PINTO LOUISE-VERHAAL MAG NIET OP BEELDBUIS PARLEMENT WESTEUROPESE UNIE: Toch Migs voor de Indiërs 1963 WORDT DUURDER Sfeer tussen Moskou en Peking steeds killer Euromarkt marathon Het begint met vallen SINT, DE EEUWIGE... ELEKTRONISCHE SURPRISE UITVAART IN ZIJN GEHEEL OP TELEVISIE :n DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 Minister in de hoge regionen i vastgelopen i Weinig wind Dr. Platteel burgervader GEEN REVISIE IN ZAAK VERA BRÜHNE Fransman tikt Chinees op de (rode) vingers 103e JAARGANG No. 24149 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 ljjnen) - Postgiro 1114111 WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Kiokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NAVO WIL WOORDJE GAAN MEESPREKEN BIJ CRISES Nee, dit is geen sigareaansteker en nog minder een zakradio. Het is een televisietoestelletje dat deze man in de hand houdt. Het werkt op een warmte-batterij en omdat er voor de constructeurs blijkbaar een erezaak in het spel was, heeft men er maar een kleuren-ontvang er van gemaakt. Over twee jaar komt dit ding op de Amerikaanse markt. Het kost dan een kleine 300 gulden. b fc> De Westduitse minister van trans- port, Seebohm, heeft tijdens de S opening van de kabelbaan naar de Zugspitze een uur in de lucht gehangen wegens een defect aan een elektrische zekering. Seebohm was een van de 43 pro- J minente passagiers die de inzege- ning van de kabelbaan door bis- schop Neuhauser hadden bijge- woond. Doordat een televisie- verslaggever in de controlekamer van een tafel viel en een zekering beschadigde, bleef de cabine in J de lucht hangen. Na een uur S gewacht te hebben in het koude weer, konden de passagiers naar S het beginstation worden geloodst. In zestien landen zal de witte uitvaart en de bijzetting van wij len prinses Wilhelmina op de beeldschermen te zien zijn. De N.T.S. heeft voor het maken van een Eurovisie-reportage toestem' ming gekregen. Ook de radio zendt de plechtigheden in hun geheel uit. Gisteravond is het stoffelijk overschot van de prinses in een witte lijkwagen, gevolgd door twee auto's, van het Loo naar Den Haag gebracht. Een erecom- pagnie presenteerde het geweer en het fanfarekorps van de Limburgse Jagers speelde het volkslied van Waldeck, vol gens de wens van de overledene, toen de kist werd uitgedragen, nageoogd door H.M. de koningin en de prinsessen. Kort na half negen gisteravond arriveerde de kleine rouwstoet bij het paleis Lange Voorhout in Den Haag. Tienduizenden stonden langs de route. Acht boswachters van het paleis Het Loo droegen de kist naar binnen. Bij de uitvaart zullen de genodigden geen rouwkleding dragen, doch wit of stemmige kleuren voor de dames en jacquet of donkere kleding, zonder zwar te das, voor de heren. Koning Frederik van Denemarken zal ook de plechtigheid bijwonen. De buitenlandse vorstelijke genodigden zullen in het huis ten Bosch in Den Haag logeren. Het Westeuropese parlement in Parijs heeft gisteren een lans ge broken voor een grotere mate van consult in de NAVO over con flicten die buiten het NAVO-defensiegebied ontstaan zoals de Cu baanse crisis. Een resolutie in deze zin werd door de zeven landen groep zonder oppositie of debat aangenomen, nadat de rapporteur van de defensiecommissie, Anthony Kershaw van Engeland, gewezen had op de gevaren van het neutralisme in Europa. Kershaw zei dat Kroestjev door het verlopen van de Cuba-crisis een gevaarlijker man was gebleken dan men aanvankelijk had gemeend. „Het was mode" zei hij, „om te zeggen dat Kroestjev beter dan Stalin' was. Maar er is weinig dat er op duidt dat Kroestjev verschilt van zijn voor gangers", aldus Kershaw. De assemblée heeft een resolutie aan genomen waarin op de lid-staten een beroep wordt gedaan een werkgroep van deskundigen in te stellen die in lichtingen kan verzamelen en studies kan maken van gecontroleerde bewape ning en ontwapeningsvraagstukken. Voorts is een resolutie aangenomen die standaardisering van bewapeningen en coördinering van wapenproduktie pro pageert. DE MINISTER van Economische Zaken van Argentinië heeft president Guido zijn ontslag aangeboden. Dit wijst op nieuwe politieke moeilijkheden in het land van Peron. DE PRESIDENT van Honduras heeft in Miami, waar een conferentie van de O.A.S. wordt gehouden, gepleit voor een invasie op Cuba. De invasie zou gemotiveerd kunnen worden met een beroep op het defensieverdrag van Rio. RUIM 4000 Parijse taxichauffeurs zijn van plan in staking te gaan omdat het aantal overvallen op deze wagentjes de laatste tijd hand over hand toeneemt. In vijf weken waren het er 25. DE RODE STER, het vakblad van de sovjetsoldaten, weet te vertellen dat ne Russen beschikken over atoomkop pen voor raketten met een vernieti gende kracht van 50 a 60 megaton of nog meer. BIJ OTON in Kroatië is een goederen- rem door een hevige windstoot eenvou- ig van een viaduct afgeblazen. De wa gons vielen 28 meter naar beneden. Vier mensen kwamen om het leven. KRITIEK van Kroestjev op een K 5 van moderne kunst in Mos- ïp riii„an Moskovieten opeens in lan- ftPiïirfil V°?r £e in2ang van de tentoon- orde Politie handhaafde de van de Britse spoorwe- ria? U" pond boete gekregen om- S»Ü. een loc°ntotief had gestolen. Tij- rrnü hff A sp0?rweëstaking ging hij er nif Ju tussenuit en vloog er mee uit de bocht. 1 Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond, i t opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: t Plaatselijk mist, overigens weinig be- J J wolking. In de ochtend lichte tot ma- i tige vorst, daarna temperaturen op de i meeste plaatsen oplopend tot enkele J i graden boven het vriespunt. J Het Belgisch weerkundig instituut t verwacht: Plaatselijk dikke nevel met ook in he-t middaguur tempera- J turen beneden het vriespunt. 4 Vandaag: zon onder 16.30 uur. Maan i i op 14.02 uur. t Morgen: zon op 8.31 uur. Maan onder J J 1.32 uur. f 4 i Het is nu al zover! Een kijkje op\ Karei Lotsylaan in de Amsterdamse het in een ijsbaan veranderde tennis- tuinstad Buitenveldert. park van Meegeren-Westhof aan de Een vierde resolutie, „de oprichting verwelkomend van een mobiele NAVO- strijdmacht als middel om de eensge zindheid van het bondgenootschap in perioden van spanning of beperkte vij andelijke conflicten te demonstreren", werd eveneens eenstemmig aangenomen. Deze resolutie doet op alle lid-staten een beroep volledig bij te dragen aan de mobiele strijdmacht. Het beroep schijnt speciaal gericht te zijn tot Frankrijk, een land dat tot nu toe niet aan een strijd macht als vorenstaande heeft bijgedra- gen. Enkele afgevaardigden wezen op het gevaar dat zich door het opvolgen van de aanbeveling een nieuwe atoommacht de Europese in de wereld zou aan kondigen, hetgeen alleen maar nieuwe mogelijkheden tot het uitbreken van kernoorlogen opleverde. Het parlement uitte ook zijn bezorgd heid over de bescherming van de bevol king in oorlogstijd. Alle afgevaardigden waren het erover eens dat de bescher ming tegen kernaanvallen geen kwestie is die men wel aan de nationale overhe den kan overlaten. De zaak moet op Europees niveau aangepakt worden, waarbij met name werd gewezen op de noodzaak van een internationaal waar schuwingssysteem tegen radioactieve neerslag. Euromarkt In Brussel is maandag vergaderd over de plannen tot toetreding van Engeland tot de Euromarkt. Over twee belang rijke onderwerpen werd geen overeen stemming bereikt en daarover zal a.s. maandag opnieuw worden vergaderd. Do „zes" waren in Brussel bijeengeko men om te trachten een gezamenlijk standpunt vast te stellen over de kwes tie van de gemeenschappelijke financië le verantwoordelijkheid voor het land bouwbeleid in de gemeenschap en van de afschaffing van het huidige subsidie beleid, dat Engeland in zijn landbouw politiek toepast. Wat het eerste punt betreft werd een compromis-voorstel ingediend door de voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., prof. Hallstein, dat ech ter met uitzondering van Frankrijk wei nig enthousiast door de E.E.G.-landen werd ontvangen. Het gesprek daarover wordt voortgezet. Voor de kwestie van de aanpassing van het Britse subsidiestelsel aan dat van de E.E.G. werd maandagavond het initiatief om te trachten een oplossing te bereiken genomen door de Nederlandse minister van Landbouw, Marijnen. Minister Marijnen stelde voor Enge land een jaar na toetreding tot de ge meenschap de tijd te geven om zijn sub sidiestelsel de „deficiency payments" af te schaffen en voor bepaalde pro- dukten, zoals varkensvlees en eieren, toe te staan, dat de bestaand© subsidies als overgangsmaatregel worden vervan gen door producenten-subsidies. In het gesprek met de E.E.G. heeft Engeland tot dusverre verklaard het systeem van de „deficiency payments" niet onmid dellijk na toetreding tot de gemeenschap te kunnen afschaffen. Het Nederlandse voorstel werd echter door de Franse minister van landbouw, Pisani, afgewezen. Hij verklaarde wel bereid te zijn Engeland bepaalde over gangsmaatregelen toe te staan, doch eerst nadat Engeland in beginsel zal hebben verklaard het huidige subsidie stelsel voor de Britse landbouw te zul len afschaffen. De vrees, dat deze ontwikkeling er toe zal leiden, dat de onderhandelingen met Engeland grote vertraging zullen onder vinden heeft de Belgische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Fayat, er toe geleid voor te stellen, dat in januari een „marathon-zitting" wordt gehouden tus sen de E.E.G. en Engeland over het Britse lidmaatschap. Daarop zouden op alle belangrijke punten principiële ak koorden moeten worden bereikt. De Sovjet-Unie heeft India beloofd in december „of op een later tijdstip'' straaljagers te leveren. Dit was oor spronkelijk al overeengekomen. De Sovjet-Unie zal eveneens bij de bouw van een straaljagerfabriek in India helpen. Voor het einde van dit jaar komen er bovendien tractoren, machines voor wegenbouw, landbouwmachines en andere uitrustingen uit Moskou. Premier Nehroe heeft gezegd dat de bouw van de fabriek het voornaamste is en dat de te leveren Mig-straaljagers als voorbeeld en voor oefendoeleinden zullen worden gebruikt. De Pakistaanse oppositie-coalitie heeft geëist, dat de Pakistaanse regering haar plannen om met India over Kasjmir te spreken opgeeft. Pakistan diende „vol komen neutraal" te blijven in het Chinees Indische grensgeschil. Premier Nehroe heeft dinsdag gezegd dat Chinese soldaten na de afkondiging van het bestand in het noord-oostelijke grensgebied verscheidene malen ge vuurd hebben op voorbijtrekkende Indische onderdanen. Er zijn hierbij geen mensen omgekomen. Verbond Ned. Werkgevers: Het verbond van Nederlandsche Werk gevers zinspeelt in zijn tijdschrift „De Nederlandse Industrie" op een prijs stijging in 1963, die het resultaat zal zijn van de in dat jaar te verwachten stijging van de loonkosten. Regering en bedrijfsleven hebben ge accepteerd, dat zich in 1963 een loon kostenstijging zal voordoen in de orde van grootte van 7,5 van de loonsom, d.w.z. een stijging die enige procenten uitgaat boven de landelijke produktivi- teitsstijging. Het lag dan ook voor de hand, aldus het verbond, dat een zekere prijsstijging door ieder onvermijdelijk moest worden geacht. Een overweging daarbij was, dat wij ons een dergelijke kosten- en prijsstijging konden permit teren omdat ook in de met ons concur rerende landen zich .een loonkosten stijging zou voordoen die zou uitgaan boven de produktiviteit. Het is volgens het verbond duidelijk, dat de prijspolitiek in 1963 allerminst een eenvoudige zaak zal zijn. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft, uitspraak doende in een kort geding, de KRO verboden een aflevering uit haar televisieserie „Spionageverhalen van wijlen overste Oreste Pin to", waarin de belevenis sen van de eiseres (Louise als spionne worden weer gegeven, uit te zenden. Tevens is de KRO ver boden het vertoningsrecht van deze al opgenomen aflevering aan derden af te staan. Op overtreding van dit verbod is een dwangsom gesteld van f 250.000. Louise had gesteld dat zij door vertoning van deze aflevering (waarin „Louise" wordt gespeeld door Ingrid Valerius en overste Pinto door Frits Butzelaar) in haar eer en goede naam zou worden aangetast. „De KRO zegt niet te weten of en in hoeverre de waarheid in overeen stemming is met hetgeen eiseres als oorlogsbeleve nissen van zichzelf vertelt en ontkent daarom de juistheid daarvan. De KRO heeft evenwel geen enkele grond van redelijke twij fel daaraan aangevoerd," aldus het vonnis. De pre sident meent daarom voor dit geding van de juistheid van het relaas van Louise te mogen uitgaan. Louise heeft vooral be zwaar tegen de uitzending van de bewuste aflevering, omdat daarin een levens gedrag van Louise wordt gesuggereerddat onzede lijk moet worden genoemd. Aan haar politieke be trouwbaarheid wordt zelfs twijfel gewekt. De KRO heeft gezegd het zedelijkheidsbezwaar van eiseres wat overdre ven te vinden. Bij de behandeling van het geding had de advo caat van de KRO mede gedeeld dat zij de afleve ring niet zou uitzenden voor er een definitieve uitspraak in deze zaak is gedaan. De oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, is be noemd tot burgemeester van Ede. De heer Platteel is gereformeerd en lid van de A.R.P. Dr. Platteel werd in 1911 geboren. In 1937 werd hij uitgezonden naar het voormalige Nederlands-Indië, waar hij als bestuursambtenaar werkzaam is ge weest. Hij was in Japanse krijgsgevan genschap tot eind 1945. Na de oorlog was hij onder meer ad junct-directeur van de Rotterdamse dienst voor sociale zaken. In 1958 werd hij benoemd tot gouver neur van Nieuw-Guinea. Het hooggerechtshof in Karlsruhe heeft dinsdag het verzoek om revisie van het vonnis in het proces tegen de 52-jarige Vera Brühne en de 48-jarige Johann Ferbach verworpen. Dit bete. kent dat het vonnis, op 4 juni over Vera Brühne en Johann Ferbach uit gesproken. van kracht blijft. Beiden zijn toen tot levenslang veroordeeld wegens moord op de arts Otto Praun uit Mün- chen en diens huishoudster Elfriede Kloo. De onschuld van het jonge kind Schenkt Sinterklaas het eeuwig leven Hoe klaar staat in dit beeld geschreven Dat goedheid altijd weerklank vindt. Wij worden langzaamaan verblind En van het kind vandaan gedreven Wij graaien naar het geld en streven Naar iets dat weerzin wekt bij Sint. O zeg mij niet ,,!k ben te oud" Gebruik de tijd U toegemeten Geen man, geen vrouw raakt ooit versleten Die echt op Sinterklaas vertrouwt. Een man, een vrouw die heeft bemind Ziet in de taal van 't kind een teken Hier past geen praten en geen preken Wij moeten luisteren naar de Sint. Wie luistert naar het woord van Sint Is niet benauwd en niet benepen De ruwste steen wordt glad geslepen En nimmer sterft in hem het kind. Wij waaien mee met iedre wind Waarin het goede wordt vergeten Een kindervriend raakt nooit versleten Zolang de jeugd hem zoekt en vindt. De eenvoud van het jonge kind Geeft elk van ons het eeuwig leven God heeft in ons Zijn Naam geschreven En toen Zijn Pen geleend aan Sint. Anton van Wagenberg sche doodsvijanden, de Amerikanen, in één adem. Over China's politiek zei deze Chinese gast, dat deze gebaseerd zal zijn op vriendschap en samenwerking met alle socialistische landen, de Sovjet-Unie voorop. Revolutionaire strijd van de on derdrukte volkeren tegen het kolonialis me noemde hij een tweede ideaal. De ambtgenoot van Tsjao van de Franse communistische partij tikte de Chinese spreker op de vingers en zei dat de houding „van de Chinese kame raden ernstige schade toebrengt aan de gemeenschappelijke zaak. Maak een ein de aan uw onbegrijpelijke en gevaarlijke houding en neem deel aan de verdedi ging en versterking van de internatio nale communistische beweging", zei de Fransman. In Praag is gisteren eveneens een communistisch partijcongres begonnen, waarop president Novotny vertelde dat het centrale comité heeft besloten de politieke processen die tussen 1949 en 1954 zijn gevoerd te herzien. Tsjecho- Slowakije schaart zich hiermee in de rij van de landen die de Russische destali nisatie volgen. Het lid van het centrale comité van de Chinese communistische party, Tsjao I Ming:, heeft gisteren op een congres van zijn Italiaanse geloofsgenoten open- lyk toegegeven dat er geschillen be staan tussen de communistische partijen in China en die in andere landen. Tsjao zei echter dat geschillen tussen communistische partijen met geduld en op basis van gelijkwaardigheid moeten worden opgelost en dat zij niet zoals op het Italiaanse congres ten aanzien van Albanië is gebeurd tot een soort rel leiden. E)e Chinees noemde president Tito van Zuid-Slavië en de communisti-

de Stem | 1962 | | pagina 1