ïaal Zingend de wereld rond, iedereen kan meedoen 1 Zwart o p Wit POIROT speelt BRIDGE FRANKLIN THEE s, Sancties tegen Katanga? Minter en Hinter en de gouden cadetjes DAG3LAD CE STEM ROS Kijk naar Terugblik 3E1 1 f M KR O-programma binnen korte tijd populair Radio en t.v.- programma s komende week door JLja ik a (dhriótie 'lem-feuilleton Liturgische kalender ..Cuba blijft op laag pitje 4 Pracht St.-NicoIaas-cadeau. Geeft uw kinderen 'n jonge Lassie. Wij hebben nog enkele van 8 w. oud. Prijs billijk. Oomen, Oud-Gastel. Tel. 01651. 207. ..Kennel v. d. Koelestraat" Kennel v. Markley heeft CaT valier King Charles Spaniel pups van kampioenafstarnming af te geven, geen handelaren, p.a. Willem III laan 18, Bre da. tel. 31607 Nest van 6 jonge kleine huis- hondjes te koop. A. de Kort, Dorpsstraat 79, Ulvenhout. Zoekt a een mooi cadeau? Geef haar dan voor St.-Nico- laas een centrifuge, v.a. 149,-; wasmachine of combinatie. C. v. d Brink- v. d. Kreeke, Nieuwstr. 28. Terneuzen. Tel. 2410. X Grote kalkoenschieting maan. 3 dec. bij J. Nijs, Hulst. Beg. 3 uur. Soc:_„Herleving,\X Grote dulvententoonstelling zon 2 dec. bij J. v. Helsland.Hulst v.d. liefhebbers P. Hillaert, Jo Everaert, Vic. Verstraten van 10-14 uur. 18687 Ibe- 1 ;en. 1)500 Schieting op zon. 2 dec. bij p. van Dijk. Hengstdijk. Begin 3 uur, 18688 Binnenschieting zon. 2 dec. bij S. Blommaert, Hulst. Hoge vo gel f 10,-, zijvogels elk f 7.50. 10 prijsvogels verh. met 1,50. 10 prijsvogels verh. met 1,.. Inl. 3,10. Ter. 2.50. Beg. 3 u. Liggende wip schieting zon, 2 dec. bij P, de Caluwe. Graauw. Inl. 3,10. Ter. 2.50. Beg. 3 u. Schieting zon. 2 dec. bij J. der Weduwe. St. Jansteen. De BEA vrienden.18680 Palingschieting 2 dec. a.s. p; Pijcke. café 't Schuttershof, Sas van Gent Begin 3 uur. Duivenkeuring op 1 en 2 dec. bij R. Mahu, Knapaf, Walsoor den. Inbrengen 30 nov. Voor alle liefhebbers.018679 Hoktentoonstelling zon. 2 dec. bij Ph. de Block, Heikant v. d. liefhebber Jos de Block van 10-15 uur. Breuklijders, wist u, dat het Scholte's patent reguleerbare luchtbreukapparaat een uit komst is voor breuklijders? Vraag gratis boekje met afbeel ding en prijzen. Fa. C.H.Schol- te. Prinses Margrietlaan 55A, Rotterdam-noord. Tel. 83622. Een beste krant in elk opzicht f. Bakje sluit stofvrij af. nies voor ui ubprüs 48.- 89.— ubprüs 42.- 69. VERKOCHT S ubprüs 34.- 60.— ubprüs 32.- 52.50 ubprüs 30.- jubprüs 20.- 'VERKOCHT ubprüs 18.- ubprüs 15.- 49.— 39.75 a 34.50 29.50 nog mogelijk! m. Betaling: f 52. it of in termijnen. 3 252.- re winkelwaarde 448.- 3395.- re winkelwaarde 736.- t u bet PMC- tige premies. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 (Advertentie) De bruggen van Parijs staan niet in studio II van de KRO, maar vol over gave wagen „Aethercharme" en „Woud zangers" zich „Sous les ponts de Paris". (Advertentie) luchtige chocolade in melk cn puur - 20 ct. Sommige mensen zijn toch maar razend knap. Het jaar is nog niet eens voorhij en de Britse almanak weet al weer precies wat er in het volgende jaar zal gaan gebeuren. Het lijstje met gebeurtenissenkeurig in chronologische volgorde, is zojuist ge publiceerd en ik geef de belangrijkste punten meteen maar even door want het is gemakkelijk als we weten waar we ons aan te houden hebben. In de komende winter dan, aldus de Britse almanak, zullen de mensen meer geld uitgeven aan vermaak. Dat is een onthulling die ons verstomd doet staan. Maar dat is nog niets. ..De invloed van Venus," aldus de al manak, zal de wereldvrede dichterbij brengen, de koude oorlog met Rrisland doen afnemen en zorgen voor meer handelsovereenkomsten." Dat is prachtig. De wereldvrede komt dus wéér dichterbij. Iedereen denkt dan dat zulks aan de heren Kroestjev en Kennedy te danken is. Maar het is Venus die er achter zit Venus is zich natuurlijk half dood .0eschrokken van die raketten die rakelings langs haar heen suizen en dacht: oppassen, de vrede moet dich terbij en ik zal er wat handelsover eenkomsten tegenaan smijtenDan ■0nden ze daar op aarde wel op met schieten. Ook zal, zegt de almanak, de winter sport nog meer in de belangstelling staa,n. Die voorspelling geldt uiteraard ?,oor de komende winter. Voor de 'cnt.e niet meer. Dan gebeurt er wat nvders: dan zal er veel gereisd worden, let Pasen en Pinksteren, zo definieert de almanak zelfs zeer nauwkeurig uilen de Britten zich en masse naar net vasteland begeven. Dergelijke toekomst onthulling en zijn gewoon griezelig. Hoe wéét zo'n alma- ncfïc dat toch allemaal? Hu, hij weet nog meer. Ook in Ruslatid zal het toerisme toenemen. Dank zij Intonrist? Neen, met zulke profane oorzaken houdt. een ware ziener zich niet op. Het zit 'm in de Waterman. Rusland -nl in het teken van dit sterrenbeeld *iaan. En daarom gaan er volgend noorjaar weer meer toeristen 'naar dat land. Dat was de Waterman. Maar de yon. Wat doet de zon? Ingewijden we- fcn dat de invloed van de zon op de export niet onderschat m,a.g worden. In de komende lente zal de zon in het derde asvect ten opzichte van Mars staan. Dat is eenvoudige astro nomische kennis. Alleen een ziener weet wat dat betekent: dat bevordert de Britse export naar Eurove.se mark ten van afgewerkte, staalprodukten. Bovendien zullen er rond die tijd nieuwe moeilijkheden in het parlement uitbrekenDat had óók niemand ver wacht. En zo weet de Britse, almanak nog veel meer te voorspellen. Ik kan u slechts adviseren: koop een exemplaar. Dan weet u wat er in het komende War gaat gebeuren. Maar dan ook Precies. PRAET-MAECKER Het is een democratisch gezel schapje, de koren „Aetherchar me" en „Woudzangers", die iede re zondagavond met u „zingend de wereld rond" trekken en in de ruim zes weken dat het pro gramma nu loopt, het tot een van de populairste uitzendingen van de KKO-radio hebben gemaakt. Gewone leuke liedjes, niet te moeilijk gezongen en met het juiste gevoel voor tekst en in houd. Het idee voor het pro gramma kwam van Ferry Wie- necke, die dan ook als producer optreedt. T")e koren worden geleverd door Marinus van 't Woud, voor oudere luisteraars zeker bekend als orkest-dirigent, maar die het op advies van de dokter iets kalmer aan moest gaan doen. Hij formeerde zes jaar geleden twee ko ren: een damesgroepje bekend als „Aethercharme". een mannelijk koor „De Woudzangers". „Het zijn allemaal volbloed amateurs," zegt Marinus van 't Woud als we tij dens de opname-pauze even uitblazen over een kopje koffie in het KRO- restaurant. „En al klinkt het misschien gek, het is beter zo. Zouden we met beroepszangers gaan werken, dan zou er te veel nadruk worden gelegd op de zang, en zou de tekst er bij in schieten. Maar wij vinden dat de tekst belangrijk, zo niet belangrijker is. Door die tekst kun je in een liedje iets van de stemming leggen, wat je anders misschien aan zangtechniek zou opofferen. Op een advertentie kwamen zo'n 200 sollicitanten, waar we na de weken van selectie er nog 24 van over hielden, en daaruit zijn de beide koren gegroeid. Negen heren (tenor en bas), twaalf dames (sopranen en alten) die wekelijks drie vrije avonden naar de KRO-studio komen. """Twee avonden om met pianist Arie Snoek flink te repeteren, de derde avond om met het kwintet van Jo Budie de opnamen te maken. Drie avonden van zeven tot half elf, en allemaal uit liefhebberij. Daarom meent dirigent Van 't Woud dat er van meer uitzendingen voorlopig niet veel zal kunnen komen. „Dan zouden we nog meer moeten repeteren, en dat bete kent nog meer avonden vrij maken voor de koorzang." Wat is nu het geheim van de liedjes? De keuze geschiedt door Marinus van 't Woud, Ferry Wienecke, Manus Wil- lemse (hoofd van de KRO radiomuziek afdeling) en Jo Budie. Er is nooit ver schil van mening, en zo kan Ferry Wienecke met een gerust hart uit zoeken en aan de arrangementen be ginnen. Per week worden er drie ge maakt, gerepeteerd en opgenomen. Dat betekent elke week drie nieuwe lied jes; de rest van het programma bestaat dan uit oudere nummers, die op (veel vuldig) verzoek worden herhaald. Hava Nagila, bijvoorbeeld van enkele weken geleden viel bijzonder in de smaak, en zondagavond zal dat misschien Sous les ponts de Paris of De Postkoets zijn, waarbij drummer Gerard van Bezeij voor het hoefgetrappel zorgt. Bij het repeteren op de opnamen draait de klok, maar niemand die er op let. Zangers, musici en technici (en klank regisseur André de Raaf) letten meer op kwaliteit. En daarom werd „Zin gend de wereld rond" zo'n succes. U zingt toch ook mee? heeft een feestelijke verrassing voor U. De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 17 november tot 31 december 1962.Tegen inzen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horioges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw fiorfoger -juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. F\e programma's van de Nederlandse radio en televisie zullen de eerste dagen nog aangepast worden aan de omstandigheden. Hoelang deze situatie zal duren hangt af van een beslissing van de regering, die zal adviseren over de officiële rouwperiode. Bij de KRO verwacht men dat de program ma's van zondag tot en met vrijdag weer vrijwel normaal zouden zijn met uitzondering van enkele lichte progr. Bij de andere omroepen wacht men echter de beslissing van de regreing af vóór nadere mededelingen te doen. ZATERDAG Het Nederlandse televisieprogramma is deze zaterdag geheel aangepast aan de om standigheden. Om 15.00 uur brengt de VPRO-televisie een herhaling van de documentaire over de Europoort „Pol ders voor industrie". Om 15.35 een pro gramma over de sportfoto van het jaar, om 15.50 een herhaling van het ballet Het duel, zoals #het werd gedanst door het Nederlands Danstheater. Om 16.20 bren gen we opnieuw een bezoek aan het pop pentheater van Eric Brammei in Wales. Het kinderprogramma om 17.00 is onge wijzigd en bestaat dus uit het prenten boek van kabouter Kandelaar, een boek bespreking en het ballet Pinoccia. Het avondprogramma begint om 19.30 met een filmdocumentaire over de Britse kroonkolonie Hong Kong, Drie miljoen zielen. Na NTS-journaal en weeroverzicht om 20.20 herinneringen aan prinses Wil- helmina. Om 20.30 een programma over de Elfstedentocht. Om 21.15 Zingend gelo ven met negro-spirituals door een Amerikaans zangkoor, dat onlangs een bezoek aan Nederland bracht. Erik de Vries voert de regie. Om 22.10 het programma Boeken aan het woord, waar in aandacht wordt besteed aan het werk en de persoon van Gerrit Kouwenaar. BELGIE In het Vlaamse programma om 20.55 een nieuwe Fred Astaire-show, te 22.00 stelt Dick Powell de vraag Wie doodde Julie Greer. (Advertentie) In het Waalse programma om 20.55 een show-programma Escarpolette. ZONDAG In de middag zullen naar alle waar schijnlijkheid de sportreportages door gaan. De tenniswedstrijden in Kopen hagen komen om 2.00 op het scherm; of de Nederlandse turnkampioenschappen worden uitgezonden hangt af van het feit of deze worden gehouden. Het avondprogramma van de Neder landse televisie begint om 19.30 met het weekoverzicht van de NTS-journaal- dienst, om 20.00 sport in beeld. Het VA RA-programma is eveneens gewijzigd. Om 20.30 ziet u een documentaire van Pier Tania en Frans Verhey over Canada, een programma dat jl. woensdag niet werd uitgezonden. In aansluiting hierop volgt een aflevering van de Amerikaanse Dick Powell show met als gast-acteur Mickey Rooney. Tot slot van het avondprogram ma dan de ouderavond, waarop gezins problemen worden besproken. BELGIE De Vlaamse kijkers worden in de mid dag onthaald op sportreportages. Tennis wedstrijden in Kopenhagen en rugby (Frankrijk-Engeland) in Parijs. In het avondprogramma om 20.30 de quiz Wie weet wat. ZATERDAG Hilversum I (402 m) ongewijzigd tot 20.00 uur. 20.00 nationaal programma, klankbeeld over het leven van prinses Wilhelmina, 21.00 KRO, populaire klas sieke grammofoonplaten, 21.50 Lichtba ken door pater Knibbeler, 22.00 Muziek uit de film El Cid, 22.20 Vraagtekens, de rest van de avond ongewijzigd. Hilversum II (298 m) VARA en VPRO ongewijzigd tot 20.00, 20.00 Klankbeeld over het leven van prinses Wilhelmina (nationaal programma), 21,00 VARA lichte klasieke grammofoonmuziek, 21.35 socialistisch commentaar K. Voskuil, 21.50 grammafoonplatenprogramma waarschijn lijk licht klassiek, 22.10 hoorspel Liefde en oud brood, rest ongewijzigd. ZONDAG Hilversum I (402 m) KRO ongewijzigd tot 20.00, 20.00 Nationaal programma, klankbeeld over prinses Wilhelmina, 21.00 KRO het Grillerkwartet, 21.30 wis- sewassen, rest blijft ongewijzigd. Hilversum II (298 m) AVRO 13.20 op de plaat rust vervalt, wordt klassieke grammofoonmuziek. Avondprogramma MAAG-EN DARMKLACHTEN? neem dan 55) Wat de eerste mogelijkheid betrof.... ja, die moest hij riskeren. Dat was ge woon een kwestie van brutaal geluk hebben. Maar de tweede..daar kon hij wel wat aan doenHet spreekt vanzelf, dat de aandacht van de spe lers tijdens een opwindend en interes sant spelletje sterk is geconcentreerd op de kaarten en het uitspelen en dat er gedurende een onbelangrijk één- of tweebod veel meer kans op bestaat dat ze even om zich heen kijken. Nu is een groot slam altijd interessant. Voor al, als het gedubbeld wordt, wat meest al gebeurd en dat ook hier 't geval was. Alle drie de spelers zijn met hun vol le aandacht bij het speldegeen, die spelen moet om het spel te maken en zijn tegenstanders om hem. zo mo gelijk. down te krijgen. Er bestond dan ook een grote mogelijkheid, dat de moord bepaaldelijk onder dit spel was gepleegd en ik besloot daarom te pro beren te weten te komen, hoe het bie den was verlopen. Om te beginnen kwam ik al gauw te weten, dat dr Ro berts de blinde was geweest. Met dat voor ogen benaderde ik de zaak van een andere kant van de psycholo- gische-waarschijnlijkheidskant. Van de vier verdachten vond ik Mrs Lorrimer, om zo te zeggen, de aangewezen per soon om een moord met succes te be ramen en uit te voeren..maar dat ze een moord gepleegd zou hebben, die niet van te voren zorgvuldig beraamd was, die ik, om zo te zeggen, opportu nistisch zou willen noemen.... nee, dat geloofde ik niet. Aan de andere kant stond echter dit, dat haar manier van doen op die bewuste avond me te den ken had gegeven. Op mij had het de indruk gemaakt, dat ze of zélf de moord had gepleegd of hem had zien plegen. Maar tenslotte waren Miss Me redith en dr. Roberts en majoor Despard nog drie mogelijkhedenook al wist ik wat ik trouwens al heb beweerd dat die drie de misdaad op onder ling sterk verschillende manieren ge pleegd zouden hebben. Na het overwegen van de psychische mogelijkheden nam ik een proef. Ik vroeg de bewuste vier, ieder op zijn beurt, wat ze zich van de kamer, waar in ze gespeeld hadden, herinnerden. Daardoor kreeg ik waardevolle inlich tingen. Degeen van wie het 't meest voor de hand lag. dat hij de dolk had gezien, was dr Roberts. Hij had een uitgesproken opmerkingsvermogen voor kleinighedeneen man met een scherpe blik dusmaar van de par tijen, op die avond gespeeld, herinner de hij zich praktisch gesproken niets. Ik had niet verwacht, dat hij er zich veel van zou herinneren, maar zijn ver geten van ongeveer alles maakte de in druk, dat hij in gedachten met iets an ders bezig was geweest. Ook in dit op zicht was Roberts dus, zoals u ziet, de waarschijnlijkste. Mrs Lorrimer bleek een geweldig sterk geheugen voor kaarten te bezit ten, en bij iemand van haar concentra tievermogen leek het me zeer mogelijk, dat er op geen vijf meter afstand een moord was gepleegd, zonder dat zij er iets van had gemerkt. En vooral niet.. Maar laat ik u alles precies in volgor de vertellen. Tijdens ons onderhoud ver telde ze me iets buitengewoon belang rijks. Het groot slam was door dr Ro berts geboden volkomen ongemoti veerd en wel in haar kleur niet in de zijnezodat zij het spel te spelen kreeg. De tweede proef, een proef, waarvan zowel hoofdinspecteur Battle als ik gro- Mig mmMÊu JÜ te verwachtingen had, was het ontdek ken van eventueel vroeger gepleegde moorden... waardoor we misschien een overeenkomst van methode konden vaststellen. Wel, de eer van de ontdekkingen komt hoofdinspecteur Battle. Mrs Oli ver en Kolonel Race toe. Tijdens een gesprek met Battle over deze kwestie dat haar levensbestemming is geworden, toonde hij zich teleurgesteld, omdat er geen punten van overeenkomst beston den tussen een van de drie vroeger ge pleegde misdaden en de moord op Mr Shaitana. Maar dat was niet waar. De twee moorden, die dr Roberts ongetwij feld op zijn geweten had, vertoonden bij nadere beschouwing, en wel beke ken van een psychologisch en niet van een materieel standpunt, dezelfde eigen aardigheden. Beide moorden waren in het openbaar gepleegd. Een scheer kwast, brutaalweg geïnfecteerd in de kleedkamer van het slachtoffer, terwijl de dokter daar openlijk zijn handen staat te wassen na een visite. En de moord op Mrs Craddock onder camou flage van een inenting tegen typhus. Ook die laatste een openlijke moord., gepleegd, als het ware, onder de neus van de mensen. En de reactie van de man was telkenmale dezelfde. Zo gauw hij in een hoek wordt gedrongen, neemt hij de eerste de beste kans waar en, handelt brutaalweg.precies zo als hij bridget. In het spel zowel als bij de moord op Shaitana waagt hij veel maar speelt zijn kaarten subliem uit. De steek met de dolk, die Shaita na doodde, was er geen millimeter naast en op precies het juiste ogenblik toegebracht. Maar geen minuut nadat ik tot de conclusie was gekomen dat dr. Roberts de dader was, vroeg Mrs Lorrimer me, bij haar te komenen na een poos praten beschuldigde ze zichzelf kalm en volkomen overtuigend van de moord. Ik had haar bijna ge loofd. Een paar minuten heb ik haar geloofdmaar toen lieten mijn grij ze cellen zich weer gelden. Het kon niet waar zijnen dus was het niet waar. Maar wat ze me daarna vertelde was nog moeilijker, nog minder geloofwaar dig. Ze verzekerde me namelijk, dat ze Anne Meredith de moord had zien ple gen. De volgende morgen pas, toen ik bij het bed stond, waarop ze dood lag uitgestrekt, begreep ik, dat ik gelijk had zonder dat zij één woord on waarheid had gesproken. Anne Meredith was naar de haard gegaan en had gezien dat Shaitana dood was! Ze boog zich over hem heen.... stak haar hand uit naar de van juwe len schitterende knop van de kleine, sierlijke dolk. Ze stond op het punt, wat te roe pende andere spelers te waar schuwen... maar op het laatste ogen blik bedwingt ze die impuls. Ze herin nert zich, wat Shaitana tijdens het mid dagmaal heeft gezegd! En zij, Anne Meredith, heeft immers een reden om Shaitana dood te wensen! Iedereen zal zeggen dat zij hem vermoord heeft. Sidderend van angst gaat ze naar haar plaats terug. Mrs Lorrimerheeft dus de waar heid gesproken, toen ze me vertelde, dat ze de moord had zien plegen maar ik heb ook gelijk, want in wer kelijkheid heeft zij het niet zien doen. Als Roberts zich daarna van alle ac tie had onthouden, geloof ik niet, dat we een van de drie moorden, die hij volgens ons op zijn geweten heeft, ooit hadden kunnen bewijzen. We zouden het natuurlijk geprobeerd hebben door een mengsel van bluf en andere, han dig opgezette valletjes. Maar of het ons gelukt was Maar hij raakte zijn tegenwoordigheid van geest kwijt en bood voor de zoveel ste keer te hoog. En ditmaal zaten al le kaarten verkeerd en ging hij zwaar down. Hij voelde zich natuurlijk niet op zijn gemak. Hij wist, dat Battle onvermoeid aan het speuren was. En hij voorzag een eindeloos rekken van de huidige stand van zakende politie, die het maar niet wou opgeven en die mis schien door een ongelukkige samenloop van omstandigheden de lucht zou krij gen van zijn vroegere misdaden. Daar om besloot hij Mrs Lorrimer tot de zondebok van de groep van vier ver dachten te maken. Waarschijnlijk had zijn geoefend doktersoog al gezien, dat ze ziek was en niet lang meer te le ven had. Niet meer dan logisch, dat ze in dat geval een kort, pijnloos ein de boven lang lijden verkoos en voor haar heengaan haar misdaad bekende! (Wordt vervolgd) ZUINIG U weet het, in de moppenwereld hebben de Schotten een gevestigde reputatie van gierigheid. Hier is dan weer de laatste. Te Aberdeen heeft Larrie McAndy kennis gemaakt met een aardig meis je. Tot zijn vreugde stemt ze toe met hem een bal te bezoeken. Tot na mid dernacht dansen Larrie en zijn laatste verovering. Dan komt het moment dat hij haar naar huis moet brengen. Builen gekomen kijkt Larrie naar de nachtelijke hemel en vraagt: „Weet jij het verschil tussen lopen en taxi rijden?" „Nee", zegt het lieve kind, dat een of ander grapje verwacht. „Prachtig!" roept Larrie. „Dan gaan we k)pen". GROF In een causerie over zijn ervarin gen van veertig jaar in het Britse ■Lager- en Hogerhuis heeft de voor malige socialistische premier graaf Clement Attlee het Lagerhuis be schreven als een plaats, waar het behoorlijk grof kan toegaan. Men legt er zijn benen op de tafel, het is er een grote sport om een spre ker te onderbreken en in het alge meen geen blad voor de mond te nemen. In het Hogerhuis is ieder een daarentegen uiterst beleefd. Daar stoort het niemand, als je eens een keer na een goede maaltijd de ogen sluit. ADVERTENTIE In het dagblad „L'Avenir de la Charante" stond onlangs de advertentie: „Ezel te koop, tegen elk bod. Belangstellenden die nen zich te wenden tot de redac tie van dit blad". TWIST VERBODEN De politie van Teheran heeft een verbod uitgevaardigd tegen een twist- wedstrijd, die in een van de grote bioscopen zou worden gehouden. Politiechef kolonel Vasigh zei ter staving van zijn verbod: „de twist js een immorele dans en is reeds in vele andere beschaafde landen verboden' „Zorg voor voldoende slaap. Wees matig met alcohol en roken en doe de volgende keer in hemelsnaam oen andere das aan". VARA 19.00 Vrij entree, 19.20 Bij nader inzien. 19.55 Nieuws in het kort. 20.00 Nationaal programma, klankbeeld over prinses Wilhelmina, 21.00 AVRO harpist Mikanor Habaleta, 21.25 Verhaal van O Henry, Daggeldlening. 21.40 Zing met ons mee 22.05 Muzikale coryfeeën, 22.30 Nieuws, rest blijft ongewijzigd. De rouw om prinses Wilhelmina blijft voorlopig nog haar stempel drukken op de t.v.-programma's. Gisteravond was het programma echter minder pathetisch dan de voorgaande dagen. Gelukkig voel de de AVRO aan. dat een ..aangepaste' t.v.-uitzending niet persé wil zeggen een zo zwaartillend programma, dat de mees te kijkers de knop omdraaien. Met de leuke documentaire over het leven der Eskimo's kon het ook. Jammer dat het leven van dit iglo-volkje wat oppervlak kig werd weergegeven. In „Flits" zagen de „lieve Mies" en gelukkige dr. Klapwijk weer op het scherm. Dr. Klapwijk deelde mee, dat met de bouw van het dorp reeds vol gend jaar wordt begonnen. Mies Bouw man kon gisteravond nog eenmaal „oi- oi-oi" roepen voor een gift van 53.000 gulden van de mijnwerkers. Flits toonde verder interessante beelden van Parijs in de schoonmaakwoede en de resultaten van een gedurfd onderzoek naar de be trouwbaarheid van onze slagers. Toch blijft Flits als actualiteiten-rubriek on der het gewenste niveau. De liefhebbers van klassieke muziek komen deze dagen wel aan hun trek. Gisteravond werd een concert uitgezon den van het Limburgs Symfonie-orkest. De AVRO kon aan het einde van haar uitzending de uitslag van de marathon actie geven. In totaal werd ingezameld dertien miljoen gulden. Een interessante reportage over het ontstaan van een polderland en een extra-uitzending van de journaaldienst besloten deze zeer ge varieerde t.v.-avond. L. v. R. De fungerend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant heeft zijn plan voor economische sancties, inclu sief een landblokkade van Katanga, ter beëindiging van de afscheiding van deze Kongolese provincie, ge publiceerd. Het rapport telt 194 bladzijden. Terwijl de Amerikanen hebben gezegd, dat zij het „plan-Thant" voor hereniging van Kongo steunen, hebben de Bel gen verklaard dat nog vele punten dienen te worden geregeld. Bij de Engelsen be staat weinig enthousiasme voor sanc ties. De Belgische minister van buiten landse zaken, P. H. Spaak, is gisteren per vliegtuig uit New York in Brussel teruggekeerd. Ook Spaak heeft in de V.S. besprekingen gevoerd met Ameri kaanse autoriteiten en de V.N. over Kongo en Katanga. De Belgische minister, die voor zijn vertrek uit New York reeds had mede gedeeld, dat „geen enkel positief resul taat" was bereikt, noemde bij zijn aan komst te Brussel zijn bezoek aan de V.S. „noodzakelijk en nuttig". ZONDAG 2 DECEMBER. Paars. Eerste zondag van de Advent. Tijdeigen. Mis Ad te levavi, zonder Gloria. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG 3 DECEMBER. Wit. H. Franciscus Xaverius. (In 1506 te Xa- vier geboren, werd hij een der eerste volgelingen van de H. Ignatius van Loyola. Hij predikte in Indië en in Japan.. Zijn lichaam rust sedert 1554 te Goa. Paus Pius XI heeft hem uit geroepen tot beschermheilige van het missiewerk). Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. DINSDAG 4 DECEMBER. Wit. H. Pe trus Chrysologus. (Deze kerkleraar was een man van grote welsprekendheid. Door paus Sixtus III werd hij tot bis schop van Ravenna benoemd, waar hij in 450 stierf. Hij was vooral een bestrijder van de dwaalleer van Euty- ches, die de twee onderscheiden natu ren in Christus loochende). Tweede ge bed Excita uit de mis van zondag. Derde Gebed H. Barbara. (Deze mar telares wordt vereerd ais bescherm heilige tegen een onvoorziene dood. Zij is de patrones van de mijnwerkers en van de artilleristen). Stad Breda: Rood. H. Barbara. Tweede gebed Ex cita uit de mis van zondag. WOENSDAG 5 DECEMBER. Paars. Mis van de eerste zondag van de Advent: Ad te levavi, zonder Alleluiavers. Tweede gebed H. Sabbas. (In 532 stierf hij op hoge leeftijd in een klooster, dat hij bij Jerusalem had gesticht. Hij was de verdediger van het ware geloof tegen de verschillende dwalin gen in de vijfde en zesde eeuw). DONDERDAG 6 DECEMBER. Wit. H. Nicolaas. (Geboren te Patara in Lycië werd hij bisschop van Myra in Klein- Azië. Daar stierf hij omstreeks 345. Als grote weldoener werd hij beroemd om zijn vrijgevigheid). Tweede gebed Excita uit de mis van zondag. VRIJDAG 7 DECEMBER. Wit. H. Am- brosius. (Een van de grote kerklera ren. Hij was bisschop van Milaan en een vurig bestrijder van de Arianen en Manicheeën. De H. Augustinus werd door hem gedoopt. Hij stierf op 4 april 397. Vele van zijn hymnen en preken zijn in het koorgebed opgeno men). Tweede gebed Excita uit de mis van zondag. Of: Wit. Votiefmis van het H. Hart: Cogitationes. Tweede ge bed Excita. Derde H. Ambrosius. Geen Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 8 DECEMBER. Wit. Onbe vlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria. (Op 8 december 1854 heeft paus Pius IX als geloofspunt afgekon digd, dat de H. Maagd door de ver diensten van haar goddelijke Zoon van alle erf smetten is gevrijwaard). Twee de gebed Excita uit de mis van zon dag. Credo. Prefatie van de H. Maagd Maria. President Kennedy en de Russische viee-premier Anastas Mikojan hebben tijdens een conferentie van drie en een half uur op het Witte Huis gesproken over de Cubaanse kwestie. De onder handelingen zullen fn New York wor den voortgezet. De atmosfeer waarin het gesprek was verlopen werd als zakelijk en openhar tig beschreven. Mikojan en Kennedy waren het er over eens, dat in de afge lopen paar dagen vorderingen waren ge maakt. maar hun bespreking bracht de kwestie toch niet van dood spoor. 34. Verheugd liep de tovênaar naar de uitgang van het park. Hij had de zak met gouden kadetjes weer in handen! Nu was het zaak op een stil plekje weer Minter en Hinter te worden en dan met de buit naar mevrouw Silver- schraep te gaan. Maar bij het hek wachtte hem een tegenvaller. De duistere knecht Sliep had alles van achter de pilaar gadegeslagen en trad hen nu tegemoet. „Het lot is weer gekeerd," sprak hij. „Er is geen ont komen aan." Hij deed een snelle graai naar de broodjes, maar Minter, die het boven ste deel van de tovenaar vormde, hield de zak hoog boven zijn hoofd. „Hier ermee!" siste Sliep. Hij greep de lange gestalte bij de mouw en be gon ruw te schudden. Nu zou het er leijk voor de twee ventjes hebben uit gezien, als ze niet juist naast de pilaar van het hek hadden bestaan. Minter zag daarin zijn kans. Hij reikte nog wat hoger en ja! Toen de tovenaar het volgend ogenblik door het geschud van Sliep in twee helften viel. lagen de broodjes boven op de pilaar. „Sliep uit. Sliep uit!" riepen Minter in de lange jas en Hinter in de wijde broek. De bakkersknecht tuurde somber naar boven. Hij kon er niet bij en tot over maat van ramp kwamen de vogels van het park met hun twintigen aanvliegen en zetten zich tjilpend rond het voer...

de Stem | 1962 | | pagina 5