Beschutte werkplaatsen in Zeeland renderen prima tentie Ylissingen doet mee aan bouw overdekt zwembad Bariton Bernard Kruysen boeide muziekminnaars Zeer gunstige resultaten ook op financieelgebied Ovezandenaars hebben verlanglijstje voor nieuwe burgemeester Antwoord C.A.Y. „Schouw en-Duiveland had dit jaar recordomzet Opdringerig Delta-sport .Stem hoogwater it en Waai Vandaag Morgen Maandag Hoger krediet vooi torenrestauratie In Middelburgse gehoorzaal: „Efficiency' Sinterklaas ging namens l lissingen naar minister .Het loopt lekker Condoleance registers zijn toegestaan Uit jaarverslag te Zierikzee blijkt: Opslagcapaciteit nog moeilijk punt Prinses Wilhelmina in Axelse kerk herdacht Midden-Zeeland beslist over: Fluoridering drinkwater op Walcheren Belasting fraude van hofmeesters uit Vlissingen Rechtbank Middelburg eist 5000 gulden boete Zware eis tegen stelende matroos B. en w. Middelburg bezorgd over zalenaccommodatie ISCH - MODERN arsadvertentie gaarne p, zondag 2 december, zijn de an de hoogwaterstanden in de e Zeeland als volgt: Hansweert 8.18 uur; Temeuzen 5.15 en 17.44 ;singen 4.44 en 17.15 uur; Wemel- 10 en 19.02 uur. lag 3 december zijn de tijden van waterstanden in de provincie Zee- volgt: Hansweert 6.32 en 19.08 /neuzen 6.04 en 18.34 uur; Vlis- .32 en 18.06 uur; Wemeldinge 7.22 uur. (Advertentie) ►IJKE cht 20 uur De zondares van As- 14 j. GENT pia 20 uur Die Fledermau» •ORDEN ahu Duivenkeuring IW Waterschoot 18 uur Prijskaartlng Centrum 18.30 en 21 uur Simson ïlilah, 14 j. ïopgebouw 20 uur De kolos van >s, 14 j. Sportpark 19.30 uur Prijskaartlng VCHT Zeelandia 19.30 uur St.-Nicolaas- ÜZEN 20 uur Mr. Hobbs gaat met va- a.l. irtgebouw 20 uur De held van Chop Hill, 14 j. URG 19 en 21 uur Muiterij op de nt, 14 j. INGE van Dijck Dansen NSTEEN Weduwe Schieting IJKE 3ht 14.30 uur Kalkoenschieting 20 uur De zondares van Assyrië, r iN GENT ia 14.30 uur Als moordenaars ge merkt; 17 en 20 uur Die Fle- ORDEN hu Duivenkeuring Centrum 15.45 uur Simson en 14 j.; 20 uur De Comman- 14 j. >opgebouw 15 en 20.30 uur De van Rhodos, 14 j.; 18 uur Twist d the clock, a.l. ommaert 15 uur Binnenschieting Helsland 10-14 uur Grote duiven- instelling W Caluwe 10-14 uur Hoktentoon- g Caluwe 15 uur Schieting liggen- P TERZANDE Hontenisse 1Zeeland Sport 1 TDIJK Dijk 15 uur Schieting ÏT e Block 10-15 uur Hoktentoon- g UZEN 14 uur De held van Pork Chop 14 j.; 16.30 en 20 uur Mr. Hobbs met vakantie, a.l. rtgebomv 20 uur De held van Chop Hill, 14 j. URG 16.30 en 20 uur Muiterij op de nt, 14 j. \CHT Kint 10-16 uur Duivententoon- g ghers 10 uur Duivententoonstel- Bock 15 uur Schieting v. Goethem 18.30 uur Prijskaar- 19 en 21 uur La Giociara, 18 j- r Pawnee, 14 j. tershof 14 uur Schieting LBURG 14.30 uur Boemelstudenten, ld. 21 uur La Ciociara, 18 j. NGEN nbra 15 uur Canadese speurders, 19 en 21 uur La Ciociara, 18 j. ir Intocht St.-Nicolaas ACHT Rumste 17 uur Biljartprijskamp 1ENHOEK eugdhoeve De onstervelijke fhe- 14 j. AN GENT tershof 15 uur Palingschieting 15 en 19.30 uur Moordkani ERPEN 14.30 uur Tosca; 20 uur Pelleas elisande AN GENT ipia 20 uur Porgy and Bess ontrum 20 uur De Commancheros, r»opgebouw 20 uur Twist around lock, a.l. js 15 uur Grote kalkoenschieting \CHT Nijs 15 uur Schieting Guchteneire 15 uur Schieting d 20 uur La Ciociara, 18 J. LBURG 20 uur La Ciociara, 18 j. NGEN nbra 20 uur La Ciociara, II J- ACHT Hove 18 uur Biljartprijskamp lapdorp 15 uur Schieting (Van onze redacteur) Blijkens het jaarverslag 1961 van de stichting „Federatie van Be schuttende Werkplaatsen in Zeeland", dat wij donderdag vrij uitvoerig maar niettemin natuurlijk toch nog summier publiceer den is weliswaar de algemene belangstelling groeiende, doch ontbeert men nog onvoldoende medewerking van de zijde der ge meente- en schoolbesturen. Voorzover het de gemeentebesturen betreft, menen we te mogen stellen, dat dit pessimistische geluid bepaald niet in alle opzichten gerechtvaardgd s met betrekkng tot de stchting Hulster Ambacht", waarbij zijn aangesloten de gemeenten Clinge, Graauw, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Overslag, St.-Jansteen, Vogelwarde en Zuiddorpe. Blijkens de voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer te Hulst worden in de Reinaertstad in vergelijking met andere werkplaat sen in Zeeland zeer gunstige resultaten bereikt, zélfs op financieel gebied! Daarnaast blijken geest en mentaüteit onder zowel de mannelijke als vrouwelijke werkuitvoerenden niets te wensen over te laten, het geen in een psychisch en physiek zo gemêleerd en derhalve hetero geen gezelschap opmerkelijk mag heten. Een lolletje en 'n sigaretje horen er bij, maar gewerkt moet er worden op de mannenafdeling! Al met al; „destart was in 1956 nogal sober en vele moeilijkheden zijn te over winnen geweest", aldus de stichtings voorzitter, die hieraan een gedetailleerde uiteenzetting koppelde, welke we kort weg op deze manier zouden willen sa menvatten: het loopt lekker! (Van onze redacteur) De gemeentebesturen van Axel, Sas v. Gent en Westdorpe bereiden momenteel een belangrijk ontwik kelingsplan voor hun gemeenten voor. Dit intergemeentelijk ont wikkelingsplan wordt opgesteld, omdat de gemeentebesturen van de drie gemeenten grote kansen zien liggen in de te verwachten op komst van de Kanaalzone. Van be voegde zijde vernemen wij, dat be halve industrieterreinen o.m. ook insteekhavens aan het kanaal in het plan zijn opgenomen. Verder zal ongetwijfeld aandacht worden geschonken aan een verhoging van de sociale leefbaarheid in die ge meenten. Zoals wij op 30 oktober hebben gemeld, zal wellicht een stuk pol- dergrond tussen de Graaf Jansdijk en het kanaal van Gent naar Ter- neuzen uit de in een eindfase ver kerende ruilverkaveling Canisvliet worden gelicht, omdat deze grond te zijner tijd een industriebestem ming zou kunnen krijgen. Men mag aannemen, dat er verband bestaat tussen deze veronderstelling en het ontwikkelingsplan voor de drie ge meenten. De gemeenteraden van Axel, Westdorpe en Sas van Gent zullen naar mag worden aangenomen spoedig over de gedetailleerde plannen worden ingelicht. Het hierboven aangehaalde jaarverslag dat betrekking heeft op de beschut tende werkplaatsen te Goes, Hulst, Mid delburg, Oostburg, Terneuzen, Vlissin- gen en Zierikzee maakte verder c melding van „huisvestingsnoodvoorzie ningen" in Hulst, die voorlopig qua be drijfsruimte voldoende armslag bieden. We zijn het er roerend mee eens! De gemiddeld tachtig werkers en werk sters, die voor verschillende firma's in den lande hun tijd produktief maken kunnen inderdaad hun montage- en cartonnagewerkzaamheden verrichten binnen de ommuring van een outillage, die er wezen mag. Hiervan is men trou Een kykje in het „damespaviljoen" op Nieuw-Hu 1st, dat momenteel gevestigd is in een noodgebouw. Docht dat duurt niet lang meer. B. en w. en de raad van Vlissingen hebben gisteren de volgende brief van St.-Nicolaas ontvangen: Met grote dankbaarheid denk ik terug aan het prettige en enthousiaste welkom door u en de gehele Vlissingse bevolking Ieder jaar ervaar ik, dat mijn persoon lijk bezoek door u wordt gewaardeerd en ik wil er dan ook ronduit voor uitkomen, dat Vlisingen bij mij een wit voetje heeft, maar u moet er wel zorg voor dragen, dat dit witte voetje zwaar ge laarsd moet zijn om bij zijne excellentie Toxopeus de deur open te trappen. Omdat de loco-burgemeester mij ver zocht om eens bij de minister langs te gaan, heb ik hieraan gevolg gegeven. Ik heb niet veel gezegd, doch HEM stil zwijgend een paar Zeeuwse klompen ge geven. Op zijn vragende blik antwoordde ik: dat hij nu aan zijn klompen kon voe len, dat hij mis is met de herindeling betreffende uw gemeente. Een goede raad, welke tot tot uitdruk king breng in bijgaande letters: HOU VAST en ik ben ervan overtuigd, dat ik volgend jaar mijn intocht zal houden in een GROOT-VLISSINGEN. U allen een voorspoedig zittingsjaar Plus een sluitende begroting toewensend groet ik u allen tot volgend jaar. Sint Nicolaas P.S. Doordat mijn zwarte pieten te veel aandacht schonken aan de Spaanse schonen hebben zij vergeten mijn brief papier in te pakken, reden waarom ik gebruik mocht maken van het corres pondentie-materiaal van de Vlissingse Middenstandscentrale. Zij tot slot vermeld, dat de letters ver snipperd hun weg naar de magen dei- vroede vaderen hebben gevonden. Het betrof hier de jaarlijkse verrassing van de Vlissingse Middenstandscentrale. wens ook ten departemente van het mi nisterie van Sociale Zaken wel over tuigd. Uiteraard streeft ook de stichting „Hulster Ambacht", evenals de andere aangesloten werkplaatsen in eerste in stantie sociale doeleinden na, doch daar naast gaan het dagelijks en algemeen bestuur van de gezonde gedachte uit, dat tot op zekere hoogte óók de zakelijke efficiëncy dient te worden betracht, waartoe nodig is, dat zoveel mogelijk (gehandicapte) arbeiders en arbeidsters aan het werk kunnen worden gehouden. Oof om het nog iets konkreter te stel len, en daarbij citeren we dan nog steeds de Stichtingsvoorzitter „wan neer de vaste lasten over een grotere pro- dukte worden verdeeld, is het resultaat naar verhouding beter!" Het is de kleine schare muziekliefheb bers in de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg wel duidelijk geworden, dat aan het Nederlandse vocalistenfirmament in de persoon van de jonge bariton Bernard Kruysen een nieuwe ster van bijzondere allure is verschenen. Het door deze jonge zanger gebrachte programma getuigde van zijn bijzondere voorliefde voor de Franse zangcultuur. Hetgeen niet verwonderlijk mag heten, wanneer men weet, dat hij, zoon van een kunstschilder, zijn jeugd in Zuid-Frank rijk doorbracht, waar ook zijn zangop leiding begon. Deze kon na een langdu rige tussenperiode van studie in Den Haag, aanvankelijk aan de Haagse Aca demie voor beeldenden kunsten en ver volgens aan de operaklas van het Ko ninklijk Conservatorium, in Parijs wor den voortgezet bij niemand minder dan Pierre Bernac, de bariton die met Fran cis Poulenc als begeleider, wereldver maardheid verwierf als vertolker van het Franse lied. Kruysen streeft er kennelijk naar. de door zijn leermeester opgestoken fakkel voort te dragen, en dat die taak aan hem is toevertrouwd bewees hij op ondubbel zinnige wijze, met name in de gebrachte liederen van Gabriël Fauré, Claude De bussy en Maurice Ravel (in de toegift). Kruysen heeft intussen ook nog andere pijlen op zijn muzikale boog, hetgeen hij ondubbelzinnig demonstreerde na de pauze, toen Robert Schumann, Hugo Wolf en Manuel de Falla aan de beurt kwamen. Indrukwekkend, qua techniek en mu zikale expressie, waren de vertolkingen van de 17e eeuwse aria Belle Harmione van Lully, ter opening van de zangvoor dracht; ook van o.a. Automne van Fauré en de vertolking van de door Debussy getoonzette drie balladen van Frangois Villon, waarbij hij vooral imponeerde in de mystiek-devote voordracht van de ballade „que Villon fait a la requeste de sa mère pour prier Nötre-Dame". Boei end demonstreerde hij zijn zangtechni- sche gaven in de zeer hoge eisenstellende uitvoering van de cyclus Fêtes Galantes van Debussy. Kenmerkend voor zijn ver mogen, om, wat „achter de noten" ligt tot uitdrukking te brengen, waren zijn interpretaties van de Hugo Wolfliederen en o.a. de uiterst subtiele vertolking van het Spaanse wiegelied Nana uit de lie derencyclus Siete canciones populares Espanolas van De Falla, welke in zijn ge heel werd uitgevoerd en een indrukwek kende, voorlopige, afsluiting van deze zangvoordracht vormde. Voorlopig, want na een ovationele bijval en bloe men volgden nog de drie liederen van Don Quichotte aan Dulcinée van Maurice Ravel: een nieuw en laatste hoogtpunt in dit bijzondere concert. Zijn begeleider Jean-Charles Richard reikte ontegenzeggelijk wel aan het technisch niveau van de zanger en liet zich daarmede kennen als een virtuoos pianist. Tot een muzikale twee-eenheid kon hij het in zijn aandeel aan het geheel echter niet brengen. Daarvoor toonde hij vaak te weinig zelfbeheersing. Zij tenslotte nog vermeld, dat deze zangvoordracht werd gegeven in het ka der van de ZVU-concertenreeks. R. (Van onze redacteur). De raad van Vlissingen heeft 5000 gulden beschikbaar gesteld om in samen werking met de gemeente Middelburg voor-ontwerp van een overdekt zwembad op Walcheren te laten maken. Op vragen uit de raad deelde wethou der Ch. Gillissen Verschage (PvdA) me de, dat de N.V. De Verenigde Sportfond- senbaden te Amsterdam, die met het on derzoek is belast, ook zal nagaan op welke plaats het overdekte zwembad, economische gezien, het best geplaatst kan worden. Voorts zal worden onder zocht of een combinatie van een 25 meter overdekt en een 75 meter open bad te realiseren is. Kanaal-zwembad De heer E. Oosterhuis (VVD bracht in dit verband het zwembad in het Kanaal bij Vlissingen ter sprake. De wethouder zei, dat dit zwembad wat de kwaliteit van het water betreft zorgen baart. Op topdagen was het water de afgelopen zomer ongeschikt om in te zwemmen. B. en W. weten nog niet goed raad met deze situatie. Een zuiveringsinstallatie is te duur. Misschien is in overleg met rijks waterstaat een snellere doorspuiing van het water door het Kanaal mogelijk. De heer Oosterhuis meende, dat de slechte zwemaccommodatie in Vlissingqn van invloed kan zijn op de uiteindelijke plaats van het overdekte bad. Niet van liarte De raad stond voorts een verhoging van het krediet voor de restauratie van de Gevangentoren toe. De verhoging be draagt in totaal f 73.300.waarvan bijna 60.000 gulden door het rijk zal worden betaald. Verschillende leden ga ven hun steun echter niet van harte, omdat „het bij restauratie in eerste aan leg onmogelijk lijkt juiste begrotingen op te stellen". Zo gaf ir. J. Ebling (AR) zijn fiat slechts na ,,de allergrootste aarzeling". De raad besloot de Gevan gentoren te verhuren aan de N.V. Grandhotel „Britannia". Deze N.V. wil een aquarium en een planetarium in de toren onderbrengen. Hierover werden verschillende vragen gesteld. De heer E. de Priester (PvdA) hoopte, dat de en tree-prijs t.z.t. voor de Vlissingers accep tabel zal zijn. De heer S. Adriaanse fKVP) verwachtte verkeersmoeilijkhe den ter plaatse in het toeristenseizoen. De burgemeester zag die niet, omdat er volgens hem in de onmiddellijke nabij heid voldoende parkeergelegenheid zal zijn. Motel De heer Oosterhuis sprak er zijn te leurstelling over uit, dat de door par ticulieren voorgenomen bouw van een motel aan Boulevard Bankert niet is kunnen doorgaan. Toen de heer Ooster huis wat te diep dreigde in te gaan op de penibele kwestie van de boulevard verzwaring in Vlissingen, klopte burge meester mr. Kolff hem schielijk af. „U weet, dat wij actief zijn in deze zaak en hier onze eigen methode volgen." Op aandringen van de heren Adriaan se en De Priester zegde wethouder W. Poppe (AR) toe, dat b. en w. een ge meentelijke discotheek zullen aanleggen van platen, die bij het onderwijs op de lagere scholen zuilen worden gebruikt. Dit naar aanleiding van een voorstel van b. en w. één bepaalde school aan gram mofoonplaten ten behoeve van het on derwijs te helpen. Enkele leden vroegen b. en w. op hun qui-vive te zyn wat betreft de parkeer voorzieningen in plan Pauwenburg. Wethouder Poppe deelde mede, dat in beginsel overeenstemming is bereikt tus sen de gemeente en het College van Re genten van het Burger Weeshuis aan gaande de overdracht van de bezittingen van het weeshuis aan de gemeente. G.S. moeten hun goedkeuring nog geven. De heren Oosterhuis enAdriaanse voer den een pleidooi voor het gecombineerd uitvoeren van de plannen van b. en w. om op het hoofdterrein van het sport veld afzonderlijke kleedlokalen en een overdekte tribune te bouwen. De wet houder voelde daar evenwel niet voor. De raad besloot nu 45.000 gulden beschik baar te stellen voor het bouwen van de kleedlokalen. De leiding van de werkplaats in Hulst berust bij directeur L. J. Rammeloo, die daarbij wordt geassisteerd door twee werkmeesters en de leidster van de vrouwenwerkplaatts op Nieuw-Hulst. welke vrouwelijke werplaats nog gehuis vest is in een houten gebouwtje de voormalige kleuterschool doch zoda delijk onder dak komt in een voorma lig fabriekspand aan de v. Waesberghe- straat. Van de zijde van het kabinet van de commissaris van de koningin in Zeeland, is een brief gezonden naar de burge meesters der gemeenten in Zeeland, waarin wordt opgemerkt, dat er geen bezwaar bestaat dat ten gemeentehuize gedurende een tweetal dagen gelegenheid wordt geboden tot schriftelijke betuigin gen van deelneming door de ingezetenen. Ter provinciale griffie van Zeeland zal deze gelegenheid eveneens bestaan en wel op maandag 3 en dinsdag 4 december, telkens van 8.30 tot 17.30 uur. De com missaris van de koningin heeft de bur gemeesters verder meegedeeld, dat wat het hijsen van de vlag halfstok betreft, nader van de zijde van het ministerie van binnenlandse zaken is meegedeeld, dat dit niet geldt voor de zondag. De herdenkingsdienst, die in verband met het overlijden van prinses Wilhelmina in de herv. kerk te Axel werd gehouden, werd door een groot aantal gelovigen, r.-k. zowel als protestants, bijgewoond. In een geweldig meeleven heeft de ge hele Axelse bevolking zich in gedachten geschaard rond het Koninklijk Huis, waar naar, zoals burgemeester Van Dijke in zijn openingswoord zei, de innige deel neming uitging. Rouw, zei hij, is in ons hart om het ver lies, dat onze Landsvrouwe trof. Boven alles rijst echter de dankbaarheid voor hetgeen God ons had geschonken in de nu ontslapen Oranjetelg. Daarom was vol gens de burgemeester de bijeenkomst dan ook mede geplaatst in het teken van de dankbaarheid. Hij schetste in het kort de imponerende persoonlijkheid, de strikte rechtvaardigheid en onbaatzuchtigheid van wijlen prinses Wilhelmina. Pastoor B. de Jong belichtte als pries ter de prinses, terwijl hij aan de hand van de woorden van de H. Paulus het einddoel van het christelijk leven aan haalde. Woorden waarin ook het Neder landse volk troost mocht vinden. Ds. Kuiper schetste de prinses als Oran jetelg en moeder van het vaderland, ter wijl ds. Pennings de sociale gevoelens van prinses Wilhelmina weergaf. De bijeenkomst, die door ds. Van Leeu wen met het lezen van psalm 23 werd ge opend, werd door burgemeester Van Dijke met het Onze Vader besloten. Aan deze zeer ontroerende bijeenkomst verleenden het Herv. kerkkoor alsmede het christelijk gemengd koor „Asaf" hun medewerking. In het jaarverslag van de coöp. aan koopvereniging „Schouwen-Duiveland" G.A. te Zierikzee komt tot uiting, dat in het afgelopen jaar de omzetten weer behoorlijk zijn toegenomen, terwyl het bereikte financiële resultaat zeer be vredigend is. In het dertigste jaar van haar bestaan werd een recordomzet be haald van bijna anderhalf miljoen kg produkten met een waarde van ruim vijf en een half miljoen gulden. Het bestuur merkt op, dat met vol doening kan worden geconstateerd, dat de ontwikkeling van de vereniging zich nog steeds gunstig ontwikkelt. De in het afgelopen jaar gereed gekomen lucht- gekoelde laagbouwsilo en de ontvangst inrichtingen voor losgestort graan heb ben geheel aan de gestelde verwachtin gen voldaan. De opslagcapaciteit blijft voor de C.A.V. nog een moeilijk punt. Een stap in de goede richting is de gunning van de vergroting van de laag bouwsilo met 1000 ton De oplevering van dit werk is bepaald op april 1963 De totale opslagcapaciteit van de C.A.V. wordt hiermee gebracht op 7000 ton. Toch zal het volgens de voorzitter, de heer Van der Stolpe, nodig zijn, de capaciteit nog verder op te voeren door de voortgaande omzetstijging en de steeds korter wordende oogstperiode in de landbouw. Het gunstige resultaat over het afgelopen boekjaar heeft 190.673 be dragen. De algemene vergadering stelde balans en verlies en winstrekening vast. Het totale krediet van de vereniging be loopt thans anderhalf miljoen gulden Besloten werd verder financieel deel te nemen in een nieuw bedrijf tot ver werking van aardappelen tot voorge bakken patates frites te Alphen aan de Rijn. Met applaus werd een bestuurs voorstel aangenomen tot storting van 500,voor de actie „Open het dorp" Tot slot van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat het de bedoeling is binnen afzienbare tijd een coöp. ben zinestation in te richten, waarover reeds wordt onderhandeld. De kwestie van de fluoridering van drinkwater op Walcheren zal binnenkort ter beoordeling worden voorgelegd aan de raad van commissarissen en de aan deelhoudersvergadering van de water leidingmaatschappij Midden-Zeeland. Wanneer men zich vóór fluoridering uitspreekt zal contact gezocht worden met de waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland teneinde deze fluoridering ook te kunnen verwezenlijken. Een en ander is tijdens de raadsvergadering te Vlis singen vanachter de bestuurstafel mede gedeeld. (Van onze correspondent) De circa veertienhonderd inwoners van Ovezande zijn ingenomen met de be noeming van N. W. M. Mooyman tot burgemeester in deze gemeente. En zulks hoeft te minder verwon dering te wekken, als men bedenkt, dat zij op die benoeming bijna anderhalf jaar hebben moeten wach ten. Anderhalf jaar, gedu rende welke men vaak met spijt terugdacht aan de voormalige magistraat Th. J. Andriessen, van wie destijds werd gezegd, dat met zijn persoon „een be langrijk stuk Zeeuws in tellect werd geëxporteerd". Deze uitdrukking is van de gedeputeerde en even eens oud-burgemeester van Ovezande, mr. dr. Mes, en zij typeert volledig de heersende gevoelens bij het vertrek van de heer Andriessen naar West- Brabant. Als men in dit verband de laatste burgemeesters van Ovezande terloops de revue laat passeren, dan blijkt duidelijk, welk een leverancier van al of niet geëxporteerd Zeeuws intel lect deze gemeente steeds is geweest. Genoemde mr. dr. Mes werd later kamer lid en thans dé katholieke voorman van Zeeland: mr. Eikhuizen is thans burge meester van Oosterhout en de kwaliteiten van Th. J. Andriessen zijn hier ge noegzaam bekend. Zou deze lijn worden doorge trokken, dan zou zulks impliceren, dat de heer Mooyman in Ovezande slechts een tijdelijk domi cilie heeft gevonden, doch dat is iets, waarover men zich nog niet al te veel zorgen maakt. De Ovezandse bevolking is temeer verheugd met de benoeming, aangezien een en ander de steeds stelliger wordende ge ruchten, als zou een toe komstige herindeling op Zuid-Beveland een nieu we burgemeester tot een urome illusie maken, met een radicaal heeft ontze nuwd. Daarmee komt tevens een einde aan een inter regnum, tijdens hetwelk werd begonnen met de uitvoering van het tonnen- verslindende riolerings object en de grondige res tauratie van de r.-k. lagere school. Deze twee facetten zijn momenteel wel de voornaamste pijlers van het gemeentelijk beleid, doch daarnaast zal ook in plaatselijk verband de ontwikkeling rond de r.-k. nijverheidsschool de voort durende aandacht blijven vragen, terwijl in meer regionaal verband de ge zamenlijke persleiding en het toekomstige streek- orgaan een belangrijke factor in het gemeentelijke beleid zullen vormen. De nieuwe magistraat van Ovezande wordt van daag bij zijn ambtsaan vaarding geconfronteerd met een niet-sluitende be groting, in hoofdzaak als gevolg van genoemde ka- pitaalswerken en de uiter aard niet te voorziene uit gaven voor de dienst so ciale zorg. Voorts treft hij in het uitbreidingsplan een grote bedrijvigheid aan, resulterend in de bouw van enkele woning- wet- en vrije woningen. Men rekent hier met de eerstvolgende toewijzing opnieuw op enkele wonin gen. Een aspect, dat tot na denken stemt en momen teel sterk in de belang stelling ook bij de grote massa staat, is daarnaast het nijpende probleem van de ontwikkeling, die zich ook hier maar al te dui delijk manifesteert. Want ondanks het feit, dat het aantal huwelijkssluitingen dit jaar met een twintigtal (voorlopig) driemaal zo groot is dan in 1961, neemt het inwonertal sterk af en verantwoorde prognoses geven voor dit jaar een daling met niet minder dan drie procent te zien. Een dermate groot ver- trekoverschot is een der voornaamste zorgen waar mee de heer Mooyman wordt geconfronteerd. Een ander probleem van essen tieel belang is de keiharde noodzaak van een vereni gingsgebouw of dorpshuis annex sportlokaal. Hier over is reeds het een en ander te doen geweest en van de heer Mooyman wordt gehoopt, dat hij er in zal slagen, dit punt nummer één op het Ove zandse verlanglijstje te realiseren. (Van onze redacteur). Twee hofmeesters van een van de pro vinciale veerboten op het traject Vlis singenBreskens, de in Vlissingen wo nende C. S. en J. R., hebben in de afge lopen drie jaar belastingfraude gepleegd ten bedrage van respectievelijk f 6000. en f 7000.—. Zij konden dit doen door de bedrijfs- ontvangsten der kelners niet volledig op te geven. De kelners gingen het een en ander op hun eigen afrekening merken, waardoor de fraude aan het licht is ge komen. Gistermorgen hebben de twee hofmees ters zich voor de Middelburgse Recht bank moeten verantwoorden. De presi dent, mr. P. van Empel, en de officier, mr. A. Rosingh, konden maar moeilijk hoogte van deze fraude krijgen. Beide hofmeesters hadden een behoorlijk in komen. Gezien de gunstige rapporten, die over de verdachten zijn uitgebracht, wilde mr. Rosingh geen vrijheidsberoving eisen. Zijn eis was voor beiden: een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 5000 gulden. De verdediger, mr. J. van der Weel, toonde zich erkentelijk voor deze eis. Een onvoorwaardelijke vrijheidsberoving zou ertoe geleid hebben, dat de beide hofmeesters hun betrekking bij de pro vincie zouden verliezen. Wanneer de uitspraak op 14 december a.s. van gelijke strekking zal zijn zullen de twee man nen hun betrekking kunnen behouden. Herhaling van fraude lijkt volgens de verdediger uitgesloten. Er zal een ander systeem van geldbeheer worden" ontwor pen. De Horeca zal hieromtrent advise ren. (Van onze verslaggever). De 21-jarige matroos P. v. d. M. uit Haarlem voer op 24 april van dit jaar met de „Noordstad" Vlissingen binnen, 's Avonds en 's nacht ging hij in Vlis singen op stap. Hij brak op twee wille keurige adressen in en stal daarbij een portemonnee (inhoud f 8,—) en een elek trisch scheerapparaat. Aangezien hij vrijwel op heterdaad werd betrapt werd v. d. M. in hechtenis genomen. Zijn geval werd behandeld door de rechtbank te Middelburg. Tijdens de be handeling werd o.m. opgemerkt, dat v. d. M„ toen hij nog in militaire dienst was, 's nachts maandenlang op rooi uitging bij zijn mede-dienstplichtigen. In verband met de lange tijd in voor arrest doorgebracht werd tegen de ma troos een gevangenisstraf van 12 maan den geëist, waarvan vier maanden voor waardelijk, met. aftrek van voorarrest en onder toezichtstelling van de reclasse ring. De verdediging conformeerde zich aan deze eis. De rechtbank zal op 14 december uit spraak doen. F)it schreef de Brusselse Standaard deze week aan het slot van een reportage over de Nederlandse tele visie-marathon: „Mies Bouwman en de Nederlandse tv hebben een wereld record (van de langste show) gebro ken. Maar veel belangrijker is, dat Nederland aan de wereld heeft ge toond, dat ook voor gebrekkigen het leven rijk is en de moeite waard ge leefd te worden. Het is een boodschap die overal in de wereld met ontroering zal worden ontvangen. Misschien zelfs in Luik." Misschien zelfs in Luik... Verschil lende tekenen wezen erop, dat in Luik de kentering in de ideeën toch al in gang was. De schaamteloze gel delijke exploitatie van de met een vrijspraak bedeelde moord op de kleine Corinne had bij velen reeds de vraag doen rijzen, of ze hun menslievende gevoelens niet hadden verspild aan onwaardigen. Organisaties van genees heren kwamen bijeen, om nog eens met beslistheid vast te stellen, dat de dokter er is om het leven te dienen en niet de dood, dat hij nimmer het op hem gebouwde vertrouwen mag bezoedelen door een leugen neer te schrijven in een overlijdensattest. Wat de menigte in haar opgewondenheid toejuichte, werd hier streng veroor deeld. En we zijn er van overtuigd, dat vele uit de roes ontwaakten deze getuigenissen nu zullen overdenken en tenslotte accepteren. Temeer, nu er na de Luikse vrijspraak zich alweer twee gevallen hebben voorgedaan van overspannen moeders, die hun debiele kinderen het leven benamen. Dit alles is echter nog maar nega tief, Positief is het antwoord, dat Ne derland gaf na het inspirerend appèl van Mies Bouwman en dr. Klapwijk. Hier werd „ja" gezegd, ook tegen over het gehandicapte leven. Dit was een belijdenis van geloof in de on vervreemdbare rechten van het indi vidu, ook het zwakste en meest hulp behoevende, op een kans om op deze wereld een bestaan te vinden volgens de mate van zijn vermogens. Hier werd niet gepraat over „geluk" of „ongeluk", over „nuttig" of „nutte loos", hier werd alleen maar gezegd: de gehandicapte mensenkinderen zijn er, we moeten er niet bij jammeren en weeklagen, we moeten dit aan vaarden als een der componenten van de menselijke samenleving en allen tezamen hebben we de plicht ze zin en betekenis te geven, het geluk ook te doen ontbloeien voor de misdeelden. Dat antwoord, door Nederland zo klin kend gegeven, is ook in België ge hoord en het zal daar, naar we hopen, de krachten versterken, die zich al aanstonds met volle overtuiging heb ben verzet tegen de hysterie van Luik. Het zou ons niet verbazen, als nu ook bij onze zuiderburen de drang naar spontane actie ten gunste van de gehandicapten zich zal doorzetten, We zijn er verheugd om, dat we deze bij drage tot meningszuivering hebben mogen geven. [Ne communistische pers put hoop uit de Volksfront-samenwerking bij de Franse verkiezingen. Ze ziet hierin een voorteken van toenadering tussen socialisten en communisten, ook in andere landen. Blijkens een correspon dentie van „Het Parool" uit Moskou wijden Russische bladen in dit ver band ook aandacht aan het rapport van de PvdA over „oorlog en vrede in het atoomtijdperk". Natuurlijk ver heugen ze zich vooral over het min derheidsstandpunt van de pacifisten in de partij. Een reden te meer voor de PvdA om zich klaar uit te spreken en dit minderheidsstandpunt beslist te verwerpen. Daardoor houdt men zich ook de Volksfront-opdringerigheid van het lijf. Overigens is het wel curieus te bedenken, dat pleidooien voor eenzijdige ontwapening van Rus land zelf onmiddellijk als staatsge vaarlijk zouden worden beschouwd en onderdrukt... vergadering van de watersport verenigingen te Bergen op Zoom heeft nog eens de aandacht gevestigd op de nieuwe recreatie-mogelijkheden, welke het Deltaplan gaat bieden in de straks voormalige zeearmen. De belangstelling daarvoor is trouwens nu reeds duidelijk merkbaar, niet alleen uit de naaste omgeving, maar ook uit België en Duitsland. Dat valt niet te verwonderen, gezien de vanouds bestaande trek uit België naar de Zeeuwse eilanden en de sinds de oorlog aanzwellende stroom van Duitse toeristen naar onze zeekust. Dat er nochtans in Zeeland en West-Brabant enige gereserveerdheid bestaat tegenover deze liefhebberij uit het buitenland, is in zoverre te be grijpen. dat men eerst de komende mogelijkheden wel eens klaarder wil zien. Nu heeft men feitelijk nog slechts de beschikking over het Veerse Meer. Maar op de duur lijkt ons deze reserve een afwerende houding. De wijde ruimte, die tenslotte voor de hier beoogde watersport open zal komen, laat ook een ruimere houding toe. Wat ons bij de samenstelling van de Oostersehelde-commissie ter be vordering van deze sport intussen heeft verwonderd, is de afwezigheid van vertegenwoordigers uit de Zeeuwse visserij en schelpdiercultures. Er zul len nochtans geen mensen te vinden zijn, die meer vertrouwd zijn met de Zeeuwse wateren dan zij. Contact tussen hen en de watersport-promo toren lijkt daarom vanzelfsprekend. (Van onze redacteur) In hun memorie van toelichting op de begroting van 1963 spreken b. en w. van Middelburg er hun teleurstelling over uit dat dit jaar geen rijksgoedkeu ring kon worden verkregen voor de ver betering van de Middelburgse schouw burg. Wel is de definitieve toezegging ontvangen dat deze rijksgoedkeuring in februari 1963 zal worden verleend zodat de verbouwing van de schouwburg eind 1963 gereed zal kunnen zijn. In verband met de gestegen kosten zal het reeds door de raad verleende krediet binnenkort verhoogd dienen te worden. Behalve op deze financiële tegenvaller wijzen b. en w. van Middelburg nog op bet feit dat, mede door de sluiting van het Schuttershof, de zalenaccommodatie in Middelburg tot een „niet verantwoord minimum is teruggelopen".

de Stem | 1962 | | pagina 3