prooi ood erman 7035 meter de Himalaya op, temperatuur 30 gr. onder nul CAMPARI Overheid moet zakelijk en strak prijsbeleid voeren ta voor in Tokio Gebr. van Lookeren-Campagne terug: Voorstel tot instelling van „klein Werkconcilie SALAZAR WIJZIGT HET PORTUGESE KABINET Te grote toonverschillen GOEDKOOPSTE EIGEN HANDDOEK te geven Soldaten en kandidaten DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1962 y tegen negen orkse bladen -FILMS IN HENKZAKJE SS3& Broek burgemeester van Mustang mooiste trofee IJSHELLINGEN VAN 70° IJSMEER VAN TILICHO HANDEL MIJ „EC0N0MATIC" N.V. a Schema Kerk te star bevonden Monarchistische opmars naar Sanaa en Taiz? Ter dood veroordeelde Amerikaan in hongerstaking NAZI-MINISTER VERLIEST ZIJN PENSIOENRECHT Meubelfabriek in Winterswijk afgebrand Premier stoot één functie af Schip vermist; vermoedelijk ondergegaan Kleermaker in Amster dam dood gevonden De nieuwe C.A.O. NDP verwonderd over scepsis van journalisten Man doodgereden, vrouw schrikt zich dood BONDSVOORZITTER ST.-WILLIBRORDUS WITTi KRUIS WITTE KRUIS BEURS VAN AMSTERDAM Licht verdeelde markt iiigen te helpen, zodat zij pdryf kunnen uitoefenen; er veel scholen komen In waar nood heerst moet Irden of voorzieningen ge- I. Er is enorm veel nodig. |;e stichting „Mensen in dezen samenwerkt met lationalis en NCWC, wil leroep doen op de Neder- Ing om met haar mee te |iaadwerkelijke steun. De reeds 6,5 ton kleding J verzonden; dezer dagen ding zeep, zeeppoeder en Izamen bijna 3 ton, per Amsterdam naar Algiers; I bedrag van f25.000 over- Ide aanschaf en inrichting It „rijdende polikliniek" Trspraktijk op het uitge- Imd van Algerië. Is is nog maar heel weinig Iet naast het enorm vele, I is. „Mensen in nood" te heeft daarom gaarne [ng nr. 111122 opengesteld gen voor Algerië. In het actie van de Wereldraad til ook de Oecumenische pulp aan kerken en vluch- niging van de noden in n. ner van deze stichting, Itrecht, is 5261. Advertentie) Waterman .vulpennen;' f va. 13,80 i Waterman ballpoints v.a. 4,95 ■1.500 meter (series), 400 [(finale), tienkamp heren meter horden (halve fin. |meter dames (halve fina- nes (kwal. en finale). [1x100 meter estafette he- I halve fin.), 4x400 meter Is en halve fin.), hoog- 1 (kwal.), tienkamp (twee- meter dames (series en meter dames )finale), oes (kwal. en finale). J.500 meter (finale), esta- ler en 4x400 meter heren Jthon, hoogspringen heren meter estafette dames van typografen heeft toe ven tot een staking tegen in New-York wanneer de ieve arbeidsovereenkomst niddernacht afloopt. et beslist wanneer de sta- nen. fi bladen zijn de New-York Daily News, World Tele- he Sun, Herald Tribune, irican, Post, Long Island n de Long Island Press. die 11.000 leden telt, eist een 30-urige werkweek :igingen in het arbeidscon- Advertenfre) in, vaert iet )/ACOLOR- i krijgen ook! nog een is: voor jren- <13 en 1 de sterk /an f. 2.40. i zakje slaar. De bedwingers van de nog nim mer bestegen noordelijke top van de 7035 meter hoge Nilgiripiek in het Himalayagebergte, de drie gebroeders Van Lookeren-Cam pagne uit Amsterdam zijn in alle stilte op Schiphol teruggekeerd. Twee van hen, de tweeling H, C. v. Lookeren-Campagne, werk tuigbouwkundig ingenieur en P. F. J. van Lookeren-Campagne, die tandheelkunde studeert in Groningen, moesten dubbele feli citaties in ontvangst nemen. Zij zijn zaterdag 28 jaar geworden en konden dus op de dag van hun terugkeer thuis meteen hun ver jaardag vieren. Met de 40-jarige Franse berggids Lio nel Terray en de sherpa Wongdi waren het deze drie broers, die op 19 oktober JI. na een even letterlijk als figuurlijk adembenemende tocht elkaar triomfante lijk op een verblindend witte Nigiritop fotografeerden. „Wij hebben de hele expeditie zonder zuurstofmasker volbracht", vertelden de enthousiaste bergbeklimmers. De laatste 600 meter waren kennelijk over matig zwaar geweest. „We hadden toen erg veel hinder van het gebrek aan zuur stof. Je voelt je er benauwd door en je moet dan ook liet tempo tot een kwart van het normale terugbrengen, wil je het volhouden". Een ander verschijnsel van te weinig zuurstof is slapeloosheid, bovendien verdwijnt de eetlust. Het leven van H. C. van Lookeren- Campagne heeft éénmaal óók alweer letterlijk aan een draad gehangen, een sterk touw dan. Hij viel in een peil loze ijsspleet tijdens een riskante be klimming. Tevoren echter had hij de sherpa reeds gewaarschuwd. Deze had daarom zijn pickel met het touw om wonden omgekeerd in de sneeuw gesto ken, was er met zijn hele gewicht boven op gaan staan en had bovendien het touw nog enkele malen om zijn eigen lichaam gewikkeld, terwijl hij dit langzaam vier de. Toch viel zijn metgezel nog zes me ter omlaag voor het touw bleef steken. Wonder boven wonder liep onze landge noot geen enkel letsel op. Hij kon zelf langs het touw naar boven klimmen. De Nederlandse expeditie, die in sep tember vertrok, bereikte de voet van de Nilgiri op 1 oktober. Zij bestond uit ne gen Nederlanders plus de Franse berg gids. De leiding berustte bij de Amster damse geoloog prof. dr. S. G. Egeler <45 jaar) en diens plaatsvervanger, eveneens geoloog, dr. T. de Booy. Voorts waren er nog drie geologen en een me dicus, die als arts ter verzorging mee ging en tevens wilde onderzoeken hoe het menselijk lichaam reageert wanneer het op grote hoogte te kampen krijgt met zuurstofgebrek. Deze arts, dr. Tammes, is thans op de terugweg. De Franse berg gids en de drie alpinisten zijn ook terug, zodat alleen de vijf geologen nog door Nepal trekken. Zij worden over een week of drie op Schiphol terug verwacht. Eerst willen zij hun geologische onder zoekingen nog wat voortzetten. Zij zullen nog dwars door de wildernis van een (Advertentie) ES SE l'aperitivo aaa laagvlakte een doorsteek maken naar zuidelijk Nepal. Deskundigen van de Nederlandse Al penvereniging, op Schiphol aanwezig bij de terugkomst van de drie broers, zijn van mening, dat de bestijging van de Nilgiri, een van de moeilijkste toppen in dc Himalaya, uiterst gevaarlyk is. Er moesten ijshellingen van 70 graden wor den overwonnen en dat alles in bittere koude. „Het was af en toe 30 graden on der nul", vertelde de tweeling. „In de tent hebben we ZZ graden onder nul ge registreerd." Het hoogste punt, waarop ze nog een tent hadden neergezet was in het derde kamp op 6400 meter. Het had in de be doeling van dr. Booy gelegen om de laatste beklimming mee te maken. Hij moest dit voornemen echter laten varen wegens een zware verkoudheid. Terwijl de gebroeders Van Lookeren met deze zware beklimming bezig waren, bleef hij dus op een hoogte van circa 3000 meter met drie van de vier andere geologen het wetenschappelijk onderzoek voort zetten. Alleen prof. Egeler was meege gaan tot kamp 2 op 5800 meter hoogte. De terugkeer van de Nilgiri duurde een week. Daarna begon de tweede tocht, die de hele expeditie dus met inbegrip van de geologen naar het ijsmefer van Tilicho op 5000 meter hoogte bracht. De derde tocht leidde naar Mustang, een van de meest geïsoleerde stadjes ter wereld. Het circa 800 zielen tellende plaatsje, dat op 4000 meter hoogte tegen de Tibetaanse grens aanligt, heeft geen andere verbinding met de overige wereld dan een haast onbegaanbaar voetpad, waarlangs men na een tocht van een week de bewoonde wereld kan bereiken. Over dit pad trekken het hele jaar door lastdragers met handelswaar tussen Ti bet en Nepal via Mustang heen en weer. De drie gebroeders Van Lookeren- Campagne uit Amsterdam, tonen na hun aankomst op Schiphol hun soe- venirs. De buitenste heren vormen de tweeling. (Advertentie) systeem, om ieder personeelslid een bum Voorop gesteld: u bent er toch dók tegen Tegen die onplezierige (en onzindelijke) handdoek voor algemeen gebruik Goed dan. Een ander systeem! En dan liefst een systeem dat niet kostbaar is. Eigenlijk: het beste èn het goedkoopste. Het is er. Hier ziet u het. De bevolking in Mustang leeft van wat landbouw en van deze doortrekken de karavanen. De oudste Van Looke ren-Campagne toonde op Schiphol vreemdsoortige kledingstukken, die hij uit dit dorp als souvenir had meegeno men. Hy was vooral bijzonder trots op een veelkleurig, onherkenbaar vuil stuk vod: de broek van Mustangs burge- gemeester. De bevolking van Mustang had dan ook wel reden tot uitbundig heid, want het was tien jaar geleden, dat zy voor het laatst bezoek had gehad van een Europeaan. Dat was een Zwitser ge weest. In Mustang namen de vier alpinisten afscheid van de geologen, samen met huil gids trokken de drie broers te voet over een afstand van 200 kilometer terug naar het uitgangspunt van de expeditie, het dorpje Pokhara. Er is daar een klein vliegveldje, waar zij werden opgepikt door een Dakota van de Nepalese Air lines Corporation. In dit toestel vlogen zij naar de Nepalese hoofdstad Kath- mandu. In een andere machine zetten zij de reis via Delhi voort naar Bombay, waar zij overstapten in een lijntoestel van Air India. Via Genève en Parijs be reikten ze tenslotte weer de Nederlandse bodem. De vijf geologen keerden van Mustang langs dezelfde 200 kilometer lange weg terug naar Pokhara, maar hun tempo lag veel lager. Zij voerden namelijk on derweg een wetenschappelijk onderzoek uit. Vanuit Pokhara gaan zij nu in de komende drie weken nog de laagvlakte naar zuidelijk Nepal doorsteken. In deze handige wandautomaat bevinden zich 500 verse, frisse, papieren handdoe- (ken van speciale kwaliteit: sterk absor- 1 berend, niet-vezelend, prettig van greep. Handen vlug droog. Personeel tevreden met goede voorziening en u: hebt het systeem gekozen dat volgens nauwkeu rige berekeningen de beste en voorde ligste oplossing is voor een lastig pro bleem. Informeer eens bij: Prinsengracht 737 Amsterdam tel. 21,2200 postbus 1085 In de gisterenochtend gehouden vergadering van het Concilie is het voorstel gedaan, om in de pe riode van 8 december 1962 tot 8 september 1963 een vertegenwoor diging van Concilievaders in de eeuwige stad achter te laten. Het betreft hier een reeds eerder ge- daan voorstel om een „klein concilie" op te richten, dat met net toezicht op het werk der commissies belast zal zijn. De afvaardiging zou gezag moeten heb ben en leiding kunnen geven, waar het om coördinatie en verkorting gaat, steeds in de geest van een meerderheid. De discussies van maandag waren ge wijd aan het schema over de Kerk. Bij de algemene beschouwingen hadden vrij wel dezelfde groepen, die t.a.v. het schema over ,,de Bronnen" ontevreden waren, opnieuw bezwaren tegen al te starre en juristische opvattingen om trent de Kerk. Met name had men be zwaar tegen het feit, dat de leek nog te weinig ruimte had gekregen. Als het ontwerp eens wat meer de inner lijke levenskracht van de Kerk bena drukte zou het volgens vele vaders sterk aan breedte en diepte winnen. Van Italiaanse zijde werd het schema ver dedigd met het motief, dat men voor een ware oecumene de waarheid vooral scherp moet definiëren. Kardinaal Montini, aartsbisschop van Milaan, heeft in zijn jongste wekelijkse „brief van het concilie" aan de geeste lijkheid en de gelovigen van zijn aarts- ciocees kritiek geoefend op de wijze van voorbereiding van het concilie en de wijze waarop het verloopt. ,,Er zijn in het Vaticaan duizenden voorstellen en suggesties binnengestroomd", zo schrijft hij onder meer in de bedoelde brief die hier nogal opzien heeft gebaard. „Zij zijn in talrijke boekdelen bijeen gebracht en vervolgens door de voorbe reidende commissies in studie genomen en gecoördineerd en vullen thans een nieuwe reeks van boekdelen die tot in bijzonderheden uitgewerkte en uitvoerige schemata over de meest uiteenlopende onderwerpen bevatten. Het is een enorm en prachtig materiaal, dat ech ter uitermate heterogeen en zeer onge lijk van waarde is. Om er een logisch en organisch geheel uit te vormen was het derhalve nodig geweest, het moedig te besnoeien en te ordenen onder leiding van een centrale architectonische ge dachte, in plaats van alleen maar vol gens disciplinaire gezichtspunten Uit eerbied voor het criterium van vrijheid en spontaniteit, die de grondslag van dit concilie vormt, is verzuimd zijn pro gramma op een centraal punt te rich ten. Wel heeft de paus zelf in de afge lopen jaren en in het bijzonder in zijn redevoeringen op 11 september en 11 oktober j.l de grote lijnen van dit pro gram duidelijk vastgelegd." Radio-Mekka heeft in een in de Jor daanse hoofdstad Amman opgevangen radio-uitzending medegedeeld dat de koningsgezinde Jemenitische troepen uit vier richtingen oprukken naar de Je menitische tweeling-hoofdsteden Sanaa en Taiz en de Rode-Zeehaven Hodeida. Verder wordt beweerd, dat bij een gevecht in het gebied van Sirwah zeven officieren en een aantal soldaten van de Egyptische troepen in Jemen werden gedood. Boven ditzelfde gebied werd een Egyptisch hefschroefvliegtuig omlaag geschoten. Bij een botsing in het gebied van Arousj verloren de Egyptenaren vier vechtwagens. Voorts sneuvelden 220 Egyptische militairen. Op de markt van Sanaa zou zich voorts een botsing hebben voorgedaan tussen republikeinse Jemenieten en Egyp tenaren. Hierbij verloren veertien Egyp tische officieren en minderen het leven. Ook vijf republikeinen kwamen om. (Advertentie) Tientallen Britse militairen, die graag voor hun diensttijd om is weer het burgerpak zouden willen aan trekken, hebben hun naam geplaatst op de lijst van mogelijke kandidaten voor de bijverkiezing, die in maart in de Britse plaats Rotherham gehou den zal worden. In Engeland geldt namelijk het militaire voorschrift, dat iedere militair, die bekend heeft ge maakt dat hij zich kandidaat wil stel len voor een parlementszetel, uit dienst ontslagen moet worden. Per dag vragen nu 12 militairen de papieren aan, die men moet invullen om kandidaat te kunnen staan. Kortgeleden hebben twee militairen, die zich kandidaat hadden gesteld in een kiesdistrict ontdekt dat men niet werkelijk kandidaat behoeft te staan om uit dienst ontslagen te worden, maar dat een verklaring, dat men van plan is om dit te doen, voldoende is. De 34-jarige havenarbeider Russell P. Nelson heeft geweigerd gevolg te ge ven aan het persoonlyk verzoek van de gouverneur van New Hampshire, zijn reeds 38 dagen durende hongerstaking te beëindigen. Nelson zal op 21 februari, samen met de 37-jarige Frederick J. Marti- neau, moeten hangen voor een in 1959 gepleegde moord op een fabrikant. Nelson heeft sedert 26 oktober niet meer gegeten en alleen maar water ge dronken. Hij heeft gezegd te zullen „vasten tot de dood", tenzij hem gele genheid wordt gegeven door middel van een leugendetector of een waarheidse rum zijn onschuld te bewijzen. Franz Schlegelberger. de vroegere waarnemend minister van Justitie uit één van Hitiers regeringen, heeft zijn pensioenrechten verloren. Deze uitspraak kwam na een civiele zitting van een rechtbank in Lüneburg. De nu 86-jarige genoot een pensioen van 2896 mark per maand, dat hem verleend was na een beslissing van een lagere rechtbank in november 1960. Deze rechtbank veroor deelde de deelstaat Sleeswijk-Holstein aan de vroegere waarnemend minister het pensioen van een staatssecretaris te betalen. Het Lüneburgse hof dacht er anders over. Het meende dat Schlegelberger tijdens zijn ambtsperiode die liep van 1941 tot 1942 talrijke rechtsbeginselen met voeten heeft getreden. Volgens de overwegingen van het hof zou Schlegelberger de nazi's diensten hebben bewezen door rechters die de wet niet wensten te verkachten te ont slaan. Ook zou hij niet geprotesteerd hebben tegen Hitiers plannen voor de oplossing van het jodenvraagstuk". Schlegelberger kan van de uitspraak in beroep gaan bij het hooggerechtshof voor civiele zaken in Berlijn. Een felle brand heeft gistermorgen in korte tijd de Tweha-fabriek, een be drijf voor de vervaardiging van kleine meubelen in Winterswijk, volkomen in as gelegd. Binnen een uur was de fa briek verloren. Niet slechts het materi aal voor duizenden stoelen en tafels, maar ook alle machines gingen in de vuurzee op. De schade wordt geschat op enkele honderdduizenden guldens. De brand is ontstaan in de spuiterij, waar met drooglampen werd gewerkt. Gistermorgen is premier dr. Antonio de Oliveira Salazar afgetreden als minister van nationale defensie. Hy heeft tevens aangekondigd, dat zijn kabinet op vijf plaatsen gewijzigd zal worden. Bij de jongste kabinetswijziging heeft de 72-jarige premier nieuwe ministers benoemd voor de sleutelportefeuilles van overzeese zaken en het leger. Ook de ministers van onderwijs, economische zaken en volksgezondheid hebben het veld moeten ruimen. De Westduitse kustvaarder „Uta" (496 ton) is vermoedelijk zondagnacht met man en muis in de Oostzee vergaan. Nadat het schip omstreeks midder nacht gemeld had dat het zinkende was, werd niets meer gehoord. „Wij vrezen dat het schip is gezonken", zei een woordvoerder van het Zweedse kuststation Tingstaede op het eiland Gotland. De „Uta" meldde dat zij zich op onge veer 10 mijl ten zuiden van het eiland Oesel bevond. Het Russische tankschip „Yessentuki" meldde dat het op weg was naar de Uta. De Uta had een equipage van vier man aan boord, de kapitein inbegrepen. De 55-jarige kleermaker J.F.W. van Dam is zondagavond laat met ee>. bloe dende hoofdwond dood op de divan in zijn woning aan de Overtoom 501 in Amsterdam gevonden. De politie denkt aan een misdrijf. De alleenwonende, ongehuwde kleer maker heeft zeker 24 uur dood in zijn woning gelegen. Buren, die de heer Van Dam enige tijd niet hadden gezien, wer den ongerust toen zij wel de voordeur van zijn winkel zagen openstaan. Zij waarschuwden de politie, die in de bo ven de winkel gelegen huiskamer het stoffelijk overschot van de kleermaker languit op de divan vond. De kamer zag er ordelijk uit. Het secretariaat van de N.D.P. deelt mede, dat in de kringen van de werk gevers in het dagbladbedrijf, georgani seerd in de „Nederlandse Dagbladpers", verwondering heerst over de houding van de journalistenorganisaties in ver band met de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. voor dagbladjournalisten voor 1963. In een motie, die door de jour- nalistenorganisaties is aangenomen, wor den de werkgeversvoorstellen ontoerei kend genoemd. De voorgestelde verho ging van de salarissen en andere arbeids voorwaarden, zo zegt de N.D.P. nu, over treft duidelijk het door de regering voor geschreven gemiddelde. Tevens is van de zijde van de werkgevers een com pensatie voorgesteld in verband met de onmogelijkheid de vijfdaagse werkweek in het dagbladbedrijf volledig in t© voe ren. Aan de zijde van de werkgevers be staat volgens de N.D.P. ook verontrusting over het feit, dat de journalisten niet bereid zouden zijn rekening te houden met de economische mogelijkheden in het dagbladbedrijf. De werkgevers zijn bereid de onder handelingen te hervatten binnen het ka der van de door hen genoemde mogelijk heden, zo wordt tenslotte gezegd. De portefeuille van defensie, die Salazar sinds mei van het vorig jaar heeft beheerd, droeg hij over aan een ander. Bovendien zijn negen andere staatssecretarissen en onder-staats secretarissen benoemd. Volgens waarnemers houdt de kabi netsreorganisatie verband met krachtige bezwaren, die tegen de politiek van de afgetreden minister van overzeese ge biedsdelen, Andriano Moreiro, waren ge uit. Zijn opvolger, kapitein-luitenant Peixoto Correia, was tot voor kort gouverneur van Portugees Guinea. De grote verrassing is het aftreden van Salazar zelf als minister van defen sie. Hij had deze functie op zich ge nomen kort na het uitbreken van de terreur in Angola. Waarnemers te Lissabon zijn van mening dat de verbetering, die in de rtiilitaire toestand in Angola is inge treden, de 73-jarige president Salazar ertoe heeft bewogen de portefeuille van landsverdediging weer over te dragen. Waarnemers menen ook, dat de stu denten van de universiteit van Lissabon ingenomen zullen zijn met de benoeming van professor Teles tot minister van onderwijs. Professor Teles is in het begin van dit jaar afgetreden als hoofd van de faculteit voor rechtsgeleerdheid van deze universiteit. Zijn aftreden werd destijds beschouwd als een gebaar van saam horigheid met de studenten, die in feite een staking waren begonnen in verband met het door de regering uitgevaardigde verbod op de voorgenomen viering van de „dag van de student". Op de Schinkelkade in Amsterdam is zondagavond omstreeks kwart voor twaalf de 65-jarige gepensioneerde W.J. Gleuwink, die midden op straat zijn roes lag uit te slapen, door een personenauto aangereden en ongeveer tien meter meegesleurd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Toen zijn 67-jarige echtgenote het bericht van de aanrij ding vernam, kreeg zij een hartaanval en overleed vrijwel onmiddellijk. (Advertentie) Als het nodig is dat wij mee werken aan de matiging van de lonen, dan zal de overheid een strak en zakelijk prijsbeleid moe ten voeren. De prijzen moeten dan naar beneden als dit moge lijk is, bijv. als de invoertarieven in verband met de E.E.G. lager worden. En er zal ook een einde dienen te komen aan de verti cale prijsbinding. Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven Sint-Willibrordus, de heer H. M. de Groodt, verklaard in zijn openingsrede van de ver gadering van de bondsraad van Sint-Willibrordus, die,gisteren in Den Haag werd gehouden. De heer De Groodt besprak de nieu we situatie, die is ontstaan door de overeenstemming tussen het bedrijfs leven en de regering over het aan staande loonbeleid. Het nieuwe loon systeem, zo zei hij, geeft mogelijkhe den die wij kunnen toejuichen, zoals het terugdringen van de overheidsin vloed, het loslaten van de productivi teit als enige norm. De zaken zullen sneller afgewerkt kunnen worden. De voorzitter van Sint-Willibrordus be twijfelde echter of de mogelijkheden ook verwerkelijkt zullen worden. Nu het nieuwe schema er eenmaal is, zul len ook wij er echter mee proberen te werken. De heer De Groodt is van mening, dat er in Nederland nog steeds te gro te toonverschillen zijn. Hij vindt dit niet billy'k, ook omdat de c.a.o.-lonen worden beperkt, terwijl de andere in komens volkomen vrij zijn. „Reeds ja ren studeert men op een wettelijk mi nimumloon, maar het is er nog steeds niet. Wij zien, dat er nog grote groepen laagstbetaalden en minimumlijders zijn, terwijl anderzijds van grote weel de gesproken kan worden. Wij zien nog het enorme tekort aan volkswo ningen, terwijl de bungalows overal als paddestoelen uit de grond rijzen". „Als er dan gesproken wordt over loonbeperking", zo vervolgde de voor zitter van Sint-Willibrordus, „kunnen wij een gevoel van onbehagen niet op- zy zetten". Hy meent, dat aan deze loonmatiging meegewerkt kan worden, wanneer er werkelyk iets tot stand wordt gebracht op het gebied van de medezeggenschap en van de bezitsvor ming. Kapitaalverspilling Ook in Nederland komt verspilling van kapitaal voor. Er worden investe ringen gedaan, die niet noodzakelijk, zelfs overbodig zijn. De heer De Groodt noemde: de bouw van luxueuze en kostbare kantoren, en verspilling door verkeerde planning, in het be drijfsleven en ook bij de overheid. Wij zijn in Nederland zeer bezorgd voor een massale werkloosheid en wil len daarom de volledige werkgelegen heid handhaven. Het is echter over dreven, zo meende hij, het zo voor te stellen dat wij de keuze hebben tussen lage lonen of een onvoldoende werk gelegenheid. De keuze of lonen of werkgelegenheid beperken leidt er toe dat wij het loonpeil drukken, terwijl wij het arbeidstekort voor veel geld moeten opvullen door arbeidskrachten uit het buitenland. Het gevolg is, dat er een onwerkelijke situatie is ont staan met niet geringe zwarte lonen, die de waarde van de c.a.o. uithollen en het vertrouwen in de vakbeweging ondermijnen. Veel aandacht besteedde de heer De Groodt in zijn rede aan de bezitsvor ming. De heer De Groodt is verder van mening, dat zowel werkgevers als overheid tekortschieten op het ter rein van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie: wij zien de laatste tijd meer en meer een tegenstand te gen alles wat wij als sociale vooruit gang beschouwen. Er is, zo vervolgde de voorzitter van Sint-Willibrordus, een kentering te be merken. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat er van liberale zijde getracht wordt de vakbeweging by de werknemers te ondermijnen. De werkgevers trachten in deze tijd van arbeidstekort de indruk te wekken, dat ze het met hun werknemers nog beter voor hebben dan de vakbonden. Ook oe overheid is, naar zijn me ning, op het terrein van de P.B.O. in gebreke gebleven. „Het is nu zo lang zamerhand wel duidelijk, dat op basis van vrijwilligheid geen enkel P.B.O.- orgaan tot stand komt. Een wat ster kere druk van de zijde van de over heid zou ongetwijfeld stimulerend werken". Men blijkt op verschillende depar tementen niets af te weten van het be staan van een vakbeweging en ook van P.B.O.-organen. Ondanks positie ve toezeggingen komt het regelmatig voor, vooral van de kant van het mi nisterie van Economische Zaken, dat alleen en uitsluitend de werkgevers worden uitgenodigd. De voorzitter van Sint-Willibrordus kondigde een program af voor de aan staande c.a.o.'s (ca. 150), waarmede Sint-Willibrordus te maken heeft. Nu de loonsverhogingen beperkt zijn, zul len de andere punten de volle aan dacht krijgen, zo zei hij. (Advertentie) DE eChte PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders. tabletten of cachetsl) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! Het Damrak heeft gistermiddag de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde tendentie voor de internatio nale waarden. De voortdurende politieke onzekerheid inzake India-China liet niet na enige invloed op de markt uit te oefenen. Bij geringe omzetten overheers te een klein aanbod voor Philips, Uni lever en aandelen Kon. Olie. Voor AKU en Hoogovens domineerde lichte vraag. Het weekeinde heeft verder geen ge beurtenissen gebracht, die bepalend wa ren voor het koersverloop op het Dam rak. AKU, welk fonds vrijdag favoriet was, begon de nieuwe beursweek zeer goed met een koerswinst van zeven pun ten bij een opening op 937Ook Hoog ovens lagen vast in de markt op 578, te gen een vorige slotkoers van 574%. Phi lips 1,20 lager op 152,40. Unilever daalde 1,30 tot 141,20, terwijl Kon. Olie veertig cent inzakte tot 148,20. Wall Street sloot vrijdag onregelmatig met een verdeelde stemming. Van de Nederlandse hoofdfondsen lag Unilever erg zwak in de markt. De Westduitse beurzen waren nauwelijks prijshoudend met weinig zaken. De laagste koers voor AKU vrijdag was 387, Hoogovens 575, Kon. Olie 148, Philips 151,50 en voor Unilever 141,50. Gistermorgen werd in AKU gedaan 393-399 en in Hoogovens 580-583. Gedurende de verdere beursduur bleef de stemming voor de hoofdfondsen licht verdeeld. Philips daalde tot 151,90, AKU tot 396Va, daarentegen verbeterde Kon. Olie tot 148,50. De handel bleef zeer kalm. In de scheepvaartsector ging weinig om, de stemming voor de aandelen in deze afdeling was opgewekt. De koers winsten bedroegen één tot drie punten. Van de leidende cultures noteerde Am sterdam Rubber bijna één punt lager op 108, HVA bijna twee punten lager op 130. 30-11 3-12 Ned. '59 4»/4 99V4 99% Ned. '61 4'4 99% 100 Ned. '47 3Va 91% 91A Ned. grootboek 1946 92% 92Ü? AKU 390% 395% Hoogovens 574% 577 Philips 153,65 151,60 Unilever 342.50 339.80 Kon. Olie 148.60 148% HAL 114% 115 Scheepvaartunie 323% 125% Amst. Bank 379 386% Ned. Handelmij. 35834 35934 Lucas Bols 870 875 Drie Hoefijzers 400 Mach, Breda 169 169 Zeeuwse confectie 322 Bijenkorf 953 951 Simons embJ. en houth. 128 127 Van Gelders papier 225 252 Heineken 498 Hero Conserven Holl. Beton Mij. 395% 396% Kon. Zout 780 784% Nijverdal - Ten Cate 226 223 De Schelde 229 233 Scholten Foxhol 800 Thomassen en Drijver 686 6873,4 Van Vlissingen Katoen 285 290 Vredestein 356% 348 Zwanenberg Organon 919 910 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 389 gb; Kon. Olie 147.00 gb; Phi lips 149.00 gb; Unilever 138.00; Hoogovens 570.

de Stem | 1962 | | pagina 7