MORGEN DEFILE IN DEN HAAG Iljoesjins vertrekken Chinezen retireren, maar alleen in achterhoede Applausje van John INVALIDEN DEMONSTREERDEN Negenduizend militairen nemen deel aan eerbetoon Katanga inpan-Afrikaanse vrijheidsbeweging CnH'<W Elke minuut kanonschot Tsjombe zoekt toenadering Gestorven op heelal-bevel Tito in de Sovjet-Unie aangekomen Uitwisseling van gewonden WIM SONNEVELD DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag een akkoord over de broodprijs? NorsiadtLacune in verdediging van West-Europa Eerbetoon Weinig wind VERSIER HET BIOSGOOPJE EENS! Niet omfberst Duizenden bloemen Grootheid AANVARING IN LONG BEACH Akkoord inzake de „Kroonduif ondertekend Terug naar eiland Tristan da Cunha GEEN KERSTBOMEN bij de muur PREMIER NEHROE VERKLAART: Bezoek aan front v*M.> koli&rJccMvvp MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA WOENSDAG 5 DECEMBER 10 UUR 103e JAARGANG No. 24148 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 4 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon PRINS BERNHARD BETREKT EERSTE DODENWACHT Een deputatie van de Nederlandse bakkerijstichting heeft met de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken een bespreking gevoerd over de broodprijs. Donderdag a.s. zal dit over leg worden voortgezet. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het te verwachten, dat dan overeenstemming zal worden bereikt. Zoals bekend zijn de bakkerijstichting en de bewindslieden in een vorige be spreking, op 8 november, overeengeko men. een accountantsonderzoek in te stellen naar de stijging der externe (niet door bloemprijsverhogingen veroorzaak te) kosten in de bakkerij. De bakkers waren toen van mening dat de stijging van de bloemprijs een prijsverhoging van het brood met twee cent rechtvaar digde. De minister wilde slechts tot één cent gaan, omdat bij een bloemprijsver- laging eerder dit jaar een broodprijsver laging achterwege was gebleven. In de bespreking van gisteren zijn de resultaten van het accountantsonderzoek ter sprake gekomen. De geallieerde opperbevelhebber ir Europa gen. Lauris Norstad heeft in een toespraak tot de assembleé van de West- europese Unie gewaarschuwd dat er een „kritieke gaping" is in de westelijke defensie in Europa. De overbrugging van deze kloof dient het eerste doel van de Atlantische alliantie te zijn, zei hij, Norstad verklaarde ,,Ik kan zeggen dat dit een feit is Europa kan worden verdedigd. Doch zolang onze doelstel lingen niet ten volle zijn verwezenlijkt en we nog niet in staat zijn onze strijd krachten op de meest moderne basis te houden met de modernste wapens, stellen we ons aan onnodig risico bloot. In vele opzichten is de lacune kritiek en opheffing er van moet ons eerste doel worden" (Haagse redactie en ANP) Prins Bernhard zal als oud-adjudant van prinses Wilhelmina de eerste dodenwacht betrekken in het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag, als daar morgenochtend om negen uur het défilé langs de baar begint. De prins betrekt de dodenwacht samen met twee andere oud-adjudanten van de overleden prinses. Daarna zal er tot en met vrijdagmiddag vier uur dagelijks vanaf negen uur gelegenheid zijn om de overleden moeder des vaderlands een laatste groet te brengen. Vanavond wordt het stoffelijk overschot van Het Loo naar Den Haag over gebracht. De stoet zal slechts bestaan uit een witte begrafenisauto, een hofauto met de prins der Nederlanden en een hofauto met de adjudant Jhr. Bischof van Heemskerck. Een escorte van de Koninklijke Marechaussee en rijkspolitie begeleidt de kleine stoet. wacht bij het paleis Lange Voorhout be trekken en tijdens het uitdragen van de kist zal de Johan Willem Frisokapel het Wilhelmus spelen. Bij de kerk in Delft, waar de bijzet ting plaatsvindt, staat een erewacht van mariniers met ingedeeld vaandel. De marinierskapel is hier ook aanwezig. Vandaag en a.s. zaterdag zal de resi dentie bijzondere rouw in acht nemen, Openbare vermakelijkheden zijn geslo ten, waarschijnlijk ook de bioscopen. Het défilé langs de baar, welke in de hall van het paleis Lange Voorhout wordt opgesteld, zal worden geopend door het Haagse gemeente-bestuur. Zaterdag vertrekt de begrafenisstoet om 9.45 uur van het paleis naar Delft, waar zij om 12 uur zal arriveren. Bij het militair eerbetoon rond de teraardebestelling zullen ongeve-er negen duizend militairen van land-, lucht- en zeemacht betrokken zijn. Zij worden ge deeltelijk als erewachten ingezet, maar tevens ingeschakeld bij de afzetting van de route door Den Haag en Delft. Van het ochtendkrieken af zal een com pagnie van de garde prinses Irene de Volgens de voorzitter van de pan-Afri kaanse vrijheidsbeweging, Kenneth Kuanda, zou president Tsjombe van Ka- tanga overwegen Katanga lid te laten worden van deze beweging. MINISTER VISSER is gisteren terugge keerd uit de West. Hij vertelde een voor stel tot invoering van een algemene dienstplicht op de Antillen te hebben ontvangen. „Ik ben van plan het ernstig te overwegen", zei hij. IN JORDANIË is een nieuw kabinet ge vormd. zulks op verzoek van koning Hoessein. De wijzigingen in het kabinet zijn beperkt gebleven tot de opname van één onderminister van Opbouw, die met vluchtelingenzaken te maken zal krijgen. EEN BRUG die de Katangese militaire basis Kongolo met de rest van Katanga verbindt, is door het Kongolese natio nale leger opgeblazen. Kongolo zou ook door het nationale leger zijn veroverd, maar later weer in Katangese handen zijn gevallen. ZEVENTIENHONDERD parachutisten van het Indonesische leger, die eigenlijk waren opgeleid voor landingen 'in Nieuw-Guinea, zullen naar Kongo wor den gezonden op verzoek van de Ver enigde Naties. Men noemt hen „spring- commando's". VOLGENS EEN bericht van „Tass" zijn er in de Sovjet-Unie twee atoomkracht centrales in aanbouw. Er zijn ook plan nen voor de bouw van kleine-re atoom- centrales in de poolstreken. t Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond: J t Voornamelijk in het westen van het land kans op mist. Overigens droog t weer met weinig of geen bewolking. t Zwakke veranderlijke wind. Tempe- i ratuur oplopend tot enkele graden t boven het vriespunt. Het Belgisch weerkundig instituut J verwacht: Afnemende wind. bij kans i op nevelig weer. Nachtvorst tot mi- i J nimum 9 graden. t Vandaag: zon onder 16.31 uur. t Morgen: zon op 8.30 uur. Maan onder t 0.13 uur. i t Dit is ook de mening van Harry Nkoemboela, de Noordrhodesische natio nalistische leider. Zijn nationale con grespartij heeft het afgelopen jaar finan ciële steun van Katanga ontvangen. Vol gens Kuanda en Nkoemboela heeft Tsjombe het lidmaatschap nog niet offi cieel aangevraagd. De beweging omvat Tanganjika, Ethio pië, Somali. Oeganda. Rwanda en Boe roendi. Verdere leden zijn nationalisti sche partijen in Kenya, Zuid- en Noord- Rhodesië. Zanzibar, Mozambique, Ango la, Zuid-Afrika, Zuidwest-Afrika, Ba- soetoland. Beetsjoeanaland en Swaziland. De pan-Afrikaanse Deweging streeft er naar deze landen onafhankelijk te doen worden, zodat zij volwaardig lid kunnen worden. Het eindstreven is politieke eenheid van de Afrikaanse landen. Katanga kan lid worden, ook als het te zijner tijd met de Kongo herenigd zou worden. De Verenigde Naties he-bben meege deeld dat een Zweeds vrachtvliegtuig van de V.N. van het type C-47, dat in Kongo was vermist, in Noord-Rhodesië is terugevonden. Niemand aan boord liep letsel op. Advertentie) Speel zélf eens een actieve rol als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of na de film ergens neer te strijken, wat te drinken of iets te eten. Met zo'n initiatief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek concurreren. Nóg een tip voor een leuk initiatief: als u een cadeautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waar mee in elk Nederlands Horeca bedrijf betaald kan worden. Chequeboekjes a 10.- of f 25.-, in coupures van 2.50 kunt u bestellen bij het Bedrijf^, schap Horeca, Koninginne-^, gracht 58-5ST"^ Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje). Militaire compagnieën gaan aan de ko ninklijke rouwstoet vooraf en besluiten deze. Enkele duizenden militairen zullen de route afzetten. Afgezien van de tallo ze eredetachementen in ceremonieel te nue in en rond de ke-rk in Delft, zal er bij de ingang van de koninklijke crypte een erehaag staan van zes adelborsten, zes cadetten van de landmacht en zes van de luchtmacht. Van het tijdstip af dat het stoffelijk overschot wordt uitgedragen tot aan het einde van de plechtigheden zal er elke minuut een kanonschot worden afge vuurd. Dit gebeurt gelijktijdig op het Haagse Malieveld en op de vliegbasis Ypenburg. De vaandels zullen evenmin als de trommen omfloerst worden. De rouwversiering in de Delftse nieu we kerk bestaat uit achtduizend chry santen en 2500 anjers. De draperieën zullen ook in lichte kleuren worden uit gevoerd. In de kerk worden 22 podia ge bouwd en in totaal zal er voor 2800 ge nodigden plaats zijn. Op de markt van Delft worden geen tribunes geplaatst. De woorddienst bij de begrafenis is toevertrouwd aan de hofpredikant ds. J. F. van Berkel. Ds. G. Forget van de Waalse gemeente in Den Haag zal de li turgie leiden. Er zijn in de kerk platforms voor te levisiecamera's gebouwd, hetgeen er op wijst dat de N.T.S. hoopt op toestemming tot het maken van een reportage. Onder de gasten die worden verwacht, zijn: koning Olaf van Noorwegen, de ko ning en de koningin van België, groot hertogin Charlotte van Luxemburg en haar man prins Felix, de gravin van Athlone, prins Louis Ferdinand van Pruisen en zijn echtgenote prinses Kira. en de vorst en vorstin van Wied. Op de openingszitting van de West- europese Unie heeft de voorzitter Moyer- soen, een Westduitser, prinses Wilhelmi na herdacht en haar één van de grootste figuren van deze tijd genoemd. Aan deze grootheid werd gisteren avond, tijdens een t.v.-uitzending, nog eens herinnerd door de vroegere secre taresse van de prinses, toen deze in Lon den verbleef. De secretaresse vertelde hoe koningin Wilhelmina onverschrok ken, ondanks de bombardementen in Londen haar taak volvoerde. Hoe fana tiek zij haar taak opvatte blijkt uit het geen haar vroegere secretaresse mede deelde over een gelegenheid waarbij de prinses, op de zwarte markt gekochte morfine via smokkelkanalen naar Bre da zond, omdat er in het bezette gebied gebrek aan morfine heerste. De oud-commissaris van politie in Den Haag, de heer 't Sant, die indertijd be last was met de zorg voor H.M.'s per soonlijke veiligheid, vertelde over de Londense invasie: „Toen er sprake was van het gevaar van een Duitse invasie zei de koningin tot mij: „Beloof mij, dat ik nooit levend in handen van de Duit sers zal vallen". De heer 't Sant deed deze belofte in het besef dat de vorstin hiermee haar bereidheid tot het bren gen van het laatste offer uitdrukte. '55 Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft maandag meegedeeld dat de Sovjets ingevolge de belofte van pre mier Kroestjev begonnen zijn met de terugtrekking van hun bommenwerpers uit Cuba. Naar verluidt hadden de Russen ten minste dertig straalbommenwerpers van het type Iljoesjin-28 op het eiland gesta tioneerd. President Kennedy had geëist dat zij zouden worden verwijderd omdat het hier aanvalswapens betrof. Premier Kroestjev stemde in en ook premier Fi del Castro verklaarde zich akkoord aan gezien de bommenwerpers naar hij zei toch „verouderd' waren. Een Russisch schip is zaterdag door Amerikaanse patrouillevliegtuigen gefo tografeerd toen het ter hoogte van de noordkust van Cuba voer. Er waren rompen van drie bommenwerpers op het dek te zien. Een 36-jarige Amerikaanse, mevrouw Gloria Lee Byrd, is maandag gestorven zonder tot bewustzijn te zijn gekomen het ziekenhuis waarheen zij op 28 november was overgebracht. Doods oorzaak was ondervoeding. De 52-jarige Hedy Hood heeft aan de politie verteld dat mevrouw Lee Byrd twee maanden geleden was begonnen te vasten. Dit was een „wetenschappelijk experiment voor de vrede", dat me vrouw Lee Byrd ondernam op bevel van „personen uit het heelal". Hedy Hood had voor mevrouw Lee Byrd gezorgd voor zij in het ziekenhuis werd opge nomen. Het Amerikaanse vliegdekschip Kearsarge" is gisteren in de mist bij de haven van Long Beach in botsing ge komen met het Britse passagiersschip ..Oriana", aan boord waarvan zich 1244 mensen bevonden. Hoe groot de materiële schade is, is niet bekend. De Kearsarge is het schip dat in oktober astronaut Walter Schirra na zijn landing uit de ruimte op de At lantische Oceaan oppikte. De Oriana kon op eigen kracht de ha ven binnenvaren. Het akkoord tussen de Indonesische regering en de K.L.M. dat de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garoeda toestaat de diensten van de dochteron derneming „Kroonduif" van de K.L.M. in Westelijk Nieuw-Guinea over te nemen, is dezer dagen ondertekend. De Garoeda zal de Kroonduif per 1 januari a.s. vervangen. De financiële re geling is niet onthuld, doch de Kroon duif zal haar zeven tweemotorige vlieg tuigen, waarbij vier amfibietoestellen van het type Beaver, overdragen. De Garoeda is voornemens twee tweemoto rige toestellen aan de vloot van de Kroonduif toe te voegen. De Garoeda zal volgende week een staf van 30 piloten, werktuigkundigen en administratieve krachten naar Nieuw- Guinea sturen en al het Nederlands per soneel zal tegen 1 januari repatriëren. De kwestie van landingsrechten voor de K.L.M. te Djakarta zal afzonderlijk worden behandeld. In Sentani (40 km van Hollandia) is zaterdag een handgranaat gegooid naar een auto waarin de "griffier van de Nieuw-Guinearaad Jokoe en het hoofd van de bevolkingsvoorlichting Sarwom zaten. De granaat ontplofte echter niet. Ook werden er enige schoten in de lucht gelost. Er waren geen slachtoffers. De daders zijn Papoea-tegenstanders van de door Sarwom c.s. georganiseerde Papoea- vlagdemonstratie, die door de Verenigde Naties werd verboden. De voormalige bewoners van het vul kanische eiland Tristan da Cunha, die een tijd geleden in Engeland een toe vlucht hebben gekregen na de aardbe vingen op hun eiland, hebben zich nu met 148 tegen 5 stemmen uitgesproken voor terugkeer naar hun geboortegrond. Aan de stemming hebben alle volwassen leden van deze bevolkingsgroep mogen deelnemen. Het Engelse klimaat bleek in de afgelopen tijd een slechte uitwer king op hun gezondheid te hebben. Het resultaat van de stemming is aan de Britse regering meegedeeld. Een hartverwarmend plaatje uit Washington, waar mevrouw Jac queline Kennedy in een nationale televisieuitzending het woord voerde t.g.v. een z.g. „Amerikaans Kunstjuweel". President Kennedy applaudisseert voor de charmante spreekster, die hem met een lieve lach dankt. President Tito van Zuid-Slavië is gis teren in zijn speciale blauwe trein, in het Sovjetrussische grensstation Tsjop aangekomen. De president brengt, zoals officieel werd gezegd, een „vakantiebezoek", dat ongeveer twaalf dagen zal duren. Een Sovjetrussische delegatie begroet te de Zuidslavische president en zijn ge zelschap, onder wie ook zijn echtgenote. Een muziekkorps van het Rode Leger bracht de volksliederen van Zmd-Slavië symk0ol zijn van vergeving en verzoe- en de Sovjet-Unie ten gehore De Presi-ining en als zodanig niet misbruikt mo- dent inspecteerde een voor hem opg - gen wor(jen Voor politieke demonstra- Het gesprek van de dag in Berlijn is of er al dan niet kerstbomen bij de muur geplaatst moeten worden. Volgens de Evangelische (Lutherse) kerk is dit niet geoorloofd, omdat zij van mening is, dat kerstbomen het stelde erewacht. Tito wordt vandaag in Moskou ver wacht. Hij heeft de Sovjet-Unie na 1956 niet meer bezocht. De Sovjetrussische begroetingsmissie werd geleid door Sidor Kovpak, vJaa* - nemend voorzitter van de Oekrainse Op perste Sovjet. Kovpak hield een korte toespraak, waarin hij zei „Ik ben ervan over tuigd dat de besprekingen, die u met onze leiders zult houden en de ontmoe tingen, die u met Sovjet-burgers zult hebben, zullen bijdragen tot een ver sterking van de RussischZuidslavische vriendschap en tot vergroting van de samenwerking tussen onze twee landen". ties bij de muur. In een artikel van een Berlijnse krant wordt de kerstboom geschetst als „het symbool van de vrede, dat zijn schijn sel laat vallen op het symbool van de koude oorlog, de muur." De boom wordt in het blad beschouwd als een blijk van medeleven met de oosterburen, in de geest van „wij den ken aan jullie, jullie staan niet alleen." Verleden jaar stonden er met Kerst mis 1000 kerstbomen, met 50.000 kaars jes langs de westkant van de Berlijn se muur opgesteld. Premier Nehroe heeft maandag in de Indische volksvertegenwoordiging mede gedeeld dat de communistisch-Chinese troepen in het noordoostelijke grensge bied „klaarblijkelijk over enige afstand zijn teruggetrokken". Het communistisch-Chinese persbu reau „Nieuw China" meldde zondag dat twee Chinese grenspoAen zijn ontruimd. Nehroe is van mening dat het terug trekken der communistisch-Chinese troe pen in de achterhoede geschiedt. Nehroe verklaarde dat het moeilijk te zeggen was hoeveel Chinezen zich hadden te ruggetrokken, terwijl evenmin reeds kon Bi, het Opera-gebouw in Parijs heb- hen zeventigduizend Franse oud strijders een demonstratie gehouden voor verbetering van hun pensioenen. Dramatisch was tijdens deze demon stratie het vasseren van vele tien tallen invaliden in hun wagentjes. worden vastgesteld welke eenheden uit het frontgebied waren verdwenen. „Het ziet er inderdaad naar uit dat in ver schillende frontsectoren Chinese troepen worden teruggetrokken. Er zijn ook Chi nese vrachtauto's waargenomen, die het frontgebied verlieten", aldus premier Nehroe. Nehroe deelde nog mede. dat de Chi nezen hebben aangeboden enkele gewon de Indische krijgsgevangenen morgen aan het Indische Rode Kruis over te dragen. Volgens de laatste inlichtingen die de militaire autoriteiten in Srinagar hebben ontvangen, zijn de Chinese troepen nog niet begonnen met de evacuatie van vooruitgeschoven posten in Ladach. zo als zij hadden aangekondigd te zullen doen. De Amerikaanse ambassadeur in In dia, John Kenneth Galbraith, bracht gis teren een bezoek aan Indische troepen in de voorste stellingen in het noord oostelijke grensgebied. Het hoofddoel van zijn bezoek aan het front is, te weten te komen wat de offi cieren ter plaatsen menen nodig te heb ben. Een lid van de Pakistaanse nationale vergadering heeft gisteren gezegd, dat er twee Amerikaanse raketbasissen in het Pakistaanse grensgebied bij Pesjawar zijn, die het doelwit van een Russische kernaanval zouden kunnen worden. Een afgevaardigde uit Oost-Pakistan was van oorde-el, dat er iets gedaan moest worden om de Chinezen in be dwang te houden. Malik Noor Hajat Noon, zoon van een gewezen Pakistaanse premier, zei, dat het Westen zijn wapenleveranties aan India moest beperken of de militaire leveranties aan Pakistan uitbreiden. Evenals verscheidene andere sprekers drong hij aan op nadere overweging van Pakistans lidmaatschap van de ZOAVO en de Cento. Frol Kozlov, één van de secretarissen van het centrale comité van de Russi sche communistische partij, heeft op het congres in Rome van de Italiaanse com munistische partij verklaard dat men zich in de Sovjet-Unie grote zorgen maakt over de gevechten aan de grens tussen India en China. „Die strijd", al dus Kozlov, „is in strijd met de belan gen van onze Chinese broeders en onze Indische vrienden". Kozlov verdedigde met kracht Kroestjevs politiek van vreedzame coëxistentie. Wat het conflict tussen India en Chi na betrof, zei Kozlov, dat alleen de im perialisten en de reactionairen in India hiervan willen profiteren. Zij willen dat India zijn neutrale koers wijzigt en toe treedt tot het imperialistische blok, zo besloot Kozlov. (Advertenties) 11 l/w Hollenkamp's St; Nicolaas attractie: Eén das halen de tweede voor de helft betalen In Terlenka - Trevtra - Terylene kwaliteiten Serie I Serie 11 Ie das 2e das 2 dassen samen 3,- I 1,50 5,- 2,50 4,50 I ^50 BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt in zijn grandioze show. fUtstona

de Stem | 1962 | | pagina 1