurgen geweigerd, een hartoperatie zouden eisen. bij de kleine Anita te verrichten. (Van onze redacteur) De eind vorige week door de rijksrecherche gearresteerde nota ris G.J. van C. uit Terneuzen is aangehouden naar aanleiding van verduistering van gelden uit de nalatenschap van wijlen pastoor (Haagse redactie en A.N.P.) In een koude dichte mist is gisteren klokslag negen uur rouwend Den Haag het défilé begonnen langs de baar van prinses Wilhelmina. Het Haagse gemeentebestuur en de raadsleden openden de lange rouwstoet voor het statige paleis aan het Lange Voorhout. Burge meester Kolfschoten legde aan de voet van de baar de eerste krans. Aronskelken en chrysanten. Prins Bernhard had samen met mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg, grootofficier en kamerheer van prinses Wilhelmina, als eerste voor een uur de dodenwacht bij de baar van de prinses betrokken. De prins was gekleed in het ceremonieel tenue van generaal van de luchtmacht. Evenals in Het Loo was de baar overdekt met een wit rouwkleed, waarop de militaire Willemsorde eerste klasse en een opengeslagen bijbel lagen. Achter de baar stonden palmen. Voor het bordes van het paleis stond een ere wacht van twee marechaussees in ceremonieel tenue, de blote sabel opge heven in de hand. Vier palfreniers waren doende om de bloemstukken die het publiek meebracht voor het paleis te rangschikken. Daaronder bevond zich ook een krans, welke aangedragen werd j door een deputatie van oud-stoottroepers. De Haagse commissaris van politie leg de eveneens een krans. Aan de voet van de baar was een grote margriet ge plaatst. Den Haag verwacht de komende dagen een grote stroom belangstellen den, zowel uit de residentie zelf als van daarbuiten. Gisteren waren de slechte weersomstandigheden er oorzaak van dat de belangstelling minder groot was dan werd verwacht. Toch stonden reeds ruim een uur voor het begin van het défilé de eerste Hagenaars geduldig op het Lange Voorhout te wachten. Velen hadden bloemen in de hand een laatste bewijs van genegenheid voor een bemind vorstin. KERK OPEN? Koning Boudewijn en koningin Fabiola zullen zaterdag per trein naar Delft reizen. Om elf uur komen ze daar aan. Na de uitvaart lunchen zij op „Huis ten Bosch", waarna zij om kwart voor vijf per trein uit Den Haag weer vertrekken. Het Luxemburgse vorstenpaar komt per vliegtuig aan, reeds daags tevoren, evenals de vertegenwoordiger van de Britse koningin. De regeringen van bevrienden landen zullen vrijdag zonder ceremonieel kran sen bij de baar van de overleden prinses leggen. Alle in Den Haag geaccrediteer de diplomaten zullen morgenavond om zes uur langs de baar defileren. De voorbereidingen voor de bijzetting zyn gisteren in Delft in versneld tempo voortgezet. Het zwaartepunt van de rouwversieringen zullen duizenden bloe men zijn, die morgenavond zullen worden geschikt. Veel aandacht trok gisteren de kabel legging ten behoeve van de televisie. Driehonderd meter gaan de kabels over de daken. Waarschijnlijk zal zaterdagmiddag na de plechtigheid de kerk voor het publiek Namens het Nederlandse verzet is gisteren bij de baar in Den Haag een krans gelegd. Dit is de enige krans die zaterdag aan de witte koets van de over leden prinses Wilhelmina gehecht zal worden. Ook in de Nederlandse Antillen zal zaterdag een herdenkingsplechtigheid worden gehouden. In verband met de bijzetting zullen zaterdag in Den Haag alle winkels tot 's middags één uur gesloten zijn en de reclameverlichting gedoofd. Er wordt geen brood bezorgd. De drie midden standsbonden hebben de leden in overig Nederland verzocht zo mogelijk en in dien de plaatselijke omstandigheden dit toelaten, de zaken te sluiten gedurende de uitvaartplechtgheid. De commissarissen der koningin in de provincies Zuid-Holland, Friesland en Noordbrabant, mr. Klaasesz, mr. Linthorst Homan en mr. dr. Kortmann (van voor- naar achtergrond) gefoto- grafeerd bij hun aankomst aan het worden opengesteld teneinde het in staat I Paleis Lange Voorhout voor het bren- te stellen de rouwversieringen in ogen- gen van de laatste groet aan prinses schouw te nemen. I Wilhelmina. Jos van Campen uit Terneuzen. Naar de officier van justitie te Middelburg, mr. A.W. Rosingh, ons heeft medegedeeld, heeft notaris Van C. een bekentenis afgelegd. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer 30.000 gulden, dat na de dood van pastoor Jos van Campen (twee jaar geleden) was nagelaten aan het kerkbestuur van de paro chie te Terneuzen. De notaris is „heel ver weg" nog familie van de pastoor. Na de dood van pastoor Jos van Campen werd kapelaan De Vos uit Made benoemd tot executeur testamentair. Pastoor Van Campen had het kerkbe stuur van de St.-Willibrordusparochie tot enig erfgenaam verklaard. Kapelaan De Vos stelde de uitvoering van het testament van de pastoor in handen van notaris v. C. Aangezien betaling uit bleef stuurde kapelaan De Vos ten slotte een brief naar de Raad van Toezicht voor notarissen in Zeeland. Uit het hier na volgende onderzoek door de rijks- récherche bleek dat onregelmatigheden waren geschied. Notaris Van C. heeft praktisch de ge hele nalatenschap ten eigen bate aange wend. De handelwijze van de notaris komt als onbegrijpelijk voor. Hij heeft de gelden zonder meer, zonder gebruik te maken van vervalsingen of andere foefjes, achtergehouden. Vroeg of laat moest deze verduistering uitkomen. Mr. Rosingh deelde ons nog mede dat gebleken is dat notaris Van C. zich ook aan verduisteringen op kleinere schaal heeft schuldig gemaakt. De rijksrecherche zet het onderzoek overigens voort. De officier van justitie verwachtte dat dit onderzoek nog ge ruime tijd in beslag zal nemen. De notaris was reeds vijftien jaar in Terneuzen werkzaam. In 1959 is hij al eens voor zes maanden geschorst. Het notariaat wordt thans waarge nomen door kandidaat-notaris J. Ghijzels uit Axel. Met een speciaal vliegtuig lieeft de KLM ten behoeve van de Nederlandse regering 5000 kg rabiës-vaccin uit Za greb in Joegoslavië naar Schiphol ver voerd. De zending is verpakt in 102 dozen.

de Stem | 1962 | | pagina 1