Algerië ten prooi aan grote nood JETS ontleden op WOENSDRECHT Waterman Schedeldak verbergt vele rare knobbels KIJK DAT IS EEN LEUK IDEE! Brabanders en Zeeuwei in unieke militaire werkplaats Atletiekprogramma voor Olympische Spelen Tokio kOSRAM HULPACTIES MENSELIJK GEHEUGEN IS WONDERLIJK MECHANISME 1 TIJDBOM IN SAN SEBASTIAN NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Mondelinge erfenis Genie èn imbeciel Staking tegen negen New Yorkse bladen GEVAERT-FILMS IN JUTE GESCHENKZAKJE 6 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1962 6 Van onze luchtvaartredacteur In Bergen op Zoom vraagt me nigeen zich af wat al die mensen, die 's morgens voor het station in luchtmachtbussen stappen, op de vliegbasis moeten gaan doen. Ze komen uit heel west-Brabant en van de Zeeuwse eilanden tot uit Vlissingen toe, monteurs zo zou men ze kunnen samenvatten die hun hart hebben verslingerd aan het raspaardje onder motoren: de jet, dames zijn er ook bij. Een kwartier later en dat weten de meesten in Bergen dan niet zitten ze gehuld in witte jassen gebogen over mi croscopen, waarmee ze de bladen van turbines en compressoren er zijn typen van motoren die zo'n drieduizend van die blaadjes hebben! nauwkeurig on derzoeken op haarfijne scheurtjes. On aertussen gaan de overige onderdelen van de ingewikkelde straalmotoren ieder hun eigen weg door de efficiënt „in lijnen" ingerichte fabriek. Er is één man die van deze fabriek letterlijk alles weet en waar van bedrijfsleider majoor R. de Groot en commandant overste H.G. Traast ge rust durven getuigen dat hij een sleutel figuur is, menselijkerwijs gesproken on misbaar. Dat is de eerste luitenant H.E. van Wijk uit Bergen op Zoom. Hij is opgegroeid met de fabriek zelf. Hij heeft er al zijn werkkracht aan gegeven en dat heeft de fabriek geen kwaad gedaan. Andersom: luitenant van Wijk kreeg door de fabriek de officiersrang. Zelf doen De straalmotorenwerkplaats gewoon lijk SMW genoemd is ontstaan zoals zoveel onderdelen van de koninklijke luchtmacht waarvan de toch wel belang stellende burger geen weet heeft; uit noodzaak en uit de behoefte het beter, goedkoper en dus zélf te doen. Toen kort na de oorlog de luchtmacht werd uitgerust met de eerste jets bleek het motoronderhoud geld- en tijdrovend te zijn omdat dit in Engeland moest ge beuren. De Gloster Meteor, nu reeds een museumstuk en voor menige vlieger nog slechts een flauwe herinnering, had Der- went-motoren die bij Rolls-Royce moes ten worden gerevideerd. De Hunter volg de de Meteor op maar toen had de lucht macht inmiddels al een eigen revisie inrichting te Delft. In 1953 kwam deze snelgroeiende fabriek naar Woensdrecht. De werkzaamheden breidden zich gestaag uit: de oude Derwents, de prachtige Rolls Royce-Avon's van de sterke Hunters, de Nene's van marine-Seahawks en daar kwamen in de vijftiger jaren nog de Amerikaanse Bendix-starters bij, in feite kleine straalmotortjes dienend om de grote „tor" op gang te brengen. IS o-pro fit De SMW verwierf zich daarbij een ze kere faam in luchtmachtkringen van an dere NAVO-partners. Het eerst kwam de Westduitse marine aankloppen voor het onderhoud van haar Nene-Seahawkmoto- ren; later werden ook de Belgen, Denen Ruim een jaar geleden ont dekten we, verscholen in de bossen bij Gilze, een groot en modern geoutilleerd bedrijf, onder militaire leiding welis waar, maar plaats biedend voor !alrijke burger-werknemers. - Uitsluitend geschoolden. Wij brachten toen van dit bedrijf - DWM-2 - dat juist zijn tiende verjaardag vierde, een uitvoe rige reportage. We hebben nu wéér zo'n bedrijf gevonden. Ook weggescholen in dennenbossen, ook op de rand van een vlieg basis, ook onder militaire lei ding en met een personeelsrol van meerendeels uitstekend geschoolde burgers: de Straal motoren Werkplaats op de vliegbasis Woensdrecht. en Noren vaste klanten van de SMW, in het bijzonder voor het onderhoud van de Bendix-starters. De werkzaamheden voor het buitenland geschieden op z.g. „no-profit-bases". Met andere woorden er hoeft niet aan verdiend te worden, de facturen dragen slechts het bedrag van de werkelijke kosten. Sinds 1961 is de SMW het luchtmachtdepot voor straal motoren van Britse makelij. Het bedrijf groeide daarbij uit tot een niet onaan zienlijke werkgever en momenteel biedt de SMW aan ongeveer tweehonderdvijftig west-Brabanders en Zeeuwen werk in een, het moet gezegd worden, uitermate boeiend vak. Majoor R. de Groot is een beetje bang voor de jet de uitdrukking „raspaard onder de motoren" te gebrui ken omdat hij meent verkeerd begrepen te kunnen worden bij zuigermotor- en autodeskundigen, maar een feit is dat het beroep van straalmotormonteur een hoge graad van accuratesse eist. Het ideaal, zelf de mensen opleiden, werd dan ook zo snel mogelijk in werkelijk heid omgezet en met medewerking van de Bergen op Zoomse technische school is men er in geslaagd een zestig werk nemers in de eigen bedrijfsschool op te leiden. Eerste-luitenant H. E. van Wijk wordt het niet moe de bezoeker alles uit te leggen. Het is wel verfrissend een dergelijk en thousiasme voor vak en arbeid te ondergaan maar op de duur wordt je daar toch moe van en hoe vervelend ook voor de expli cerende officier: tenslotte kun je al die techniek niet meer verwerken en terwijl je een op komende hoofdpijn tracht te onder drukken trek je een geïnteresseerd gezicht. Rest je dan nog de riskante onderneming zo nu en dan een vraag te stellen die de alles wetende Van Wijk niet dl te dom in de oren klinkt Van een ding echter kun je zeker zijn na zo'n rondleiding: je hebt de SMW gezien, van de keurig onder houden bloemperkjes en de hoge pijp van de proefbank af tot en met de in genieuze apparatuur voor het testen van Bendixstarters, met een gelds waarde van drie miljoen de trots van dit bedrijf. De sterke Jetmotor, geheel schoonge maakt, gecontroleerd en gerevideerd, zit weer in elkaar. Deze monteur legt er de laatste hand aan zoals dat heet daarna gaat de jet in een container, klaar voor de verzending naar een Nederlandse vliegbasis. (Advertentie) Een kleine tijdbom is ontploft voor het bureau van de militaire gouverneur in San Sebastian. Een woordvoerder van de gouverneur deelde mede, dat er geen persoonlijke ongevallen waren en de schade gering was. Ruiten zijn gesneu veld. Het is nog niet bekend of de bom een kneedbom was. van de soort die ter roristen van de OAS plachten te ge bruiken. ELT. VAN WIJK enthousiast Je ziet de kolossen van straalmotoren binnenkomen. De lijn volgend wordt de ongelooflijk ingewikkelde en precieze Jet uit elkaar genomen. De honderden onder-1 delen worden stuk voor stuk grondig schoongemaakt om daarna te belanden in de controle-afdeling waar alles op bruik baarheid en deugdelijkheid wordt uit getest. Waar het menselijk oog ontoerei kend is om mankementen en beschadi gingen te signaleren werkt een ingenieuze apparatuur; het magnafluxsysteem dat langs magnetische weg de voor het oog onzichtbare scheurtjes aan het licht brengt. Voor de niet-magnetische mate rialen is er een apparaat dat hetzelfde doet door middel van ultraviolet licht. De behandeling van de compressoren en de turbines is een lijn apart, een vak apart ook. Het is een arbeidsintensieve afdeling waar dagelijks de duizenden bla den van deze onderdelen worden „door gelicht". Daar zitten de meisjes van het microscopisch onderzoek, frequentieme ters geven trillingen aan, blaadjes wor den gewogen, het gewicht er in gegra veerd. Een ander ingewikkeld apparaat controleert het profiel van het blad. Dit alles is maar een greep uit de totale rondgang die de onderdelen door de con trole-afdelingen maken. We hebben het dan nog niet over het laboratorium, de zuur- en allerlei andere baden, de test- banken, de kantoren waar de werkzaam heden volgens de modernste opvattingen worden voorbereid. Aan het einde van de lijn vindt men dan weer de mannen die al die onderdelen weer samenvoegen tot het ingewikkelde „bul" dat door de duizelende verslaggever weer als een straalmotor wordt herkend. In alle afdelingen stonden dan de man nen klaar om met veel geduld wetend dat zij tegen een leek spraken hun doen en laten te verduidelijken. Bij het De foto boven aan de pagina toont een straalmotor in de bunkerachtige proefbankruimte. Hier wordt de mo tor die al een behandeling van in totaal een duizend uren heeft onder gaan op zyn kwaliteiten getest. Men moet deze test hebben meege maakt om te weten welk een geweld losbreekt wanneer de motor in deze kelder wordt gestart. Het lijkt of de wereld vergaat in een afschuwelijke storm wanneer de motor op volle toe ren gaat draaien. Dikke kleppen (zie foto) beschermen de oren van deze drie toeschouwers. Het testpersoneel bevindt zich in een glazen cabine, hoog boven de motor. Sinds de oprichting van de SMW werden op Woensdrecht 3400 motoren en 5700 starters beproefd. Deze Avon- proefbank kan motoren testen met een stuwkracht van 12,500 lbs. „dank u" keken ze met een glimlach van „nou, ben benieuwd of-ie 't gesnapt heeft!" En hun scepsis was uiteraard niet geheel ten onrechte. Niet iedereen is straalmotordokter en dit brengt ons op een heel ander chapiter. Dat van de vakkennis en de verantwoordelijkheid vooral. Veiligheid Wie enige notitie van de vliegerij heeft kan wel aanvoelen dat in een luchtvaart bedrijf. wat de KLu tenslotte óók is, de veiligheid een enorm grote rol speelt. Het is verbijsterend als men ontdekt wat de luchtmacht zoal doet om elke man con stant met de neus op de veiligheidsvoor schriften gedrukt te houden. Een fout gemaakt bij de SMW kan ge makkelijk tot een dodelijk vliegongeval leiden. Fouten zijn dus niet toegestaan vandaar dat de SMW werkt met perso neel van hoge kwaliteit: met een goed ontwikkeld gevoel voor verantwoording, accutaresse en een hoge graad van ken nis en vakbekwaamheid. Deze kwalitei ten brengen bij de werknemers ook weer een bepaalde mate van toewijding met zich mee, hetgeen waarschijnlijk de reden is dat overste Traast en majoor de Groot niet zonder voldoening hebben kunnen vaststellen dat het SMW-personeel erg .honkvast" is. De meisjes die door microscopen tand wielen en turbinebladen op scheurtjes controleren, hebben na elk half uur speurwerk een rustperiode. De afdeling kan er dan met breiwerkjes en dames- tijdschriften een beetje huiselijk uitzien. Op de foto: „Voorvrouw" mejuffrouw Marcus uit Hoogerheide bekijkt een tandwiel. De oorlog en terreur in Algerië hebben daar een noodsituatie doen ontstaan, waarvan men in West- Europa de omvang nog niet beseft. Vyf miljoen mensen lijden gebrek: ze hebben geen of onvoldoende voedsel, kleding. Ongeveer de helft van deze vijf miljoen mensen zijn kinderen beneden 14 jaar, van wie de meesten lijden aan t.b.c. of Engelse ziekte. Deze kinderen heb ben het zwaarst te Ujden van de rampzalige toestand, die door de terreur van zeven jaren Algerijnse oorlog is geschapen. Zij zijn het ergst ondervoed. Zij hebben geen gelegenheid tot het volgen van onderwijs, want de meeste scholen en er waren er al veel te weinig zijn verwoest, en bovendien is er een ontstellend tekort aan leer krachten: voor het komende schooljaar wordt dit tekort geschat op 15.000. De kinderen gaan gekleed in lompen. Veel kinderen hebben tijdens de binnen landse strijd hun ouders verloren en zwerven nu rond zonder eigen huis. Voorts ontbreken in Algerië de noodza kelijke medische voorzieningen. Volgens recente gegevens van het Internationale Rode Kruis zijn er in Algerië op het ogenblik slechts 600 artsen. Er zijn wei nig of geen ziekenhuizen of klinieken. De boeren zijn door de oorlog van hun landerijen en boerderijen verdreven en vinden nu, bij hun terugkeer slechts ruïnes en velden vol onkruid; zij hebben geen huisraad meer, geen landbouw werktuigen, geen zaaigraan, zodat als er niet snel geholpen wordt, ook volgend jaar niet geoogst kan worden. Om te trachten aan deze noodsituatie een einde te maken, hebben verschillende organisaties, als Internationale Rode Kruis, Wereldraad van Kerken, Caritas Internationalis en National Catholic Wel fare Conference, een grootscheeps hulp programma opgesteld: er worden grote hoeveelheden voedsel, kleding en dekens naar Algerië ver scheept; men wil op grote schaal melk gaan uitdelen aan kinderen, die een groot gebrek hebben aan vitaminen; men wil weeshuizen gaan bouwen en nrichten, om de rondzwervende wezen op te vangen en een normale opvoeding e geven; voor de boeren is er een groot project opgezet, om hen aan de noodzakelijke landbouwwerktuigen te helpen, zodat zij opnieuw hun bedrijf kunnen uitoefenen; voorts moeten er veel scholen komen en poliklinieken. Op elk terrein waar nood heerst moet er geholpen worden of voorzieningen ge troffen worden. Er is enorm veel nodig. De katholieke stichting „Mensen in nood", die in dezen samenwerkt met Caritas Internationalis en NCWC, wil hiervoor een beroep doen op de Neder landse bevolking om met haar mee te werken door daadwerkelijke steun. De stichting heeft reeds 6,5 ton kleding naar Algerië verzonden; dezer dagen gaat er een lading zeep, zeeppoeder en babypoeder, tezamen bijna 3 ton, per schip vanuit Amsterdam naar Algiers; er is reeds een bedrag van f25.000 over gemaakt voor de aanschaf en inrichting van een soort „rijdende polikliniek" voor de dokterspraktijk op het uitge strekte platteland van Algerië. Maar dit alles is nog maar heel weinig als men het ziet naast het enorm vele, dat nog nodig is. De stichting „Mensen in nood" te 's-Hertogenbosch heeft daarom gaarne haar girorekening nr. 111122 opengesteld voor de bijdragen voor Algerië. In het kader van de actie van de Wereldraad van Kerken wil ook de Oecumenische Stichting voor hulp aan kerken en vluch telingen tot leniging van de noden in Algerië bijdragen. Het gironummer van deze stichting, gevestigd te Utrecht, is 5261. (Advertentie) Walerman vulpennen/ va. 13,80 Waterman ballpoints v a. 4,95 (Advertentie) slechts IS cent met Reckltts (Van een medewerker) Wie een bijzonder goed geheu gen voor namen heeft, kent mis schien nog de namen uit zijn hoofd van de twintig of dertig kinderen, met wie hij jaren ge leden samen in de zesde klas van de lagere school zat. Maar The- mistocles, de Atheense staatsman en veldheer uit de 5e eeuw vóór onze jaartelling, kende de namen van alle twintigduizend burgers van zijn stad! Wie een „talenknobel" heeft, kent misschien behalve Frans, Duits en En gels nog wat Latijn en Grieks en wel licht zelfs een mondje Italiaans, Zweeds of Spaans. Maar de Duitse diplomaat Krebs beheerste op de kop af honderd verschillende talen en dialecten! Wie een uitstekend muzikaal geheu gen heeft, is misschien in staat een liedje, dat hij gisteren voor de eerste keer hoorde, vandaag vrij juist na te neuriën. Maar het dochtertje van de componist A. Dvorak zong de moeilijk ste liederen van haar vader getrouw na, toen zij nog maar achttien maanden oud was! Wie zeer goed kan rekenen, slaagt er misschien in een paar minuten in, u uit zijn hoofd te vertellen hoeveel 37613 maal 80657 is. Maar de Fransman Maurice Dagbert beantwoordde de vraag: „Wat is 72 x 72 x 72 x 72 x 72 x 72?", prompt en juist met: „Dat is 139.314.069.504 Wie een kei is in het uit het hoofd leren van gedichten, weet het mis schien klaar te spelen op een avond een gedicht van zestig regels in zijn hoofd te stampen. Maar de Engelse schei kundige Joseph Priestley kon de gehele Bijbel het Nieuwe èn het Oude Testament vlot opzeggen! Wie een goed geheugen voor telefoon nummers heeft, kent wellicht de num mers van twintig, ja misschien zelfs dertig vrienden en kennissen uit het hoofd. Maar een Amerikaan van Ne derlandse afkomst kende een miljoen nummers uit het telefoonboek van New York van buiten, en goed ook! U ziet het: als het om geheugen prestaties gaat, is er altijd baas boven baas, en dat is maar goed ook. Waarom dat zo goed is? Omdat de mensheid van de 20e eeuw heel wat cultuurschatten zou moeten missen, als er in lang ver vlogen tijden geen mensen waren ge weest met een geheugen als een ijzeren pot. Om slechts een paar voorbeelden te noemen: hoe zouden wij de schit terende werken van de grote Griekse dichter Homerus kunnen kennen, als er eeuwen 'geleden geen voordracht kunstenaars waren geweest, die deze dichtwerken ze beslaan thans hele boeken! mondeling hadden door gegeven van geslacht op geslacht, tot dat er eindelijk iemand op de gedachte kwam ze op schrift te brengen en zo voor de toekomstige generaties te be waren? Hoe zouden de sagenschatten van Grieken en Romeinen, IJslanders en Finnen, Spanjaarden, Hindoes en zo vele andere volkeren tot op de huidige dag bewaard zijn gebleven, als zij in een ver en grijs verleden niet van vader op zoon, van moeder op dochter, waren doorverteld? De wereld heeft inderdaad alle reden de geheugenwonderen uit de oudheid dankbaar te zijn voor hun ongelooflijke prestaties. Als zij er niet waren ge weest, zou onze cultuur ook onze Nederlandse cultuur armer zijn dan wij op het eerste gezicht wel beseffen. het einde in het Grieks opzeggen. De Duitse filosoof Fichte kon al op acht jarige leeftijd de door hem in de kerk gehoorde preken woordelijk herhalen. De jonge Mozart kon, als hij een mu ziekstuk éénmaal had gehoord, het zon der fout op papier zetten. Van de Romeinse wijsgeer Seneca is bekend, dat hij tweeduizend verzen, die hij slechts éénmaal had gelezen feilloos kon herhalen. De veldheren Caesar en Scipio Africanus kenden iedere soldaat, die ooit in hun leger had meegevochten bij zijn naam. Napoleon onthield de naam en het gezicht van iedere sol daat die hem werd voorgesteld en als hij de man jaren later terugzag wist hij dadelijk hoe hij heette. Met al deze en nog vele andere ge heugenkunstenaars zult u nader ken nis maken in de reeks beschouwingen, waarvan deze de inleiding vormt. U zult hen leren kennen, zoals zij waren, met hun goede, maar ook met hun kwade kanten. U zult horen, dat som mige van deze mensen, wier brein tot ongelooflijk klinkende geheugenpresta- Wij zouden een volk zijn met een zeer jonge geschiedenis, met een niet erg diepgaande beschaving, met een gering ontwikkeld nationaal besef. Wij zouden geen Nederlanders, geen Europeanen zij,n maar een jong en oppervlakkig volk, als zij er niet waren geweest de geheugenwonderen. Maar dat de wonderen de wereld niet uit zijn, geldt zeker voor geheu genwonderen. Ook toen het schrift al Jang was uitgevonden, ja zelfs toen de boekdrukkunst haar intrede in de we reld had gedaan en het niet meer nodig was de wijsheid en de letterkundige prestaties uit lang vervlogen eeuwen mondeling van geslacht op geslacht over te brengen, ook in die modernere tijd zijn er altijd mensen geweest, die met hun geheugen de meest wonder baarlijke prestaties hebben geleverd. De Engelse lord Granville kon het Nieuw Testament van het begin tot ties in staat was, tot de grootste weten schappelijke genieën van de wereld worden gerekend. Maar u zult u er tevens over verwonderen, dat andere geheugenkunstenaars, wier prestaties u met diep ontzag vervullen, onbete kenende lieden, domoren of zelfs im becielen waren. Wat u in deze reeks beschouwingen eveneens zult horen, is dat de weten schap met name de psychologie de merkwaardige geheugenverrichtin gen van deze genieën en imbecielen ten dele kan verklaren. De psychologen, die zich met het menselijk herinnerings vermogen hebben beziggehouden, heb ben reeds menige tip van de sluier, die lange tijd over de geheugenwonderen lag, opgelicht. Onder meer hebben zij ontdekt, dat belangstelling het eerste vereiste is voor ieder, die zich iets wil inprenten. Belangstelling is ook het geheim van de geheugenwonderen. Zij interesseerden zich voor data of voor getallen of voor talen of voor muziek en daarom weten zij die data, getallen, talen of muzikale composities zo goed te onthouden. De bekende Engelse romanschrijver Walter Scott schreef in zijn levens beschrijving: „Mijn geheugen was een erg wisselvallige bondgenoot en werkte mijn leven lang op eigen houtje. Het onthield trouw een paar Vievelingsverzen uit een gedicht, een lied uit het een of andere toneelstuk en vooral een populaire ballade, maar namen, datums en andere historische bijzonderheden verdwenen op de treurigste wijze geheel uit mijn her innering Scott vergiste zich echter, toen hij meende dat dit kwam omdat zijn ge heugen „op eigen houtje werkte". Zijn geheugen, zo goed als dat van ieder ander mens de geheugenwonderen inbegrepen richtte zich op het kom pas van zijn belangstelling. Omdat Scott zich zo voor oude verzen, liederen en vooral balladen interesseerde, ont hield hij ze ook. Zoals het geheugen van Walter Scott slechts onthield waarvoor hij een le vendige belangstelling had, zo onthield ook de beroemde Duitse bacterioloog Robert Koch slechts datgene wat hem hevig interesseerde, omdat het direct verband hield met zijn wetenschappelijk werk. Een aardig voorbeeld daarvan is het volgende bericht van een van Kochs medewerkers. Deze man ver telde: „Ik herinner mij dat Koch op zijn zestigste verjaardag bij mij infor meerde wie het toch was, die hem een bepaalde felicitatiebrief had geschre ven. Het was een man, die Koch tien tallen malen had gesproken en die jarenlang zijn assistent was geweest, maar die toch volkomen uit zijn ge heugen was verdwenen. In Rhodesië echter herkende Koch op het eerste gezicht en met grote vreugde een koe, die hij jaren tevoren aan de Afrikaanse kust had ingeënt en die intussen met een veetransport naar Rhodesië was gekomen." De assistent had Koch dus niet geïnteresserd. In de ingeënte koe echter had hij destijds veel belang ge steld; nog na jaren was het dier dan ook niet uit zijn herinnering verdwenen. Belangstelling was ook het geheim van de wonderbaarlijke prestaties van de opmerkelijkste Nederlandse geheu genkunstenaar uit deze eeuw, een blinde tweeëntwintigjarige jongeman. Over hem zult u uitgebreid in de vol gende beschouwing uit deze reeks horen. De volgende keer: Levende kalender kon niet tot tien tellen. De Japanse atletiekfederatie heeft het programma bekendgemaakt voor de Olympische Spelen 1964 in Tokio wat het atletiekgedeelte betreft. De indeling zal nog moeten worden goedgekeurd door het IOC en de IAAF (internationale At letiekfederatie). Het programma ziet er als volgt uit: 14 oktober: 100 meter heren (series), 800 meter heren (series), 400 meter horden (series), 10.000 meter (finale), discus heren (kwalificatie en finale), hoog- 15 oktober: 100 meter heren (halve fi nale en finale), 400 meter horden (halve finales), 800 meter heren (halve finales) 3.000 meter steeple (series), 20 km snel wandelen (finale), speerwerpen heren (kwalificatie), polsstokhoogspringen (kwalificatie), 100 meter dames (series) 400 meter dames (series), verspringen dames (kwalificatie). 16 oktober: 200 meter ("series), 5.000 meter (series), 800 meter heren (finale), 400 meter horden (finale), hinkstapsprin- gen (kwal. en finale), 100 meter dames (halve fin. en finale), 400 meter dames (halve fin..), speerwerpen dames (kwal. en finale), vijfkamp dames (eerste dag). 17 oktober: 110 meter horden (series), 400 meter heren (series), 200 meter he- springen dames (kwalificatie en finale), ren (halve fin. en finale), 3.000 m steeple (finale), kogelslingeren (kwal.), kogel stoten heren (kwal. en finale), polsstok- hoog (finale), 400 meter dames (finale), vijfkamp dames (tweede dag). 18 oktober: 110 meter horden (halve fin. en finale), 400 meter heren (halve fin.), 5.000 meter (finale), 50 km snel wandelen (finale), verspringen heren (kwal. en finale), kogelslingeren (fina le), 200 meter dames (halve fin. en fina le), 800 meter dames (series), 80 meter horden (series). 19 oktober: 1.500 meter (series), 400 meter heren (finale), tienkamp heren (eerste dag>, 80 meter horden (halve fin. en finale), 800 meter dames (halve fina les), discus dames (kwal. en finale). 20 oktober: 4x100 meter estafette he ren (series en halve fin.), 4x400 meter estafette (series en halve fin.), hoog springen heren (kwal.), tienkamp (twee de dag), 4x100 meter dames (series en halve fin.), 800 meter dames finale), kogelstoten dames (kwal. en finale). 21 oktober: 1.500 meter (finale), esta fette 4x100 meter en 4x400 meter heren (finales), marathon, hoogspringen heren (finale), 4x100 meter estafette dames (finale). De vakbond van typografen heeft toe stemming gegeven tot een staking tegen negen dabladen in New-York wanneer de huidige collectieve arbeidsovereenkomst zaterdag a.s. middernacht afloopt. Er is nog niet beslist wanneer de sta king zal beginnen. De betrokken bladen zijn de New-York Times, Mirror, Daily News, World Tele gram and The Sun, Herald Tribune, Journal American, Post, Long Island Star-Journal en de Long Island Press. De vakbond die 11.000 leden telt, eist loonsverhoging, een 30-urige werkweek en andere wijzigingen in het arbeidscon tract. (Advertence) Leuk om te geven, zo'n origineel Gevaert geschenkzakje met GEVAPAN-en GEVACOLOR- fllms. Leuk om te krijgen ook! Vooral omdat er nog een extra verrassing is: een waardelabel voor GEVACOLOR-kleuren- vergrotlngen £13x13 en 13x18 cm.) tegen de sterk verlaagde prijs van f. 2.40. Koop direct zo'n zakje bij uw fotohandelaar.

de Stem | 1962 | | pagina 6