Merkwaardige uitlating in concilie-boodschap T.v. in Rusland mei derde programma Kroestjev laat tentoonstelling van ^ezelstaartenkunst Franco Auto stak zichzelf in brand 70 Enorme belangstelling op Ettense duivenexpositie Enorme pakhuisbrand in Rotterdam Montgomery werkte Prins Bernhard de Nogmaalsprimaat en wereld-episcopaat Dank u hartelijk voor uw kritiek, zeiden de moderne schilders Jaai* Laatste woord nog niet gezegd Bomaanslagen in Lissabon DE NIEUWE TELSTAR Communicatiesatelliet Y.S. Europa en Zuid-Amerika Vonnissen in Polen 55 17-jarig meisje vermoord Landbouw in V.S. bezorgd over beperkingen EEG Advies prins in de wind geslagen Rabies Verdacht muizengedrag Amsterdam in Paarl beschuldigt 650 Afrikanen van kindermoord Gesprek over ontwapenings impasse DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1962 (Van een bijzondere medewerker) We zijn er zeer benieuwd naar, wat het Concilie uiteindelijk zal beslissen over de formulering van de verhouding tussen primaat en episcopaat. Daarover hebben we reeds eerder geschreven en we zou den er niet op terugkomen, als er niet een speciale aanleiding voor bestond. U zult zich herinneren, dat de Italiaanse vertaling van de brief der Nederlandse bisschoppen van Kerstmis 1960 over het Concilie in Italië, aan de circulatie werd onttrokken. Dit gebeurde door het H. Officie op instigatie van kardinaal Ottaviani. Als reden werd opgegeven, dat die vertaling „onzuiver van uitdrukking" zou zijn geweest. Desondanks koesterde het hele wereld-episcopaat, dat de brief van de Nederlandse bisschoppen kent uit Franse, Duitse, Engelse en Spaanse ver talingen, er grote bewondering voor. In een volgende brief van de Neder landse bisschoppen, die op 30 septem ber j.l. in alle kerken van ons land werd voorgelezen, treffen we over het zelfde onderwerp de volgende passage aan: „Maar paus Joannes heeft zelf beslo ten, om nu dit hoogste en universele ge zag niet uit te oefenen, tenzij samen met het gehele wereldepiscopaat, dat naar Christus' bedoeling samen met de paus en alleen samen met de paus gezag heeft in de Kerk. De paus acht het blijkbaar in deze tijd belangrijk, de stem van geheel de Kerk te horen, zoals die op een Concilie, bij monde van bisschop pen van geheel de wereld krachtens het wezen van een Concilie in alle vrijheid moet kunnen klinken en naar de reeds uitgesproken bedoeling van de H. Vader ook zal kunnen klinken". Zeer opmerkelijk is in dit verband een zin uit de boodschap, die de Concilie vaders eind oktober van dit jaar hebben gericht aan alle mensen. Zij werd ge publiceerd in „l'Osservatore Romano" van 22-23 oktober j.l. Zijn we goed in gelicht, dan heeft deze zin in de vader landse pers niet de aandacht gekregen, welke er aan dient te worden geschon ken. De bedoelde passége luidt: „Want om deze reden zijn wij hier vergaderd in opdracht van onze H. Vader Paus Jo annes XXIII en zijn wij samen gekomen als opvolgers van de apostelen, eensge zind biddend met Maria, de Moeder van Jezus: „één apostolisch lichaam vor mend, waarvan de opvolger van Petrus het hoofd is" (unum apostolicum corpus efformantes cuius caput est Petri sue cessor) Hierbij merken we op, dat we het woord „corpus" niet alleen dienen te verstaan als „lichaam", maar ook als „corps", als „college". Daar volgt uit, dat het Concilie zijn bevoegdheid, zijn macht niet ontvangt krachtens een delegatie van pauselijke bevoegdbeden, noch door een assumeren van het Concilie door de Paus in diens macht, maar dat het colle ge, het corps van bisschoppen in zijn to taliteit hetzelfde gezag uitoefent als het college der apostelen onder de paus opvolger van Petrus als hoofd. Zonder te willen beweren, dat het Concilie in deze boodschap ten aanzien van het onderhavige punt een onfeilbare uitspraak heeft gedaan, dienen wij de betekenis ervan ook niet te onderschat ten. In elk geval gaf het Concilie een duidelijke mening weer en we kunnen er niet mee volstaan, die eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Het laatste woord over de kwestie van de verhouding tussen primaat en episco paat is nog lang niet gezegd. Door de voortijdige afbreking van het eerste Vaticaanse Concilie is men in 1870 niet gekomen tot een volledige definiëring, Het is evenwel de vraag, of het mogelijk zal zijn een zodanige juridische formu léring te vinden, dat de bevoegdheden van beide instanties tot in onderdelen nauwkeurig daarin worden vastgelegd. We moeten aannemen, dat in de verhou ding en in de wisselwerking tussen pri maat en episcopaat de genade van de H. Geest een uiterst belangrijke rol speelt en het is uiteraard onmogelijk deze in juridische formules vast te leggen. De bekende Duitse theoloog, prof. dr. Karl Rahner s.j., heeft over deze mate rie zeer verhelderende beschouwingen geschreven. Zij zijn verschenen in de Pastorele Cahiers onder de titel „Zen ding en genade", deel 2 „Mensen in de Kerk", uitgave Paul Brand, Hilversum. Belangstellende lezers mogen we hier naar verwijzen. Centrale commissie Enige 'tijd geleden heeft kardinaal Al- frink het denkbeeld geopperd om aan de Centrale Commissie van Voorberei ding een blijvend karakter te geven, er een blijvend instituut van te maken. Die gedachte heeft grote weerklank gevon den bij de Concilievaders. Door middel daarvan zou in Rome gezien de zeer veelzijdige, internationale samenstelling van de Centrale Commissie de stem van vrijwel de gehele kerk niet geregeld worden gehoord. Daarmee alleen zijn we er echter nog niet. Wil dat nieuwe insti tuut goed functioneren en vruchtbaar werk verrichten, dan zou het over een eigen permanent apparaat moeten be- (Van onze correspondent). Duizenden duivenliefhebbers hebben de tentoenstelling van postduiven be zocht, die de afdeling West-Brabant en Zeeland gisteren in de veemarkthal te Etten had georganiseerd. Meer dan ze ventig verenigingen hadden voor een prachtige selectie gezorgd, die door zes juryleden werd gekeurd. De show, voor de tweede maal geor ganiseerd stond ook in het teken van de liefdadigheid, want er werd doorlopend gecollecteerd voor de actie „Open het dorp". Het aantal bezoekers heeft de verwachtingen overtroffen. Er waren vijfduizend telegrafische uitnodigingen verzonden. Voorzitter W. Hopstaken uit Bergen op Zoom herdacht in zijn openingswoord prinses Wilhelmina, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Hij bracht dank aan het bestuur en de leden en accentueerde, dat deze band niet te ver breken is. De heer Hopstaken sprak ver volgens met respect over de activiteit van het werkcomité, waarin ook zitting hadden de heren A. Buys te Etten, J. Ga- briëls te Roosendaal en P. van Veen uit Bergen op Zoom. Verheugd sprak hij ook over de aanwezigheid van een afge vaardigde van de Rotterdamse bond. Onze afdeling is kerngezond en stabiel, vervolgde de voorzitter, en hij gaf het bestuur van de Z.N.B., vertegenwoor digd door voorzitter F. Heuts uit Eind hoven, de verzekering, dat de bond in de toekomst op alle medewerking kan blij ven rekenen, mits rechtvaardigheid en sportiviteit niet uit het oog zullen wor den verloren. Nadat de heer Hopstaken ook de eenheid en samenwerking in de afdeling West-Brabant en Zeeland had geprezen, bracht hij tenslotte nog dank aan het gemeentebestuur van Etten en Leur voor de ondervonden medewerking. De heer Heuts bood voorzitter Hop staken een geschenk onder couvert aan. Ook mij stroomt het bloed van een dui venmelker door de aderen, zei de loco burgemeester, de heer C. J. PIJ 3, die de tentoonstelling opende omdat burgemees ter Oderkerk wegens ziekte was verhin derd. Hij bood het bestuur mede namens het gemeentebestuur hartelijke geluk wensen aan. De verenigingsprijzen werden in onder staande volgorde toegekend. Posthoorn, Hoeven 1655.5, Snelpost, Etten 1653.5, Vredesduif, Fijnaart 1651.5. Luchtgids Halsteren 1651. Luchtklievers Hoogerheide 1650.5. Gevleugelde Vrien den, Standdaarbuiten 1650. Pro Reg. et Patria, Zevenbergen 1650. Gevleugelde Vrienden, Zierikzee 1649. Zwaluw, Steen bergen 1649. V.B.P. Bergen op Zoom 1649. Reisduif, Bergen op Zoom 1648.5. Lucht klievers, Roosendaal, 1648. Snelvliegers, Standdaarbuiten 1648. Vriendenkring, 's Heerenhoek 1648. Luchtbode, Dinteloord 1647.5. Eendracht, Etten 1647.5, Het Zuiden Oud-Gastel 1647.5, Reisduif, St. Wille brord 1646.5. Vredesduif, Zevenbergsche hoek 1646.5, Adelaar, Roosendaal 1646.5. Getr. Duif, Roosendaal 1646.5. 1646.5, Vrijh. duif, Kruiningen 1646.5. Luchtpost, Langeweg 1646. Vredesduif, Lepelstraat 1646. Luchtbode, Leur 1646, Duikers, Oud-Gastel 1646. Steeds Sneller, Rucphen 1645.5, Telegraaf, Roosendaal 1645. Vol harding, Leur 1645. Steeds Vlugger Thuis Stampersgat 1644.5. Vrijheidsduif, Roo sendaal 1644.5. Scheldeduif, Krabben- dijke 1644. Luchtpost, Moerdijk 1644. Voorwaarts, Nieuw-Vossemeer 1644. Vol- harding, Roosendaal 1643.5. Vliegsport, Steenbergen 1643. Luchtbode, Lepelstraat 1643. Vredesduif. Klundert 1643 't Fort, Bergen op Zoom 1643, Postduif St. Wille- brord 1642.5, Telegraaf, Oude Molen schikken. Dit apparaat zou echter geheel los moeten staan van de Romeinse Cu rie. Het zou alles, wat de leden van dat nieuwe instituut gedurende de tijd, dat het niet vergadert, naar Rome opzenden, moeten opvangen en klaar maken voor bespreking. Dat apparaat zou alle voor bereidingen kunnen treffen en voorstu dies kunnen maken, zodat de leden van het nieuwe instituut alles gespreksklaar zouden vinden, als zij enkele keren per jaar of zo dikwijls als dat nodig blijkt, bij elkaar komen om de aangegeven onder werpen te behandelen en eventuele ad viezen aan de paus voor te leggen. Zon der een dergelijk apparaat zou het per manent maken van de Centrale Commis sie weinig op geen zin hebben. Of de gedachten van de voorstanders van dit idee zich al in die richting hebben ont wikkeld, is ons niet bekend. Generalissimus Francisco Franco wordt vandaag 70 jaar, in een periode, die de meest liberale van zijn 26-jarig bewind over Spanje kan worden ge noemd. Er zijn geen speciale plannen voor de viering van de verjaardag van de Caudillo, die even sober leeft als hij regeert. De toekomst van het land is, wat de economie betreft, beter dan ooit. Spanje is op één na het belangrijkste land in Europa voor het toerisme. In dit jaar hebben bijna tien miljoen buitenlanders het land bezocht. De schatkist kan beschikken over een aanzienlijke hoeveelheid goud-reserves. De produktie van weelde-artikelen, zoals auto's en koelkasten, vertoont een stij gende lijn. De buitenlandse politiek vertoont ech ter nog het aspect van een éénmansbe- wind. Het is nog steeds de vraag of Spanje politiek aanvaardbaar wordt ge acht om tot de EEG toe te treden tot het staatsbestel op een democratischer leest wordt geschoeid. 1642.5. BI. Doffer, Hansweert 1642.5. Ge vleugelde Vriijden, Fijnaart 1642.5. St. Sneller, Seppe 1642, Nooit Gedacht, Ber gen op Zoom, 1642. Witpen, Baarland 1641.5. O.W.T.B., Kapelle 1641.5. Post duif, Lewedorp 1641.5, De Zeeuw, Goes 1641. Zwaluw, St. Maartensdijk 1640.5. Luchtbode, Wouw 1640. Reisduif, Hoeven 1639.5. Reisduif, Lage Zwaluwe 1638.5. Posthoorn, Vlissingen, 1638.5. Reisduif, Roosendaal 1638.5, Luchtbode, Roosen daal 1638.5 Grensduif, Putte 1638.5. Vre desduif, Bergen op Zoom 1638. VI. en Eerlijk, Hoogerheide 1638. Zwaluw, Kwa- dendamme 1638. Grensbode. Nispen, 1637.5. Postduif, Oudenbosch 1637.5. Olijftak, Oudenbosch 1637. Reisduif, Sprundel 1636.5, Luchtbode, Souburg 1635.5. Pelikaan. Woensdrecht 1635.5. De Snip, De Heen 1634. Gevleugelde Vrien den, Zevenbergschehoek 1634. Welk. Vrienden, Ossendrecht 1633, Uiver, 's Heer Arendskerke 16S2.5, Postduif, No- tendaal 1631. Vredesduif, Roosendaal, 1627.5, Zeelandia, Middelburg 1626.5, Luchtbode, Zegge 1555.5. Deltavliegers, Wemeldinge 1548.5. Hoogst geklasseerde duiven: Klasse I: jonge doffers, C. de Vos, Langeweg. Klasse II: jarige doffers, Heron Frijters, Oudemolen. Klasse III: oude doffers W. v. d. Ende, Zierikzee. Klasse IV: jonge duivinnen: J. Noten boom, Roosendaal. Klasse V: jarige dui vinnen, A. Hendriks, Leur. Klasse VI: oude duivinnen Heron Frijters, Oudemo- len. Hoogst geklasseerde duif van de ten toonstelling: W. v. d. Ende, Zierikzee met oude doffer. Hoogst geklasseerde duivenparen: Luchtpost, Langeweg; Te legraaf, Oude Molen. Gevleugelde Vrien den, Zierikzee. Telegraaf, Roosendaal. Volharding, Leur en Telegraaf, Oude molen. Volgens het Russische persbu reau Tass zal men in het komende jaar gaan beginnen met de tv- uitzendingen over een derde ka naal. Verleden jaar werd er reeds over een derde uitzending gespro ken. Van welke aard het program ma zal zijn heeft het persbureau niet bekend gemaakt. Men is van plan ongeveer 50 nieuwe televisiestations in te richten, waarvan er zes, in het gebied over de Kaukasus, de Oeral, de Baltische staten en cen- traal-Azië omstreeks 1964 gereed moeten zijn. Men heeft plannen om diverse techni sche snufjes toe te passen bij de aanleg van het tv-net in Rusland. Ook kleuren televisie en een groot aantal te gebrui ken kanalen behoren daarbij. Ook in kleuren Op het ogenblik worden de tv-toestel- len in de Sovjet-Unie afgeleverd met de mogelijkheid via twaalf verschillende ka nalen de uitzendingen te ontvangen. Des kundigen werken aan het probleem om ontvangst van kleurentelevisie-program ma's op de conventionele toestellen te kunnen bewerkstelligen. Voorlopig blijft voor de kleuren-tv de donderdag gereserveerd. Op het tweede programma om half vier is het via speciale ontvangers moge lijk de gekleurde tv-beelden op het scherm te krijgen. Deze programma's kunnen echter ook in zwart-wit op de normale toestellen ontvangen wor den. De programma's Doorgaans ligt het zwaartepunt van de televisie-programma's op kanaal een, dat van vijf uur plaatselijke tijd tot midder nacht ontvangen kan worden. Het tweede programma loopt in het algemeen van zes uur tot half twaalf plaatselijke tijd. Volgens mensen, die dit weten kunnen is het verreweg meest populaire program ma „na galuboi ogoniok". hetgeen „naar de kleine blauwe vlam" betekent. Het is een amusementsprogramma, waarin di verse artiesten optreden. Dit programma is enigszins te verge lijken met Wim Ibo's vroegere artiesten café. De gasten, dat wil zeggen de di verse sterren, zitten in het fictieve café, drinken wat en wachten op hun beurt om voor het voetlicht te komen. Men kan er bekende mensen uit de sportwereld, schrijvers en musici aantreffen, die ieder op de beurt een proeve van hun kunnen ten beste geven na te zijn ingeleid door een soort ceremoniemeester. Op gezette tijden vinden ook nieuws uitzendingen plaats, waarin het officiële tintje nooit ontbreekt. Ook verschijnen talrijke films op de beeldbuis, over de Russische revolutie bijvoorbeeld. Deze films zijn volgens Westerse waarnemers, wat populariteit betreft, te vergelijken met cowboyfilms. Eveneens verschijnen films over de tweede wereldoorlog regelmatig op de Russische tv-schermen, waarbij „de Duitse fasciétenbestien" als afschrikwekkend voorbeeld voor ogen worden gehouden. Maar ook reportages, sportfilms en ook wel culturele activiteiten zoals to neelstukken, balletten en opera's vinden via het tv-scherm hun weg naar de mo derne Russen. In de nacht van zondag op maandag is nabij de strafgevangenis in Lissabon, niet ver van het centrum der stad een bom ontploft. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. Ook zater dag is in het centrum een bom tot ont ploffing gebracht. Ook toen werd nie mand gewond. De Amerikanen zullen binnen twee weken, zoals gisteren gemeld, een nieuwe communicatiesatelliet lanceren die drie continenten zal verbinden. De lancering zal op 11 of 12 de cember plaats vinden de laatste van het jaar voor Cape Canaveral. Het zal ook een van de meest spec taculaire zijn. De satelliet, die de naam ..Relay" zal dragen, zal in wezen dezelfde soort prestaties leveren, als haar beroemde voorgangster Telstar. Zij zal televisie- en radio-programma's van het ene conti nent naar het andere relayeren op het moment van uitzenden. Telstar kon alleen maar Noord-Amerika en Europa met elkaar verbinden. „Re lay" zal Zuid-Amerika eveneens in staat stellen aan de experimenten deel te ne men hetgeen betekent, dat een in Brazilië uitgevoerde Zuidamerikaanse dans op hetzelfde moment op de televi sietoestellen van San Francisco tot in Londen kan worden gezien. Relay zal ook gebruikt worden voor intercontinentale telefoongesprekken. Voor de lancering zal een drietraps Del ta-raket worden gebruikt. De nieuwe communicatiesatelliet is achtzijdig en prismavormig en zal een baan moeten beschrijven die van 1280 tot 5630 km boven de aarde loopt. Als alles goed gaat, zal Relay een „elektronische" levensduur van ongeveer een jaar hebben. Telstar, die op 10 juli werd gelanceerd, is dood deels als ge volg van onverwachte schade toegebracht door de kunstmatige stralingsgordel, die door een Amerikaanse kernexplosie was ontstaan. In Warschau zijn negentien directeu ren en chefs van staatswinkels wegens verduistering tot gevangenisstraffen vanl zes maanden tot negen jaar alsmede boe ten veroordeeld. Zij hadden goederen van buitenlandse oorsprong aangekocht en onwettig verkocht. Premier Kroestjev van de Sov jet-Unie heeft zich zaterdag in Moskou opgeworpen als kunst criticus, en van Russische ab stracte kunstuitingen gezegd, dat ze schenen te zijn vervaardigd „door de staartkwast van een ezel" en als „decadente bourgeois- expressies uit het westen" ver worpen moesten worden. Kroestjev, die was omgeven van een aantal partij- en regeringsfunctionaris sen. keerde zich tot kunstenaars in zijn nabijheid en vroeg wat ai dat abstrac te voorstelde. Het antwoord van de kunstenaars was volgens Tass ..gebrek kige wartaal die getuigde van de gees- telijke armoede van de makers dezer zogenoemde kunstmanifestaties". Kroestjev had eerder op de dag een andere expositie van conventioneler kunstwerken bekeken. Hier vohd hij werk „dat inspirerend werkte op de expansiedrang van het communisme". Maar voor de tentoonstelling van abstracte kunst had Kroestjev geen goed woord. Ze was vreemd aan de aard van het Sovjetvolk en daarom ver werpelijk, zei hij. Radio-Moskou wijd de eveneens weinig vleiende kritieken aan de doeken. De menselijke wezens die erop voorkomen, zo werd gezegd, „verschijnen in een lelijke en vernede rende vorm". Hoe kan, zo vroeg de commentator zich af, „werk als dit een bron van verheffing en inspiratie zijn voor de mens die streeft naar ver edeling?" Volgens radio-Moskou hebben de kun stenaars Kroestjev „hartelijk bedankt voor de waardevolle adviezen en kri tische notities omtrent hun prestaties" en hem toegezegd er hun voordeel mee te doen. Korte tijd later bleek op welke wijze de gekapittelde en deswege zo dank bare abstracte kunstenaars de raad van de hoogste staatschef ter harte namen: hun expositie werd meteen na Kroestjevs bezoek gesloten.... Voor de ogen van een enorme menigte Rotterdammers, bijeengeroepen door gi gantische zwarte rookwolken, is in Rot- terdam het pakhuis Amerika in het vrije gemeentelijke entrepot aan de Bin nenhaven uitgebrand. Het vuur werd ontdekt in een grote voorraad lompen op de zolder van het pakhuis, dat juist een eeuw oud was. De oorzaak is niet bekend, de schade viel nog niet te be cijferen, maar is groot. Een 17-jarig gehuwd vrouwtje, dat op 22 november als vermist werd opgege ven, is door de politie dood in haar wo ning te New-York aangetroffen. Het stoffelijk overschot werd in de ijskast gevonden. Haar man, de 25-jarige Ramish Jain, heeft bekend zijn vrouw van het leven te hebben beroofd. Hij vertelde haar met een mes te hebben vermoord. Daarna had hij het lichaam in de ijskast gestopt. Jain kon niet verklaren waarom hij de moord had gepleegd. De nieuwe satelliet, die ongeveer 76 kg weegt, zal hetzelfde doel dienen als Telstar als relayeringsstation in de ruimte, in staat om uiterst hoge frequen tie-signalen op te vangen, te versterken en naar de stations op de begane grond terug te zenden. Relay zal niet altijd beschikbaar zijn. Evenals Telstar moet zij gelijktijdig in het gezichtsveld van twee punten zijn om de signalen te kunnen doorgeven dit gebeurt maar voor een betrekkelijk korte tijd per dag. Zij zal 163 minuten nodig hebben om een baan om de aarde te beschrijven. Volgens de deskundigen in Cape Cana veral zal Relay in de eerste maand van haar „ambtstermijn" gemiddeld 26 mi nuten lang tussen de V.S. en West-Euro pa „wederzijds zichtbaar" zijn. Er wordt de nadruk op gelegd dat Re lay „een experiment" is en „geen proto type". In de allereerste plaats dient zij om de geleerden de gelegenheid te ge ven vast te stellen of het systeem goed werk en zo ja, in welke mate. De grondstations die aan het Relay- experiment deelnemen zijn die in Ando- ver, Maine, Nutley, New Jersey, Goon- hilly Downs (Engeland), Pleumeur Bo- dou (Frankrijk), Rio de Janeiro (Bra zilië), Raisting (West-Duitsland) en Func tion (Italië). Laatstgenoemde stations zijn nog in aanbouw en zullen in 1963 voltooid zijn. Een enkele maal gebeurt het dat een persfotograaf meemaakt waarvan hy in stilte altyd droomt: een brand, die uit breekt op een plaats waar hij met pa rate camera net passeert. Zoiets gebeur de nu in de Kerkstraat in Amsterdam waar een volkswagen onder de be paald niet vurige blikken van de fotograaf vermoedelijk door kortslui ting vlam vatte. De brandweer was snel ter plaatse en dat was maar goed ook, want het wagentje stond vlak bij een benzinepomp, die hier in de rook schuil gaat. „Strenge" beperkingen van de E.E.G. op Amerikaanse landbouwprodukten zullen de V.S. ongeveer 600 miljoen dol lar kunnen kosten, aldus de Amerikaan se minister van landbouw, Orville Free man. Freeman sprak voor de televisie over zijn reis naar West-Europa twee weken geleden. „Wij spraken speciaal over pluimvee, omdat sommige nieuwe beperkingen daarop, zouden betekenen, dat de export van 50 miljoen dollar aan pluimvee uit gesloten zou zijn", aldus Freeman. Hij sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat de EEG nog meer beperkingen zou in stellen op de Amerikaanse uitvoer van landbouwprodukten. „Dat zou ons onge veer 600 miljoen dollar kunnen kosten", voegde hij er aan toe. In het boek, dat de Amerikaan Alden Hatch, wijdde aan de persoon van Prins Bernhard, komt een passage voor, waar in de verhouding van de prins tot veld maarschalk Montgomery tijdens de twee de wereldoorlog wordt beschreven. In dit boek staat bovendien te lezen, dat de veldmaarschalk de campagne in Neder land en de slag om Arnhem verkeerd heeft aangepakt. Montgomery heeft met zijn excentrieke openhartigheid te kennen gegeven, dat de verhouding tussen beiden nu niet be paald prettig was. Terwijl de geallieer den in 1944 in Nederland oprukten, heeft hij de prins der Nederlanden zelfs de deur van zijn stafkwartier gewezen „De prins was tijdens de campagne een beetje vervelend", aldus Montgomery, „hij wist in militaire zaken Pasen niet van Kerstmis te onderscheiden. Hij bleef me met vragen lastig vallen. Mijn chef- staf vroeg: „Zal ik 'm de deur uitwer ken? Toen zei ik ja Generaal-majoor Roland Belchem, Montgomery's chef militaire operaties, heeft getracht Montgomery's pil wat te vergulden. „In die tijd", zeide hij, „krioel de het van mensen op het hoofdkwartier, die ons voor de voeten liepen. Het was ongeschreven wet, dat Monty niet ge stoord mocht worden door mensen, die niet uitgenodigd waren". Over prins Bernhard zeide Belchem, De bewaker van een bouwobject op het Aanstel-industrieterrein in Amster dam-zuid stond gistermiddag, toen hij de kantineloods binnenstapte, voor een wonderlijk schouwspel. Een groot aantal muizen sprong en rende elkaar bijtend razend rond. Het leek of ze dronken wa ren. Van de meeste diertjes bleek de staart afgerot of afgeknaagd. De bewaker dacht uiteraard aan de mogelijkheid van rabies. Hij wist een van de diertjes te vangen en stopte dit in een melkfles. Na een uur was het beestje dood. De man bracht het naar het politiebureau, vandaar is het over gebracht naar het asiel. Een inspecteur van volksgezondheid uit Den Haag zal beslissen of het ka davertje moet worden doorgestuurd naar het centraal dierengeneeskundig instituut te Rotterdam om te doen vaststellen of inderdaad rabies dan wel vergif de oor zaak is van dit verdachte muizengedrag. H. de K. te Delft heeft bij de politie aldaar meegedeeld dat hij vorige week donderdag was gebeten door een van zijn konijnen. Een dag daarop begon het dier zich vreemd te gedragen, het beet alles stuk wat in zijn nabijheid was en thans is het gestorven. De K. heeft zich onder medische behandeling gesteld en het kadaver van het konijn is opge stuurd naar het centraal diergeneeskun dig instituut te Rotterdam voor nader onderzoek. dat hij vooral zijn land was toegedaan en vastbesloten aan het lijden ervan een eind te maken. „Het kan daarom ge makkelijk zijn, dat bepaalde zaken bij hem voorrang hadden en een betekenis kregen, die op zekere hoogte overdreven was". In het boek van Hatch staat te lezen, dat Montgomery zich niets aantrok van het advies van prins Bernhard te probe ren het Nederlandse volk een honger winter te besparen. Montgomery zou ook het advies van de prins in de wind hebben geslagen, dat tanks niet te ge bruiken waren bij de slag om Arnhem. Dit alles is te lezen in de Sunday Tele graph, een Engels blad, dat aan de vooravond van het verschijnen van het boek van Alden Hatch, een bespreking hieraan wijdde. In totaal 650 afrikanen zyn beschul digd van de moord op twee blanke kin deren. die verleden maand tijdens de rel letjes te Paarl om het leven zijn geko men. Bij de ongeregeldheden kwamen ook vyf Afrikanen om. Er zijn geen blanken van hun dood beschuldigd. De regering verklaarde aanvankelijk dat 100 Afrikanen naar het politiebureau te Paarl waren gemarcheerd en dat dit de aanleiding voor de gevechten was ge weest. Later werd gezegd dat wellicht 200 Afrikanen bij de opmars betrokken wa ren geweest. In Kaapstad werd gisteren door 400 Afrikanen een resolutie tegen het ge bruik van geweld aangenomen. Ver klaard werd echter dat men zich gerech tigd achtte terug te slaan bij een aanval. Hoewel de menigte door gewapende po litiemannen werd omringd, deden zich geen incidenten voor. De V.S. hebben de voorstellen der niet-gebonden landen om uit de impasse inzake het ontwapeningsoverleg te komen maandag als „interessant" toegejuicht maar tegelijkertijd te kennen gegeven dat Rusland zijn standpunt zal moeten wijzigen voordat men op basis van de voorstellen een akkoord zal kunnen be reiken. De Amerikaanse afgevaardigde her haalde dat zijn land was gekant tegen een moratorium zonder toezicht Het Zweedse voorstel om voor'het toe zicht op de naleving van een kernstop een internationale commissie van des kundigen op te richten leverde volgens Dean interessante mogelijkheden op. Zweden had voorts voorgesteld dat de commissie de kern zou worden van de de toekomstige internationale ontwape ningsorganisatie.

de Stem | 1962 | | pagina 9