Weg vrijgemaakt voor herstel coalitie Rouw-aanwijzing voor 8 december Anderhalf miljoen gulden boete voor Baarlenaren L. Schema liturgie in stemming gebracht Grote voldoening bij Duitse liberalen Werkzaamheden in de Nieuwe Kérk Gelukkige verloofden Paus goed vooruit OE THANT BENOEMD Opvolger nog niet bekend 86-jarige verdacht van moorden Rechtbank Turnhout stelt smokkel vast Actie „Open het Dorp" Het weer in het weekeinde l g DAGBLAD VOOR ZEELAND In Muenchen In Bonn Kouder weer Broer redde zusjes uit brandend huis Verspeelde goodwill Bestuursraad KVP 15 december BANANEN I MEUWSEN I ISSe JAARGANG No. 24146 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. f 0,20 incasso; f 9,25 per post excl. f 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. 1 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) STRAUSS TREEDT AF Professor Gasbarrini, de huis arts van de paus, heeft gisteren nogmaals ten stelligste tegenge sproken, dat de H. Vader zich aan een operatie zou moeten onderwer pen. Hij zei verder, dat paus Joannes een ijzeren gestel heeft en dat zijn gezond heid tot dusver steeds uitstekend is ge weest. Hij voegde er nog aan toe, dat de paus de laatste tijd wel te veel van zich zelf gevergd heeft. Op de vraag, of er gevaar bestaat voor het leven van de paus, antwoordde professor Gasbarrini enigszins ontwijkend: „Op zijn leeftijd is niets zeker. Meer kan ik u niet zeggen". Naar verluidt was de paus ook giste ren weer opgestaan. Hij gaat goed voor uit. Donderdag was hij tegen de zin van zijn dokters uit bed gekomen, gisteren mocht het. Bekorte sluiting Concilie Het Is mogelijk dat de sluitingsplech tigheden van de eerste zitting van het Concilie bekort zuilen worden ter wille van de paus. Volgens hoge zegslieden in het Vati can is de 81-jarige opperherder ondanks zijn maagstoornissen en bloedarmoede vast van plan de sluitingsplechtigheden op 8 december bij te wonen en zullen deze daarom wat korter gemaakt wor- den. Volgens hoge Vaticaanse zegslieden, die het Amerikaanse persbureau U.P.I. citeert, weten de artsen echter niet pre cies wat paus Joannes XXIII scheelt en wordt de 81-jarige patiënt nog verder onderzocht. De algemene vergadering van de V. N. heeft, overeenkomstig de verwachting, die wij gisteren pu bliceerden, de Birmaan Oe Thant benoemd tot secretaris-generaal van de V.N. Zijn ambtsperiode zal duren tot 3 november 1966. De Westduitse minister van defensie, Franz Josef Strauss, heeft gisteren zijn functie neergelegd en aangekondigd, dat hij geen zitting zal nemen in het nieuwe kabinet dat Bondskanselier Adenauer bezig is te vormen. Strauss heeft hiermee de weg vrijgemaakt voor een spoedig herstel van de coalitie-regering van christen-democraten en liberalen, die de liberalen verbra ken vanwege Slranss' aandeel in de Spiegel-affaire. Een liberale woordvoerder in Bonn begroette het besluit van Strauss met grote voldoening en zei, dat de vorming van een nieuw kabinet hierdoor aanzienlijk ver gemakkelijkt wordt. De beslissing van de omstreden minister werd in Muenchen bekendge maakt door de C.S.U., de Beierse zuster partij van Adenauers C.D.U.. ,,Na de gebeurtenissen van de laatste weken en vooral door de houding van de vrije democratische partij, die door de Beier se bevolking afgelopen zondag op duide lijke wijze werd veroordeeld, kan de heer Strauss geen zitting meer nemen in dr. Adenauers nieuwe kabinet", aldus de verklaring van de C.S.U. In Bonn gaf de C.D.U. later een ver klaring uit, waarin gezegd werd, dat Strauss zijn besluit nam „ondanks het feit, dat de onverantwoorde aanvallen op hem op krachtige en onmiskenbare wijze werden afgewezen in de Beierse verkiezingen", waarin de C.S.U. van Strauss winst boekte en de liberalen verliezen leden, en dat het zeker geen gemakkelijk besluit" was voor Strauss en voor de C.S.U. C.D.U., die het nu zal moeten doen zonder „het opmerke lijk talent en de grote ervaring" van de aftredende minister. In een radio-interview zei Strauss later, dat hij zich heeft teruggetrokken, omdat dat het beste was wat hij onder de gegeven omstandigheden kon doen. Sinds de Bondskanselier begin deze week besloot Strauss te laten vallen, heeft hij, zoals gemeld, vier keer een onderhoud gehad met de minister van huisvesting Paul Luecke om hem de post op defensie aan te bieden. Luecke wil echter blijven waar hij is. DE OSSERVATORE Romano heeft gis teren een decreet van de ritencongrega- tie gepubliceerd, waarin wordt afgekon digd, dat de naam Jozef met ingang van 8 december in de canon van de H. Mis wordt opgenomen. De naam van Jozef wordt in het gebed „communicantes" di rect na de naam van Maria en voor de namen van de apostelen en martelaren genoemd. DE OOSTDUITSE commissie voor de planning heeft gisteren haar rapport aan het parlement voorgelegd, waarin zij toegeeft dat het voedsel schaars is en de industriële produktie achter loopt, HET RUSSISCHE ruimtevaartuig „Mars I" bevond zich gisterenavond op een af stand van 9 miljoen kilometer van het aardoppervlak. De Russische geleerden behouden nog steeds goede radiocontac ten met het ruimteschip, dat 1 novem ber werd gelanceerd. EEN PERSOON de 23-jarige J. Vlot uit Sliedrecht werd gedood en acht gewond, toen gisterenmorgen in Rotter dam een vrachtwagen en een zgn. com bi met elkaar in botsing kwamen. De "wagens, waarvan er een aan het slippen raakte, reden met geringe snelheid. VAN DE commandant van het regiment Limburgse Jagers is het initiatief uit gegaan om te komen tot een monument voor in het voormalig Nederlands-Indië gesneuvelde militairen. EEN CANADESE parlementaire com missie gaat een onderzoek instellen naar de beschuldigingen, die een krant in Montreal tegen de Canadese NAVO- delegatie naar Parijs heeft geuit. De le den van die delegatie zouden zich, vol gens het blad, in het Parijse nachtleven hebben gestort, waarna zij de dagen ge bruikten om van de vermoeienissen bij te komen. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: J Noordelijke winden en kouder. Ge- ringe kans op neerslag. Waarschijn- lijk hier en daar nachtvorst. Verwachting van Ukkel: Wisselende bewolking met opklaringen, die bre- der zullen worden. Zeldzame neer- slagvlagen. Nevelig des morgens. Maximumtemperaturen tot 9 graden. Vandaag: zon onder 16.33 uur. Maan onder 20.30 uur. ?i0orogeri: zon °P 8.26 uur. zon onder 16 22 uur: maan op 12.35 uur, maan I onder 21.40 uur. J!anaftn(1ag: z°n op 8.27 uur. Maan op 13.09 uur. De officiële verlovingsfoto van prin ses Alexandra van Engeland met haar aanstaande echtgenoot, de Londense zakenman Angus Ogilvy. Twee meisjes van vier en twaalf jaar zijn op het nippertje door hun 17-jarige broer Oene gered van de zolder van hun in brand staande ouderlijke woning in Wanswerd aan de Streek (bij Dokkum). De jongen heeft de brand waarschijnlijk zelf veroorzaakt. Korte tijd later was van het winkelhuis en de reparatiewerk plaats van de familie F. Hoekstra de vader is schoenhandelaar slechts een geblakerde ruïne over. De ouders waren op een ouderavond van de school van een van hun kinderen toen de brand ont stond. De jongen was in de werkplaats bezig zijn bromfiets met benzine schoon te ma ken, vlak bij de kachel, toen een enorme steekvlam opschoot. Binnen enkele mi nuten stond de hele werkplaats in vlam men. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat de jongeman alleen maar zijn in de woonkamer bevindend zusje en broer kon waarschuwen. Daarna haalde hij de twee zusjes, die al naar bed wa ren gegaan, van de zolder. De inboedel en de inventaris, waaron der de gehele voorraad schoenen en pan toffels voor de Sint-Nicolaasverkoop, gingen verloren. De heer Hoekstra was slechts voor een laag bedrag tegen brand verzekerd. De liberalen zouden, naar het schijnt, defensie het liefst in handen zien van de 54-jarige Hermann-Josef Dufhues, na Adenauer de tweede man in de C.D.U. In Bonn verwacht men, dat Adenauer alle andere ministers uit het oude kabinet zal handhaven. In de zes jaren van zijn ministerschap heeft Strauss West-Duitsland een leger gegeven van 380.000 man. Ook tegen standers erkennen, dat hij grote capaci teiten heeft. In het begin werd hij zelfs genoemd als een mogelijke opvolger van Adenauer. Ook in de andere N.A.V.O.- landen verwierf hij zich eerst een goede naam. Later verloor hy echter in het binnen land veel goodwill door een aantal schan dalen om zijn persoon en in het buiten land en met name in Amerika riep hy verzet op door zyn aandringen op de schepping van een Europese atoom macht. Met intens genoegen heeft het Oost- duitse persbureau A.D.N. melding ge maakt van zijn aftreden. Dit werd be schreven als een grote zege voor de ..democratische krachten" in West- Duitsland. (Van onze parlementaire redactie) De bestuursraad van de K.V.P. komt op zaterdag 15 december a.s. in Amster dam bijeen, onder meer ter behande ling van de begroting 1962 1963. Aan de bestuursraad is verder een reglementswijziging v jrgelegd, inhou dende dat voortaan drie vice-voorzitters zitting zullen hebben in het dagelijks bestuur van de K.V.P. Voor het geval dit wijzigingsvoorstel aanvaard wordt, is mevrouw H. M. J. Beijaert-Drost te Utrecht kandidaat gesteld voor het dagelijks bestuur. De heer P. Smink te Hoogland, voorzitter van de kring jongerengroep in de kring Utrecht is voorts kandidaat gesteld voor het partij bestuur in de vacature, die is ontstaan door het bedanken van mejuffrouw A. Balfoort. Voor drie vacautres in de centrale jongerengroep zijn kandidaat gesteld de heer A. Maas te Hilvaren- beek, voorzitter van de kring jongeren groep Tilburg en van de samenwerken de kringen Den Bosch en Tilburg, me juffrouw R. Klaver te Haarlem en de heer T. Kuis te Uithuizen. De politie in het bekende wintersport centrum Cortina d'Ampezzo, heeft een niet alledaagse zaak in onderzoek. Een 36-jarige heeft vermoedelijk twee men sen en misschien nog vier vermoord in een tehuis voor ouden van dagen aldaar. Verdenking rees tegen de oude Fortu- aato Kriskovich, toen zijn kamergenoot in de ziekenafdeling van het tehuis plot-, seling en geheimzinnig overleed. De po litie bevond, dat een giftig middel voor plantenbesproeiing in zijn koffie was gedaan. Men heeft Kriscovich horen klagen, omdat de verpleegster meer aandacht besteedde aan de andere man, Roberto Zardini. De verpleegster, Giovanna Forer, 24 jaar, is kennelijk bij geluk aan de dood ontsnapt. De oude man had haar een flesje bier gegeven, maar zij had er niet meer aan gedacht. In het laboratorium werd vastgesteld, dat het flesje een fa tale dosis van het plantenmiddel bevat te. Na deze ervaringen ging de politie andere gevallen van plotseling ingetre den dood in het tehuis onderzoeken. Zij bevond dat de schoonzuster van Krisco vich, Alma Ghedini, 84 jaar, er in sep tember van dit jaar was gestorven, na het drinken van een kop koffie. Lijkschouwing is gelast voor vier an- lere, recente gevallen van geheimzinnig overlijden. De minister van Binnenlandse Zaken] In Brussel is bekendgemaakt, dat ko- heeft gisteren aan de commissarissen der "inf Boudewijn en koningin Fabiola op s 8 december naar Nederland komen ter koningin in de provincies namens de re gering verzocht te bevorderen dat in hun provincie op zaterdag 8 december, de dag van de plechtige bijzetting van tiet stoffelijk overschot van prinses Wil- helmina te Delft: a. Alle toneelvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden achter wege blijven. b. In restaurants e.d. alleen muziek ten gehore wordt gebracht afkomstig van een van de zenders van radio Hil versum en uitsluitend Nederlandse televisie-uitzendingen worden doorge geven. c. Sportwedstrijden geen doorgang vin den. Een aantal functionarissen, onder wie luitenant-generaal b.d. Pahud de Mor- tanges, opperceremoniemeester van de koningin, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Delft en daar met name de Nieuwe Kerk geïnspecteerd. In tegen stelling tot 1934, toen er bij de bijzetting van prins Hendrik, als gevolg van de aan de gang zijnde restauratie van de kerk slechts 900 zitplaatsen waren, kan nu voor een groot aantal plaatsen wor den gezorgd. Door alle banken te verwijderen en podia te bouwen, waarop stoelen kunnen worden geplaatst, zal men in totaal over ongeveer 2800 plaatsen kunnen beschik ken. Over t.v.? H.M. de Koningin zal moeten beslis sen of van de plechtigheden al dan niet een directe uitzending '.oor de televisie kan worden gegeven. Verwacht wordt dat zij maandag hieromtrent haar be slissing zal nemen. Als toestemming voor een directe uitzending wordt gegeven, zal deze over zestien Europese zenders worden uitgezonden. Condoleanties Prinses Beatrix is gisterenavond per vliegtuig uit Tokio vertrokken om via de noordpool naar Amsterdam te reizen, waar zij hedenmorgen aankomt. Tijdens een bezoek van vier uur aan de Japanse hoofdstad werd zij door keizer Hirohito en zijn gemalin in het keizerlijk paleis ontvangen. De keizer bracht zijn condo- leantie over. Andere condoleantiebetuigingen, die gisteren ontvangen werden, waren o.m. afkomstig van president Nasser en van de Indonesische ambassadeur bij de V. N., Palar, die prinses Wilhelmina een „groot koningin" noemde. bijwoning van de uitvaart van prinses Wilhelmina. Een beeld van de werkzaamheden in de Nieuwe Kerk in Delft, waar rond de ingang van de vorstelijke grafkel der de vloer van grafstenen gelijk gemaakt wordt voor de komende be- gravenis van prinses Wilhelmina. De actie „Open het dorp" woedt nog steeds voort. Gisterenavond werd op het| hoofdkantoor op de spaarbank voor de stad Amsterdam het geld geteld, dat door de gevers tijdens de televisie-uit zending in het R.A.I.-gebouw in kisten is gestort. Er bleek aan baar geld een bedrag van 1,4 miljoen gulden te zijn bijeengebracht, aan cheques voor 900.000 gulden. Aan persoonlijke giften op de giro heeft men een bedrag bij elkaar van 1,7 miljoen gulden. De lucifersdoosjesactie heeft ruim 5,7 miljoen opgebracht en met het bedrag van f 800.000 voor de grondaanbieding is het totaal aan geld dat men binnen heeft nu tien en een half miljoen gulden. Maar men schat dat er aan grote en kleine giften nog wel twee en een half miljoen gulden onderweg is, zodat de voorlopige totaalstand in de actie ruim 13 miljoen gulden aangeeft. De novembermaand is gisteren zonnig geëindigd, maar bleef in zijn geheel te koud en te somber met bijna 30 uren zon. In Scandinavië is het winters geworden met 's nachts strenge en overdag lichte vorst. Met een zwakke wind tussen noord en noordoost wordt wat koudere lucht aangevoerd met 's nachts voorlopig niet meer dan lichte vorst. Overdag blijft het week einde vrij zonnig en droog waar bij de temperatuur op een wat lager niveau zal komen dan in de afgelopen week. Voor het eerst na vier jaar is het voor december een te koud begin. (Van onze Belgische correspondent) In een vonnis, waarvan de voorlezing meer dan een half uur vergde, heeft de Turnhoutse rechtbank vrijdag het echt paar L.-L. uit Baarle-Hertog, dat in een behandeling in drie etappen terecht heeft gestaan voor een reusachtige smokkelzaak, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftyd wegens valsheid in geschrifte. Inzake het smokkelen, een delict behorend tot het ambt van het Ministerie van Financiën, luidde het vonnis zes maanden gevangenisstraf en een boete van ongeveer 22 miljoen Belgische francs (ruim anderhalf mil joen gulden). In heide gevallen is de gevangenisstraf voorwaardelijk. Ondanks de lengte van het vonnis wordt daarin met geen woord gerept over een der voornaamste stellingen van de advocaat Eyskens, waarin hij vrij spraak voor beide echtgenoten had ge vraagd, gezien de troebele toestanden in het Baarlese enclave-gebied. De rechtbank heeft geoordeeld, dat de bekentenissen van L. voldoende waar heid bevatten om een veroordeling te wettigen en dat zijn latere ontkenningen, geen grond van werkelijkheid bevatten. De rechtbank verwerpt de stelling van beklaagde, dat hij de granen en vee voeders voor eigen gebruik zou hebben aangewend, „mits hij op vraag van de beambte nooit stellige stallingen heeft willen aanduiden, waar hij zogenaamd varkens mestte of pluimvee hield". De bewering als zou L. de melkpoeder voor eigen gebruik hebben bestemd, weigert de rechtbank eveneens aan te nemen. Geen beroep De beklaagden zullen, zo vernamen wij na de uitspraak, niet in beroep gaan. Dat houdt ongetwijfeld verband met de zeer milde geavngenisstraffen, die trouwens voorwaardelijk zijn. Het is bekend, dat een behandeling van deze zaak in beroep te Brussel wel eens tot een aanzienlijke verzwaring van de straffen zou kunnen leiden. Immers, het Hof te Brussel bekijkt deze zaak uit een heel andere gezichtshoek dan de rechtbank te Turnhout, die her haaldelijk met dit soort zaken wordt geconfronteerd. Een andere vraag is, wat de advo caat van het echtpaar L. nog van plan is. Er is nog altijd zijn verklaring tijdens het pleidooi, dat hij zich, als de beklaag den L. schuldig zouden worden be vonden aan valsheid in geschrifte, tegen de dienstdoende douaniers zou keren. Naar zijn mening levert een veroordeling van man en vrouw L. namelijk het be wijs op, dat de douaniers ernstig in gebreke zijn gebleven. Als hij daaraan vasthoudt, zou Eyskens een burgerlijk geding tegen de douaniers moeten i spannen wat tot op heden een onge bruikelijke procedure is. Koopje? Er ligt echter nog wel een andere mogelijkheid. De advocaat en het Ministerie van Financiën zouden samen een bevredigende oplossing voor beide partijen kunnen vinden voor wat de be taling van de boete betreft. Het Bel gische Ministerie van Financiën zou een koopje kunnen sluiten met de beklaag den en de boete tot een meer verteer bare som kunnen terugbrengen. Dat is echter een procedure die zich aan de openbaarheid onttrekt en het resultaat daarvan zal dus wel nooit bekend worden. Er waren nog twee gedaagden in deze zaak, nl. de vrachtrijder A. uit Baarle- Hertog en de Turnhoutse veevoeder handelaar Van der V. Deze beide zijn door de rechtbank vrijgesproken. In de algemene vergadering van gisterochtend hebben de Concilie vaders hun stemmen uitgebracht over vijf van de negen punten van het eerste hoofdstuk van het sche ma over de liturgie. Het resultaat hiervan zal vandaag worden be kendgemaakt. De vergadering heeft voorts besloten de discussies over het schema van de eenheid der Kerk, afkomstig van de commissie voor de Oosterse Kerken, te beëindigen. Vandaag zullen zij stemmen of dit schema in zijn geheel aangenomen wordt of niet. Het Concilie-presidium heeft meege deeld dat morgen ook de debatten be ginnen over het schema over de Kerk, afkomstig van de theologische commis- 'e. Voorstel Kurd. Beu De vraag of het schema over de een heid van de Kerk bij alle instemming die de vaders ervoor aan de dag hebben gelegd, als zodanig moet worden aan vaard ofwel gecombineerd moet worden met de standpunten van de theologische commissie en van het secretariaat voor de Eenheid, is vrijwel tot een oplossing gekomen. Kardinaal Bea heeft gisteren voorgesteld het voorstel zo te aanvaar den als het ligt behoudens enkele amendementen door de vaders voorge steld. De opvattingen van de andere commissies komen later wel aan de orde en kunnen, wanneer het Concilie ten ein de loopt en een slotverklaring publiceert, toch samengevoegd worden. De kardinaal zelf vond, dat de for mulering soms nog wel wat te apodic tisch is tegenover de niet-katholieken. De kardinaal deelde voorts mede, dat er twee secties bestaan in het secre tariaat voor de Eenheid een voor de reformatie en een voor de Oosterse Kerken. Hierop was reeds lang aange-| drongen. Mgr. dr. J. Willebrands blijft de secretaris van beide secties. Er is in de vergadering ook nog ge sproken over de vraag of er van katho-l lieke zijde nu een schuldbekentenis moet komen of niet. Er was een kardinaal tegen en een bisschop van Nederlandse origine was er voor. Ten slotte hebben de discussies aangetoond, dat een grote meerderheid van de vaders het met het schema eens is. Dat is dan ook de rede, waarom het presidium ondanks het feit dat er nog meer dan 20 sprekers ingeschreven stonden, voorgesteld heeft de debatten te sluiten. Hetgeen toege stemd werd. De protestantse kerken Tijdens de zitting van gisteren hebben snkele sprekers het betreurd, dat het serste deel van het 'Concilie ten einde jaat, zonder dat er uitdrukkelijk ge sproken is over de verhouding tot de protestantse kerken, „waarvan enkele een grote belangstelling voor het 'Con cilie hebben getoond", zo stond in het officiële communiqué over de zitting. Verder werd opgemerkt, dat de pro testantse waarnemers een gunstige in druk hebben gekregen van de vrijheid van spreken op het Concilie. (Advertenties) St. Nicolaas en MEUWSEN zijn 't volkomen eens... over geslaagde geschen ken voor „hem". Daarom heeft MEUWSEN zo'n fan tastische keus in: sokken: wol en stretch ny lon, Franse D.D. en Ameri kaanse Interwoven; dassen:o.a. met bijpassend pochet, zakdoekeno.a. met monogram, parapluies (worden weer modern II bij kunt u uitstekend terechtl DE MINISTER van Defensie (ir. S. H. Visser) komt maandag terug. Hij heeft een reis naar de Ned. Antillen en Suri name gemaakt. EIND STRAAT 19, BREDA, TEL.: 35673

de Stem | 1962 | | pagina 1