>p zijn over Zweedse ambassadeur in Zeeland op bezoek ABATTOIR BAADDE IN LICHT in feestelijke verpakking! SOEP Renesse toont zich de eerste plaats waardig Zeldzame suikerbeesten american cigarettes voor fSr gemeester aar Belangstelling voor bedrijf uit eigen land EXAMENS -soep iswick Bowling >OCWATER Vandaag Morgen Zeeuws afdelingsvoetbal Tafeltennis in Zeeland Muziekverenigingen vergaderden te Oostburg Ernstig gewonde bij botsing Kloetinge Overheidspersoneel Zuid-Beveland kwam in Goes bijeen llagbtaü SlejStem CDU lonkt naar socialisten De crisis in Bonn Huisvrouwen over reclame Zeelandia's positie is thans in gevaar TREIN MET GEHEIME LADING ONTSPOORD Behandeling begroting Polder Walcheren Jongeren in de Kamer België bestrijdt piratenzenders theebuiltje u vlug en s pot heer- Om de hele genieten I ijne smaak 'an Nelle's ge zijn in oncentreerd 20 stuks et kwaliteit! >rderen, zo bleek uit het ant- de voorzitter op een terzake tag. g onbebouwde gedeelte van ngsplan Hengstdijk kan wor- it als speelwei voor de jeugd, orden bekeken. De heer Vink niet mee eens, dat het uit- n „Stoppeldijk" gedeeltelijk hie Boschkapelle is gelegen, e Boschkapelle de huizen niet iu het toch logischer vinden >reiding bij één parochie werd ht. De voorzitter achtte dit jlijk via wijziging van de pa- hetgeen vanzelfsprekend niet etentie van de raad behoort, puwkundig adviseur en de destijds de plannen vastge- op parochiegrenzen te letten e opzet is zeker geen sprake de aanvang van deze verga- enige ogenblikken stilte be- rband met het overlijden van ïelmina. RECHTSGELEERDHEID jksuniversiteit te Utrecht is Hoekzema uit Oostburg ge let kandidaatsexamen rechts- fXASTINGDIENST ïlangs te 's-Gravenhage afge- n is de adjunct-commies A belastingen, de heer D. Rot- lam ten kantore van de ont- directe belastingen en accijn- toegelaten tot de opleiding leur van 's rijks belastingen IARES COUPEUSE odevakschool te Haarlem is >r lerares coupeuse mevrouw an 't Westeinde te 's Heeren- (Advertenties) j elke maaltijd T UW WINKELIER. TIIEUNISSE andse Agenturen N V., ROOSENDAAL S GEOPEND JBER tot 18.00 uur JBER tot 18.00 uur /IBER vanaf 17.00 uur JBER tot 18.00 uur lensdag 5 december, zijn de le hoogwaterstanden in de eland als volgt: Hansweert 9 uur; Terncuzen 8.01 en lissingen 7.32 en 20.23 uur; 9.08 en 21.53 uur. ;nt uur Porgy en Bess iouw 20 uur De kolos van j. ui" De getekende, 18 J. v Ballet ur De getekende. 18 J. Mijn dochter Patricia, 14 j. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 DECEMBER 196k, (Van onze redacteur) De ambassadeur van Zweden, de heer Brynolf Eng, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Zeeland. Gistermorgen heeft hij in de Abdij te Middelburg een onderhoud gehad met de commissaris van de koningin in Zee land, jhri mr. A. de Casembroot. Daar na is hij doorgereisd naar de vice-consul voor Zweden in Nederland, de heer J. E. Boonstra te Vlissingen. In deze stad werd met burgemeester mr. B. Kolff de lunch gebruikt. Daarna werden de haven van Vlissin gen en het bedryf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde bezocht. Bü „De Schelde" fungeerde ir. J. W. Hup- kes als gastheer. Vervolgens reed de ambassadeur, die vergezeld was van zijn eerste attaché, de heer J. Wohler, naar Goes, waar hij een bezoek bracht aan het Zweedse con fectiebedrijf van Arnberg N.V. Hier werd hij door de heer A. van Scherpen- seel, bedrijfsleider, ontvangen en rond geleid. In een gesprek dat wij hierna met hem mochten hebben vertelde ambassa deur Eng zeer getroffen te zijn door de moderne opzet en organisatie van dit confectiebedrijf. Hij prees de goede sfeer in dit bedrijf en de soepele samen werking die met het moederbedrijf in Zweden bestaat. Voorts was hij ver baasd over de betrekkelijk korte oplei- dingstijd en de prestaties daarna van de meisjes, die bij Arnberg werkzaam zijn. De heer Eng vertelde dat 34 Zweedse fabrieken vestigingen in Nederland heb ben. Zweden staat daarmee op de 4e tot 5e plaats van het aantal buitenlandse vestigingen in ons land. De nevenvestiging van Arnberg in Nederland is vooral aantrekkelijk door de in vergelijking met Zweden goed kope arbeidskrachten in ons land. De heer Eng is nu anderhalf jaar ambassadeur van zijn land in Neder land. Reeds eerder bezocht hij Zeeland bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Zweedse Roode Kruis-zieken- huis in Zierikzee. Tegen vijf uur verliet de ambassadeur Goes weer, bestemming Den Haag. Met belangstelling kijkt de Zweedse ambassadeur Brynolf Eng naar het werk van een der modinettes van Arn berg N.V. te Goes. Rechts bedrijfsleider Scherpenseel en links de vice-consul van Zweden te Vlissingen J. Boonstra. In de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsbestuur blijft Renesse hoge ogen gooien en de 8-1 zege, die nu op Kruiningen werd behaald, houdt een waarschuwing in voor de andere kam pioensgegadigden, waarvan Hansweertse Boys, dat met 60 van Dreisclior won, de beste troeven in handen heeft. Robur en Domburg deelden de winst (1-1). Pa trijzen stuurde Zierikzee 2 met een 5-0 nederlaag naar Schouwen terug en ook Brouwershaven moest na het bezoek aan de Noormannen zonder enige winst huis waarts (42). De stand is hier: Renesse 1017, Hansw. Boys 916, Noormannen 1016, Domburg 912, Pa trijzen 1010, Kruiningen 10—8. Robur 107, Dreischor 95, Zierikzee 2 93, Brouwershaven 80. In de eerste klas B versloeg Hoofd plaat hekkesluiter Ria (6-2) en verdrong daardoor Vogelwaarde van de tweede plaats, want deze laatste verloor teleur stellend van Philippine (1-2). Schoon- dijke stuurde Groede met een krapi ne derlaag naar huis terug (3-2) terwijl Jong Ambon door Walcheren werd ver slagen (0-2) waardoor de stand er als volgt uitziet. Sluiskil 816, Hoofdplaat 915, Vogel waarde 914, Philippine 88, Schoon- dijke 98, Jong Ambon 87, Groede 96, Retranchement 85, Ria 90. In de reserve eerste klas pikte Corn. Boys 3 bij Iuctor 2 'n graantje mee 3-3, Goes 3 werd door Zeeiandia 2 met 01 verslagen en de hoofdstedelingen kwa men hierdoor alleen op kop. Zeeland Sport 3 en Oostburg 2 kwamen niet tot beslissing (22) terwijl Breskens 2 het bezoekende RCS 2 de voet dwars zette (3—2). Hier is de stand: Zeelandia 2 813, Clinge 2 711, Goes 3 1012, Breskens 2 7—9, RCS 2 9—9, Oostburg 2 8- Zeeland Sport 3 75, Luctor 2 63, Bier vliet 2 62, Corn. Boys 3 62. In de tweede klas A leed ook Vogel waarde 2 een nederlaag. Terneuzen 3 zorgde daarvoor (20). Aangezien Koe wacht 2 met 1-0 van Sluiskil 2 won en Steen 2 het bezoekende Breskens 3 met 83 versloeg ziet de stand er nu als volgt uit: Vogelwaarde 2 812, Koewacht 2 6-11, Terneuzen 3 88, Sluiskil 2 88, Aar denburg 2 7—7, Walcheren 2 66, Steen 2 76, Breskens 3 64, IJzendijke 2 6—0. In de tweede klas B maakte Middel burg 4 een stevige duikeling na de 1-4 nederlaag tegen Kruiningen 2. Patrijzen 2 versloeg Cortgene (24) en Kwaden damme had geen moeite met 's-Heer Arendskerke (61). Volharding '32 en Yerseke 2 deelden broederlijk (1-1). De stand is: Zeeland Sport 4 814, Kruiningen 2 1012, Kwadendamme 1011, Patrijzen 2 1011, Volharding 99, Middelburg 4 99, Cortgene 88, Yerseke 2 88, Vlissingen 5 8—5, Arendskerke 9-3. In de tweede klas C geven Renesse 2 en SVOWK elkaar niets toe. Eerstge noemde versloeg Dreischor 2 27) en laatstgenoemde liet Zonnemaire met lege handen achter (12). Brouwershaven 2 kreeg met 04 klop van Burgh 2. De stand is hier: Renesse 2 9—14, SVOWK 8—13, Burgh 811, Zonnemaire 75, Brouwersha ven 2 82, Dreischor 2 81. In de derde klas A herstelde Hansw. Boys 2 zich van zijn laatste misstap want Luctor 3 kreeg een stevig pak slaag (7—0). Robur 2 liet er tegen Domburg 2 geen gras over groeien (7—0) terwijl Zeeland Sport 5 en Kruiningen 2 tegen elkaar gelijk speelden (1-1). Lewed. Boys 2 moest op eigen veld de vlag strij ken voor Kwadendamme 2 (1—3). De stand is nu: Hansw. Boys 2 712, Kwadendamme 1—12, Noormannen 2 8—10, Luctor 3 3—8, Lewed. Boys 2 7—7, Zeel. Sport 5 6—6, Domburg 2 8—6, Kruiningen 3 9-4 Robur 2 93. In de derde klas B verspeelde leider Groede 2 een kostbaar puntje tegen Schoondijke 2 (1-1). RCS 3 kwam door'n 3-1 zege op Retranchement 2 een stapje nader en vooral Walcheren 3, dat met dezelfde cijfers van Middelburgse Boys won (13) wordt een ernstig concurrent, getuige de stand: Groede 2 711, Walcheren 3 610, RCS 3, 79, Schoondijke 2 58, IJzen dijke 3 54, Hoofdplaat 2 53, Retran chement 2 8—3, Midelb.d Boys 7—2. In de derde klas C tenslotte is er voor HVV 3 geen vuiltje aan de lucht. Corn. Boys 4 kreeg van hen een 5—1 nederlaag te slikken terwijl de naaste concurrent, Philippine 2, in Graauw tegen een 5—2 nederlaag opliep. Ria 2 kreeg ook tegen Hontenisse 3 geen kans op positieverbe- terng (14). De stand is als volgt: HVV 3 917, Graauw 811, Philip pine 2 7—10, Hontenisse 3 8—10 Clinge 3 8—8, Sluiskil 3 7—6, Corn. Boys 4 8-1, Ria 2 9—1. De jongste resultaten van de tafelten- niscompetitie in de afdeling Zeeland lui den als volgt: KLAS I: W. v. Z. 2-Ona 1 0-10; Bran ding 1-Sorry 1 2-8; Sorry 2-W. v. Z 2 9-1; Wilno 1-W. v. Z. 1 2-8; Wilno 1- Branding 1 8-2; Sorry 1-St. Aloy 1 8-2 W v. Z. 1-Ona 1 2-8. RANGLIJST: Sorry 1 612; Ona 1 5—10; W. v. Z. 1 6—10; Sorry 2 7—10 St. Aloy 1 5—3; Wilno 1 6—2; Spirit i 52; Branding 1 50. KLAS 2. Ona 2—Wilno 2 10—0 VSV 1-Wilno 2 10-0; W. v. Z. 3-Ona 1 4-6; St. Aloy 2-W. v. Z. 3 8-2. RANGLIJST. - St. Aloy 2 6—9; Big Smash 1 5—7; PZEM 1 6—7; Ona 2 5—6 VSV 1 5—5; W. v. Z. 3 6-4; Wilno 2 50. KLAS 3 W. v. Z. 4-Luctor 1 4-6 Sorry 3-PZEM 2 9-1; Luctor 1-Sorry 2 5-5; W v Z. 4-Ona 3 6-4. RANGLIJST. Sorry 7—12; St. Aloy 3 59; Luctor 1 59; W v. Z 4 65 Ona 3 6—4; SSW 1 5—4; PZEM 2 6—3 H. v. Bene 1 6—0. KLAS 4A. W. v. Z. 5-Big Smash 1 7—3; Spirit 2-W. v. Z. 5 6—4; Wilno 3 Branding 2 0—10; Spirit 4—St. Aloy 37. KLAS 4B. Luctor 2-Sorry 4 5—5; PZEM-Waco 1 010; Big Smash-Sorry 82. De 59-jarige directeur van een schil ders- en zandstraalbedrijf uit Rotter dam, de in Schiedam wonende C. T., is gistermorgen bij een autobotsing op de rijksweg onder Kloetinge ernstig ge wond geraakt. Zijn toestand is zorgwek kend. T. reed in de richting van Vlissingen en is op tot nu toe onverklaarbare wijze op de linker weghelft geraakt. Van te genovergestelde richting kwam een per sonenauto, die bestuurd werd door me vrouw E. v. d. W.-B. uit Krabbendijke. Bij haar in de auto zaten mevrouw Van B. met haar zoon, eveneens uit Krab bendijke. De drie laatstgenoemden lie pen oppervlakkige verwondingen op en konden, na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De heer T. werd even wel uit de wagen geslingerd en kwam daarbij op het fietspad terecht. De afdeling Zuid-Beveland van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel is zaterdagmiddag in een matig bezochte vergadering bijeen geweest in het Slot Ostende te Goes. Het belangrijkste agendapunt was de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heren P. Koens, F. J. Janssens, J. Pieters en C. Janse. Om dat geen tegenkandidaten gesteld waren, werden alle heren herkozen. Op deze vergadering was ook de districtsbestuur der de heer Vaes aanwezig, die enkele actuele problemen, o.a. pensioenwetge ving en vakantieverlof onder de loep nam en de ingekomen vragen daarop beantwoordde. In de kascontrolecommissie werden benoemd de heren J. Polfliet en J. de Jonge. Op voorstel van de secretaris werd f so.uit de kas beschikbaar gesteld voor de actie „Open het Dorp". (Advertentie) (Advertentie) In hotel ,,De Eenhoorn" te Oostburg vond de najaarsvergadering plaats van de Ned. Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, o.l.v. de heer P. Oké. Het belangrijkste punt was de organisatie van het muziekconcours dat elk jaar op Hemelvaartsdag gehouden wordt. In het verleden is er op de ver schillende weilanden meermalen slecht gespeeld als gevolg van de onbereken bare weersomstandigheden. Bij een zaal concours gaat veel van de traditio nele intimiteit verloren. Besloten werd de ,,openveld"-traditie te handhaven, echter met een uitwijkmogelijkheid naar een zaal of garage. De grote kosten, aan dit systeem verbonden, hoopt men te ondervangen. Waar het concours gehóuden wordt, is nog niet bekend. Iedere aangesloten organisatie heeft het recht van aan vrage. Oostburg maakt echter een goede kans om met de organisatie te worden belast. Voortaan wordt er in de ere- afdeling geen beker meer beschikbaar gesteld. Meer waarde werd gehecht aan medailles van het Koninklijk Huis van provinciale zijde en andere officiële in stanties. Er is voortaan ook geen na jaarsvergadering meer, omdat men op de voorjaarsvergadering alles kan af handelen. Voor de aanvang van de vergadering namen de aanwezigen enige ogenblikken stilte in acht i.v.m. het overlijden van prinses Wilhelmina. vanaf f 195.— Kantoormachinehandel J. A. Biesbroeck Gentsestraat 21&-23 - Hulst - el. 2080 Naar van gezaghebbende zijde in Bonn wordt vernomen heeft bondskanselier Adenauer besloten onderhandelingen over de vorming van een coalitierege ring te beginnen met de socialisten. Het besluit hiertoe zou door Adenauer en de leiders van de C.D.U. genomen zijn op advies van de minister van woningbouw, Paul Luecke. De Westduitse socialistische partij heeft echter gezegd, dat zij niet wil die nen als chantagewerktuig van de chris ten-democraten tegen de liberalen. „Voordat er met de socialistische partij wordt onderhandeld moeten alle duister heden in de Spiegel-zaak opgehelderd worden en de verantwoordelijken reke ning en verantwoording afgelegd heb ben". De socialistische partij eis tot be sluit, dat een doeltreffend beleid, zowel binnenlands als buitenlands, wordt uit gestippeld. In de Sinterklaastijd liggen ieder jaar opnieuw aanlokkelijke heerlijk heden in de etalages van banketbak kers. De suikerbeesten lijken echter plaats te hebben gemaakt voor de duurdere marsepeinen varkens, choco ladeletters en staven banket. Een echt ouderwetse suikerbakker moet men met een lantaarntje zoeken, maar in Middelburg is er nog een: bakker A. van der Welle in de Zuster straat, die ieder jaar nog zoete borst platen en suikeren figuren maakt. De „suikerbeestjes" van de 73-jarige bak ker „doen het nog best". Maar de grote fabrieken van suikerwerken heb ben het vervaardigen van suikerfigu ren voor het merendeel al overge nomen. T~)e Spiegel-affaire in de Duitse bondsrepubliek is uitgegroeid tot een levensgrote politieke crisis, welke een keerpunt kan vormen in de poli tieke verhoudingen van dat land. Er wordt nu serieus gedacht aan het betrekken van de socialisten in de re geringsverantwoordelijkheid. De socia listen hebben gedurende geruime tijd zichzelf daarvan buitengesloten, om dat ze „neen" zeiden tegen herbewa pening en NAVO. Sinds enige jaren zijn ze van die dwaling bekeerd. De Westelijke bondgenoten zullen niet behoeven te vrezen, dat de politiek van Bonn dadelijk zal omzwenken naar een noodlottig neutralisme, zo er ook socialisten in het kabinet ko men te zitten. Maar als deze nieuwe politieke constellatie tot stand komt, zal dat waarschijnlijk ook betekenen het einde van Adenauers kanselier schap. Der Alte was een verbeten vast houder aan de politiek van Europese integratie en Westers bondgenoot schap. In de stormloop tegen Strauss en Adenauer hebben zich het heftigst geweerd al degenen, die met Der Spie gel zich van de Europese integratie en het Westers bondgenootschap willen afwenden, om naar Moskou te lon ken en West-Duitsland tot een neu trale zone uit te roepen. Zij, die zich zo fervent vastbeten in de fouten en onhandigheden bij de justitiële actie tegen het weekblad, hebben zich niet steeds gerealiseerd, dat ze het kleine re kwaad becritiserend de grotere ge varen uit het oog verloren. Als de ge heel nieuwe regeringsconstellatie tot stand zou komen, zullen de neutralisti- sche onderstromingen, die in de SDP nog aanwezig zijn (evengoed trou wens in de liberale FDP) zeker pogen aan invloed te winnen en de slagvaar digheid van het Bonner bewind niet ten goede komen. We moeten afwachten wat het on derzoek tegen Der Spiegel oplevert. Als landverraad klaarblijkelijk kan worden bewezen, zullen velen wel licht de ogen opengaan voor de ni hilistische aard van dit journalistieke verschijnsel. Mocht echter het bewijs juridisch niet geleverd kunnen wor den, dan zal de invloed van het blad op de publieke opinie nog stijgen. En dan zou een nieuw Bonner kabinet nog sterker onder druk van neutralis- tische tendenzen komen te staan. Wat in West-Duitsland aan de gang is, moet bij de bondgenoten wel ver ontrusting oproepen. De Reclamekring Zuid belegt op 11 december te Eindhoven een bijeenkomst waarop een achttal huisvrouwen hun mening zullen zeggen over de heden daagse reclame. Met name krijgen zij kans te vertellen wat de huisvrouw denkt over reclamefilms, commerciële radio, advertenties, affiches en verpak kingen. In het forum hebben vertegen woordigsters zitting van verschillende vrouwenorganisaties en ook van de Ne derlandse Consumenten Bond. Zeeuws korfbal In de eerste klasse Z.K.B. heeft hek kesluiter Zeelandia 1 het ook bij Tjoba 2 niet kunnen bolwerken. Het werd kans loos met 9-2 geklopt, waardoor zijn po sitie onderaan de ranglijst vrijwel hope loos is geworden. Tjoba 2 voer wel bij deze overwinning. Het klom twee plaat sen op de ranglijst en liet naast Zeelan dia nu ook Animo 2 en Luctor 1 achter zich. In 2 A leed Zuidwesters 2 haar zesde achtereenvolgende nederlaag. Het ver loor van Togo 3: 2-4. Dit Togo-team doet het voor het eerst in de tweede klasse overigens lang niet gek. Het ver overde reds 6 punten uit acht wedstrij den waardoor het behoud van het tweede klasseschap wel gewaarborgd zal zijn. Swift 3 had op eigen terrein met AKC in het r^heel geen moeite (12-2). In 2B werd Vios-Togo 2 afgelast en verloor Olympia op eigen terrein teleurstellend met 0-4 van Tjoba 3. De andere van de uitslagen: 3e kl. A; Animo 3-Swift 4 5-3; Vedo 2-Noad 17-2; 3e kl B: Elto 2-Luctor 2 10-1; 3e kl. C: DOS '55-Tjoba 4- 8-3. Asp. A: Ondo A- Zuidwesters A 2-2; B: BKC-TOP 0-1; D: de Poel-Elto A 16-3; Togo-Vopo (Vo po n.o.) GEEN KORFBAL OP 8 DECEMBER Op zaterdag 8 december, de dag dat H.K.H. Prinses Wilhelmina in Delft wordt begraven, zal er in Zeeland geen enkele korfbalwedstrijd doorgang vin den. Dit geldt zowel voor de competitie van de Zeeuwse Korfbalbond als voor die van de K.N.K.B (Advertentie) Goed inhoud 2 pakjes Gold Star 25 Een firma in het Duitse Gross Umstadt moest voor een Oosters vorst een lichtkroon maken van drie en een halve ton zwaar met 532 lampen en niet minder dan 200.000 losse onder delen. De kroon was evenwel zo groot dat zij alleen in de grote hal van het plaatselijk abattoir in elkaar kon wor den gezet. Hetgeen dit wonderlijke plaatje opleverde... Een trein die beladen was met een ge heime en bewaakte vracht, is gisteren ten noorden van Marietta in de Ameri kaanse staat Georgia ontspoord. De la ding was bestemd voor de Amerikaan se Commissie voor Atoomenergie. Woordvoerders van de commissie heb ben geweigerd te zeggen of er zich ra dioactief materiaal onder de zending bevond, maar zij verklaarden dat er geen gevaar voor de bevolking bestond. Van de trein, die uit 67 wagens be stond, ontspoorden 24 wagens. Het zal minstens 12 uur kosten om het traject weer berijdbaar te maken. Twee functionarissen van de vijf die met de trein waren meegezonden om de zending te bewaken, werden licht ge wond. De lading van de trein werd ter plaatse verzegeld zodat omstanders niet bij konden komen. Vrijdag a.s. zal in het Polderhuis te Middelburg een algemene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren worden gehouden. De commissarissen zullen de begroting voor 1963 behande len. Zoals reeds eerder bericht, is het nog gelukt het dijkgeschot voor 1963 te handhaven op f 60,- per ha voor de on gebouwde eigendommen of f 10,- per 100,- belastbare opbrengst volgens de grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen. premier De Quay heeft gisteravond een bezoek gebracht aan een ten toonstelling van abstracte kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Na de bezichtiging verklaarde hij: „Je kunt niet zien of het geschilderd is met de hand van een mens of erop gesmeerd is met de staart van een ezel". De tentoonstelling is daarop ge sloten. De schilderijen zijn naar de vervaardigers terug gestuurd. Idioot zo'n bericht zult u zeggen. Maar dit is toch gewoon het transpo neren van een Russische gebeurtenis in Nederlandse verhoudingen. We wil len persoonlijk bekennen de abstracte kunst veelal niet te kunnen vatten. Aan alle critici moeten we ook vrij baan laten. We geloven daarnaast, dat de toekomstige tijd hier beter kan schif ten en oordelen. Maar dat een rege ringspersoon, omdat hij de politieke macht bezit, hier het beslissende woord zou mogen en kunnen spreken, dat is volgens onze westerse begrippen te dol om los te lopen- Opmerkelijk is intussen, dat juist onder de avant-garde-kunstenaars zo veel sympathieën voor het commu nisme leven. Verscheidene hunner zijn steeds weer bereid aan verkapte com munistische propaganda hun handte kening te schenken. Ze zorgen er ech ter wel voor in het miserabele Westen te blijven Qntwerpen om de grondwet op een paar punten te wijzigen zijn nu verschenen. Nieuw-Guinea moet wor den geschrapt. Daar is ieder het wel mee eens. Een wijziging in de regelen betreffende de troonopvolging blijkt algemeen instemming te vinden. En de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar kan even eens iedereen billijken. Dit laatste voorstel doet echter meteen de vraag rijzen: Waarom wordt de leef tijd van verkiesbaarheid ook niet verlaagd? Kamerlid kan men pas worden, als men 30 jaar is, Staten lid als men 25 jaar is, gemeenteraads lid als men 23 jaar is. De regering wil daarin geen verandering bren gen. Wij zouden er alles voor voe len jongeren ook toegang te geven tot Kamer en Staten. We moeten het aandurven met de jeugd. De fris heid en de levendigheid van de dis cussies kunnen er slechts bij winnen. Drieëntwintig jaar als minimumleef tijd voor alle vertegenwoordigende colleges stelde de staatscommissie- Van Schaik voor. Is daar geen meer derheid voor te vinden in de Kamer? De commissie voor verkeer en ptt uit de Belgische kamer van volksverte genwoordigers heeft met grote meerder heid er waren slechts twee onthoudin gen een wetsontwerp goedgekeurd voor het bestrijden van „piratenzenders". In het wetsontwerp wordt het leveren van materiaal voor deze zenders, het vervoer van personen, het financieren van uitzendingen met inbegrip van re clame en administratieve hulp verboden. Het wetsontwerp, dat reeds door de Bel gische senaat is goedgekeurd, voorziet in straffen tot een maximum van een jaar hechtenis en een boete van 100.000 Belgische francs 7250. België heeft thans een „piratenzender" de „Uilenspiegel", die buiten de terri toriale wateren ter hoogte van Zeebrugge voor de kust ligt. De afgelopen weken zijn er berichten geweest over plannen voor een nieuwe reclamezender, die een ligplaats zou kiezen ter hoogte van Ostende en niet alleen radio, maar ook tv-uitzendingen zou gaan verzorgen.

de Stem | 1962 | | pagina 3